MF an I

schimbarea schimbarii...
User avatar
amyka
senior
senior
Posts: 103
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:40 pm
Location: Iasi
Contact:

MF an I

Postby amyka » Thu Nov 27, 2008 4:01 pm

:( Am o rugaminte pt MF-stii vechi, sa ne spuneti si noua celor incepatori despre anul I si II, ce examene se dau, ce cursuri se fac. Ce au facut cei din Iasi- cum a fost, unde e mai greu? etc; Ce au facut cei din Bucuresti? cum a decurs? unde au fost fixate piedicele? Haideti MF-istilor ca noi si asa stam cu-n MORCOVVVVVVV, pt unceput de drum :(
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

User avatar
ionut_badescu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 21, 2008 1:53 am

Re: MF an I

Postby ionut_badescu » Thu Nov 27, 2008 4:05 pm

si eu sunt interesat de stagiile de MF la care nu se poate lipsi in primul an in Bucuresti.
The mind is everthing. What you think you become.

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: MF an I

Postby dr_arm » Thu Nov 27, 2008 4:32 pm

La Iasi: primul este stagiul de MF (cabinet). Se poate alege oriunde in Iasi, la orice medic primar de MF. La inceput va fixati voi stagiile in ordinea preferintelor, dar se incepe obligatoriu cu cel de MF. Stagii la care exista munca si chiar nu ai timp de invatat: pediatrie, mai ales ca la unele clinici trebuie sa faci si garzi. La stagiul de infectiase depinde de medicul la care esti repartizat, dar si aici se fac garzi (si esti lasat singur sa te descurci). Stagiul de medicina interna depinde unde se face: la Spit. de recuperare e mai lejer, dar (si aici) depinde la ce medic esti repartizat, pentru ca poate fi destul de urat. La chirurgie, gineco, SPM, psihi e foarte lejer...
Bafta!

User avatar
amyka
senior
senior
Posts: 103
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:40 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: MF an I

Postby amyka » Thu Nov 27, 2008 4:46 pm

Multumescs mult, dr_arm. La MF, cabinet de medic primar cam ce faci? Pe ce se pune accentul mai mult?
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

User avatar
amyka
senior
senior
Posts: 103
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:40 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: MF an I

Postby amyka » Thu Nov 27, 2008 4:48 pm

Ca medic primar de MF pe cine recomandati la Iasi? Adica ma refer la cineva care sa si explice, de la care sa inveti si care sa nu fie ZBIRRRRRRRRR
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: MF an I

Postby dr_arm » Thu Nov 27, 2008 4:49 pm

amyka wrote:Multumescs mult, dr_arm. La MF, cabinet de medic primar cam ce faci? Pe ce se pune accentul mai mult?



depinde foarte mult de medic. in general, daca ai chef mergi, daca nu, nu. sunt unii medici care te lasa sa pui si tu stetoscopul pe pacienti, altii nu. mai faci o reteta, o trimitere. eu o mai inlocuiam pe dr. cand pleca... cam asta in mare

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: MF an I

Postby dr_arm » Thu Nov 27, 2008 4:51 pm

Dr. Todi Paula, dispensar Tatarasi, str. I.Creanga 75. Super de treaba si ai si ce invata de la ea. Dar e o parere strict subiectiva!

amyka wrote:Ca medic primar de MF pe cine recomandati la Iasi? Adica ma refer la cineva care sa si explice, de la care sa inveti si care sa nu fie ZBIRRRRRRRRR

ephy83
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Nov 27, 2008 4:54 pm

Re: MF an I

Postby ephy83 » Thu Nov 27, 2008 5:00 pm

buna, am luat mf in iasi.ce alti medici primari de mf mai cunoasteti de la care sa pot invata si sa ma lase sa fac si eu ceva?merci mult.

User avatar
amyka
senior
senior
Posts: 103
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:40 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: MF an I

Postby amyka » Thu Nov 27, 2008 5:01 pm

Dar cum itit poti alege medicul primar? Asa dupa auzite si te duci la el si-i spui "Buna ziua sunt rezident.X si vreau sa fac rezidentiatul cu dvs." sau exista o lista cu medicii primari de MF si te inscri la el?
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: MF an I

Postby dr_arm » Thu Nov 27, 2008 5:02 pm

ephy83 wrote:buna, am luat mf in iasi.ce alti medici primari de mf mai cunoasteti de la care sa pot invata si sa ma lase sa fac si eu ceva?merci mult.



dr. Poiata, dr. Dudau- Tatarasi, I.Creanga

Flaviviridae
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sun Jul 13, 2008 1:06 am
Location: TM

Re: MF an I

Postby Flaviviridae » Thu Nov 27, 2008 5:35 pm

Cine imi da va rog niste sugestii pentru MF an 1 TIMISOARA?Unde gasesc medici de treaba si de la care sa invat cate ceva?

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: MF an I

Postby gaurav_singh_md » Thu Nov 27, 2008 5:45 pm

cum exact merge treaba la timisoara? tre sa caut eu singur medic primar (mf) sau sunt repartizat automat ?.... si cine plateste salariu/ cu cine semnez contract de munca ?.....

User avatar
amyka
senior
senior
Posts: 103
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:40 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: MF an I

Postby amyka » Thu Nov 27, 2008 8:54 pm

Pe Iasi cine este coordonator la MF
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Re: MF an I

Postby claudya » Thu Nov 27, 2008 10:25 pm

[quote="gaurav_singh_md"]cum exact merge treaba la timisoara? tre sa caut eu singur medic primar (mf) sau sunt repartizat automat ?.... si cine plateste salariu/ cu cine semnez contract de munca ?.....[/quote]

cu spitalul platitor pe care ti-l vei alege la data care va fi anuntata de catre dsp.
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 7 guests