Transfer...detasare...help...

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Transfer...detasare...help...

Postby mad_maddie » Tue Jan 06, 2009 1:18 am

dupa cum am mai spus si in alt post...si noua la Craiova ne-a spus ca cererile pt TRANSFER se depun dupa 13 ianuarie.
Bafta!

litle_pocahontas
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Oct 03, 2008 7:38 pm

Re: Transfer...detasare...help...

Postby litle_pocahontas » Tue Jan 06, 2009 1:46 am

Mie mi-au zis ca dupa 12 ian... Se depun la ASP Craiova? Si este undeva scris negru pe alb ce acte trebuie in dosar anul asta?

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby dr_ » Tue Jan 06, 2009 1:55 am

Este adevarat ca dupa anul 2 (deci incepand cu 3) TRANSFERURILE se dau extrem de usor? :shock:

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Tue Jan 06, 2009 11:04 am

Eu nu inteleg o treaba,daca indeplinesti conditiile legale pt transfer,atunci de ce se pune pb ca este greu sau usor?Oare la ce au mai pus "motivele" alea acolo daca tot ne dau bataie de cap? :roll:
Daca in mod legal ar trebui sa ni se accepte o detasare sau un transfer,atunci de ce trebuie sa stam la "mila" coordonatorilor cum zicea cineva pe aici? Acum m-am prins,poate ca traim in romania si asta ne ocupa tot timpul :wink:
Mie una mi s-a dat detasarea,dar mi-as dori un transfer,o sa intreb si eu la ASP la noi sa vedem ce si cum,daca aflu ceva nou ,va anunt!

User avatar
ioana_medline
junior
junior
Posts: 93
Joined: Tue Apr 08, 2008 1:19 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby ioana_medline » Tue Jan 06, 2009 11:36 am

Pentru mine ziua de ieri a fost una grea nu mi s-a dat detasare de pe Cluj desi indeplineam conditii m-am dus cu absolut tot ce mi-a cerut nu si nu adica acuma imi pun toate sperantele in transfer ma gandesc din ce o sa traiesc 2 luni asta in speranta ca o sa mi se dea transfer.
Felicitari tuturor care au obtinut detasare.

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Tue Jan 06, 2009 12:21 pm

Imi pare nespus de rau ca nu ai obtinut ce iti doreai. Ce naiba or avea astia cu clujul asta? Eu daca nu voi primi urmatoarea detasare,nici eu nu stiu ce voi face.Oare ce au in cap coordonatorii aia? Eu una as suna acolo la minister si as intreba daca au voie sa faca asa ceva din moment ce detasarea acum nu mai e un favor,ca doar de aia au publicat aia metodologia detasarilor unde nu scrie nicidecum ca indrumatorul sau coordonatorul cum ii zice are dreptul sa refuze din moment ce ai toate documentele necesare unei detasari. Eu una nu mai inteleg nimic..Suna si tu si intreaba poate rezolvi ceva.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Transfer...detasare...help...

Postby Chingachgook » Tue Jan 06, 2009 12:24 pm

aspirina wrote:Eu nu inteleg o treaba,daca indeplinesti conditiile legale pt transfer,atunci de ce se pune pb ca este greu sau usor?Oare la ce au mai pus "motivele" alea acolo daca tot ne dau bataie de cap? :roll:
Daca in mod legal ar trebui sa ni se accepte o detasare sau un transfer,atunci de ce trebuie sa stam la "mila" coordonatorilor cum zicea cineva pe aici? Acum m-am prins,poate ca traim in romania si asta ne ocupa tot timpul :wink:
Mie una mi s-a dat detasarea,dar mi-as dori un transfer,o sa intreb si eu la ASP la noi sa vedem ce si cum,daca aflu ceva nou ,va anunt!



pentru ca motivele sunt subiective.
nu e nimeni obligat sa aprobe transferul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: Transfer...detasare...help...

Postby jeromeKjerome » Tue Jan 06, 2009 12:59 pm

dr_ wrote:Este adevarat ca dupa anul 2 (deci incepand cu 3) TRANSFERURILE se dau extrem de usor? :shock:


Nu stiu daca se dau "extrem de usor", dar se dau ceva mai usor.
Poti sa-ti iei detasare in primii doi ani si pe urma e mai usor sa iei transfer, da.
E vorba de banii pe care ii primesc ei pt rezidentii din anii I si II.

Si pentru cei care se plang pe aici ca nu primesc detasari/transferuri, le inteleg frustrarea, insa trebuie sa intelegeti ca nu e nimeni obligat sa vi le acorde. Prin urmare, incercati cu mult calm si faceti cum cer ei, pana la urma se obtin detasarile daca exista motive serioase (dar acestea sunt subiective, cum bine spunea kuxi).
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
ioana_medline
junior
junior
Posts: 93
Joined: Tue Apr 08, 2008 1:19 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby ioana_medline » Tue Jan 06, 2009 2:43 pm

Si culmea e ca dupa mine chiar nu au ce pierde ptr ca banii de la bugetu de stat aia 2000 de euro se duc la postul care e la mine in judet asa ca voi fi mai mult o ''paguba psihica'' pentru ei

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: Transfer...detasare...help...

Postby jeromeKjerome » Tue Jan 06, 2009 2:48 pm

ioana_medline wrote:Si culmea e ca dupa mine chiar nu au ce pierde ptr ca banii de la bugetu de stat aia 2000 de euro se duc la postul care e la mine in judet asa ca voi fi mai mult o ''paguba psihica'' pentru ei


era vorba de banii pentru profesori, care nu se duc la tine in judet, ci in centrul universitar.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Thu Jan 08, 2009 2:19 am

kooksee wrote:
aspirina wrote:Eu nu inteleg o treaba,daca indeplinesti conditiile legale pt transfer,atunci de ce se pune pb ca este greu sau usor?Oare la ce au mai pus "motivele" alea acolo daca tot ne dau bataie de cap? :roll:
Daca in mod legal ar trebui sa ni se accepte o detasare sau un transfer,atunci de ce trebuie sa stam la "mila" coordonatorilor cum zicea cineva pe aici? Acum m-am prins,poate ca traim in romania si asta ne ocupa tot timpul :wink:
Mie una mi s-a dat detasarea,dar mi-as dori un transfer,o sa intreb si eu la ASP la noi sa vedem ce si cum,daca aflu ceva nou ,va anunt!



pentru ca motivele sunt subiective.
nu e nimeni obligat sa aprobe transferul.


Tanks,kooks,ma gandeam yo... :allright: O sa mizez pe subiectivitatea motivelor cand voi cere transferul poate iese ceva,de fapt chiar imi doresc sa iasa ceva ca am observat ca ma prinde mf-ul:D si sincer nu as avea posibilitatea sa il fac in alta parte decat in orasul meu.

tufish
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Jun 12, 2008 9:11 pm

Re: Transfer...detasare...help...

Postby tufish » Fri Jan 09, 2009 1:36 pm

am reusit si eu intr-un final sa trimit hartiile pt detasare la cnpds prin fax... oare cam cat dureaza pana le aproba cei de acolo, avand in vedere ca azi e vineri si intrebare... ar trebui sa fac si o versiune prioripost just in case?

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby dr_arm » Fri Jan 09, 2009 2:41 pm

tufish wrote:am reusit si eu intr-un final sa trimit hartiile pt detasare la cnpds prin fax... oare cam cat dureaza pana le aproba cei de acolo, avand in vedere ca azi e vineri si intrebare... ar trebui sa fac si o versiune prioripost just in case?


da un telefon si intreaba daca au ajuns hartiile pe care le-ai trimis prin fax. bafta!

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Fri Jan 09, 2009 5:15 pm

Si eu le-am trimis de miercuri....inca nimic

kimi
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Jan 05, 2009 2:13 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby kimi » Sun Jan 11, 2009 10:25 pm

Se pot face doua transferuri in timpul unui rezidentiat (la distanta de 3 ani unul de altul) ?

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby dr_arm » Mon Jan 12, 2009 3:46 pm

kimi wrote:Se pot face doua transferuri in timpul unui rezidentiat (la distanta de 3 ani unul de altul) ?

transferul este definitiv. doar daca,dupa 3 ani,vrei sa-ti schimbi iar centrul de pregatire (ex. ai luat la Bucuresti si te transferi in Timisoara si dupa 3 ani vrei sa te transferi inapoi in
Bucuresti sau alt centru)

kimi
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Jan 05, 2009 2:13 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby kimi » Mon Jan 12, 2009 5:14 pm

dr_arm wrote:
kimi wrote:Se pot face doua transferuri in timpul unui rezidentiat (la distanta de 3 ani unul de altul) ?

transferul este definitiv. doar daca,dupa 3 ani,vrei sa-ti schimbi iar centrul de pregatire (ex. ai luat la Bucuresti si te transferi in Timisoara si dupa 3 ani vrei sa te transferi inapoi in
Bucuresti sau alt centru)

Pai da, asta am vrut sa zic si eu. M-am transferat in anul I intr-un centru universitar (mare greseala) si acum, in anul 4, vreau sa ma transfer in alt centru universitar (nu cel initial).

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby dr_arm » Mon Jan 12, 2009 6:56 pm

kimi wrote:Pai da, asta am vrut sa zic si eu. M-am transferat in anul I intr-un centru universitar (mare greseala) si acum, in anul 4, vreau sa ma transfer in alt centru universitar (nu cel initial).

ce te costa sa-ti depui actele si sa astepti un raspuns? bafta!

kimi
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Jan 05, 2009 2:13 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby kimi » Mon Jan 12, 2009 10:56 pm

dr_arm wrote:
kimi wrote:Pai da, asta am vrut sa zic si eu. M-am transferat in anul I intr-un centru universitar (mare greseala) si acum, in anul 4, vreau sa ma transfer in alt centru universitar (nu cel initial).

ce te costa sa-ti depui actele si sa astepti un raspuns? bafta!

Pai ma costa faptul ca profa din centrul din care vreau sa plec nu prea e de acord si va trebui sa insist, iar in caz ca Bucurestiul nu-mi aproba transferul atunci mi-am dat foc la valiza.

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby dr_arm » Tue Jan 13, 2009 5:53 pm


User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Transfer...detasare...help...

Postby mad_maddie » Tue Jan 13, 2009 6:10 pm

ce se intampla daca nu apar scoase locuri pt transfer pe specialitatea respectiva? (psihi, recuperare?). nu se da nici detasarea?

triny
Posts: 3
Joined: Fri Dec 12, 2003 6:19 pm

Re: Transfer...detasare...help...

Postby triny » Wed Jan 14, 2009 4:24 pm

Salutare!

Ma aflu in aceeasi situatie cu colegii mei care au postat mai sus: am luat rezi pe post pe pediatrie, cu centru de pregatire Constanta, eu locuind in Bucuresti impreuna cu sotul meu si baietelul de 1 an. Ultimul loc pe Bucuresti s-a luat inaintea mea si am ales Constanta crezand ca voi obtine transferul mai usor (asa auzisem de la colegii mai mari care spuneau ca pt Craiova si C-ta e ok). Dupa ce am adunat toate semnaturile necesare (rector Buc, clinica Buc care ma primeste, acord manager spital platitor), fac un drum la Constanta pt ultimele 2 acorduri: clinica C-ta de unde plec si rector C-ta. Obtin acord clinica dupa multiple rugaminti si ma duc la rectorat dupa ultima semnatura. Acolo aflu ca intai trebuie sa merg la decanul de la Medicina. Merg si acolo, cand, stupoare: nu se acorda transferuri, hotarare luata de consiliul profesoral, zice decanul. Cel putin pana cand nu primesc o situatie cu nr de rezidenti care doresc sa vina in C-ta ca se pare ca nu dau transferuri decat la schimb. Asa ca ies din audienta, ma gandesc un pic ce e de facut, intru din nou si il intreb de detasare. Da, detasare dam. Ok, imi semneaza si plec. Acum ma aflu in situatia in care am 4 cereri aprobate de transfer si 1 pt detasare :). Ce spuneti, mai astept pana aproape de 30 ian si mai introduc o fisa la decan, sau depun dosarul asa si ma multumesc deocamdata cu detasarea? Ii rog pe colegii care au mai trecut prin situatia asta sa-mi dea un sfat. Multumesc mult.

P.s. Ma intreb daca am fost desteapta cand am ales C-ta vs Craiova :)

kimi
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Jan 05, 2009 2:13 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby kimi » Wed Jan 14, 2009 6:59 pm

Mie mi s-au cerut de catre profesorul coordonator toate documentele justificative pt. transfer (aprobari de unde ma duc, documente medicale, documente despre locuinta...); bete in roate. Bineinteles ca, neasteptandu-ma la asa ceva, nu le aveam la mine (unele nici macar nu le am gata pt. ca le pregateam ulterior pt. dosarul care merge la Bucuresti) asa ca n-am rezolvat nimic si cred ca ma dau batuta pt. ca nu mai am timp nici putere pt. atata alergatura de colo colo. Dumnezeu cu mila!

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Transfer...detasare...help...

Postby razi » Wed Jan 14, 2009 7:20 pm

Asta patesc eu de un an dar eu vreau sa ajung in C-ta din Buc.La inceput nu aveam conf, acum am dar nu e acreditat de Bucuresti!!!!!Prea complicat.....si tot cu sot,cu un copil mic..dar nu le pasa.Ti-am povestit sa vezi ca e o chestie generala care tine de sistem nu de un centru anume.Succes.

kimi
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Jan 05, 2009 2:13 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby kimi » Fri Jan 16, 2009 11:27 am

Sunt in anul 4 si vreau sa ma transfer de la 1 mai (pt. ca atunci termin un stagiu inceput de anul trecut si incep stagiile la alegere). Cand ar trebui sa depun actele? Sesiunile acestea ian-feb si mai-iun sunt in special pt. cei din anul 1? Nu prea ma pot incadra in niciuna din aceste sesiuni de transfer (transferul de la 1 martie mai mult ma incurca iar de la 1 iulie, sa zicem, e cam tarziu).

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Transfer...detasare...help...

Postby razi » Fri Jan 16, 2009 2:18 pm

Nu sunt special pentru anul 1 ci sunt pentru toata lumea.Nu te poti transfera decat atunci cand au ei sesiuni de transfer.Daca incepi alt stagiu de la 1 mai atunci trebuie sa vezi ce faci-mergi cateva saptamani la stagiul din vechiul centru sau din centrul nou-dar cred ca prima varianta.Dar te poti transfera acum,inca nu este timpul pierdut.

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby dr_arm » Fri Jan 16, 2009 2:26 pm

kimi wrote:Sunt in anul 4 si vreau sa ma transfer de la 1 mai (pt. ca atunci termin un stagiu inceput de anul trecut si incep stagiile la alegere). Cand ar trebui sa depun actele? Sesiunile acestea ian-feb si mai-iun sunt in special pt. cei din anul 1? Nu prea ma pot incadra in niciuna din aceste sesiuni de transfer (transferul de la 1 martie mai mult ma incurca iar de la 1 iulie, sa zicem, e cam tarziu).



e foarte simplu! depui cerere acum pentru perioada cand vrei transferul...

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Sat Jan 24, 2009 1:27 pm

Apropos,este cineva caruia i-a fost respins transferul de catre decanul facultatii din orasul din care vor sa plece? Cu mentiunea ca transferul se face intre centre universitare si locuri sunt scoase pt transfer. :help:

dividivus
Posts: 4
Joined: Wed Nov 26, 2008 8:54 pm

Re: Transfer...detasare...help...

Postby dividivus » Sat Jan 24, 2009 6:47 pm

Eu am primit cu greu detasarea de la Cluj la Tg Mures, iar coordonatorul m-a plimbat de trei ori ca sa-mi dea acordul, iar cand am cerut transferul la prorector atunci raspunsul a fost ca semneaza doar daca primesc acordul de la coordonator, desi legal nu trebuie acordul dansei, pana la urma raman cu detasarea.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Transfer...detasare...help...

Postby razi » Sat Jan 24, 2009 7:14 pm

Trebuia sa te duci cu acel comunicat oficial in mana cu randurile subliniate cu un marker(eu asa am facut) si nu a zis nimic.

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Sat Jan 24, 2009 9:41 pm

Sa va zic eu faza tare: mie mi-a zis decanul de la oradea ca e ilegal sa ma transfer in anul 1 :lol:

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby burlacelul » Sun Jan 25, 2009 9:01 pm

triny wrote:Salutare!

Ma aflu in aceeasi situatie cu colegii mei care au postat mai sus: am luat rezi pe post pe pediatrie, cu centru de pregatire Constanta, eu locuind in Bucuresti impreuna cu sotul meu si baietelul de 1 an. Ultimul loc pe Bucuresti s-a luat inaintea mea si am ales Constanta crezand ca voi obtine transferul mai usor (asa auzisem de la colegii mai mari care spuneau ca pt Craiova si C-ta e ok). Dupa ce am adunat toate semnaturile necesare (rector Buc, clinica Buc care ma primeste, acord manager spital platitor), fac un drum la Constanta pt ultimele 2 acorduri: clinica C-ta de unde plec si rector C-ta. Obtin acord clinica dupa multiple rugaminti si ma duc la rectorat dupa ultima semnatura. Acolo aflu ca intai trebuie sa merg la decanul de la Medicina. Merg si acolo, cand, stupoare: nu se acorda transferuri, hotarare luata de consiliul profesoral, zice decanul. Cel putin pana cand nu primesc o situatie cu nr de rezidenti care doresc sa vina in C-ta ca se pare ca nu dau transferuri decat la schimb. Asa ca ies din audienta, ma gandesc un pic ce e de facut, intru din nou si il intreb de detasare. Da, detasare dam. Ok, imi semneaza si plec. Acum ma aflu in situatia in care am 4 cereri aprobate de transfer si 1 pt detasare :). Ce spuneti, mai astept pana aproape de 30 ian si mai introduc o fisa la decan, sau depun dosarul asa si ma multumesc deocamdata cu detasarea? Ii rog pe colegii care au mai trecut prin situatia asta sa-mi dea un sfat. Multumesc mult.

P.s. Ma intreb daca am fost desteapta cand am ales C-ta vs Craiova :)


Eu cred ca e mai intelept sa obtii detasarea si apoi, mult mai relaxata, sa ceri transferul. Expune situatia familiala, necesitatea unui spatiu locativ adecvat (cere locuinta facultatii care refuza transferul) , serviciul sotului, bunicii care pot avea grija de nepot in Bucuresti. Fa totul in scris si cu acte doveditoare.Desi poate pare desuet, spunele ca statul(deci si faculta din Constanta) se obliga prin constitutie si codul familiei sa protejeze integritatea familiei. Daca tot refuza fa o plangerer la ministerul eductiei. Spunele si celor din Constanta ca vei face plangere. Intr-un final, fie la Constanta, fie la minister, se va rezolva. Ce a fost mai important, anume acceptul Bucurestiului, tu ai obtinut. Bafta tie si bafta tuturor!
Eu nu pot obtine transferul pe Sibiu pt ca nu am coordonator de ATI pe Sibiu. Dar am obtinut detasarea si sunt multumit. Initial au refuzat detasarea cei de la centru pe motiv ca nu am coordonator in Sibiu. Dar am sustinut situatia familiala(2 copii) si faptul ca mai sunt rezidenti detasati in Sibiu pe ATI. In cele din urma, cu perseverenta, s-a rezolvat.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby d'Arc » Thu Jan 29, 2009 6:52 pm

aspirina wrote:Sa va zic eu faza tare: mie mi-a zis decanul de la oradea ca e ilegal sa ma transfer in anul 1 :lol:


depinde care decan ti-a zis asta: ala nou, dr Bumbu, e prea nou si n-a apucat sa afle, desi e o personalitate in lumea medicala. ai vechi sunt toti idioti, mai putin prof. Gilau, care nici n-a apucat sa arate ce poate. Ce au cu totii in comun: niste secretare cretine care lucreaza cu drag in zilele de 16 si 17 ale lunii, in rest asteapta sa le intre salariul de luna urmatoare. Asa ca la Oradea tre sa mergi cu legea in mana, cu markerul pe ea, sa arati omului ce tre sa faca. Ar trebui sa dea si o competenta in analiza juridica absolventilor de acolo. :rightblinky:

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Fri Jan 30, 2009 7:07 pm

Ala nou,personalitatea din lumea medicala. A si recunoscut motivul: primeste bani pt rezidenti si nu da transferuri pana in anul 3,oricum azi s-a incheiat sesiunea de transfer deci e cam gata pt mine ,daca eu trebuie sa ma duc sa ii arat legea e de rau,dar ma voi duce dk e nevoie poate impreuna cu un avocat,insa nu sunt prea sigura deoarece nu stiu exact dk facultatile au autonomie sau nu ( in sensul ca decanul poate sa faca ce il taie capul sau mai trebuie sa tina cont din cand in cand si de ME)

In alta ordine de idei ma bucur ca ai aparut pe marile ecrane ale imedului :allright:

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby d'Arc » Fri Jan 30, 2009 7:46 pm

facultatile au autonomie. deci nu il poti obliga sa-ti dea transfer. din pacate, e aceeasi poveste si la mures, nu aproba rectorul transferuri pentru ca se ia bani pntru rezidenti si nu-i convine sa renunte. am o colega care s-ar duce la cj, dar cred ca nu prea-i loc.
nah, asta e. eu una sunt happy unde sunt, asa ca bafta la toti si bine v-am regasit. :allright:

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Sat Jan 31, 2009 1:37 pm

Poate ne intelegem asa cu vorba buna,la asta ma refeream....daca nu vom incepe sa cautam neregulile...intelegi tu :)
Bafta la lucru!!! :allright:

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: Transfer...detasare...help...

Postby rontzy » Sat Jan 31, 2009 4:15 pm

Nu stiu ce sa zic. Poate ar trebui sa discutam cu un avocat (ma refer la cei care au motive de transfer si nu au primit acordul coordonatorilor). Nu cred ca este normal. La noi e situatia si mai aiurea. Abia am reusit sa obtinem si detasare.
Nu cred ca au dreptul sa refuze reintregirea familiei.
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Sat Jan 31, 2009 4:48 pm

Mda,ar cam trebui ca prea s-a dat lumea asta peste cap,toti fac ce vor, nimeni nu mai respecta nimic, ce sa mai zic?!
Sunt foarte dezamagita in privinta asta si tocmai de aceea daca nu rezolv cu vorba buna saptamana viitoare sun la ministerul educatiei sa vedem ce imi spun cei de acolo,am sunat si vineri sa ma informez asa personal cam cum ar trebui procedat in asemenea situatii si mi s-a spus ca momentan nu au.... sef :lol:

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: Transfer...detasare...help...

Postby rontzy » Sun Feb 01, 2009 12:21 am

E corect ce ti-au raspuns. Vineri nu aveau inca sef (cunosc pe cineva pe acolo si erau in plina reorganizare).
Ideea e ca, dc nu primesti acordul coordonatorului nu trece dosarul de ASP (ca cica acolo trebuie depuse).
Nu stiu, noi ne gandim foarte serios sa ii dam in judecata; cel putin dc nu inteleg de vorba buna si se rezolva.
e prea de tot. Ne poarta pe drumuri, etc, etc.
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Sun Feb 01, 2009 3:37 pm

Pai asta e pb mea,ca dosarul nici nu a apucat sa ajunga la ASP pt ca decanul de la oradea cica e nou si nu stie legea,astfel voi face din nou sute de km sa i-o si arat,nu mi se pare normal si ma gandesc foarte serios sa fac ceva in leg cu asta.Tu unde ai probleme?


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests