Radiologie

incotro ?
User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Radiologie

Postby andy gavrilescu » Tue May 23, 2017 9:58 pm

cred ca mai scrie si copilul.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Radiologie

Postby Chingachgook » Wed May 24, 2017 10:20 am

ile23 wrote:Hello!

Voi da rezidențiatul în toamna acestui an și îmi doresc foarte mult să iau radiologie. Cu toate că științific nu am nicio reținere privind aceasta specialitate, mă întreb serios care sunt riscurile care apar la femeile radiolog ce doresc să conceapă un copil în timpul rezidențiatului. Este expunerea profesională un impediment în acest sens? Există posibilitatea să faci stagii fără risc înainte de concepție și în timpul sarcinii? Și mai ales, superiorii sunt înțelegători? Mulțumesc!


1) singurul risc e ca o sa se supere seful ca il lasi fara om pe plantatie. dar asa e pe toate specializarile asa ca nu pune la inima.

iradierea nu are nicio legatura cu subiectul, te iradiezi mai mult daca esti ortoped care pune placute si suruburi sau chirurg vascular care pune stenturi

tu nu prea ai treaba cu aparatul care emite radiatiile ci mai mult cu pozele. esti in alta camera si uneori chiar in alta cladire. in viitor poti sa fii inclusiv in alt oras. teoretic poti sa faci eco sau rmn care sunt fara raze x dar depidne si de cum sunt organizate rotatiile acolo unde ajungi. din cate stiu se incepoe cu röntgen peste tot

b) radiologia in romania e la 20 de ani in urma a ceea ce e in Europa. radiologii buni din tara sunt formati in pofida sistemului (pe banii lor) si nu cu ajutorul lui.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ile23
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Dec 30, 2010 8:33 pm

Re: Radiologie

Postby ile23 » Sun May 28, 2017 8:46 am

Mulțumesc pentru răspunsuri și informații!

Succes!


Return to “Viata dupa rezi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests