exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

schimbarea schimbarii...
markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby markus33 » Wed Dec 03, 2008 2:59 pm

pentru cineva care a luat un post care chiar ii convine, exista vreo posibilitate legala de a amana inceperea stagiilor cu 6 luni sau un an? stiu ca exista posibilitatea cu concediul medical si sarcina, dar nu e cazul.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby 187.92a » Wed Dec 03, 2008 3:03 pm

da, daca pur si simplu nu ai chef sa te apuci acum de munca se poate face intrerupere pe perioada de pana la 2 ani

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby markus33 » Wed Dec 03, 2008 4:50 pm

multumesc de raspuns. cum se procedeaza?

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby markus33 » Wed Dec 03, 2008 10:10 pm

a mai facut cineva de pe forum intrerupere de rezidentiat? stie cineva cum se procedeaza? multumesc

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby dr_arm » Wed Dec 03, 2008 10:17 pm

markus33 wrote:a mai facut cineva de pe forum intrerupere de rezidentiat? stie cineva cum se procedeaza? multumesc


gasesti aici si pentru intrerupere, prelungire rezidentiat
http://www.aspmures.ro/rezidenti.php (http://www.aspmures.ro/download/INTRERU ... ENTIAT.pdf)

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby markus33 » Wed Dec 03, 2008 11:18 pm

multumesc.

"Rezidentiatul se poate întrerupe din urmatoarele motive:
- participarea la forme de pregatire în afara României;
- însotirea sotului/sotiei în misiune oficiala sau la studii în strainatate;
- concediu de boala;
- concediu de maternitate;
- concediu pentru îngrijirea copilului pâna la doi ani;
- altele, potrivit legii."

ce inseamna altele, potrivit legii ? tocmai astea m-ar interesa .
care e exact legea, daca stie cineva.

User avatar
Zyplex
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 21, 2006 5:26 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby Zyplex » Thu Dec 04, 2008 1:17 am

sunt in aceeasi situatie, am sunat azi la minister, dna Chivu (021/3072615) si mi-a spus exact ce pasi am de urmat:

- merg la spitalul platitor (unde am postul) si semnez contractul, imi fac formele de incadrare pe post ca toti ceilalti rezidenti;
- tot acolo adresez o cerere pentru intreruperea rezidentiatului pe perioada dorita, in regim de concediu fara plata, mentionand in cerere si motivele;
- trebuie sa obtin de la spitalul platitor un aviz ca ei sunt de acord cu aceasta intrerupere;
- avizul, insotit de o cerere similara dar adresata MS, plus acte justificative, plus certificat de casatorie (dupa caz) se trimit la MS, prin prioripost , cu confirmare de primire;
- dna mi-a mai spus si ca: nu ai treaba cu DSP si nici cu indrumatorul de rezidentiat, atata timp cat spitalul platitor iti da acordul si adaugi si niste motive e ok, in principiu se rezolva fara probleme;
- mai am o colega care si-a amanat pt 4 luni (ea a luat post in iunie), si la fel, nu a intampinat nici o dificultate, spitalul platitor i-a dat avizul pe loc, fara prea multe intrebari...

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby markus33 » Thu Dec 04, 2008 3:38 am

multumesc foarte mult

User avatar
Zyplex
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 21, 2006 5:26 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby Zyplex » Thu Dec 04, 2008 1:34 pm

cu placere, succes...
daca mai afli ceva in plus, te rog sa postezi aici, eu am uitat sa intreb pe ce adresa pun actele la posta mai exact... :D
tin minte ca acum 3 ani cand mi-am facut transfer am pus: Ministerul Sanatatii - biroul transferuri (sau ceva de genul), Bucuresti si mi-a dat tipa si un nr de telefon la care sa sun sa intreb daca a ajuns dosarul, apoi m-au sunat ei pe mine cand s-a aprobat :allright:

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby markus33 » Thu Dec 04, 2008 11:53 pm

"sunt in aceeasi situatie, am sunat azi la minister

tin minte ca acum 3 ani cand mi-am facut transfer"

informatiile sunt de acum 3 ani sau de acum??

User avatar
Zyplex
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 21, 2006 5:26 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby Zyplex » Fri Dec 05, 2008 12:33 am

markus33 wrote:"sunt in aceeasi situatie, am sunat azi la minister

tin minte ca acum 3 ani cand mi-am facut transfer"

informatiile sunt de acum 3 ani sau de acum??


da, mai.. am dat din nou rezidentiat ca am vrut post :allright: cum era sa scriu informatii de acum 3 ani aiurea si sa zic ca-s de azi... :roll: plus ca am zis de semnarea contractului pe post, ori acum 3 ani nu se dadea rezidentiat pe post :rightblinky:


deci daca mai afli cate ceva in plus anunta-ma si pe mine, orice informatie e binevenita :peace:

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby markus33 » Fri Dec 05, 2008 12:14 pm

ok. multumesc. eu marti sau miercuri merg la spitalul platitor sa semnez contractul. inca ma interesez ce acte cer acolo. o sa fac si cererea de amanare 6 luni, sa vedem ce zice d-l manager.
am sa procedez cum ai zis. la minister cred ca am sa ma duc personal.
am sa postez aici daca apar probleme.

User avatar
Zyplex
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 21, 2006 5:26 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby Zyplex » Fri Dec 05, 2008 3:44 pm

markus33 wrote:ok. multumesc. eu marti sau miercuri merg la spitalul platitor sa semnez contractul. inca ma interesez ce acte cer acolo. o sa fac si cererea de amanare 6 luni, sa vedem ce zice d-l manager.
am sa procedez cum ai zis. la minister cred ca am sa ma duc personal.
am sa postez aici daca apar probleme.


ok, astept news, eu cred ca joi sau vineri ma duc, sa vad cum reusesc sa ma invoiesc de la work :allright: bafta

User avatar
Zyplex
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 21, 2006 5:26 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby Zyplex » Sat Dec 13, 2008 12:39 pm

markus33 wrote:ok. multumesc. eu marti sau miercuri merg la spitalul platitor sa semnez contractul. inca ma interesez ce acte cer acolo. o sa fac si cererea de amanare 6 luni, sa vedem ce zice d-l manager.
am sa procedez cum ai zis. la minister cred ca am sa ma duc personal.
am sa postez aici daca apar probleme.


ai fost la minister? ti-a cerut ceva in plus fata de ceea ce am scris eu mai sus ???

eu am fost la spitalul platitor si inca nu mi-au aprobat cererea de intrerupere, cica ei n-au mai auzit asa ceva, de rezidenti care isi intrerup rezidentiatul ca sa plece in strainatate :shock: si mai dureaza, ca trebie sa se mai gandeasca putin.... :roll: sper sa nu se gandeasca prea mult totusi, ca am cumparat deja biletele de avion :hate:

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby markus33 » Sat Dec 13, 2008 5:22 pm

scuze ca nu am mai scris, eu fiind in tara ptr cateva zile am avut multe de facut. am fost la spital si mi-au aprobat in 5 minute. apoi am sunat la centrul de perfectionare si mi-au spus ce acte trebuie si sa merg la minister marti si joi, atunci avand program cu publicul cei de la resurse umane. asa ca le-am trimis prin prioripost toate actele, exact cum ai zis si tu. acum sper sa imi dea un raspuns favorabil. deci e perfect legal sa intrerupi, faci o cerere de concediu fara plata, cu motivele x...
nu inteleg de ce spitalul te-a amanat, ei nu ar avea nici o problema. oricum eu merg pe 15 la tg mures, acolo am centrul de pregatire, ptr ca asa e corect sa ii anunt si pe ei personal, sa iau curricula, etc.
succes !

User avatar
Zyplex
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 21, 2006 5:26 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby Zyplex » Sat Dec 13, 2008 11:44 pm

markus33 wrote:scuze ca nu am mai scris, eu fiind in tara ptr cateva zile am avut multe de facut. am fost la spital si mi-au aprobat in 5 minute. apoi am sunat la centrul de perfectionare si mi-au spus ce acte trebuie si sa merg la minister marti si joi, atunci avand program cu publicul cei de la resurse umane. asa ca le-am trimis prin prioripost toate actele, exact cum ai zis si tu. acum sper sa imi dea un raspuns favorabil. deci e perfect legal sa intrerupi, faci o cerere de concediu fara plata, cu motivele x...
nu inteleg de ce spitalul te-a amanat, ei nu ar avea nici o problema. oricum eu merg pe 15 la tg mures, acolo am centrul de pregatire, ptr ca asa e corect sa ii anunt si pe ei personal, sa iau curricula, etc.
succes !


-inteleg ca nu au cerut nimic in plus, nici un act, nu?
-te rog spune-mi la ce adresa ai trimis actele: Ministerul Sanatatii, str. C. Popisteanu 1-3, sect. 1 Bucuresti? Ai mai mentionat ceva pe plic, biroul, etc?
-cum afli daca s-a aprobat de la minster, te suna ei sau ti-au dat un nr. la care sa suni sa intrebi??

cu spitalul nici eu nu credeam ca voi avea probleme, dar daca ei nu au prea au avut rezidenti probabil nu stiu cu ce se mananca, sper sa se rezolve.. am insistat si eu pe ideea ca e o formalitate, ca dosarul va fi analizat si aprobat de Minister, ca e urgent... etc, am incercat sa le explic, dar raspunsul a fost acelasi... "reveniti saptamana viitoare!" :roll: probabil s-au gandit la mine, sa ma obisnuiesc cu naveta de pe acum :hate:

luni ma prezint si eu la repartitia pe stagii si clinici, anunt ca am facut intreruperea, poate imi cunosc si colegii cu ocazia asta..
iti urez multa bafta :allright:

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby markus33 » Sun Dec 14, 2008 12:03 am

cand am sunat la centrul de perfectionare mi-au spus sa duc la minister cererea de intrerupere, motivele intreruperii si contractul cu spitalul. Asa ca am trimis prioripost aceste documente, cu mentiunea "pentru departamentul resurse umane, salarii....etc" sper sa imi raspunda cumva, cel putin legal in 30 zile, pe adresa mea. daca nu primesc raspuns, o sa telefonez.

User avatar
Zyplex
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 21, 2006 5:26 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby Zyplex » Sun Dec 14, 2008 8:01 am

markus33 wrote:cand am sunat la centrul de perfectionare mi-au spus sa duc la minister cererea de intrerupere, motivele intreruperii si contractul cu spitalul. Asa ca am trimis prioripost aceste documente, cu mentiunea "pentru departamentul resurse umane, salarii....etc" sper sa imi raspunda cumva, cel putin legal in 30 zile, pe adresa mea. daca nu primesc raspuns, o sa telefonez.


CONTRACTUL???
sau adeverinta ca sunt de acord cu intreruperea/cererea aprobata si semnata :?:

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby markus33 » Sun Dec 14, 2008 9:22 am

si una si alta. deci de la centrul de perfectionare au zis sa merg la minister cu cererea de concediu fara plata aprobata de managerul spitalului, dar si cu contractul semnat cu spitalul. asa ca am facut copii de pe toate si le-am trimis.

User avatar
Zyplex
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 21, 2006 5:26 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby Zyplex » Sun Dec 14, 2008 7:56 pm

markus33 wrote:si una si alta. deci de la centrul de perfectionare au zis sa merg la minister cu cererea de concediu fara plata aprobata de managerul spitalului, dar si cu contractul semnat cu spitalul. asa ca am facut copii de pe toate si le-am trimis.


ok. merci :allright:

User avatar
Zyplex
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 21, 2006 5:26 pm

Re: exista o posibilitate de a amana pregatirea de rezidentiat ?

Postby Zyplex » Mon Dec 15, 2008 8:35 pm

markus33 wrote: deci e perfect legal sa intrerupi, faci o cerere de concediu fara plata, cu motivele x...
nu inteleg de ce spitalul te-a amanat, ei nu ar avea nici o problema!


inca nu mi-au aprobat, fac tot felul de figuri, a trebuit sa vin azi la spital sa ma ocup personal, dar desigur am ajuns inainte de terminarea programului (ca dimineata am fost si eu la repartitia pe clinici, mi-am cunoscut colegii, indrumatorul... )
astia sunt batuti in cap am dat telefoane peste telefoane, si la MS si la CNPDS imi spun ca e legal si e dreptul meu, astia nu si nu, ca ei nu stiu daca are temei legal acesta intrerupere... trebuie sa raman aici pana maine (norocul meu ca am o ruda in oras, ca altfel dormeam in masina) acum am cautat si legea pe net, si am gasit-o, dimineata la prima ora ma duc sa le dau cu legea in cap sa vada incompetentii naibii ca nu-si fac treaba, ca doar nu era treaba mea sa invat legislatie, ci a lor!!

"4) Rezidenţiatul se poate întrerupe din următoarele motive: module de pregătire în afara României, însoţire soţ/soţie în misiune oficiala sau studii în străinătate, concediu de boală, concediu de maternitate, concediu pentru îngrijirea copilului până la doi ani şi altele, potrivit legii.

(5) Întreruperile de rezidenţiat, cu excepţia modulelor de pregătire efectuate în afara României şi recunoscute, duc la prelungirea rezidenţiatului cu perioada respectivă.

(6) Întreruperea nejustificată a rezidenţiatului pe o perioadă mai mare de 6 luni atrage măsura încetării calităţii de rezident."

sa mai spun ca managerul e economist si ca a aterizat in aceasta functie, acusica dupa alegeri?????? si ca nu stie cu ce se mananca treburile astea cu rezidentiatul ca si multe altele de care nu are habar, ca tot trimite cererea mea prin tot spitalul poate se nimereste cineva sa stie?? dar lasa, mai bine nu mai spun... :hate:


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests