Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby AvLee » Wed Oct 07, 2009 11:25 am

La examen e foarte greu sa se faca manarii. Am avut mai demult o teorie de kum se ar putea face la repartitie. Dar totusi de ce sa te chinui cand te poti face preparator.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby animis » Sat Oct 10, 2009 5:35 pm

Ma tot uit ca prostu si ma minunez ca pe Timis nu exista scos NICI UN POST. Asta inseamna ca cei care isi iau post pe la Covasna de ex. poaate sa vina relaxat pe loc in Timisoara.
HAi sa facem o petitie ceva la minister; cred ca TM e singurul judet in situatia asta.

User avatar
dr_agc
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Jan 14, 2009 5:46 pm
Contact:

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby dr_agc » Sat Oct 10, 2009 6:45 pm

stai linistit ca cei care iau post prin Covasna,Harghita,vor lua loc in Targu-Mures ,pentru ca le este mai usor cu limba.Se stie ca prin Targu -Mures mai multi romani stiu si maghiara si se descurca mai usor.
Si poti sa iti faci apoi transferul in Timisoara din alt centru universitar( bagi motivul ca esti din Timisoara si nu iti permiti sa stai in alt centru,familia,etc)
Mai bine sa facem petitie pentru mai multe locuri pe specialitati :duel:

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby gaurav_singh_md » Sat Oct 10, 2009 6:49 pm

animis wrote:Ma tot uit ca prostu si ma minunez ca pe Timis nu exista scos NICI UN POST. Asta inseamna ca cei care isi iau post pe la Covasna de ex. poaate sa vina relaxat pe loc in Timisoara.
HAi sa facem o petitie ceva la minister; cred ca TM e singurul judet in situatia asta.

poti sa alegi post si in tulcea si centru de pregatire timisoara. nu are nici o legatura una cu alta. era bine sa fie niste posturi in timis pentru cei care sunt din jud. timis. oricum lumea alege loc de pregatire cat mai aproape de casa (de obicei).

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby rezidante » Sat Oct 10, 2009 7:01 pm

scaresx wrote:Salutare

Eu am o intrebare.

Am auzit ca (nu stiu daca e doar zvon de la CNPDS) daca esti rezident deja si vrei sa dai din nou anul acesta, intai trebuie sa renunti la actualul rezidentiat si apoi sa dai examen din nou.

Intelesesem ceva de ordonanta 18 de prin septembrie...chestii...

Poate cineva spune daca e asa sau e doar zvon cum sunt multe altele?

Multumesc

Legea nu e destul de clara,chiar participarea la concurs este o stare de incompatibilitate!pe undeva ai dreptate,insa nu se stie daca se va aplica din aceasta toamna!!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby dr_dr » Sat Oct 10, 2009 7:39 pm

rezidante wrote:
scaresx wrote:Salutare

Eu am o intrebare.

Am auzit ca (nu stiu daca e doar zvon de la CNPDS) daca esti rezident deja si vrei sa dai din nou anul acesta, intai trebuie sa renunti la actualul rezidentiat si apoi sa dai examen din nou.

Intelesesem ceva de ordonanta 18 de prin septembrie...chestii...

Poate cineva spune daca e asa sau e doar zvon cum sunt multe altele?

Multumesc

Legea nu e destul de clara,chiar participarea la concurs este o stare de incompatibilitate!pe undeva ai dreptate,insa nu se stie daca se va aplica din aceasta toamna!!


XXbazooka.gif
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby animis » Sat Oct 10, 2009 9:23 pm

Daca ai nota mare clar iti convine un post bun aproape de casa.
In Covasna sunt vreo 5 posturi de cardio, ii corect? In TIMIS O .
Daca cumva ma fortez si iau ceva punctaj fain si vreau post pot sa ma ling pe bot, ca nu vreau sa ma mut.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby gaurav_singh_md » Sat Oct 10, 2009 9:56 pm

si anul trecut erau o duzina de posturi (cardio) in covasna si nici una in timis.oricum MS nu are nici o vina ca nu sunt posturi in toate judete. poate nu au nevoie de medici in timis.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby Velvet Underground » Sun Oct 11, 2009 2:37 pm

http://www.capital.ro/articol/cum-scapi ... 26352.html
Deficit de mii de medici, ei scot 2.500 posturi.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby AvLee » Mon Oct 12, 2009 10:56 am

Velvet Underground wrote:http://www.capital.ro/articol/cum-scapi-de-romania-si-ajungi-la-salariu-de-1-milion-de-dolari-pe-an-126352.html
Deficit de mii de medici, ei scot 2.500 posturi.


Nu avem capacitate sa pregatim mai multi. Asa ziceau anul trecut :lol:
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
vampyblue
senior
senior
Posts: 117
Joined: Sat Feb 16, 2008 12:39 am

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby vampyblue » Mon Oct 12, 2009 10:15 pm

dr_dr wrote:
rezidante wrote:
scaresx wrote:Salutare

Eu am o intrebare.

Am auzit ca (nu stiu daca e doar zvon de la CNPDS) daca esti rezident deja si vrei sa dai din nou anul acesta, intai trebuie sa renunti la actualul rezidentiat si apoi sa dai examen din nou.

Intelesesem ceva de ordonanta 18 de prin septembrie...chestii...

Poate cineva spune daca e asa sau e doar zvon cum sunt multe altele?

Multumesc

Legea nu e destul de clara,chiar participarea la concurs este o stare de incompatibilitate!pe undeva ai dreptate,insa nu se stie daca se va aplica din aceasta toamna!!


XXbazooka.gif


uffff....domnule dr_dr, tare rautacios esti cu oamenii...


in alta ordine de idei, mai exista vreo 2-3 topicuri pe aceasta tema...duceti-va la ex, vedeti ce faceti acolo si dupa mergeti cu turma...nu va cere nimeni demisia la intrarea in sala de examen
si, DA, legea se aplica de anul asta....in primele 2 randuri ale legii scrie ca se anuleaza aia veche...cititi si voi un pic... :peace:

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby gaurav_singh_md » Mon Oct 12, 2009 11:45 pm

astazi la ASP - vaaai singh de ce faci griji...stai linistit....n-o s-a se intimple nimic....pana cand nu primesti alt ordin (de incadrare) nu tre sa faci nimic.
concluzia - stau linistit si citesc cat mai mult posibil.

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby invatacel » Tue Oct 13, 2009 12:16 am

ce inseamna (in celebra ordonanta 18/2009) : " calitatea de rezident inceteaza in caz de incompatibilitate" , pt ca apoi sa mentioneze " prin incompatibiliate se intelege situatia in care un rezident aflat pe parcursul pregatirii intra in stare de incompatibilitate in momentul in care sustine un nou ex de rezidentiat " ...adica eu am inteles de aici, ca din momentul in care sustii un nou rezi, ai iesit din schema ca rezident....pina la noua confirmare de la 1 ianuarie....

sincer parca nu imi surade ideea sa raman pe dinafara ....

voi ce ati inteles?

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby gaurav_singh_md » Tue Oct 13, 2009 12:35 am

invatacel wrote:ce inseamna (in celebra ordonanta 18/2009) : " calitatea de rezident inceteaza in caz de incompatibilitate" , pt ca apoi sa mentioneze " prin incompatibiliate se intelege situatia in care un rezident aflat pe parcursul pregatirii intra in stare de incompatibilitate in momentul in care sustine un nou ex de rezidentiat " ...adica eu am inteles de aici, ca din momentul in care sustii un nou rezi, ai iesit din schema ca rezident....pina la noua confirmare de la 1 ianuarie....

sincer parca nu imi surade ideea sa raman pe dinafara ....

voi ce ati inteles?

ai 30 zile (pana cand alegi o alta specialitate daca e cazul) sa rezolvi situatia.

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby invatacel » Tue Oct 13, 2009 12:39 am

gaurav_singh_md wrote:
invatacel wrote:ce inseamna (in celebra ordonanta 18/2009) : " calitatea de rezident inceteaza in caz de incompatibilitate" , pt ca apoi sa mentioneze " prin incompatibiliate se intelege situatia in care un rezident aflat pe parcursul pregatirii intra in stare de incompatibilitate in momentul in care sustine un nou ex de rezidentiat " ...adica eu am inteles de aici, ca din momentul in care sustii un nou rezi, ai iesit din schema ca rezident....pina la noua confirmare de la 1 ianuarie....

sincer parca nu imi surade ideea sa raman pe dinafara ....

voi ce ati inteles?

ai 30 zile (pana cand alegi o alta specialitate daca e cazul) sa rezolvi situatia.



si in cele 30 zile ce faci? esti in stand by sau te intorci la munca si esti platit ca rezident pe specialitatea ta de pina acum?

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby gaurav_singh_md » Tue Oct 13, 2009 12:47 am

esti platit. nu se schimba nimic pana cand nu este emis a doua (cel nou) ordonanta de incadrare. in cel mai rau caz nu esti platit din 15 dec pana 1 ian.

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby rezidante » Tue Oct 13, 2009 7:33 am

(3) Prin incompatibilitate, in sensul prevazut la alin. (2) lit. d), se intelege situatia in care un rezident, pe parcursul pregatirii, sustine un alt concurs de rezidentiat
Legea nu este clara in acest sens,aici se spune foarte clar ca(a sustine un alt concurs)este o stare de incompatibiltate.

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby invatacel » Tue Oct 13, 2009 8:56 am

rezidante wrote:(3) Prin incompatibilitate, in sensul prevazut la alin. (2) lit. d), se intelege situatia in care un rezident, pe parcursul pregatirii, sustine un alt concurs de rezidentiat
Legea nu este clara in acest sens,aici se spune foarte clar ca(a sustine un alt concurs)este o stare de incompatibiltate.


exact asa am inteles si eu, citind acest paragraf de mai multe ori....e cam ambigua problema :?:

bounty
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Apr 14, 2007 10:48 am

Re: Au aparut locurile Rezidentiat 2009 ?

Postby bounty » Tue Oct 13, 2009 9:40 am

Am mai spus ca exista un filmulet pe paginamedicala.ro, cu o tanti jurist (sau ceva de genul) care explica fiecare cuvant din acesta ordonanta, inclusiv ambiguitatea cuvantului sustine....

invatacel wrote:
rezidante wrote:(3) Prin incompatibilitate, in sensul prevazut la alin. (2) lit. d), se intelege situatia in care un rezident, pe parcursul pregatirii, sustine un alt concurs de rezidentiat
Legea nu este clara in acest sens,aici se spune foarte clar ca(a sustine un alt concurs)este o stare de incompatibiltate.


exact asa am inteles si eu, citind acest paragraf de mai multe ori....e cam ambigua problema :?:


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests