Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

de dat il dam, dar il mai terminam ?

Diferenta de punctaj intre ce am obtinut pe Rezitests si ce am obtinut la concurs este:

Poll ended at Thu Jan 14, 2010 11:25 am

mica (< 50 puncte)
62
55%
mare (50 - 100 puncte)
20
18%
foarte mare (100 - 150 puncte)
2
2%
extrem de mare (peste 150 de puncte)
6
5%
am dat rezi, insa nu am facut teste pe site
13
12%
am facut teste pe site, insa nu am dat rezi
9
8%
 
Total votes: 112

User avatar
Alexei___
senior
senior
Posts: 212
Joined: Mon Mar 05, 2007 9:39 am
Location: Bucharest

Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby Alexei___ » Sun Nov 15, 2009 11:25 am

Un sondaj pentru a vedea cam care sunt diferentele intre punctajul obtinut pe Rezitests si cel obtinut la examen. Cel mai relevant ar fi punctajul mediu obtinut pe teste complete.
"Black holes are where God divided by zero." - Steven Wright

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby Dr.Jol » Sun Nov 15, 2009 1:00 pm

Alexei___ wrote:Un sondaj pentru a vedea cam care sunt diferentele intre punctajul obtinut pe Rezitests si cel obtinut la examen. Cel mai relevant ar fi punctajul mediu obtinut pe teste complete.



Sa inteleg ca ai dat azi exam? Sau in anii trecuti?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby Calico » Sun Nov 15, 2009 6:36 pm

Rolul rezitestului nu e de a-ti estima punctajul pe care il iei la rezi.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby Enemy » Sun Nov 15, 2009 6:39 pm

mie la asta mi-a folosit:P

Succesuri!

User avatar
Alexei___
senior
senior
Posts: 212
Joined: Mon Mar 05, 2007 9:39 am
Location: Bucharest

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby Alexei___ » Sun Nov 15, 2009 7:33 pm

Poate fi de folos si in privinta asta. Oricum acest topic nu-si propune sa abordeze scopul Rezitests-ului :P. E doar o metoda de a vedea daca e un bun simulator.
"Black holes are where God divided by zero." - Steven Wright

marie2009
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Oct 05, 2009 9:03 pm

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby marie2009 » Sun Nov 15, 2009 11:13 pm

Eu am scos cu 50-60 de puncte mai mult la rezi... Chiar nu ma asteptam. Testele online ma demoralizasera... dar au fost bine venite in fixarea in graba (in cazul meu) a materiei.
Solidara cu cei care vor ca MF sa se bage la cerere de anul acesta, nu de la anul -cum a promis deja MS.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

diagnostic
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 15, 2008 8:37 am

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby diagnostic » Mon Nov 16, 2009 2:17 am

MumaPadurii wrote:Rolul rezitestului nu e de a-ti estima punctajul pe care il iei la rezi.

Ba da. La mine s-a potrivit. De obicei scoteam intre 840 si 880, iar la examen am luat 844. Deci.... :lol:
Tot ceea ce te inconjoara este ceea ce ai atras. Primesti ceea ce esti.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby Calico » Mon Nov 16, 2009 4:27 am

diagnostic wrote:
MumaPadurii wrote:Rolul rezitestului nu e de a-ti estima punctajul pe care il iei la rezi.


Ba da. La mine s-a potrivit. De obicei scoteam intre 840 si 880, iar la examen am luat 844. Deci.... :lol:

LOL
N-am zis ca nu ti s-a potrivit tie sau ca nu se potriveste in general, am zis ca nu asta e rolul lui. E o diferenta.

Mi se pare bun topicul asta, sa vedem in ce masura ne putem baza pe punctajul la rezitest pentru a prevedea rezultatele reale. Se zice ca in realitate obtii cu vreo 50 puncte peste ce faci la rezitest.
Dar repet, asta nu e principalul lui rol. Nu de alta, dar se gasesc dupa-aia destepti care sa spuna ca esti un fraier daca faci grile, ca n-au nici o legatura cu punctajul de la rezi.

marie2009
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Oct 05, 2009 9:03 pm

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby marie2009 » Mon Nov 16, 2009 10:43 am

Eu zic ca e foarte bine sa faci si grile de pe site. Asa reusesti sa fixezi mai bine unele notiuni.

Plus de-asta, sper ca sunteti de acord cu mine, eu am regasit la examen si intrebari de pe rezitests. Cateva intocmai. Iar altele, aveau 2-3 raspunsuri identice si altele un pic diferite.
Solidara cu cei care vor ca MF sa se bage la cerere de anul acesta, nu de la anul -cum a promis deja MS.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

User avatar
Alexei___
senior
senior
Posts: 212
Joined: Mon Mar 05, 2007 9:39 am
Location: Bucharest

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby Alexei___ » Tue Nov 17, 2009 12:20 am

Ma bucur ca estimarea e destul de buna (desi sunt cam putine voturi pentru ca rezultatul sa fie relevant). Asta si datorita celor care au raportat grile gresite si destul de multe au fost corectate. :)

Legat de un alt "scop" al site-ului :D: pentru 2008 nu am reusit sa fac rost de o lista a alocarii locurilor [index loc; punctaj; specialitate aleasa] si pe site exista o estimare a specialitatii doar pentru anul 2007. Oare in 2009 exista vreo sansa ca o astfel de lista sa fie alcatuita?
"Black holes are where God divided by zero." - Steven Wright

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby b3 » Tue Nov 17, 2009 12:33 am

daca faci lobby suficient pe aici saptamana asta.. :p vad ca punctaje s-au strans, sa speram ca se vor nota si pozitiile si specialitatile luate. eu o sa incerc sa notez cat mai multe dar nu voi sta toata ziua acolo. poate se organizeaza cativa sa noteze cate 200 de pozitii fiecare, in functie de pozitia la care se afla ei, si la sfarsit le centralizam
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

kali devi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Oct 19, 2009 8:39 pm

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby kali devi » Tue Nov 17, 2009 12:43 am

Personal,cred ca Rezitests-ul e cea mai inteligenta metoda de a-ti fixa informatia la volumul asta de materie.Acuratetea in cazul meu cel putin a fost foarte buna(la teste din toata materia aveam intre 80 si 90% corectitudine si la examen am facut 85,3 %).Nu-i inteleg pe cei care considera testele o pierdere de vreme.In fond ,daca o iei din vreme cu pregatirea mai mult decat sa-ti dai seama in timp util unde gresesti cand faci testele n-are ce sa se intample.Mai bine acasa cand mai poti remedia ceva decat la examen.Nu cred ca faceam acelasi punctaj doar pe baza de citit si fara teste.O chestie interactiva te tine in priza mai degraba decat stresul ca vine examenul peste un an si tot amani sa te apuci de citit. :daz:

lilshaq
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Nov 17, 2009 1:43 am

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby lilshaq » Tue Nov 17, 2009 1:46 am

rezitestul imi arata 82%. la examen am scos 82,4%. ce pot sa mai zic? e foarte accurate. numai ca mie in ultima luna mi se intampla sa mi se blocheze testul la CM-uri. foarte enervant.

bya_bee
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 16, 2009 2:22 pm

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby bya_bee » Tue Nov 17, 2009 3:04 pm

pe rezitest am facut toate grilele de 2 ori cu exceptia catorva capitole unde nu am mai reusit si a 2-a oara si unde am gresit mult la rez.media de pe rezitest in total este 93% si la rez am luat 870.is f bune grilele sa iti fixezi materia.

User avatar
Alexei___
senior
senior
Posts: 212
Joined: Mon Mar 05, 2007 9:39 am
Location: Bucharest

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby Alexei___ » Tue Nov 17, 2009 10:48 pm

b3 wrote:daca faci lobby suficient pe aici saptamana asta.. :p vad ca punctaje s-au strans, sa speram ca se vor nota si pozitiile si specialitatile luate. eu o sa incerc sa notez cat mai multe dar nu voi sta toata ziua acolo. poate se organizeaza cativa sa noteze cate 200 de pozitii fiecare, in functie de pozitia la care se afla ei, si la sfarsit le centralizam


:) - 10x pentru initiativa. Macar prima jumatate din top sa se adune si tot ar fi bine. Intr-o tara cat de cat normala, aceasta lista ar fi oficiala, insa banuiesc ca organizatorii nu prea isi bat capul cu asa ceva.

Offtopic - ca tot vorbeam de tari "normale", exista un top al tarilor esuate in care suntem cot la cot cu bulgarii.
"Black holes are where God divided by zero." - Steven Wright

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby b3 » Wed Nov 18, 2009 12:56 am

Lista oficiala din 2007 exista, a fost afisata pe perfmed. Doar ca au pus pentru fiecare centru universitar in parte si pentru fiecare specialitate din centrul ala, cu numele rezidentului si punctajul obtinut. In 2008 nu inteleg de ce n-au mai afisat-o. Poate 2009 sa fie cu noroc.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

MELoveTuborg
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Nov 11, 2008 11:47 pm

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby MELoveTuborg » Wed Nov 18, 2009 12:59 pm

io zic ca testele de pe rezitests.ro sunt foarte bune..te ajuta sa ''vezi'' anumite lucruri peste care ai trecut superficial..cat despre acuratetea puntajului..eu scoteam 800-830 pe rezitests(dar le faceam cu oarecare superficialitate) shi la rezi am luat 858...dar pe rezitests sunt shi multe procente shi proportzii care mi-au mancat zilele shi pe care le-am invaztat degeba pentru ca nu s-au regasit la rezi..in rest cunosc oameni care pe rezitests scoteau 860-870 shi la rezi au luat in jur de 830..deci tragetzi voi concluziile

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby Calico » Wed Nov 18, 2009 6:18 pm

MELoveTuborg wrote:dar pe rezitests sunt shi multe procente shi proportzii care mi-au mancat zilele shi pe care le-am invaztat degeba pentru ca nu s-au regasit la rezi..

... acum, ca te-ai apucat tu sa inveti procente si proportii... e cam vina ta. :)

roxik84
Posts: 2
Joined: Sat Oct 03, 2009 4:59 pm

Re: Estimare acuratete punctaje obtinute pe Rezitests

Postby roxik84 » Thu Nov 19, 2009 9:37 am

Eu la testele de pe rezitests scoteam punctaje intre 830 si 870, iar acum am luat 850. Am rezolvat testele de trei ori, dar am colegi care afirma ca au facut de 5 ori testele de pe rezi fara sa citeasca materia deloc si au luat punctaje mai mari decat mine. Acum...sincer nu prea i-as crede, dar va spun doar ce am auzit.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests