2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

schimbarea schimbarii...
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby Chingachgook » Sun Nov 23, 2008 12:42 am

...cred ca daca ii spun ca sunt mefist face apoplexie
:D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

silvia_flore
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 18, 2008 11:53 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby silvia_flore » Sun Nov 23, 2008 12:59 am

silvica,dear...tu afirmasi ca citez:"daca aleg sa fiu preparator la catedra ORL de ex si am si rezi promovat,fiindca fie ca iti place tie ,fie ca nu,mi se echivaleaza specialitatea si ma va durea fix in cot"...asa ca-cam te contrazici de la o postare la alta...ba te doare,ba nu te mai doare...e durere intermitenta,fa-ti un control si tu,poate e grav...
btw,si io am dat examenul tot anul acesta si tot intr-un frig crunt...
si nu,nu ma bucur de esecul nimanui,astea-s interpretarile tale.
te salut si io! :wink:

[/quote] Noroc cu tine ca stii sa clasifici durerea,poate stii si sa o tratezi :? Daca ti-au placut conditiile inseamna ca tu esti cea ,,masochista,, si sincer cred ca daca nu te interesa atat problema celor de la coada listei,te bucurai linistita de succesul tau la rezidentiat si de faptul ca ai oportunitatea de a alege specialitate dorita si nu te amestecai intr-un schimb de replici ce nu te-a vizat pe tine.Nu de alta,dar domnisoara Daiza cu 2 zile inainte facea statistici ca sa ne spuna cine e ultimul promovat si apoi tot plina de,, bune intentii,,ii zicea de spus cate unui candidat ca nu are sanse la nimic,ca nu are nici macar dreptul de a spune ca a ,,luat ,, rezi daca e in afara celor 2370 locuri/posturi.Acum ori e mama Omida si ghiceste in stele,ori lucreaza la vreun DSP sub acoperire de stie ea asa de bine,inainte de miercuri cine va fi ultimul norocos care va mai prinde o specialitate.Sigur,fiecare are dreptul la o opnie,dar atunci cand ea e plina de ironie si incrancenare,nu veni tu sa imi spui ca eu interpretez anumite lucruri....Topicul meu punea o simpla problema,doream sa stiu care sunt parerile unor persoane aflate intr-o situatie similara,nu eu am depasit limita bunului simt sau al respectului pt colegi...dar nici nu o sa permit cuiva sa-mi zica ca sunt mai putin DOCTOR doar fiindca un concurs face diferenta.Aici e vorba de demnitate,respect de sine,asa cum au colegi ca Zana care a invatat pentru acest examen,cu un copil in brate,de oameni care au terminat anul 6 si au si muncit in acelasi timp si de multi alti,pe care voi i-ati luat la misto in postarile voastre....

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby Daiza » Sun Nov 23, 2008 4:03 pm

silvia_flore wrote:
da, cata medicina stii nu stim. suntem la stadiul de banuieli.
dar ca nu dai pe afara de inteligenta suntem siguri.

Stii care a fost norocul meu?Ca au spre deosebire de tine,am avut certitudinea inca de cand ti-am citit primele postari ca nu esti decat plin de tine. si atat ..oamenii cu adevarat inteligenti,nu simt nevoia sa faca parada cu asta,daca sunt cu adevarat mai buni,ei vor iesi oricum in evidenta si nu au nevoie sa-i descalifice pe cei din jur pentru asta...Si inca ceva...calitatea profesionala a unei persoane in orice domeniu,fie el si medicina nu are absolut nimic de-a face cu inteligenta,care e in parte nativa si in parte un cumul de cunostiinte,cultura etc...Daca nu stii asta,eu zic sa mai deschizi dictionarul impreuna cu domnisoara Daiza...pt ca vad ca singurele carti citite de voi vreodata au fost Harrisonul si Ciofu...PS.nu am intentionat vreo clipa sa ajung la un schimb de replici atat de inutil si lipsit de sens,rostul acestui forum si acestui topic,ar fi trebuit sa fie altul,dupa parerea mea,insa daca postarile voastre nu au fost decat rautacioase in mod gratuit si pline de aroganta,depasind dreptul de a avea o opinie personala...atunci cred ca si noi,ceilalti,va putem da replica in acceasi maniera,spunandu-va ca nu sunteti cu doua stetoscoape la gat doar fiindca ati promovat un concurs de rezidentiat...[/quote]


:)))
una e sa fii suparat ca ai picat rezi, dar l-ai promovat, alta e sa fii agresiva fara masura!:))
pana acum singura persoana care a jignit pe cineva esti tu, eu doar ti-am zis ca a fi promovat nu inseamna ca ai luat rezi, ci doar ca ai sanse, dc esti mai pe sub linie si renunta multi, sa iei si tu ceva, acolo un mf la coada...o sanatate publica, o epidemiologoie..dc mai exista.

eu n-am nimic cu ce ai facut tu la rezi, nici nu te compatimesc, nici nu te judec...iti inteleg pana la un punct frustrarea, dar nu inteleg incapacitatea ta de a pricepe si a te consola singura ca l-ai picat, acest rezi.

de ce m-am luat de tine? pt ca induci niste false judecati de valoare cum ca cei promovati sunt si cei care au luat rezi. si asta este fals. rezi au luat cei care sunt in cei 2370 clasificati si cu ceva noroc, cei de sub linie care vor primi loc, dupa ce altii de mai sus vor renunta.

asta e singurul adevar, ala pe care TU nu-l poti accepta si nu are nicio legatura cu ce carti am citit eu sau kooksee.

mkr nu mai induce in eroare si pe altii si nu le mai crea false sperante.
pana la urma, pe mine sincer nu ma intereseaza rezi vostru, am depasit aceasta penalitate de concurs, dar ma irita oamenii care abereaza fara limita.

inca o data succes pe mai departe.

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby Daiza » Sun Nov 23, 2008 4:04 pm

kooksee wrote:...cred ca daca ii spun ca sunt mefist face apoplexie
:D



pai face apoplexie, mai ales ca ea e PROMOVATA, dar nu mai primeste nimic pt asta, nici mkr mf.:))

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby rox » Sun Nov 23, 2008 4:35 pm

Ma scuzati ca ma introduc peste treburile voastre de oameni mari cu reziu dat, luat, promovat sau dracu mai stie cum, da' cum naiba in 12 ani de scoala plus cel putin 6 de facultate ( ca nu se stie niciodata), unii din voi n-au invatat inca sa scrie? :oops:
Over and out, nu dati (prea tare)
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

silvia_flore
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 18, 2008 11:53 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby silvia_flore » Sun Nov 23, 2008 4:45 pm

Daiza wrote:
kooksee wrote:...cred ca daca ii spun ca sunt mefist face apoplexie
:D



pai face apoplexie, mai ales ca ea e PROMOVATA, dar nu mai primeste nimic pt asta, nici mkr mf.:))

Imi pare rau ca te dezamagesc,dar eu spre deosebire,de altii nu fac diferente intre doctori judecandu-i dupaspecialitatea aleasa ci dupa calitatea profesionala si aici inca nu se poate vorbi de asa ceva.Asa ca nu am nimic nici cu mf-stii ,nici cu chirurgii sau neochirurgii,fiecare vede in felul sau profesia pe care si-a ales-o si modul in care alege sa o practice,eu una am fost educata sa respect orice profesie,chiar si pe cea de ospatar sau vanzator,fiindca fiecare a facut propiile alegeri .Cat despre tine,ba da asta ai facut de la inceput....ai impartit oamenii in categorii,ai luat la misto niste persoane si te-ai amestecat intr-un subiect care nu inteleg nici acum de ce te intereseaza atat de mult daca esti deja rezidenta si ai trecut peste acest concurs.Daca ai fi fost cu adevarat fair-play cu colegii tai doctori mai mici,le-ai fi impartasit din experienta ta,i-ai fi lamurit in cateva chestiuni si ai fi incercat sa-i ajuti raspunzandu-le frumos la niste intrebari,asa cum au procedat multi dintre ,,seniorii,, ce posteaza pe aici.Acum ca sa te mai lamuresc pt a mia oara,cine iti spune tie ca unul dintre cei promovati mai la coada,nu poate prinde o specialitate ok si sa aiba norocul de a avea de la cine sa invete meserie si va sfarsi fiind un medic de o mie de ori mai bun decat unii care acum au avut poate sansa si meritul unui punctaj mare,dar nu o vor folosi?Tu chiar nu poti sa pricepi ca rezidentiatul e doar inceputul unui drum spre specializarea noastra si nu o sentinta data deja,doar fiindca ai un punctaj mai mare sau mai mic?Ok ,eu chiar si numai promovata dar fara rezi luat ,o sa gasesc alternativele la care am dreptul si cred nu-i cazul sa mai prelungim acest dialog fara sens.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby Chingachgook » Sun Nov 23, 2008 4:52 pm

dar daca unul cu 430 ( care a fost racit la examen) ar avea parte de un indrumator capabil si ar iesi un medic mai bun decat aia cu 800?
cine imi garanteaza mie ca nu e asa?
lor de ce sa nu le dam sanse? ce e prostia asta cu promovati numai peste 65% ? am cazut toti de acord ca rezi e doar inceputul unui drum spre specializarea noastra.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby Daiza » Sun Nov 23, 2008 6:15 pm

silvia_flore wrote:
Daiza wrote:
kooksee wrote:...cred ca daca ii spun ca sunt mefist face apoplexie
:D



pai face apoplexie, mai ales ca ea e PROMOVATA, dar nu mai primeste nimic pt asta, nici mkr mf.:))

Imi pare rau ca te dezamagesc,dar eu spre deosebire,de altii nu fac diferente intre doctori judecandu-i dupaspecialitatea aleasa ci dupa calitatea profesionala si aici inca nu se poate vorbi de asa ceva.Asa ca nu am nimic nici cu mf-stii ,nici cu chirurgii sau neochirurgii,fiecare vede in felul sau profesia pe care si-a ales-o si modul in care alege sa o practice,eu una am fost educata sa respect orice profesie,chiar si pe cea de ospatar sau vanzator,fiindca fiecare a facut propiile alegeri .Cat despre tine,ba da asta ai facut de la inceput....ai impartit oamenii in categorii,ai luat la misto niste persoane si te-ai amestecat intr-un subiect care nu inteleg nici acum de ce te intereseaza atat de mult daca esti deja rezidenta si ai trecut peste acest concurs.Daca ai fi fost cu adevarat fair-play cu colegii tai doctori mai mici,le-ai fi impartasit din experienta ta,i-ai fi lamurit in cateva chestiuni si ai fi incercat sa-i ajuti raspunzandu-le frumos la niste intrebari,asa cum au procedat multi dintre ,,seniorii,, ce posteaza pe aici.Acum ca sa te mai lamuresc pt a mia oara,cine iti spune tie ca unul dintre cei promovati mai la coada,nu poate prinde o specialitate ok si sa aiba norocul de a avea de la cine sa invete meserie si va sfarsi fiind un medic de o mie de ori mai bun decat unii care acum au avut poate sansa si meritul unui punctaj mare,dar nu o vor folosi?Tu chiar nu poti sa pricepi ca rezidentiatul e doar inceputul unui drum spre specializarea noastra si nu o sentinta data deja,doar fiindca ai un punctaj mai mare sau mai mic?Ok ,eu chiar si numai promovata dar fara rezi luat ,o sa gasesc alternativele la care am dreptul si cred nu-i cazul sa mai prelungim acest dialog fara sens.




scumpa babii, dc te uiti putin la ce am postat eu, ai sa vezi ca am fost prima de pe acest site, care v-am adunat datele in exel si am estimat o medie de promovare a acestui examen. promovare in sensul notei de la pozitia 2370.
asta gratis si cu intentia de a va ajuta.
cearta cu mine tu ai inceput-o, asta pt ca mi=am permis sa te contrazic cand spuneai ca dc esti promovat inseamna ca ai luat rezi.
si am facut asta tocmai pt a lamuri situatia, nu pt a ma lua de tine.

orice specializare este ok, dc tie iti place si nu judec eu pe nimeni.
dc te intereseaza parerea mea, mie nu-mi plac chirurgiile (desi candva am cochetat cu ideea), specializarile care nu au contact cu pacientii si psihiatria. restul toate mi se par super ok.
iar diferenta dintre un doctor-medic care ia cardio la pozitia 1 si unul care mai prinde cardio la 1500, nu o fac eu! unul se poate ambitiona, altul se poate delasa...aici eu nu judec pe nimeni.

te superi degeaba pe mine.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests