schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

de dat il dam, dar il mai terminam ?
dana16bv
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Oct 10, 2009 12:31 pm

schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby dana16bv » Sat Oct 10, 2009 12:40 pm

a mai fost vreun caz in care cineva s-a inscris cu numele de fata, iar intre timp s-a casatorit si si-a schimbat buletinul?.a avut ceva probleme la examenul de rezi, trebuie sa dovedesc cu certificatul de casatorie , banuiesc.

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby vazi » Sat Oct 10, 2009 12:42 pm

nu ridici buletinul nou sau nu iti schimbi buletinul pana la rezi.
pq pas?

dana16bv
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Oct 10, 2009 12:31 pm

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby dana16bv » Sat Oct 10, 2009 12:46 pm

da..asa m-au sfatuit si la dsp, dar am am citit ca trebuie sa-l schimb in 15 zile maxim , iar de cand ma casaatoresc pana la rezi sunt 21 la mine...ideea e ca eu imi pastrez si numele meu dar il iau si pe al sotului...ma gandeam ca a amai fost cineva in situatia asta si poate sa-mi spuna cum a procedat ..ca sa stiu ce saa fac.

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby Lizz22 » Sat Oct 10, 2009 10:01 pm

dana16bv wrote:da..asa m-au sfatuit si la dsp, dar am am citit ca trebuie sa-l schimb in 15 zile maxim , iar de cand ma casaatoresc pana la rezi sunt 21 la mine...ideea e ca eu imi pastrez si numele meu dar il iau si pe al sotului...ma gandeam ca a amai fost cineva in situatia asta si poate sa-mi spuna cum a procedat ..ca sa stiu ce saa fac.

da...am eu o colega care a fost in situatia asta anul trecut.
te duci cu noul buletin si cu certificatul de casatorie....

dana16bv
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Oct 10, 2009 12:31 pm

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby dana16bv » Sun Oct 11, 2009 10:25 am

multumesc frumos m-am mai linistit.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby cog1983 » Sun Oct 11, 2009 12:36 pm

dana16bv wrote:da..asa m-au sfatuit si la dsp, dar am am citit ca trebuie sa-l schimb in 15 zile maxim , iar de cand ma casaatoresc pana la rezi sunt 21 la mine...ideea e ca eu imi pastrez si numele meu dar il iau si pe al sotului...ma gandeam ca a amai fost cineva in situatia asta si poate sa-mi spuna cum a procedat ..ca sa stiu ce saa fac.

Nu se intampla nimic daca nu il schimbi in 15 zile... ideea e sa nu stai ani de zile. Nu primesti nici o amenda sau ceva. Eu l-am schimbat dupa vreo luna jumate. Daca au vreo problema cei de la politie zici ca ai fost plecata in luna de miere sau ceva...
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

dana16bv
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Oct 10, 2009 12:31 pm

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby dana16bv » Sun Oct 11, 2009 4:35 pm

da se pare ca balanta se inclina spre a nu-l schimba:)..oricum nu o sa mai fie valabil ca il capseaza la primarie:))))
mai astept sugestii

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby gaurav_singh_md » Sun Oct 11, 2009 10:40 pm

citeste ce spune legea.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42694
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby Calico » Sun Oct 11, 2009 11:53 pm

dana16bv wrote:da se pare ca balanta se inclina spre a nu-l schimba:)..oricum nu o sa mai fie valabil ca il capseaza la primarie:))))
mai astept sugestii

eu nu-nteleg ce mai astepti, poate urmatorul rezi

Fa-ti buletin nou, ce sa te mai incurci cu explicatii la politie? Oricum ti-l capseaza pe cel vechi si nu mai e valabil, nu te mai poti legitima cu el.
Si du-te la rezi cu certificatul de casatorie, nu e complicat.

Sunt curioasa, chiar ai de gand sa decizi daca sa-ti schimbi buletinul sau nu in functie de ce-ti zic unii pe forum? Dupa cum... ehm... "se inclina balanta" pe aici?

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby swiss » Mon Oct 12, 2009 12:19 am

mergi cu certificatul de nastere.
ii dai spaga primarului sa-ti dea un certificat in care sa ateste ca esti tu.
sa-ti faca o proba adn etc.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby cog1983 » Mon Oct 12, 2009 12:34 pm

dana16bv wrote:da se pare ca balanta se inclina spre a nu-l schimba:)..oricum nu o sa mai fie valabil ca il capseaza la primarie:))))
mai astept sugestii

Ti-l capseaza la primarie??? :shock: De ce? Mie nu mi l-a capsat nimeni... Mi-a lipit doar un abtibild pe spate, dar care se putea dezlipi oricum...
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby folositorul » Mon Nov 02, 2009 12:10 am

dana16bv wrote:a mai fost vreun caz in care cineva s-a inscris cu numele de fata, iar intre timp s-a casatorit si si-a schimbat buletinul?.a avut ceva probleme la examenul de rezi, trebuie sa dovedesc cu certificatul de casatorie , banuiesc.


bun plan ti-ai facut
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby raysa_damaris » Mon Nov 02, 2009 12:36 pm

Sper sa nu ai probleme cu asta,important e sa nu iti schimbi numele intre sustinerea examenului si sedinta publica,anul trecut a fost un incident neplacut cand o tipa si-a schimbat buletinul fix in perioada asta si desi a venit cu certificatul de casatorie la sedinta publica i s-a zis ca nu e ok :shock: Nu stiu cum a ramas pana la urma,am vazut discutii aprinse cu doamnele de la DSP...mie mi s-a parut o porcarie.Atat timp cat ai un certificat de casatorie si demonstrezi ca e vorba de una si aceeasi persoana,nu vad unde e problema...insa la noi totul e complicat si ilogic :hate:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

geoN
junior
junior
Posts: 28
Joined: Fri Oct 23, 2009 8:40 pm

Re: schimbare nume dupa inscriere rezidentiat

Postby geoN » Mon Nov 02, 2009 8:38 pm

exact asta am patit eu.m-am casatorit pe 25 oct anul trecut.m-am dus la ex cu noul buletin si cu certificatul de casatorie si a fost ok.am dus o copie a certificatului de casatorie si la DSP asa pt siguranta mea


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests