ce specilitate vanati??

de dat il dam, dar il mai terminam ?
Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Dr.Jol » Wed Nov 11, 2009 6:24 pm

Lizz22 wrote:
Dr.Jol wrote:Intrebare: ce se intampla cu cei care au punctaj de promovabilitate (50%), dar pentru care nu mai exista locuri disponibile la repartitie? Iau automat MF?

Multumesc.

Stiu ca o sa fiu blamata...dar,fratilor...nu vretzi sa luati mf si inainde de a da rezi?
mi-ar fi rusine si sa gandesc sa fiu doctor cu 400 de puncte;nu mai vorbesc ca mi-ar fi rusine sa spun cuiva ca sunt doctor,dar eu am facut 400 de puncte la rezi.
examenul asta nu o fi el cea mai buna metoda de evaluare a cunostintelor,dar lasatzi-ma naiba cu aiurelile astea!
Daca atunci cand se ajunge la punctajul vostru mai sunt doar niste posturi la capatul celalalt al tarii,inseamna ca pe alea le meritati!
Vreti sa fitzi cardiologi/dermatologi/endocrinologi/chirurgi/etc. in buricul targului....punetzi mana si rupetzi cartea-n doua si facetzi 800 de puncte!
Succes!


Multumesc, la fel! (Partea cu succesul).
Intrebam din simpla curiozitate, pentru ca ma contraziceam cu cineva. De unde ai dedus imediat ca sunt de 400?

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 6:26 pm

Si tu ar trebui sa inveti ce inseamna...Aaa...si inca ceva domnisoara doctor...afla ca atunci cand esti nevoit sa mergi la un post intr-un capat de tara,intr-un spital micut si fara multe mijloace,o sa vezi ca esti nevoit sa te descurci,sa rezolvi anumite diagnostice cu ce ai,sa faci fata unor oameni amarati care nu am nici o vina ca nu ai un tomograf sau RMN ca sa faci investigatii amanuntite...ei au incredere in meseria pe care o stii tu...si doctorii din vechea generatie povesteau ca asa au invatat la inceputuri,cand primeai repartitie la ,,cucuietii din deal,, si nu cand te dai mare rezident si freci foi de observatie pe o sectie unde poate sunt deja 12 rezidenti si indrumatorul nu are timp de tine...Asa ca ia-o mai usor cu catalogarile...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby Lizz22 » Wed Nov 11, 2009 6:29 pm

Daca pe tine alea 800 de puncte te fac doctor adevarat...atunci nu mai e nimic de vorbit cu tine.Cand o sa te trezesti la realitatea urata din spitalele din Romania si o sa incerci sa faci o specialitate pe bune,cu munca multa,fara spate si relatii...iti mai schmbi parerea.Rezi e un inceput,o selectie nu drumul in sine.Si rusine ar trebui sa iti fie si tie,pt ca nu stii ce inseamna respectul...si cei cu 400 si cei cu 800 isi asuma ce fac dar nu merita clasificari de doi lei de la cineva ca tine...[/quote]

Draga mea,
Cele 800 de puncte nu te fac un doctor adevarat,dar te ajuta sa prinzi specialitatea dorita.
Sunt ancorata (deja) in realitatea spitalelor din romania...dar ce legatura are asta cu a fi sau a nu fi pregatit?
Specialitatea,pana una-alta incerc s-o fac pe bune...nu merge nimeni la munca in locul meu,nu munceste nimeni in locul meu,nu sunt platita degeaba si nu in ultimul rand nu mi-a obtinut nimeni locul acolo unde sunt acum-n-am avut nici banii nici cunostintele necesare (a se citi pile) care sa-mi "faca" grila de la rezi.
Selectia asta despre care zici tu,din punctul meu de vedere trebuia facuta la admiterea la facultate,sau cel tarizu in facultate...pentru ca de-asta termina facultatea de medicina toate petardele care n-au nici in clin nici in maneca cu medicina.
Si,da...consider ca a avea 800 de puncte la rezi nu e comparabil deloc cu a avea 400-e clar ca e o diferenta intre persoanele care obtin aceste punctaje.Pana sa si asume ceva(c tot zici de asumat),cei cu 400 de puncte trebuie sa AIBA ce sa si asume.

dragoshbaro
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:39 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby dragoshbaro » Wed Nov 11, 2009 6:31 pm

e oparita lumea,tare ,in ziua de azi :oops: :devil:

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby Lizz22 » Wed Nov 11, 2009 6:34 pm

raysa_damaris wrote:Si tu ar trebui sa inveti ce inseamna...Aaa...si inca ceva domnisoara doctor...afla ca atunci cand esti nevoit sa mergi la un post intr-un capat de tara,intr-un spital micut si fara multe mijloace,o sa vezi ca esti nevoit sa te descurci,sa rezolvi anumite diagnostice cu ce ai,sa faci fata unor oameni amarati care nu am nici o vina ca nu ai un tomograf sau RMN ca sa faci investigatii amanuntite...ei au incredere in meseria pe care o stii tu...si doctorii din vechea generatie povesteau ca asa au invatat la inceputuri,cand primeai repartitie la ,,cucuietii din deal,, si nu cand te dai mare rezident si freci foi de observatie pe o sectie unde poate sunt deja 12 rezidenti si indrumatorul nu are timp de tine...Asa ca ia-o mai usor cu catalogarile...


O sa merg si eu probabil,ca multi alti colegi intr-un spital mic,si asta pentru ca nu am spatele ncesar sa raman intr-un centru universitar.Asta e...nu de asta ma plang.
dar te rog sa ma contrazici: colegii tai care abia s-au tarat prin facultate,adica cei care iau 400 de puncte la rezi,adica cei care vor redistribuiri p mf samd....ei sunt cei care au toate sansele sa stie meseria despre care vb tu,in care oamenii trebuie sa aiba incredere,nu?

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 6:43 pm

Pai daca faci catalogari in maniera in care o faci,inseamna ca nu ai inteles nimic nici tu din profesia pe care o faci...Daca esti asa multumita de specialitatea ta,de ce nu iti vezi de ale tale si lasa oamenii in pace,sa ia cate puncte pot...?Prin spusele tale nu dovedesti decat ca esti una din multele medicinste pline de ele,ca vezi Doamne cine sunt eu si am demonstrat...fiindca sa fi MEDIC inseamna altceva si asta nu stabilesti nici tu nici un punctaj de rezi..Ps oamenii nu se ,,tarasc,, printr-o facultate...au fost in facultate oameni care nu au invatat si nu au mai terminat-o,au fost cei care si-au CUMPARAT examene si sunt bine merci mari doctori,sunt si oameni care au tras 6 ani si au luat si 800 de puncte la rezi,sunt si cei ce au ales sa nu dea rezi si au plecat dincolo sau fac doctorate...fiecare cu alegerile lui...Nu stiu cine te crezi tu sa faci catalogari...viata adevarata oricum va selecta si fiecare izbandeste cum poate
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
elencalota
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 09, 2005 2:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby elencalota » Wed Nov 11, 2009 6:46 pm

L-am pus pe prietenul meu, care a terminat politehnica, sa faca un test pe rezitests din toate temele cu 200 de intrebari, si punand la plezneala o singura litera de sus pana jos la toate CS si "ABCD" de sus pana jos la toate CM - a facut 495.
Deci faptul ca cineva care a terminat medicina, cat de greu s-ar fi tarat prin ea, scoate sub 500 mi se pare mai mult decat dubios. :shock:
Remember, it's a wonderful life!

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 6:50 pm

Aha ...si marmota invelea ciocolata...eu zic sa-ti trimiti prietenul la rezi :allright: .Ps si sa stiti ca pacientii va vor intreba ce punctaj ai luat la rezi sau cu ce medie ai terminat faculta...si nu cat de capabil esti dupa ce termini n ani de specialitate si ce poti ..PRACTIC...nu filozofand despre medicina
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 6:52 pm

da e foarte dubios
si totusi sunt
si totusi media de promovare e 50% adica SUB 5 :shock:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby Lizz22 » Wed Nov 11, 2009 6:53 pm

raysa_damaris wrote:Pai daca faci catalogari in maniera in care o faci,inseamna ca nu ai inteles nimic nici tu din profesia pe care o faci...Daca esti asa multumita de specialitatea ta,de ce nu iti vezi de ale tale si lasa oamenii in pace,sa ia cate puncte pot...?Prin spusele tale nu dovedesti decat ca esti una din multele medicinste pline de ele,ca vezi Doamne cine sunt eu si am demonstrat...fiindca sa fi MEDIC inseamna altceva si asta nu stabilesti nici tu nici un punctaj de rezi..Ps oamenii nu se ,,tarasc,, printr-o facultate...au fost in facultate oameni care nu au invatat si nu au mai terminat-o,au fost cei care si-au CUMPARAT examene si sunt bine merci mari doctori,sunt si oameni care au tras 6 ani si au luat si 800 de puncte la rezi,sunt si cei ce au ales sa nu dea rezi si au plecat dincolo sau fac doctorate...fiecare cu alegerile lui...Nu stiu cine te crezi tu sa faci catalogari...viata adevarata oricum va selecta si fiecare izbandeste cum poate

Draga mea,nu pot decat sa te felicit ca nu ai avut norocul/ghinionul/sansa/nesansa sa vezi oameni care s-au tarat -imi mentin cuvintele,pentru ca stiu sigur ca exista aceste specimene.
si,da!probabil sunt una din medicinistele mandre-(care din punctul meu de vedere nu inseamna "pline de ele")-Sa stii ca inca nu s-a ivit ceva ce sa regret!
Nu am nimic de demonstrat altora,e suficient sa-mi demonstrez mie.
Tu,vreau sa cred ca esti decat foarte stresata inainte de rezi,si ca asta e motivul pentru care esti asa revoltatea.N-as vrea sa cred ca ai luat totul in nume personal.
Si cu asta pun punct discutiilor contradictorii,pentru ca ar fi interminabile,fiecare avand argumente pentru propriile pareri .

User avatar
elencalota
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 09, 2005 2:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby elencalota » Wed Nov 11, 2009 6:54 pm

raysa_damaris wrote:Aha ...si marmota invelea ciocolata...eu zic sa-ti trimiti prietenul la rezi :allright: .Ps si sa stiti ca pacientii va vor intreba ce punctaj ai luat la rezi sau cu ce medie ai terminat faculta...si nu cat de capabil esti dupa ce termini n ani de specialitate si ce poti ..PRACTIC...nu filozofand despre medicina


Ai dreptate, normal, la final conteaza ce stii practic si cat de bun esti in ceea ce faci
dar acum nu e vorba despre asta, pentru ca deocamdata noi nu stim nimik practic.. ci doar mii de chestii teoretice, majoritatea irelevante
..dar sa stii ca ce am zis e pe bune - nu e nici o marmota
Remember, it's a wonderful life!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 6:56 pm

raysa_damaris wrote:Aha ...si marmota invelea ciocolata...eu zic sa-ti trimiti prietenul la rezi :allright: .Ps si sa stiti ca pacientii va vor intreba ce punctaj ai luat la rezi sau cu ce medie ai terminat faculta...si nu cat de capabil esti dupa ce termini n ani de specialitate si ce poti ..PRACTIC...nu filozofand despre medicina



marmota se baga la loc in hruba ca asa e
la plesneala scoti 500 daca mai stii ceva sari bine de 550



anul trecut ai avut ghinion defapt
nu vedeti cat sunteti de penibili :roll:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Calico » Wed Nov 11, 2009 7:24 pm

raysa_damaris wrote:Pai daca faci catalogari in maniera in care o faci,inseamna ca nu ai inteles nimic nici tu din profesia pe care o faci...Daca esti asa multumita de specialitatea ta,de ce nu iti vezi de ale tale si lasa oamenii in pace,sa ia cate puncte pot...?Prin spusele tale nu dovedesti decat ca esti una din multele medicinste pline de ele,ca vezi Doamne cine sunt eu si am demonstrat...fiindca sa fi MEDIC inseamna altceva si asta nu stabilesti nici tu nici un punctaj de rezi..

:lol: Acum am intels eu de unde vine toata filozofia cu "oamenii care ne privesc de sus".
Ca esti bun medic trebuie sa dovedesti tot timpul, mai ales in practica, dar si in teorie. Si rezi e destul de corect. Eu n-as avea tupeu daca n-as lua rezi din prima sa umblu cu nasul pe sus si sa spun ca sunt la fel de bun ca unu' care a luat 800, dar ca examenul asta nu inseamna nimic.

As avea doua optiuni: 1.as invata mai mult anul viitor si as dovedi ca sunt si eu la fel de bun si pot sa iau o specialitate. 2.as lua MF si as incerca sa invat cat mai mult in timpul rezidentiatului, sa fiu un medic de familie cat mai bun si abia dupa ce mi-as dovedi mie insami ca merit, as putea sa stau cu nasul pe sus si sa spun ca am ajuns un medic la fel de bun ca unul care a luat 800. Dar mai intai dovedeste-o.

Pana atunci, rezultatele de la rezi reflecta realitatea. Nu refletcta cat de buni medici suntem (pentru ca facultatea nu te face medic) sau cat de buni medici vom ajunge, reflect potentialul pe care il avem pentru a deveni buni medici.
Pentru ca orice medic trebuie sa aiba capacitatea de a invata medicina si de a raspunde la niste grile. Rezi nu inseamna totul, dar nici nu inseamna nimic, cum incerci tu sa sustii, doar petnru ca nu l-ai luat din prima. Daca intr-adevar a fost o intamplare primul rezultat (si este foarte posibil, oricine poate avea un moment mai prost), dovedeste-o anul asta sau anul urmator.

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby Lizz22 » Wed Nov 11, 2009 7:39 pm

MumaPadurii wrote:
raysa_damaris wrote:Pai daca faci catalogari in maniera in care o faci,inseamna ca nu ai inteles nimic nici tu din profesia pe care o faci...Daca esti asa multumita de specialitatea ta,de ce nu iti vezi de ale tale si lasa oamenii in pace,sa ia cate puncte pot...?Prin spusele tale nu dovedesti decat ca esti una din multele medicinste pline de ele,ca vezi Doamne cine sunt eu si am demonstrat...fiindca sa fi MEDIC inseamna altceva si asta nu stabilesti nici tu nici un punctaj de rezi..

:lol: Acum am intels eu de unde vine toata filozofia cu "oamenii care ne privesc de sus".
Ca esti bun medic trebuie sa dovedesti tot timpul, mai ales in practica, dar si in teorie. Si rezi e destul de corect. Eu n-as avea tupeu daca n-as lua rezi din prima sa umblu cu nasul pe sus si sa spun ca sunt la fel de bun ca unu' care a luat 800, dar ca examenul asta nu inseamna nimic.

As avea doua optiuni: 1.as invata mai mult anul viitor si as dovedi ca sunt si eu la fel de bun si pot sa iau o specialitate. 2.as lua MF si as incerca sa invat cat mai mult in timpul rezidentiatului, sa fiu un medic de familie cat mai bun si abia dupa ce mi-as dovedi mie insami ca merit, as putea sa stau cu nasul pe sus si sa spun ca am ajuns un medic la fel de bun ca unul care a luat 800. Dar mai intai dovedeste-o.

Pana atunci, rezultatele de la rezi reflecta realitatea. Nu refletcta cat de buni medici suntem (pentru ca facultatea nu te face medic) sau cat de buni medici vom ajunge, reflect potentialul pe care il avem pentru a deveni buni medici.
Pentru ca orice medic trebuie sa aiba capacitatea de a invata medicina si de a raspunde la niste grile. Rezi nu inseamna totul, dar nici nu inseamna nimic, cum incerci tu sa sustii, doar petnru ca nu l-ai luat din prima. Daca intr-adevar a fost o intamplare primul rezultat (si este foarte posibil, oricine poate avea un moment mai prost), dovedeste-o anul asta sau anul urmator.


MumaPadurii,multzumesc ca ai exprimat mai bine mai coerent si mai finutz o parte din ceea ce si eu am vrut sa spun.

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby 999 » Wed Nov 11, 2009 7:58 pm

asta ca mandria din voi vrea sa va departajeze pe unii de ceilalti...(despre medici vb)
dar pana la urma nu sunteti de cat niste maimutze care va certati intre voi care e mai desteapta.
as ruga mumanaturii sa fie mai selectiva...
are vreuna din voi vreun articol scos, vreo cercetare importanta cu care sa se laude?
plm, la tipul asta de examen, 800 de puncte poti sa faci si la plesneala.
important e cum 'supravietuiesti' in spital dup'aia.

eu cred ca nu rezidentiatul va departajeaza, ci pacientul si starea lui de multumire cand iese din spital(daca mai iese)

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 8:04 pm

eu am da nu ma laud
ca nu am la cine :P
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 8:09 pm

Tocmai despre asta vorbeam si eu...dar Muma Padurii si cealalta domnisoara doctor sunt prea ocupate sa se creada mari doctorite ca sa le intereseze altceva...Despre cat de mari sau buni doctori suntem,vom putea vorbi cand ne vom uita in urma si vom avea ani de meserie...pt cum am mai spus si repet ,rezi e un mijloc de selectie nu drumul in sine.Si da,am,, tupeu,, oricat de multe sau putine puncte as avea la un concurs sa ma cred la fel de medic ca si voi pt ca nici eu nici voi nu am demonstrat inca nimic in aceasta profesie.Si in al doilea rand,eu spre deosebire de anumite domnisoare doctor am ceva ce se cheama bun simt.nu ma intereseaza ca unii fac 400 de puncte,poate ii intele sau nu,dar nu demonstrez cat saunt eu de desteapta sau nu aratandu-i pe altii cu degetul...Asa ca daca tot te-ai trezit vorbind domnisoara doctor care a inceput sa ne puna ea la locul nostru...ce ar fi iti vezi de ale tale si sa nu iesi in evidenta facandu-i pe altii incababili sau mai putin mari medici sunteti voi...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Doktorita » Wed Nov 11, 2009 8:24 pm

Exista oameni care in facultate aveau bursa si numai note de 10...iar la rezi au scos peste 850 de puncte...cu toate astea in clinica au fost "praf"....cunosc cazuri concrete..nu e regula insa ar trebui sa invatam sa ne laude altii, atunci cand au motive.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 8:30 pm

bai cand va aud :roll:
aveau bursa si numai 10 si 850 de puncte la rezi dar sunt praf :roll:
eu de ce nu am vazut niciunul :?:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Calico » Wed Nov 11, 2009 8:31 pm

raysa_damaris wrote:Muma Padurii si cealalta domnisoara doctor sunt prea ocupate sa se creada mari doctorite ca sa le intereseze altceva... [...]
oricat de multe sau putine puncte as avea la un concurs sa ma cred la fel de medic ca si voi pt ca nici eu nici voi nu am demonstrat inca nimic in aceasta profesie.[...]
eu spre deosebire de anumite domnisoare doctor am ceva ce se cheama bun simt.

In viata nu castigi intotdeauna si trebuie sa inveti sa pierzi cu demnitate. Adica sa recunosti meritele celor care au facut mai bine. N-a zis nimeni ca nu ai putea deveni peste 5 ani medic la fel de bun (desi ma indoiesc cu atitudinea pe care o ai) si nici nu-si da nimeni aere de mare doctor pentru ca acum nu e nimeni medic cu adevarat.

Nu ai deloc spirit sportiv si nici bun-simt. Pentru ca nu ai reusit la un examen ii anulezi total importanta si ii cataloghezi pe cei care zic ca examenul inseamna totusi ceva drept ingamfati. Aveam dreptate, esti doar o frustata care se victimizeaza, imi pare rau ca am ajuns sa spun lucrurilor pe nume.

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 9:02 pm

Dupa cum te exprimi acum si in discutiile cu altii,singura frustrata esti tu...pt ca altfel nu vad de ce te-ar interesa ce fac altii si te-ai raporta la ei...In al 2-lea rand esti si amnezica si fara corectitudine pt ca in repetate randuri am afirmat ca rezi e un examen ok asa cum e si nu m-am luat niciodata de oamenii ce au luat punctaje bune si nici nu am afirmat ca au luat 800 de puncte din noroc sau intamplare(exceptii exista pt fiecare caz,insa sunt atat,rare exceptii)...asa cum nu m-am luat nici de ceilalti...deci nu stiu cui ii lipseste spiritul sportiv...Singura care a sarit calul ca de obicei ai fost tu,pt ca ai afirmat ca cei fara rezi ar trebui sa ne ascundem de rusine,ca avem tupeu pt ca ne numim doctori la fel ca voi...etc...Deci aici,singura care a dat dovada de aroganta si lipsa de respect fata de colegi,asa cum or fi ei,esti tot tu...Ps.Si lasa psihoanaliza ieftina,nu ma cunosti,nu poti face afirmatii despre cum sunt,despre ce stiu sau nu,despre ce medic voi fi sau nu...de victimizat nu am de,pt ca eu am o viata care nu se reduce doar la medicina si nu am nevoie sa ma cert cu toata lumea pe forum si sa debitez replici acide ca sa demonstrez ca sunt superioara...si in ultimul rand pt ca bolnavilor cand intru la ei in salon nu le pasa ca sunt stagiar sau rezident,le pasa cum ma comport si cum ii pot ajuta concret si asta ma implineste mai mult decat sa mi se spuna,,domnisoara doctor,,...Si nu ,nu e e usor,nici sa faci naveta,nici sa te lovesti de anumite dificultati dar asta am ales si in asta cred si daca rezi a fost o lupta pierduta,nu inseamna ca am pierdut razboiul si nici ca iti voi permite tie sa ma cataloghezi...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Calico » Wed Nov 11, 2009 9:38 pm

raysa_damaris wrote:In al 2-lea rand esti si amnezica si fara corectitudine pt ca in repetate randuri am afirmat ca rezi e un examen ok asa cum e

:lol: Asta e chiar tare. Nu e obligatia mea sa-ti tin minte parerile de la o discutie la alta, e obligatia ta sa fii consistenta in afirmatii. In discutia asta te-ai purtat de parca examenul de rezidentiat ar fi 0.
Tu esti aia amnezica si lipsita de corectitudine, pentru ca eu tocmai afirmasem intr-un post ca rezidentiatul nu arata cine e medic mai bun, dar in urmatorul post m-ai acuzat ca ma cred medic mai bun decat tine, lucru de care se pare ca ma acuzi in continuare.
Pe tine nici nu te intereseaza de fapt ce spun eu, doar ce crezi tu ca vreau sa spun.

raysa_damaris wrote:Singura care a sarit calul ca de obicei ai fost tu,pt ca ai afirmat ca cei fara rezi ar trebui sa ne ascundem de rusine,ca avem tupeu pt ca ne numim doctori la fel ca voi

Am inteles deja ca te victimizezi, nu e nevoie sa continui sa-mi sprijini parerea. Cand cineva se victimizeaza incepe sa inventeze chestii total neadevarate pe care ceilalti "le-ar fi zis" despre el. Imi pare rau pentru tine, chiar te compatimesc. Daca tu asta intelegi din ce-am spus eu, inseamna ca in viata reala mereu ii interpretezi gresit pe ceilalti. Acum inteleg de ce vezi numai aroganta in atitudinea altora.

raysa_damaris wrote:daca rezi a fost o lupta pierduta,nu inseamna ca am pierdut razboiul si nici ca iti voi permite tie sa ma cataloghezi...

Eu nu te cataloghez, vorbele tale o fac.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: ce specilitate vanati??

Postby Velvet Underground » Wed Nov 11, 2009 9:39 pm

elencalota wrote:L-am pus pe prietenul meu, care a terminat politehnica, sa faca un test pe rezitests din toate temele cu 200 de intrebari, si punand la plezneala o singura litera de sus pana jos la toate CS si "ABCD" de sus pana jos la toate CM - a facut 495.
Deci faptul ca cineva care a terminat medicina, cat de greu s-ar fi tarat prin ea, scoate sub 500 mi se pare mai mult decat dubios. :shock:


Am facut si eu acum din amuzament aceasi chestie, cu C si ABCD si am 'scos' 478 :D
Prietenul tau e mai tare decat mine :D

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: ce specilitate vanati??

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 11, 2009 9:55 pm

Velvet Underground wrote:
elencalota wrote:L-am pus pe prietenul meu, care a terminat politehnica, sa faca un test pe rezitests din toate temele cu 200 de intrebari, si punand la plezneala o singura litera de sus pana jos la toate CS si "ABCD" de sus pana jos la toate CM - a facut 495.
Deci faptul ca cineva care a terminat medicina, cat de greu s-ar fi tarat prin ea, scoate sub 500 mi se pare mai mult decat dubios. :shock:


Am facut si eu acum din amuzament aceasi chestie, cu C si ABCD si am 'scos' 478 :D
Prietenul tau e mai tare decat mine :D

cred ca daca puneai pe un chimp scotea tot atat. (trebuia sa scoti 500)insa nu este suficient ca sa prinzi ceva la rezi.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ce specilitate vanati??

Postby Chingachgook » Wed Nov 11, 2009 10:04 pm

raisa d'amaris nu ii asculta.
eu tin cu tine.

sunt de aceeasi parere ca daca iei peste 800 la rezi esti un medic prost. poate chiar si urat, altfel nu vad de unde atata frustrare pe doctoritele de mai sus.

ps nu vi se pare ca e cam anemica activitatea?
in alti ani pe topicele de rezi erau niste certuri-model. acuma.... discutia lancezeste.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 10:08 pm

Nu ai deloc spirit sportiv si nici bun-simt. Pentru ca nu ai reusit la un examen ii anulezi total importanta si ii cataloghezi pe cei care zic ca examenul inseamna totusi ceva drept ingamfati. Aveam dreptate, esti doar o frustata care se victimizeaza, imi pare rau ca am ajuns sa spun lucrurilor pe nume.

[/quote] Aceste cuvinte iti apatin tie si nu mie.Si pt ca nu ai argumente,ma compatimesti... :lol: Ok,fa ce vrei cu compatimirea ta,din punctul meu de vedere ,asa cum si altii de pe aici au mai spus,tu nu meriti atentia de a discuta,nici macar in contradictoriu...iar ceilalti colegi nu au de ce sa suporte toata aceasta cearta absurda,asta e un forum de medicina si discutile ar trebui purtate pe un alt ton si in alti termeni...asa ca o sa-ti dau ignor...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 10:13 pm

.[
quote]In al 2-lea rand esti si amnezica si fara corectitudine pt ca in repetate randuri am afirmat ca rezi e un examen ok asa cum e si nu m-am luat niciodata de oamenii ce au luat punctaje bune si nici nu am afirmat ca au luat 800 de puncte din noroc sau intamplare(exceptii exista pt fiecare caz,insa sunt atat,rare exceptii)...asa cum nu m-am luat nici de ceilalti...si nici nu am sustinut ca ar fi merituosi
Kooksee,ce-ar fi sa nu-mi atribui chestii pe care nu le-am zis...?...si sa stii ca nu avem nevoie de albitru in discutie,dar merci oricum :wink:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Calico » Wed Nov 11, 2009 10:23 pm

raysa_damaris wrote:asta e un forum de medicina si discutile ar trebui purtate pe un alt ton si in alti termeni...

Pentru ca noi suntem mai destepti si mai civilizati decat altii. Pentru ca noi suntem medicinistii p..ii, nici n-am reusit sa luam rezi dar avem pretentii de eruditi care nu pot purta orice fel de discutii! Ia uite unde era ingamfarea! Nici n-a ajuns bine doctor, dar are deja fumuri de doctor in cap.
:lol:
(sper ca greseala aia a fost un typo, ca nu-mi imaginez o asemenea eroare pe un forum de medicina)

kooksee wrote:in alti ani pe topicele de rezi erau niste certuri-model. acuma.... discutia lancezeste.

:? fac si eu ce pot, I'm just a baby in the business of love

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Calico » Wed Nov 11, 2009 10:27 pm

raysa_damaris wrote:Kooksee,ce-ar fi sa nu-mi atribui chestii pe care nu le-am zis...?

Hai lasa, ca nici eu n-am afirmat ca cei fara rezi ar trebui sa se ascunda de rusine,ca aveti tupeu sa va numiti doctori la fel ca noi, asa cum ai zis tu ca am zis. Deci mai intai fii tu corecta.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: ce specilitate vanati??

Postby Velvet Underground » Wed Nov 11, 2009 10:31 pm

cred ca daca puneai pe un chimp scotea tot atat. (trebuia sa scoti 500)insa nu este suficient ca sa prinzi ceva la rezi.


Absolut, e doar un amuzament.

PS: ce e ala chimp ? Cimpanzeu ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ce specilitate vanati??

Postby Chingachgook » Wed Nov 11, 2009 10:39 pm

raysa_damaris wrote: nu avem nevoie de albitru


mi-am insusit critica si dau quote sa nu mai zici ca iti pun cuvinte in gura.

eu licitez ca raisa ia undeva intre 500 si 550 de puncte anul asta la rezi.
liciteaza cineva mai mult?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
elencalota
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 09, 2005 2:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby elencalota » Wed Nov 11, 2009 10:42 pm

:lol: :lol: :lol:
u people are evil :P
Remember, it's a wonderful life!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 10:43 pm

castiga ala care spune cel mai mare nr care n-a fost spus de 2 ori
premiu o bere dupa rez :pya:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
elencalota
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 09, 2005 2:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby elencalota » Wed Nov 11, 2009 10:44 pm

Am si eu o intrebare.. asa ca sa mai schimbam subiectul
La rezi avem voie cu creion/pix? sau trebuie sa folosim doar carioca lor - ma refer la ciorna, facut insemnari si alte chestii?
Remember, it's a wonderful life!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 10:46 pm

nu
doar carioca din dotare
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby VoxEgo » Wed Nov 11, 2009 10:47 pm

Chiar, cum e cu pixul?
Si cand se afiseaza repartitia pe sali.
the Earth is flat

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 10:49 pm

maine
scrie in metodologie
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Calico » Wed Nov 11, 2009 10:51 pm

Va rog. Aici se discuta despre ce specialitate vanam. :)

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 10:56 pm

eu mi-am insusit greseala si te anunt si de punctaj ca sa nu mori de curiozitate
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 11:09 pm

.

[
quote Muma Padurii]Pana atunci, rezultatele de la rezi reflecta realitatea. Nu refletcta cat de buni medici suntem (pentru ca facultatea nu te face medic) sau cat de buni medici vom ajunge, reflect potentialul pe care il avem pentru a deveni buni medici.

[/quote] Asta daca tot stam sa analizam greselile de limbaj facute din graba...Si promit sa nu dezamagesc,ma voi stradui sa iau fix 500 de puncte ca sa aveti voi ce dezbate after :allright:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests