Sub.5 cancerul bronhopulmonar

de dat il dam, dar il mai terminam ?
rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby rezi » Tue Mar 31, 2009 2:11 pm

La acest subiect intra si neoplasmele pulmonare benigne de pe ultima pagina?
mersi!

Anjin-san
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Nov 20, 2008 4:10 pm

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby Anjin-san » Tue Mar 31, 2009 3:58 pm

NEOPLÁSM, neoplasme, s.n. Formă de cancer caracterizată prin invazia ţesuturilor învecinate, recidivă după o intervenţie chirurgicală; p. gener. cancer. [Pr.: ne-o-] – Din fr. néoplasme.
NEOPLÁSM ~e n. Ţesut nou patologic; tumoare malignă; cancer. [Sil. ne-o-] /<fr. néoplasme
NEOPLÁSM s.n. Tumoare malignă; cancer. [< fr. néoplasme, cf. gr. neos – nou, plasma – formaţie].
BENÍGN ~ă (~i, ~e) 1) (despre boli, tumori etc.) Care nu prezintă gravitate; fără consecinţe grave. 2) fig. Care este lipsit de gravitate, de intensitate; uşor; inofensiv. /<lat. benignus


http://www.webdex.ro/
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :allright:
niciodata sa nu-ti para rau de-un lenes! :peace:

rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby rezi » Tue Mar 31, 2009 4:38 pm

ce taran esti Anjin-san!!!! am intrebat daca intra nu ce inseamna!!! ce inseamna stiam si eu fara sa ma uit in dictionar k tine!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby marmotul » Tue Mar 31, 2009 4:45 pm

rezi wrote:ce taran esti Anjin-san!!!! am intrebat daca intra nu ce inseamna!!! ce inseamna stiam si eu fara sa ma uit in dictionar k tine!

dar de unde sti tu ca e taran? :D
ot- intra si benignele. cind mai ai nelamuriri ia-te dupa paginatie, caci asa fac si nenii ce dau intrebarile la rez.
vezi ca trebuie sa inveti inclusiv textele scrise mic in josul paginilor si cele scrise sub tabele sau alte minunatii
qpepsi.gif

Carym24
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Nov 26, 2008 1:59 pm
Location: ro

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby Carym24 » Tue Mar 31, 2009 8:20 pm

Este doar cancerul bronhopulmonar, altfel ar fi scris Sub5. Cancerul bronhopulmonar si neoplasme pulmonare benigne. La fel e si la Apendicita acuta, este pana la 1930 dar fara Tumorile. Spor!

litle_pocahontas
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Oct 03, 2008 7:38 pm

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby litle_pocahontas » Thu Apr 02, 2009 1:19 am

Nu ca as vrea sa iau partea cuiva, dar Anjin-san vroia sa sublinieze faptul ca este o contradictie intre cei doi termeni. Nu exista neoplasme benigne, fiindca neoplasm inseamna cancer, deci malign, iar benign se refera la tumorile benigne, deci necanceroase. Nu m-am uitat deloc pe subiectul asta, dar daca in harrison e scris "neoplasme pulmonare benigne", atunci este vorba despre o traducere gresita.

Carym24
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Nov 26, 2008 1:59 pm
Location: ro

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby Carym24 » Thu Apr 02, 2009 11:02 am

In Harri 16 este Benign Lung Neoplasms.

Neoplasia (new growth in Greek) is the abnormal proliferation of cells, resulting in a structure known as a neoplasm. The growth of this clone of cells exceeds, and is uncoordinated with, that of the normal tissues around it. It usually causes a lump or tumor. Neoplasms may be benign, pre-malignant or malignant. From Wikipedia, the free encyclopedia

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby folositorul » Fri Jun 12, 2009 11:13 pm

eh, lasa ca daca e scris in wikipedia nu e neaparat corect.

intreaba prin spital si vezi cum sta treaba. poti citi sute de articole care sa-ti dea dreptate, ca atunci cand zici neoplasm te referi la tumori maligne sau benigne.
dar, cand vrei sa te faci inteles de comunitatea medicala, ar fi mai bine sa folosesti aceeasi limba. o sa vezi ca atunci cand se zice neo de colon, nimeni nu se refera la o tumora benigna, in clinica.
si in plus, puteai sa iti raspunzi singur la intrebare, ca doar ai aceeasi paginatie pe care o are toata lumea. astea sunt doar intrebari ce-ti vor atrage cuvinte de "lauda"
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby marmotul » Sat Jun 13, 2009 6:51 am

litle_pocahontas wrote:Nu ca as vrea sa iau partea cuiva, dar Anjin-san vroia sa sublinieze faptul ca este o contradictie intre cei doi termeni. Nu exista neoplasme benigne, fiindca neoplasm inseamna cancer, deci malign, iar benign se refera la tumorile benigne, deci necanceroase. Nu m-am uitat deloc pe subiectul asta, dar daca in harrison e scris "neoplasme pulmonare benigne", atunci este vorba despre o traducere gresita.

nu pricepi o chestie fundamentala: neoplasm inseamna o crestere anormala ce contine niste celule 'rasculate'. atit. diferenta majora e ca in cele maligne celulele alea sunt mai 'rele', daca pot spune asa, cresc mai rapid si bineinteles migreaza de nu ai timp sa le prinzi :). si alea benigne cresc, dar mai incet, si nu 'calatoresc', dar si astea pot da complicatii.
in clinica se asociaza neoplasm cu malign pentru ca cel mai frecvent o crestere de genul- o gilma, umflatura, etc este maligna, dar asta nu inseamna ca poate exista si un neoplasm benign- spre norocul pacientului. de scos oricum se scot amindoua, in limita posibilitatilor, ramine apoi de vazut cum se scot si ce se face dupa aia (dupa ce vine rezultatul de la anatomo-pat)
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby marmotul » Sat Jun 13, 2009 7:00 am

folositorul wrote:eh, lasa ca daca e scris in wikipedia nu e neaparat corect.

intreaba prin spital si vezi cum sta treaba. poti citi sute de articole care sa-ti dea dreptate, ca atunci cand zici neoplasm te referi la tumori maligne sau benigne.
dar, cand vrei sa te faci inteles de comunitatea medicala, ar fi mai bine sa folosesti aceeasi limba. o sa vezi ca atunci cand se zice neo de colon, nimeni nu se refera la o tumora benigna, in clinica.
si in plus, puteai sa iti raspunzi singur la intrebare, ca doar ai aceeasi paginatie pe care o are toata lumea. astea sunt doar intrebari ce-ti vor atrage cuvinte de "lauda"

ba te poti referi cind zici neo de colon si la tumora benigna in clinica: vine omu, faci colonoscopie, vezi ca a crescut ceva acolo si poti da diagnosticul- formnatiune tumorala colon( ascendent, descendent, etc cum vrei tu) sau in practica, intre colegi zici neo de colon. de abia cind cine rezultatul biopsiei poti spune ce tip de ' neo' e si te poti hotari ce sa faci cu el.
daca vine rezultatul si se dovedeste a fi benign, asta nu inseamna ca , chestia aia crescuta acolo devine brusc inofensiva , tot trebuie scoasa, ca poate ii intrerupe omului tranzitul
qpepsi.gif

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby Melania » Sat Jun 13, 2009 4:25 pm

litle_pocahontas wrote:Nu ca as vrea sa iau partea cuiva, dar Anjin-san vroia sa sublinieze faptul ca este o contradictie intre cei doi termeni. Nu exista neoplasme benigne, fiindca neoplasm inseamna cancer, deci malign, iar benign se refera la tumorile benigne, deci necanceroase. Nu m-am uitat deloc pe subiectul asta, dar daca in harrison e scris "neoplasme pulmonare benigne", atunci este vorba despre o traducere gresita.

Ba nu. Neoplasm nu e sinonim cu 'malign'.
"Neoplasm is an abnormal mass of tissue, the growth of which exceeds and is uncoordinated with that of the normal tissues, and persists in the same excessive manner after cessation of the stimulus which evoked the change."
Folositorule, jargonul folosit de medici si nurse prin clinica nu e intotdeauna corect din punct de vedere medical/stiintific. Termenul de 'neoplasm' era initial folosit in ideea de a baga in ceata pacientul, in vremurile cand diagnosticul de cancer era ascuns bolnavului, din diverse motive. Acum bolnavii stiu despre e e vorba si nu mai sunt pacaliti de jargon iar termenul respectiv a ramas in folosinta cu sensul gresit. Probabil din cauza ca pacientii stiau deja ca pentru medici neoplasm=cancer alti doctori au inventat alta enormitate (pe bune, am auzit printr-un spital bucurestean) : 'proces kariokinetic'. Ma intreb care va fi urmatorul 'sinonim'.

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby folositorul » Sun Jun 14, 2009 6:00 pm

n-ai inteles nimic.
sunt multe "greseli" in "jargon". probabil si tu spui "tensiune arteriala" si esti ferm convins ca e corect
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby Chingachgook » Sun Jun 14, 2009 6:27 pm

folositorul wrote:n-ai inteles nimic.
sunt multe "greseli" in "jargon". probabil si tu spui "tensiune arteriala" si esti ferm convins ca e corect


da' cum e corect mankatzash?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby Melania » Sun Jun 14, 2009 8:06 pm

folositorul wrote:n-ai inteles nimic.
sunt multe "greseli" in "jargon". probabil si tu spui "tensiune arteriala" si esti ferm convins ca e corect

Presiune arteriala si tensiune arteriala sunt la fel de corecte.
Cu tensiometrul clasic masori tensiunea din peretii arterei humerale (si deci indirect presiunea exercitata pe vas). Daca vrei sa fii foarte corect masori direct presiunea arteriala cu un manometru, prin cateterism. De aici vine diferenta de termeni dar ambele denumesc practic acelasi lucru, ceea ce nu e cazul pentru 'neoplasm' si 'cancer'.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby marmotul » Tue Jun 16, 2009 6:57 pm

Melania wrote:
folositorul wrote:n-ai inteles nimic.
sunt multe "greseli" in "jargon". probabil si tu spui "tensiune arteriala" si esti ferm convins ca e corect

Presiune arteriala si tensiune arteriala sunt la fel de corecte.
Cu tensiometrul clasic masori tensiunea din peretii arterei humerale (si deci indirect presiunea exercitata pe vas). Daca vrei sa fii foarte corect masori direct presiunea arteriala cu un manometru, prin cateterism. De aici vine diferenta de termeni dar ambele denumesc practic acelasi lucru, ceea ce nu e cazul pentru 'neoplasm' si 'cancer'.

cam asta ziceam si io, dar bineinteles ca pe mine nu ma baga nimeni in seama
qpepsi.gif

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Sub.5 cancerul bronhopulmonar

Postby Melania » Tue Jun 16, 2009 7:32 pm

marmotul wrote:
Melania wrote:
folositorul wrote:n-ai inteles nimic.
sunt multe "greseli" in "jargon". probabil si tu spui "tensiune arteriala" si esti ferm convins ca e corect

Presiune arteriala si tensiune arteriala sunt la fel de corecte.
Cu tensiometrul clasic masori tensiunea din peretii arterei humerale (si deci indirect presiunea exercitata pe vas). Daca vrei sa fii foarte corect masori direct presiunea arteriala cu un manometru, prin cateterism. De aici vine diferenta de termeni dar ambele denumesc practic acelasi lucru, ceea ce nu e cazul pentru 'neoplasm' si 'cancer'.

cam asta ziceam si io, dar bineinteles ca pe mine nu ma baga nimeni in seama

Cred ca e o problema de forma in posturile tale.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests