Alegere spitale Bucuresti

schimbarea schimbarii...
User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Alegere spitale Bucuresti

Postby raluca_doc » Thu Nov 27, 2008 4:23 pm

am gasit pe site-ul ASP Bucuresti urmatorul comunicat, postat pe 24 noiembrie:
ANUNT-REZIDENTIAT 2008
Alegerea unitatilor de incadrare din
Centrul Universiatr Bucuresti, pentru
incheierea contractelor individuale de
munca pe durata
determinata/nedeterminata, va avea loc
in data de 11.12.2008 in Amfiteatru
Mare al Spitalului Universitar de
Urgenta Bucuresti (Spl. Independentei
nr. 169, sect. 5) incepand cu ora 9.00.

Nu mai sunati acolo ca sa obtineti aceasta informatie, pentru ca n-au habar de ea (am sunat eu azi si mi-au spus sa revin saptamana viitoare)

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby dr_arm » Thu Nov 27, 2008 4:36 pm

dar pentru cei care au alt spital platitor, dar efectueaza stagiile intr-un spital din Bucuresti, cum se procedeaza?



ANUNT-REZIDENTIAT 2008
Alegerea unitatilor de incadrare din
Centrul Universiatr Bucuresti, pentru
incheierea contractelor individuale de
munca pe durata
determinata/nedeterminata, va avea loc
in data de 11.12.2008 in Amfiteatru
Mare al Spitalului Universitar de
Urgenta Bucuresti (Spl. Independentei
nr. 169, sect. 5) incepand cu ora 9.00.

Nu mai sunati acolo ca sa obtineti aceasta informatie, pentru ca n-au habar de ea (am sunat eu azi si mi-au spus sa revin saptamana viitoare)[/quote]

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby raluca_doc » Thu Nov 27, 2008 5:11 pm

dr_arm wrote:dar pentru cei care au alt spital platitor, dar efectueaza stagiile intr-un spital din Bucuresti, cum se procedeaza?

este vorba despre alegerea SPITALULUI PLATITOR si nu despre ALEGEREA STAGIULUI. Topicul asta nu e pentru tine.

etoil
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed Nov 26, 2008 10:17 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby etoil » Thu Nov 27, 2008 5:14 pm

Cand se va face alegerea spitalului platitor?Fiecare rezident isi alege spitalul?Poate sunt intrebari stupide dar sunt nitel confuz :roll:

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby raluca_doc » Thu Nov 27, 2008 5:25 pm

etoil wrote:Cand se va face alegerea spitalului platitor?Fiecare rezident isi alege spitalul?Poate sunt intrebari stupide dar sunt nitel confuz :roll:

esti FOARTE confuz! alegerea spitalului platitor (pentru cei care au luat rezi pe loc) se face la sediul ASP-ului din judetul tau si la amfiteatrul spitalului municipal in bucuresti. perioada este 5-12 noiembrie. atunci se semneaza si contractele de munca pe perioada determinata (= durata de pregatire in rezidentiat) pentru cei care au luat pe loc. cei care au luat pe post semneaza contract pe perioada nedeterminata cu spitalul unde si-au ales postul
alegerea STAGIILOR este pasul numarul 2. iti alegi stagiul cu care incepi pregatirea in rezidentiat incepand cu 1 ianuarie (de ex. cardio, anestezie etc)

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby dr_arm » Thu Nov 27, 2008 5:41 pm

Din cate am citit eu topicul e despre "alegere spitale Bucuresti". Am adresat o intrebare vis a vis tot de spitalele din Bucuresti, poate ma lamureste si pe mine cineva (din cate stiu este vorba de perioada 15-17, dar poate exista minti mai luminate!)...


raluca_doc wrote:
dr_arm wrote:dar pentru cei care au alt spital platitor, dar efectueaza stagiile intr-un spital din Bucuresti, cum se procedeaza?

este vorba despre alegerea SPITALULUI PLATITOR si nu despre ALEGEREA STAGIULUI. Topicul asta nu e pentru tine.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby razi » Thu Nov 27, 2008 5:52 pm

Asta este doar pentru rezidentii pe Bucuresti:pe 11 va alegeti doar spitalul platitor.Intre 15-17(veti fi programati pe specialitati)va alegeti spitalele mama(acolo unde veti face pregatirea in stagiu de baza si unde veti avea si coordonatorul de rezidentiatP)si care este altul decat spitalul platitor,in functie de specialitate si de ordinea mediilor.De ex,un rezident pe urgente isi va alege pe 11 ca spital platitor Sf.Ioan si in ziua cand va fi programat,in ordinea mediilor una din UPU de la un spital din Buc la propunerea CNPDS.Sper ca ati inteles ceva.Daca nu,mai intrebati ca va spun.

User avatar
corymp
junior
junior
Posts: 86
Joined: Fri Jul 18, 2008 1:23 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby corymp » Thu Nov 27, 2008 6:03 pm

cum ne alegem spitalul platitor? e dupa preferinte? e unul mai bun decat altul? imi explici si mie te rog? :) :)

razi wrote:Asta este doar pentru rezidentii pe Bucuresti:pe 11 va alegeti doar spitalul platitor.Intre 15-17(veti fi programati pe specialitati)va alegeti spitalele mama(acolo unde veti face pregatirea in stagiu de baza si unde veti avea si coordonatorul de rezidentiatP)si care este altul decat spitalul platitor,in functie de specialitate si de ordinea mediilor.De ex,un rezident pe urgente isi va alege pe 11 ca spital platitor Sf.Ioan si in ziua cand va fi programat,in ordinea mediilor una din UPU de la un spital din Buc la propunerea CNPDS.Sper ca ati inteles ceva.Daca nu,mai intrebati ca va spun.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby razi » Thu Nov 27, 2008 6:17 pm

In fiecare an se propun cateva-anul trecut au fost 4.Va aduna pe toti in aula Farmaciei si in ordinea mediilor va striga si va alegeti unul dintre acestea.Apoi mergeti la spitalul respectiv si cu un dosar care tre sa contina niste acte(care difera putin de la spital la spital)va angajati si semnati contractul.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby razi » Thu Nov 27, 2008 6:18 pm

Toate astea sunt pentru cei pe loc(logic daca vb de Buc).

User avatar
corymp
junior
junior
Posts: 86
Joined: Fri Jul 18, 2008 1:23 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby corymp » Thu Nov 27, 2008 7:03 pm

multumesc pt raspunsuri. As mai avea totusi o intrebare: e vreo diferenta intre spitale? e mai avantajos unul fata de altul? (banuiesc ca sunt niste diferente din moment ce ne pune pe noi sa alegem) adik unele dau bonuri si altele nu? sunt diferente de salarii? unii nu platesc la timp?
Mersi inca o data pt raspunsuri :roll:
razi wrote:In fiecare an se propun cateva-anul trecut au fost 4.Va aduna pe toti in aula Farmaciei si in ordinea mediilor va striga si va alegeti unul dintre acestea.Apoi mergeti la spitalul respectiv si cu un dosar care tre sa contina niste acte(care difera putin de la spital la spital)va angajati si semnati contractul.

User avatar
SAFINUTZA
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Mar 18, 2006 12:01 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby SAFINUTZA » Thu Nov 27, 2008 7:23 pm

Razi, multumim ca ne luminezi! as avea si eu niste intrebari, cand vine vorba de acte, birocratie, totul e in ceata pt mine. Eu sunt din Ct si am luat radio loc pe Buc. In continuare... ma duc pe 11 in aula la Spit Univ doar cu adev data la teleconferinta si imi aleg spit platitor ( daca ai niste sugestii si stii unde e mai bine ti-as fi recunoscatoare), apoi a doua zi ma duc la spit platitor si semnez contractul (aflam ce acte ne trebuie pe 11?) iar pe 15-17 merg sa imi aleg spitalul mama ?( pt Radio crezi ca cel mai bine e la spit Univ Buc?), tot atunci ne alegem si stagiile cu care incepem?

Scuze pt stress dar habar n-am care e treaba:(


Multumesc
Decevoir...la plus belle arme de seduction!

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby oya » Thu Nov 27, 2008 7:32 pm

"Prezentarea la nivelul autoritatilor de sanatate publica, din centrele universitare alese, respectiv
la unitatea sanitara care a publicat postul la concurs, pentru încheierea contractelor individuale de munca pe durata determinata/ nedeterminata se va face in perioada 5-12 decembrie 2008."

Pai atunci alegerea spitalului platitor (ma refer la Bucuresti) ar fi logic sa fie inainte de 5 decembrie.

Repartitia pe stagii este alta treaba, se face dupa ce am ales spitalul platitor (in zilele de 15, 16, 17).

User avatar
SAFINUTZA
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Mar 18, 2006 12:01 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby SAFINUTZA » Thu Nov 27, 2008 8:04 pm

nu mai inteleg nimic:(((((((((((((((((((
Decevoir...la plus belle arme de seduction!

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby razi » Thu Nov 27, 2008 8:16 pm

Nu va legati neaparat de date,ca nu stiu care sunt anu asta,eu v-am spus etapele.La alegerea spitalului platitor te duci cu foita si cu buletinul ca sa vada ca esti tu.Spitalele difera intre ele prin data in care primesti salariul si primele de stabilitate dar nu as putea sa va spun exact care sunt mai bune.Eu sunt la SF.IOAN si au avut si luni mai rele si mai bune.Cat despre unde ar trebui sa va alegeti spitalul mama in functie de specialitate,chiar nu stiu dacat pe specialitatea mea(care nu este radio)
Deci...am citit comunicatul si probabil ca spitalul platitor se va alege candva intre 5-12 (cred ca ei vor hotara o data),voi veti merge ulterior si veti face contractul,dupa care pe 15-17 veti alege spitalul mama(asta pt Bucuresti).Urmariti si perfmed-ul.Eu asa am inteles...

User avatar
hylldegar
junior
junior
Posts: 96
Joined: Sat Nov 22, 2008 9:21 am

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby hylldegar » Thu Nov 27, 2008 9:08 pm

mda...ba e 5..ba e 11...primul pas care e si in ce data?..ca restul aflam dupa la fata locului..

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby raluca_doc » Fri Nov 28, 2008 8:05 am

hylldegar wrote:mda...ba e 5..ba e 11...primul pas care e si in ce data?..ca restul aflam dupa la fata locului..

Valabil doar pentru rezidentii pe loc cu centru de pregatire bucuresti:
1. pe 11 se alege spitalul platitor (adica de unde iti iei salariul) in bucuresti la amfiteatrul spitalului municipal (sau universitar de urgenta, e acelasi lucru)
2. se semneaza contractul cu spitalul platitor
3. pe 15, 16, 17 se alege coordonatorul de stagiu (adica proful responsabil cu pregatirea ta) si unde vei face stagiul incepand cu 1 ianuarie. Stagiul cu care se incepe este stagiul de baza din specialitatea ta, adica radiologie pentru radiologi, anestezie pentru anestezisti, interne pentru internisti etc. si se poate face in multe spitale, in functie de alegerea ta (ai auzit de un medic bun acolo care se ocupa de rezidenti, sau spitalul e aproape de casa ta sau mai stiu eu ce motiv)
Alegerea de la punctul 3 se face la sediul centrului de perfectionare din strada bodesti

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby raluca_doc » Fri Nov 28, 2008 8:08 am

dr_arm wrote:Din cate am citit eu topicul e despre "alegere spitale Bucuresti". Am adresat o intrebare vis a vis tot de spitalele din Bucuresti, poate ma lamureste si pe mine cineva (din cate stiu este vorba de perioada 15-17, dar poate exista minti mai luminate!)...

cauta pe site la centru de perfectionare sau da un telefon pentru a afla data exacta la care specialitatea ta alege stagiile (15, 16 sau 17)

dr.mirabela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:55 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby dr.mirabela » Fri Nov 28, 2008 10:31 am

si eu sunt putin nedumerita :?: :?: daca pe 11 alegem spit platitor 12 e ultima zi in care putem semna contractul,n-o sa fie cam aglomeratie? sunt 600 de rezidenti pe buc si 4 spit platitoare.
si dosarul pe care l-am depus cand il luam inapoi? Ca avem nevoie de adeverinta ca am luat licenta si celelalte chestii.
daca stie cineva,pls spuneti-ne si noua si promit ca o sa le zic si eu la anu colegilor nostri ca mi se pare important sa te indrume cineva :D :D
If you are first you are first. If you are second you are nothing.

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby raluca_doc » Fri Nov 28, 2008 10:39 am

dr.mirabela wrote:si eu sunt putin nedumerita :?: :?: daca pe 11 alegem spit platitor 12 e ultima zi in care putem semna contractul,n-o sa fie cam aglomeratie? sunt 600 de rezidenti pe buc si 4 spit platitoare.
si dosarul pe care l-am depus cand il luam inapoi? Ca avem nevoie de adeverinta ca am luat licenta si celelalte chestii.
daca stie cineva,pls spuneti-ne si noua si promit ca o sa le zic si eu la anu colegilor nostri ca mi se pare important sa te indrume cineva :D :D

pe 11 o sa ni se dea o adeverinta cu care vom merge sa incheiem contractul. eu stiu ca poti avea acte lipsa cand semnezi contractul la spital si le poti duce dupa aceea (cel putin la sf. ioan doamnele de la runos sunt foarte dragute si te ajuta mult). zic sa asteptam pana pe 11, ca ne lumineaza aia acolo! daca nu le luam pe rand, riscam sa facem o harababura mai mare decat este deja si sa nu mai intelegem nimic. eu una vin pe 11 la ora 9 cu adeverinta de la repartitie si cu buletinul si apoi o sa vad ce ne spun pe loc. doar nu o sa ne oblige sa semnam TOTI 600 la cele 4 spitale in aceeasi zi!

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby oya » Fri Nov 28, 2008 11:13 am

Am sunat la CNPDS si mi s-a spus ca se va anunta oficial pe www.rezidentiat.info si pe site-ul perfmed cand va fi alegerea spitalului platitor in Bucuresti si sa urmaresc site-ul. Nu mi-a zis nimic de 11 decembrie.

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby raluca_doc » Fri Nov 28, 2008 11:17 am

oya wrote:Am sunat la CNPDS si mi s-a spus ca se va anunta oficial pe http://www.rezidentiat.info si pe site-ul perfmed cand va fi alegerea spitalului platitor in Bucuresti si sa urmaresc site-ul. Nu mi-a zis nimic de 11 decembrie.

vezi pe www.aspb.ro anuntul postat pe 24 noiembrie. eu cred ca e destul de clar. cei de la centrul de perfectionare nu au treaba cu noi pana pe 15,16 si 17 decembrie cand ne alegem stagiile.

User avatar
hylldegar
junior
junior
Posts: 96
Joined: Sat Nov 22, 2008 9:21 am

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby hylldegar » Fri Nov 28, 2008 9:11 pm

pe 11 o sa ni se dea o adeverinta cu care vom merge sa incheiem contractul. eu stiu ca poti avea acte lipsa cand semnezi contractul la spital si le poti duce dupa aceea (cel putin la sf. ioan doamnele de la runos sunt foarte dragute si te ajuta mult). zic sa asteptam pana pe 11, ca ne lumineaza aia acolo! daca nu le luam pe rand, riscam sa facem o harababura mai mare decat este deja si sa nu mai intelegem nimic. eu una vin pe 11 la ora 9 cu adeverinta de la repartitie si cu buletinul si apoi o sa vad ce ne spun pe loc. doar nu o sa ne oblige sa semnam TOTI 600 la cele 4 spitale in aceeasi zi!

asta voiam sa aflu! pe 11,cu adeverinta si buletinul,la ora 9 la spitalul municipal.sa'rana!

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby raluca_doc » Sat Nov 29, 2008 1:35 pm

stie cineva care sunt spitalele platitoare in bucuresti si eventual care sunt mai bune (in sensul ca dau sporuri, al 13-lea salariu etc)???

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby Medex » Sat Nov 29, 2008 3:19 pm

Toate dau sporurile prevazute prin lege.
in rest...
trident wrote:in rest, din moment ce nimeni nu da salariu mai mare, e un moft (dintre multele mofturi de rezident) care spital plutitor este mai bun.
de fapt algoritmuld e alegere este unul sia celasi, desi foarte ciudat: udne tantile sutn mai dragute, unde salariul vine fix pe 15, unde cardul e mai albastru
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby nicoletaghe » Sat Nov 29, 2008 8:25 pm

Medex wrote:Toate dau sporurile prevazute prin lege.
in rest...
trident wrote:in rest, din moment ce nimeni nu da salariu mai mare, e un moft (dintre multele mofturi de rezident) care spital plutitor este mai bun.
de fapt algoritmuld e alegere este unul sia celasi, desi foarte ciudat: udne tantile sutn mai dragute, unde salariul vine fix pe 15, unde cardul e mai albastru

buna,
eu nu inteleg de ce nu zice nimeni nimic concret, exact la ce sa ne asteptam de la fiecare spital....noi chiar nu avem habar si de-aia cerem o parere
in rest......=???? :?: :?: :?: :help:
si la sfarsit, mamotaaa....

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby Medex » Sat Nov 29, 2008 9:59 pm

In rest... nu exista spital "mai bun". Primesti salariu fix ca rezident. Nu esti platit mai bine de municipal sau de floreasca. Difera data la care intra banii, primele pe card. Difera banca la care iti faci cardul si eventual tipul de card. Oricum comisioanele la extragere sunt cam aceleasi. Atat. Ah, si numarul de etaje al spitalelor. Municipalul 14 etaje (cu bufet :D si cu multe telenovele la activ ), floreasca 7 etaje (cu multe transmisiuni televizate de la "perdelute" la stirile de la ora 19.00 si tuciurii cat cuprinde la etj 1), etc....
Al 13 lea salariu intra la date diferite la fiecare spital in parte, uneori la 1-2 luni de zile diferenta. Dar nu poti fi sigur ca daca la spitalul X a fost o anumita regula in ceea ce priveste data zilei de salariu se va respecta intocmai si de la 1 ian 2009 incolo. Si e valabil in toate orasele cred.
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby nicoletaghe » Sat Nov 29, 2008 10:18 pm

merci mult!!! :allright:
asta e tot ce vroiam sa stiu!!! :rightblinky:
restu ramane de vazut :peace: !!!
si la sfarsit, mamotaaa....

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby nicoletaghe » Sat Nov 29, 2008 10:25 pm

cred k mi-as alege universitaru k-i cel mai aproape de mine :mrgreen:
cum se face alegerea, in fct de puctaj, sau fiecare cum vrea? :?:
si la sfarsit, mamotaaa....

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby Medex » Sat Nov 29, 2008 11:28 pm

In functie de decizia ASPB din anul respectiv. :)
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby crazy_doc » Sun Nov 30, 2008 11:49 am

Nu conteaza fiecare alege ce vrea.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

salmonela
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Apr 01, 2006 2:04 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby salmonela » Sun Nov 30, 2008 1:10 pm

Floreasca nu iti da toate bonurile pe luna, sf ioan iti da banii cu intarziere pe 20, de pantelimon nu stiu, iar la municipal, nu stiu cum calculeaza salariile ca le ies usor mai mici, nu cu mult, dar existau uneori diferente. Spitalele se aleg in ordinea punctajului, am observat o preferinta vizibila pt floreasca....dar nu am inteles niciodata de ce :mrgreen:

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby crazy_doc » Sun Nov 30, 2008 1:32 pm

Stati asa cum se fac pe 11 alegerile spitalului platitor cand in perioada 5-12 trebuie sa incheiem contractele??? o sa ne inghesuim toti pe 12? sau cum?
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby raluca_doc » Sun Nov 30, 2008 2:08 pm

stiam si eu din auzite ca exista diferente intre spitalele platitoare si de aceea am pus intrebarea care spital e mai ok, in nici un caz din 'fitze" sau mai stiu eu ce! le multumesc celor care ne-au raspuns cu bunavointa, iar celor care ne-au luat la misto imi permit sa le aduc aminte ca nici ei nu au fost destepti din prima zi!

User avatar
corymp
junior
junior
Posts: 86
Joined: Fri Jul 18, 2008 1:23 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby corymp » Sun Nov 30, 2008 2:47 pm

sa o luam pe etape:

1. pe 11 mergem in Bucuresti in Amfiteatrul de la SUUB si ne alegem spitalul platitor. In aceeasi zi se incheie si contractele individuale de munca?

2. in 15, 16 si 17 mergem la CNDPS ca sa ne alegem clinica si coordonatorul. Aici am urmatoarele intrebari: - exista undeva pe net afisate clinicile in functie de specialitate sau o lista cu coordonatorii? ca mie mi se pare o bezna totala, nu exista nimic concret pt informare, trebuie sa asteptam de pe o zi pe alta sa aflam informatii.
- exista vreo sansa sa se prelungeasca dupa data de 17 toate aceste proceduri? (nu de alta, dar sa stim daca ne putem face vreun plan de escapade la munte, la mare, la chinezi, la turci etc)
- mergem in oricare din aceste zile, sau ne programeaza ?
va multumesc anticipat pt raspunsuri si pt intelegere, pt ca sunt si eu mica si nestiutoare :roll:

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby raluca_doc » Sun Nov 30, 2008 5:20 pm

corymp wrote:sa o luam pe etape:

1. pe 11 mergem in Bucuresti in Amfiteatrul de la SUUB si ne alegem spitalul platitor. In aceeasi zi se incheie si contractele individuale de munca?

2. in 15, 16 si 17 mergem la CNDPS ca sa ne alegem clinica si coordonatorul. Aici am urmatoarele intrebari: - exista undeva pe net afisate clinicile in functie de specialitate sau o lista cu coordonatorii? ca mie mi se pare o bezna totala, nu exista nimic concret pt informare, trebuie sa asteptam de pe o zi pe alta sa aflam informatii.
- exista vreo sansa sa se prelungeasca dupa data de 17 toate aceste proceduri? (nu de alta, dar sa stim daca ne putem face vreun plan de escapade la munte, la mare, la chinezi, la turci etc)
- mergem in oricare din aceste zile, sau ne programeaza ?
va multumesc anticipat pt raspunsuri si pt intelegere, pt ca sunt si eu mica si nestiutoare :roll:

din cate am inteles eu, pe 11 ni se elibereaza o adeverinta cu care vom merge apoi la CNPDS pe 15, 16 sau 17. nu am vazut nicaieri postata o lista cu coordonatorii, dar probabil ca putem afla direct de la CNDPS cu cateva zile inainte (cred ca dupa 11)....cat despre cand semnam propriu-zis cu spitalele e o bezna totala, indiferent unde suni (ASP sau CNDPS) spun ca nu se stie deocamdata nimic si "sa reveniti cu un telefon saptamana viitoare"....deci cel care afla ceva SIGUR e rugat sa ne scoata si pe noi din bezna! :shock: :shock: :shock:

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby Medex » Sun Nov 30, 2008 5:44 pm

Linistiti-va. Anul trecut s-au incheiat contracte pana pe 20, 21 dec, nu mai retin data. Cititi si voi topicurile de anul trecut pe tema asta. Nu se schimba prea multe. Daca la voi va fi pe x alegerea spitalului platitor si pe y a spit mama veti avea timp pt incheiat contracte. Noi am fost peste 800 in Bucuresti anul trecut si nu a ramas nimeni fara contract. Decat daca a vrut.
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
corymp
junior
junior
Posts: 86
Joined: Fri Jul 18, 2008 1:23 pm

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby corymp » Sun Nov 30, 2008 6:16 pm

noua nu ne e teama ca ramanem fara contracte incheiate, problema era sa nu se prelungeasca asa aiurea, sa ne putem lua si noi o bine meritata vacanta.

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby dr_arm » Sun Nov 30, 2008 8:00 pm

Medex wrote:Linistiti-va. Anul trecut s-au incheiat contracte pana pe 20, 21 dec, nu mai retin data. Cititi si voi topicurile de anul trecut pe tema asta. Nu se schimba prea multe. Daca la voi va fi pe x alegerea spitalului platitor si pe y a spit mama veti avea timp pt incheiat contracte. Noi am fost peste 800 in Bucuresti anul trecut si nu a ramas nimeni fara contract. Decat daca a vrut.



Stii daca e obligatorie prezenta la repartizarea pe clinici (15-17 decembrie)?

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Re: Alegere spitale Bucuresti

Postby Medex » Sun Nov 30, 2008 8:50 pm

Da. Desi cred ca poti lasa procura. Contractul trebuie semnat personal.
Mai intreaba la centru.
Incredible as is seems, my life is based on a true story.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests