Cum se face un transfer si o detasare?

schimbarea schimbarii...
User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Cum se face un transfer si o detasare?

Postby dr_ » Thu Nov 27, 2008 6:26 am

Nu intreb ce acte imi trebuiesc, asta am vazut pe site-ul respectiv, ci ma intreb cum o sa stiu la care din spitalele din Bucuresti o sa ma duc pt a fi primit si cum stiu cu care din doctori tre` sa vorbesc, etc

- de unde se obtine fiecare act

- cum o sa imi ale spitalul platitor in Buc daca ele sunt deja impartite

- acordul pe care il primesc de la coordonatorul din provincie pentru a pleca e un formular tip, e o cerere pe care o scriu eu si el doar o semneaza... sau cum?

- cererea de detasare o fac in acelasi moment? :?




Daca cineva poate povesti pe larg cum a facut transferul (orice specialitate) ii raman profund recunoscator.
:rightblinky:



(in cazul meu transferul e anato-pat Sibiu => Bucuresti dar putem discuta despre transferuri in general)

luciaalexa
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Oct 19, 2008 1:46 pm

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby luciaalexa » Thu Nov 27, 2008 11:50 am

si eu vreau sa ma transfer de la craiova la bucuresti pe dermato....spitalele platitoare din bucuresti sunt doua...municipalul si Sf.Petru..sau asa ceva...apoi la sibiu banuiesc ca e numai un spital platitor...eu am inceput sa ma interesez dar se pare ca la asp nu e nimeni,deoarece repartitia s+a inchieiat astazi la 7. 20 dimineata..incredibil...

luciaalexa
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Oct 19, 2008 1:46 pm

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby luciaalexa » Thu Nov 27, 2008 12:27 pm

prima data trebuie sa iei detasare.....si dupa..transferul...trebuie sa iei acordul de la profu coordonator..nu stiu care e la sb..si de la spitalul platitor..spitalul judetean..si apoi la bucuresti te duci la centrul de perfectionare la dr. pop

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby dr_ » Thu Nov 27, 2008 1:55 pm

luciaalexa wrote:trebuie sa iei acordul de la profu coordonator..nu stiu care e la sb.


Acordul asta il scrie profu` cu manutza lui, e o cerere tip sau ii duc eu o chestie pe care doar o semneaza? :?

luciaalexa
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Oct 19, 2008 1:46 pm

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby luciaalexa » Thu Nov 27, 2008 2:58 pm

nu stiu daca e o cerere tip.....prima data trebuie mers la spitalul platitor...si de acolo probabil ne va indruma...profii banuiesc ca stiu cum sta treaba.....si daca e o cerere tip sau ceva de genu' o sa facem rost de ea. eu o sa sun maine la asp sa intreb..poate ma lamureste si pe mine cineva

luciaalexa
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Oct 19, 2008 1:46 pm

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby luciaalexa » Thu Nov 27, 2008 3:02 pm

probabil ca stiu profii cum sta treaba....sibiul e f mic.....si ajungi repede peste tot...eu sunt sibianca ....

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby dr_ » Thu Nov 27, 2008 4:17 pm

Motivul transferului la mine este domicilul. In acest caz trebuie sa depun la dosar copie dupa buletin sau dupa actul de proprietate a unui apartament in Bucale?

User avatar
hari
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:36 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby hari » Thu Nov 27, 2008 5:21 pm

Acordurile de plecare/primire pot fi cereri scrise de voi, catre coordonatorul de program de rezidentiat de unde/unde plecati, in care scrieti din care centru universitar doriti detasarea, in care centru, pe ce stagiu si pe ce perioada. Coordonatorul semneaza ca este de acord si toate hartiile de care aveti nevoie pentru dosarul de detasare le puteti trimite prin fax la CNPDS, sau puteti sa le duceti personal acolo.
Ca sa stiti daca vi s-a acordat detasarea, sunati la CNPDS dupa aprox. o saptamana si daca vi se zice ca s-a aprobat, vor trimite un fax la ASP cu 2 hartii: una catre spitalul platitor si una catre spitalul unde va veti pregati pe modulul pentru care ati cerut detasare.
Hartia catre spitalul platitor o veti trimite acolo prin fax sau o veti duce personal, ca sa stie si cei de acolo de ce le veti trimiteti lunar pontaje din alt centru universitar iar cu cealalta hartie mergeti unde trebuie sa faceti stagiul.
[insert something smart here]

tufish
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Jun 12, 2008 9:11 pm

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby tufish » Thu Nov 27, 2008 5:32 pm

nu pare complicat... dar pe mine mai bagat sub pat , pai io nu prea is instare sa formulez o cerere de aia. poate este vreun stas pe care sa il modific... vreo ciorna de la cineva ar fii de ajutor.
apropos cam in ce perioada ar trebui sa facem treaba asta?
Si probabil ar trebui milogit dinainte la coordonatorul de rezii de pe specialitatea respectiva sa aprobe un loc sau ce tre sa faca, nu?

User avatar
hari
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:36 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby hari » Thu Nov 27, 2008 5:47 pm

Ca sa incepi demersurile pentru detasare cred ca va trebui sa astepti sa apara pe site-ul CNPDS regulamentul pentru detasari din 2009. Numai bine, intre timp va rezolvi cu formele de incadrare, vei sti care este spitalul platitor, care este coordinatorul de program etc.
Sigur esti in stare sa formulezi si cererea, dar probabil esti destul de obosit/obosita dupa examen si repartitie!
Ceva de genul: subsemnatul XY, medic rezident specialitatea Z, solicit detasarea din centrul universitar A, spitalul asta, in centrul universitar B, spitalul celalalt, pentru efectuarea modulului cutare, pe perioada asta.
[insert something smart here]

User avatar
ioana_medline
junior
junior
Posts: 93
Joined: Tue Apr 08, 2008 1:19 am

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby ioana_medline » Thu Nov 27, 2008 7:30 pm

Ce e bine sa ceri mai intai detasare sau transfer?
Eu as vrea transfer....

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby razi » Thu Nov 27, 2008 8:25 pm

E bine sa ceri intai detasare,ca daca nu-ti dau transferul ce faci?

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby dr_arm » Thu Nov 27, 2008 11:33 pm

In urma cu 3 ani nu aveai voie sa ceri direct transfer. Acesta il puteai obtine dupa data de 28 februarie. Asadar, mai intai se face detasarea- cel putin asa a fost acum 3 ani...

revoltataaa
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:05 am

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby revoltataaa » Fri Nov 28, 2008 12:15 am

Daca ati fi citit comunicatul comisiei centrale privind actiunile postrezidentiat, articol publicat pe rezidentiat.info chiar in ziua in care s-au afisat rezultatele, ati fi vazut ca nu cere nimeni detasare inainte de transfer si ca nu trebuie avizul coordonatorului ci al facultatii de medicina.Suntem in 2008 si jucam dupa regulile de acum.

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby dr_arm » Fri Nov 28, 2008 12:33 am

Corect! Citisem si eu acest comunicat dar am uitat complet de el. Inteleg ca nu mai avem nevoie de avizul coordonatorilor- ceea ce este destul de bine. E cam greu pentru ca va trebui sa asteptam pana pe 20 februarie pentru un raspuns definitiv. Problema este ca nu se spune nimic clar cu privire la detasari (doar ca vor fi obtinute daca nu a fost obtinut transferul).

luciaalexa
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Oct 19, 2008 1:46 pm

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby luciaalexa » Fri Nov 28, 2008 12:50 pm

am vb la asp.....in primul rand se va face detasarea si apoi se depune cerere pt transfer.detasarea se poate face pe 1, 2 sau 3 module maxim.in cererea de transfer putem invoca motive de genul ca nu avem bani sa stam in orasul respectiv .

vucheria
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Nov 19, 2008 4:57 pm

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby vucheria » Fri Nov 28, 2008 5:40 pm

ciao all.Am prieteni buni(nu multi :) care au luat rezi anii trecuti.Nu se pune problema sa NU obti detasare pe module , joaca e oricum noua acum , pentru ca

1.iti trebuie acordul UNIVERSITATII de medicina de unde vrei SA MERGI
2.iti trebuie acordul UNIVERSITATII de medicina de unde vrei SA PLECI
3.acorul spitalului platitor
4.acte insotitoare /ajutatoare

Cele de mai sus sunt pentru cei cu POST.NU mai exagerati ca nu se poate.Tu vei fi platit daca ai post de spitalul cu care ai contract, deci pe ei NU ii intereseaza unde faci tu rezi, asa ca dau acordul.Cu un pic de noroc prinzi transfer si gata,esti ok.Daca nu, vei fi detasat pe stagii de pregatire (adica te vei duce la inceputul fiecarui stagiu si vei face aceste acte).Actele ajutatoare sunt motivele pentru care vrei sa te muti (distanta, familie, parinti bolnavi ,lipsa de bani..etc.).Aceste motive nu sunt inventate de mine ci sunt exemplificate si pe web la centrul de perfectionare in domeniul sanitar.

Pentru cei CU LOC trebuiesc actele de mai sus PLUS acordul directiei de sanatate (DSP) din orasul de unde pleci/mergi.Vedeti ca sesiunea de detasari/transferuri este intre 13-30 IANUARIE 2009.Aveti timp suficient sa faceti actele,le depuneti la DSP unde vreti sa va transferati (pentru Bucuresti la ASP)si asteptati......Bafta si sarbatori fericite.

andreeab
Posts: 3
Joined: Fri Nov 28, 2008 9:43 pm

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby andreeab » Fri Nov 28, 2008 9:46 pm

vucheria wrote:ciao all.Am prieteni buni(nu multi :) care au luat rezi anii trecuti.Nu se pune problema sa NU obti detasare pe module , joaca e oricum noua acum , pentru ca

1.iti trebuie acordul UNIVERSITATII de medicina de unde vrei SA MERGI
2.iti trebuie acordul UNIVERSITATII de medicina de unde vrei SA PLECI
3.acorul spitalului platitor
4.acte insotitoare /ajutatoare

Cele de mai sus sunt pentru cei cu POST.NU mai exagerati ca nu se poate.Tu vei fi platit daca ai post de spitalul cu care ai contract, deci pe ei NU ii intereseaza unde faci tu rezi, asa ca dau acordul.Cu un pic de noroc prinzi transfer si gata,esti ok.Daca nu, vei fi detasat pe stagii de pregatire (adica te vei duce la inceputul fiecarui stagiu si vei face aceste acte).Actele ajutatoare sunt motivele pentru care vrei sa te muti (distanta, familie, parinti bolnavi ,lipsa de bani..etc.).Aceste motive nu sunt inventate de mine ci sunt exemplificate si pe web la centrul de perfectionare in domeniul sanitar.

Pentru cei CU LOC trebuiesc actele de mai sus PLUS acordul directiei de sanatate (DSP) din orasul de unde pleci/mergi.Vedeti ca sesiunea de detasari/transferuri este intre 13-30 IANUARIE 2009.Aveti timp suficient sa faceti actele,le depuneti la DSP unde vreti sa va transferati (pentru Bucuresti la ASP)si asteptati......Bafta si sarbatori fericite.


Merci mult pt. informatii.

Stie cineva daca actele pt. detasare se pot depune in decembrie sou trebuie sa asteptam pana in ianuarie?

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby dr_ » Fri Nov 28, 2008 10:11 pm

vucheria wrote:
1.iti trebuie acordul UNIVERSITATII de medicina de unde vrei SA MERGI
2.iti trebuie acordul UNIVERSITATII de medicina de unde vrei SA PLECI
3.acorul spitalului platitor
4.acte insotitoare /ajutatoare


Si cui ma adresez la Universitatea de medicina de la care PLEC/MERG ?

Idem pentru spitalul platitor.


Multumim mult. :allright:

vucheria
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Nov 19, 2008 4:57 pm

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby vucheria » Fri Nov 28, 2008 10:47 pm

sincer habar nu am cui te adresezi la universitate dar la fel de sincer cred ca in 5 minute dupa ce ai intrat acolo afli...bagi si tu capul prin 2 -3 birouri(gen conta,pe la rectorat,decanat,etc) si e imposibil sa nu gasesti pe cineva care sa te ajute.asa o sa fac si eu.iar la spitalul platitor la fel...eu cel putin am fost deja si doamnele de la contabilitate sunt dragute(apropos...daca aveti cu post...mergeti cu cafea si flori...pentru ca de acolo veti fi platiti si va trebuie o relatie buna cu "doamnele de la contabilitate" ! :).Cam asta e.Ce am mai aflat dar DOAR din auzite (adica ceva colegi mai mari) e ca

Targu Mures , Sibiu, Craiova , Iasi sunt un pic mai "reticente" la a da transfer
Brasov,Constanta sunt permisive la a da transfer

Acum , nu judecati dupa cele de mai sus doar.Asta ar fi imaginea generala , asa ca poate e altfel in fiecare caz in parte.

Ciao
B.

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby folositorul » Sat Nov 29, 2008 1:29 am

oameni buni, nu-l luati pe "nu stiu ce sa fac" in brate. dupa 6 ani de interrelationare emotiile de genul nu-si mai au rostul si locul.
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!

Crystinica
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Nov 17, 2008 10:27 pm

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby Crystinica » Mon Dec 01, 2008 11:43 pm

La rectoraul universitatii.

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby dr_ » Tue Dec 02, 2008 5:49 pm

Cam de cate ori o sa trebuieasca sa ma deplasez in provincie pt a realiza transferul?
Asa aproximativ... :?

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby Dr.Angel » Tue Dec 02, 2008 10:18 pm

desi e conceputa de asp mures cred k e universal valabila si o sa ajute cu privire la regulament: http://www.aspmures.ro/rezidenti.php :allright:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

mirelaso
Posts: 1
Joined: Mon Nov 24, 2008 11:50 pm

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby mirelaso » Tue Dec 02, 2008 10:20 pm

se poate obtine detasare pana cand se afla daca am obtinut transferul?
si cum?

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby dr_arm » Wed Dec 03, 2008 11:34 am

Dr.Angel wrote:desi e conceputa de asp mures cred k e universal valabila si o sa ajute cu privire la regulament: http://www.aspmures.ro/rezidenti.php :allright:


foarte util. multumim!

revoltataaa
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:05 am

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby revoltataaa » Wed Dec 03, 2008 1:59 pm

Am sunat azi la perfmed. Mi-au spus ca inca nu s-a emis regulamentul pentru transferuri/detasari 2009. Va apare dupa inscrierea noastra de pe 15 decembrie.
Transferurile se fac la Ministerul Sanatatii dupa programul de pe rezidentiat.info (cel publicat imediat dupa rezidentiat) iar detasarile se fac de perfmed la sfarsitul lunii decembrie (ca sa putem incepe la 1 ian unde dorim).

aliana
Posts: 2
Joined: Wed Dec 03, 2008 1:54 pm
Contact:

Re: Cum se face un transfer si o detasare?

Postby aliana » Wed Dec 03, 2008 2:07 pm

Buna,si eu vreau transfer/detasare cr-bucuresti pe anatomie pat dar din sesiunea mai/iunie,asa k dr_ ti-as ramane datoare dk mi-ai spune si mie tot ce faci tu acum k sa-ti iei transferul pe bucuresti,putem vb si pe mess k sa nu mai deranjam pe aici,mersi anticipat :allright:


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests