prima de instalare

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: prima de instalare

Postby Aurora boreala » Wed Dec 10, 2008 2:57 pm

Cand am fost eu la AJOFM, era foarte aglomerat acolo si nu prea aveau mare chef de discutii doamnele de acolo si nici eu nu am insistat pentru ca nu aveam un contract cu mine, avand in vedere ca astept inca raspunsul de la minister pentru dosarul de practica asistata :roll:

Mi s-a spus doar ca pot beneficia atat de prima de absolvent cat si de cea de incadrare, daca nu imi fac mutatie in localitatea unde ma angajez :!: Apoi am fost indrumata catre avizier pentru detalii referitoare la dosar!
Eu as fi vrut sa mai intreb ce si cum, dar riscam sa fiu data afara din biroul respectiv :mrgreen:
Cand voi avea un contract voi fi indreptatita sa cer mai multe detalii, mi-a taiat-o sec doamna de la biroul respectiv :devil:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: prima de instalare

Postby Dr.Angel » Thu Dec 11, 2008 1:55 pm

well,well,well ........ar tb sa "multumim" Clujului noi astia care nu m primim prima de instalare. anul trecut cateva ag.de somaj din tara au fost "reclamate" la Bucuresti de catre ag.de somaj din Cluj pt k au indraznit sa ofere aceste prime de instalare noua" celor aparte" adik rezidenti. k urmare baniii de prima au fost retrasi si de anul acesta clar nu se m da. pt k desi teoretic platim de toate k orice salariat
asadar bucurati-va ink aceia dintre voi care veti primii......... :hate:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: prima de instalare

Postby alina_ok » Thu Dec 11, 2008 2:30 pm

nu cred ca sunt de anul asta colegi care sa fii obtinut somaj. nu mai vorbiti aiurea. degeaba te chinuiai sa iti faci dosarul ca nu primeai aprobare de somaj decat dupa ca aduceai dovada ca NU ai luat rezidentiatul. asa ca nu vad legatura dintre prima de instalare si somaj. poate sunt alte conditii, dar asta cu somajul sigur nu este.
khabi kushi khabie gham...

alin80
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Oct 09, 2008 11:37 am

Re: prima de instalare

Postby alin80 » Thu Dec 11, 2008 7:56 pm

eu sunt rezident pe radiologie pe post din sesiunea iunie incadrat la 15 octombrie...ce stiu de prima de instalare sunt putin in ceata...spitalul platitor mi-a spus ca asp al carui judet fac parte au trimis niste cereri la bucuresti ce urmeaza a fi aprobate dar nu se stie daca acum in decembrie se vor primi banii... :cry:

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: prima de instalare

Postby Aurora boreala » Fri Dec 12, 2008 12:03 pm

alina_ok wrote:nu cred ca sunt de anul asta colegi care sa fii obtinut somaj. nu mai vorbiti aiurea. degeaba te chinuiai sa iti faci dosarul ca nu primeai aprobare de somaj decat dupa ca aduceai dovada ca NU ai luat rezidentiatul. asa ca nu vad legatura dintre prima de instalare si somaj. poate sunt alte conditii, dar asta cu somajul sigur nu este.


Nu e corect! De ce sa nu primeasca dosarul? Indiferent daca iei sau nu rezidentiatul esti acasa pana la 1 ianuarie,nu? Adica in timpul asta ar trebui sa beneficiezi si tu de avantajele legii la fel ca orice absolvent de unitate de invatatmant cu varsta de peste 16 ani!!! Nu scrie nicaieri in lege de absolventii de medicina! :roll:

Iar legatura intre prima de instalare si somajul este una foarte mare: beneficiarii primei de incadrare/instalare pot fi doar somerii indemnizati care s-au angajat la mai mult de 50 km de domiciliu, respectiv care si-au stabilit domiciliul in alta localitate si au mutatia pe buletin dupa angajare!!!
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
Scanteioara
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 26, 2005 10:11 pm
Contact:

Re: prima de instalare

Postby Scanteioara » Fri Dec 12, 2008 3:29 pm

Dupa o "rafuiala" verbala cu o tanti la AJOFM Arges.. am ajuns azi la ANOFM, Bucuresti, gandindu-ma [prosteste, de altfel] ca cineva de la "centrul-mama" ma poate lamuri. Dupa ce m-au plimbat prin toate cele 5 etaje ale cladirii si dupa ce am spus aceeasi poveste de 5 ori.. m-au indrumat catre departamentul juridic.

Iar juristul spuse asa: legea zice ca noi astia de luaram rezi suntem incadrati intr-o forma de invatamant postuniversitar, drept urmare legal, nu avem dreptul la ajutorul de somaj pe luna decembrie. Am zis si eu "da' stiti, in judetele cutare si cutare stiu ca se da acest ajutor, si implicit si primele de relocare" iar raspunsul a fost: "cei din acele judete o fac pe propria raspundere". Nu intereseaza pe nimeni ca in decembrie nu lucram si nu primim nicio leţcaie de pe nicaieri, ba ca trebuie sa mai dam cu bănuţi in dreapta si in stanga [de la mama, tata, sotul/sotia], practic noi in decembrie suntem in.. vacanta?! :shock: :?

Asa ca in unele judete se va da ajutorul de somaj pe luna decembrie, in altele nu. Ramane sa va interesati la AJOFM de care apartineti si sa sperati ca cine e pe-acolo "interpreteaza legea" in favoarea voastra. Personal mi se pare total aiurea, doar traim intr-o tara unde legile sunt aceleasi in toate judetele, nu'i ca in US, fiecare stat cu legile lui. Dar atat tanti de la AJOFM AG cat si juristul de azi au ramas asa socati de ce intrebam, de m-au facut sa cred ca am dat cu masina peste careva, nu ca am cerut o lamurire.

Bafta maxima!


PS: Prima de relocare de 2, respectiv 7 salarii este in foarte stransa legatura cu indemnizatia de somaj. Deci no somaj, no prima. :(
Oboseala si lenea au aceleasi simptome.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Fri Dec 12, 2008 6:08 pm

pe decembrie nu se da, doar pe noiembrie.

n_crina
Posts: 1
Joined: Thu Nov 20, 2008 11:07 pm

Re: prima de instalare

Postby n_crina » Fri Dec 12, 2008 6:11 pm

...hei...salutare tuturor...m-am gandit ca este interesant ce scrie pe site-ul de mai jos,si ca ar interesa pe toti rezidentii de anul 1..Multa bafta tuturor!!!
http://rezidenti.blogspot.com/2008/12/s ... denti.html

User avatar
Scanteioara
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 26, 2005 10:11 pm
Contact:

Re: prima de instalare

Postby Scanteioara » Fri Dec 12, 2008 6:28 pm

dr_bang wrote:pe decembrie nu se da, doar pe noiembrie.


Nici noiembrie, nici decembrie. Nimic. :?
Oboseala si lenea au aceleasi simptome.

User avatar
Karina1
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Dec 01, 2008 12:04 pm

Re: prima de instalare

Postby Karina1 » Fri Dec 12, 2008 6:35 pm

dupa ce am citit tot ce se poate despre acest subiect tot nu sunt lamurita. Nu beneficiem toti de prima de instalare? trebuia neaparat sa imi depun actele pt somaj? ca nu vad legatura intre cele doua. Pana la urma la cine ma duc sa cer aceasta prima?

User avatar
Scanteioara
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 26, 2005 10:11 pm
Contact:

Re: prima de instalare

Postby Scanteioara » Fri Dec 12, 2008 7:08 pm

Karina1 wrote:dupa ce am citit tot ce se poate despre acest subiect tot nu sunt lamurita. Nu beneficiem toti de prima de instalare? trebuia neaparat sa imi depun actele pt somaj? ca nu vad legatura intre cele doua. Pana la urma la cine ma duc sa cer aceasta prima?



NU beneficiem toti de aceasta prima. Prima merge mana-in-mana cu indemnizatia de somaj. Ai luat ajutor de somaj pana acum [de exemplu: nu ai luat la facultate din prima si ti-ai facut acte de somaj si ai primit de la stat indemnizatia de somaj cel putin o luna ]- poti cere prima. Nu ai beneficiat de indemnizatia asta de ajutor de somaj => nu poti cere prima!

In jud. Arges stiu sigur ca NU se da somaj pe noiembrie/decembrie pt absolventii care au promovat examenul de rezidentiat anul acesta. Cum spuneam mai sus.. NO şomaj - NO primă!

Ramane la latitudinea fiecarui functionar public din cadrul AJOFM daca doreste sau nu "sa-si asume raspunderea" pt ajutorul de somaj acordat.



Si sa recapitulam:

1) Dat licenta. In decurs de 60 zile depus dosar de cautator de loc de munca la AJOFM. [Asta nu se considera dosar pt somaj, pt ca in decurs de 60zile atat AJOFM, cat si tu cautati cu spor un loc de munca pt tine :roll: ]

2) Dat rezidentiat. Promovat rezidentiat. [Felicitari!] De aici, in functie de cum interpreteaza legea fiecare judet, exista 2 posibilitati:
a) Varianta fericita: te duci din nou la AJOFM si iti spun ca trebuie sa strangi diferite acte sa depui un al 2lea dosar, cel PT SOMAJ, urmand sa primesti indemnizatie de somaj pe o luna [mie mi-au tot zis de decembrie, eu de decembrie stiu, vad ca si asta variaza de la un judet la altul];
b) Varianta nefericita: te duci din nou la AJOFM si iti spun ca aici se termina totul: ai luat rezi si NU depui dosar de somaj, pt ca ei nu sunt dispusi sa riste pt tine, in eventualitatea unui control. bduh.gif

Concluzii:
- te incadrezi in categoria 2.a. => in decurs de 1 an depui cere pt prima de relocare/instalare sau cum se mai numeste in zilele astea si primesti 2 salarii daca serviciul tau este la >50km de casa, respectiv 7 salarii daca serviciul este la >50km de casa si iti schimbi si domiciliul in urma angajarii. Ex: esti din Pitesti si te angajezi in Bucuresti; distanta este de 118km; ramai cu CI de Pitesti - primesti 2 salarii; iti faci CI de Bucuresti in decurs de 1 an - primesti 7 salarii.
- te incadrezi in categoria 2.b. => Ai luat rezidentiatul... Felicitari! ...si-atat! :shock:

DE CE legea este interpretata diferit in diferitele judete is beyond me, dar traim in tara lui Papură-Vodă si orice este posibil aici!


Asa ca sfatul meu: inarmati-va cu rabdare si o tona de intrebari si argumente, duceti-va frumos la AJOFM si poate dati peste cei care interpreteaza legea in favoarea voastra sau ii convingeti voi s-o faca. :)

Bafta maxima!

Sper sa fi fost cat de cat coerenta. :oops:
Oboseala si lenea au aceleasi simptome.

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: prima de instalare

Postby burlacelul » Fri Dec 12, 2008 7:20 pm

Scanteioara wrote:
Karina1 wrote:dupa ce am citit tot ce se poate despre acest subiect tot nu sunt lamurita. Nu beneficiem toti de prima de instalare? trebuia neaparat sa imi depun actele pt somaj? ca nu vad legatura intre cele doua. Pana la urma la cine ma duc sa cer aceasta prima?



NU beneficiem toti de aceasta prima. Prima merge mana-in-mana cu indemnizatia de somaj. Ai luat ajutor de somaj pana acum [de exemplu: nu ai luat la facultate din prima si ti-ai facut acte de somaj si ai primit de la stat indemnizatia de somaj cel putin o luna ]- poti cere prima. Nu ai beneficiat de indemnizatia asta de ajutor de somaj => nu poti cere prima!

In jud. Arges stiu sigur ca NU se da somaj pe noiembrie/decembrie pt absolventii care au promovat examenul de rezidentiat anul acesta. Cum spuneam mai sus.. NO şomaj - NO primă!

Ramane la latitudinea fiecarui functionar public din cadrul AJOFM daca doreste sau nu "sa-si asume raspunderea" pt ajutorul de somaj acordat.



Si sa recapitulam:

1) Dat licenta. In decurs de 60 zile depus dosar de cautator de loc de munca la AJOFM. [Asta nu se considera dosar pt somaj, pt ca in decurs de 60zile atat AJOFM, cat si tu cautati cu spor un loc de munca pt tine :roll: ]

2) Dat rezidentiat. Promovat rezidentiat. [Felicitari!] De aici, in functie de cum interpreteaza legea fiecare judet, exista 2 posibilitati:
a) Varianta fericita: te duci din nou la AJOFM si iti spun ca trebuie sa strangi diferite acte sa depui un al 2lea dosar, cel PT SOMAJ, urmand sa primesti indemnizatie de somaj pe o luna [mie mi-au tot zis de decembrie, eu de decembrie stiu, vad ca si asta variaza de la un judet la altul];
b) Varianta nefericita: te duci din nou la AJOFM si iti spun ca aici se termina totul: ai luat rezi si NU depui dosar de somaj, pt ca ei nu sunt dispusi sa riste pt tine, in eventualitatea unui control. bduh.gif

Concluzii:
- te incadrezi in categoria 2.a. => in decurs de 1 an depui cere pt prima de relocare/instalare sau cum se mai numeste in zilele astea si primesti 2 salarii daca serviciul tau este la >50km de casa, respectiv 7 salarii daca serviciul este la >50km de casa si iti schimbi si domiciliul in urma angajarii. Ex: esti din Pitesti si te angajezi in Bucuresti; distanta este de 118km; ramai cu CI de Pitesti - primesti 2 salarii; iti faci CI de Bucuresti in decurs de 1 an - primesti 7 salarii.
- te incadrezi in categoria 2.b. => Ai luat rezidentiatul... Felicitari! ...si-atat! :shock:

DE CE legea este interpretata diferit in diferitele judete is beyond me, dar traim in tara lui Papură-Vodă si orice este posibil aici!


Asa ca sfatul meu: inarmati-va cu rabdare si o tona de intrebari si argumente, duceti-va frumos la AJOFM si poate dati peste cei care interpreteaza legea in favoarea voastra sau ii convingeti voi s-o faca. :)

Bafta maxima!

Sper sa fi fost cat de cat coerenta. :oops:


IMPORTANT!
Cei care nu au depus o cerere de somaj in 60 de zile de la licenta, pot face astfel:
Faceti rost de la o agenie de plasare de forta de munca acreditata AJOFM (gen HH Consulting, Sobis, Adecco etc) de o adeverinta din care sa reiasa ca in termen de 60 de zile de la licenta ati cautat prin ei serviciu. Adeverinta se depune la AJOFM impreuna cu dosarul de somaj. Astfel deveniti eligibili pt prima la fel ca si cei ce au depus cerere de somaj in termen.
E pe bune!

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: prima de instalare

Postby Aurora boreala » Fri Dec 12, 2008 8:52 pm

Scanteioara wrote:
Karina1 wrote:dupa ce am citit tot ce se poate despre acest subiect tot nu sunt lamurita. Nu beneficiem toti de prima de instalare? trebuia neaparat sa imi depun actele pt somaj? ca nu vad legatura intre cele doua. Pana la urma la cine ma duc sa cer aceasta prima?



NU beneficiem toti de aceasta prima. Prima merge mana-in-mana cu indemnizatia de somaj. Ai luat ajutor de somaj pana acum [de exemplu: nu ai luat la facultate din prima si ti-ai facut acte de somaj si ai primit de la stat indemnizatia de somaj cel putin o luna ]- poti cere prima. Nu ai beneficiat de indemnizatia asta de ajutor de somaj => nu poti cere prima!

In jud. Arges stiu sigur ca NU se da somaj pe noiembrie/decembrie pt absolventii care au promovat examenul de rezidentiat anul acesta. Cum spuneam mai sus.. NO şomaj - NO primă!

Ramane la latitudinea fiecarui functionar public din cadrul AJOFM daca doreste sau nu "sa-si asume raspunderea" pt ajutorul de somaj acordat.



Si sa recapitulam:

1) Dat licenta. In decurs de 60 zile depus dosar de cautator de loc de munca la AJOFM. [Asta nu se considera dosar pt somaj, pt ca in decurs de 60zile atat AJOFM, cat si tu cautati cu spor un loc de munca pt tine :roll: ]

2) Dat rezidentiat. Promovat rezidentiat. [Felicitari!] De aici, in functie de cum interpreteaza legea fiecare judet, exista 2 posibilitati:
a) Varianta fericita: te duci din nou la AJOFM si iti spun ca trebuie sa strangi diferite acte sa depui un al 2lea dosar, cel PT SOMAJ, urmand sa primesti indemnizatie de somaj pe o luna [mie mi-au tot zis de decembrie, eu de decembrie stiu, vad ca si asta variaza de la un judet la altul];
b) Varianta nefericita: te duci din nou la AJOFM si iti spun ca aici se termina totul: ai luat rezi si NU depui dosar de somaj, pt ca ei nu sunt dispusi sa riste pt tine, in eventualitatea unui control. bduh.gif

Concluzii:
- te incadrezi in categoria 2.a. => in decurs de 1 an depui cere pt prima de relocare/instalare sau cum se mai numeste in zilele astea si primesti 2 salarii daca serviciul tau este la >50km de casa, respectiv 7 salarii daca serviciul este la >50km de casa si iti schimbi si domiciliul in urma angajarii. Ex: esti din Pitesti si te angajezi in Bucuresti; distanta este de 118km; ramai cu CI de Pitesti - primesti 2 salarii; iti faci CI de Bucuresti in decurs de 1 an - primesti 7 salarii.
- te incadrezi in categoria 2.b. => Ai luat rezidentiatul... Felicitari! ...si-atat! :shock:

DE CE legea este interpretata diferit in diferitele judete is beyond me, dar traim in tara lui Papură-Vodă si orice este posibil aici!


Asa ca sfatul meu: inarmati-va cu rabdare si o tona de intrebari si argumente, duceti-va frumos la AJOFM si poate dati peste cei care interpreteaza legea in favoarea voastra sau ii convingeti voi s-o faca. :)

Bafta maxima!

Sper sa fi fost cat de cat coerenta. :oops:


Nicaieri in lege nu e scris de absolventii de medicina in mod deosebit, asa ca nu prea vad de ce nu au vrut sa te ia in evidenta si sa primesti indemnizatia de somaj pentru decembrie!! Nu ai muncit nicaieri cu contract din octombrie pana in decembrie! :evil:
Daca rezidentiatul il considera forma de invatamant, bine :hate: :hate: !
Asta e oarecum de inteles, desi rezidentii au si ei un contract de munca si li se retin toate darile catre stat :hate:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
Scanteioara
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 26, 2005 10:11 pm
Contact:

Re: prima de instalare

Postby Scanteioara » Fri Dec 12, 2008 11:50 pm

Aurora boreala wrote:
Nicaieri in lege nu e scris de absolventii de medicina in mod deosebit, asa ca nu prea vad de ce nu au vrut sa te ia in evidenta si sa primesti indemnizatia de somaj pentru decembrie!! Nu ai muncit nicaieri cu contract din octombrie pana in decembrie! :evil:
Daca rezidentiatul il considera forma de invatamant, bine :hate: :hate: !
Asta e oarecum de inteles, desi rezidentii au si ei un contract de munca si li se retin toate darile catre stat :hate:



De acord cu tine, dar nu tine numai de mine. Eu una zic ca m-am agitat un pic, dar am ramas fara idei, nu stiu unde si cui sa ma mai adresez.. Decat poate sa fac vreo petitie pe la Ministerul muncii, familiei si egalităţii de şanse :shock: [asta cu egaliatea de sanse este cat se poate de la panarama, observ eu]. Hmm... mai meditez pana saptamana viitoare. :D
Oboseala si lenea au aceleasi simptome.

dr_jack
Posts: 2
Joined: Sat Nov 22, 2008 11:39 am

Re: prima de instalare

Postby dr_jack » Mon Dec 15, 2008 8:25 pm

NU primim nicio prima sau cele sapte minime pe economie.Tanti de la somaj mi-a spus ca doar cei care au terminat altceva decat medicina generala pot primi prima si sapte salrii minime daca s-au angajat pe per nedeterminata inainte de suspendarea somajului.

IrinaN
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Nov 21, 2008 1:58 pm

Re: prima de instalare

Postby IrinaN » Mon Dec 22, 2008 9:39 pm

Azi am fost sa-mi ridic somajul 180 lei...pe noiembrie.....Asa ca...iata ca se da si somaj celor care au terminat medicina. Cei de la somaj mi-au spus ca prima de instalare nu se mai acorda rezidentilor in schimb daca aduc niste acte pot beneficia de nu stiu ce prima ( 2 salarii minime daca am flotant si 7 daca imi fac buletin de cluj).

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Tue Dec 23, 2008 12:32 am

dr_jack wrote:NU primim nicio prima sau cele sapte minime pe economie. prima nu primim, dar cele sapte pe economie da. prima este prima de absolvent, pe care o primesc toti absolventii care s-au angajat prin suspendarea somajului, mai putin medicinistii care iau rezi. cei care nu iau rezi, au fost someri si devin stagiari, ei bine, ei primesc prima de absolvent, pentru ca in cazul rezidentilor pregatirea in rezidentiat este considerata in sine ca o forma de subventie, in timp cei care sunt stagiari nu beneficiaza de acest sistem de specializare atat de aparte.Tanti de la somaj mi-a spus ca doar cei care au terminat altceva decat medicina generala pot primi prima si sapte salrii minime daca s-au angajat pe per nedeterminata inainte de suspendarea somajului.
ai dreptate, cu rezerva ca cele doua/sapte salarii de fapt sunt acordarea unei sume echivalente cu indicele mediu pe economie la data acordarii, care la ora actuala este mai mic decat minimul, in suma de cca 500 ron. aceasta poarta numele de prima de instalare, se acorda de 2 ori celor care isi fac flotant post-angajare la o distanta mai mare de 50/70km de casa (distanta vad ca depinde de abilitatile de interpretare a legii de catre fiecare asp) si de 7 ori celor care isi fac domiciliul (in termen de 60 zile) post-angajare la o distanta mai mare de 50/70km de casa, acordarea acestor sume fiind direct legata de acordarea indemnizatiei de somaj. ca o mentiune suplimentara, asp bh acorda aceste sume intr-un singur virament, prin posta, la adresa nou declarata conform actului de identitate cu modificarile operate. sper ca v-am fost de folos :allright:

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: prima de instalare

Postby aspirina » Tue Dec 23, 2008 1:44 am

Ma scuzati ca dau buzna,deci daca eu nu fusei somera inseamna ca nu-mi dau adormitii astia parale? :aaa:

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Tue Dec 23, 2008 1:56 am

aspirina wrote:Ma scuzati ca dau buzna,deci daca eu nu fusei somera inseamna ca nu-mi dau adormitii astia parale? :aaa:


apai... mai intreaba-i, dar ai nostri mi-au zis ca fff multa lume rateaza paralele pentru ca nu se cunoaste legea. nu ca ar fi foarte mediatizata...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Tue Dec 23, 2008 1:58 am

dr_bang wrote:(distanta vad ca depinde de abilitatile de interpretare a legii de catre fiecare asp) , asp bh


scuze, colegii, in loc de asp a se citi ajofm. nush ce m-o fi apucat.

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: prima de instalare

Postby aspirina » Tue Dec 23, 2008 2:07 am

Si unde mai exact ar trebui sa intreb daca nu am fost somera defel? La ASP? Mersic fain dr_bang pt promptitudine,dau o cola virtuala :allright:

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Tue Dec 23, 2008 2:13 am

nu cred ca la asp, n-au ei treaba cu asta. mai degraba la ajofm. eu am gresit inainte, ma gandeam la ajofm si scriam asp. oricum, primele acelea le da ajofm-ul de unde pleci sau se transfera dosarul la ajofm-ul unde pleci, la solicitarea ta. eu zic sa intrebi la amandoua, ca poate dai peste careva mai informat. spun asta pentru ca am vazut ceva diferente intre judete la capitolul luare in evidenta somaj si alte raporturi specifice ale noastre cu agentiile judetene de ocupare a fortei de munca. iti urez multa bafta, mai multe nu imi vin in minte imi pare rau. daca aflu ceva, te anunt, tough.

mersi de cola, gand la gand cu bucurie. :allright:

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Tue Dec 23, 2008 2:24 am

ai pm, aspirina.

reimus
senior
senior
Posts: 116
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:21 am
Location: Bucuresti

Re: prima de instalare

Postby reimus » Wed Dec 31, 2008 3:52 am

Lumea vad ca spera in continuare la prima asta...
As fi tare curios sa aflu cate prime se vor acorda la nivel de tara...
Bafta tuturor celor care au depus cerere/dosar/whatever...

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: prima de instalare

Postby Spark » Fri Jan 16, 2009 8:22 pm

Deadline-ul pt depunerea dosarelor pt prima de instalare e 27 ianuarie.
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

reimus
senior
senior
Posts: 116
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:21 am
Location: Bucuresti

Re: prima de instalare

Postby reimus » Sun Jan 18, 2009 3:01 am

Oricum nu ma incadrez, dar tot raman curios cate prime se vor acorda... Numai ca probabil n-o sa aflu niciodata...

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: prima de instalare

Postby Spark » Sun Jan 18, 2009 9:20 pm

Nici la cele 2 salarii?
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: prima de instalare

Postby burlacelul » Sun Jan 25, 2009 9:30 pm

Problema e simpla!
Platesti fond de somaj, beneficiezi de legea somajului in inegralitate, deci si de prima. Nu platesti fond de somaj, nu beneficiezi de prima.
Rezidentii au un statut mai aparte si nu prea au cum sa devina someri. In concluzie nu ar trebui sa platim fond de somaj. Daca nu am plati fond de somaj, nu am avea dreptul la prima. Dar noi platim. Deci prima tre sa vina.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests