ce specilitate vanati??

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby Melania » Sun Oct 11, 2009 4:50 pm

Doktorita wrote:In plus generatia care a absolvit acum in 2009 ( ma refer stric la Bucuresti) a fost inca de la admitere si apoi in timpul facultatii peste cea din 2008 ca nivel general...la ceremonia de absolvire Doamna Profesor Monica Pop spunea ca este cea mai buna generatie din cariera dansei. Si eu ma astept la rezultate bune anul acesta

Inca o dovada ca respectiva cucoana are probleme la mansarda. Btw, se mai da la studenti?

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: ce specilitate vanati??

Postby Velvet Underground » Sun Oct 11, 2009 5:00 pm

Cred ca asta cu 'cea mai buna' e spusa cam la orice festivitate deci nu stiu daca are vreo relevanta :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ce specilitate vanati??

Postby Chingachgook » Sun Oct 11, 2009 9:16 pm

dar poate chiar generatille sunt din ce in ce mai bune
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rugutzu
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 23, 2009 12:24 pm
Location: Bucuresti

Re: ce specilitate vanati??

Postby rugutzu » Sun Oct 11, 2009 9:21 pm

Velvet Underground wrote:Dar radio pe bucuresti aveti idee?


Buna intrebare! Nu se avanta nimeni?
Fii memorabil! Esti in centrul atentiei.

User avatar
dr_agc
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Jan 14, 2009 5:46 pm
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_agc » Sun Oct 11, 2009 11:16 pm

kooksee wrote:dar poate chiar generatille sunt din ce in ce mai bune

noua in prima zi de facultate si la antomie ni s-a spus ca suntem cea mai slaba generatie( nici macar nu ne-au intrebat ceva),apoi prin facultate uni ne ziceau ca suntem cei mai slabi,dar mai erau uni care ziceau ca suntem mai buni ca generatia 2008. :peace: dar asta chiar nu conteaza la examenul de rezidentiat. :box:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Calico » Sun Oct 11, 2009 11:45 pm

dr_agc wrote:prin facultate uni ne ziceau ca suntem cei mai slabi,dar mai erau uni care ziceau ca suntem mai buni ca generatia 2008

eu zic ca daca nici sa scrieti nu stiti...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby marmotul » Sun Oct 11, 2009 11:48 pm

dr_agc wrote:
kooksee wrote:dar poate chiar generatille sunt din ce in ce mai bune

noua in prima zi de facultate si la antomie ni s-a spus ca suntem cea mai slaba generatie( nici macar nu ne-au intrebat ceva),apoi prin facultate uni ne ziceau ca suntem cei mai slabi,dar mai erau uni care ziceau ca suntem mai buni ca generatia 2008. :peace: dar asta chiar nu conteaza la examenul de rezidentiat. :box:

asa ne spuneau si noua..cita barbologie au profii astia in ei..
qpepsi.gif

User avatar
Scanteioara
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 26, 2005 10:11 pm
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby Scanteioara » Fri Oct 16, 2009 10:33 am

Velvet Underground wrote:Dar radio pe bucuresti aveti idee?



712 - ultimul loc Rx Bucuresti.
Oboseala si lenea au aceleasi simptome.

proteus25
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Aug 04, 2009 8:27 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby proteus25 » Sat Oct 17, 2009 1:52 pm

nu stiti care a fost ultimul punctaj pentru urgente loc ?

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby animis » Sat Oct 17, 2009 2:00 pm

Nu sunt chiar sigur cred ca undeva pe la 640.

proteus25
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Aug 04, 2009 8:27 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby proteus25 » Sat Oct 17, 2009 2:32 pm

merci :)

rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby rezi » Sat Oct 17, 2009 3:21 pm

dar ultimul pe reumatologie loc? mersi! :help:

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby phellx » Sat Oct 17, 2009 6:57 pm

Anatomie Patologica
Medicina Legala

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby phellx » Sat Oct 17, 2009 7:24 pm

MumaPadurii wrote:
dr_agc wrote:prin facultate uni ne ziceau ca suntem cei mai slabi,dar mai erau uni care ziceau ca suntem mai buni ca generatia 2008

eu zic ca daca nici sa scrieti nu stiti...



Aveti ceva impotriva propunerilor :

- de a nu va mai varsa frustrarile de "savanti" ?
dupa cum ai fi putut remarca dr acg a mai facut si alte omisiuni de litere (ex. atomie) + chiar si cand a deschis topic-ul ("e vreau") - chiar credeti ca nu stie ca se spune "eu" sau ca se referea la o disciplina noua din cadrul medicinii nucleare ? :)) daca ar fi in fruntea unei institutii de stat as fi tentat sa cred asta - dar in conditiile de fata mi se pare absurd ... voua nu vi se pare nu-i asa ?

- sa nu mai motivati alegerile ; topic-ul mi se pare f bun, daca nu era deschis il faceam eu - dar nu in ideea de a motiva alegerile prin subiectivisme si/sau opinii / informatii eronate (vezi cazul sporurilor)

-pastrati-va sfaturile pt voi insiva ! mai lasati deoparte intelelepciunea asta teribila daca cineva vrea paraclinic cine esti tu sa-l ciocanesti la cap ca "fuge" de pacienti ? poate vreau sa ma fac radiolog ... sau trebuie neaparat sa fim toti la fel ca sa facem acelasi lucru in aceeasi maniera ? racoriti-va ouale daca vi s-au incins !
imi aduceti aminte de comentariile filosofului rezidante care are dreptate dar ca si orice filosof vb in plus, neintrebat, pe langa subiect, el o ia pe aratura tinand lectii de etica ; parca ar fi un "cunoscut fabulist si epigramist :)) - vezi http://www.scutierii.com/2008/04/inca-u ... amist.html

-moderatorul ar putea sa stearga post-urile despre locurile de la rezi '08 care nu vad ce loc is gasesc in subiectul de fata si sa nu mai permita comentarii nelalocul lor

diagnostic
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 15, 2008 8:37 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby diagnostic » Thu Oct 22, 2009 5:34 pm

asa....
eu vreau Recuperare si Balneo in Bucuresti,eventual cu post cu tot.
vad ca nu se bate nimeni pe ea. mai sunteti care aveti a doua, a treia sau a patra optiune balneo? :mrgreen:
Tot ceea ce te inconjoara este ceea ce ai atras. Primesti ceea ce esti.

sanda800
junior
junior
Posts: 38
Joined: Sun Oct 18, 2009 8:58 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby sanda800 » Thu Oct 22, 2009 5:55 pm

Neonato, chir ped, pedi, urgente...

dur4cell
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Oct 22, 2009 6:35 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby dur4cell » Thu Oct 22, 2009 6:41 pm

si eu vreau recuperare. cu post sau fara :peace:

rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby rezi » Thu Oct 22, 2009 7:17 pm

la un punctaj de 650 ce se mai prinde?

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby VoxEgo » Thu Oct 22, 2009 7:50 pm

Eu vreau psihiatrie, pe loc, in Iasi
the Earth is flat

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_me » Fri Oct 23, 2009 1:04 pm

pedi

PS: mi se pare mie sau anul asta e ceva mai multa lume ca deobicei care ar vrea pedi?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ce specilitate vanati??

Postby Chingachgook » Fri Oct 23, 2009 4:27 pm

toti au senzatia ca pe specialitatea dorita de ei e cea mai mare concurenta
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: ce specilitate vanati??

Postby rezidante » Fri Oct 23, 2009 6:58 pm

kooksee wrote:toti au senzatia ca pe specialitatea dorita de ei e cea mai mare concurenta


:green: Psihorezidenoza

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby 999 » Fri Oct 23, 2009 7:49 pm

kooksee wrote:toti au senzatia ca pe specialitatea dorita de ei e cea mai mare concurenta

sau ca specialitatea respectiva are prea putine locuri... :)

User avatar
hylldegar
junior
junior
Posts: 96
Joined: Sat Nov 22, 2008 9:21 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby hylldegar » Thu Nov 05, 2009 9:27 pm

e destul de greu sa razbati intr'o specializare chirugicala..si desi se spune ca asta trebuie sa faca numai barbatii, la un moment dat, si nu prea tarziu, ii ajunge si pe ei oboseala,epuizarea...e greu sa te acomodezi programului in primele luni, simti ca esti captiv si nu vezi nici o cale de scapare..si pt ca esti la inceput si vrei sa dovedesti ca esti bun si ca pot cei mari sa se bazeze pe tine ajungi sa te ignori, sa accepti sa fii numai in sala, numai cu foile pt internari, externari, de iti amintesti pe la ora 17 ca n-ai mancat in acea zi, si ca nu ai stat jos deloc, si mai atatea de facut...ca sa nu mai zic de dormitul prin spital pe unde apuci, si luatul de la capat a doua zi...putine satisfactii ai la inceput, si ca perioada asta sa treaca mai repede trebuie sa asimilezi corect cat mai multe in scurt timp, ca atunci cand ajungi acasa macar sa zambesti ca in acea zi ai facut totul cum trebuia..dupa o vreme zambetul este mai larg cand in portofel mai apar niste vlaicu, caragiale, sau de ce nu file europene..dar chiar si asa, inca sunt convinsa ca practicand chirurgia nu faci decat sa iti oferi viata jertfa acestei meserii...si sunt abia la sfasitul primului an din cei 7, dar merg mai departe..

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Calico » Thu Nov 05, 2009 9:34 pm

hylldegar wrote:macar sa zambesti ca in acea zi ai facut totul cum trebuia..dupa o vreme zambetul este mai larg cand in portofel mai apar niste vlaicu, caragiale, sau de ce nu file europene..dar chiar si asa, inca sunt convinsa ca practicand chirurgia nu faci decat sa iti oferi viata jertfa acestei meserii...

Pentru unii zambetul e mai larg, pentru altii e mai amar...

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Thu Nov 05, 2009 10:24 pm

Probabil fiecare specialitate are avantaje si parti neplacute,ca de altfel si facultatea asta pe care am terminat-o...insa daca alegi un drum din proprie vointa si simti ca asta e pentru tine,mergi pana la capat,indiferent ce se intampla...Eu zic ca facultatea ne-a servit cel putin sa aflam despre noi ce putem si ce nu face,ce ni se potriveste si ce nu :? ...Am inceput medicina din dorinta de a deveni pediatru...insa astazi departe de mine gandul de a mi-o alege ca si specialitate...Poate as alege rx sau endocrine,dar mi se pare prematur sa vorbesc despre asta cand nu stiu daca am sanse de a-l lua macar :mrgreen: Ps. stie cineva ultimul punctaj cu care s-a luat anul trecut endocrine? :help: Merci anticipat si spor in continuare.
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby cog1983 » Fri Nov 06, 2009 11:10 am

raysa_damaris wrote:Probabil fiecare specialitate are avantaje si parti neplacute,ca de altfel si facultatea asta pe care am terminat-o...insa daca alegi un drum din proprie vointa si simti ca asta e pentru tine,mergi pana la capat,indiferent ce se intampla...Eu zic ca facultatea ne-a servit cel putin sa aflam despre noi ce putem si ce nu face,ce ni se potriveste si ce nu :? ...Am inceput medicina din dorinta de a deveni pediatru...insa astazi departe de mine gandul de a mi-o alege ca si specialitate...Poate as alege rx sau endocrine,dar mi se pare prematur sa vorbesc despre asta cand nu stiu daca am sanse de a-l lua macar :mrgreen: Ps. stie cineva ultimul punctaj cu care s-a luat anul trecut endocrine? :help: Merci anticipat si spor in continuare.

Foarte mare punctajul de endocrine... stiu ca a fost prima specialitate care s-a terminat (cel putin locurile).
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
elencalota
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 09, 2005 2:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby elencalota » Fri Nov 06, 2009 11:31 am

s-a luat in primii 30.. pe bucuresti :roll:
Remember, it's a wonderful life!

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Fri Nov 06, 2009 12:20 pm

Sigur,s-a terminat inaintea cardiologiei si ginecologiei :wink: Ma scuzati ca nu ma visez neorochirurg sau gastroenterolog,ce sa-i faci...fiecare cu ambitiile lui :devil:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
elencalota
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 09, 2005 2:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby elencalota » Fri Nov 06, 2009 12:29 pm

raysa_damaris wrote:Sigur,s-a terminat inaintea cardiologiei si ginecologiei :wink: Ma scuzati ca nu ma visez neorochirurg sau gastroenterolog,ce sa-i faci...fiecare cu ambitiile lui :devil:


de ce sunt multi care viseara sa devina gastroenterologi? why? :shock:
Remember, it's a wonderful life!

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Fri Nov 06, 2009 12:39 pm

Nu stiu,nu i-am intrebat :? ...dar s-a luat ca, multe alte specialitati cu punctaje destul de mari...si nu vorbesc la misto,ca alte persoane :wink:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby cog1983 » Fri Nov 06, 2009 1:00 pm

elencalota wrote:
raysa_damaris wrote:Sigur,s-a terminat inaintea cardiologiei si ginecologiei :wink: Ma scuzati ca nu ma visez neorochirurg sau gastroenterolog,ce sa-i faci...fiecare cu ambitiile lui :devil:


de ce sunt multi care viseara sa devina gastroenterologi? why? :shock:

Mie de exemplu mi-a placut gastro in facultate. Muuuuult mai mult decat cardio, endo, derma sau alte specialitati care se iau cu punctaj mare. Nu vad de ce n-ar visa lumea sa devina gastroenterolog... :?:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Calico » Fri Nov 06, 2009 1:17 pm

In anul in care am dat eu (acum 2 ani, deci nu prea demult) gastro s-a terminat prima. Apoi s-a terminat cardio si abia apoi s-a terminat endo, la o diferenta foarte mica, de cateva puncte. Stiu, pentru ca eu voiam cardio si pentru cateva puncte a trebuit sa iau endocrine. Dar adevarul e ca dac-ar fi sa aleg din nou, endocrinele ar fi prima optiune. E o specialitate foarte frumoasa si complexa.

Si gastro e misto, parca e un pic mai... palpabila, depinde ce iti place. Cand e vorba de specialitatile astea trei (cardio, gastro si endo) si care se ia prima, cred ca cel mai important e numarul de locuri care se scot la rezi in fiecare an. In anul in care am dat eu tin minte ca au fost 8 (sau 6) locuri pe gastro si 12 (enorm) pe endo - vorbesc de Bucuresti. Poate de-aia s-a terminat gastro inainte.

Tuvok
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Oct 10, 2009 6:59 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Tuvok » Fri Nov 06, 2009 1:28 pm

Nu stie nimeni cam cu cat s-au luat infectioasele anul trecut (oriunde)?

User avatar
elencalota
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 09, 2005 2:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby elencalota » Fri Nov 06, 2009 2:14 pm

Nu ma intelegeti gresit, mie chiar imi place gastro - ma gandesc destul de serios sa imi aleg asta.
Doar nu intelegeam de ce unii ar "visa" sa faca asta - totusi nu e asa de spectaculoasa... si nici cea mai banoasa dintre specialitati (cu toate ca e foarte interesanta)
Remember, it's a wonderful life!

dr.Luz
junior
junior
Posts: 70
Joined: Tue Aug 25, 2009 9:53 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr.Luz » Fri Nov 06, 2009 2:47 pm

stie cineva...anul trecut s-au luat toate locurile p mf la cluj?

clivia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Thu Dec 11, 2008 2:36 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby clivia » Fri Nov 06, 2009 4:00 pm

Stie cineva care a fost ultimul punctaj pe loc pentru diabet?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ce specilitate vanati??

Postby Chingachgook » Fri Nov 06, 2009 5:30 pm

gastro se cauta ca se preteaza f bine la un cabinet
daca ai endoscop esti tata lor.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby cog1983 » Fri Nov 06, 2009 9:13 pm

dr.Luz wrote:stie cineva...anul trecut s-au luat toate locurile p mf la cluj?

Da, s-au luat toate locurile de peste tot... din cate stiu eu, daca au ramas neluate, au ramas posturi
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
dr_agc
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Jan 14, 2009 5:46 pm
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_agc » Fri Nov 06, 2009 11:51 pm

cog1983 wrote:
dr.Luz wrote:stie cineva...anul trecut s-au luat toate locurile p mf la cluj?

Da, s-au luat toate locurile de peste tot... din cate stiu eu, daca au ramas neluate, au ramas posturi

dar sunt si persoane care nu au mai prins ce si-au dorit si nu au luat nimca.... si atunci mf au putut sa ia si cei care nu se incadrau in nr de locuri ( parca 2800 de locuri si posturi la un loc)


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 62 guests