Ultima zi

incotro ?
User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Ultima zi

Postby marmotul » Thu Aug 25, 2011 10:26 am

vlad s. wrote: Mai mult, eu unu nici nu port halat, si sunt adesea in blugi si tricou (ca viu pe bicicleta) si nu-mi face nimeni nimica. .

tu esti mai special.
cit ziceai ca iei ca instalator?
sau te-au angajat aia pe post de calculatorist?
qpepsi.gif

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ultima zi

Postby Phat Skidz » Thu Aug 25, 2011 10:39 am

Cred că instalatorii trebuie să poarte halat, când desfundă urechile. HAAAA, ce ţi-am zis-o! Iartă-mă, nu gândesc aşa în realitate, tot respectul pt specialitatea ta. Instalatori sunt cardiologii ăia cu PTCA.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Ultima zi

Postby marmotul » Thu Aug 25, 2011 8:54 pm

acum pe bune, de ce nu porti halat? obtii rezultate mai bune la tratament asa? scapa oamenii de fobia de halat alb?

eu ma gindesc ca halatul are in primul rind rol de protectie: mai singereaza sau vomita unul pe tine, mai scapi cafeaua pe piept, asa ca de ce sa nu te protejezi?
mai e si partea materiala, un halat e mai ieftin decit o camasa mai bunicica sau un tricou mai ok, deci mai bine porti la munca halat, e mai economic.
qpepsi.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ultima zi

Postby Chingachgook » Thu Aug 25, 2011 10:27 pm

marmotule nu te dezlipesti de eticheta aia de iasi nici mort


cand a fost ma ultima data cand a vomat un pacient pe tine? sigur, poti sa imi raspunzi "ieri" dar amandoi stim care este adevarul de fapt.


halatul avea rol de protectie avea acum 150 de ani pe vrema lui lister. azi este pur si simplu o uniforma. si la psihiatrie e un motiv pentru care lipseste.

de ex aici in elvetia toti medicii poarta halat. toti inclusiv seful de sectie. si din ala lung si jenant, nu din alea sic. albe, simple si fara reclama la medicamente pe piept. pe de alta parte nu o sa vezi absolut nicio asistenta cu halat.

faptul ca tu dai cafeaua pe piept ma face sa ma gandesc la niste lucruri
1. iti tremura mana (diagnostic diferential: bautura? - Cave: esti orelist, deci aproape chirurg, deci umbli cu instrumente taioase pe langa gatul oamenilor)
2. cand bei cafea si nu ai halatul la tine ai o babetzica din aia de bebelusi si o pui repede la gat?


eu ma duc la spital cu tricouri de 3 euro bucata.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Ultima zi

Postby marmotul » Fri Aug 26, 2011 7:26 am

:shock:
qpepsi.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ultima zi

Postby Chingachgook » Fri Aug 26, 2011 8:12 pm

repet mai rar?

care parte ti s-a parut mai neclara?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ultima zi

Postby 187.92a » Sat Aug 27, 2011 12:25 am

vlad si alte psihiatre (vrei link?) de ex zice pe unde apuca ca nu poarta halat. nu esti singurul meganeconventional..


poate pt voi acolo sa aveti capitol separat unde sa fiti mentionati la curs ca exceptii.

m-am gandit si eu ca nu ma pot afisa in toalele mele de firma sub halat, pot si eu sa renunt la halat? ia mai zi care era explicatia poate adaptez? :)


la tine probbl ca nu poti dupa ce transpiri in ultimu hal pe bicicleta sa mai si pui halat, te imputi f rau probabil? intreb, nu dau cu parul :)

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ultima zi

Postby Phat Skidz » Sun Aug 28, 2011 5:55 pm

sictirel.

Aşa e obiceiu în psihiatrie, nu se poartă halat. Şi nu de ieri de azi. Există multe explicaţii, multe a posteriori, eu cred că principalul motiv pentru care psihiatrii au renunţat la halat a fost ca să scape de imaginea de temnicer. În spitalul de psihiatrie, dacă eşti în halat, eşti totalitar. În halat, eşti Instituţia. Era o imagine nasoală a psihiatrilor. După aceea, s-au descoperit tot felul de avantaje în a nu purta halat, inclusiv cel igienic.
Sunt studii însă care arată că pacientul ar prefera să porţi halat. (Prin America, dar cred că şi la noi e la fel). Dar asta nu înseamnă să purtăm halat: pacientul trebuie şi el scos din relaţia stereotipă la care se aşteaptă.
Există şi un dezavantaj: mulţi iau absenţa halatului drept aroganţă/semn de superioritate ierarhică (vezi profi universitari care nu poartă niciodată halat, dar care se crizează dacă subalternii vin şi ei fără).
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ultima zi

Postby 187.92a » Sun Aug 28, 2011 10:08 pm

mi-ar placea ca nici dermatologii sa nu poarte halat, dar trebuie o scuza babana.
asta pt ca vreau sa imi arat toalele de firma, altfel cu halat e useless, trebuie sa le las etichetele ca sa se observe.
acuma ideea este ca nici nu vreau secretii pe toale.
f dificil..

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ultima zi

Postby Phat Skidz » Mon Aug 29, 2011 5:44 am

Io nu-mi arăt ţoalele de firmă, tocmai pt că nu port halat. Tricou (hai cămaşă) şi blugi.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ultima zi

Postby Chingachgook » Mon Aug 29, 2011 5:57 am

vlad s. wrote:Tricou (hai cămaşă) şi blugi.




si pantofi si esti cocalarul perfect.


sper ca macar camasa e cu maneca scurta
:D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ultima zi

Postby 187.92a » Mon Aug 29, 2011 6:16 pm

vlad s. wrote:Io nu-mi arăt ţoalele de firmă, tocmai pt că nu port halat.


:?:

halatul tau e de firma sau cum?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ultima zi

Postby 187.92a » Mon Aug 29, 2011 6:27 pm

eu am halat eu am halat Thierry Mugler, de ex, tu?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Ultima zi

Postby marmotul » Sat Sep 03, 2011 9:46 pm

kooksee wrote:marmotule nu te dezlipesti de eticheta aia de iasi nici mort


cand a fost ma ultima data cand a vomat un pacient pe tine? sigur, poti sa imi raspunzi "ieri" dar amandoi stim care este adevarul de fapt.


kooksee wrote:repet mai rar?

care parte ti s-a parut mai neclara?
.

1. eu ma fac ca sunt orl-ist. fac zilnic laringoscopii, si sunt multi pacienti reflexivi, deci...voma e ceva normal. ma mai ocup si cu bagatul si scosul diverselor pansamente, bureti &co prin nasuri, deci saptaminal adun si ceva pete de singe pe halate. dar na, asta e mai greu de stiut cind nu ai habar cu ce se maninca orl-ul
.
kooksee wrote:faptul ca tu dai cafeaua pe piept ma face sa ma gandesc la niste lucruri
1. iti tremura mana (diagnostic diferential: bautura? - Cave: esti orelist, deci aproape chirurg, deci umbli cu instrumente taioase pe langa gatul oamenilor)
2. cand bei cafea si nu ai halatul la tine ai o babetzica din aia de bebelusi si o pui repede la gat?
.

eu nu beau cafea, deci sunt exclus din discutie. ma gindeam ca poate vlad, dupa ce conduce bicicleta prin drumurile patriei spre munca, ramine cu un tremur fin datorita gropilor patriei.
.
kooksee wrote:eu ma duc la spital cu tricouri de 3 euro bucata.

eu port la spital halate gratuite

si ultima chestie, si cea mai importanta. eu purtam aici o discutie cu vlad, asteapta sa iti vina randul si tie
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Ultima zi

Postby marmotul » Sat Sep 03, 2011 10:03 pm

vlad s. wrote:sictirel.

Aşa e obiceiu în psihiatrie, nu se poartă halat. Şi nu de ieri de azi. Există multe explicaţii, multe a posteriori, eu cred că principalul motiv pentru care psihiatrii au renunţat la halat a fost ca să scape de imaginea de temnicer. În spitalul de psihiatrie, dacă eşti în halat, eşti totalitar. În halat, eşti Instituţia. Era o imagine nasoală a psihiatrilor. După aceea, s-au descoperit tot felul de avantaje în a nu purta halat, inclusiv cel igienic.
Sunt studii însă care arată că pacientul ar prefera să porţi halat. (Prin America, dar cred că şi la noi e la fel). Dar asta nu înseamnă să purtăm halat: pacientul trebuie şi el scos din relaţia stereotipă la care se aşteaptă.
Există şi un dezavantaj: mulţi iau absenţa halatului drept aroganţă/semn de superioritate ierarhică (vezi profi universitari care nu poartă niciodată halat, dar care se crizează dacă subalternii vin şi ei fără).

se pare ca am avut dreptate. faptul ca nu porti halat ajuta la tratamentul pacientilor.
acum alta chestie, ca nu pricep, m-ai cam bagat in ceata:
- nu porti halat ca sa nu pari temnicer, vrei sa te apropii intr-un fel de pacienti, dar pacientii vor sa porti halat. sa inteleg ca in general oamenii cu probleme mentale sunt masochisti? de ce trebuie scos pacientul din relatia stereotipa la care se asteapta?
alta chestie, care e avantajul igienic in a nu purta halat? pe oreleu de ex, cam nasol daca nu porti halat, se intimpla destul de des sa te patezi cu diverse si atunci ori arunci tricourile si camasile, ori stai cit mai departe de pacient si doar te faci ca muncesti, doar ca sa nu cumva sa te murdaresti.

vlad s. wrote:
Există şi un dezavantaj: mulţi iau absenţa halatului drept aroganţă/semn de superioritate ierarhică (vezi profi universitari care nu poartă niciodată halat, dar care se crizează dacă subalternii vin şi ei fără).

inca nu am intilnit specimene de genul, din fericire.
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ultima zi

Postby 187.92a » Sun Sep 04, 2011 4:19 am

pai ba, specialitatea aia a lui e literatura. el nu se jigareste si nu trebuie sa fie steril decat daca **te paciente :)
pe bune, dar acolo imho nu exista contact cu pacientul asa ca nu conteaza. pacientii acolo sunt cam ca la functionar in audienta. eu asa cred. adica nu cred ca exista hais a vedem examenul aparatului locomotor, tueste, trage aer, zi 33. in spital exista macar bacteriile nosocomiale. dar asa, la birou, esti cum sa zic, ca ofiterul de credite, ca reporterul la presedintie, ca nelu la intalnire cu maricica la o terasa. nu sunt microbi acolo.


marmotul wrote:alta chestie, care e avantajul igienic in a nu purta halat? pe oreleu de ex, cam nasol daca nu porti halat, se intimpla destul de des sa te patezi cu diverse si atunci ori arunci tricourile si camasile, ori stai cit mai departe de pacient si doar te faci ca muncesti, doar ca sa nu cumva sa te murdaresti.


asta am zis mai sus, plus ca zica pe telefonul mobil al emicului sunt numai bacterii nosocomiale nasoale. studiu englezesc.
pe bune

marmotul wrote: ma gindeam ca poate vlad, dupa ce conduce bicicleta prin drumurile patriei spre munca, ramine cu un tremur fin datorita gropilor patriei.
.
sunteti obsedati ba de faza cu bicla si mai ales de consicinte, pe bune. deci: nu transpira, nu tremura, etc. alte prespuse consecinte? dati incoace sa infirmam

marmotul wrote:eu port la spital halate gratuite

ma crezic a puteam sa jur? mananci la spital gratuit, locuiesti gratuit, normal ca hjalate gratuit. hartie igienica la fel? pe bune intreb. as veni sa-mi fac un stoc

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Ultima zi

Postby marmotul » Sun Sep 04, 2011 10:40 am

trident wrote:ma crezic a puteam sa jur? mananci la spital gratuit, locuiesti gratuit, normal ca hjalate gratuit. hartie igienica la fel? pe bune intreb. as veni sa-mi fac un stoc

sunt un adevarat parazit al sistemului medical romanesc, ce mai. sa imi fie rusine.

acum pe bune, cit am stat in spital am platit o suma pentru chirie si utilitati, iar despre mincarea din spital...nici macar in garda nu o mancam. parca v-am mai spus de puiul cu blana pe care il 'servesc' astia pe aici.
cu halatele m-a fericit o colega rep, mi-a adus un maldar de halate de alea mari, ca erau prea mari si nu avea ce face cu ele. Intr-un fel e misto sa porti masuri extreme la haine:), te scoti cu halate gratis
qpepsi.gif

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun Sep 04, 2011 11:01 am

kooksee wrote:
vlad s. wrote:Tricou (hai cămaşă) şi blugi.




si pantofi [...]

Pantofi din aia stil sandale, ca sa respire piciorul.
E important, nu discuti cu oricine.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ultima zi

Postby Melania » Sun Sep 04, 2011 11:07 am

Eu port costum si cravata, nu poti sa fii rep in sandale; btw cred ca am ramas singurul rep de pe imed dupa ce Tasha a dezertat.
Btw im, tie cine iti calca camasile?

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Ultima zi

Postby amalia93 » Sun Sep 04, 2011 3:33 pm

gazelele.
ce s-a stricat imedul! parca erau mai prietenesti relatiile intre veterani. sau nu prea mai sunt neofiti, si atunci va atacati intre voi?
dintzishorule, vad ca ai plecat din tzara noastra draga. si pe acolo tai frunza la caini, de ai timp sa invadezi imedul?bravo! eu zic sa-l privatizezi. mult mai potrivit ar fi imedulluitrident.eu.ro
oricum,imedul este clar al tau.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ultima zi

Postby 187.92a » Sun Sep 04, 2011 4:34 pm

hm, nu te-am mai vazut de mult pe imed, luni bune, ceva, dar presupun ca ai niste rani de lins, sau ceva. :) azi as putea sa iti ofer lamaita, frunzele sunt minunate pt ce iti trebuie tie. sigur, ce iti trebuie tie nu prea exista pe imed, ca noi suntem mai tinerei, asa. pt atacuri te-as invita sa ma injuri pe praivat, poate iese ceva frumos pana la urma, mai stii?
am fost baiat bun ca nu am raportat pt offtopic.

ba voi purtati cravata lata sau subtire? nod triunghiular sau patrat? ce culori preferati?
eu merg la munca in crocs verzi, ca sa fiu mai apropiat de pacient

aveti camasi la locul de munca? sau cu aia din ratbeu/strada direct in caibnet?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ultima zi

Postby Phat Skidz » Mon Sep 05, 2011 5:50 am

În specialitățile chirurgicale, marmoate, nu poți să scapi de halat, asta e. Dar în alelalte... Să spună englejii de pe aici dacă la ei se mai poartă halat.

Pacientul vine cu niște prejudecăți mari la psihiatru, MARI. E important să i le demontezi, chiar dacă asta îl descumpănește oarecum în așteptări. Să profiți de ideile lui preconcepute care te avantajează este neetic.

Băi care e chestia cu "crocs"? Că înainte se numeau "gumari". E ca în revistele astea noi, unde am văzut că nu se mai zice șlapi, ci flipflops, etc.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ultima zi

Postby 187.92a » Mon Sep 05, 2011 3:18 pm

Erai mai simpatic cand citeai filozofie, desi nici acolo nu intelegeai.
Nu e nimic ciudat, moda se intoarce. In 2043 se vor purta opinci probabil dar nu le va zice tot opinci. Pt ca nu exista un nomenclator unic la nivel international pt articolele vestimentare. Un Registru Unic.
Am putea face ceva in directia asta, e necesara o initiativa internationala unitara in domeniu; e momentul sa punem capat acestor neintelegeri legate de terminologie.
Dar sa lasam ca nu asta era ideea:

Marmotul tu ai ceva de urasti pacientii?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Ultima zi

Postby marmotul » Mon Sep 05, 2011 10:10 pm

trident wrote:Marmotul tu ai ceva de urasti pacientii?

nu, de ce?
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ultima zi

Postby 187.92a » Mon Sep 05, 2011 11:40 pm

hai ma, zi. suntem aici toti tovarasi cu tine, poti sa zici.
eu asa am impresia.
vlad s. wrote:Să profiți de ideile lui preconcepute care te avantajează este neetic.
zice si vlad, nu de alta. ca eu nu as fi zis.

zice ca profiti in mod care nu este etic, ma.
adica de naspa. ma asteptam sa te simti putin.
da tu faci pe niznaiul.
auzi, ca nu este etic. hait.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ultima zi

Postby Phat Skidz » Tue Sep 06, 2011 1:06 pm

Eu nu ziceam, mamă, de marmot, ci de psihiatri.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ultima zi

Postby 187.92a » Tue Sep 06, 2011 4:55 pm

asta nu imi schimba parerea :)


Return to “Viata dupa rezi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests