Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby profesorul » Sat Nov 21, 2009 9:40 pm

Am contactat pe cineva din CLUJ si mi-a dat de inteles ca ii este frica.

Oameni buni, vad ca nu suntem uniti in incercarea de a ne atinge scopul. Ce mai urmeaza ? Sa fac un protest impreuna cu 9 oameni? Si sa le dam sadisfactie celor care rad de noi pe acest forum si mai ales celor din MS care vor rasufla usurati ca au scapat de noi?

NU VA INTELEG. Cand lucrurile incep sa mearga , ne ascundem toti de frica?!

User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dandanaua » Sat Nov 21, 2009 9:53 pm

Eu vin cu toata gasca daca se face protest. :devil:
Avem multe de protestat atat noi cei ce am terminat facultatea acum cat si studentii si rezidentii de an mai mare !
Merita o mica razmerita nesimtitii din Ministerul Sanatatii care ne trateaza ca pe niste catari : salariu de nimic ,garzi neplatite, mai nou dau adeverinte la promovarea rezidentiatului in loc de locuri de munca ,majoritatea suntem nevoiti sa ne tiram din tara pentru a putea trai decent in timp ce un soldat are chiria decontata si salariu de 2 ori cat al nostu . :roll:

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby flavv30 » Sat Nov 21, 2009 10:10 pm

Are dreptate PROOFESORUL. :oops:
Mai oameni buni daca va duceti sa vb acolo asta nu inseamna ca sunteti singuri.Nu putem noi sa mergem ca suntem din Bucuresti.
Dar era de asteptat.
Offf :help:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Chingachgook » Sat Nov 21, 2009 10:21 pm

e un tren la 8:30 seara;
la 6 am sunteti in cj
la 8 intrati live
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dandanaua » Sat Nov 21, 2009 10:47 pm

Nah sa mai ziceti ca nu are kooksee baza de logistica ! :allright:

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby swiss » Sat Nov 21, 2009 11:10 pm

kooksee wrote:e un tren la 8:30 seara;
la 6 am sunteti in cj
la 8 intrati live

asta daca un intarzie vreo 3-4 ore prin brasov in pana de curent...stiu foarte bine cum e cu precizia trenurilor noastre.

mai cand am facut eu prostestul, era inainte de rezi...acum lumea e relaxata, mai ales primii 2800 care au locuri..
sa scoti 500 de oameni in strada, intr'un oras e imposibil, plus ca nu stiti inca ce vreti sa cereti concret.
ca sa dai un interviu la o televiziune, nu e chiar asa simplu si inteleg perfect pe unii care zic ca le este 'frica'.

eu o propun pe b3 sa se ocupe de protest in bucuresti, si pe kooksee sa deseneze afisele si lozincile si chiar un banner pe care sa si'l atarne de motoreta.

flavv30 wrote:Are dreptate PROOFESORUL. :oops:
Mai oameni buni daca va duceti sa vb acolo asta nu inseamna ca sunteti singuri.Nu putem noi sa mergem ca suntem din Bucuresti.
Dar era de asteptat.
Offf :help:

De replica asta mi'e sila!
Eu faceam naveta intre cluj si bucuresti in timpul protestelor, ba am venit sa particip si in bucuresti la protest...unde au fost 20 de oameni..asa ca sa nu va aud pe voi bucurestenilor ca le e frica celor din cluj sa faca proteste!!!
E absolut singur ala care merge si vorbeste la televizor...din 30 de fraze pe care o sa le spuna, o sa'i taie si o sa'i difuzeze momentele de ezitare...

De ce nu faceti voi in bucuresti, ce televiziuni numai in cluj exista???
Si cu siguranta nu sunteti singuri, mai suntem 2000 de clone pe imed care sa va sprijinim.

Plus ca petitia voastra are sub 1000 de semnaturi in nu stiu cate zile...deci cam mare lipsa de interes.
A cam trecut trenul si imediat si alegerile...deci cam greu sa mai obtineti ceva.
Macar sa mergeti sa'l votati pe Antonescu, poate va aduce iar legionarii in tara.
Succes in ceea ce vreti sa faceti, daca veti face ceva concret!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42779
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Calico » Sun Nov 22, 2009 1:36 am

profesorul wrote:Am contactat pe cineva din CLUJ si mi-a dat de inteles ca ii este frica.

Oameni buni, vad ca nu suntem uniti in incercarea de a ne atinge scopul. Ce mai urmeaza ? Sa fac un protest impreuna cu 9 oameni? Si sa le dam sadisfactie celor care rad de noi pe acest forum si mai ales celor din MS care vor rasufla usurati ca au scapat de noi?

NU VA INTELEG. Cand lucrurile incep sa mearga , ne ascundem toti de frica?!

Mie mi se pare normal, are si omul ala simtul penibilului. Nimeni nu vrea sa se faca de cacao.

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 9:07 am

Am fost contactat azi dimineata de catre TVR CLUJ la 7:48 si la 7:50 am fost on-air
Am declarat urmatoarele:

"Am inaintat o petitie pe adresa Ministerului Sanatatii si mass-mediei, in speranta ca ecoul nostru va avea un rezultat.
700 de persoane au semnat petiţia online făcută de absolvenţii facultăţilor de medicină.
Aceasta petitie vine in intampinarea candidatiilor care au participat la examenul de rezidentiat si au promovat . Conform Metodologie din 15/09/2009 pentru desfasurarea concursului de rezidentiat in domeniul medicina:
CAPITOLUL I

Art. 4. -(2) Punctajul minim de promovare reprezinta 50% din punctajul maxim realizat la cele 200 de intrebari
Vrem sa avem dreptul de a putea profesa, avand in vedere ca exista zone in tara cu un real deficit de medici.
Exista o problema a discriminarii intre generatii, exemple: rezidentiatul 2005 si 2007. In 2007 cei cu punctaj de promovare in nr de 800 au luat Medicina de Familie la cerere.
De ce in 2007 toti cei cu punctaj de promovare au luat Medicina de Familie iar noi nu avem acest drept? A fost aceeasi materie. De ce in 2005 s-a scazut punctajul de promovare la 50% si astfel toti au intrat pe Medicina de Familie. Cerem sa ni se respecte statutul de promovat.

Surprinzator Presedintele Comisiei de Rezidentiat 2009 , Doctorul Profesor Florian Popa (Rectorul universitatii de medicina si farmacie Carol Davila) a declarat: “Stati linistiti si nu va faceti probleme in ceea ce priveste examenul de rezidentiat din acest an, se vor face eforturi ca nimeni sa nu ramana pe dinafara.”
si totusi anul acesta vor ramane daca nu se face ceva
Avem surpriza sa fim anuntati de catre CNPDS (Centrul national de perfectionare in domeniul sanatatii) sa fim chemati la teleconferinta (28-29 nov) , iar cei care raman fara loc vor primi o adeverinta de promovare a carei valoare , nu o stie nimeni. Probabil ca o vom pune in rama. Asa cum se specifica si intr-o sursa mediatizata: Medicinistii promovati au acelasi statut cu cei respinsi .

S-a Publicat in Monitorul Oficial nr. 601 din 31 august 2009 (M. Of. nr. 601/2009)
(3) Incepand cu sesiunea de rezidentiat 2010, absolventii facultatilor de medicina au acces la pregatirea in vederea obtinerii specialitatii medicina de familie, prin selectie, in baza unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului sanatatii.

Noi cerem in principiu ca legea care se va aplica din 2010 sa fie valabila acum pentru cei care au promovat.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Bogdan_DD » Mon Nov 23, 2009 10:11 am

profesorul wrote:CAPITOLUL I Art. 4. -(2) Punctajul minim de promovare reprezinta 50% din punctajul maxim realizat la cele 200 de intrebari.


Da, intr-adevar, dar v-au scapat un alineat si un cuvant cheie, mai jos de (2), vine (3):
(3)Ocuparea posturilor şi locurilor în specialitate se face în ordinea punctajului de promovare obţinut, în limita posturilor şi locurilor publicate pentru fiecare domeniu, alcătuindu-se o singură clasificare pentru fiecare domeniu.

Si primul articol:
Art. 1
Ministerul Sănătăţii organizează concurs naţional de intrare în rezidenţiat pe post şi rezidenţiat pe loc în domeniile medicină, medicină dentară şi farmacie la data de 15 noiembrie 2009. Concursul se desfăşoară în Centrul Universitar Bucureşti.

Cuvantul "concurs" se repeta in toata ordonanta. Deci ati declarat ce va convine.



profesorul wrote:S-a Publicat in Monitorul Oficial nr. 601 din 31 august 2009 (M. Of. nr. 601/2009)
(3) Incepand cu sesiunea de rezidentiat 2010, absolventii facultatilor de medicina au acces la pregatirea in vederea obtinerii specialitatii medicina de familie, prin selectie, in baza unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului sanatatii.

Noi cerem in principiu ca legea care se va aplica din 2010 sa fie valabila acum pentru cei care au promovat.



Alta faza cheie: data de 31 august 2009. Din 31 august pana in 20 Nov sunt 2 luni jumate. Timp in care era timp de revolta. Pardon me sirs, dar daca eram avocat chestia asta o rezolvam prin telefon scurt/2. Pt ca scrie in lege si asta e cel mai plauzibil mod de a o interpreta. Poate peste 3 ani nu se mai da rezi. Dar peste 3 ani nu e acum.

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 11:16 am

Am fost contactat de EUROPA FM

"Vrem sa mediatizam subiectul"

Edmondo24
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 19, 2009 10:52 am
Contact:

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Edmondo24 » Mon Nov 23, 2009 11:18 am

Bravo! Usor usor dorintele noastre vor fi auzite si la nivel mai inalt!

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 11:38 am

Cine intra in direct la Europa FM?

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 12:42 pm

La Europa FM, ora 13:00 se va difuza interviul legat de demersurile noastre.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42779
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Calico » Mon Nov 23, 2009 12:45 pm

Tot profesorul saracu' a facut toata treaba. Incep sa cred ca manifestarea asta nu are decat un singur participant.

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 12:46 pm

MumaPadurii wrote:Tot profesorul saracu' a facut toata treaba. Incep sa cred ca manifestarea asta nu are decat un singur participant.


Sa sti ca iti dau dreptate

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Dr.Jol » Mon Nov 23, 2009 1:09 pm

Daca e cu aceleasi minciuni si omisiuni...si daca chiar se obtine ceva din asta....o sa ajung la concluzia ca tara mai imputita decat Romania chiar nu se exista...


PS: desi la nivel national are o audienta extrem de mare...nu cred ca europa fm e locul propice pentru asta pentur ca au demonstrat mereu o aversiune extrem de mare fata de medici... si cand mai ajung si unii nepregatiti sa ceara mila...o sa fie nasol....

PS: sunt curios dupa repartitie cate posturi vor ramane neocupate....

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dr_dr » Mon Nov 23, 2009 1:16 pm

sunt curios dupa repartitie cate posturi vor ramane neocupate....


multe
si numai bine ca se arenjeaza si de un rezidentiat doar pe post la anul :peace:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Dr.Jol » Mon Nov 23, 2009 1:19 pm

ma intreb atunci ce vor mai spune cei care au promovat "examenul" de rezidentiat si cer mila.
Anul trecut parca au ramas posturi nu?

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dr_h » Mon Nov 23, 2009 1:23 pm

da au ramas. si anul acesta vor ramane, dar asa cum am mai spus, e mai bun un loc de mf caldut intr-un centru universitar, decat un post la cuca macaii, unde esti obligat sa te muti dupa rezidentiat.

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby daniela.55 » Mon Nov 23, 2009 1:26 pm

Dr.Jol wrote:ma intreb atunci ce vor mai spune cei care au promovat "examenul" de rezidentiat si cer mila.
Anul trecut parca au ramas posturi nu?



Chiar ma indoiesc ca vor ramane 1700.Deci tot nu sunt suficiente, si ne am intors de unde am plecat
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Dr.Jol » Mon Nov 23, 2009 1:27 pm

Dar atunci, atata timp cat sunt suficiente locuri/posturi oferite (pe urmatorii 6-10-15 ani esti sigur de un salariu), ce sens mai are toata miscarea asta cu petitii si drept la munca si mai stiu eu ce ?

Foarte ciudat....


Atata va intreb pe cei care sustineti atat de infocat aceasta petitie...daca si dupa repartitia de anul acesta raman posturi...atunci ce o sa mai ziceti (a se observa..de data asta nu mai zic nimic de punctaje si alte alea..e o intrebare sincera, logica, plauzibila, la care chiar mi-as dori sa primesc un raspuns sincer)

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dr_dr » Mon Nov 23, 2009 1:31 pm

lasati-i mai sa ceara
vor primi ce isi doresc
chiar credeti ca le vor da MF in buricul targului
ha
numai bine scapati de ei la anul :wink:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Dr.Jol » Mon Nov 23, 2009 1:33 pm

numai bine scapati de ei la anul :wink:


Daca ar fi asa ar insemna ca se si ramane acolo..si pe cuvant ca as pivi asta ca pe o super realizare a lor si a sistemului. Problema e ca nu se intampla asa.

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby daniela.55 » Mon Nov 23, 2009 1:36 pm

Dr.Jol wrote:Dar atunci, atata timp cat sunt suficiente locuri/posturi oferite (pe urmatorii 6-10-15 ani esti sigur de un salariu), ce sens mai are toata miscarea asta cu petitii si drept la munca si mai stiu eu ce ?

Foarte ciudat....


Atata va intreb pe cei care sustineti atat de infocat aceasta petitie...daca si dupa repartitia de anul acesta raman posturi...atunci ce o sa mai ziceti (a se observa..de data asta nu mai zic nimic de punctaje si alte alea..e o intrebare sincera, logica, plauzibila, la care chiar mi-as dori sa primesc un raspuns sincer)


Miscarea are rost pentru ca nu toti cei promovati vor reusi sa prinda un loc.Nu vor ramane 1700 de posturi neocupate.Si nici nu putem sa asteptam sa vedem daca raman locuri si apoi sa vedem ce facem.Daca vor ramane (desi nu cred) inseamna ca nu toti cei 1700 au vrut MF sau au vrut posturile respective.
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Dr.Jol » Mon Nov 23, 2009 1:43 pm

1. nu am spus nicaieri de posturi de MF.
2. nu a zis nimeni de 1700 de posturi ramase libere (daca ramane 1 e suficient).
3. Mergand pe ceea ce ai spus...daca nu toti cei 1700 (incepe sa sune misto numarul asta ) au vrut MF sau ce a ramas...de ce va bateti acuma ca sa obtineti MF? si de ce va bateti cu pieptul in piept ca nu se repsecta dreptul la munca? Vedeti cum va dati arama pe fata...
4. Ca nu se poate astepta, aici va dau dreptate, dar pe de alta parte intreb de ce s-a asteptat pana dupa examen?

Si inca astept un raspuns sincer la intrebarea mea...ce se intampla, ce spuneti, ce faceti daca dupa repartizare raman posturi/locur?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Chingachgook » Mon Nov 23, 2009 1:49 pm

Dr.Jol wrote:1. nu am spus nicaieri de posturi de MF.
2. nu a zis nimeni de 1700 de posturi ramase libere (daca ramane 1 e suficient).
3. Mergand pe ceea ce ai spus...daca nu toti cei 1700 (incepe sa sune misto numarul asta ) au vrut MF sau ce a ramas...de ce va bateti acuma ca sa obtineti MF? si de ce va bateti cu pieptul in piept ca nu se repsecta dreptul la munca? Vedeti cum va dati arama pe fata...
4. Ca nu se poate astepta, aici va dau dreptate, dar pe de alta parte intreb de ce s-a asteptat pana dupa examen?

Si inca astept un raspuns sincer la intrebarea mea...ce se intampla, ce spuneti, ce faceti daca dupa repartizare raman posturi/locur?


dr jol am trecut mai multi prin faza asta.

cu protestatarii aici de fata nu poti sa discuti logic. poti sa zicei ce vrei, ei o tin pe-a lor. bine, acuma "ei" astia nu mai sunt asa multi ca au mai realizat penibilul situatiei.
le spui ca e concurs nu examen, ei declara ca vor sa munceasca
le zici apoi ca regula era stabilita dinainte, te anunta ca nu sunt medici in tara
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby daniela.55 » Mon Nov 23, 2009 1:52 pm

Dr.Jol wrote:1. nu am spus nicaieri de posturi de MF.
2. nu a zis nimeni de 1700 de posturi ramase libere (daca ramane 1 e suficient).
3. Mergand pe ceea ce ai spus...daca nu toti cei 1700 (incepe sa sune misto numarul asta ) au vrut MF sau ce a ramas...de ce va bateti acuma ca sa obtineti MF? si de ce va bateti cu pieptul in piept ca nu se repsecta dreptul la munca? Vedeti cum va dati arama pe fata...
4. Ca nu se poate astepta, aici va dau dreptate, dar pe de alta parte intreb de ce s-a asteptat pana dupa examen?

Si inca astept un raspuns sincer la intrebarea mea...ce se intampla, ce spuneti, ce faceti daca dupa repartizare raman posturi/locur?



Acum nu ne batem neaparat pentru MF ci pentru o solutie ca cei promovati sa nu ramana in afara sistemului(poate nu stiai dar nici practica asistata nu mai e valabila).Ca se numeste stagiatura,ca se numeste Mf asta ramane de vazut.In schimb la anul ce o sa mai ziceti cand absolvenţi de medicină care anual nu reuşesc să obţină un loc la rezidenţiat vor putea să opteze pentru continuarea pregătirii postuniversitare, specializându-se în medicina de familie.De ce nu de anul asta daca tot e posibil?Aici cred ca este nedreptatea.
Pentru ca inainte toata lumea era ocupata cu invatatul si nimeni nu se astepta ca MS sa se faca ca ploua in ceea ce priveste promovati fara loc.
In ceea ce priveste intrebarea ta: habar nu am.Dar o sa te anunt atunci.
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Dr.Jol » Mon Nov 23, 2009 1:55 pm

Prin repetitie se invata.

Chiar imi doresc un dialog deschis si corect, de aceea am postat aici. Daca era de una alta..ma duceam p balacareala.

Oricum...incep sa apara niste declaratii interesante..si inca astept un raspuns deschis.

Legat de ce se va intampla de anul viitoar..da e ciudat...si mi se pare o masura comunista. Nicaieri in lumea democratica nu trebuie ca toti care termina facultatea sa continue studiile. Dar, atunci, daca am ajuns la concluzia ca problema e ca de ce nu de anul acesta..atunci iarasi e o hiba majora..toata treaba trebuia facuta inainte de a se vedea rezultatele, am dreptate?

In alta ordine de idei, daniela..te rog..raspunde-mi sincer la intrebare..daca raman locuri/posturi neocupate... ce veti spune apoi? pentur ca va insemna doar ca nu se vrea sa se munceasca.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Chingachgook » Mon Nov 23, 2009 1:59 pm

daniela.55 wrote: la anul ce o sa mai ziceti cand absolvenţi de medicină care anual nu reuşesc să obţină un loc la rezidenţiat vor putea să opteze pentru continuarea pregătirii postuniversitare, specializându-se în medicina de familie.De ce nu de anul asta daca tot e posibil?Aici cred ca este nedreptatea.



peste vreo 3 ani se va intra la rezi pe baza de interviu.

de ce nu de anul asta. aici cred eu ca este nedreptatea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42779
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Calico » Mon Nov 23, 2009 2:02 pm

daniela.55 wrote:Acum nu ne batem neaparat pentru MF ci pentru o solutie ca cei promovati sa nu ramana in afara sistemului(poate nu stiai dar nici practica asistata nu mai e valabila).Ca se numeste stagiatura,ca se numeste Mf asta ramane de vazut.
[...]
inainte toata lumea era ocupata cu invatatul si nimeni nu se astepta ca MS sa se faca ca ploua in ceea ce priveste promovati fara loc.
In ceea ce priveste intrebarea ta: habar nu am.Dar o sa te anunt atunci.
Cred ca te-a lamurit, dr.Jol. Ei nici nu stiu ce vor, nu au un plan pe termen lung si nici macar nu stiau regulile jocului atunci cand s-au inscris la rezi. Vor doar sa primeasca niste bani cat timp o sa stea acasa sa invete pentru la anu'.

Mai simplu: "fac si ei gura". Ba nu, nici macar asta nu sunt in stare sa faca asa cum trebuie, din moment ce se codesc sa vorbeasca la radio, tv... Ce proteste organizate, logica, planuri, daca nici de un simplu scandal nu sunt in stare?

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby daniela.55 » Mon Nov 23, 2009 2:04 pm

Dr.Jol wrote:Prin repetitie se invata.

Chiar imi doresc un dialog deschis si corect, de aceea am postat aici. Daca era de una alta..ma duceam p balacareala.

Oricum...incep sa apara niste declaratii interesante..si inca astept un raspuns deschis.

Legat de ce se va intampla de anul viitoar..da e ciudat...si mi se pare o masura comunista. Nicaieri in lumea democratica nu trebuie ca toti care termina facultatea sa continue studiile. Dar, atunci, daca am ajuns la concluzia ca problema e ca de ce nu de anul acesta..atunci iarasi e o hiba majora..toata treaba trebuia facuta inainte de a se vedea rezultatele, am dreptate?

In alta ordine de idei, daniela..te rog..raspunde-mi sincer la intrebare..daca raman locuri/posturi neocupate... ce veti spune apoi? pentur ca va insemna doar ca nu se vrea sa se munceasca.


Ai dreptate insa facultatea noastra fara continuarea studiilor nu are valoare.Ceea ce iar e o hiba a sistemului.Diploma noastra nu are nicio valoare fara DLP.Probabil daca ramanea Bazac ministru se clarifica problema.Si repet nu se astepta nimeni ca cei promovati fara loc sa fie ignorati in halul asta.Nici macar un comunicat,nimic.S-au facut ca ploua
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42779
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Calico » Mon Nov 23, 2009 2:10 pm

Voi ce cereti de fapt?
DLP dupa terminarea facultatii?
Ca cei care au promovat rezi fara loc sa faca stagiatura?
Ca cei care au promovat rezi fara loc sa ia locuri de MF?

Toate astea? Orice din astea? Lamuriti-ne si pe noi, ca eu tot nu cred ca stiti ce vreti atunci cand protestati, ceea ce e pur si simplu PENIBIL.

Facultatea are valoare, cum sa nu aiba. In primul rand se pot lauda parintii (dar mai ales socrii) ca fata e medicinista. In al doilea rand te poti inscrie la rezi.

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Dr.Jol » Mon Nov 23, 2009 2:12 pm

Cred ca oricine citeste ultimele posturi isi poate da seama exact despre ce este vorba. Imi cer scuze..nu am vazut raspunsul..la intrebarea legata de ce se va intampla daca raman locuri..am vazut apoi "habar n-am"...ce sa mai zic...nu mai am ce...dar ii dam inainte ca deh.


In ceea ce priveste facultatea fara continuarea studiilor..da..dar nu e singura. De exemplu: daca termini limbi straine fara a mai da un concurs de titularizare nu esti profesor, daca nu obtii atestat de traducator, nu esti traducator..adica nu esti nimic..la fel si aici. La fel este de exemplu si in Anglia (se da examen..si sunt 7000 de locuri la 14000 de absolventi), la fel si in state..este vestitul USMLE.. etc
Mai nou..s-a introdus sistemul Bologna...unde practic nicio facultate fara continuarea studiilor nu mai are valoare....iar locurile la masterat sunt mai putine (chiar daca multe sunt cu plata).

Pentru Medicina exista o obtiune foarte interesanta...piata farma..unde in cativa ani, daca iti place si te afirmi ajungi sa duci o viata decenta.

Asadar, nici aceasta idee nu este una care sa fie imbatabila.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby d'Arc » Mon Nov 23, 2009 2:14 pm

Dr.Jol wrote:Dar atunci, atata timp cat sunt suficiente locuri/posturi oferite (pe urmatorii 6-10-15 ani esti sigur de un salariu), ce sens mai are toata miscarea asta cu petitii si drept la munca si mai stiu eu ce ?

Foarte ciudat....


Atata va intreb pe cei care sustineti atat de infocat aceasta petitie...daca si dupa repartitia de anul acesta raman posturi...atunci ce o sa mai ziceti (a se observa..de data asta nu mai zic nimic de punctaje si alte alea..e o intrebare sincera, logica, plauzibila, la care chiar mi-as dori sa primesc un raspuns sincer)


Poate pentru ca pe undeva nu e normal ca la rezu din noiembrie sa ai ca alternativa ori varianta iei post si te duci la mama dracu ori renunti la tot. In orice caz, e destul de greu sa te bazezi pe salariul de specialist si sa te gandesti ca te duci la drq-un praznic pe banii aia dupa rez.
Poate era mai bine sa se scoata intr-adevar posturi pentru cei care si le doresc intr-o alta sesiune decat cea din noiembrie, ceva de genul iunie 2008.
Spun asta pt ca cei care vor un post il vor urmari pana-l vor prinde, pentru ca pentru unii cuca macaii (ce exprimare idioata) inseamna la mama acasa, doar ca nu intotdeauna se nimereste omul potrivit la locul potrivit -concret, anul trecut s-a scos post la ciumafaia de munte. Fraieru rezident cu nota nici-nici a luat ciumafaia de munte, in ideea ca totusi e aproape binisor de casa si poate fi o pe termen lung. Anul asta, se scoate post si la ciumafaia de deal. Fraieru zice mah e la mine-n sat nu mai tre sa merg peste vale pana acolo, ia sa renunt eu frumusel, sa-mi iau postul si sa ma trag incet catre casa. Ce-o fi, o fi. Asa ca cei din situatia descrisa anterior se vor vinde pe ei si bocancii lor ca sa plateasca la ce au renuntat. E clar ca cei care-si iau ciumafai poti spune ca au note vax (sau nu). Totusi, deocamdata societatea e stratificata ierarhic pe punctaje (la rezi ma refer), asa ca daca se poate lua rez cu 600 de ce sa nu-l ia cineva.
Oricum sistemul asta a fost creat intr-un moment in care baietii din guvern vroiau sa faca ceva ca sa para ca au scos mai multe locuri la rez. Nu-mi dau seama daca e bine, cert e ca multi isi vor prinde urechile in sistemul asta si vor ajunge sa lucreze pe gratis ani buni ca sa faca ce-si doresc. Pe de alta parte sistemul nu e nici casa de binefaceri. Neah, sunt argumente pro si contra si pana la urma e bine oricum si nu e bine nicicum. Parca totusi era mai ok daca ramanea ceea ce stia toata lumea ca e, adica locuri in noiembrie, iar la o adica puteau sa mai faca o sesiune in iunie daca chiar au vrut sa fie tatucii nostri protectori.
Iaca o analiza sincera. In concluzie, atata le sucesc si le invart ai nostri, incat nici nu stii cum e mai bine si ce va fi pana peste 12 luni. Natie de neam prost!

PS scuze daca mesajul pare agramat, dar mi-e lene sa scriu toate articolele hotarate si nehotarate asa cum trebuie.

PPS later edit - chestia cu mf-ul mi se pare o portita numai buna pentru cetateanul turmentat, n-as condamna pe nimeni pentru ca-si doreste mf ca timp de gandire sau de reevaluare sau de completare a cunostintelor: nu poti ucide pe nimeni pt ca inveti, dar poti citi sau poti sa-ti dai seama cam ce poti. Poate pe mf unii se maturizeaza ( :devil: cunosc un caz) si-si dau seama ca ceea ce-si doresc merita mai mult decat ceea ce i-ar putea lega cu sila de o specialitate pe un post aiurea. Pe undeva, fara sa am tendinte comuniste, apreciez ceii doi ani de stagiatura obligatorie in care te aruncau la tara singur sa meditezi... Zic ca in aceasta situatie sanatatea ca sistem si ca nivel de ingrijire pe termen lung al pacientilor si ca nivel de maturitate si de autoperfectionare profesionala a medicilor are numai de castigat - costul pregatirii pe un an de mf contra beneficiul unor specialisti plasati acolo unde le e locul.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby d'Arc » Mon Nov 23, 2009 2:19 pm

daca raman posturi... asta n-am luat-o in calcul in raspuns. ei, daca raman posturi n-o sa ne sinucidem. mai bine sa ramana decat sa mearga pe ele vreun frustrat caruia nu-i place nici specialitatea nici postul.

zic pt ca in urgenta sunf f putini medici. aia care sunt se plang ca nu le vin/le pleaca rezidentii mici. asa ca mi se pare mai constructiv sa mearga pe mf, sa-si dea seama daca vor urgenta sau nu, si sa vina pe urgenta abia cand sunt convinsi ca asta vor. motivatie = eficienta, right? si mai scapa si ceilalti de numarul prea mare de pacienti per cap de vita furajata.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dr_dr » Mon Nov 23, 2009 2:24 pm

dr_bang
respecte :peace:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby breki » Mon Nov 23, 2009 2:34 pm

MumaPadurii wrote:Facultatea are valoare, cum sa nu aiba. In primul rand se pot lauda parintii (dar mai ales socrii) ca fata e medicinista. In al doilea rand te poti inscrie la rezi.



Da, plus poti sa te inscrii la masteratul de psihologie clinica.
Asa poti munci la spital, ca psiholog clinician.


max1411
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Nov 26, 2008 7:56 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby max1411 » Tue Nov 24, 2009 9:38 am

recunosc - nu am citit toate posturile, dar:
1.- mi se pare normal ca cineva (autoritate a statului) sa se gandeasca si la oamenii astia care au invatat si care au dreptul sa profeseze)
2 - in acelasi timp cred ca pentru a putea emite pretentii de genul asta, ar trebui sa fi si invatat ceva mai mult pentru examenul asta care nu e chiar atat de imposibil (dovada multimea de note mari), pentru ca totusi un examen pe care nu "trebuie" a il treaca toata lumea...

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby stalker76 » Tue Nov 24, 2009 9:43 am

O sa iti raspund eu la intrebarea cu daca si parca raman locuri! Nu poate insemna decat un singur lucru, si anume ca acest examen e sustinut de oameni care vor sa isi schimbe specialitatea, si nu de oameni care nu au un loc de munca! Adica o hiba in sistem! Poate daca toata lumea ar fi pusa sa inapoieze banii primiti in cazul in care renunta indiferent ca e pe post sau pe loc, poate atunci ar incepe sa se aseze si oamenii la locurile lor! Iar legat de "incompetentii" (cum ne numesc unii) care sunt in a doua jumatate a listei, de cand si pana cand departajarea intre specialisti si generalisti e data de examenul de rezidentiat! Sau poate ca unu care a luat anu asta 800 de puncte de la 1 ianuarie intra in sala de operatie si face singur cu asistenta o colecistita laparoscopica! Vreti medici mai buni, atunci sa organizeze examene REALE la sfarsitul perioadei de rezidentiat! Eu unul cred ca ar trebui lasati fiecare sa se specializeze pe ce vor ei, dar la sfarsitul perioadei sa dea un examen care sa faca diferenta! Sau chiar si pe parcurs! Si asta pentru ca unu care ia punctaj mare, chiar si primul e pus sa aleaga intre nimic si orice daca in anu respectiv nu se scoate ceva e specialitatea pe care si-o dorea! Iar anu viitor cotizeaza sa mai participe o data si tot asa pana isi vede omu sacii in caruta!
Parerea mea (si sunt sigur ca si altii gandesc asta) este ca tot sistemul e o anormalitate! Totusi noroc ca sunt unii pesimisti care sa "ajute"! Ok, nu sunteti de acord cu petitia, dar Doamne cat de constructivi sunteti! Pe mine unu ma doare undeva ca sunteti sau nu sunteti voi de acord cu petitia! In schimb mi-ar place sa aud cateva solutii ca sa nu se mai intample an de an circul asta!
Da bine, sa las sa intre "optimistii" sa ma scoata din pareri!


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests