intrebari gresite rezi

de dat il dam, dar il mai terminam ?
Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: intrebari gresite rezi

Postby Doktorita » Mon Nov 16, 2009 3:25 pm

Cine sta in Bucuresti in zona pantelimon ( am auzit ca acolo se depun contestatiile)
Pana la ora 17:00 mai e ceva timp...am inteles ca trebuie o cerere ..scris in ea ce probleme au fost cu grila eventual scris din bibliografie ca exista si varianta C....deci trebuie anulata.

litle_pocahontas
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Oct 03, 2008 7:38 pm

Re: intrebari gresite rezi

Postby litle_pocahontas » Mon Nov 16, 2009 3:28 pm

Si unde vedeti scris in grila aia "mobilitate crescuta a corpului uterin FATA de col,istm sau orice altceva"? Este simplu "mobilitatea crescuta a corpului uterin"... Mobilitate crescuta in cavitatea pelvina...

marie2009
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Oct 05, 2009 9:03 pm

Re: intrebari gresite rezi

Postby marie2009 » Mon Nov 16, 2009 3:32 pm

E cu dus si intors...anularea intrebarii.

Sunt convinsa ca miza fiind mare, cei care au pus C nu se vor duce sa conteste grila. Iar daca cei care nu au pus C, nu stau "prin apropiere" si nici nu au fax, probabil va ramane asa.

Desi e posibil sa o considere corecta si dupa o eventuala contestatie... Eu continui sa zic ca mi se pare ceva mai alambicata, dar corecta, dar deh eu fac parte din categoria celor care au ales C, deci sunt subiectiva :D
Solidara cu cei care vor ca MF sa se bage la cerere de anul acesta, nu de la anul -cum a promis deja MS.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

User avatar
dudutza
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Feb 20, 2007 2:51 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari gresite rezi

Postby dudutza » Mon Nov 16, 2009 3:39 pm

alte chestii gresite.....se pare ca pt cei din comisie la palparea unei fracturi se deceleaza durerea !!! durerea e simptom...nu o simti la palpare...si da sa zicem ca-l palpezi si-l doare , oricum il durea si fara palpare.
si la intrebarea cu tiroida...agenezia tiroidiana apare la un nr redus de bolnavi cu mixedem congenital...ei normal ca nu au luat si varianta asta...dar se gaseste in tema ....cred ca tragea o bauta pe cinste comisia in timp ce faceau grilele!!...patetic :mrgreen:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: intrebari gresite rezi

Postby Calico » Mon Nov 16, 2009 3:40 pm

marie2009 wrote:Sunt convinsa ca miza fiind mare, cei care au pus C nu se vor duce sa conteste grila.

De ce s-ar duce un om sanatos la cap sa conteste o grila la care a raspuns bine? :)

Nici mie nu mi se pare o grila anulabila, din moment ce exista explicatii pentru care varianta C sa fie considerata falsa sau cel putin "cea mai putin adevarata". Interpretabila da, anulabila nu.

Dar duceti-va si depuneti contestatii, poate se anuleaza... mai stii? Merita incercat.

marie2009
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Oct 05, 2009 9:03 pm

Re: intrebari gresite rezi

Postby marie2009 » Mon Nov 16, 2009 3:55 pm

dudutza wrote:alte chestii gresite.....se pare ca pt cei din comisie la palparea unei fracturi se deceleaza durerea !!! durerea e simptom...nu o simti la palpare...si da sa zicem ca-l palpezi si-l doare , oricum il durea si fara palpare.
si la intrebarea cu tiroida...agenezia tiroidiana apare la un nr redus de bolnavi cu mixedem congenital...ei normal ca nu au luat si varianta asta...dar se gaseste in tema ....cred ca tragea o bauta pe cinste comisia in timp ce faceau grilele!!...patetic :mrgreen:


Pai... il doare atunci cand atingi/ apesi (adica atunci cand palpezi) zona respectiva. Deci, da, durerea apare la PALPARE. E corecta. Asta chiar nu e interpretabila.
Solidara cu cei care vor ca MF sa se bage la cerere de anul acesta, nu de la anul -cum a promis deja MS.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: intrebari gresite rezi

Postby Enemy » Mon Nov 16, 2009 5:10 pm

Sofad wrote:
Enemy wrote:e vorba de mobilitatea istmului fata de col.

ei vorbesc in grila de corpul uterin

de aia e falsa varianta C.

Bulangii, din capitolul ala atat de mare au facut niste balarii de grile



Nu e e vb de mobilitatea istmului fata de col ci MOBILITATEA ACCENTUATA A CORPULUI UTERIN FATA DE ISTM/COL - VEZI PAG 75.

Asadar si C e corect



da, scuze

a facut cineva contestatie pe grila asta?

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: intrebari gresite rezi

Postby VoxEgo » Mon Nov 16, 2009 10:06 pm

Sofad wrote:
VoxEgo wrote:semnul mcdonald = cresterea mobilitatii corpului uterin fata de col, nu a istmului.
Eu nu cred ca e 'intrebare capcana'. Pur si simplu nu au citit tot capitolul cand au formulat-o. Sau se gandeau la cai verzi pe pereti.



Mai citeste odata bibliografia,

semnul McDonald = mobilitatea accentuata a CORPULUI uterin fata de istm/col.

Prin urmare, enuntul C e adevarat.


Mai citeste odata ce am scris eu, poate fara sa te umfli in pene. Este jenant. Si mersi ca ai folosit caps, eu am preferat sa nu o fac cand am scris ACELASI LUCRU.
Grila este interpretabila pentru ca nu precizeaza fata de cine are mobilitatea aia corpul uterin.
Dar pentru toti cei care ar putea pierde 4 puncte logica asta clar nu merge :)
the Earth is flat

Sofad
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sat Jun 16, 2007 12:39 am

Re: intrebari gresite rezi

Postby Sofad » Tue Nov 17, 2009 9:19 am

VoxEgo wrote:
Sofad wrote:
VoxEgo wrote:semnul mcdonald = cresterea mobilitatii corpului uterin fata de col, nu a istmului.
Eu nu cred ca e 'intrebare capcana'. Pur si simplu nu au citit tot capitolul cand au formulat-o. Sau se gandeau la cai verzi pe pereti.



Mai citeste odata bibliografia,

semnul McDonald = mobilitatea accentuata a CORPULUI uterin fata de istm/col.

Prin urmare, enuntul C e adevarat.


Mai citeste odata ce am scris eu, poate fara sa te umfli in pene. Este jenant. Si mersi ca ai folosit caps, eu am preferat sa nu o fac cand am scris ACELASI LUCRU.
Grila este interpretabila pentru ca nu precizeaza fata de cine are mobilitatea aia corpul uterin.
Dar pentru toti cei care ar putea pierde 4 puncte logica asta clar nu merge :)


Imi cer scuze, am citit postul lui enemy si ti-am dat, din greseala, tie reply.

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: intrebari gresite rezi

Postby VoxEgo » Tue Nov 17, 2009 10:12 am

No worries :)
Ce neasteptat sa vad pe imed oameni care chiar isi cer scuze.
the Earth is flat

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari gresite rezi

Postby b3 » Tue Nov 17, 2009 10:37 am

^ nu ? :D Si chiar colaboreaza toata lumea si nu se cearta, e foarte frumos :D Oare trebuie sa asteptam valul 2, acum inca e lumea euforica dupa reusita la rezi ? :p
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests