IMPAS Detasare...

de dat il dam, dar il mai terminam ?
vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

IMPAS Detasare...

Postby vazi » Tue Dec 23, 2008 9:33 am

am si eu una bucata prb ..again.
adica:
ptr detasare am acordul centrului de plecare(2 acorduri rector si coordonator), a celui de primire(2 acorduri rector si coordonator), a spitalului angajator, motivele fundamentate(fotocopii documete), cerere scrisa la CNPDS; dar:
rezidentiatul incepe in 5.ian.09, pana vine raspunsul unde ma duc? adica la care spital sa imi fac pontaju? - in plus dosarele din ce am inteles eu se depun la CNPDS cu data de 05.ian 09
:help:
pq pas?

doctoratu
senior
senior
Posts: 138
Joined: Mon May 05, 2008 10:27 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby doctoratu » Tue Dec 23, 2008 10:56 am

detasarea o poti obtine pe loc (cazul meu) si mi s-a spus sa ma prezint direct in centrul in care obtinusem detasarea iar pontajul l-am facut si pe zilele din urma cand nu fusesem in spital (cu acordul secretarei... cazul meu!)

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: IMPAS Detasare...

Postby aspirina » Tue Dec 23, 2008 12:53 pm

Si eu m-am detasat si mi s-a supus ca in locul unde am luat detasarea sa ma duc,am vb cu tantile alea de la asp din orasul din care am vrut sa plec si au zis k de regula asa se face.

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: IMPAS Detasare...

Postby vazi » Thu Jan 01, 2009 4:04 pm

aspirina wrote:Si eu m-am detasat si mi s-a supus ca in locul unde am luat detasarea sa ma duc,am vb cu tantile alea de la asp din orasul din care am vrut sa plec si au zis k de regula asa se face.

sub ce forma ai optinut pe loc detasarea de la o secretara mica?
ti -a zis ea : "Da puiule, oki , de maine te duci acolo.."? ptr ca i-au placut ochii tai mari si rotunzi sau ptr plasa mica sau ptr ce?
ai primit vrun papirus ceva?
pq pas?

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby razi » Thu Jan 01, 2009 6:53 pm

iti dau aia niste hartii cu repartitia-spitalul si sectia(cate una pentru sectia unde te duci si una pentru spitalul unde esti angajat)










i

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: IMPAS Detasare...

Postby vazi » Sat Jan 03, 2009 11:56 am

razi wrote:iti dau aia niste hartii cu repartitia-spitalul si sectia(cate una pentru sectia unde te duci si una pentru spitalul unde esti angajat)

e valabil si ptr rezidentiat pe post?
... eu sunt rezi pe post.
mi se pare incredibil ca o secretara sa decida asta. adica daca te uiti pe una alta, vezi acorduri si avize solicitate de la rectori, manageri de spital (in parenteza fie spus fiecare crede ca avizul lui este de fapt cel ce hotareste - ei cred ca de fapt aproba si sunt factorul de decizie), data ptr depunere, perioada de analizare a dosarelor, criterii de analiza si proceduri etc; iar directorul CNPDS sau nu stiu ce comisie nici nu conteaza.
faza ii importanta dpdv a pontajului si a carnetului de rezident pe care nu l-am primit, dar mai ales a stagiului, stiu cazuri la care nu li s-au recunoscut stagiile efectuate si nu au fost lasati in examenul de specialitate. cumulat unul dintre ei trebuia sa refaca 3 ani de rezidentiat aproape.
... tot datorita unei secretare mici.
PS
sintagma secretara mica o am dintr-un cantec a lu ' Ada Milea.
pq pas?

SIO
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Dec 06, 2008 4:37 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby SIO » Sat Jan 03, 2009 7:46 pm

Complicat rău cu detaşările acestea.
În primul rând că nu sunt necesare acordurile rectorilor, nu este necesară semnătura managerului spitalului decât pentru Bucureşti.
Apoi, o "secretară mică" nu decide ci doar transmite ceea ce (se) ştie şi anume că detaşările se dau atunci când sunt îndeplinite formalităţile şi condiţiile, iar solicitantul merge în centrul universitar în care solicită detaşare. Evident că trebuie să existe şi documente; acestea ajung la ASP-urile ambelor centre universitare, atât cel din care plecaţi, cât şi cel în care doriţi să faceţi modulul respectiv. De la unul din cele două ASP-uri faceţi rost de o adeverinţă pe care o păstraţi binişor pentru orice necesităţi veţi avea (inclusiv pentru a trimite un fax spitalului plătitor).
Atenţie: în cazul detaşărilor spitalul plătitor şi centrul universitar de îndrumare rămân aceleaşi.

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: IMPAS Detasare...

Postby aspirina » Sat Jan 03, 2009 8:42 pm

Cam asa e. Maine o sa ma duc si eu din nou la oradea sa semnez protectia muncii si sa imi iau minunatul ala de card. :allright:

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: IMPAS Detasare...

Postby vazi » Sun Jan 04, 2009 9:18 pm

SIO wrote:Complicat rău cu detaşările acestea.
În primul rând că nu sunt necesare acordurile rectorilor, nu este necesară semnătura managerului spitalului decât pentru Bucureşti.
Apoi, o "secretară mică" nu decide ci doar transmite ceea ce (se) ştie şi anume că detaşările se dau atunci când sunt îndeplinite formalităţile şi condiţiile, iar solicitantul merge în centrul universitar în care solicită detaşare. Evident că trebuie să existe şi documente; acestea ajung la ASP-urile ambelor centre universitare, atât cel din care plecaţi, cât şi cel în care doriţi să faceţi modulul respectiv. De la unul din cele două ASP-uri faceţi rost de o adeverinţă pe care o păstraţi binişor pentru orice necesităţi veţi avea (inclusiv pentru a trimite un fax spitalului plătitor).
Atenţie: în cazul detaşărilor spitalul plătitor şi centrul universitar de îndrumare rămân aceleaşi.

da omule inteleg... insa repet eu sunt rezi pe post (aia la mana a 2-a :green: ) ...adica aia lcare li se rupe care spital sau asp ptr ca noi avem acelasi spital platitor si asp 5ani de rezi +5 dupa. nu depindem de fondurile de spitalului X de personal care trebuie sa mai inghita un flamand disperat de transfer sau detasare.
practic imho noi, rezi pe post, putem face unde vrea muschiu nostru odata ce nu se ocupa capacitatea pedagocia/logistica a unui centru universitar iar asta stie coordonatorul de rezi din acea zona, CNPDS doar ii informat. insa nu ii asa simplu cum vaz eu se pare.
in sfarsit... "ceea ce se stie"... ii un pic exagerat spus. in ziua cand se faceau repartitiile pe spitale(15 dec) eu deja aveam obtinute in buna parte din avize(unul imi lipsea) iar cei de la CNPDS au afisat metodologia dupa data aia.
iar in ultimul rand adaug ca daca ai citi atent postul anterior ai vedea ca unii isi obtin detasarea pe loc. deci secretara mica nu doar transmite, ia act, decide si emite documete.
pq pas?

User avatar
ioana_medline
junior
junior
Posts: 93
Joined: Tue Apr 08, 2008 1:19 am

Re: IMPAS Detasare...

Postby ioana_medline » Sun Jan 04, 2009 10:09 pm

mai oameni ptr detasare eu stiu doar de 3 cereri:una catre coordonatoru din centru ales, una catre coordonatoru centru solicitat si o cerere catre CNPDSB + acte doveditoare eu nu stiu de alte hartii si eu sunt din categoria celor cu post da nu stiu daca mai trebuie ceva de pe la asp-uri nu scrie niciunde cel putin asa scrie pe www.perfmed.ro la sectiunea rezidentiat pe loc si post.

User avatar
nejla_dr
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sun Dec 02, 2007 1:45 am

Re: IMPAS Detasare...

Postby nejla_dr » Sun Jan 04, 2009 10:26 pm

si cum trebuie sa sune cererea catre cnpdsb?(parca de cererea asta nu se pomeneste pe nicaieri)? :?:

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: IMPAS Detasare...

Postby dr_arm » Sun Jan 04, 2009 10:39 pm

nejla_dr wrote:si cum trebuie sa sune cererea catre cnpdsb?(parca de cererea asta nu se pomeneste pe nicaieri)? :?:


la fel ca si cele catre coordonatori. pai centrul da aprobari si e cam logic sa i te adresezi lui pentru acord, nu?

User avatar
nejla_dr
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sun Dec 02, 2007 1:45 am

Re: IMPAS Detasare...

Postby nejla_dr » Sun Jan 04, 2009 10:40 pm

ai dreptate
:D

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: IMPAS Detasare...

Postby dr_arm » Sun Jan 04, 2009 10:41 pm

nejla_dr wrote:ai dreptate
:D

:wink:

doctoratu
senior
senior
Posts: 138
Joined: Mon May 05, 2008 10:27 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby doctoratu » Mon Jan 05, 2009 1:50 am

ioana_medline wrote:mai oameni ptr detasare eu stiu doar de 3 cereri:una catre coordonatoru din centru ales, una catre coordonatoru centru solicitat si o cerere catre CNPDSB + acte doveditoare eu nu stiu de alte hartii si eu sunt din categoria celor cu post da nu stiu daca mai trebuie ceva de pe la asp-uri nu scrie niciunde cel putin asa scrie pe http://www.perfmed.ro la sectiunea rezidentiat pe loc si post.

aici asa e insa multi incurca detasarea cu transferul ~ schimbarea centrului...

User avatar
ioana_medline
junior
junior
Posts: 93
Joined: Tue Apr 08, 2008 1:19 am

Re: IMPAS Detasare...

Postby ioana_medline » Tue Jan 06, 2009 11:45 am

culmea e doctoratule ca nu numai unii din colegi nostri le incurca aici intra si coordonatorii deci sa mi se ceara si accordurile rectorilor pentru asta deja e prea mult duduile alea mi-au cerut un brat de hartii...asta deja e nebunie

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: IMPAS Detasare...

Postby vazi » Wed Jan 07, 2009 1:02 am

ioana_medline wrote:culmea e doctoratule ca nu numai unii din colegi nostri le incurca aici intra si coordonatorii deci sa mi se ceara si accordurile rectorilor pentru asta deja e prea mult duduile alea mi-au cerut un brat de hartii...asta deja e nebunie

am senzatia ca insfarsit cineva intelege... despre ce vorbes/scriu aici.
deci mai pe larg :
1. vreau detasare 1 an ca atat dureaza stagiul. coordonatorl de stagiu de unde plec nu imi da pe o cerere adresata lui, ci doar pe una adresata rectorului. el/ea (coordonatoarea si rectorul nu inteleg diferenta intre detasare transfer, perioade de depunere si oricum ..."asa ii legea: transfer nu va putem da decat din anul 3..." etc). am reusit sa ii conving sa semneze. in ochii lor aveam detasarea pe 6 luni. merg cu hartiile la CNPDS si aia rad de se sparg, cand le povestesc chestiile din Iasi (practic insa se rade mine iar theoretic rad de metodologia lor, autoritate si colaborarea dintre institutii) iar apoi imi explica : baiete te duci inapoi si ceri hartie de la Dna X, ca aia ii sefa si nu aia care ti-a semnat. NU are sens sa explic ce si cum privitor la urechile surde...subliniez ca nu m-am dus in la prima parafa intalnita in cale ci la coordonatorul de rezi al Iasi afisat cu mare pompa de UMF Iasi pe site, persoana ce ne-a fost data ca si tutore de ASP Iasi.
2. "unii" isi iau detasarea pe loc de la secretara mica. si nici asta nu ii asa grav ca situatia de a fi 40 pe centru pe o catedra si un spital, iar secretara mica verifica specimenul de semnatura.
3. sunt rezi pe post, ce ma fac cu pontaju/ zilele de stagiu? daca de bani ma imprumut si reintroduc friptura de orez si fac ceai cu plante culese asta vara, zilele de stagiu cum le recuperez?
4. ce fu**ing fear de metodologia lu' peste ii asta iar voua vi se pare oki si vorbiti de prb de intelegere? in exemplu:
azi(06.ian.09) s-a schimbat directoru la CNPDS... veste buna ptr mine... nasol ptr unii care cu hartii semnate de transfer/ detasare. dece? trebuiau sa si le refaca (erau semante de dir Ifrim perioada nov- dec 08 sau de cel de dinainte lui Florian Popa)... hartii perfect valabile la data la care au fo' intocmite si semnate; dar doua-trei secretare mici la curent cu schimbarea (CNPDS si spitale) au considerat ca nu mai sunt valabile deoarece se refera la o perioada de transfer/ detasare a anului 2009.
:dizzy:
pq pas?

delia008
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sun Mar 16, 2008 9:40 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby delia008 » Wed Jan 07, 2009 9:12 am

a primit cineva raspuns de la CNPDS in privinta detasarilor? eu am trimis actele de ceva timp si nu am primit nici un raspuns; hartia cu aprobarea o trimit ei la dsp? va multumesc

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: IMPAS Detasare...

Postby vazi » Wed Jan 07, 2009 9:47 am

gata sunt fericitu posesor al hartiei de detasare emisa de CNPDS si semnata de noul director. sunt 4 exemplare grupate pe 2 foi A4. 2exemplare le primesti ad labam.
Hartia 1 trebuie trimisa la noul runos (noul spital)ptr pontaj.
Hartia 2 trebuie trimisa la angajator(ii cazul meu care is rezi pe post). un fel de sa le zic ca vezi ca de acolo iti trimit pontaju de acu inainte o vreme.
Doamne multam ca am prins o secretara mica ... dragutza. sau din cate sunt una a fost amabila si cu mine. :peace:
pq pas?

delia008
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sun Mar 16, 2008 9:40 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby delia008 » Wed Jan 07, 2009 10:24 am

imi spui te rog cine se ocupa de detasari la CNPDS si eventual un nr de telefon

delia008
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sun Mar 16, 2008 9:40 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby delia008 » Wed Jan 07, 2009 10:24 am

imi spui te rog cine se ocupa de detasari la CNPDS si eventual un nr de telefon

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: IMPAS Detasare...

Postby dr_arm » Wed Jan 07, 2009 4:03 pm

delia008 wrote:imi spui te rog cine se ocupa de detasari la CNPDS si eventual un nr de telefon


0212551574 int 110.

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: IMPAS Detasare...

Postby dr_arm » Wed Jan 07, 2009 4:19 pm

vazi wrote:gata sunt fericitu posesor al hartiei de detasare emisa de CNPDS si semnata de noul director. Doamne multam ca am prins o secretara mica ... dragutza. sau din cate sunt una a fost amabila si cu mine. :peace:


am sunat azi la CNDPS si mi s-a spus ca abia de vineri se apuca de detasari si sa revin luni. dar vad ca nu e adevarat...

delia008
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sun Mar 16, 2008 9:40 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby delia008 » Wed Jan 07, 2009 5:35 pm

dr_arm wrote:
vazi wrote:gata sunt fericitu posesor al hartiei de detasare emisa de CNPDS si semnata de noul director. Doamne multam ca am prins o secretara mica ... dragutza. sau din cate sunt una a fost amabila si cu mine. :peace:


am sunat azi la CNDPS si mi s-a spus ca abia de vineri se apuca de detasari si sa revin luni. dar vad ca nu e adevarat...

si eu am sunat azi si la fel mi-au spus ca abia vineri; tu cand ai trimis dosarul?

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: IMPAS Detasare...

Postby dr_arm » Wed Jan 07, 2009 6:19 pm

delia008 wrote:si eu am sunat azi si la fel mi-au spus ca abia vineri; tu cand ai trimis dosarul?

pe 5 ianuarie ora 8.00

SIO
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Dec 06, 2008 4:37 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby SIO » Wed Jan 07, 2009 10:58 pm

vazi wrote:da omule inteleg... insa repet eu sunt rezi pe post (aia la mana a 2-a :green: ) ...adica aia lcare li se rupe care spital sau asp ptr ca noi avem acelasi spital platitor si asp 5ani de rezi +5 dupa. nu depindem de fondurile de spitalului X de personal care trebuie sa mai inghita un flamand disperat de transfer sau detasare.
practic imho noi, rezi pe post, putem face unde vrea muschiu nostru odata ce nu se ocupa capacitatea pedagocia/logistica a unui centru universitar iar asta stie coordonatorul de rezi din acea zona, CNPDS doar ii informat. insa nu ii asa simplu cum vaz eu se pare.
in sfarsit... "ceea ce se stie"... ii un pic exagerat spus. in ziua cand se faceau repartitiile pe spitale(15 dec) eu deja aveam obtinute in buna parte din avize(unul imi lipsea) iar cei de la CNPDS au afisat metodologia dupa data aia.
iar in ultimul rand adaug ca daca ai citi atent postul anterior ai vedea ca unii isi obtin detasarea pe loc. deci secretara mica nu doar transmite, ia act, decide si emite documete.

Stimate coleg vazi (sau omule ca să te citez), încercam să-ţi fiu de folos şi dumneata mă cam apostrofezi inutil. Te felicit că ai reuşit să obţii hârtiile alea preţioase de la o "secretară mică", însă nu prea înteleg ce era atât de greu de priceput în ce am scris.
Rezident pe post - evident că ai acelaşi spital plătitor 5-6-7 ani, după caz, plus încă atâţia, dar nu musai şi acelaşi ASP; şi să-ţi explic de ce: să presupunem că matale ai luat post de neurochirurgie la Vaslui şi nu ai avut posibilitatea de a alege decât Bucureşti ca centru de pregătire, dar vrei să faci în Iaşi; dacă n-ai chef să faci detaşare în fiecare an (care e perioada maximă a unei detaşări) timp de şapte ani, atunci poţi încerca transferul: adică ai acelaşi spital plătitor (pentru că eşti pe post, pentru ceilalţi nu s-ar mai fi aplicat), dar alt ASP.
Cât despre secretarele mici, cum le spui dumneata sau Milea sau Moş Gerilă, ziceam că nu ele decid şi îmi păstrez opinia; dincolo de faptul că în orice sistem o secretară e uneori mai importantă decât chiar cel pe care-l deserveşte, în cazul de faţă nu face decât ceea ce "se ştie"; adică dă detaşarea celor care îndeplinesc condiţiile din regulamentul de detaşări. Doar nu aveai impresia că directorul CNPDS verifică fiecare hârtiuţă a celor care solicită detaşare şi zice: "ăsta da, ăsta nu". Dar influenţa lor în problemă e minimă.
Last edited by SIO on Wed Jan 07, 2009 11:02 pm, edited 1 time in total.

SIO
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Dec 06, 2008 4:37 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby SIO » Wed Jan 07, 2009 10:58 pm

Un act emis de o instituţie şi semnat de persoana autorizată a acelei instituţii pe perioada mandatului respectivei persoane este valabil, indiferent de ce se întâmplă cu funcţia respectivului a doua zi.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby razi » Wed Jan 07, 2009 11:49 pm

Stiti daca au schimbat-o si pe sefa de serviciu-d-na Marineanu?

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: IMPAS Detasare...

Postby vazi » Thu Jan 08, 2009 3:18 am

sa le iau in ordine ...
1.cnd am pus dosaru? in 18 prima tentativa, cu succes in 23 dec 08(fax confirmat prin fax report si la sediu deplasat in persoana in 24.)
2.referitor la faza cu secretarele dragalase si omnipotente. m-am lamurit de faza, nu doar ca alaturi de portar, bibliotecara si femeia de serviciu au un rol de sistem nervos autonom si tot odata constitutie coloana vertebrala a oricarei institutii respectabile in cazul dat exemplu aveau hartii semnate in avans. asa unii obtineau pe loc. asa unii trebuie sa isi refaca hartiile, aveau hartiutze semnate de penultimu director si nu de ultimu(Ifrim). alti amaratzii ce au picat in plasa asta si au fo' identificati sunt cei care si-au depus prea repede (banuiesc aug - sept 08). Mai sunt cei din categoria prea grasi ca sa ii uitam de Craciun -luna cadouriilor. In extremis am asistat la o scena legata de antent "nu ii bun antetu' ii min. sanatatii si nu min sanatii publice...". Asa.... ca ce sa mai zic. Au avut si au sa aiba motive sa creeze prb.
3. referitor la faza cu apostrofatu sory imi cer scuze daca esti / te simti jignit. atat... te rog sa te lamuresti singur cu prblemele de intelegere eu nu am cum sa o fac. multumesc ptr raspuns oricum colega. PS... intelgere referitor si la schimbatul ASP -ului.
4. Dosare se proceseaza de luni 5 ian 09, cozi de 2-4 h. a durat mai mult ptr ca s-a schimabt directoru poate dar am inteles ca obsnuit dureaza de la n ceas jumate in sus.pe la orele14 apare o tanti "mica" si da bilete de ordine cine nu are pa si pusi nu mai intra ca au ele grija sa termine in timp util (15:30). colegii de treaba aduc biletele inapoi si ptr aia ce au stat prin clinici de dim de la 7 si ajung palizi verzi de foame si stres. nesimtzitzii se baga in fatza si dupa aia zambesc radios de rezultatul pilei de unghii numarul 5 utilizate. obraznicii banalii/vulgarii fenteaza colegii la rand sub diverse forme - artagosi nu vb nu sau dezinformeaza te reped sau jignesc cu aer superior iar celalat soi au prb "banale" au venit de 5 minute dar le pleaca trenu in 20 de minute si trebuie sa ajunga la gara etc... oricum incearca sa intre primi sau sa sara 2-4 persoane in functie de experientza probabil sau tupeul de rasa.
5. sefa de serviciu nu ii schimbata.
pq pas?

SIO
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Dec 06, 2008 4:37 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby SIO » Thu Jan 08, 2009 11:31 pm

Cum zici tu... Ştiu şi eu cum stă treaba cu problemele de întelegere şi cine le are.
"Tot odată" ( :roll: ) nu pot să nu remarc că am evoluat la "colega".
Gata cu polemica pe tema aceasta.

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: IMPAS Detasare...

Postby vazi » Fri Jan 09, 2009 11:22 am

SIO wrote:Cum zici tu... Ştiu şi eu cum stă treaba cu problemele de întelegere şi cine le are.
"Tot odată" ( :roll: ) nu pot să nu remarc că am evoluat la "colega".
Gata cu polemica pe tema aceasta.

off topic
pq pas?

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: IMPAS Detasare...

Postby agorima » Sat Jan 10, 2009 7:16 pm

Pe hartie ne trebuie doar parafa coordonatorului, semnatura si sa scrie de acord din cate am inteles, ne mai trebuie si altceva ca de exemplu parafa clinicii/spitalului sau este de ajuns atat?

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: IMPAS Detasare...

Postby jeromeKjerome » Sun Jan 11, 2009 12:54 pm

agorima wrote:Pe hartie ne trebuie doar parafa coordonatorului, semnatura si sa scrie de acord din cate am inteles, ne mai trebuie si altceva ca de exemplu parafa clinicii/spitalului sau este de ajuns atat?


E suficient acordul celor 2 coordonatori. Doar daca te muti din Bucuresti e necesar acordul spitalului.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

rezid
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sat Oct 18, 2008 4:38 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby rezid » Thu Jan 22, 2009 8:39 pm

SIO wrote:Complicat rău cu detaşările acestea.
În primul rând că nu sunt necesare acordurile rectorilor, nu este necesară semnătura managerului spitalului decât pentru Bucureşti.
Apoi, o "secretară mică" nu decide ci doar transmite ceea ce (se) ştie şi anume că detaşările se dau atunci când sunt îndeplinite formalităţile şi condiţiile, iar solicitantul merge în centrul universitar în care solicită detaşare. Evident că trebuie să existe şi documente; acestea ajung la ASP-urile ambelor centre universitare, atât cel din care plecaţi, cât şi cel în care doriţi să faceţi modulul respectiv. De la unul din cele două ASP-uri faceţi rost de o adeverinţă pe care o păstraţi binişor pentru orice necesităţi veţi avea (inclusiv pentru a trimite un fax spitalului plătitor).
Atenţie: în cazul detaşărilor spitalul plătitor şi centrul universitar de îndrumare rămân aceleaşi.

spune-mi te rog e posibila de tasarea si in practica asistata? :D

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: IMPAS Detasare...

Postby marmotul » Fri Jan 23, 2009 6:58 am

ce e aia practica asistata?
qpepsi.gif


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests