cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 7:46 pm

1. rezi e pe 15 .11., deci mai ai 43 de zile de invatat. uita ca exista duminica, sarbatori, onomastici si toate alea. tot ce conteaza e rezi.
2. iti faci un calendar pe care sa il ai tot timpul in fata ochilor- pe o foaie faci patrate cu zilele ramase. in fiecare patreat treci subiectele facute in ziua respectiva- ex sub 34 si 43. cind trece ziua o tai, astfel stii cite zile mai ai.
3. imparte ziua in 2- exemplu- dormi de la 11 la 4 dimineata, apoi de la 2 la 6 seara- vin 8 ore bune de somn. asa ai 2 zile de tocit in una. fa 1 sau 2 subiecte in fiecare din jumatatile astea de zi. incearca prima oara cu 1 subiect in jumataea de zi- adica 2 subiecte pe zi.- in 25 de zile ai trecut odata prin materie.
4. cum alegi subiectele de invatat: alege un subiect mai lung si unul mai scurt- asa se mai 'imblinzesc'. cind inveti- citesti subiectul cu un caiet in fata in care faci un rezumat cu chestiile esentiale- nu mai mult de 2 pagini la subiect- eu scriam acolo mai mult numere, nume proprii, etc- chestii ce se tin minte greu.
5. poti renunta la 5- maxim 10 subiecte care nu iti plac- important e sa le stii bine pe restul. concentreaza-te de la inceput pe subiectele scurte, alea le poti repeta mai des( la rezi se da cite un nr egal de intrebari din fiecare subiect). eu nu am invatat avc, nutritia urlatorului, tulb de ritm, si inca 2-3. la rezi la intrebarile astea pui la plesteala 3 din 5- dar intotdeauna aceleasi- asa ai sanse mari de scos ceva puncte- eu puneam abd la care nu stiam.
6. dupa ce ai citit subiectul si ai facut rezumatul( scurt , nu uita) te uiti pe 30- 50 grile. intrebarile pe care le stii e ok, pe care nu le stii te apuci si citesti tot paragraful cu raspunsul, ca iti ramine incap, iti garantez. la sirsitul zilei, cind ai terminat zub pe ziua respectiva dai un test cu grile cimbinate din subiectele facute in ziua respectiva- 50-100 intrebari max, ca e obositor mai mult.
la sfirsit de saptamina dai test de 200 de intrebari din subiectele facute in salt respctiva.
7. dupa ce treci prima data prin materie dai 2-3 teste finale- vezi cum te descurci.
8. te apuci a 2-a oara de materie, de data asta tre sa mearga mai bine, poti face cite 4 subiecte pe zi si dai direct la sfirsit test grila cu 100 intrebari combinate din sub facute in ziua respectiva.
9 dupa ce ai terminat si a 2-a oara materia te relaxezi o zi, dormi cit poti si in ultimile 3-4 zile de dinainte de rezi mai citesti doar subiecte scurte si te apuci si tocesti caietul ala cu rezumate, in care ai pus toate informatiile alea mai greu digerabile da importante. pentru asta iti folosesti memoria pe termen scurt.

mincare- ciocolata cit cuprinde- mentii in permanenta glicemia ridicata- nu te uita la kg si cind nu mai poti -energizante, cafea. etc. evita mesele prea satioase ca dau somnolenta.
fara alcool- da somn. eventual doar inainte de somn ceva alcool ca sa dormi bine.
miscare- sport- putin, cit sa te mai dezmortesti- treci si invata...
si nu uita de calendar- sa il ai tot timpul sub ochi, sa vezi ce ai facut.


sfaturi de la alti 'veterani' sunt binevenite
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 7:52 pm

am mai uitat citeva chestii:
chiar daca ti se pare ca dupa citeva zile ai uitat subiectul citit luni de exemplu, nu dispera, continua proagramul mai departe. subiectul se sedimenteaza acolo si la a doua trecere prin el deja e mult mai bine. tot secretul e sa fii constant- faci cite subecte pe zi ti-ai propus, nici mai mult, dar nici mai putin. fara excese- nu te apuci intr-o zi sa citesti 6-7 subiecte ca se arde creierul si nu mai poti invata apoi nimic toata saptamina.

la alimentatie am uitat sa spun- multe vitamine ca trebuie.
qpepsi.gif

vitea
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 02, 2009 2:53 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby vitea » Fri Oct 02, 2009 8:00 pm

Mi se pare buna strategia ta,dar oare tot facand teste dupa ce ai invatat,in memoria de scurta durata nu iti raman exact raspunsurile de la teste si defapt ce ai invatat in plus sa se cam stearga din memorie?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 8:06 pm

vitea wrote:Mi se pare buna strategia ta,dar oare tot facand teste dupa ce ai invatat,in memoria de scurta durata nu iti raman exact raspunsurile de la teste si defapt ce ai invatat in plus sa se cam stearga din memorie?

nu, ca faci putine teste, si la alea am spus sa insisti pe ce nu stii. de aia am zis sa citesti tot paragraful cind nu stii o intrebare. facind grile iti dai seama ce ai omis sa citesti din subiect, sau ce nu ai citit cu destula atentie.
qpepsi.gif

aura
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Nov 24, 2008 3:40 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby aura » Fri Oct 02, 2009 8:18 pm

marmotule ai dreptate cu strategia ta,anul trecut tot asa am facut si eu si a mers.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 8:20 pm

aura wrote:marmotule ai dreptate cu strategia ta,anul trecut tot asa am facut si eu si a mers.

saru'mina. acum sper sa bage la cap si astia mici si sa se apuce de treaba, ca sper ca nu am scris degeaba toate astea
qpepsi.gif

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby didiland11 » Fri Oct 02, 2009 8:23 pm

”tehnica marmot” e verificata si de mine. merge. :D

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Ciociolina » Fri Oct 02, 2009 8:27 pm

dormi prea mult.
recomand maxim 6 ore pe zi, somn nefragmentat.
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 8:40 pm

Ciociolina wrote:dormi prea mult.
recomand maxim 6 ore pe zi, somn nefragmentat.

creierul are nevoie sa sedimenteze. de aia trebuie macar 8 ore. si de aia se fragmenteaza, ca sa poti acumula mai mult
qpepsi.gif

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42680
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Calico » Fri Oct 02, 2009 8:45 pm

vitea wrote:oare tot facand teste dupa ce ai invatat,in memoria de scurta durata nu iti raman exact raspunsurile de la teste si defapt ce ai invatat in plus sa se cam stearga din memorie?

Nuuuuu! Faceti teste cu incredere, ca asa retineti mai usor!
Ce idee mai e si asta, ca daca faci teste retii doar raspunsurile la teste si uiti ce ai invatat in plus?!!

In rest... o fi mai bun programul asta cu 5 ore de somn noaptea si 3 ore ziua? Nu stiu, eu una prefer sa dorm 7-8 ore noaptea, daca dorm in timpul zilei ma simt obosita apoi. Depinde cum esti obisnuit.

Parerea mea e ca in ultima luna nu trebuie sa faceti schimbari majore in stilul de viata. Eu urmez acum niste cursuri pregatitoare pentru examenul de rezi din Spania (eu mai am 4 luni, hehe) si printre altele am facut si un mic tutorial cu sfaturi despre "cum sa invatam". Tin minte ca si ei ne-au spus sa nu facem schimbari importante acum. Adica daca nu sunteti obisnuiti sa dormiti dupa-amiaza nu e momentul sa incepeti. Sau daca invatati pana acum acasa, nu e cazul sa mergeti la biblioteca (si invers).

Cea mai buna vitamina pe care o recomand e nessul cu cola.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 8:48 pm

MumaPadurii wrote:
vitea wrote:oare tot facand teste dupa ce ai invatat,in memoria de scurta durata nu iti raman exact raspunsurile de la teste si defapt ce ai invatat in plus sa se cam stearga din memorie?

Nuuuuu! Faceti teste cu incredere, ca asa retineti mai usor!
Ce idee mai e si asta, ca daca faci teste retii doar raspunsurile la teste si uiti ce ai invatat in plus?!!

In rest... o fi mai bun programul asta cu 5 ore de somn noaptea si 3 ore ziua? Nu stiu, eu una prefer sa dorm 7-8 ore noaptea, daca dorm in timpul zilei ma simt obosita apoi. Depinde cum esti obisnuit.

Parerea mea e ca in ultima luna nu trebuie sa faceti schimbari majore in stilul de viata. Eu urmez acum niste cursuri pregatitoare pentru examenul de rezi din Spania (eu mai am 4 luni, hehe) si printre altele am facut si un mic tutorial cu sfaturi despre "cum sa invatam". Tin minte ca si ei ne-au spus sa nu facem schimbari importante acum. Adica daca nu sunteti obisnuiti sa dormiti dupa-amiaza nu e momentul sa incepeti. Sau daca invatati pana acum acasa, nu e cazul sa mergeti la biblioteca (si invers).

Cea mai buna vitamina pe care o recomand e nessul cu cola.

adevarul e ca daca nu esti obisnuii cu dormitul la prinz merge de exemplu sa dormi 8 ore noaptea linistit, bagi prima repriza de invatat, apoi faci o pauza de mincat, shit, plimbat, ceva vreo ora-2 in care sa dai sansa creierului sa iasa putin din priza apoi iar la tocit.
eu cel mai bine invatam 2-3 ore imediat dupa somn(perioada de randament maxim), dupa aia pierdeam repede concentrarea, de aia am bagat faza cu 2 reprize
qpepsi.gif

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby gaurav_singh_md » Fri Oct 02, 2009 8:50 pm

MumaPadurii wrote:Cea mai buna vitamina pe care o recomand e nessul cu cola.

asta este reteta de dezhidratare...."brain food" este apa si glucoza.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 8:54 pm

gaurav_singh_md wrote:
MumaPadurii wrote:Cea mai buna vitamina pe care o recomand e nessul cu cola.

asta este reteta de dezhidratare...."brain food" este apa si glucoza.

adica ciocolata. eu rontzaiam cite 2 ciocolati pe zi- cite un patratel cind si cind. si muulta cola, ca nu beau cafea. am baut doar ultima luna inainte de examen, ca ultima resursa. mi-a omorit stomacul cafeaua, dar asta nu mai conta cind am luat rezi
qpepsi.gif

ywlya
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 06, 2008 10:27 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby ywlya » Fri Oct 02, 2009 8:55 pm

Super folositoare sfaturile...eu una va multumesc....am pus-o pe sor-mea sa-mi faca tabelul,de maine am intrat pe tratament. :peace:

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 9:00 pm

si un sfat post rezi:
dupa ce ati dat rezi o sa va simtiti cam prosti o saptamina, 2.adica te uiti la stiri la tv si nu pricepi ce vrea sa zica ala. e normal, creierul doarme, se reface. nu exagerati cu alcoolul, caci corpul nu mai face fata asa usor..tot din experienta va spun
Last edited by marmotul on Fri Oct 02, 2009 9:01 pm, edited 1 time in total.
qpepsi.gif

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42680
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Calico » Fri Oct 02, 2009 9:00 pm

gaurav_singh_md wrote:
MumaPadurii wrote:Cea mai buna vitamina pe care o recomand e nessul cu cola.

asta este reteta de dezhidratare...."brain food" este apa si glucoza.

Ete fas, te deshidrateaza. Nu te impiedica nimeni sa bei cata apa vrei.
Termenul de "vitamina" e asa in gluma, evident ca nu e deloc sanatos, dar e vorba doar de o luna. Apa si glucoza or hrani creierul, dar nu cred ca te trezesc pe la 8 seara cand ti se inchid ochii.
Dar nici nu e bine sa pompezi toata ziua cafeina in tine, ca apoi devii imun. Dimineata eu lasam cortizolul natural sa-si faca efectul, apoi beam o cafea pe la pranz, eventual inca una mai pe seara; nessul si cola erau rezervate pentru situatii de urgenta.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42680
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Calico » Fri Oct 02, 2009 9:05 pm

Cafeaua mi se pare mult mai sanatoasa decat cola.
Eu nu inteleg cum de ti-a omorat cafeaua stomacul, dar cola nu-ti face nimic. Ai un stomac foarte ciudat. :)

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Ciociolina » Fri Oct 02, 2009 9:10 pm

ceai verde, yerba mate, cafea.
si multa plimbare sau sport.
si cate o relaxare pe imed.:))
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 9:11 pm

MumaPadurii wrote:Cafeaua mi se pare mult mai sanatoasa decat cola.
Eu nu inteleg cum de ti-a omorat cafeaua stomacul, dar cola nu-ti face nimic. Ai un stomac foarte ciudat. :)

da, e ciudat stomacul meu. cu cola l-am invatat.
la rezidentiat nu conteaza sanatatea. conteaza numai sa iei examenul. atat.
voi astia de dati rezul acum trebuie sa va puneti ochelari de cal si sa priviti numai inainte, la rezi. poate sa tune, sa fulgere in jur, nu ai mama, nu ai tata, nu ai prieteni, nimic. toti pot astepta pina dupa rezi. chiar si propriul corp mai poate astepta pina atunci.
qpepsi.gif

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Ciociolina » Fri Oct 02, 2009 9:13 pm

marmotte, pt rezi, oricum nu se merita decat un exces din asta de maxim 40 de zile.:)) pana la inaltare.....
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Ciociolina » Fri Oct 02, 2009 9:16 pm

by the way, se pot skipui si mai mult de 10 subiecte. si pe alea skipuite poti sa le tratezi cu o privire pe grile. merge.
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 9:18 pm

Ciociolina wrote:by the way, se pot skipui si mai mult de 10 subiecte. si pe alea skipuite poti sa le tratezi cu o privire pe grile. merge.

ce ai luat la rezi?
qpepsi.gif

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42680
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Calico » Fri Oct 02, 2009 9:29 pm

cafeaua in cantitati mici creste capacitatea de concentrare, in cantitati mari o scade

okab
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Feb 05, 2009 1:06 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby okab » Fri Oct 02, 2009 9:38 pm

Dupa strategia mai sus descrisa, as avea sanse sa i-au rezi, chiar daca as incepe acum sa invat (pana acum am citit cate ceva dar nu in mod serios)?

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby AvLee » Fri Oct 02, 2009 9:41 pm

Da ai, depinde akum si de tine si de noroc. Eventual apeleaza la metoda 3d, nu zic mai mult ca pe urma imi cere drepturi de autor :P
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42680
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Calico » Fri Oct 02, 2009 9:45 pm

okab wrote:Dupa strategia mai sus descrisa, as avea sanse sa i-au rezi, chiar daca as incepe acum sa invat (pana acum am citit cate ceva dar nu in mod serios)?

daca nu esti in stare sa inveti cand e cazul sa pui cratima si cand nu, eu nu cred ca esti in stare nici sa iei rezi invatand doar o luna

okab
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Feb 05, 2009 1:06 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby okab » Fri Oct 02, 2009 9:56 pm

Mersi marmotule pentru incurajare.
Nu-i vorba de ,, stare,, , ci poate am avut si alte probleme.

dr.Luz
junior
junior
Posts: 70
Joined: Tue Aug 25, 2009 9:53 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby dr.Luz » Fri Oct 02, 2009 10:03 pm

un link,ceva la metoda trident? :D

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby AvLee » Fri Oct 02, 2009 10:12 pm

Vad ca nu se simte.

Ideea in mare e sa inveti doar 35 de teme f bine si scoti kam 700 de puncte.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

dr.Luz
junior
junior
Posts: 70
Joined: Tue Aug 25, 2009 9:53 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby dr.Luz » Fri Oct 02, 2009 10:20 pm

suna bine...oricum eu am de gand sa invat doar 40 :D

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby dr_h » Fri Oct 02, 2009 10:50 pm

Cu tigarile ce s afac? Imi vine sa fumez cate 2 deodata... Mi-am promis ca de la 1 ianuarie 2010 ca nu mai introduc tigara in gura... Am vrut sa ma las mai devreme dar stresul...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Sat Oct 03, 2009 7:50 am

cu tigarile e grele, eu nu sunt fumator. fa orice te face sa te simti mai bine si cu mai mult spor de invatat, ca dupa rezi e cu totul alta viata
qpepsi.gif

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby dr_dr » Sat Oct 03, 2009 12:17 pm

marmotul wrote:
MumaPadurii wrote:Cafeaua mi se pare mult mai sanatoasa decat cola.
Eu nu inteleg cum de ti-a omorat cafeaua stomacul, dar cola nu-ti face nimic. Ai un stomac foarte ciudat. :)

da, e ciudat stomacul meu. cu cola l-am invatat.
la rezidentiat nu conteaza sanatatea. conteaza numai sa iei examenul. atat.
voi astia de dati rezul acum trebuie sa va puneti ochelari de cal si sa priviti numai inainte, la rezi. poate sa tune, sa fulgere in jur, nu ai mama, nu ai tata, nu ai prieteni, nimic. toti pot astepta pina dupa rezi. chiar si propriul corp mai poate astepta pina atunci.


marmotule dar dinti mai ai?
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Sat Oct 03, 2009 5:46 pm

aia doi din fata :D
qpepsi.gif

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Phat Skidz » Sat Oct 03, 2009 5:59 pm

marmotul wrote:mincare- ciocolata cit cuprinde- mentii in permanenta glicemia ridicata- nu te uita la kg si cind nu mai poti -energizante, cafea. etc. evita mesele prea satioase ca dau somnolenta.
fara alcool- da somn. eventual doar inainte de somn ceva alcool ca sa dormi bine.
miscare- sport- putin, cit sa te mai dezmortesti- treci si invata...


Glicemia se reglează şi singură, io zic să nu vă apucaţi să băgaţi ca sparţii cioco în voi că nu o să deveniţi mai deştepţi.
Cât despre mişcare, dintre toate metodele de cognitive-enhancement, e singura care e verificată de studii, spre deosebire de lecitine şi alte tâmpenii. Nu e pierdere de timp. De asemenea, e un excelent anxiolitic.
Am tot avut colegi care au pus dooj de kile pe ei cu ocazia reziului. NU merită.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22005
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Melania » Sat Oct 03, 2009 6:15 pm

vlad stroescu wrote:
marmotul wrote:mincare- ciocolata cit cuprinde- mentii in permanenta glicemia ridicata- nu te uita la kg si cind nu mai poti -energizante, cafea. etc. evita mesele prea satioase ca dau somnolenta.
fara alcool- da somn. eventual doar inainte de somn ceva alcool ca sa dormi bine.
miscare- sport- putin, cit sa te mai dezmortesti- treci si invata...


Glicemia se reglează şi singură,

Poate marmotul e un pancreas ambulant. Regleaza si el ce poate.

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby invatacel » Sat Oct 03, 2009 8:07 pm

dr_h wrote:Cu tigarile ce s afac? Imi vine sa fumez cate 2 deodata... Mi-am promis ca de la 1 ianuarie 2010 ca nu mai introduc tigara in gura... Am vrut sa ma las mai devreme dar stresul...



Magne B6 pt stres , e mult mai bun ca tigarile! ;) si miscare...

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby invatacel » Sat Oct 03, 2009 8:08 pm

marmotul wrote:1. rezi e pe 15 .11., deci mai ai 43 de zile de invatat. uita ca exista duminica, sarbatori, onomastici si toate alea. tot ce conteaza e rezi.
2. iti faci un calendar pe care sa il ai tot timpul in fata ochilor- pe o foaie faci patrate cu zilele ramase. in fiecare patreat treci subiectele facute in ziua respectiva- ex sub 34 si 43. cind trece ziua o tai, astfel stii cite zile mai ai.
3. imparte ziua in 2- exemplu- dormi de la 11 la 4 dimineata, apoi de la 2 la 6 seara- vin 8 ore bune de somn. asa ai 2 zile de tocit in una. fa 1 sau 2 subiecte in fiecare din jumatatile astea de zi. incearca prima oara cu 1 subiect in jumataea de zi- adica 2 subiecte pe zi.- in 25 de zile ai trecut odata prin materie.
4. cum alegi subiectele de invatat: alege un subiect mai lung si unul mai scurt- asa se mai 'imblinzesc'. cind inveti- citesti subiectul cu un caiet in fata in care faci un rezumat cu chestiile esentiale- nu mai mult de 2 pagini la subiect- eu scriam acolo mai mult numere, nume proprii, etc- chestii ce se tin minte greu.
5. poti renunta la 5- maxim 10 subiecte care nu iti plac- important e sa le stii bine pe restul. concentreaza-te de la inceput pe subiectele scurte, alea le poti repeta mai des( la rezi se da cite un nr egal de intrebari din fiecare subiect). eu nu am invatat avc, nutritia urlatorului, tulb de ritm, si inca 2-3. la rezi la intrebarile astea pui la plesteala 3 din 5- dar intotdeauna aceleasi- asa ai sanse mari de scos ceva puncte- eu puneam abd la care nu stiam.
6. dupa ce ai citit subiectul si ai facut rezumatul( scurt , nu uita) te uiti pe 30- 50 grile. intrebarile pe care le stii e ok, pe care nu le stii te apuci si citesti tot paragraful cu raspunsul, ca iti ramine incap, iti garantez. la sirsitul zilei, cind ai terminat zub pe ziua respectiva dai un test cu grile cimbinate din subiectele facute in ziua respectiva- 50-100 intrebari max, ca e obositor mai mult.
la sfirsit de saptamina dai test de 200 de intrebari din subiectele facute in salt respctiva.
7. dupa ce treci prima data prin materie dai 2-3 teste finale- vezi cum te descurci.
8. te apuci a 2-a oara de materie, de data asta tre sa mearga mai bine, poti face cite 4 subiecte pe zi si dai direct la sfirsit test grila cu 100 intrebari combinate din sub facute in ziua respectiva.
9 dupa ce ai terminat si a 2-a oara materia te relaxezi o zi, dormi cit poti si in ultimile 3-4 zile de dinainte de rezi mai citesti doar subiecte scurte si te apuci si tocesti caietul ala cu rezumate, in care ai pus toate informatiile alea mai greu digerabile da importante. pentru asta iti folosesti memoria pe termen scurt.

mincare- ciocolata cit cuprinde- mentii in permanenta glicemia ridicata- nu te uita la kg si cind nu mai poti -energizante, cafea. etc. evita mesele prea satioase ca dau somnolenta.
fara alcool- da somn. eventual doar inainte de somn ceva alcool ca sa dormi bine.
miscare- sport- putin, cit sa te mai dezmortesti- treci si invata...
si nu uita de calendar- sa il ai tot timpul sub ochi, sa vezi ce ai facut.

e buna metoda calendarului.....am inceput s-oaplic si vad ca merge! Succes!


sfaturi de la alti 'veterani' sunt binevenite

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby rezidante » Sat Oct 03, 2009 8:15 pm

Singura metoda garantata e sa ai CAP si sa intelegi tot ce ai citit in timpul anului,si nu acum la spartu targului!

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Ciociolina » Sat Oct 03, 2009 8:37 pm

marmotul wrote:
Ciociolina wrote:by the way, se pot skipui si mai mult de 10 subiecte. si pe alea skipuite poti sa le tratezi cu o privire pe grile. merge.

ce ai luat la rezi?


eu?
"o specializare bine cotata", bineinteles!:))))
Liberate tutemet ex inferis!


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests