dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

de dat il dam, dar il mai terminam ?
axis
Posts: 1
Joined: Mon Nov 16, 2009 7:17 pm

dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby axis » Mon Nov 16, 2009 7:29 pm

Salutare! am si eu o mare nelamurire si nu am gasit pe nimeni sa ma informeze clar....toti cei care vor sa prinda ceva pe post au de gand sa ramana sau se gandesc sa se eschiveze dupa ce termina rezi si tb sa mearga sa-si ia in primire postul? pt ca...nu imi zice nimeni clar ce tb sa platesc dc nu vreau postul respectiv, dar imi convine specialitatea pt rezi.e vorba de prima de instalare, salariul de rezident sau alte despagubiri? stie cineva? si dc renunt dupa un an de rezi pe post si dau din nou ce se intampla? pls sa-mi rasp cine stie....

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Mariko » Mon Nov 16, 2009 7:52 pm

Din cate stiu, oricand cineva ar vrea sa renunte la postul pe care l-a ales, trebuie sa plateasca toate salariile primite pana in momentul respectiv.
Things fall apart so that other things can fall together.

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby animis » Mon Nov 16, 2009 8:43 pm

N-are cum.
Salariul reprezinta contravaloarea muncii prestate si din moment ce tu ai muncit banii ti se cuvin. Platesti in schimb anu de rezi cam 1300 euro pe an.

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Mariko » Mon Nov 16, 2009 10:17 pm

Da, s-ar putea sa fie mai degraba asa. Dar daca judecam dupa cat costa anul de rezi la a 2-a specialitate, atunci ar putea fi 1500-2000E/an.
Things fall apart so that other things can fall together.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Velvet Underground » Tue Nov 17, 2009 10:54 am

1. Dar dupa cat timp poti renunta la post fara sa platesti nimic ?
2. Daca anul asta iei un post de orice si anul viitor dai din nou examenul si obtii un punctaj mai bun care iti ofera accesul catre o specialitate pe care o doresti mai mult pe loc si renunti la postul luat in anul anterior, mai platesti ceva?

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Mariko » Tue Nov 17, 2009 11:02 am

1. Nu stiu daca poti renunta fara sa platesti nimic.
2. Platesti anul de rezidentiat pe care l-ai facut deja.
Things fall apart so that other things can fall together.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Velvet Underground » Tue Nov 17, 2009 11:10 am

M-am exprimat eu cam aiurea la punctul unu.
Daca termini rezidentiatul pe specialitatea aleasa (pe post) urmeaza sa te duci pe postul ala.
Din cate stiu dupa 5 ani poti renunta la acel post.

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby raysa_damaris » Tue Nov 17, 2009 11:22 am

Intrebarea e de unde pot sa aflu in caz ca va fi nevoie ,cat se plateste renuntarea la post?Ma gandesc logic ca DSP-urile ar trebui sa stie si nu-i o informatie secreta dar tantile de acolo nu-s prea amabile...S-a interesat cineva sigur la vreun DSP in anii trecuti inainte de a semna contractul cu spitalul?
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby dr_dr » Tue Nov 17, 2009 11:23 am

raysa_damaris wrote:Intrebarea e de unde pot sa aflu in caz ca va fi nevoie ,cat se plateste renuntarea la post?Ma gandesc logic ca DSP-urile ar trebui sa stie si nu-i o informatie secreta dar tantile de acolo nu-s prea amabile...S-a interesat cineva sigur la vreun DSP in anii trecuti inainte de a semna contractul cu spitalul?



nu va luati post
nimeni nu stie nimic
o sa vi se spuna 1001 povesti
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby raysa_damaris » Tue Nov 17, 2009 11:28 am

Asta le spui celor cateva sute care isi vor lua post pt ca vor cu orice pret o specialitate si nu vor mai prinde doar loc pe ea sau mie? :wink: In definitiv fiecare alege cum crede de cuviinta...fie ca e bine,fie ca e rau...Poate totusi cineva de anul trecut ne va ajuta cu niste informatii reale :mrgreen:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Velvet Underground » Tue Nov 17, 2009 11:30 am

Probabil ca se adreseaza celor care vor sa mai dea la anul si anul asta vor sa ia un post pe care nu au de gand sa il duca la capat.
Altfel, pentru unii postul are mari avantaje (de ex daca esti dintrun oras mai mic si vrei ca dupa rezi sa te intorci acolo postul scos in acel oras e perfect pentru ca ai marele avantaj al stabilitatii)

User avatar
blackdeceneu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Jan 21, 2007 1:51 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby blackdeceneu » Tue Nov 17, 2009 11:49 am

ar mai fi un avantaj, faptul ca poti lua un credit maricel; sa nu uitam ca e vb de un contract cu statul pe perioada nedeterminata...scoti banutii, pleci afara si in max 2 ani dai inapoi la stat datoria.
daca e necesar, pentru a supravietui va iau si zilele din calendar.

MELoveTuborg
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Nov 11, 2008 11:47 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby MELoveTuborg » Wed Nov 18, 2009 1:07 pm

daca renuntzi la post dupa ce ai terminat rezidentiatul spitalul la care trebuia sa te duci te poate da in judecata(mai precis te da in judecata) shi din cate shtiu eu trebuie sa plateshti in jur de 14000-15000 de euro...bani pe care in strainatate ii faci in cateva luni dar in Romania mai greu..acestea le stiu sigur din 2 surse..

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby b3 » Wed Nov 18, 2009 1:13 pm

rezidentiatul pe post nu este o noutate, a mai fost si in alti ani. Incercati sa aflati de la unii care au trecut prin experienta asta cum este in realitate. Dup-aia postati si pe forum :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

marie2009
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Oct 05, 2009 9:03 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby marie2009 » Wed Nov 18, 2009 1:25 pm

Daca renunti la post trebuie sa platesti salariul pe anii de rezidentiat facuti. Adica, in jur de 14.000 euro pentru 5 ani de rezidentiat (am calculat salariul de 10 milioane pe luna si am raportat la un euro de 4,3 ron).

Eu am intrebat si asa mi s-a spus.

PS: Stiu ca unii vehiculau ideea platii unui an de rezi ca la a doua specialitate, dar acolo totusi e mai putin (in jur de 1500 euro pe an) din cate observ.
Solidara cu cei care vor ca MF sa se bage la cerere de anul acesta, nu de la anul -cum a promis deja MS.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

marie2009
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Oct 05, 2009 9:03 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby marie2009 » Wed Nov 18, 2009 1:27 pm

blackdeceneu wrote:ar mai fi un avantaj, faptul ca poti lua un credit maricel; sa nu uitam ca e vb de un contract cu statul pe perioada nedeterminata...scoti banutii, pleci afara si in max 2 ani dai inapoi la stat datoria.

... si cum poti pleca in afara fiind rezident aici? Continui acolo? Sau cum?

Sau dupa specialitate, amani plecatul la "Cucuietzi" pentru 2 ani si cand te intorci iti platesti datoria?
Solidara cu cei care vor ca MF sa se bage la cerere de anul acesta, nu de la anul -cum a promis deja MS.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

doftoreassa
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Apr 23, 2008 7:15 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby doftoreassa » Wed Nov 18, 2009 2:14 pm

nu va mai incurcati cu posturi la care oricum nu doriti sa mergeti lasati-le pentru cei care le doresc cu adevarat si se duc si la cucuietii din deal sau vale.mai bine stati si invatat si luati ceea ce va place sa faceti la urmatorul examen, caci altfel nu faceti decat sa incurcati sistemul degeaba si implicit existenta cu contracte aiurea pe care nu le onorati pana la apat

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby jewelieta_iasi » Wed Nov 18, 2009 2:25 pm

sunt variante si variante
pe viata in spital s-a discutat despre asta
a sunat cineva la minister si a intrebat ce se intampla dc renunta la post dupa primul an...persoana spera sa nu platesca nimic avand in vedere ca nu si-a dat specialitatea....si i s-a zis clar ca trebuie sa dea inapoi toate salariile
acu altii s-au sfatuit cu juristi si li s-a zis ca sunt obligati sa mearga la post dupa ce isi dau specialitatea....dc renunta inainte nu tre sa plateasca nimic
acu cine stie care o fi varianta adevarata...
asa va sfatuiesc si eu,dc nu vreti sa mergeti la postul repsectiv nu va bagati,....va incurcati degeaba...mai bine luati mf sau ceva lejer sa va permita sa va invatatati pt la anul...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby b3 » Wed Nov 18, 2009 2:30 pm

sau ar putea sa stea acasa cu somaj/sa-si ia un job part-time decat sa "ia mf si sa stea acasa". MF este o specialitate pe care unii si-o doresc, nu ajutor de somaj. Dar pe de alta parte mai bine pasarea din mana decat cioara de pe gard or something...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby breki » Wed Nov 18, 2009 2:33 pm

DA, cred ca ai dreptate b3.

E neplacut sa fi un an bartender sau somer un an cand ai diploma de medic(si un ego pe masura), dar mf nu e locul potrivit pentru cei care mai vor sa dea si la anu.

Afranius
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri May 23, 2008 10:05 am

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Afranius » Wed Nov 18, 2009 2:35 pm

sunt curios de ce este vazuta asa prost specialitatea mf.. eu am peste 700 si ma gandesc si la mf..un oras micut de 50.000 locuitori, iti faci 2000 de pacienti, program lejer, nu e nicio bataie de cap..mi se pare foarte bine..

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby breki » Wed Nov 18, 2009 2:40 pm

Ai facut practica la mf ?

Duelist
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Nov 16, 2009 6:59 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Duelist » Wed Nov 18, 2009 2:50 pm

Pentru ca munca de medic de familie in momentul de fata presupune multa scriptologie si stat in fata calculatorului ( in momentul de fata cand ajungi acasa scrii toate serviciile avute in ziua respectiva pe 2 programe paralele ). Bineinteles poti avea noroc sa ai multi tineri pe lista si atunci orarul este mai lejer, dar crede-ma daca din cei 2000 de pacienti 700 sunt bolnavi cronici, atunci o sa te intrebi de ce ai mai luat MF.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby cog1983 » Wed Nov 18, 2009 2:51 pm

Afranius wrote:sunt curios de ce este vazuta asa prost specialitatea mf..

Pentru ca in Romania MF=contabilitate, nicidecum medicina.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

Afranius
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri May 23, 2008 10:05 am

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Afranius » Wed Nov 18, 2009 3:01 pm

nu am facut practica la mf, nu aveam idee ca ar fi numai hartogaraie..insa din ce am vazut in cele 3-4 vizite la medicul meu de familie, mi s'a parut placut..timp mai este de gandit, vedem ce'o sa fie..

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby breki » Wed Nov 18, 2009 3:07 pm

In afara "hartogeriei" chiar e mai placut.

Dar intotdeauna trebuie sa fi in priza cu reglementari , trucuri...chestii.


Medicul meu de familie zicea o data in gluma, ca pacienti vin sa-ti incurce cand tu vrei sa completezi bilantele si rapoartele.

Eu am facut practica acolo si asa am constatat. Probabil sunt mai multe feluri de doctori, dar eu asa am observat.

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Lizz22 » Wed Nov 18, 2009 3:09 pm

jewelieta_iasi wrote:sunt variante si variante
pe viata in spital s-a discutat despre asta
a sunat cineva la minister si a intrebat ce se intampla dc renunta la post dupa primul an...persoana spera sa nu platesca nimic avand in vedere ca nu si-a dat specialitatea....si i s-a zis clar ca trebuie sa dea inapoi toate salariile
acu altii s-au sfatuit cu juristi si li s-a zis ca sunt obligati sa mearga la post dupa ce isi dau specialitatea....dc renunta inainte nu tre sa plateasca nimic
acu cine stie care o fi varianta adevarata...
asa va sfatuiesc si eu,dc nu vreti sa mergeti la postul repsectiv nu va bagati,....va incurcati degeaba...mai bine luati mf sau ceva lejer sa va permita sa va invatatati pt la anul...

nimeni nu poate sa spuna concret ...

eu am un coleg care are post si ceea ce stiu de la el este ca nu pot sa tzi ceara toate salariile-pentru ca tu ai si muncit,dar iti cer inapoi contravaloarea a ceea ce ei au investit in pregatirea ta.
o suma exacta nu s-a vehiculat (desi nu inteleg de ce atunci cand candidatul incheie contractul cu spitalul nu i se comunica "frate,vii si stai la noi dupa rezi,nu ne dai nimic.vrei sa nu respecti contractul ne datorezi X lei/an de pregatire."),dar avand in vedere ca pt rezidentii care fac a2a specialitate se 1500-2000 E/an,nu stiu daca la noi ar fi/ar putea fi mai mult.

monik10
Posts: 4
Joined: Thu Nov 19, 2009 12:55 am

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby monik10 » Thu Nov 19, 2009 2:49 pm

exista legea 18/2009 care prevede urmatoarele:
(7) Medicii, medicii dentisti si farmacistii care promoveaza concursul de rezidentiat pe post incheie un contract individual de munca cu unitatea sanitara publica care a publicat postul respectiv, inainte de inceperea pregatirii in rezidentiat. Prin acest contract se prevede obligatia de a lucra la unitatea sanitara publica cu care a incheiat contractul individual de munca un numar de ani egal cu durata corespunzatoare pregatirii in rezidentiat.



(8) Obligatia prevazuta la alin. (7) se stabileste prin act aditional la contractul individual de munca, in temeiul prevederilor art. 193 alin. (2) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare. Nerespectarea de catre salariat a obligatiei asumate il obliga pe acesta la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea sa profesionala, respectiv a cheltuielilor de personal pe perioada pregatirii in rezidentiat, precum si la restituirea primei de instalare, proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita, conform actului aditional la contractul individual de munca .

(9) Prevederile alin. (7) nu se aplica in cazul in care prin reorganizare este desfiintata unitatea sanitara in care se afla postul in care este confirmat ca rezident.

(10) Prevederile alin. (7) se aplica si in cazul restructurarii unitatilor sanitare prin reducerea numarului de posturi.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby gaurav_singh_md » Thu Nov 19, 2009 5:46 pm

monik10 wrote:exista legea 18/2009 care prevede urmatoarele:
(7) Medicii, medicii dentisti si farmacistii care promoveaza concursul de rezidentiat pe post incheie un contract individual de munca cu unitatea sanitara publica care a publicat postul respectiv, inainte de inceperea pregatirii in rezidentiat. Prin acest contract se prevede obligatia de a lucra la unitatea sanitara publica cu care a incheiat contractul individual de munca un numar de ani egal cu durata corespunzatoare pregatirii in rezidentiat.



(8) Obligatia prevazuta la alin. (7) se stabileste prin act aditional la contractul individual de munca, in temeiul prevederilor art. 193 alin. (2) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare. Nerespectarea de catre salariat a obligatiei asumate il obliga pe acesta la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea sa profesionala, respectiv a cheltuielilor de personal pe perioada pregatirii in rezidentiat, precum si la restituirea primei de instalare, proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita, conform actului aditional la contractul individual de munca .

(9) Prevederile alin. (7) nu se aplica in cazul in care prin reorganizare este desfiintata unitatea sanitara in care se afla postul in care este confirmat ca rezident.

(10) Prevederile alin. (7) se aplica si in cazul restructurarii unitatilor sanitare prin reducerea numarului de posturi.

deci poti sa ramai fara salar in anul 2 sau 3 daca se desfiinteaza spitalul, si tre sa dai fiecare leu (salarii + prime + taxa) daca renunti la post.
OG 18/2009

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby dr_dr » Thu Nov 19, 2009 5:52 pm

:)
uite ca a mai observat cineva
aici trebuie facut scandal
daca se desfinteaza postul statul sa iti plateasca anii pe care urma sa ii petreci acolo obligat :)
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby gaurav_singh_md » Thu Nov 19, 2009 6:03 pm

dr_dr wrote::)
uite ca a mai observat cineva
aici trebuie facut scandal
daca se desfinteaza postul statul sa iti plateasca anii pe care urma sa ii petreci acolo obligat :)

conform contractul de munca si OG 18/2009 numai noi avem obligatii, spitalul nu are nici o obligatia (si nici statul).

User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby dandanaua » Thu Nov 19, 2009 6:05 pm

Eu propun sa se sesizeze toata lumea si sa fie o revolutie generala de catifea a rezidentilor cu loc cu post sau fara !

Tuvok
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Oct 10, 2009 6:59 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Tuvok » Thu Nov 19, 2009 10:48 pm

Adevarul e ca m-as fi mirat ca statul sa nu cada in picioare din orice afacere. Legea asta e o porcarie e facuta absolut unilateral. Orice copil de 10 ani stie ca un contract intre 2 parti presupune atat drepturi cat si obligatii din partea amandurora. Bineinteles ca MS e deasupra tuturor acestor "maruntisuri". eu nici nu ma mai mir. La cum evolueaza lucrurile te poti astepa ca maine sa anunte ca am dat degaba rezi.

drfx
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Nov 16, 2009 6:16 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby drfx » Sat Nov 21, 2009 2:55 pm

:hate: Vineri am fost la DSP Brsov si am intrebat care sunt riscurile sa renunti la post pana la finalizarea celor 5 ani contractuali. Situatia este foarte nasoala din cate am inteles de la departamentul juridic, deorece spitalul te da automat in judecata, si nu pentru ca asa vrea un anumit director, ci pentru ca prin noile reglementari DSP este obligat prin lege sa ia atitudine.

Deci, daca ocupi un loc la Zarnesti si nu vrei sa stai 5 ani, vei fi dat in judecata. Situatia este si mai grava daca te vor pune sa platesti toate salariile brute (care e mult mai mare decat ceea ce primesti in mana), dar vei fi obligat sa platesti si despagubiri... Deci e clar ca daca vrei sa pleci nu vei putea sa o faci decat platind cateva zeci de mii de euro (s-a vehiculat suma de 80.000 euro). Cine are buzunar sa dea, va da, cine nu, va ramane 5 ani acolo unde e postul. Eu deja ma pregatesc sufleteste pentru MF, alta solutie nu am, ca nu mai am bani in beci:))


User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby dr_dr » Sat Nov 21, 2009 3:38 pm

Tuvok wrote:Adevarul e ca m-as fi mirat ca statul sa nu cada in picioare din orice afacere. Legea asta e o porcarie e facuta absolut unilateral. Orice copil de 10 ani stie ca un contract intre 2 parti presupune atat drepturi cat si obligatii din partea amandurora. Bineinteles ca MS e deasupra tuturor acestor "maruntisuri". eu nici nu ma mai mir. La cum evolueaza lucrurile te poti astepa ca maine sa anunte ca am dat degaba rezi.



am renuntat anul trecut la specialitatea dorita din cauza postului
intr-un fel a fost bine si cu cea pe care o am sunt ok

orice om normal isi da seama ca acel contract e facut pt fraieri :hate:
asta ar fi un motiv bun de protest nu MF cu 460 :)
locurile sa fie locuri iar posturile bonus pt cei care si le doresc....si evident pt cei cu posturi salarii mai bune ,casa masina...etc
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby swiss » Sat Nov 21, 2009 4:09 pm

[quote="dr_dr/] orice om normal isi da seama ca acel contract e facut pt fraieri :hate:
asta ar fi un motiv bun de protest nu MF cu 460 :)
locurile sa fie locuri iar posturile bonus pt cei care si le doresc....si evident pt cei cu posturi salarii mai bune ,casa masina...etc[/quote]


un om care gandeste
eu pentru medicina de familie as face un examen suplimentar, sa nu intre toti incapabilii pe care apoi sa-i vezi mare specialisti in taiat frunza la caini si pierdut vremea pe imed.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Chingachgook » Sat Nov 21, 2009 4:24 pm

holliday wrote:eu pentru medicina de familie as face un examen suplimentar, sa nu intre toti incapabilii pe care apoi sa-i vezi mare specialisti in taiat frunza la caini si pierdut vremea pe imed.




da da da
total de acord

si aia care nu au fost in stare sa ia nici macar mefe ar trebui sa nu le eliberam certificate de conformitate ca ne fac de ras prin alte tari
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby sandman » Sun Nov 22, 2009 12:19 am

Cred ca pana una alta avem compatrioti care ne fac de ras prin alte activitati ale lor mai putin legale. Nu am auzit de absolventi de-ai nostri care sa ne faca de ras in strainatate. Chiar din contra. Si pana la urma daca ei sunt in stare sa invete o limba straina si tu nu poti, de ce sa le iei sansa de " a se face de ras "? Sesizez aici o nota de frustrare.
Life is good

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby Chingachgook » Sun Nov 22, 2009 12:27 am

mai sandman tata ai idee despre ce vb eu cu holidei aici?

sau ai simtit pur si simplu nevoia sa faci un comentariu serios si la obiect?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: dc renuntam la post dupa rezi...ce si cat platim?

Postby swiss » Sun Nov 22, 2009 12:49 am

kooksee wrote:mai sandman tata ai idee despre ce vb eu cu holidei aici?

sau ai simtit pur si simplu nevoia sa faci un comentariu serios si la obiect?


sandman, eu glumesc cu kooksee, nu te baga te rog ca numai eu pot sa'l inteleg :lol: .
adica chiar daca ai dreptate, bikerul vrea sa stii unde ti'e locul pe imed, si cand ai ceva de spus trebuie sa-i ceri acordul
sa ne fie clar.

bikere (scuza'ma suna mai groove ca doctore) intradevar nu avem acelasi sistem de valori. poti sa folosesti butonul ala de autodistrugere ca nu mai esti amuzant. daca in real life pari ok, aici pe imed imi pari un dezastru.
pacat ca selectia naturala nu mai functioneaza!


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests