Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby b3 » Mon Mar 30, 2009 8:57 pm

holliday wrote:On topic: Daca tot inchid medicii de familie cabinetele pe 1 aprilie, de ce nu ies si in strada?


Pentru ca momentan inca mai cred ca diplomatic, elegant, prin negocieri se poate rezolva ceva. Si "medicii nu ies in strada, nu e demn", n-ai auzit asta niciodata pana acum ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby swiss » Mon Mar 30, 2009 9:02 pm

b3 wrote:
holliday wrote:On topic: Daca tot inchid medicii de familie cabinetele pe 1 aprilie, de ce nu ies si in strada?


Pentru ca momentan inca mai cred ca diplomatic, elegant, prin negocieri se poate rezolva ceva. Si "medicii nu ies in strada, nu e demn", n-ai auzit asta niciodata pana acum ?

Nu ma supara si tu cu faze ce nu e "demn sa iasa in strada"...
Ies medicii din Elvetia in strada si castiga de 10-20 de ori mai mult ca un medic din Ro, dar medicii din Ro considera ca "nu e demn"...
Vad ironia, dar nu stiu cati din cei de aici o vad....
Negocieri ca la piatza, pana te face ministru sa crezi ca e normal ce se intampla cu sistemul medical romanesc...

Hercule Poirot
Posts: 4
Joined: Sun Mar 15, 2009 2:13 pm

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby Hercule Poirot » Mon Mar 30, 2009 9:20 pm

De cand sunt eu in facultate (adik vreo 6 ani deja) inca n-am iesit sa ne ceren niciun drept, sa luptam cu vreo masura abuziva sau sa ne facem auziti in vreun fel. Si acum imi e cam rusine ca n-am facut mai multe si pt asta ne vor calca in picioare cand iesim rezidenti.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby marmotul » Mon Mar 30, 2009 9:31 pm

Hercule Poirot wrote:De cand sunt eu in facultate (adik vreo 6 ani deja) inca n-am iesit sa ne ceren niciun drept, sa luptam cu vreo masura abuziva sau sa ne facem auziti in vreun fel. Si acum imi e cam rusine ca n-am facut mai multe si pt asta ne vor calca in picioare cand iesim rezidenti.

da hii mincatz-as mustata iesii si matale la rascoala?
qpepsi.gif

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby b3 » Mon Mar 30, 2009 9:51 pm

http://www.youtube.com/watch?v=pYoe6hJAXaw Ca sa fie clar acum ca era ironie aia cu nu e demn. In Romania e chiar mai demn decat in Elvetia :)

Singurul motiv pt care in Romania merge doar cu masuri d-astea care dau bine la tv (iesit in strada, blocat drumuri nationale, aia cu traversatul strazii in continuu de zilele trecute mi s-a parut geniala :) , inchis cabinete) este ca politicienii sunt extrem de speriati de loviturile de imagine, si un scandal mediatizat e o lovitura foarte mare. Cu cat dureaza mai multe zile si e scandalul mai mare, cu atat mai bine pt protestatari. Si eu n-am auzit de nici un caz in care protestatarii sa pateasca ceva, au fost intimidati dar in final n-au patit nimic. Ce pot sa le faca? Plus ca presa am observat ca intelege destul de bine mesajul si-l transmite corect daca e lume iesita in strada. Daca e doar un comunicat, te si crucesti vazand ce pot sa inteleaga si ce dau la tv. S-au apucat niste medici de familie sa analizeze ce apare in mass media, fascinant blogul
http://medic-de-familie.blogspot.com

Dar nu e suficient sa iesi in strada, trebuie sa ai o strategie, trebuie sa stii clar care sunt probleme si ce ceri, sa ceri lucruri realiste, sa fie o echipa, nu un singur om care sa faca tot, sa fie convingatori, sa nu poata fi atacati pe chestii minuscule cum a fost holliday pt "se merita" (da, aia era esenta petitiei lui :roll: ) si daca sunt toate astea poate apare si sustinerea maselor. Nu prea cred da' in fine, incercarea moarte n-are. Si cred ca si masele pana la urma pot fi convinse, trebuie doar incredibil de multa energie, si nu e nimeni sindicalist full time, toti mai avem si alte treburi.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby swiss » Mon Mar 30, 2009 11:30 pm


User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby b3 » Mon Mar 30, 2009 11:34 pm

CE FACE ?!? 250ron TAXA de examen pentru rezidentiat ?! In fiecare zi invat ceva nou. Bai tata, nu mi-a zis nimeni ca o fi ea educatia universitara gratuita in Romania, da' tot iti trebuie bani pentru studii :-s
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11026
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby pc7 » Mon Mar 30, 2009 11:59 pm

in 2008 taxa pt rezi a fost 300, nu 250
Life's not fair, get used to it

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby d'Arc » Tue Mar 31, 2009 11:13 am

se ieftineste de la an la an
:lol:

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby d'Arc » Tue Mar 31, 2009 11:47 am

b3 wrote:
Pentru ca momentan inca mai cred ca diplomatic, elegant, prin negocieri se poate rezolva ceva. Si "medicii nu ies in strada, nu e demn", n-ai auzit asta niciodata pana acum ?


daca e demn sa ai aceleasi credite bancare, aceleasi nevoi fiziologice si aceleasi incertitudini, daca e demn sa fumezi pe la colturi sa nu te vada pacientii ca sa iesi tu cu halatul imaculat in fata lor, daca e demn sa-ti fie frica ca or sa-ti dea in cap azi maine, daca e demn sa te ia de reverul viselor orice ratat cu halat alb, atunci ba da, e demn sa iasa in strada medicii. sa iasa in strada, intr-un protest al tacerii de mirare fata de halul in care a ajuns aceasta nobila profesie la noi. na.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby b3 » Tue Mar 31, 2009 2:51 pm

vezi mai sus, era ironie ca nu e demn. update la mf-isi: au reusit ! :D le-a dat ministrul tot ce-au cerut, mai putin renuntarea la prescrierea pe DCI ca cica e cerere europeana/FMI. Ma rog, aia oricum nu era doar treaba lor, ca toti medicii vor trebui sa prescrie pe DCI de acum, sa se mai zbata si altii.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby d'Arc » Tue Mar 31, 2009 3:10 pm

pai era de asteptat, dupa mine e cea mai mare prostie sa prescrii pe denumirea comerciala. si oricum e cu dus si intors.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby Chingachgook » Tue Mar 31, 2009 4:08 pm

acuma la varsta asta ti se pare prostie. mai incolo cand o sa vezi cum e cu banii o sa intelegi.
:D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

morpheus77
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Nov 18, 2008 4:03 pm

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby morpheus77 » Tue Mar 31, 2009 4:32 pm

dr_bang wrote:pai era de asteptat, dupa mine e cea mai mare prostie sa prescrii pe denumirea comerciala. si oricum e cu dus si intors.

De ce era cea mai mare prostie sa prescrii pe denumirea comerciala? Ca sa nu le dai praf de creta pacientilor? Sau sa o lasam pe farmacista care se pricepe foarte tare la medicina sa dea ce vrea ea in functie de compania care ii da 80 % discount? Mai studiaza problema prietene....

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Comunicat AMRez - MS si salariile rezidentilor

Postby b3 » Tue Mar 31, 2009 6:25 pm

M-am distrat zilele trecute la un congres, la standurile firmelor de medicamente, jumate erau fericiti ca le-au intrat medicamentele pe listele de compensate/gratuite, jumate erau suparati ca le-au iesit de pe liste si-l injurau voalat pe Bazac :D Sunt curioasa daca incepand de maine vor dispare brusc reprez med de la cabinetele mfisitilor cel putin si se vor muta in farmacii :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests