Teleconferinta 2009

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: Teleconferinta 2009

Postby Aurora boreala » Sun Nov 29, 2009 9:21 pm

Cred ca s-a terminat deja...presupun :mrgreen:
Eu sunt curioasa care a fost ultima pozitie care a putut alege ceva :wink:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby chiribochi » Sun Nov 29, 2009 9:31 pm

Ultimul loc care a ales a fost 3022. Ultimele s-au ales posturile de mf

User avatar
roxany
junior
junior
Posts: 37
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:20 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby roxany » Sun Nov 29, 2009 9:54 pm

Da, intr-adevar asta a fost ultimul punctaj. O parte din cei care nu au mai prins post au ramas si acum la spitalul universitar si asteapta sa vina o televiziune ca sa faca un reportaj. Cei care am ramas ne-am dat numele si numarul de telefon pentru a merge mai departe cu un avocat si sa dam ministerul in judecata.

Dintre cei care nu au mai prins nimic si vor sa ni se alature, pot sa imi trimita mesaj pe privat cu numele si numarul de telefon, pentru a le pute trimite mai departe celor care se ocupa cu organizarea actiunii in judecata. In momentul in care se vor stabili niste conditii cu avocatul, vom fi contactati telefonic, ne vom intalni, se va imparti onorariul la numarul celor care ne-am trimis datele si vom merge mai departe cu aceasta actiune.

Sper sa imi raspunda cat mai multi din cei care au ramas pe dinafara din cauza unor NESIMTITI care au facut o lege TAMPITA SI INCOMPLETA.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Teleconferinta 2009

Postby d'Arc » Sun Nov 29, 2009 9:57 pm

care televiziune, sa vad si eu scandalul... sau nu se da pana maine pe post?

User avatar
roxany
junior
junior
Posts: 37
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:20 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby roxany » Sun Nov 29, 2009 9:59 pm

Nu stiu exact care televiziune a venit pana la urma, eu am plecat pt ca abia ma mai tineam pe picioare. Dar cat timp eram inca in sala am auzit ca s-a sunat la protv, antena si realitatea.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Calico » Sun Nov 29, 2009 10:08 pm

dr_bang wrote:care televiziune, sa vad si eu scandalul... sau nu se da pana maine pe post?

Ei... nu sunt suficiente scandalurile, aburelile si vorbaria fara rost din campanie? :D

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Re: Teleconferinta 2009

Postby matrix » Sun Nov 29, 2009 10:10 pm

stie cineva care e pozitia la care s-a luat ultimul LOC pe MF ?
Viata lunga si prospera!

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Lord Tanathos » Sun Nov 29, 2009 10:23 pm

mumo te sfatuiesc sa iti pastrezi comentarile ieftine, ca ne am saturat de "desteptii " care au luat MF cu 624 in 2005 si acu sunt "mari" medici de familie someri...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Teleconferinta 2009

Postby b3 » Sun Nov 29, 2009 10:55 pm

moderator: despre demersurile pentru o solutie din partea ministerului pentru cei ramasi fara loc/post dupa teleconferinta, va rog sa continuati sa postati pe topicul asta: viewtopic.php?f=39&t=9685
Multumesc pentru intelegere.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Teleconferinta 2009

Postby b3 » Sun Nov 29, 2009 10:59 pm

Am o rectificare de facut la mesajul de ieri :) "vocea din off" de la conferinta, cea care repeta pozitia si ce a luat, era o voce "de la centru" si avea un calculator in fata in mod sigur ;) Nu s-a tinut evidenta doar cu pix si hartie, mea culpa :)
Si sincere felicitari adevaratelor doamne de la DSP (nu le mai zic "tanti" :) ), care au fost foarte profi, zambitoare, amabile, ba chiar glumete (in special vocea din off). Ceea ce la o teleconferinta care a durat doua zile de dimineata pana seara, cu doar 2-3 pauze, este ceva.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby raysa_damaris » Sun Nov 29, 2009 11:22 pm

Asa e :) Felicitari tuturor celor care au luat ce si-au dorit dar si celor care in cunostiinta de cauza au facut alegeri bune chiar daca erau optiuni secundare,mult succes in continuare si gata cu rezi 2009! :allright:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Teleconferinta 2009

Postby d'Arc » Sun Nov 29, 2009 11:25 pm

MumaPadurii wrote:
dr_bang wrote:care televiziune, sa vad si eu scandalul... sau nu se da pana maine pe post?

Ei... nu sunt suficiente scandalurile, aburelile si vorbaria fara rost din campanie? :D


pt mine n-au gust daca e nu e cu doctori. a iesit oprescu, acu sa vedem rezii. gluma-i gluma, dar se cam ingroasa. ceva nu e bine.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Calico » Mon Nov 30, 2009 3:15 am

Lord_Tanathos wrote:mumo te sfatuiesc sa iti pastrezi comentarile ieftine, ca ne am saturat de "desteptii " care au luat MF cu 624 in 2005 si acu sunt "mari" medici de familie someri...

:lol: Si in urma acestei logici v-ati gandit voi sa creati alti "destepti" care sa ia MF cu 430 in 2009?

Cristin@
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Sep 07, 2006 5:01 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Cristin@ » Mon Nov 30, 2009 3:46 am

Mumo, indiferent ce vor lua, sa fii sigura ca isi vor vedea de job-ul lor, nu vor sta aici pe forum (mai ales la asemenea ore) exprimandu-si frustrarile. Vor deveni adevarati medici, nu ca altii (alde matale).
Si...mai sti??!? poate ca se vor alege si cu endocrine la 430....
:allright:

PISICUTA1234
junior
junior
Posts: 34
Joined: Wed Nov 18, 2009 7:40 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby PISICUTA1234 » Mon Nov 30, 2009 9:20 am

de la pozitia 1400 pana 2800 au renuntat sau au fost absenti 227 de persoane.

adinca
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 30, 2009 9:28 am

Re: Teleconferinta 2009

Postby adinca » Mon Nov 30, 2009 11:29 am

Daca are cineva rezultatele de Duminica este rugat sa le posteze.
Multumesc.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Calico » Mon Nov 30, 2009 12:48 pm

Cristina@ wrote:Mumo, indiferent ce vor lua, sa fii sigura ca isi vor vedea de job-ul lor, nu vor sta aici pe forum (mai ales la asemenea ore) exprimandu-si frustrarile. Vor deveni adevarati medici, nu ca altii (alde matale).

O replica inteligenta nu ai? Nu de alta, dar s-a cam fumat placa asta cu "de ce stai atata pe forum?".
Ti-am mai spus ca nu ma cunosti, asa ca nu stii nici ce fel de medic sunt si nici macar daca sunt medic.
Pe de alta parte vad ca esti sigura ca toti dintre acesti oameni care nici macar nu sunt in stare se formuleze o petitie vor deveni "adevarati medici care isi vor vedea de jobul lor". lol
De unde vine aceasta siguranta? Dintr-o naivitate extrema sau din dorinta de a zice orice, chiar si ceva ilogic, pentru a ma contrazice?

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Doktorita » Mon Nov 30, 2009 1:43 pm

M-am gandit sa postez aici si sa nu mai deschid alt topic...este vorba de repartitia pe spitale si coordonatori de rezidentiat.
Am inteles ca se face in ordine descrescatoare a punctajelor..intrebarea este: O sa spunem noi variante de spitale "favorite"? ( 3 spitale auzisem undeva)...raspunsul se da pe loc?..sau se anunta ulterior fiecare unde a ramas?...Cum se procedeaza mai exact in momentul alegerii..
Multumesc.

luly_boy
senior
senior
Posts: 227
Joined: Tue Aug 15, 2006 9:53 am

Re: Teleconferinta 2009

Postby luly_boy » Mon Nov 30, 2009 1:51 pm

Din cate imi aduc eu aminte, vin ei cu "oferta", in sensul ca poti alege tu spitalul dintre cele care va vor fi puse la dispozitie. Raspunsul se da pe loc.

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Teleconferinta 2009

Postby daniela.55 » Mon Nov 30, 2009 1:56 pm

MumaPadurii wrote:
Cristina@ wrote:Mumo, indiferent ce vor lua, sa fii sigura ca isi vor vedea de job-ul lor, nu vor sta aici pe forum (mai ales la asemenea ore) exprimandu-si frustrarile. Vor deveni adevarati medici, nu ca altii (alde matale).

O replica inteligenta nu ai? Nu de alta, dar s-a cam fumat placa asta cu "de ce stai atata pe forum?".
Ti-am mai spus ca nu ma cunosti, asa ca nu stii nici ce fel de medic sunt si nici macar daca sunt medic.
Pe de alta parte vad ca esti sigura ca toti dintre acesti oameni care nici macar nu sunt in stare se formuleze o petitie vor deveni "adevarati medici care isi vor vedea de jobul lor". lol
De unde vine aceasta siguranta? Dintr-o naivitate extrema sau din dorinta de a zice orice, chiar si ceva ilogic, pentru a ma contrazice?



O fi avand, dar trebuie sa te cobori la nivelul interlocutorului.
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Calico » Mon Nov 30, 2009 2:04 pm

Doktorita wrote:M-am gandit sa postez aici si sa nu mai deschid alt topic...este vorba de repartitia pe spitale si coordonatori de rezidentiat.
Am inteles ca se face in ordine descrescatoare a punctajelor..intrebarea este: O sa spunem noi variante de spitale "favorite"? ( 3 spitale auzisem undeva)...raspunsul se da pe loc?..sau se anunta ulterior fiecare unde a ramas?...Cum se procedeaza mai exact in momentul alegerii..
Multumesc.

Se afiseaza pe site o lista cu spitalele disponibile pentru fiecare specialitate. De exemplu, exista 7 locuri pe specialitatea x: 3 locuri la Spitalul Fundeni, 1 la spitalul Pantelimon, 2 la Colentina si 1 la Municipal.

In ziua stabilita se strang toti (noi ne-am dus la centrul de perfectionare) si se incepe alegerea spitalelor in functie de specialitati, luandu-se specialitatile in ordine alfabetica. De exemplu: toti rezidentii care au ales alergologia se strang intr-o camera si in ordinea punctajelor isi aleg spitalul, dintre cele afisate pe site.
Apoi intra rezidentii pe ATI si tot asa...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Calico » Mon Nov 30, 2009 2:08 pm

daniela.55 wrote:O fi avand, dar trebuie sa te cobori la nivelul interlocutorului.

Inseamna ca tu consideri ca toti forumistii sunt prosti.
Cand scrii aici toti userii sunt partenerii tai de discutie.
Daca ar fi vrut sa discute doar cu mine, ar fi facut-o pe privat.

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Teleconferinta 2009

Postby daniela.55 » Mon Nov 30, 2009 2:12 pm

MumaPadurii wrote:
daniela.55 wrote:O fi avand, dar trebuie sa te cobori la nivelul interlocutorului.

Inseamna ca tu consideri toti forumistii prosti.
Cand scrii aici toti userii sunt partenerii tai de discutie.
Daca ar fi vrut sa discute doar cu mine, ar fi facut-o pe privat.



S-au ti s-ar fi adresat tie personal.Din cate stiam eu e doar un user cu numele Mumo :allright:
Dar ai o logica super tare, trebuie sa recunosc
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
minglee
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sun Nov 29, 2009 10:06 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby minglee » Mon Nov 30, 2009 2:14 pm

Muma Padurii , nu Daniela are warning de la b3 ci tu ,asa ca daca nu poti purta o discutie in mod civilizat si fara misto-uri ieftine e cazul sa te abtii mai ales acolo unde nu te priveste cu nimic situatia !
Your time is the greatest gift you can give to someone.

dragos_st
junior
junior
Posts: 32
Joined: Wed Nov 28, 2007 4:32 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby dragos_st » Mon Nov 30, 2009 2:14 pm

MumaPadurii wrote:
daniela.55 wrote:O fi avand, dar trebuie sa te cobori la nivelul interlocutorului.

Inseamna ca tu consideri ca toti forumistii sunt prosti.
Cand scrii aici toti userii sunt partenerii tai de discutie.
Daca ar fi vrut sa discute doar cu mine, ar fi facut-o pe privat.


Nu vrea nimeni sa discute cu tine pe privat.. nici pe privat nici pe forum..nicaieri..

si apropos ceva mai devreme tu considerai cei 1400 de promovati fara post sau loc ca fiind "toti prostii" care cheama televiziunea

din nou esti pe langa..

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Calico » Mon Nov 30, 2009 2:29 pm

Si pentru ca eu pot sa port o dicutie civilizata cand vreau, o sa va ignor si voi incerca sa port numai discutii legate de topic. Injuraturile pe privat, va rog. :)

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Doktorita » Mon Nov 30, 2009 3:29 pm

Multumesc pentru precizari :)
Pentru ce conteaza spitalul platitor?..Ce diferente sunt intre spitalele platitoare..si daca sunt diferente care sunt cele mai "bune" in Buc?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Calico » Mon Nov 30, 2009 3:50 pm

Spitalele platitoare in Bucuresti sunt 4 (Floreasca, SUUB, Pantelimon si Sf.Ioan).
Spitalul platitor e cel care te angajeaza. Aici vei semna contractul de munca, aici vei aduce toate actele pentru angajare, de aici iti vei lua adeverintele de salariat sau orice alta adeverinta, aici trebuie sa vii in fiecare luna cu pontajul si de aici iti vei lua bonurile de masa. De fapt, pentru orice treaba de ordin administrativ legata de rezidentiat trebuie sa treci pe la spitalul platitor.

Deci eu zic ca un criteriu important in alegerea lui este cat de aproape e de casa sau de spitalul unde lucrezi, pentru ca o sa faci multe drumuri acolo. Daca cea mai mare parte a rezidentiatului o s-o faci la SUUB (de exemplu) e logic sa ti-l alegi si ca spital platitor.

Ar mai fi si alte criterii legate de cat de repede vin bonurile, de cat de dragute sunt secretarele, etc, dar lucrurile astea nu-s asa importante. Daca tu stai in Drumul Taberei si lucrezi la SUUB doar n-o sa-ti alegi spitalul platitor la Pantelimon, doar pentru ca ai auzit ca acolo secretarele sunt de treaba si te primesc la orice ora.
Eu sunt angajata la Floreasca si a fost ok, nu ma plang de nimic. Fetele de treaba, m-au ajutat de cate ori am avut nevoie, chiar daca s-a intamplat uneori sa vin si dupa terminarea programului cu publicul.

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Doktorita » Mon Nov 30, 2009 4:03 pm

Multumesc mult pentru raspuns :)

Draxl
Posts: 1
Joined: Mon Nov 30, 2009 10:05 pm

Re: Teleconferinta 2009

Postby Draxl » Mon Nov 30, 2009 10:10 pm

Medicina legala respecta aceleasi criterii? Spitalul platitor va fi tot unu din cele 4 sau Institutul e angajatorul?

User avatar
Traveller
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sun Nov 29, 2009 2:23 am

Re: Teleconferinta 2009

Postby Traveller » Thu Dec 03, 2009 12:16 am

Spitale platitoare pentru Bucuresti sunt NUMAI cele 4 deja mentionate.

Spitalul platitor pentru judetul Ilfov este si el, la drept vorbind, situat tot in Bucuresti : Sp. Constantin si Elena de pe Bd. Basarabia.

User avatar
camelia_n
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Nov 12, 2009 10:31 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Teleconferinta 2009

Postby camelia_n » Thu Dec 03, 2009 11:17 am

Spuneti-mi si mie, va rog, pe ce site se afiseaza locurile la spitalele platitoare. Pe http://www.rezidentiat.info nu-mi amintesc sa fi vazut asa ceva, desi il consult de anul trecut.

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Curiozitate...

Postby zana_ale » Thu Dec 03, 2009 3:20 pm

Ma tot 'macina' o curiozitate: cine a luat postul de urgenta din Fagaras, judetul Brasov?
mamica unei zane!


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests