Erata tematica rezidentiat

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Erata tematica rezidentiat

Postby b3 » Mon Nov 16, 2009 1:22 pm

Mesaj de acum cateva zile de pe grupul SSMB:

Buna!
Daca te-ai apuca sa inveti pentru rezidentiat probabil ai gasit si lucruri care ti s-a parut cel putin ciudate. Ce putem sa facem in legatura cu ele? Sa le semnalam? Cui? Se poate face ceva? Ei bine putem cel putin incerca impreuna!
Federatia Asociatiilor Studentilor In Medicina din Romania iti propune sa te alaturi efortului de a semnala erorile din bibliografia de rezidentiat. Oricine invata pentru rezidentiat inevitabil observa greseli si oricine poate contribui.
Salveaza linkul si continua sa adaugi greseli pe care le gasesti in materie. Iti promitem in curand un link mai prietenos :D si mai ales posibilitea sa vezi ce au raspuns colegii tai dn toata tara.
Erata la bibliografia de rezidentiat!
http://spreadsheets.google.com/viewform ... UkhSc0E6MA
Pe curand!
Echipa FASMR
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby gaurav_singh_md » Mon Nov 16, 2009 1:32 pm

daca erau cateva poate mergea treaba cu errata. dar sunt sute (si nu numai din harri sau schwartz).

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby b3 » Mon Nov 16, 2009 1:45 pm

Cred ca ajung si vreo 50 ca sa poate demonstra cei care dau la anul ca tematica are cateva bube (paginatia fiind una) si ca ar trebui acordata mai multa atentie cand fac grilele. Bine, nu e asta cel mai important lucru, dar este destul de frustrant, si cand inveti si cand vezi grilele la examen, dupa cum se poate observa de pe topicul "grile gresite" :) Desi ma indoiesc ca profii nu sunt constienti de erori avand in vedere ca in fiecare an sunt contestatii..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby b3 » Fri Nov 20, 2009 3:09 pm

up
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby Bogdan_DD » Sun Nov 22, 2009 11:09 am

Topicul asta mai bine-l faci sticky dupa ce se inchide de tot rez 2009 si apare cel dedicat 2010. Pana atunci ..up

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby b3 » Sun Nov 22, 2009 1:49 pm

Si daca il fac sticky crezi ca intra mai multi pe el ? Asta e una din marile probleme si cu rezidentiatul: pe fiecare il doare strict individual doar pe perioada in care rezidentiatul face parte din viata lui. Daca s-a dus examenul, gata, uita ca paginatia era gresita, ca traducerile n-aveau sens in unele locuri, ca se contraziceau informatiile de la un paragraf la altul sau de la un subiect la altul. Si, in definitiv, sa-si mai bata capul si aia care dau la anul cu ele, ce, lor le-a zis cineva ceva ?

Si cei care fac acum proteste ca nu sunt destule locuri.. daca le da ministerul locuri sau, chiar si daca nu le da, in maxim o saptamana dupa teleconferinta - gata, se calmeaza toata lumea. Si la anul incepe iar circul.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby swiss » Sun Nov 22, 2009 2:38 pm

b3 wrote:Si, in definitiv, sa-si mai bata capul si aia care dau la anul cu ele, ce, lor le-a zis cineva ceva ?

Si cei care fac acum proteste ca nu sunt destule locuri.. daca le da ministerul locuri sau, chiar si daca nu le da, in maxim o saptamana dupa teleconferinta - gata, se calmeaza toata lumea. Si la anul incepe iar circul.



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42638
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby Calico » Sun Nov 22, 2009 10:57 pm

b3 wrote:Si cei care fac acum proteste ca nu sunt destule locuri.. daca le da ministerul locuri sau, chiar si daca nu le da, in maxim o saptamana dupa teleconferinta - gata, se calmeaza toata lumea.

Sunt de acord. Daca i-ar fi interesat nedreptatea legii in sine, ar fi protestat inainte de rezidentiat, nu de-abia dupa ce au vazut ca au scos un punctaj de cacao si probabil nu mai pot sa prinda nimic.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby b3 » Mon Nov 23, 2009 3:13 am

Ete da, hai, si sa protestam si pentru pace mondiala si salvarea stratului de ozon. Normal ca toata lumea protesteaza atunci cand e direct interesata. Probabil inainte de rezidentiat nu se asteptau sa faca asa putin sau unii chiar n-au inteles cum e legea si au aflat abia dupa examen (stiu lume care a aflat dupa examen cate puncte aveau intrebarile CS/CM si alte detalii de genul asta). Ce ma enerveaza pe mine e ca toate revoltele astea dureaza prea putin, nu schimba nimic si in anul urmator o luam de la capat.

Bravo lui holliday si celor care au protestat atunci cu el ca au obtinut nu doar locuri pentru ei (generatia 2008) ci si bibliografia afisata din timp pt generatia 2009. Mai obtinusera ei si afisarea locurilor si posturilor cu 6 luni inainte, ceea ce nu s-a respectat, pentru ca probabil erau asteptati tot ei sa traga de maneca ministerul (pe mine personal ma durea in cot de locuri si posturi si obosisem la vremea respectiva sa ma mai bat pt altii).
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby dr_dr » Mon Nov 23, 2009 11:05 am

presimt ca de la anul va fi doar rezidentiat pe post
in felul asta rezolva problema deficitul de medici si a migrarii spre UE
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby gaurav_singh_md » Mon Nov 23, 2009 12:02 pm

daca scot posturi si la orase mari si centre univ. atunci nu este o problema.
este un post la Macin (de ortopedie) in Tulcea. ei nu au nimeni la ATI, interne si chirurgie generala. la ce trebuie lor med. spec. ortoped? si ce poate sa faca un ortoped singur?

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby gaurav_singh_md » Mon Nov 23, 2009 12:08 pm

b3 wrote:up

vrei sa postezi aici sau pe link de la echipa FASMR?
si exact ce este considerat o greseala? de traducere, greseala din carte din care a fost facuta traducere (harri, schwartz), tratament depasit, concepte vechi?

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby dr_dr » Mon Nov 23, 2009 12:09 pm

pai nu vor fi in orase mari

sincer eu nu cred in posturile astea
de ex m-am uitat pe lista si in orasul din care sunt s-a scos post de rx
ei nu au radiolog de vreo 2 ani
ma intreb chiar vor astepta 5-7-9ani (in cazul in care il alege o fata si face 2 plozi) sau te trezesti ca termini mergi la post si iti zic
a pai nu mai e disponibil dar avem unul in satul X care e la 20 km. tu zici nu multumesc ei zic ghinion nu vrei te costa 40 000 de euro :roll:

dar pt povesti de genul asta ar trebui al post
scuze de offtopic
am eu o problema cu contractul ala penibil :roll:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42638
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby Calico » Mon Nov 23, 2009 12:19 pm

b3 wrote:Normal ca toata lumea protesteaza atunci cand e direct interesata. Probabil inainte de rezidentiat nu se asteptau sa faca asa putin sau unii chiar n-au inteles cum e legea si au aflat abia dupa examen (stiu lume care a aflat dupa examen cate puncte aveau intrebarile CS/CM si alte detalii de genul asta). Ce ma enerveaza pe mine e ca toate revoltele astea dureaza prea putin, nu schimba nimic si in anul urmator o luam de la capat.

Daca ti se pare normal ca toata lumea sa protesteze numai atunci cand e direct interesata, atunci de ce te enerveaza ca dureaza foarte putin si in anul urmator o luam de la capat?

De crezut cred si eu ca unii chiar n-au inteles cum e legea si au aflat de-abia dupa examen ca daca ai facut peste 50% nu inseamna ca iei si loc. De fapt cred ca tot grupul asta se imparte in oameni care n-au inteles cum e treaba, oameni care nu credeau ca vor face asa prost si oameni care stiau de la inceput cum e treaba si ca n-au nici o sansa, dar merg si ei asa, ca poate pica ceva.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby b3 » Mon Nov 23, 2009 2:09 pm

Mi se pare "normal" in limita lui hai sa fim realisti, si nu idealisti. Idealism ar fi sa crezi ca un grup mare de oameni (pt ca grupuri f f mici se mai gasesc) este indurerat de o problema pe care n-a resimtit-o niciodata (foametea in Africa) si face ceva spre rezolvarea ei. Realism consider ca ar fi ca un grup moderat de mare de oameni sa incerce sa rezolve o problema de care s-a lovit, chiar daca nu ii mai priveste direct, uneori doar din altruism (care la medicina ar trebui sa dea pe dinafara), alteori si intr-o mica masura interesat (frati mai mici, prieteni mai mici).

gaurav: pe linkul FASMR ca am inteles ca vor sa le centralizeze, si cred ca tot ce-ai enumerat acolo, ca in definitiv toate alea ne-au enervat cand am invatat.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby b3 » Wed Nov 25, 2009 3:41 am

toate-s vechi si noua toate, sau cum era versul...

contradictii tematica 2007 (tot aia)
viewtopic.php?f=30&t=5988

greseli traducere:
viewtopic.php?f=30&t=5024

propuneri modificare rezidentiat 2007
viewtopic.php?f=30&t=5434


Image
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ioana.goganau
Posts: 3
Joined: Fri Nov 20, 2009 3:45 pm

Re: Erata tematica rezidentiat

Postby ioana.goganau » Wed Nov 25, 2009 11:22 pm

gaurav_singh_md wrote:daca erau cateva poate mergea treaba cu errata. dar sunt sute (si nu numai din harri sau schwartz).


Fiecare sa zica de alea pe care le stie. Daca vreo 50 -100 de oameni semnaleaza cate 2-3 greseli se strange o mare parte si poate asa o sa avem ceva mai concret pe baza caruia sa facem gura mai mult si mai cu tupeu :D.
Asta era si scopul.

Stiu ca s-au mai incercat lucruri similare, dar in fine evident e ca au esuat cu schimbarea materiei de vreme ce tot aceleasi prostii le invatam. Dar asta nu inseamna ca nu putem incerca in continuare. Evident ca niciunul dintre noi astia mai mici care urmeaza sa dam rezi in 1-2-3 ani nu ne asteptam sa vina sa lupte pentru noi cineva care a terminat si a scapat de stres. Dar apreciem un ajutor cat de mic si eventual sa mai aflam din experienta altora. In rest noi trebuie sa dam din coate.

b3 multumesc pentru linkurile cu topicurile similare. Foarte utile si voi culege si de acolo cate ceva.

Nu mai stiu in care link cineva zicea ca oricum in facultate nu invatam dupa cele mai actuale carti. Totusi tre sa recunosc ca mai e totusi cate-o materie si cate-un prof care sa vina sa-ti povesteasca ce se mai discuta pe la nush ce congrese ce spun ghidurile si care sunt noile protocoale. Si isi cam baga picioarele in munca lor astia care se lauda de nush cati ani ca schimba materia de rezi. In fine nu ma mai leg de forma intrebarilor sau de imbulinat.

In concluzie HELP...

Numai bine,
Ioana


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests