Transfer...detasare...help...

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: Transfer...detasare...help...

Postby rontzy » Sun Feb 01, 2009 6:27 pm

Nu eu, ci sotul meu la Cluj (neurochir). Abia am reusit sa obtinem 3 luni detasare, si alea cu rugaminti si lacrimi si etc. Si zau ca avem toate motivele enumerate de aia pe site. Da crezi ca i-a pasat???
O sa mai mergem inca o data, poate mai obtinem macar o prelungire de detasare. Sa vedem.
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby dr_ » Sun Feb 01, 2009 8:51 pm

pot obtine detasare 5 ani la rand?

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Imi pare nespus de rau, rontzy,sper sa va rezolvati!

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby dr_ » Tue Feb 03, 2009 1:20 am

dr_ wrote:pot obtine detasare 5 ani la rand?

:roll:

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: Transfer...detasare...help...

Postby folositorul » Sun Feb 08, 2009 3:52 pm

evident
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Transfer...detasare...help...

Postby ikujjj » Mon Feb 09, 2009 10:46 am

pana la urma, se (mai) pot obtine detasari din centrul universitar ales in alt oras care nu e centru universitar?

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: Transfer...detasare...help...

Postby folositorul » Mon Feb 09, 2009 11:10 pm

ikujjj wrote:pana la urma, se (mai) pot obtine detasari din centrul universitar ales in alt oras care nu e centru universitar?


la inceput se putea? tu ai citit ce ai scris, ca nu cred ca te-ai gandit prea mult cand ai scris. ca n-ai mai fi scris

scopul rezidentiatului e sa faci ucenicie intr-un spital universitar
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Transfer...detasare...help...

Postby Chingachgook » Mon Feb 09, 2009 11:24 pm

folositorul wrote:
ikujjj wrote:pana la urma, se (mai) pot obtine detasari din centrul universitar ales in alt oras care nu e centru universitar?


la inceput se putea? tu ai citit ce ai scris, ca nu cred ca te-ai gandit prea mult cand ai scris. ca n-ai mai fi scris

scopul rezidentiatului e sa faci ucenicie intr-un spital universitar




sa vb nea ion ca si el e om.

sigur ca se poate si in orase neuniversitare.
sunt niste conditii dar se poate
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
hylldegar
junior
junior
Posts: 96
Joined: Sat Nov 22, 2008 9:21 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby hylldegar » Mon Mar 02, 2009 8:23 pm

"coordonatorul de program de rezidentiat" si "coordonatorul de program de rezidentiat in specialitatea modulului in care se doreste detasarea" ma depasesc notiunile astea...sa particularizez..sunt pe chir. card. si fac 6 luni acum stagiu de chir. card....dupa care ma mut un an pe chir. generala...ambii coordonatori in cazul meu ar fi una si aceeasi persoana,nu? si cand ma mut pe generala, trebuie sa vin in bucuresti sa-mi aleg coordonator de generala..iau iar semnatule de la ala de cardiaca si generala si ciclul se repeta pt fiecare stagiu? vorbesc in cazul detasarilor..

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Tue Mar 03, 2009 1:03 am

Mai pe romaneste vine asa: daca vrei sa obtii detasarea de care se ocupa aceeasi pers ,faci 2 cereri una pt modulul de chirg card si una de chirg gen si ii smulgi aluia semnatura pt un an jumate daca crezi ca e de treaba si iti da,daca nu, fractionat(intai pe 6 luni,apoi pe un an),apoi te duci in centrul univ unde vrei sa te detasezi si faci la fel,atat. Pt bucuresti mai trebuie nu stiu ce semnatura,uite-te si tu pe site ca nu mai stiu

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Tue Mar 03, 2009 1:09 am

Tu iei semnatura de la omul care se ocupa de modul in sine ,sa particularizez si yo.Eu sunt pe mf si exista un coordonator principal de mf pe judet ,dar asta nu inseamna ca ma voi duce la el mereu pt orice detasare(el mi-a aprobat detasarea pe modul de mf, cel de 6 luni,apoi eu mai am derma,neuro etc),de ex la derma e alt coordonator cu toate ca ala de mf e seful in spacialitatea mea,nu stiu daca ma exprim bine

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Transfer...detasare...help...

Postby razi » Tue Mar 03, 2009 10:00 am

Ba semnatura pentru detasare(iniferent de stagiu) o iei mereu de la coordonatorul tau de rezidentiat(din specialitatea ta) si semnatura de la un prof din centrul unde vrei sa te detasezi din specialitatea pe care vrei sa te detasezi(ex:vrei detasare pe dermato-semnatura de la coordonatorul de mf din centrul tau,semnatura de la profu de dermato unde vrei detasare)-got it?

User avatar
hylldegar
junior
junior
Posts: 96
Joined: Sat Nov 22, 2008 9:21 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby hylldegar » Tue Mar 03, 2009 7:56 pm

da..am inteles..merci..oricum cand o sa am nelamuriri tot aici arunc cu intrebari..

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Tue Mar 03, 2009 10:18 pm

Razi,eu spun cum mi s-a zis mie de la ASP,mai mult nu va pot ajuta.De exemplu eu vreau sa fac pediatrie din iulie incolo si mi s-a zis ca tre sa iau cele 2 semnaturi ,respectiv cea de la prof de pedi din oradea si cea de la prof de pedi din sibiu,tu ce intelegi din asta?Ca o mai fi trebuind pe langa si acordul coordonatorului principal,asta poate au omis sa imi zica.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Transfer...detasare...help...

Postby razi » Wed Mar 04, 2009 12:58 pm

Nu-ti trebe de la profu de pedi din Oradea-spunei sa citeasca mai bine site-ul oficial si sa nu mai inventeze reguli,e si asa destul de complicat.Daca nu esti pe pediatrie nu ai treaba cu profu de pedi din orasul in care esti angajata ci doar cu cel unde vrei sa te detasezi ca te primeste.Scoate regulile de detasare de pe perfmed si faceti analiza pe text.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Transfer...detasare...help...

Postby razi » Wed Mar 04, 2009 1:12 pm

spune-i,scuze

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Wed Mar 04, 2009 8:59 pm

Deci yo ca sa ma detasez pt modulul de pediatrie(eu sunt pe mf),trebuie sa am acordul coordonatorului de mf oradea si al celui de pedi de la sibiu sa inteleg?

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby dr_arm » Wed Mar 04, 2009 10:09 pm

aspirina wrote:Deci yo ca sa ma detasez pt modulul de pediatrie(eu sunt pe mf),trebuie sa am acordul coordonatorului de mf oradea si al celui de pedi de la sibiu sa inteleg?


dap

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby aspirina » Wed Mar 04, 2009 10:16 pm

Multumesc de raspuns,o sa ii transmit si la tanti de la ASP.
Dr_arm,indraznesc sa te intreb ceva (sau pe altcineva cine stie) si scuze ca sunt offtopic,dar am primti azi certificatul de membru de la CM si pe el scrie asa:" CM autorizeaza pe aspirina :D sa practice profesia de medic conform prevederilor legale"
La voi scrie la fel? Ce inseamna acest lucru ? (stiu ca pot profesa doar sub tutela unui medic primar,dar acest certificat dupa cum suna e acelasi lucru cu DLP?)
Intrebarile mele pot parea aiurea,dar sunt cam dezorientata.Multumesc anticipat

kimi
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Jan 05, 2009 2:13 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby kimi » Tue Jun 23, 2009 9:17 pm

Stie cineva cand se afiseaza aprobarile de transfer pt sesiunea mai-iunie 2009, ca imediat e 1 Iulie ?

DoctorL
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Dec 12, 2005 8:36 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby DoctorL » Thu Jul 16, 2009 11:09 pm

Stie cineva daca o detasare deja obtinuta, pentru un modul mai lung (12 luni), poate fi intrerupta? Adica daca dupa x luni facute in centrul in care ai cerut detasarea poti renunta si merge in centrul in care esti rezident. A mai facut cineva asa ceva? Multumesc.

DoctorL
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Dec 12, 2005 8:36 am

Re: Transfer...detasare...help...

Postby DoctorL » Thu Jul 23, 2009 7:01 pm

Nimeni nu stie nimic? :(


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests