decontare naveta???

incotro ?
User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: decontare naveta???

Postby holliday » Tue Sep 28, 2010 10:27 am

trident wrote:nu. stii de unde vine "spa"?


service de protection des animaux ?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: decontare naveta???

Postby b3 » Tue Sep 28, 2010 1:22 pm

Im, esti un idealist :) In Romania pleaca din spital medici foarte buni, asistente foarte bune si "directiunea" zice "ok" sau "imi pare rau ca plecati, doar atat va putem oferi". Si pleaca din ce in ce mai multi si raspunsul tot nu se schimba. Mai apare un Slatina sau un Giulesti, se mai fac acopera niste posturi, se mai fac niste regulamente si gata.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Sep 28, 2010 1:25 pm

Si daca aia e tot ce se poate oferi si nu se schimba neam, nu înteleg de ce te înghesui acolo.
Mazo ? Alte probleme gigantice ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: decontare naveta???

Postby Phat Skidz » Tue Sep 28, 2010 2:17 pm

Pt că in ziua de azi tre să fii mulţumit dacă ai serviciu, daia. Nici mie nu-mi convin o grămadă de chestii, dar când mă gândesc cam cum m-am simţit o lună jumate cât am fost fără ocupaţie...
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Sep 28, 2010 2:25 pm

Ca angajator m-as simti foarte misto sa am din astia ca tine, care-mi mânca neconditionat din palma, fericiti ca-i pleznesc peste oki dându-le ocupatie.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: decontare naveta???

Postby b3 » Tue Sep 28, 2010 3:57 pm

Nu se inghesuie, probabil doar acolo au gasit post.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: decontare naveta???

Postby Chingachgook » Tue Sep 28, 2010 3:58 pm

orice angajator s-ar simti misto sa il aiba pe vlad angajat
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: decontare naveta???

Postby Phat Skidz » Tue Sep 28, 2010 5:37 pm

Vai muţumesc ! :D
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Sep 28, 2010 6:14 pm

b3 wrote:Nu se inghesuie, probabil doar acolo au gasit post.

"Doar acolo" ? Ai scris-o de-a seriosulea ?

Imi aduce aminte bancul cu Maria batuta mar de barbate'su, si când e întrebata de ce sta cu el, raspunde "da, dar are caracter".

Fiecare are angajatorul pe care si-l merita.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re:

Postby holliday » Tue Sep 28, 2010 6:53 pm

Im wrote:Fiecare are angajatorul pe care si-l merita.

al meu e spanioloaica.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re:

Postby b3 » Tue Sep 28, 2010 8:29 pm

Im wrote:
b3 wrote:Nu se inghesuie, probabil doar acolo au gasit post.

"Doar acolo" ? Ai scris-o de-a seriosulea ?


Da, de ce te mira ? A zis deja ca nu se poate muta cu casa, si aici n-are rost sa dezvolti. Daca singurul spital unde a reusit sa gaseasca post e ala la 100+ km, ce sa faca ? Tine cont ca in Ro posturile sunt blocate sau pe pile.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Sep 28, 2010 8:47 pm

Aaa, faci fitze ca tu nu te muti, tu nu-ti misti fundul, tu nu risti, tu vrei musai aia si-aia asigurate si garantate ? Perfect, se gaseste rapid un angajator care sa profite de comozi din astia. Trebuie sa fi facut scoala de management la Spiru ca sa fii director/manager si sa acozi facilitati unor angajati pentru care e tot aia daca nu le acorzi.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: decontare naveta???

Postby b3 » Tue Sep 28, 2010 8:57 pm

Pai pentru deea2009 nu e tot aia, ca uite, cauta baza legala sa-i puna sa deconteze.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Sep 28, 2010 9:02 pm

Aia am observat si eu.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

deea2009
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Mar 28, 2009 7:37 am

Re: decontare naveta???

Postby deea2009 » Tue Oct 05, 2010 8:51 am

b3 wrote:Pai pentru deea2009 nu e tot aia, ca uite, cauta baza legala sa-i puna sa deconteze.

exact asta spuneam
cunosc o localitatea in care managerul spitalului a vb cu primarul si asta a fost de acord cu decontarea navetei, asa ca m-am gandit ca se poate, prin hotarare de consiliu, sau asa ceva.
stiu ca in invatamant exista o lege si este trecuta si in contractul colectiv de munca.
dar in sanatate...sindicate pentru medici...pauza....rezultate...zero...
iar pentru cei care se intreaba de ce fac asta zilnic: alta solutie nu am; ce sa fac sa stau acasa? iar afara din tara...ma mai gandesc.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: decontare naveta???

Postby 187.92a » Tue Oct 05, 2010 9:20 pm

nu se zice "asta" ci acesta, eventual domnul primar. macar pt aia care vor sa ajute un pic de respect.

doi: maie xista si solutia PRIVAT.

deea2009
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Mar 28, 2009 7:37 am

Re: decontare naveta???

Postby deea2009 » Wed Oct 06, 2010 8:00 am

multumesc pt corectura;
iar cand e vorba de unele specialitati ca santatatea publica, epidemiologia, igiena, unde nu lucrezi direct cu pacientii nu iti gasesti la privat ori cat ti-ai dori, crede-ma, si nici macar inca o jumatate de norma in alt spital.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: decontare naveta???

Postby 187.92a » Wed Oct 06, 2010 10:21 am

dadada, studii clinice firme de medicamente, etc. sigur ca da, nu gasesti in privat.
eu sunt uimit ca exista asa ceva la spitale. igiena nu ar trebui sa fie la sanepid? cred ca acolo e mai ceva ca la chirurgie ca si banet :)

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: decontare naveta???

Postby Phat Skidz » Wed Oct 06, 2010 1:02 pm

Toate clinicile particulare au și medic "igienist".
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

deea2009
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Mar 28, 2009 7:37 am

Re: decontare naveta???

Postby deea2009 » Wed Oct 06, 2010 5:32 pm

asta e parerea voastra
voi priviti din afara
la firmele de medicamente ca sa ajungi nu iti trebuie medicina, iar eu una nu am facut medicina sa ma milogesc de niste farmacisti si medici sa ma ajute sa imi fac targetul; la fel de bine poti sa vinzi si cartofi.
iar de spagi....iti este usor sa vorbesti, asta e si parerea mea despre chirurgi si sanepid....sa le vezi pe tutele alea de la sanepid cum vin, te trag la raspundere si apoi, fara nici o remuscare se pun la masa facuta de director (dupa ce iti spun ca se dezinfecteaza vasele cum trebuie, etc) si se hlizesc si pleaca cu plasa de medicamente din spital....
este un sistem de 2 bani

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: decontare naveta???

Postby holliday » Wed Oct 06, 2010 5:38 pm

deea2009 wrote:este un sistem de 2 bani


pai si cine te obliga sa muncesti in el?
de ce nu pleci?

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: decontare naveta???

Postby dexter65 » Wed Oct 06, 2010 7:32 pm

deea2009 wrote:multumesc pt corectura;
iar cand e vorba de unele specialitati ca santatatea publica, epidemiologia, igiena, unde nu lucrezi direct cu pacientii nu iti gasesti la privat ori cat ti-ai dori, crede-ma, si nici macar inca o jumatate de norma in alt spital.


cu spm te descurci daca mergi pe management. dar incepi de jos (ca sa ajungi director general dureaza). si asta inseamna inveti in primul rand studii (demografie, biostatistica, epidemio generala), evidence based medicine, health economics, management de proiect. si sa nu uitam de limba engleza. poti sa sari la o firma de medicamente daca nu prinzi o retea de clinici cum am prins eu (in faza de colaborare).

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: decontare naveta???

Postby dexter65 » Wed Oct 06, 2010 7:42 pm

dar vezi ca meseria asta nu se impaca bine cu toceala si cel mai important trebuie sa-ti placa sa conduci.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: decontare naveta???

Postby 187.92a » Wed Oct 06, 2010 8:54 pm

deea2009 wrote:la firmele de medicamente ca sa ajungi nu iti trebuie medicina, iar eu una nu am facut medicina sa ma milogesc de niste farmacisti si medici sa ma ajute sa imi fac targetul; la fel de bine poti sa vinzi si cartofi.


pai de-asta vrei sa iti deconteze naveta. nu vrei sa te schimbi tu dupa sistem, astepti sa se schimbe el dupa tine ca doar tu ai facut o facultate si lumea trebuie sa stea in coada fatza de chestia asta. n-o sa se intample.

si am spus studii clinice, nu reprezentant vanzari. vezi-l pe amicu dexter.

sunt curios: cand faci zilnic naveta te gandesti ca si facut o facultate de medicina si ca esti cineva? te incalzeste chestia asta- la propriu, asa?

si doi: ai facut o facultate, dar apoi s-a intamplat ceva ca ai facut ceva care -zici tu- nu este interesant pentru nimeni-nimeni-nimeni.

dar si primarul este "ãsta", pt ca probabil el nu a facut fac de medicina.
ok, ok

sfatul meu: mai fa o facultate; aia iti vor da abonament de transport cu care sa rezolvi pb cu naveta, si doi: poate ca nu strica sa te reprofilezi.

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: decontare naveta???

Postby dexter65 » Thu Oct 07, 2010 9:27 am

deci asculta-l pe amicul trident.


Return to “Viata dupa rezi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests