se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

schimbarea schimbarii...
oantzza
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Oct 12, 2008 9:28 pm

se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby oantzza » Mon Nov 24, 2008 12:34 am

am auzit ca s-ar putea schimba specializarea in interval d maxim 6 luni atat timp cat la repartitie alegi doar loc de rezident( FARA post) si daca in momentul in care ti-a venit randul sa alegi inca mai erau disponibile locuri pe specialitatea pe care vrei sa te schimbi...
nu stiu dc m-am facut inteleasa :roll: :oops:
stie cineva daca e adevarat..m-ar interesa eventual dc scrie undeva despre asta...oficial....
ms

oantzza
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Oct 12, 2008 9:28 pm

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby oantzza » Tue Nov 25, 2008 11:06 am

nimeni??? :help:

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby rontzy » Tue Nov 25, 2008 11:10 am

nu cred ca se mai poate. in comunicatul oficial scrie ca alegerea este definitiva. dar mai bine intrebi la centrul de perfectionare la bucuresti.
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

oantzza
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Oct 12, 2008 9:28 pm

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby oantzza » Tue Nov 25, 2008 11:45 am

ms

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby Dr.Angel » Tue Nov 25, 2008 11:45 am

se poate.........am m postat pe undeva asta; daca ai nota m mare decat ultima nota luata de rezidentii pe specialitatea/oras respectiv. E de umblat sa zici k nu "te potrivesti" si ai o arie de unde poti alege, specialitati inrudite, desi unele locuri poti alege orice, numai sa ai punctaj bun (teoretic) :allright:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

sokie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Apr 08, 2008 5:43 pm
Location: Romania...

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby sokie » Tue Nov 25, 2008 4:42 pm

Dr.Angel wrote:se poate.........am m postat pe undeva asta; daca ai nota m mare decat ultima nota luata de rezidentii pe specialitatea/oras respectiv. E de umblat sa zici k nu "te potrivesti" si ai o arie de unde poti alege, specialitati inrudite, desi unele locuri poti alege orice, numai sa ai punctaj bun (teoretic) :allright:


doar orasul respectiv?nu se raporteaza la toata tara? adica dak vrei alta specialitate in bucuresti se ia in considerare ultimul punctaj la specialitatea respectiva DOAR pe bucuresti? :help:
If you're going through hell, keep going!!

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby raluca_doc » Tue Nov 25, 2008 4:49 pm

sokie wrote:
Dr.Angel wrote:se poate.........am m postat pe undeva asta; daca ai nota m mare decat ultima nota luata de rezidentii pe specialitatea/oras respectiv. E de umblat sa zici k nu "te potrivesti" si ai o arie de unde poti alege, specialitati inrudite, desi unele locuri poti alege orice, numai sa ai punctaj bun (teoretic) :allright:


doar orasul respectiv?nu se raporteaza la toata tara? adica dak vrei alta specialitate in bucuresti se ia in considerare ultimul punctaj la specialitatea respectiva DOAR pe bucuresti? :help:

nu, se ia in considerare ultimul punctaj pe tara la specialitatea respectiva

sokie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Apr 08, 2008 5:43 pm
Location: Romania...

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby sokie » Tue Nov 25, 2008 4:53 pm

raluca_doc wrote:
sokie wrote:
Dr.Angel wrote:se poate.........am m postat pe undeva asta; daca ai nota m mare decat ultima nota luata de rezidentii pe specialitatea/oras respectiv. E de umblat sa zici k nu "te potrivesti" si ai o arie de unde poti alege, specialitati inrudite, desi unele locuri poti alege orice, numai sa ai punctaj bun (teoretic) :allright:


doar orasul respectiv?nu se raporteaza la toata tara? adica dak vrei alta specialitate in bucuresti se ia in considerare ultimul punctaj la specialitatea respectiva DOAR pe bucuresti? :help:

nu, se ia in considerare ultimul punctaj pe tara la specialitatea respectiva


msi mult!
presupun k e in functie de specializarea pe care o ai deja, nu? adica nu poti, de ex, sa treci de pe neuro pe cardio, sa zicem...
If you're going through hell, keep going!!

User avatar
BLODR
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sat Nov 22, 2008 4:21 pm

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby BLODR » Tue Nov 25, 2008 5:01 pm

daca ai ceva pile s poate...anu trecut o colega de a mea a avut nota mai mica,a luat pediatrie si apoi s a mutat pe derma...asa ca nk nu e imposibil...tre s stii unde si cu cine s vb..
''Partidul Noua Generatie are o orientare de centru, cand la stanga, cand la dreapta, de la caz la caz.''

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby raluca_doc » Tue Nov 25, 2008 5:02 pm

ar fi prea frumos sa iti iei initial MF si dupa 6 luni sa schimbi cu cardio!!! :lol: colega aia a ta s-a facut cumva si prep? ca asa SE POATE din cate stiu eu...

User avatar
BLODR
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sat Nov 22, 2008 4:21 pm

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby BLODR » Tue Nov 25, 2008 5:07 pm

well..aici m ai cam incuiat..nu stiu..eu am auzit de la o prietena de a noastra comuna care e si ea rezi p derma..asa ca imi pare rau ca nu pot sa t ajut mai mult...dar,sincer eu zic ca s poate...ti am zis...daca dai un pic din coate..
''Partidul Noua Generatie are o orientare de centru, cand la stanga, cand la dreapta, de la caz la caz.''

sokie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Apr 08, 2008 5:43 pm
Location: Romania...

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby sokie » Tue Nov 25, 2008 5:12 pm

BLODR wrote:well..aici m ai cam incuiat..nu stiu..eu am auzit de la o prietena de a noastra comuna care e si ea rezi p derma..asa ca imi pare rau ca nu pot sa t ajut mai mult...dar,sincer eu zic ca s poate...ti am zis...daca dai un pic din coate..

:) msi! ma gandeam eu ca datul din coate ajuta mult si face aproape orice posibil...eu ma refeream la situatia "legala"....ideea era dak trebuie sa fie specialitati inrudite si care sunt clasele acestea....daca stie cineva...
If you're going through hell, keep going!!

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby raluca_doc » Tue Nov 25, 2008 5:14 pm

sokie wrote:
BLODR wrote:well..aici m ai cam incuiat..nu stiu..eu am auzit de la o prietena de a noastra comuna care e si ea rezi p derma..asa ca imi pare rau ca nu pot sa t ajut mai mult...dar,sincer eu zic ca s poate...ti am zis...daca dai un pic din coate..

:) msi! ma gandeam eu ca datul din coate ajuta mult si face aproape orice posibil...eu ma refeream la situatia "legala"....ideea era dak trebuie sa fie specialitati inrudite si care sunt clasele acestea....daca stie cineva...

nu, legal nu trebuie sa fie specialitati inrudite. poti sa iti alegi ORICE specialitate care era disponibila la momentul la care ai ales tu.

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby lanaiba » Tue Nov 25, 2008 5:17 pm

BLODR wrote:daca ai ceva pile s poate...anu trecut o colega de a mea a avut nota mai mica,a luat pediatrie si apoi s a mutat pe derma...asa ca nk nu e imposibil...tre s stii unde si cu cine s vb..



daca dai din coate da, se poate. stiu si eu o fata care a luat urgente anul trecut parca cu 620 si ceva si dupa 6 luni s a mutat pe pediatrie, cica din motive medicale(nu ca ar avea vreo unul).
Muntele formeaza omul si marea formeaza sufletul

sokie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Apr 08, 2008 5:43 pm
Location: Romania...

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby sokie » Tue Nov 25, 2008 6:28 pm

raluca_doc wrote:
sokie wrote:
BLODR wrote:well..aici m ai cam incuiat..nu stiu..eu am auzit de la o prietena de a noastra comuna care e si ea rezi p derma..asa ca imi pare rau ca nu pot sa t ajut mai mult...dar,sincer eu zic ca s poate...ti am zis...daca dai un pic din coate..

:) msi! ma gandeam eu ca datul din coate ajuta mult si face aproape orice posibil...eu ma refeream la situatia "legala"....ideea era dak trebuie sa fie specialitati inrudite si care sunt clasele acestea....daca stie cineva...

nu, legal nu trebuie sa fie specialitati inrudite. poti sa iti alegi ORICE specialitate care era disponibila la momentul la care ai ales tu.


chiar daca la momentul in care am ales eu nu mai erau locuri in orasul respectiv si eu vreau totusi in acel oras? :help:
If you're going through hell, keep going!!

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby Dr.Angel » Tue Nov 25, 2008 8:46 pm

pe cine am itnrebat eu asa s-a exprimat...k a "putut" alege pe motiv de "incompatibilitate" un loc pe alta specialitate total neinrudita, datorita faptului k avea puctaj m mare decat c m mik puctaj din orasul ei, ce-i drept poate persoana resp.....avea c m mik puctaj din tara :roll:

raluca_doc wrote:
sokie wrote:
Dr.Angel wrote:se poate.........am m postat pe undeva asta; daca ai nota m mare decat ultima nota luata de rezidentii pe specialitatea/oras respectiv. E de umblat sa zici k nu "te potrivesti" si ai o arie de unde poti alege, specialitati inrudite, desi unele locuri poti alege orice, numai sa ai punctaj bun (teoretic) :allright:


doar orasul respectiv?nu se raporteaza la toata tara? adica dak vrei alta specialitate in bucuresti se ia in considerare ultimul punctaj la specialitatea respectiva DOAR pe bucuresti? :help:

nu, se ia in considerare ultimul punctaj pe tara la specialitatea respectiva
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

cloramina
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Nov 20, 2006 2:10 pm

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby cloramina » Tue Nov 25, 2008 10:13 pm

dar daca la momentul la care ai ales mai erau disponibile NUMAI POSTURI NU SI LOCURI SE PUNE???

sokie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Apr 08, 2008 5:43 pm
Location: Romania...

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby sokie » Tue Nov 25, 2008 11:03 pm

offtopic: stiti cumva care sunt spitalele pregatitoare pe ATI in Bucuresti? :help:
msi!!
If you're going through hell, keep going!!

medicbft
junior
junior
Posts: 53
Joined: Thu Sep 04, 2008 5:02 pm

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby medicbft » Tue Nov 25, 2008 11:38 pm

lanaiba wrote:
BLODR wrote:daca ai ceva pile s poate...anu trecut o colega de a mea a avut nota mai mica,a luat pediatrie si apoi s a mutat pe derma...asa ca nk nu e imposibil...tre s stii unde si cu cine s vb..



daca dai din coate da, se poate. stiu si eu o fata care a luat urgente anul trecut parca cu 620 si ceva si dupa 6 luni s a mutat pe pediatrie, cica din motive medicale(nu ca ar avea vreo unul).



si daca exista probleme medicale.. reale?

User avatar
vampyblue
senior
senior
Posts: 117
Joined: Sat Feb 16, 2008 12:39 am

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby vampyblue » Wed Nov 26, 2008 1:09 am

Se atentioneaza candidatii ca optiunea exprimata in cadrul audioconferintei este definitiva, nefiind permisa schimbarea acesteia.

citat din ultimul comunicat de pe rezidentiat2008.info...eu de aici inteleg ca nu mai avem voie sa ne razgandim..(decat dand iar rezi..)voi nu intelegeti la fel? :?:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby Chingachgook » Wed Nov 26, 2008 5:00 am

mai sa nu credeti ca schimbati asa de capul vostru. trebuie un dosaroi. + buna vointa din partea alora.
ideea e nu ca se poate schimba specializarea in primele 6 luni ci daca in cazuri bine selectionate chiar trebuie sa se intample schimbarea asta, ea trebuie sa se desfasoare in primele 6 luni.

vad ca majoritatea considera ca au o perioada de gratie de 6 luni in care pot pendula asa printre specializari
uitati-va si alegeti bine acuma ca cu schimbatul nu e chiar usor
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

anita1983
Posts: 3
Joined: Thu Nov 27, 2008 5:44 pm

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby anita1983 » Thu Nov 27, 2008 5:53 pm

Am luat dermatologie pe cluj,..dar nu sunt sigura ca a fost cea mai buna alegere. Daca exista cineva care a dorit dermatologie si nu a reusit si a luat pediatrie sau cardiologie il/o rog sa ma contacteze..astept raspuns cat de repede posibil

auranoway
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Nov 07, 2008 11:18 am

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby auranoway » Thu Nov 27, 2008 6:06 pm

anita1983 wrote:Am luat dermatologie pe cluj,..dar nu sunt sigura ca a fost cea mai buna alegere. Daca exista cineva care a dorit dermatologie si nu a reusit si a luat pediatrie sau cardiologie il/o rog sa ma contacteze..astept raspuns cat de repede posibil


ce tare zici ca suntetzi la piatza :lol:

lizuazu
Posts: 2
Joined: Thu Nov 27, 2008 10:16 pm

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby lizuazu » Thu Nov 27, 2008 10:27 pm

Teroretic te poti muta in primele 6 luni si daca te duci la minister asa ti se va spune dar daca ai o problema medicala si o nota cu care sa fi prins ceea ce iti doresti te poti muta oricand pe durata rezidentiatului.Eu am luat rezidentiatul anul trecut si am ales psihiatrie.Am zis ca o sa innebunesc si eu acolo.Eram deprimata si nu mai suportam serviciul asa ca m-am decis sa mai dau o data rezi pentru ca nu stiam ca ma pot transfera, dar a aparut o noua colega care s-a transferat de pe alta specialitate pe psihiatrie si era anul 3 asa ca m-am dus si eu la minister sa intreb si mi-am depus dosarul (trebuie sa contina o adeverinta medicala format A5 cu timbru care sa mentioneze problema medicala si sa recomande schimbarea specialitatii si o cerere pentru Dl Ministru).In 2 sapt mi s-a aprobat dosarul fara vreo pila sau altceva.Eu am ales anatomie patologica pentru ca ar fi fost a doua mea optiune si am avut nota sa o prind.Succes si tie

lizuazu
Posts: 2
Joined: Thu Nov 27, 2008 10:16 pm

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby lizuazu » Thu Nov 27, 2008 10:28 pm

Am uitat sa mentionez ca eu mi-am depus dosarul de transfer pe 16 sept si mi-a fost aprobat pe 30 oct

User avatar
vampyblue
senior
senior
Posts: 117
Joined: Sat Feb 16, 2008 12:39 am

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby vampyblue » Fri Nov 28, 2008 1:43 pm

dupa 3 ore de sunat in continuu la minister mi-a raspuns o cucoana racita cobza si mi-a zis ca NU se poate schimba decat daca am chef sa dau iar rezi..ca de aia am avut cateva zile in plus (duminica-miercuri) ca sa ne gandim bine...bla bla bla bla.. :hate:
i-am zis ca altii au putut si ea a zis ca altii da noi nu mai avem dreptul asta :hate: :hate:
idei? :help:

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby raluca_doc » Fri Nov 28, 2008 1:48 pm

sokie wrote:offtopic: stiti cumva care sunt spitalele pregatitoare pe ATI in Bucuresti? :help:
msi!!

daca afli, da-mi si mie te rog un mesaj, ca ma intereseaza.

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby raluca_doc » Fri Nov 28, 2008 1:50 pm

vampyblue wrote:dupa 3 ore de sunat in continuu la minister mi-a raspuns o cucoana racita cobza si mi-a zis ca NU se poate schimba decat daca am chef sa dau iar rezi..ca de aia am avut cateva zile in plus (duminica-miercuri) ca sa ne gandim bine...bla bla bla bla.. :hate:
i-am zis ca altii au putut si ea a zis ca altii da noi nu mai avem dreptul asta :hate: :hate:
idei? :help:

pentru asta cred ca tre sa le multumim celor cu plangerea la DNA!!!!!! mersi, fratilor, ne-ati aranjat!

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby gaurav_singh_md » Fri Nov 28, 2008 3:17 pm

raluca_doc wrote:
vampyblue wrote:dupa 3 ore de sunat in continuu la minister mi-a raspuns o cucoana racita cobza si mi-a zis ca NU se poate schimba decat daca am chef sa dau iar rezi..ca de aia am avut cateva zile in plus (duminica-miercuri) ca sa ne gandim bine...bla bla bla bla.. :hate:
i-am zis ca altii au putut si ea a zis ca altii da noi nu mai avem dreptul asta :hate: :hate:
idei? :help:

pentru asta cred ca tre sa le multumim celor cu plangerea la DNA!!!!!! mersi, fratilor, ne-ati aranjat!

scria foarte clar din start....voi nu cititi bine si dupa aia dati vina pe altii (i am not connected to any protests in any way)....
era scris chiar in bold letters la cominicat de pe site-ul oficial..... nu poti sa schimbi specialitatea....numai centrul de pregatire (si sunt mentionat acolo in ce conditii)....(my romanian is a work in progress)

User avatar
giacarangi
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Oct 28, 2005 10:44 pm

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby giacarangi » Fri Nov 28, 2008 3:22 pm

Ce scria pe site-ul oficial nu se refera doar la specialitatea aleasa in cadrul teleconferintei?? Adica la teleconferinta nu ai voie sa te razgandesti, eu asa am inteles si cred ca e bine. Schimbarea specialitatii pe motive medicale sau alte motive cred ca e cu totul altceva si nu au cum sa te opreasca decat daca s-a dat de curand vreo noua lege care interzice asta. Desi in Romania orice se poate. :)
...timpul este un copil care muta piesele intr-un joc...

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby raluca_doc » Fri Nov 28, 2008 3:25 pm

giacarangi wrote:Ce scria pe site-ul oficial nu se refera doar la specialitatea aleasa in cadrul teleconferintei?? Adica la teleconferinta nu ai voie sa te razgandesti, eu asa am inteles si cred ca e bine. Schimbarea specialitatii pe motive medicale sau alte motive cred ca e cu totul altceva si nu au cum sa te opreasca decat daca s-a dat de curand vreo noua lege care interzice asta. Desi in Romania orice se poate. :)

si eu cred ca tot la teleconferinta se refereau. bineinteles ca nu te pot obliga sa faci o specialitate daca fizic nu esti capabil de asa ceva!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: se poate schimba specializarea in maxim 6 luni???

Postby Chingachgook » Fri Nov 28, 2008 5:01 pm

care e specialitatea aia in care nu poti face fata fizic?
va rog, fara alergia la latex.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests