Teleconferinta

schimbarea schimbarii...
User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Teleconferinta

Postby mad_maddie » Thu Nov 27, 2008 1:43 pm

vazusem pe aici mentionata si ora 7.20...inuman...la inceput mergea cam cu 200 oameni/ora mai pe seara au obosit toti, cred..si alegeau cam 150/ora. plus ca dupa 1200 au cam inceput toti sa intrebe ce mai este..daca mai este..eventual sa roage comisia sa repete ce pozitii au ales pe specialitatea respectiva...obositor..poate ca unii stresati nu mai tineau sirul bifarilor...dar asta a lungit destul de mult teleconf.

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Teleconferinta

Postby burlacelul » Thu Nov 27, 2008 2:59 pm

zana_ale wrote:eu am plecat la 6 de la 'minunata' taleconferinta si inca mai erau oamenii in sala,asta dupa ce s-a intrerupt de cateva ori,au fost cateva pauze si foarte multi dezorientati,si ... domnul burlacul (pe care totusi il admir) care a insistat sa isi spuna punctul de vedere,dar ... nu la ora 2 noaptea!!!!!!!!!!!

Am spus comisiei nemultumirile mele legate de teleconf si de rezi pe post.
In mare, vad ca si voi aveti aceleasi nemultumiri. Regret ora tarzie dar atunci am fost la rand. A durat 5 min toata interventia dar eu am vorbit doar 1 min jumate. Restul timpului, vociferarile comisiei dupa ce in prealabil imi daduse acceptul sa vorbesc.
Am mai observat ceva interesant la Sibiu. La exprimarea optiunii, nimeni nu te intreba daca esti sau nu esti cel de pe lista. Buletinele au fost verificate la ora 11 si , in baza acelei verificari, memoria vizuala a comisiei (care s-a mai si schimbat) a functionat ireprosabil.
Ati semnat undeva pentru optiunea facuta? La noi nu sa semnat. Ne-a fost decis viitorul din vorbe.
Am vorbit cu un avocat si mi-a spus ca aceasta teleconferinta a fost cu mult sub limita legii.

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: Teleconferinta

Postby zana_ale » Thu Nov 27, 2008 3:09 pm

mad_maddie wrote:wow...tu ai prins ce ai vrut? multi incepusera sa ia MF..banuiesc ca au ramas posturi

nu,nu am prins! :( am renuntat.
mad_maddie wrote:eu am ales pe la 1.30...pozitia 1963...sunt curioasa pana la ce punctaj s-a ales? cred ca au coborat multe pozitii..pana la mine am notat cam 47-48 care au renuntat/erau absenti...plus vreo 100 pe MA+ME. la 6 la ce pozitie ajunsese?


2580
mamica unei zane!

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Teleconferinta

Postby pc7 » Thu Nov 27, 2008 4:34 pm

de la ce pozitie a ramas numai MF?
Life's not fair, get used to it

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Teleconferinta

Postby Dr.Angel » Thu Nov 27, 2008 4:59 pm

spre uimirea mea.........au ramas multe MFuri ....si locuri p san.publik,epid,med.sportiva........si se luau p capete posturi.....
c m tare mi s-a parut "unu" c vroia sa i se citeasca "orice m e p Bucuresti" la o ora cam tarzie.... :lol:.cred k "inteligenta faza" s-a datorat faptului k omu' n-a vrut sa se streseze o zi intreaga cu bifatu' :allright:
sau tot la o ora nocturna......cineva intreba c specialitati m sunt si unde.......cu pregatire in Tm...........sa i se citeask :lol:
PS: nu zice cineva cum anume a "protestat" Bursucelul??
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Teleconferinta

Postby cog1983 » Thu Nov 27, 2008 5:01 pm

burlacelul wrote:
zana_ale wrote:eu am plecat la 6 de la 'minunata' taleconferinta si inca mai erau oamenii in sala,asta dupa ce s-a intrerupt de cateva ori,au fost cateva pauze si foarte multi dezorientati,si ... domnul burlacul (pe care totusi il admir) care a insistat sa isi spuna punctul de vedere,dar ... nu la ora 2 noaptea!!!!!!!!!!!

Am spus comisiei nemultumirile mele legate de teleconf si de rezi pe post.
In mare, vad ca si voi aveti aceleasi nemultumiri. Regret ora tarzie dar atunci am fost la rand. A durat 5 min toata interventia dar eu am vorbit doar 1 min jumate. Restul timpului, vociferarile comisiei dupa ce in prealabil imi daduse acceptul sa vorbesc.
Am mai observat ceva interesant la Sibiu. La exprimarea optiunii, nimeni nu te intreba daca esti sau nu esti cel de pe lista. Buletinele au fost verificate la ora 11 si , in baza acelei verificari, memoria vizuala a comisiei (care s-a mai si schimbat) a functionat ireprosabil.
Ati semnat undeva pentru optiunea facuta? La noi nu sa semnat. Ne-a fost decis viitorul din vorbe.
Am vorbit cu un avocat si mi-a spus ca aceasta teleconferinta a fost cu mult sub limita legii.

La noi s-au verificat buletinele pe masura ce mergeam sa ne alegem specialitatea. Te strigau cam cu 5 pozitii inainte, mergeai acolo, iti verificau identitatea si iti scriau o adeverinta cu specialitatea dorita semnata de directorul executiv (presupun de la ASP).
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Teleconferinta

Postby pc7 » Thu Nov 27, 2008 5:08 pm

spre uimirea mea.........au ramas multe MFuri ....si locuri p san.publik,epid,med.sportiva.....


au ramas ca nu le-a luat nimeni sau au ramas la sfarsit?
Life's not fair, get used to it

silvia_flore
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 18, 2008 11:53 am

Re: Teleconferinta

Postby silvia_flore » Thu Nov 27, 2008 5:15 pm

Pentru incepu felicitari tuturor celor ce au luat ce si-au dorit ,iar celorlalti nu va descurajati,viata nu incepe si nu se termina cu un concurs si in ciuda frustrarilor si dezamagilor,veti gasi cai de a va face profesia.Cu riscul de a parea din nou,revoltata,cum vor spune unii dintre colegi,vrea sa va spun ca a fost departe de cum ar trebui sa fie o,,teleconferinta,,S-a terminat la ora 6 fara un sfert si unii oameni au stat acolo de la 10 jumatate dimineata,s-au evaporat locuri si posturi ca apoi sa reapara ca prin farmec,cateva pozitii mai jos,la sfarsit si-au dat seama ca din cele 500 LOCURI de mf nu toate sunt locuri ci si posturi...dar im mod ciudat pe Bucuresti,Galati,Iasi erau toate locuri doar ultimele de Arad,Craiova,Timisoara si vreo 2 in Cluj de fapt erau doar centre de pregatire pt posturi de mg in Neam si Bacau.Daca voi intelegeti,bravo voua,eu ma dau batuta si refuz sa cred ca vreodata cineva din Moldova va lua post acolo cu centru de pregatire Arad de ex.Hai ca pt specialitatea dorita mai merita sa te sacrifici,dar mf asa?Era de-a dreptul stupid.La fel au disparut si unele centre de pregatire desi pe listele mele si a colegilor(ne-am gandit ca mai multe numaratori vor fi mai exacte) inca figurau si nu 1,2 ci chiar 4-5.Oricum,desi stiu ca e dreptul fiecaruia sa aleaga ,unii m-i s-a parut ca au ales chestii diametral opuse,posturi in zona Oradea,Hateg,Vulcani cu centre in Moldova sau deopotriva posturi in Radauti,Neam,Onesti cu centre de pregatire in vest sau in sud,adica in alt capat de tara...si ma indoiesc ca va fi posibil sa se transfere jumatate de tara.Cu alte cuvinte,cunosc oameni care deja au zis ca nu se vor prezenta pe posturi si decizia de a lua asa,orice doar ca sa fie,mi se pare o inutilitate,care a irosit sansa unor oameni de a prinde ceva la ei in zona.Insa,in fine,asa e sistemul sanitar,,transparent,, si ,,incoruptibil,, :lol: si au impresia ca noi,dupa 6 ani de facultate nu suntem in strare sa sesizam ce fac ei,asa pe fata.Dar ,nu avem ce face,banuies,asa e viata...mergem mai departe.Zana Ale,imi pare rau pt ca nu ai mai prins mf cum doreai,insa bucura-te de fetita ta si de familie si sa dea Dumnezeu sa ai mai multa bafta in plan profesional.Multumiri celor care au protestat pt suplimentarea posturilor din noiembrie si sper din tot sufletul ca macar colegii nostri mai mici sa nu mai nimereasca aceasta modalitate stupida de rezi cu posturi + locuri amestecate,sau cel putin sa fie o defalcare a lor,cum ar fi fost logic sa fie.Toate cele bune!

silvia_flore
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 18, 2008 11:53 am

Re: Teleconferinta

Postby silvia_flore » Thu Nov 27, 2008 5:20 pm

pc7 wrote:
spre uimirea mea.........au ramas multe MFuri ....si locuri p san.publik,epid,med.sportiva.....


au ramas ca nu le-a luat nimeni sau au ramas la sfarsit?

Nu mai erau locuri ci doar posturi,chiar si pe mf.Si centre de pregatire erau tot mai putine si practic exact in zona geografica opusa fata de post si de asta au ramas neluate.Si pozitita era in jur de 2436 cand s-a anuntat ca nu mai sunt decat posturi in toata tara.

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Teleconferinta

Postby Dr.Angel » Thu Nov 27, 2008 5:29 pm

pai nu cred k au m ramas la final........dar ma asteptam sa se ia toate locurile /spec + mf/ inaintea posturilor /exc posturile "faine" din orase-resedinte/.............eu am fost p la jum cls si nu credeam sa m ramana vreun loc pana la mine,daramite sa am d unde alege dintre locuri :allright:.am stat pana la 12 k am vrut sa vad c fac colegii si cand am plecat m erau peste 100 mf pe tara plus cateva din c am insiruit :allright:

pc7 wrote:
spre uimirea mea.........au ramas multe MFuri ....si locuri p san.publik,epid,med.sportiva.....


au ramas ca nu le-a luat nimeni sau au ramas la sfarsit?
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: Teleconferinta

Postby zana_ale » Thu Nov 27, 2008 6:46 pm

eu nu am mai prins mf. asta e...
ma consolez si eu cum pot.

p.s.: noi vrem sa vina mosul la noi,ne ajutati? daca da...
'dulci imbratisari de la zana.ne acordati un vot?'

http://www.piciulici.ro/concurs/partici ... e-257.html
mamica unei zane!

User avatar
alandala
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Dec 20, 2004 6:04 pm
Location: here!

Re: Teleconferinta

Postby alandala » Thu Nov 27, 2008 11:01 pm

practic e cuvantul coordonatorului teleconferintei contra cuvantului celor care au bifat pe listele lor specialitatea, fiind interesati de aceasta...risipiti in 10 centre...daca tanti zice ca nu mai sunt locuri, chiar daca restul lumii spune ca mai sunt, tanti are dreptate...recunosc, e teoria conspiratiei...la urma urmei poate ca rezidentiatul e mai corect decat cred eu...oricum, la repartitia pe spitale, in unele centre au fost locurile pe retroproiector, astfel incat s-a putut urmari lejer...sunt convins ca se poate face usor asta si la nivel de teleconferinta...sau...bineinteles...la ce ataata strofocare???

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Teleconferinta

Postby dr_dr » Thu Nov 27, 2008 11:13 pm

A fost mai rau ca la piatza....Sper ca cei care au ales posturi sa aiba bafta.....pt ca sunt sigur ca multi cred ca vor scapa de contract .......
Asa cum am presupus noi imedisti s-a ajuns la situatii penibile gen post la radauti cu centrul de pregatire la craiova.
Cineva zicea pe forum ca la cei cu posturi nu va fi acceptat transferul.....sa vedeti atunci ce va iesi.Eu nu m-am riscat am preferat ceva lejer in centrul meu si sa mai dau odata decat sa imi bat capul...Am lasat in urma mea .Chiru generala, si multe altele....... :green:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: Teleconferinta

Postby animis » Thu Nov 27, 2008 11:41 pm

Am luat MF pe Timisoara, asta e nu m-am pregatit.
Problema mea e alta insa. Va rog daca aveti idee de urmatoarea problema: la un moment dat cineva dorea sa ia ATI post la Otelu Rosu dupa care s-a razgandit si a luat Medicina Sportiva. Din acel moment am inceput sa urmaresc postul pt ca era singurul care imi mai convenea si era liber cand am ajuns la ales..cand surpriza....imi spune comisia ca s-a dat. Are cineva vreo evidenta cand a fost dat acest post, la ce pozitie?

In alta ordine de idei cred ca unii care au ales post stateau prost de tot cu geografia: din Iasi a ales cineva post gineco la Moldova Noua jud. CARAS SEVERIN (nu-i in Moldova) asta in conditiile in care era in primii 700, deci avea destule optiuni. Ma intreb stia oare ca jud CS nu ii in Moldova? :?: :idea:

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Teleconferinta

Postby dr_dr » Thu Nov 27, 2008 11:45 pm

In alta ordine de idei cred ca unii care au ales post stateau prost de tot cu geografia: din Iasi a ales cineva post gineco la Moldova Noua jud. CARAS SEVERIN (nu-i in Moldova) asta in conditiile in care era in primii 700, deci avea destule optiuni. Ma intreb stia oare ca jud CS nu ii in Moldova?


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: probabil ca nu..
dar cei mai tari erau aia care veneau si ziceu vreu pregatire pe bucuresti ce posturi sunt mai aproape... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

CristiCiju
junior
junior
Posts: 81
Joined: Mon Nov 19, 2007 5:20 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Teleconferinta

Postby CristiCiju » Thu Nov 27, 2008 11:49 pm

dr_dr wrote:...s-a ajuns la situatii penibile gen post la radauti cu centrul de pregatire la craiova...

De ce spui asta? Si eu puteam alege de exemplu post de ATI in Radauti (de unde sunt :D ) si centru de pregatire Arad.

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Teleconferinta

Postby dr_arm » Thu Nov 27, 2008 11:58 pm

silvia_flore wrote:\Daca voi intelegeti,bravo voua,eu ma dau batuta si refuz sa cred ca vreodata cineva din Moldova va lua post acolo cu centru de pregatire Arad de ex.Oricum,desi stiu ca e dreptul fiecaruia sa aleaga ,unii m-i s-a parut ca au ales chestii diametral opuse,posturi in zona Oradea,Hateg,Vulcani cu centre in Moldova sau deopotriva posturi in Radauti,Neam,Onesti cu centre de pregatire in vest sau in sud,adica in alt capat de tara...


Eu mi-am dorit foarte mult post pe balneo in moldova- ceea ce am si luat. Problema este ca pe Iasi au fost doar 2 locuri pe balneo, care au fost luate inaintea mea, asa ca singura optiune de a obtine acest post a fost sa aleg ca si centru de pregatire Bucuresti, Cluj sau Timisoara. Am ales Bucuresti pentru ca pot ajunge mai usor. Si cred ca voi obtine usor transferul. E bine sa nu plecam la drum cu atat pesimism, pentru ca observ ca exista multi care spun ca transferurile vor fi greu obtinute. In iunie s-au obtinut muuuuulteee transferuri. Hai sa fim putin mai optimisti dupa tot stressul prin care am trecut!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Teleconferinta

Postby dr_dr » Fri Nov 28, 2008 12:09 am

CristiCiju wrote:
dr_dr wrote:...s-a ajuns la situatii penibile gen post la radauti cu centrul de pregatire la craiova...

De ce spui asta? Si eu puteam alege de exemplu post de ATI in Radauti (de unde sunt :D ) si centru de pregatire Arad.


Penibilitatea se referea la distanta..si la faptul ca s-ar putea sa nu iti dea dreptul sa te detasezi/transferi...
Sa inteleg ca toti care au luat posturi chiar si le-au dorit?
Super tare atunci....... :wink:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Teleconferinta

Postby burlacelul » Fri Nov 28, 2008 12:15 am

CristiCiju wrote:
dr_dr wrote:...s-a ajuns la situatii penibile gen post la radauti cu centrul de pregatire la craiova...

De ce spui asta? Si eu puteam alege de exemplu post de ATI in Radauti (de unde sunt :D ) si centru de pregatire Arad.

Asta am ales eu. La Arad am unde sta.(o parte din familie ). Si Radauti pt ca bunicii sunt acolo iar orasul e select. Dar in primul rand e ATI. Am visat la ATI si s-a intamplat. Important e sa faci ceea ce iti place. De post te poti descotorosi iar transferul uneori e posibil.

CristiCiju
junior
junior
Posts: 81
Joined: Mon Nov 19, 2007 5:20 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Teleconferinta

Postby CristiCiju » Fri Nov 28, 2008 12:19 am

burlacelul wrote: Si Radauti pt ca bunicii sunt acolo iar orasul e select.

E ok orasul.

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Re: Teleconferinta

Postby Daiza » Fri Nov 28, 2008 12:46 am

silvia_flore wrote:Pentru incepu felicitari tuturor celor ce au luat ce si-au dorit ,iar celorlalti nu va descurajati,viata nu incepe si nu se termina cu un concurs si in ciuda frustrarilor si dezamagilor,veti gasi cai de a va face profesia.Cu riscul de a parea din nou,revoltata,cum vor spune unii dintre colegi,vrea sa va spun ca a fost departe de cum ar trebui sa fie o,,teleconferinta,,S-a terminat la ora 6 fara un sfert si unii oameni au stat acolo de la 10 jumatate dimineata,s-au evaporat locuri si posturi ca apoi sa reapara ca prin farmec,cateva pozitii mai jos,la sfarsit si-au dat seama ca din cele 500 LOCURI de mf nu toate sunt locuri ci si posturi...dar im mod ciudat pe Bucuresti,Galati,Iasi erau toate locuri doar ultimele de Arad,Craiova,Timisoara si vreo 2 in Cluj de fapt erau doar centre de pregatire pt posturi de mg in Neam si Bacau.Daca voi intelegeti,bravo voua,eu ma dau batuta si refuz sa cred ca vreodata cineva din Moldova va lua post acolo cu centru de pregatire Arad de ex.Hai ca pt specialitatea dorita mai merita sa te sacrifici,dar mf asa?Era de-a dreptul stupid.La fel au disparut si unele centre de pregatire desi pe listele mele si a colegilor(ne-am gandit ca mai multe numaratori vor fi mai exacte) inca figurau si nu 1,2 ci chiar 4-5.Oricum,desi stiu ca e dreptul fiecaruia sa aleaga ,unii m-i s-a parut ca au ales chestii diametral opuse,posturi in zona Oradea,Hateg,Vulcani cu centre in Moldova sau deopotriva posturi in Radauti,Neam,Onesti cu centre de pregatire in vest sau in sud,adica in alt capat de tara...si ma indoiesc ca va fi posibil sa se transfere jumatate de tara.Cu alte cuvinte,cunosc oameni care deja au zis ca nu se vor prezenta pe posturi si decizia de a lua asa,orice doar ca sa fie,mi se pare o inutilitate,care a irosit sansa unor oameni de a prinde ceva la ei in zona.Insa,in fine,asa e sistemul sanitar,,transparent,, si ,,incoruptibil,, :lol: si au impresia ca noi,dupa 6 ani de facultate nu suntem in strare sa sesizam ce fac ei,asa pe fata.Dar ,nu avem ce face,banuies,asa e viata...mergem mai departe.Zana Ale,imi pare rau pt ca nu ai mai prins mf cum doreai,insa bucura-te de fetita ta si de familie si sa dea Dumnezeu sa ai mai multa bafta in plan profesional.Multumiri celor care au protestat pt suplimentarea posturilor din noiembrie si sper din tot sufletul ca macar colegii nostri mai mici sa nu mai nimereasca aceasta modalitate stupida de rezi cu posturi + locuri amestecate,sau cel putin sa fie o defalcare a lor,cum ar fi fost logic sa fie.Toate cele bune!



de data asta sunt de acord cu tine.
am fost cu prietena mea sa o sustin si am ramas socata de ce porcarie de locuri existau. ce debandata si ce fraude pe fata.
eu am o mare atentie si sunt convinsa ca am notat perfect tot ce se zbiera, prietena mea voia oftalmo, dar nu era pe o poz f buna, asa ca vrand nevrand, am notat tot pana pe la 7 seara si aveam un super tabel cu locuri si posturi si unele dispareau pe fatza, pentru a reaparea mai incolo, precum si centre de pregatire la fel.
bataie de joc.

are cineva o lista cu tot ce s-a ales si in ce ordine?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Teleconferinta

Postby 187.92a » Fri Nov 28, 2008 1:41 am

si eu vreau o astfel de lista.

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Teleconferinta

Postby burlacelul » Fri Nov 28, 2008 1:50 am

Dar au fost scoase ceva posturi de "obstretica"!Ciudat e ca au si fost comfirmati pe loc/post tot de "obstretica".

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Teleconferinta

Postby burlacelul » Fri Nov 28, 2008 1:52 am

burlacelul wrote:
CristiCiju wrote:
dr_dr wrote:...s-a ajuns la situatii penibile gen post la radauti cu centrul de pregatire la craiova...

De ce spui asta? Si eu puteam alege de exemplu post de ATI in Radauti (de unde sunt :D ) si centru de pregatire Arad.

Asta am ales eu. La Arad am unde sta.(o parte din familie ). Si Radauti pt ca bunicii sunt acolo iar orasul e select. Dar in primul rand e ATI. Am visat la ATI si s-a intamplat. Important e sa faci ceea ce iti place. De post te poti descotorosi iar transferul uneori e posibil.

Merci Cristi!

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Teleconferinta

Postby Dr.Angel » Fri Nov 28, 2008 1:18 pm

nu vreau sa sune sadic ce o sa zic............dar nu puteau scoate astia m multe posturi in ardeal?........moldova la putere........k ce kestie? :hate:
eu clar n-as fii luat nici un post.........dar cunosc o gramada de colegi/e care nu au avut ce face si au trebuit sa aleaga tocmai in moldova posturi....unii au nimerit centru de pregatire aproape/dorit dar altii...............tare aiurea zic......ex....pers din alba/bv...faculta la ms/sb/cluj......pregatire la craiova si post in moldova .............numai mie mi se pare bataie de joc????? :hate:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Teleconferinta

Postby pc7 » Fri Nov 28, 2008 4:21 pm

pt ca in moldova e deficit de dr mai mare decat in alte parti
Life's not fair, get used to it

reimus
senior
senior
Posts: 116
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:21 am
Location: Bucuresti

Re: Teleconferinta

Postby reimus » Fri Nov 28, 2008 8:48 pm

Hmmm, vina pentru numarul de posturi apartine si ASP-urilor din Ardeal... Daca imi aduc aminte eu bine aminte cei din Alba au dormit si in lista publicata initial nu aparea nici un post pe acest judet. Eu refuz sa cred ca n-au deficit de medici in judet;acest lucru s-a vazut foarte limpede la prima suplimentare, unde au aparut posturi si pe Alba. La fel si cu jud Maramures, care tot vestic se vrea a fi... Aproape sigur Moldova are deficit de medici mai mare, insa vina e si a ASP-urilor din Ardeal, asa ca nu injurati exclusiv ministerul. Sunt convins ca numai datorita interventiilor ministerului au aparut posturi si pe Alba si Maramures, ca baietii e clar ca nu aveau e gand sa scoata nici un post, probabil trebuiau tinute pt cine trebuie.
Oricum, impresia personala e ca in nord (atat Moldova cat si Transilvania), zona cu populatie mai mica dect sudul tarii, acoperirea din teritoriu e destul de slaba, prin comparatie cu ceea ce se intampla, sa zicem, in Dambovita sau Arges...

alinaOK
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Oct 21, 2008 12:31 pm

Re: Teleconferinta

Postby alinaOK » Fri Nov 28, 2008 9:22 pm

reimus wrote:Hmmm, vina pentru numarul de posturi apartine si ASP-urilor din Ardeal... Daca imi aduc aminte eu bine aminte cei din Alba au dormit si in lista publicata initial nu aparea nici un post pe acest judet. Eu refuz sa cred ca n-au deficit de medici in judet;acest lucru s-a vazut foarte limpede la prima suplimentare, unde au aparut posturi si pe Alba. La fel si cu jud Maramures, care tot vestic se vrea a fi... Aproape sigur Moldova are deficit de medici mai mare, insa vina e si a ASP-urilor din Ardeal, asa ca nu injurati exclusiv ministerul. Sunt convins ca numai datorita interventiilor ministerului au aparut posturi si pe Alba si Maramures, ca baietii e clar ca nu aveau e gand sa scoata nici un post, probabil trebuiau tinute pt cine trebuie.
Oricum, impresia personala e ca in nord (atat Moldova cat si Transilvania), zona cu populatie mai mica dect sudul tarii, acoperirea din teritoriu e destul de slaba, prin comparatie cu ceea ce se intampla, sa zicem, in Dambovita sau Arges...

fratilor ..... nu e vb de populatie mai mica numeric, din contra, unii ar ramane socati sa vada cam cati doctori sunt si cam de cati ar mai fii nevoie.eu cred ca suntem mai departe de bucuresti, de guvern, si astfel suntem si mai departe de legi, si sunt valabile doar legile nescrise, pe aici. e fain radautiul, dar e in capatul lumii, si ai senzatia ca sta timpul in loc pe aici. totul se misca foarte greu.

alinaOK
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Oct 21, 2008 12:31 pm

Re: Teleconferinta

Postby alinaOK » Fri Nov 28, 2008 9:27 pm

PS. vorbesc de radauti-bucovina.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests