!!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

schimbarea schimbarii...
Dr Alter Ego
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Oct 25, 2008 1:15 am

!!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

Postby Dr Alter Ego » Thu Nov 20, 2008 7:04 pm

Salut.
Am si eu o intrebare si sper ca cineva imi va putea da un raspuns.
Pentru anul acesta, in primele 6 luni de rezi, se mai poate schimba specialitatea aleasa la repartitia (prin teleconferinta)???
Cunosc mai multe persoane care au dat rezi anul trecut (in 2007) si au ales o anumita specialitate, iar apoi s-au razgandit in primele 6 luni si au putut sa aleaga o alta specialitate (care ar fi fost disponibila la pozitia din clasament a candidatului respectiv - adica ar fi putut alege oricare din cele 2, dar a ales una si in primele 6 luni a schimbat-o cu cealalta).
Persoana respectiva alesese initial medicina de laborator, dar s-a razgandit...si in primele 6 luni a ales medicina de urgenta, pe care la punctajul acelui individ, ar fi putut-o alege din prima.

Mai e valabila legea asta???

Adica, ne mai putem razgandi in primele 6 luni si sa schimbam cu altceva, ce am fi prins la repartitie???

Intreb asta pentru ca, in comunicatul comisiei centrale de rezidentiat se specifica clar:
"Se atentioneaza candidatii ca optiunea exprimata in cadrul audioconferintei este definitiva, nefiind permisa schimbarea acesteia"


Astept raspuns cat se poate de repede. Va multumesc anticipat.
Poate reuseste cineva sa intrebe la CNPDS (perfmed) chestiile astea.

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: !!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

Postby crazy_doc » Thu Nov 20, 2008 7:32 pm

de schimbat se mai poate schimba duap aceleasi reguli, in comunicat din cte am inteles se referea l cei care schimbau optiunea in timpul teleconferintei.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
adybubu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Sep 27, 2006 6:30 pm
Location: Bucales
Contact:

Re: !!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

Postby adybubu » Thu Nov 20, 2008 7:35 pm

Pai in anii trecuti erau unii care alegeau ginecologie si peste o ora reveneau si vroiau sa schimbe gineco cu alergologie. Daca mai erau inca locuri de alergo, dar si de gineco disponibile.... se putea sa schimbi. Anul asta nu se mai poate sa-ti schimbi specialitatea pe loc, in timpul teleconferintei, dupa ce deja ai ales ceva, dupa aceea cred ca se poate inca...

Curiozitatea mea ar fi daca, de exemplu, alegi loc pe hemato, desi tu iti doreai gineco... si locurile pe gineco s-au terminat.... dar mai exista posturi pe gineco... mai poti sa bagi dupa aia pretextul ca vrei sa-ti schimbi specialitatea pe gine pt ca mai erau posturi atunci cand ai ales tu? bduh.gif Cred ca nu... dar era o curiozitate

Dr Alter Ego
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Oct 25, 2008 1:15 am

Re: !!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

Postby Dr Alter Ego » Thu Nov 20, 2008 7:41 pm

Ar fi bine daca am putea cumva sa stim ceva sigur legat de acest aspect cu schimbatul specialitatii in primele 6 luni.
Oare cei de la CNPDS (perfmed) stiu?...poate ar fi bine sa incercam sa ii sunam...
Teoretic ar trebui sa ramana valabila acea posibilitate de a schimba specialitatea daca nu iti place...dar, avand in vedere ca lucrurile se schimba de la an la an, nu putem fi siguri...avem din pacate doar supozitii.

Sa vedem, poate mai vine cineva cu informatii si noutati despre aceste lucruri.


Numai bine...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: !!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

Postby Chingachgook » Thu Nov 20, 2008 8:44 pm

da' 6 ani de zile ai frecat-o aiurea de nici macar nu ti-ai dat seama despre ce e in specializarea aia?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: !!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

Postby marmotul » Thu Nov 20, 2008 9:01 pm

da, se poate schimba. conditia este ca nota ta sa fie mai mare decit ultima nota cu care s-a luat specialitatea pe care o vrei, indiferent de oras. dar asta e valabil doar pentru rezidentiatul pe loc. pe post, unde semnezi acolo ramii
qpepsi.gif

User avatar
milex
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Nov 19, 2008 9:02 pm

Re: !!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

Postby milex » Thu Nov 20, 2008 10:01 pm

Asta-i pentru berbecii carora le pare rau de punctajul mare obtinut si iau gine
MAXIMA CELEBRA (EVENTUL IN LATINA)

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: !!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

Postby crazy_doc » Thu Nov 20, 2008 10:12 pm

sau pentru aia de se vad in fata si aleg cardio k e l moda.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

medicbft
junior
junior
Posts: 53
Joined: Thu Sep 04, 2008 5:02 pm

Re: !!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

Postby medicbft » Fri Nov 21, 2008 2:23 am

din motive medicale poti schimba specialitatea? aceleasi conditii?

User avatar
medicinista_bv
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Oct 23, 2008 10:32 pm

Re: !!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

Postby medicinista_bv » Fri Nov 21, 2008 7:59 am

crazy_doc wrote:sau pentru aia de se vad in fata si aleg cardio k e l moda.


te-ai gandit poate ca aia din fata care aleg cardio, o fac pt ca isi doresc sa faca aceasta specialitate si nu ptr ca e la moda? te-ai gandit ca poate au invatat pt idiotenia asta de rezi pe rupte stiind ca numai o nota mare le poate aduce cardio?
si daca ai urmari sondajele, ai vedea ca ''la moda'' e psihi...

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: !!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

Postby Insomnia » Fri Nov 21, 2008 12:19 pm

medicinista_bv wrote:
crazy_doc wrote:sau pentru aia de se vad in fata si aleg cardio k e l moda.


te-ai gandit poate ca aia din fata care aleg cardio, o fac pt ca isi doresc sa faca aceasta specialitate si nu ptr ca e la moda? te-ai gandit ca poate au invatat pt idiotenia asta de rezi pe rupte stiind ca numai o nota mare le poate aduce cardio?
si daca ai urmari sondajele, ai vedea ca ''la moda'' e psihi...

propun ca psihi sa devina "demodata"!!!
de ce puii mei e la moda???...multi tzacnitzi,nevropatzi,psihopatzi,tulburatzi... :green:
ia se va razganditzi,plssss
What Goes Around...Comes Around

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Re: !!schimbarea specialitatii in primele 6 luni de rezidentiat

Postby claudya » Fri Nov 21, 2008 1:19 pm

[quote="Dr Alter Ego"][b]Salut.
Am si eu o intrebare si sper ca cineva imi va putea da un raspuns.
Pentru anul acesta, in primele 6 luni de rezi, se mai poate schimba specialitatea aleasa la repartitia (prin teleconferinta)???
Cunosc mai multe persoane care au dat rezi anul trecut (in 2007) si au ales o anumita specialitate, iar apoi s-au razgandit in primele 6 luni si au putut sa aleaga o alta specialitate (care ar fi fost disponibila la pozitia din clasament a candidatului respectiv - adica ar fi putut alege oricare din cele 2, dar a ales una si in primele 6 luni a schimbat-o cu cealalta).
Persoana respectiva alesese initial medicina de laborator, dar s-a razgandit...si in primele 6 luni a ales medicina de urgenta, pe care la punctajul acelui individ, ar fi putut-o alege din prima.

Mai e valabila legea asta???

Adica, ne mai putem razgandi in primele 6 luni si sa schimbam cu altceva, ce am fi prins la repartitie???

Intreb asta pentru ca, in comunicatul comisiei centrale de rezidentiat se specifica clar:
"Se atentioneaza candidatii ca optiunea exprimata in cadrul audioconferintei este [u]definitiva[/u], nefiind permisa schimbarea acesteia"


Astept raspuns cat se poate de repede. Va multumesc anticipat.
Poate reuseste cineva sa intrebe la CNPDS (perfmed) chestiile astea[quote]

Da' tu ce ai de nu poti intreba? E problema ta. Sau dupa atata facultate nu esti in stare sa iti rezolvi singur problemele? :shock:
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 83 guests