NEONATOLOGIE

incotro ?
User avatar
einstenoa2005
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sun Jul 16, 2006 6:52 pm

NEONATOLOGIE

Postby einstenoa2005 » Fri Dec 03, 2010 5:34 pm

PT.CEI CARE ATI ALES SPECIALITATEA NEONATOLOGIE,1 AN SI 4 LUNI FACETI PEDAITRIE APOI 2 LUNI SI CEVA CHIRURGIE PEDIATRICA SI APOI INFECTIOASE ABIA APOI VENITI SI FACETI NEONATOLOGIE .Coordonatorul de rezidentiat pe Bucuresti este Prof.Stoicescu la Spitalul Polizu momentan toti neonatologii merg acolo nu au alta cale ,daca aveti alta cale nu veniti,zilele va sunt numarate.Pentru toti sa stiti ca specialitatea neontalogie este foarte grea iar cei care ati ales va felicit si sper sa reusiti,nu conteaza ce faci atata timp cat iti place.In primul rand sa stiti ca neontalogie exista si in Germania si in Anglia,eu zic sigur.Oricum decat sa mirositit batrani mai bine mirositi copiii care sunt minunati.Spor

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: NEONATOLOGIE

Postby Phat Skidz » Fri Dec 03, 2010 10:43 pm

Ştiai că şi copiii îmbătrânesc până la urmă? (Dacă scapă de neonatolog :D )
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
einstenoa2005
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sun Jul 16, 2006 6:52 pm

Re: NEONATOLOGIE

Postby einstenoa2005 » Sat Dec 04, 2010 10:07 pm

[quote="vlad s."]Ştiai că şi copiii îmbătrânesc până la urmă? (Dacă scapă de neonatolog :D )[/quote
HAHAHA ce specialitate aveti dumneavoastra,chiar credeti ca va descurcati cu unul de 500 de grame sa-l intubati!!!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: NEONATOLOGIE

Postby 187.92a » Sun Dec 05, 2010 8:43 pm

bine zis. e momentul sa ii zici si tu ca nu e medic ca nu face gesturi medicale etc.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: NEONATOLOGIE

Postby DarkComy » Wed Dec 22, 2010 11:35 pm

einstenoa2005 wrote:Oricum decat sa mirositit batrani mai bine mirositi copiii care sunt minunati.Spor


norocul neonatologului ca nu schimba el scutecele in reanimare ca sa simta mirosul minunat al copilului :lol:

cateva aspecte negative totusi pentru romania:

1. nu prea se scot posturi de neonatologi la stat
2. cele 2-3 spitale private din bucuresti au putini neonatologi pentru ca nu sunt tinuti nn cu probleme din ratiuni financiare
3. dupa 1-2 ani copilul ajunge pe mana pediatrului si inevitabil si fondurile aferente :D
4. poti deschide cabinet doar daca lucrezi cu un pediatru ca sa fie folosit dreptul lui de libera practica
5. daca nu ai cabinet si vrei sa castigi ceva in plus trebuie sa faci vizite la domiciliu

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: NEONATOLOGIE

Postby ares/tm » Fri Jan 14, 2011 9:28 am

si care e diferanta dintre pedofil si pediatru?
i can resist everything except temptation

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: NEONATOLOGIE

Postby marmotul » Sat Jan 15, 2011 9:51 am

einstenoa2005 wrote:.Oricum decat sa mirositit batrani mai bine mirositi copiii care sunt minunati

pottytrain5.gif pottytrain4.gif
qpepsi.gif

crissu83
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Jan 19, 2012 3:39 pm

Re: NEONATOLOGIE

Postby crissu83 » Thu Jan 19, 2012 4:05 pm

Salutare, imi cer scuze cava scriu, dar va roggg am o nelamurire si nu mai stiu pe cine sa intreb?:( voi cei care ati terminat medicina sigur ma puteti ajuta mai mult decat daca intreb pe oricine altcineva:(
eu am o poveste cam trista....tine de ginecologie....poate nu am nimerit unde trebuie dar nu mai stiu pe unde sa mai intreb.
La medic cand merg nu mai stiu ce sa mai intreb prima data..niciodata nu imi amintesc tot ce am de intrebat.

*am ramas insarcinata anul trecut si am pierdut sarcina la 10 sapt fara nici un simptom de dinainte..nicodata nu am avut probleme de sanatate:( am facut investigatii dupa si am aflat ca am mycoplasma/ureaplasma si o mica insufucienta de progesteron (s-a vazut la o ecografiie in z 24 ca endometrul meu era de grosime 6 mm abia) . S-a presupus ca de la toate astea adunate sau doar o simpla selectie naturala, am facut avort spontan. Acum mi s-a recomandat utrogestan vaginal 2 pe zi din z14 pana in z 24 a CM.
Am urmat 7 zile de tratament cu doxicilina pt ureaplasma si la control imi disparuse ureaplasma dar imi aparuse mycoplasma..cum, nu stiu!! Acum sunt iar pe tratament 10 zle cu ofloxacin pt mycoplasma si il termin duminica. As dori sa va intreb , poate cunoasteti: daca refac analizele de mycplasma dupa 5 zile de la terminarea tratamentului, e ok?? adica nu e prea devreme , nu? sper sa scap de ea:(
vroiam sa va mai intreb si daca dupa acest tratament, daca nu mai am mycoplasma, pot sa ramana gravida din nou, desi abia am terminat tratamentul cu antibiotic? ma refer: nu afecteaza cu nimik un eventual embrion nou format, faptul ca abia am terminat tratamentul cu antibiotic cu 10 zile in urma??

sunt disperata, numai la asta ma gandesc zilnic..la un bebe!
a fost cea mai dura palma pe care viata mi-a dat-o cand am pierdut sarcina trecuta!


Return to “Viata dupa rezi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests