ce specilitate vanati??

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: ce specilitate vanati??

Postby Velvet Underground » Sat Nov 07, 2009 12:48 am

Trebuie sa fi nebun sa iei 800 puncte, sa nu iti alegi totusi ce ai fi vrut si in final sa nu alegi nimic :D

PS: sau extrem de suparat pe viata. Sau extrem de dedicat acelei specialitati :D

Oricum, consultand tabelul de anul trecut am vazut si eu ca unii n-au ales nimic (si totusi tabelul e pt primii 1.000 candidati, deci punctaje maricele) Insa totusi sunt putini cei care nu au ales nimic.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: ce specilitate vanati??

Postby gaurav_singh_md » Sat Nov 07, 2009 2:51 am

candidati la min de san. , justitie si aparare (sau interne, oricum 3 sau 4 ministere) nu aleg pe locurile noastre.

User avatar
dr_agc
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Jan 14, 2009 5:46 pm
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_agc » Sat Nov 07, 2009 8:25 am

Velvet Underground wrote:Trebuie sa fi nebun sa iei 800 puncte, sa nu iti alegi totusi ce ai fi vrut si in final sa nu alegi nimic :D

PS: sau extrem de suparat pe viata. Sau extrem de dedicat acelei specialitati :D

Oricum, consultand tabelul de anul trecut am vazut si eu ca unii n-au ales nimic (si totusi tabelul e pt primii 1.000 candidati, deci punctaje maricele) Insa totusi sunt putini cei care nu au ales nimic.

da probabil uni si-au dorit cardiologie,obstetrica ginecologie,endocrine..care s-a terminat printre primii 400 si atunci au preferat sa nu ia nimica,sa stea 1 an acasa si sa de din nou in acest an.eu cunosc un astfel de caz.bravo lor ca stiu exact ce doresc si ca fac sacrifiu acesta( eu voi lua si altceva=sa nu stau 1 an acasa)

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: ce specilitate vanati??

Postby Velvet Underground » Sat Nov 07, 2009 11:19 am

gaurav_singh_md wrote:candidati la min de san. , justitie si aparare (sau interne, oricum 3 sau 4 ministere) nu aleg pe locurile noastre.


Da, si mai sunt strainii din anumite tari, parca asa scria in metodologie (Bulgaria, Ungaria, Serbia, RP Moldova etc)
N-am inteles de ce candideaza pe alte locuri.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: ce specilitate vanati??

Postby gaurav_singh_md » Sat Nov 07, 2009 11:47 am

Velvet Underground wrote:
gaurav_singh_md wrote:candidati la min de san. , justitie si aparare (sau interne, oricum 3 sau 4 ministere) nu aleg pe locurile noastre.


Da, si mai sunt strainii din anumite tari, parca asa scria in metodologie (Bulgaria, Ungaria, Serbia, RP Moldova etc)
N-am inteles de ce candideaza pe alte locuri.

ei trebuie sa promovezi examen de rezi ( nu concurezi ptr loc/post)

User avatar
dr_agc
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Jan 14, 2009 5:46 pm
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_agc » Sat Nov 07, 2009 1:48 pm

ei trebuie sa promovezi examen de rezi ( nu concurezi ptr loc/post)[/quote]
si dupa ce promoveaza,ei pe criterii isi aleg specialitatea??? sia leg cumva specilitatea din numarul nostru de locuri?? euintreb pentru ca nu stiu in ce conditii isi aleg ei specialitatea

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Doktorita » Sat Nov 07, 2009 2:42 pm

Au locuri separate

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Re: ce specilitate vanati??

Postby pinky » Sat Nov 07, 2009 2:44 pm

Ei isi aleg ce vor...nu din nr de locuri actual...dar nu au salariu, ci bursa, care e vreo 350 ron. Sper sa nu gresesc.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Sat Nov 07, 2009 3:38 pm

ministerele nu au treba cu alegerile voastre
strainii din cate stiu trebuie sa aiba doar punctaj de promovare ei sunt incadrati in rezidentiat cu plata si fac ce vor in functie de locurile disponibile
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
hylldegar
junior
junior
Posts: 96
Joined: Sat Nov 22, 2008 9:21 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby hylldegar » Sat Nov 07, 2009 3:44 pm

foarte multi se sucesc la repartitie..asa ca poate acum sunteti incordati ca nu stiti daca prindeti specialitatea dorita, insa pe parcurs pot interveni factori care sa va demobilizeze,unii care voiau chirurgie aleg laborator, cei cu endocrine se fac ginecologi... si eu m-am dus cu o treaba si m-am intors cu alta...ce nebunie...punctajul este primul incriminat in virare..plus ca nu se respecta de la an la an aproximativ punctajul cu pozitia ocupata..sau se termina locurile in localitatea pe care o voiati dar de lene sa va transferatinu, optati pt altceva, cum am facut eu bduh.gif ....va recomand sa o luati usor saptamana asta..cu verificari evazive...sa va automotivati ca trebuie sa iasa bine...iar in sala cu foaia in fata sa spuneti " This is it!" :mog:

User avatar
rugutzu
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 23, 2009 12:24 pm
Location: Bucuresti

Re: ce specilitate vanati??

Postby rugutzu » Sat Nov 07, 2009 4:46 pm

Cei de la ministere au locuri separate aparute cu mult timp inaintea celor pentru noi. La min. apararii de exemplu sunt 39 de locuri anul acesta (inclusiv mf, epidemio si laborator)pentru care se "bat" aproximativ 80 de candidati. Problema este ca specialitati bune sau acceptabile sunt cam 15 (chirurgii, interne, radio etc) si e o concurenta foarte mare la ei. Stiu un tip care anul trecut a avut 812 pcte si nu a prins nimic. Asa ca sa va asteptati ca printre primele punctaje sa se afle multi dintre cei care nu aleg, asa ca raman mai multe locuri pentru noi, restul :)
Fii memorabil! Esti in centrul atentiei.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: ce specilitate vanati??

Postby Velvet Underground » Sat Nov 07, 2009 6:01 pm

Pai daca concureaza pe alte locuri decat cele pt noi, cu ce ne ajuta ca ei nu aleg nimic?

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Doktorita » Sat Nov 07, 2009 6:16 pm

Daca o sa fii pe locul 500 in clasamentul final si 50 de oameni in fata ta nu aleg....e o mare bucurie :P

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: ce specilitate vanati??

Postby Velvet Underground » Sat Nov 07, 2009 6:38 pm

Asta asa e, dar spunea ca cei care nu aleg sunt cei de pe locurile M. Apararii, care am inteles ca nu au treaba cu locurile noastre (din spusele colegului de mai sus)
Daca te uiti pe tabelul din 2008 viewtopic.php?f=39&t=8793 ai sa vezi ca intradevar, cei cu 'nu aleg' sunt cei de la M.A., M.I.R.A, etc

Eu unul asa am inteles, ca au locuri speciale, si atunci te afecteaza pe tine daca ei aleg sau nu.
Correct me if i`m wrong :)

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Doktorita » Sat Nov 07, 2009 6:54 pm

Corect ce spui tu :) ...insa ei se regasesc in clasamentul final la locul aferent punctajului obtinut....colegul spunea ca sutn ft bien pregatiti deci o sa scoata probabil punctaje bune.
Ceea ce pe noi nu ne supara in primul rand pt ca aleg alte locuri si in al doilea pentru ca cei de sub ei o sa urce niste locuri:P...pana la locul 300 nu se aleg 300 de locuri/posturi ci 260 spre ex. :)

User avatar
rugutzu
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 23, 2009 12:24 pm
Location: Bucuresti

Re: ce specilitate vanati??

Postby rugutzu » Sat Nov 07, 2009 6:59 pm

Velvet Underground wrote:Asta asa e, dar spunea ca cei care nu aleg sunt cei de pe locurile M. Apararii, care am inteles ca nu au treaba cu locurile noastre (din spusele colegului de mai sus)
Daca te uiti pe tabelul din 2008 http://imed.ro/forum/viewtopic.php?f=39&t=8793 ai sa vezi ca intradevar, cei cu 'nu aleg' sunt cei de la M.A., M.I.R.A, etc

Eu unul asa am inteles, ca au locuri speciale, si atunci te afecteaza pe tine daca ei aleg sau nu.
Correct me if i`m wrong :)


Ei te "afecteaza" in felul urmator. Dupa cum stii in urma examenului se alcatuieste o ierarhie in functie de punctajele obtinute. Pentru ca ei dau acelasi examen impreuna cu noi, pe ierarhia initiala sunt trecuti si ei dar nealegand din locurile/posturile noastre... practic pozitia 600 devine pozitia 550 in ceea ce priveste STRICT prioritatea de alegere a locurilor. Ca sa fiu si mai clar, o sa fac o ipoteza absurda (putin probabila) daca tu esti, in urma examenului, nr. 40 si toti cei 39 din inaintea ta sunt MApN, practic esti primul care alege din cele 2625 de locuri (sau cate sunt) scoase la rezi anul acesta.
Fii memorabil! Esti in centrul atentiei.

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby 999 » Sat Nov 07, 2009 10:56 pm

eu nu sper la o 'clasare' mai buna de locul 500, dar "specilitatea" dorita se ia si pe la 1000 8)

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: ce specilitate vanati??

Postby zana_ale » Wed Nov 11, 2009 2:19 pm

Cand nu mai ai rabdare, incepi sa pui intrebarii...
Cat preconizati ca o sa faceti la ex? Eu de exemplu, in jur de 750 de puncte, sa dea Dumnezeu sa reusesc mai mult, si Doamne fereste de mai putin!!!!!!!!!!!!!
mamica unei zane!

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Doktorita » Wed Nov 11, 2009 2:21 pm

zana_ale wrote:Cand nu mai ai rabdare, incepi sa pui intrebarii...
Cat preconizati ca o sa faceti la ex? Eu de exemplu, in jur de 750 de puncte, sa dea Dumnezeu sa reusesc mai mult, si Doamne fereste de mai putin!!!!!!!!!!!!!


De cate ori ai trecut prin materie?

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: ce specilitate vanati??

Postby zana_ale » Wed Nov 11, 2009 2:28 pm

Nu as putea spune, si mi se pare irelevant chestia cu 'trecutul prin materie'. Poti sa citesti de 5 ori, si la examen din cauza a cvasi motive sa o dai in bare, sau poti sa citesti doar de 2 ori si sa reusesti sa faci cat trebuie... Eu cel putin asa cred, si merg pe ideea aceasta si pt ca din pacate mai am experienta a 2 rezidentiate 'ratate'.
In 2007 abia am nascut, nu am citit absolut nici un subiect, dar m-am dus la ex. Am facut in jur de 570.
In 2008 nu credeam ca nu scot 800, Citisem toate subiectele, facasem si aproape toate grile de pe rezitest, dar cand m-am dus la ex, m-am preocopsit cu o diaree pe baza nervoasa, ( se saturasera supraveghetorii sa mearga cu mine la baie) si am facut 586, asa ca...
mamica unei zane!

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 2:41 pm

Ai dreptate,niciodata nu poti aproxima...Bafta,sa fie cum doresti tu :allright: .E bine ca esti pozitiva,cred ca am facut schimb de locuri,fiindca eu acum nu ma mai simt deloc optimista :( ,desi cum zici tu am citit materia,am facut grile,rezitest...dar...nu am avut un an incarcat cu multe si mobilzarea din ultimele luni nu stiu daca e suficienta... :|
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: ce specilitate vanati??

Postby zana_ale » Wed Nov 11, 2009 2:46 pm

raysa_damaris wrote:Ai dreptate,niciodata nu poti aproxima...Bafta,sa fie cum doresti tu :allright: .E bine ca esti pozitiva,cred ca am facut schimb de locuri,fiindca eu acum nu ma mai simt deloc optimista :( ,desi cum zici tu am citit materia,am facut grile,rezitest...dar...nu am avut un an incarcat cu multe si mobilzarea din ultimele luni nu stiu daca e suficienta... :|

Multumesc!
In privinta ta, ce pot sa spun eu e ca nu conteaza ce a fost in ultimele luni, nu conteaza nici macar ce e azi, conteaza doar ce v-a fi duminica, si asa cum a zis si cineva pe forum ( daca nu ma insel MumaPadurii), in cele 4 ore trebuie sa dai tot, apoi sa 'cazi lata'.
Multa bafta si spor la repetat.
Este un examen al cunostintelor, nu zic nu, dar e si unul a nervilor!!!!! :evil:
mamica unei zane!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 2:56 pm

avlee a zis

pe cat posibil incercati sa va relaxati
sa repetati dar nu exagerat chiar si sambata
duminica rupeti gura targului si gata :)
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_h » Wed Nov 11, 2009 3:08 pm

Eu fac grile din tot si repet pe alocuri ce gresesc, ce-mi mai trece prin minte, o asociere... Am inceput sa repet subiecte scurte, n-am reusit decat sepsis aseara si spondilita azi... Nu ma mai pot concentra sa recitesc, imi zboara gandul in alta parte a materiei... Azi cand citeam spondilita mi-am adus aminte de mecanismul patogenic de la diareea acuta la copil si nu eram sigur pe nite chestii... In schimb cand fac grile, imi testez cunostiintele, nu mai am stare, dar nu sunt stresat foarte tare. Insa cand ii aud in jurul meu pe colegii disperati, ma intreb daca sunt cumva prea calm... Sper sa fiu asa si duminica la examen..

User avatar
simonikm
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed Jul 02, 2008 11:58 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby simonikm » Wed Nov 11, 2009 3:44 pm

ce relevanta u punctajele de pe rezitest ? mie intrebarile mi se par ciudate: unele sunt prea usoare iar altele au prea multe cifre...se dau atatea cifre la examen?

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Dr.Jol » Wed Nov 11, 2009 3:48 pm

Intrebare: ce se intampla cu cei care au punctaj de promovabilitate (50%), dar pentru care nu mai exista locuri disponibile la repartitie? Iau automat MF?

Multumesc.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: ce specilitate vanati??

Postby b3 » Wed Nov 11, 2009 4:02 pm

Dr.Jol wrote:Intrebare: ce se intampla cu cei care au punctaj de promovabilitate (50%), dar pentru care nu mai exista locuri disponibile la repartitie? Iau automat MF?

Multumesc.


Nu se stie. MF "s-a dat" doar in 2007 celor care au avut punctaj de promovare dar n-au mai prins locuri. In 2008 nu s-a mai dat nimic.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 4:06 pm

Nu.Ar fi bine dar anul trecut au fost in jur de 400-450 candidati care au avut punctaj de promovare 65% si nu au mai avut ce alege(erau doar cateva posturi in celalalt capat de tara...la pozitia mea 605 puncte) si n-au primit nimic,desi cu un an inainte,in 2007 se daduse mf celor in situatia asta.O colega s-a dus la DSP si a ridicat problema si i s-a raspuns senin sa stea acasa si sa invete inca un an :hate: ...sau mai era alternativa cu stagiatura...despre care am inteles ca nu se mai face incepand de acest an :o ...Deci...vom trai si vom vedea :P
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 4:11 pm

aia din 2007 au mancat mult kk
si pe mine m-a enervat diferenta asta de la an la an
la ei 2300 locuri, mf la cerere daca aveai 65% etc :roll: :roll: :roll:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 4:20 pm

a si am uitat si rezidentiat pe post in vara :roll: :roll: :roll:

ce sa va fac daca nu aveti si voi pui de ministrii in an :roll:
ca doar atunci se face pomana :green:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: ce specilitate vanati??

Postby Velvet Underground » Wed Nov 11, 2009 4:44 pm

O prietena a unei prietene bune a luat post de urgente nu stiu unde si oricum nu conteaza,dar cu pregatire in B (e din B tipa) cu 588 puncte (fix ultimul punctaj de promovabilitate), am mai zis in legatura cu asta pe forum.
Acum nu stiu exact care e faza cu alesul postului, te mai pregatesti un an si dai din nou rezi, iei un punctaj bun, alegi ce vrei tu si renunti la post.
Unii zic ca daca faci asa nu trebuie sa le platesti alora unde ai luat post nimic si nu te pot obliga la nimic.

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 5:03 pm

Atunci tot acolo ajungi...in urgenta e naspa,nu stiu cat timp ai sa inveti ca sa dai din nou...daca nu tii neaparat la titulatura mai bine esti stagiar,nu sunt diferente mari de salariu,esti inteles pt ca faci naveta,nu mergi chiar zi de zi la lucru...mai mari sanse sa te poti pregati din nou.Dar daca esti genul ce renunta usor,iei post pe orice ,poate dupa 1 an nici nu mai dai...si cu ceva pile scapi si de obligatia de a te prezenta in localitatea X la sfarsitul rez-ului...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: ce specilitate vanati??

Postby Velvet Underground » Wed Nov 11, 2009 5:18 pm

Pai se aude ca anul asta nu ar mai fi stagiatura.
Oricum....stagiaturua o poti face si in Bucuresti? Sau numai in orase mai mici ?

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 5:20 pm

stagiatura nu se face in centre universitare
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby Doktorita » Wed Nov 11, 2009 5:58 pm

Nu se face stagiatura in Spitalele Universitare.. insa in Bucuresti se poate face la anumite spitale..care sunt anuntate dupa rezi...asta era in anii trecuti, sa vedem anul asta daca se mai poate :(
Era o varianta buna pentru cineva care oricum mai da odata...eventual cei care vor specialitati de top dar nu prind..
Indiferent cum, sa avem bafta !!! :)

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby Lizz22 » Wed Nov 11, 2009 6:03 pm

Dr.Jol wrote:Intrebare: ce se intampla cu cei care au punctaj de promovabilitate (50%), dar pentru care nu mai exista locuri disponibile la repartitie? Iau automat MF?

Multumesc.

Stiu ca o sa fiu blamata...dar,fratilor...nu vretzi sa luati mf si inainde de a da rezi?
mi-ar fi rusine si sa gandesc sa fiu doctor cu 400 de puncte;nu mai vorbesc ca mi-ar fi rusine sa spun cuiva ca sunt doctor,dar eu am facut 400 de puncte la rezi.
examenul asta nu o fi el cea mai buna metoda de evaluare a cunostintelor,dar lasatzi-ma naiba cu aiurelile astea!
Daca atunci cand se ajunge la punctajul vostru mai sunt doar niste posturi la capatul celalalt al tarii,inseamna ca pe alea le meritati!
Vreti sa fitzi cardiologi/dermatologi/endocrinologi/chirurgi/etc. in buricul targului....punetzi mana si rupetzi cartea-n doua si facetzi 800 de puncte!
Succes!

dragoshbaro
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:39 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby dragoshbaro » Wed Nov 11, 2009 6:11 pm

Lizz22 wrote:
Dr.Jol wrote:Intrebare: ce se intampla cu cei care au punctaj de promovabilitate (50%), dar pentru care nu mai exista locuri disponibile la repartitie? Iau automat MF?

Multumesc.

Stiu ca o sa fiu blamata...dar,fratilor...nu vretzi sa luati mf si inainde de a da rezi?
mi-ar fi rusine si sa gandesc sa fiu doctor cu 400 de puncte;nu mai vorbesc ca mi-ar fi rusine sa spun cuiva ca sunt doctor,dar eu am facut 400 de puncte la rezi.
examenul asta nu o fi el cea mai buna metoda de evaluare a cunostintelor,dar lasatzi-ma naiba cu aiurelile astea!
Daca atunci cand se ajunge la punctajul vostru mai sunt doar niste posturi la capatul celalalt al tarii,inseamna ca pe alea le meritati!
Vreti sa fitzi cardiologi/dermatologi/endocrinologi/chirurgi/etc. in buricul targului....punetzi mana si rupetzi cartea-n doua si facetzi 800 de puncte!
Succes!


Total de acord

in loc sa va pierdeti vreamea si asa scurta care a mai ramas,mai bine,cititi in continuare cat mai puteti,iar daca va simtiti extenuati mai bine iesit la aer in parc sau oriunde altundeva(oricum afara din casa) si va mai oxigenati creierul.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specilitate vanati??

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 6:13 pm

liz
absolventilor de azi nu le e rusine cu nimic
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: ce specilitate vanati??

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 6:19 pm

Stiu ca o sa fiu blamata...dar,fratilor...nu vretzi sa luati mf si inainde de a da rezi?
mi-ar fi rusine si sa gandesc sa fiu doctor cu 400 de puncte;nu mai vorbesc ca mi-ar fi rusine sa spun cuiva ca sunt doctor,dar eu am facut 400 de puncte la rezi.
examenul asta nu o fi el cea mai buna metoda de evaluare a cunostintelor,dar lasatzi-ma naiba cu aiurelile astea!
Daca atunci cand se ajunge la punctajul vostru mai sunt doar niste posturi la capatul celalalt al tarii,inseamna ca pe alea le meritati!
Vreti sa fitzi cardiologi/dermatologi/endocrinologi/chirurgi/etc. in buricul targului....punetzi mana si rupetzi cartea-n doua si facetzi 800 de puncte!
Succes!
[/quote]
Daca pe tine alea 800 de puncte te fac doctor adevarat...atunci nu mai e nimic de vorbit cu tine.Cand o sa te trezesti la realitatea urata din spitalele din Romania si o sa incerci sa faci o specialitate pe bune,cu munca multa,fara spate si relatii...iti mai schmbi parerea.Rezi e un inceput,o selectie nu drumul in sine.Si rusine ar trebui sa iti fie si tie,pt ca nu stii ce inseamna respectul...si cei cu 400 si cei cu 800 isi asuma ce fac dar nu merita clasificari de doi lei de la cineva ca tine...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: ce specilitate vanati??

Postby Lizz22 » Wed Nov 11, 2009 6:20 pm

dr_dr wrote:liz
absolventilor de azi nu le e rusine cu nimic

Da,ai dreptate!
Inainte sa incerce/sa invetze medicina...ar trebui sa invetze ce inseamna rusinea?!?!


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests