Ce sa facem la examen?

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42630
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Calico » Thu Nov 05, 2009 3:51 pm

breki wrote:cum este corect aceeasi cladire sau aceasi cladire
aceeasi
variantele corecte le gasesti pe http://www.dexonline.ro daca ai neclaritati

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Ce sa facem la examen?

Postby cog1983 » Thu Nov 05, 2009 4:15 pm

rugutzu wrote:Avem voie sa luam telefoanele cu noi (inchise evident)? Sau putem avea probleme?

Nu! Trebuie sa le lasi pe unde iti zic ei, inchise. Nici macar sa-l dai pe silent nu ai voie, ci inchis de tot.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Mariko » Thu Nov 05, 2009 4:19 pm

Eu l-am avut pe silent in buzunarul hainei care era pe mine! :rightblinky:
Things fall apart so that other things can fall together.

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: Ce sa facem la examen?

Postby didiland11 » Thu Nov 05, 2009 6:30 pm

Mariko wrote:Eu l-am avut pe silent in buzunarul hainei care era pe mine! :rightblinky:


Te rog sa mergi sa-ti dai demisia de bunavoie :lol:

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Mariko » Thu Nov 05, 2009 6:58 pm

Crede-ma...as face-o cu imensa placere! :wink: Numai ca-mi trebuie alta specialitate la schimb! :help:
Things fall apart so that other things can fall together.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Ce sa facem la examen?

Postby gaurav_singh_md » Thu Nov 05, 2009 8:26 pm

rugutzu wrote:Avem voie sa luam telefoanele cu noi (inchise evident)? Sau putem avea probleme?

fara telefoane. daca esti prins cu telefon la tine lucrarea (answer sheet) ta o sa fie anulata si poti sa fi sanctionat mai departe (think criminal charges). data trecuta am inchis telefonul si am lasat in geanta.

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Ciociolina » Thu Nov 05, 2009 8:34 pm

eu am avut tel la mine, in buzunarul blugilor, dat pe silent.
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Ciociolina » Thu Nov 05, 2009 8:35 pm

rezi nu e asa de strict, pe cum pare...ba chiar e pe invers.
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Velvet Underground » Thu Nov 05, 2009 8:42 pm

Atata timp cat telefonul e inchis/dat pe silentios si nu te apuci sa umbli la el de nebun nu iti zice nimeni nimic atata timp cat e in buzunar.
N-au ce sa iti faca, nu fac perchezitie corporala, nu detecteaza emisie GSM sau mai stiu eu ce.
Nu va mai speriati asa :)

PS: desi eu i-as face o perchezitie corporala Ciociolinei :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42630
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Calico » Thu Nov 05, 2009 8:48 pm

Velvet Underground wrote:N-au ce sa iti faca, nu fac perchezitie corporala, nu detecteaza emisie GSM sau mai stiu eu ce.

Probabil se bazeaza pe faptul ca daca incerci sa copiezi si nu te detecteaza ei, sigur te detecteaza ceilalti din sala.
Ce-ati face daca ati vedea ca un "coleg de rezi" trimite mesaje pe ascuns?

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Dr.Angel » Thu Nov 05, 2009 8:54 pm

tot la poli am dat si eu exam. si a fost super frig, am incercat sa vorbim cu supraveghetorii sa ne lase cu hainele pe noi sau macar cu hainele sub noi pe scaun, pt. ca erau inghetate si ele,dar au facut un scandal de zile mari, mentionand "cui nu-i convine, n-are decat sa paraseasca sala". si dupa 1h jumatate au inceput multi sa stranute, sa sufle nasul si ei tot nimic, asta pana cand deja se formase un mic cor, atunci abia a mers un supraveghetor sa intrebe si in alte sali si a venit cu minunata veste ca putem sa ne luam hainele pe noi. si atunci a inceput adevarata veselie cand timp de mai bine de jumatate de ora fiecare concurent a fost intrebat in parte daca vrea haina si de unde sa ii fie data /si cautata... plin de fosnet , etc. :devil:

deci recomand haine groase fara sa includeti paltonul/geaca sau orice se poate considera inlocuitor. :allright:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
Bu-Maruta
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:03 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Bu-Maruta » Thu Nov 05, 2009 8:56 pm

auzisem de la ceva reprezentanti in senatul facultatii si alte "comitete si comitii" ca s-ar lua masuri sa se bruieze semnalul in zona facultatii de medicina. acum tinand cont ca nu prea avem cum sa dam toti acolo...cred ca ii cam depaseste faza. plus ca ma gandesc ca aria asta de acoperore nu o poti delimita chiar asa cu pixul. insa deh...vom trai si vom vedea.
sincer nu cred ca s-ar risca sa umble la telefon cineva care totusi a citit ci doar cineva care n-are prea multe de pierdut. chiar nu cred ca se poate frauda cu spor pe calea asta, cel putin nu un examen cu 200 de grile.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Oscar Wilde

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Velvet Underground » Thu Nov 05, 2009 9:02 pm

E aproape imposibil si mult prea riscant sa copiezi la rezi, indiferent ca folosesti telefon sau mai stiu eu ce.
Asa ca nu va mai faceti probleme, telefonul fie inchis, fie dat pe silentios (dar nu vibratie sau ceva care sa atraga atentia), pus in buzunar, si gata, nu ai ce sa patesti daca sta cuminte acolo.
Sau, daca vreti voi sa fiti mai safe lasati-l undeva in geanta si gata.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42630
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Calico » Thu Nov 05, 2009 9:10 pm

Dr.Angel wrote:tot la poli am dat si eu exam. si a fost super frig[...] si dupa 1h jumatate au inceput multi sa stranute, sa sufle nasul

Ce tare, efectul nocebo care cauzeaza o isterie in masa... demonstratie pe viu.

User avatar
hylldegar
junior
junior
Posts: 96
Joined: Sat Nov 22, 2008 9:21 am

Re: Ce sa facem la examen?

Postby hylldegar » Thu Nov 05, 2009 9:38 pm

v-ati f..te un examen, un viitor, pt care ati stat luni de zile, ani poate, sa invatati din cauza unui telefon lasat la ambitie in buzunar?..sa fim seriosi...luati-va un ceas de mana din bazar..si ala o sa va fie suficient...

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby mariac81 » Thu Nov 05, 2009 9:56 pm

hylldegar wrote:v-ati f..te un examen, un viitor, pt care ati stat luni de zile, ani poate, sa invatati din cauza unui telefon lasat la ambitie in buzunar?..sa fim seriosi...luati-va un ceas de mana din bazar..si ala o sa va fie suficient...



exact. dupa un an de plangeri pe aici si invatat acum telefonul mobil e problema. inteleg ca e neuronul obosit si cauta sa se destinda

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby dr_h » Fri Nov 06, 2009 12:07 am

dintre toti cei inscrisi la rezi anul acesta,oare cati s-au pregatit cat de cat...?oare se respecta procentele de promovabilitate din anii trecuti?eu stiu vreo 4 persoane care vin la plesneala.nu stiu ce relevanta ar avea dar ma gandesc ca daca jumatate din cei care s-au pregatit stiu macar 1-2 persoane care vin sa faca doar prezenta, cei 2000 care raman pe afara ar trebui sa fie cei nepregatiti. gresesc?

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Velvet Underground » Fri Nov 06, 2009 12:26 am

Nu vad de ce anul asta ar fi mult diferit.
Iar anul asta concurenta e ceva mai mica, cam 1.7 pe loc fata de 1.9 parca anul trecut si acum 2 ani.

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby dr_me » Fri Nov 06, 2009 12:39 am

dr_h wrote:dintre toti cei inscrisi la rezi anul acesta,oare cati s-au pregatit cat de cat...?oare se respecta procentele de promovabilitate din anii trecuti?eu stiu vreo 4 persoane care vin la plesneala.nu stiu ce relevanta ar avea dar ma gandesc ca daca jumatate din cei care s-au pregatit stiu macar 1-2 persoane care vin sa faca doar prezenta, cei 2000 care raman pe afara ar trebui sa fie cei nepregatiti. gresesc?


si eu stiu o persoana care n-a citit nimic si vine "la bulan" , dupa cum s-a exprimat :lol:

dr.Luz
junior
junior
Posts: 70
Joined: Tue Aug 25, 2009 9:53 am

Re: Ce sa facem la examen?

Postby dr.Luz » Fri Nov 06, 2009 1:09 am

eu stiu 3 persoane care vin la bulan...inca una care a facut doar grilele d pe rezitests fara sa citeasca materia("bulanoasa" persoana ma astept sa faca peste 700)....si mai sunt eu cu 40 sub citite si cu vreo 30 dintre ele repetate pana la rezi(vin pt mf :oops: ).stie cineva...anul trecut la cluj s-au luat toate locurile p mf?sincer nu m-as plimba d nebuna sa-mi fac transfer la cluj pt mf :(

User avatar
dr_agc
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Jan 14, 2009 5:46 pm
Contact:

Re: Ce sa facem la examen?

Postby dr_agc » Fri Nov 06, 2009 8:33 am

dr.Luz wrote:eu stiu 3 persoane care vin la bulan...inca una care a facut doar grilele d pe rezitests fara sa citeasca materia("bulanoasa" persoana ma astept sa faca peste 700)....si mai sunt eu cu 40 sub citite si cu vreo 30 dintre ele repetate pana la rezi(vin pt mf :oops: ).stie cineva...anul trecut la cluj s-au luat toate locurile p mf?sincer nu m-as plimba d nebuna sa-mi fac transfer la cluj pt mf :(

si eu stiu 2persoane cre vin numai asa la examen ..si inca una care a facut cam 20 de subiecte...ele vror doar mf.....eu cu 45 de subiecte facute de 2 ori..deja incep sa tremur...eu doresc sa iau med legala sau anatomie patologica,daca nu le prind sincer nu stiu ce sa fac,pentru mine optiunile se termina la astea 2.

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby breki » Fri Nov 06, 2009 8:38 am

Cateodata si eu simt ca merg la bulan: "parca nu stiu destule, parca am uitat ce am invatat, parca nu am invatat destul"....si asa mai departe

guessing
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Oct 23, 2009 2:41 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby guessing » Fri Nov 06, 2009 11:42 am

Si eu stiu o persoana care isi incearca norocul la rezi fara sa fi invatat prea mult si o alta persoana care din cauza ca are un copil de crescut nu s-a putut ocupa prea mult de studiu...
Si persoanele astea doua sunt chiar relaxate, spre deosebire de noi cei care am parcurs pana acum de 2-3 ori materia si fac pariu ca vor prinde un MF, ceva acolo, tocmai din cauza ca nu sunt stresate.

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Ce sa facem la examen?

Postby VoxEgo » Fri Nov 06, 2009 11:55 am

Parca nu ati sti cine da rezi... colegii nostri... cum a fost in facultate va fi si la rezi, deci multi nepregatiti (altfel nu imi explic marea masa de punctaje de 500-600 din fiecare an). Vor fi si cei FOARTE bine pregatiti la care se duc punctajele de peste 850 si cei care vor lua 650-800, in functie de creier, de cat au citit si de cat nu s-au uitat pe pereti in facultate. Sigur, exceptii vor mai fi, din fiecare categorie, dar cam asa vad eu.
A, si eu am mai auzit varianta aia cu 'a facut doar grilele de pe rezitests' si nu pot sa o inteleg. Nu o iei razna la un punct ? Care este logica? Eu am incercat sa ma uit pe grilele de la AVC fara sa citesc si m-am blocat strategic dupa primele 10.
the Earth is flat

User avatar
elencalota
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 09, 2005 2:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce sa facem la examen?

Postby elencalota » Fri Nov 06, 2009 12:30 pm

VoxEgo wrote:Parca nu ati sti cine da rezi... colegii nostri... cum a fost in facultate va fi si la rezi, deci multi nepregatiti (altfel nu imi explic marea masa de punctaje de 500-600 din fiecare an). Vor fi si cei FOARTE bine pregatiti la care se duc punctajele de peste 850 si cei care vor lua 650-800, in functie de creier, de cat au citit si de cat nu s-au uitat pe pereti in facultate. Sigur, exceptii vor mai fi, din fiecare categorie, dar cam asa vad eu.
A, si eu am mai auzit varianta aia cu 'a facut doar grilele de pe rezitests' si nu pot sa o inteleg. Nu o iei razna la un punct ? Care este logica? Eu am incercat sa ma uit pe grilele de la AVC fara sa citesc si m-am blocat strategic dupa primele 10.


ideea e urmatoarea: citesti o grila, evident nu stii raspunsul, asa ca citesti pasajul unde apare informatia respectiva. eu asa am invatat avc-ul si a mers f bine
Remember, it's a wonderful life!

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby raysa_damaris » Fri Nov 06, 2009 12:53 pm

dr_h wrote:dintre toti cei inscrisi la rezi anul acesta,oare cati s-au pregatit cat de cat...?oare se respecta procentele de promovabilitate din anii trecuti?eu stiu vreo 4 persoane care vin la plesneala.nu stiu ce relevanta ar avea dar ma gandesc ca daca jumatate din cei care s-au pregatit stiu macar 1-2 persoane care vin sa faca doar prezenta, cei 2000 care raman pe afara ar trebui sa fie cei nepregatiti. gresesc?

Nu doresc sa par rautacioasa,nu am nici un interes,dar din faptul ca am trecut deja o data prin acest examen va spun sa nu bazati pe copilarii de acest gen.Lumea spune multe,unii ca sa-si justifice punctajele mici de dupa rezi,altii sa se scuze...or fi si din aceia care doar incearca fara sa fi citit ca lumea...insa majoritatea se pregatesc totusi,nimeni nu plateste inscrierea,drum si cazare la Bucuresti doar asa la plesneala,ca la loterie....Sa fim seriosi.Nu neg ca ,asa cum arata punctajele, sunt oameni nepregatiti sau care predau foaia fara sa faca nimic,din anumite motive...insa nu putem spera ca 2000 de oameni vin asa.Acum partea cu vin doar pt mf sau in functie de cate capitole am citit...fac punctajul suficient pt mf sau alta specialitate,iar e foarte relativ.Unii pot sa citeasca de 10 ori toata materia si nu faca asa mult in acea zi,altii citesc de 2 ori si bine,cu un dram de noroc si anumite conexiuni poate scot mai mult decat se asteapta.Ideea e ca nu poti aprecia asta...pana dupa duminica cand vom vedea fiecare ce putem si ce nu... :|
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Mariko » Fri Nov 06, 2009 3:04 pm

Sunt in totalitate de acord cu ce spui tu, acest tip de examen confera cale deschisa unui lung sir de posibilitati si circumstante, nu se bazeaza strict nici pe logica, nici pe invatat, cu atat mai putin pe zvonuri. Si eu am trait-o pe pielea mea si tin sa spun ca nu seamana cu nimic din povestile pe care le-am auzit incepand cu cel putin anul III/IV de facultate...toate raman in urma si nu mai prezinta pic de relevanta pe langa tot ce se petrece in acele 4 ore de examen. Poti sa nu stii mai nimic dar sa ai o bafta fenomenala, poti sa fi invatat tot foarte bine si sa ai o zi proasta, poti fi primul sau al doilea pe tara sau poti sa mai ai de tras inca un an dupa...Greu de anticipat si sincer? Nu se merita! Concentrati-va cat puteti, dati-va silinta cat simtiti fiecare (fara insa a va nenoroci sanatatea pe parcurs!), capul sus, nu va panicati si ce o fi sa fie! Si sa nu cadeti in patima de a avea impresia ca viata se duce de rapa dupa un esec la un astfel de concurs...variante exista mereu si la un moment dat toate se aseaza la locul lor. Bafta multa!
Things fall apart so that other things can fall together.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Ce sa facem la examen?

Postby dr_dr » Fri Nov 06, 2009 3:47 pm

Poti sa nu stii mai nimic dar sa ai o bafta fenomenala


inca nu s-a nascut ala care nu stie nimic si isi ia rezidentiatul
poate are cultura generala a invatat in facultate etc
daca tota facultatea ai copiat cu hf si dupa colegi crede-ma pe cuvant ca nu depasesti 600 de puncte nici sa te pui in cap
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Ce sa facem la examen?

Postby VoxEgo » Fri Nov 06, 2009 4:38 pm

la rezi nu exista bafta fenomenala.
the Earth is flat

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Mariko » Fri Nov 06, 2009 5:04 pm

Depinde de punctul fiecaruia de vedere, eu cunosc oameni care au scapat multumitor cu toate ca nu le-ai fi dat mari sanse.
Things fall apart so that other things can fall together.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Ce sa facem la examen?

Postby dr_dr » Fri Nov 06, 2009 5:07 pm

Mariko wrote:Depinde de punctul fiecaruia de vedere, eu cunosc oameni care au scapat multumitor cu toate ca nu le-ai fi dat mari sanse.


explica
de ce nu le-ai fi dat sanse?
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Chingachgook » Fri Nov 06, 2009 5:26 pm

iubitata wrote:
tipster wrote:recomand sa va lasati 1h si jumate pt imbulinat si nu uitati sa verificati daca corespunde nr intrebarii din caiet cu nr intrebarii din foaia cu buline, la imbulinare.



1h jumate pt imbulinat si 2h jumate de rezolvat grilele; deci 180 de min pt 200 de grile. Glumesti , nu?


sunt o gramada de grile care se pot face sub un minut.
deci nu glumeste.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rugutzu
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 23, 2009 12:24 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce sa facem la examen?

Postby rugutzu » Fri Nov 06, 2009 6:11 pm

1. Intrebam de telefon ptr ca unii colegi circula zvonuri cum ca ar trebui sa iti lasi telefonul acasa ca sa nu ai probleme, si d-asta intrebam. Nu ca m-as gandi sa copiez ci doar sa nu am probleme cu vreun supraveghetor mai stresat.

2. NU cred ca e bun calculul asta cu cate persoane stim care vin la plesneala. Poate 5 insi cunosc aceasi persoana care vine la plesneala ;))
Fii memorabil! Esti in centrul atentiei.

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Ciociolina » Fri Nov 06, 2009 8:11 pm

Velvet Underground wrote:
PS: desi eu i-as face o perchezitie corporala Ciociolinei :)




hehe :)
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Ce sa facem la examen?

Postby rezidante » Fri Nov 06, 2009 10:20 pm

VoxEgo wrote:la rezi nu exista bafta fenomenala.



La rezi exista doar gandire medicala.Resul; e poveste din multele povesti cu care va pirdeti timpul.

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby raysa_damaris » Fri Nov 06, 2009 11:20 pm

La rezi exista doar gandire medicalal.[/quote]
Probabil ca nu exista bafta fenomenala insa scuza-ma ca iti spun e o prostie sa sustii ca e un concurs bazat pe gandire medicala.Faptul ca unii mai si invata logic si nu tocesc din scoarta in scoarta hary nu inseamna asta.Poti sa spui ca te bazezi pe gandire medicala daca ti s-ar da caz clinic in care sa fi nevoit sa folosesti tot ce ai acumulat,sa faci conexiuni,sa dai dovada de simt clinic...dar nu incercuind 200 de intrebari .Nu doresc sa deschid o discutie in contradictoriu despre cat de ok e rezi in acest format,e ok cum e,nu avem ce face,il sustinem,fiecare se pregateste pt el cum poate si cum stie,e un mijloc de a-ti alege o specialitate si a face departajari...dar hai sa nu exageram...nu o sa ai timp sa te gandesti elaborat la intrebari cand ceasul ticaie,iti amintesti ce ai invatat,faci anumite legaturi si imbulinezi raspunsurile...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Ce sa facem la examen?

Postby VoxEgo » Fri Nov 06, 2009 11:40 pm

Iti trebuie gandire medicala ca sa sistematizezi si sa intelegi toata informatia pentru rezi. Eu am mari dubii ca am retinut mare lucru in afara celor pe care le-am asimilat logic din cele 1000 de pagini or so.
Nu cred ca se iau punctaje mari pe tocit.
the Earth is flat

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby raysa_damaris » Fri Nov 06, 2009 11:50 pm

Mai vorbim dupa rezi :|
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42630
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby Calico » Sat Nov 07, 2009 12:05 am

raysa_damaris wrote:...nu o sa ai timp sa te gandesti elaborat la intrebari cand ceasul ticaie,iti amintesti ce ai invatat,faci anumite legaturi si imbulinezi raspunsurile...

Nici cand esti in garda nu prea ai timp sa gandesti elaborat. Iti amintesti ce ai invatat, faci anumite legaturi si... aplici tratamentul.

La toate examenele de rezidentiat tip grila de care am auzit eu ceasul ticaie si nu ai timp sa te gandesti elaborat la intrebari. Stii sau eventual poti sa deduci repede in cateva secunde.

"Gandirea medicala" iti foloseste in principal cand inveti, ca sa nu tocesti, sa intelegi logica din spatele cuvintelor. Evident ca sunt totusi si anumite notiuni care trebuie tocite, asa e in medicina.
Sincer si fara sa se supere nimeni eu cred ca cine sustine ca la rezi se iau punctaje mari doar pe tocit e ori 1.un inocent care n-a trecut prin asta si nu stie despre ce e vorba, 2.un tocilar care nu cunoaste alt mod de a invata si atunci i se pare ca toata lumea face ca el sau 3.un frustrat care a luat o nota mica si are impresia ca examenul de rezi nu pune in valoare "adevaratele inteligente".

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: Ce sa facem la examen?

Postby raysa_damaris » Sat Nov 07, 2009 12:33 am

Eu nu am spus nici ca punctajele mari se iau doar pe,, tocit,, si nici ca ,,adevaratele inteligente,, nu ies la iveala la rezi,exista exceptii pt ambele situatii si probabil adevarul e undeva la mijloc,fiindca personal nu cred ca poti,,toci,, hary sau altceva mecanic,fara sa gandesti si sa retii tot si pe de alta parte evident ca le-a fost mai usor sa invete celor ce au o baza acumulata in facultate si e mai usor sa ia punctaje mari.Dar fiecare cu metoda lui,mai e putin timp si ceasul ticaie in continuare :rightblinky: Ps si ai dreptate in garzi si in general cand ajungi in spital e altceva,chiar daca in spate e medicul indrumator deocamdata...insa mie cel putin mi s-a parut ca abia atunci am putut simti cum e medicina la modul concret,fata de facultate unde cel mult eram lasati sa facem ceva manevre minore si prezentari de caz...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests