2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

schimbarea schimbarii...
silvia_flore
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 18, 2008 11:53 am

2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby silvia_flore » Thu Nov 20, 2008 10:44 am

Si totusi e oficial suntem promovati 2799 din 4128 concurenti si exista doar 2370 de locuri/posturi.Lasand la o parte dezbaterea despre greve si proteste care dupa parerea mea,sunt ineficiente in primul rand pt ca nu stim cum sa punem problema si in al doilea rand fiindca suntem dezbinati ,exista 429 de oameni care desi au promovat acest concurs nu vor mai avea ce sa prinda.Nu vorbesc sa ni se dea specialitati ,e firesc ca cei de la coada ,sa aiba doar ce ramane,in ordinea punctajelor insa ...chiar si mf -ul fiindca nu cerem de pomana,e dreptul nostru,pt ca am promovat .Adica de ce in 2007 celor de la ultimul punctaj ce a luat specialitate si pana la 65% de promovare,li s-a dat mf iar anul acesta nimic?! Unde s-a mai auzit de promovati fara loc,la un concurs ce se vrea dupa parerile colegilor nostri cu punctaje mari,corect ??Asadar,unde sunteti toti cei cu punctaje de 612,618,603 etc...care acum 2 zile va intrebati daca ati promovat sau nu?Ce parere aveti si ce credeti ca putem face?Mie m-i s-a spus de la Asp ca am luat rezi si prin urmare am drepturi egale cu ceilalti de a ma prezenta la teleconferinta si totusi exista sanse sa ramanem pe din afara fiindca nu putem spera ca 400 de oameni din fata noastra sa se retraga sau sa nu ia nimic,nu?Rog,malitiosii sa se abtina,bravo voua,ca aveti punctaje mari,nu o sa va ia nimeni locurile,dar lasati-i si pe ceilalti sa isi ia drepturile.Pana una alta nu suntem sub linie,suntem doar la coada listei si daca iei nu sunt capabili sa ofere nr. posturi/locuri cati promovati suntem,atunci ar trebui sa gaseasca un mijloc mai eficient de departajare a concurentiilor,nu?!!!

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby optimus » Thu Nov 20, 2008 11:03 am

Din pacate sunt prea multi absolventi in raport cu locurile.Anii trecuti s-au infiintat si facultati particulare de medicina ..dar idiotii care au dat avizul de functionare acestora nu s-au gandit ca va exista un surplus de absolventi in raport cu posibilitatile tarii asteia de a asigura locuri de munca.
De aici rezulta si numarul mare de doctori ce raman pe dinafara sistemului.
REST IN PEACE!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby dr_dr » Thu Nov 20, 2008 11:25 am

Si uite asa o luam de la capat....
O porcarie de ex cu o materie idioata...Un sistem care intra in colaps...Oameni care invata 6 ani si raman someri...etc...
Sincer va spun daca nu prind ce vreau eu ma reorientez.......Nu mi se pare normal sa aleg orice doar ca sa nu raman somer... :roll: :roll: :roll:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

mcdream
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Mar 16, 2007 12:19 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby mcdream » Thu Nov 20, 2008 12:01 pm

Si eu sunt undeva in josul listei dar peste punctajul minim de promovare. Dupa afisarea listei finale de azi voi vedea exact ce e de facut. Nu se poate sa existe asa o discriminare de mare intre generatii. Asa ca ma voi prezenta la teleconferinta si daca nu se schimba nimic si nu prind loc ma gandesc sa ne unim toti cei ce avem aceeasi problema, sa ne gasim un avocat bun si sa dam in judecata MS. Precedentul il avem - cei din generatiile 2004, 2005 care au avut punctaj de promovare si au cerut aceleasi drepturi retroactiv si au castigat. Ei s-au coalizat, si-au luat toti un singur avocat si au castigat. Asa ca zic sa ne mai auzim si noi.

dr.helene
Posts: 2
Joined: Fri Oct 17, 2008 12:08 pm

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby dr.helene » Thu Nov 20, 2008 12:24 pm

Ar trebui sa ne mobilizam si sa facem ceva.....este ceva strigator la cer sa faci 6 ani de medicina sa promovezi ex de rez si sa nu prinzi nimic.

oanap
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:55 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby oanap » Thu Nov 20, 2008 12:56 pm

Sunt si eu de acord cu voi. Sa ne unim fortele daca e asa.

dr_alexis_84
junior
junior
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:50 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby dr_alexis_84 » Thu Nov 20, 2008 1:03 pm

Am si eu o intrebare.....Voi ati vazut cum se numeste rezidentiatul????? Este un CONCURS, nu este examen. Asta inseamna ca problema este baremul de 65%....care nici nu ar trebui sa existe. Exact!!! Concursul ar trebui sustinut pe numarul de locuri/posturi (chestie cu care nu sunt nici eu deacord)....asa cum se face la orice CONCURS. Adica, se scoate un numar de locuri (acuma....numarul este subiect de discutie....) si cine vrea sa concureze concureaza....cine ia ia....cine nu...asta e! Ca la orice concurs este vorba de competitie...nu mai este ca la licenta...hai sa intre si cutare undeva ca a fost cu mine in grupa...nu...deja cutare acela poate sa iti ia locul si tu ramai pe afara pana la anu'!!
Este normal ca in functie de nota sa se acopere locurile iar cei care nu au mai prins locuri sa ramana pe afara. De unde pana unde sa se faca cum s-a facut anul trecut....adica cei care nu au apucat locuri sa intre la MF????? La ce alt concurs s-a mai auzit asa ceva?
GREVA???? Cine a mai auzit asa ceva??? Sa se faca greva pentru rezultatele contestatiilor...sunt deacord....dar sa ma duc sa fac greva pentru ca nu am prins loc/post????? Este cea mai mare prostie pe care am auzit-o. E ca si cand m-as duce la un intreviu pentru un job....ala nu ma angajeaza si eu fac greva din cauza asta!!! Ca de fapt asta este rezidentiatul....un concurs pentru un job!!!
Acuma lumea o sa spuna ca am luat cine stie ce nota si ma aflu in treaba....nu....am luat o nota de c....t dar asta e problema mea....

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby marmotul » Thu Nov 20, 2008 1:04 pm

cei ce ati promovat examenul si nu mai aveti locuri ar trebui automat sa fiti redistribuiti catre mf. faceti greve, scandal etc ca doar e dreptul vostru
qpepsi.gif

silvia_flore
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 18, 2008 11:53 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby silvia_flore » Thu Nov 20, 2008 1:21 pm

dr_alexis_84 wrote:Am si eu o intrebare.....Voi ati vazut cum se numeste rezidentiatul????? Este un CONCURS, nu este examen. Asta inseamna ca problema este baremul de 65%....care nici nu ar trebui sa existe. Exact!!! Concursul ar trebui sustinut pe numarul de locuri/posturi (chestie cu care nu sunt nici eu deacord)....asa cum se face la orice CONCURS. Adica, se scoate un numar de locuri (acuma....numarul este subiect de discutie....) si cine vrea sa concureze concureaza....cine ia ia....cine nu...asta e! Ca la orice concurs este vorba de competitie...nu mai este ca la licenta...hai sa intre si cutare undeva ca a fost cu mine in grupa...nu...deja cutare acela poate sa iti ia locul si tu ramai pe afara pana la anu'!!
Este normal ca in functie de nota sa se acopere locurile iar cei care nu au mai prins locuri sa ramana pe afara. De unde pana unde sa se faca cum s-a facut anul trecut....adica cei care nu au apucat locuri sa intre la MF????? La ce alt concurs s-a mai auzit asa ceva?

Scuza-ma,dar te contrazic fiindca se pare ca nu ai inteles despre ce e vorba.Da,e unconcurs,nu toata lumea trebuie sa il ia si e normal sa se aleaga in functie de punctaje.Problema e ca nu s-a zis de la inceput cate locuri/posturi sunt atatia promovati,cum a fost de ex la admiterea in facultate sau la orice altfel de concurs pe locuri si cum mi s-ar fi parut si mie normal sa fie la urma-urmei.Nu am inventat eu baremul de 65%.Si daca suntem promovati la acest examen atunci,da,mi se pare firesc sa ma bucur de dreptul de a prinde ceva,daca eram sub linie taceam si gata.Asa ca,eu nu vorbesc de greve,nu fac comparatii,nu ma fac de ras.Cei de anul trecut au fost intr-o situatie similara si li s-a dat mf.A fost gaselnita celor de la minister ca sa rezolve de fapt,o chestie care se pare ramane neclara <mai multi promovati decat locuri/posturi> in anii in care ei scot prea putine locuri.Eu nu vreau neaparat mf si nici nu vreau sa prind cine stie ce specialitate din moment ce punctajul nu mi-o permite,dar doresc sa am dreptul la ceva.Ori sa schimbe conditiile de concurs si sa stim de la inceput o treaba. PS.celor care vor sa ne solidarizam,sunt de acord,trebuie sa facem ceva,exista un precedent ,asa ca nu ne putem da la o parte...

drwikiwiki
senior
senior
Posts: 315
Joined: Sat May 10, 2008 7:26 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby drwikiwiki » Thu Nov 20, 2008 1:22 pm

dr_alexis_84 wrote:Am si eu o intrebare.....Voi ati vazut cum se numeste rezidentiatul????? Este un CONCURS, nu este examen. Asta inseamna ca problema este baremul de 65%....care nici nu ar trebui sa existe. Exact!!! Concursul ar trebui sustinut pe numarul de locuri/posturi (chestie cu care nu sunt nici eu deacord)....asa cum se face la orice CONCURS. Adica, se scoate un numar de locuri (acuma....numarul este subiect de discutie....) si cine vrea sa concureze concureaza....cine ia ia....cine nu...asta e! Ca la orice concurs este vorba de competitie...nu mai este ca la licenta...hai sa intre si cutare undeva ca a fost cu mine in grupa...nu...deja cutare acela poate sa iti ia locul si tu ramai pe afara pana la anu'!!
Este normal ca in functie de nota sa se acopere locurile iar cei care nu au mai prins locuri sa ramana pe afara. De unde pana unde sa se faca cum s-a facut anul trecut....adica cei care nu au apucat locuri sa intre la MF????? La ce alt concurs s-a mai auzit asa ceva?
GREVA???? Cine a mai auzit asa ceva??? Sa se faca greva pentru rezultatele contestatiilor...sunt deacord....dar sa ma duc sa fac greva pentru ca nu am prins loc/post????? Este cea mai mare prostie pe care am auzit-o. E ca si cand m-as duce la un intreviu pentru un job....ala nu ma angajeaza si eu fac greva din cauza asta!!! Ca de fapt asta este rezidentiatul....un concurs pentru un job!!!
Acuma lumea o sa spuna ca am luat cine stie ce nota si ma aflu in treaba....nu....am luat o nota de c....t dar asta e problema mea....



In sfarsit o parere sanatoasa,logic si legala.La concurs putea sa fie un nr de 900 de locuri,se ocupa de la 1 pana la 900,in rest poti sa ai si 89%,este egal cu nimic!!!!

simion777
junior
junior
Posts: 73
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:30 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby simion777 » Thu Nov 20, 2008 1:25 pm

ar trebui sa-ti vezi de treaba ta si sa nu te mai bagi in seama.nu te pune nimeni sa iesi tu in strada sau sa faci ceva.ce crezi ca daca ai luat punctaj mai mare esti mai destept decat unul care e la limita sau are punctaj mai mic?????????te inseli ,poate ai avut doar un gram de noroc in plus fata de ceilalti.

dr_alexis_84 wrote:Am si eu o intrebare.....Voi ati vazut cum se numeste rezidentiatul????? Este un CONCURS, nu este examen. Asta inseamna ca problema este baremul de 65%....care nici nu ar trebui sa existe. Exact!!! Concursul ar trebui sustinut pe numarul de locuri/posturi (chestie cu care nu sunt nici eu deacord)....asa cum se face la orice CONCURS. Adica, se scoate un numar de locuri (acuma....numarul este subiect de discutie....) si cine vrea sa concureze concureaza....cine ia ia....cine nu...asta e! Ca la orice concurs este vorba de competitie...nu mai este ca la licenta...hai sa intre si cutare undeva ca a fost cu mine in grupa...nu...deja cutare acela poate sa iti ia locul si tu ramai pe afara pana la anu'!!
Este normal ca in functie de nota sa se acopere locurile iar cei care nu au mai prins locuri sa ramana pe afara. De unde pana unde sa se faca cum s-a facut anul trecut....adica cei care nu au apucat locuri sa intre la MF????? La ce alt concurs s-a mai auzit asa ceva?
GREVA???? Cine a mai auzit asa ceva??? Sa se faca greva pentru rezultatele contestatiilor...sunt deacord....dar sa ma duc sa fac greva pentru ca nu am prins loc/post????? Este cea mai mare prostie pe care am auzit-o. E ca si cand m-as duce la un intreviu pentru un job....ala nu ma angajeaza si eu fac greva din cauza asta!!! Ca de fapt asta este rezidentiatul....un concurs pentru un job!!!
Acuma lumea o sa spuna ca am luat cine stie ce nota si ma aflu in treaba....nu....am luat o nota de c....t dar asta e problema mea....

silvia_flore
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 18, 2008 11:53 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby silvia_flore » Thu Nov 20, 2008 1:30 pm

In sfarsit o parere sanatoasa,logic si legala.La concurs putea sa fie un nr de 900 de locuri,se ocupa de la 1 pana la 900,in rest poti sa ai si 89%,este egal cu nimic!!!!

[/quote] Serios?Eu zic sa mai citesti o data metodologia de concurs.Cei de la ASP mi-au zis ca am promovat examenul si atat timp cat sunt peste linie si nu sub ea,eu zic ca legal am dreptul la ceea ce au avut si altii,fiindca s-a creeat deja un precedent la aceasta situatie.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby cog1983 » Thu Nov 20, 2008 1:33 pm

dr_alexis_84 wrote:Am si eu o intrebare.....Voi ati vazut cum se numeste rezidentiatul????? Este un CONCURS, nu este examen. Asta inseamna ca problema este baremul de 65%....care nici nu ar trebui sa existe. Exact!!! Concursul ar trebui sustinut pe numarul de locuri/posturi (chestie cu care nu sunt nici eu deacord)....asa cum se face la orice CONCURS. Adica, se scoate un numar de locuri (acuma....numarul este subiect de discutie....) si cine vrea sa concureze concureaza....cine ia ia....cine nu...asta e! Ca la orice concurs este vorba de competitie...nu mai este ca la licenta...hai sa intre si cutare undeva ca a fost cu mine in grupa...nu...deja cutare acela poate sa iti ia locul si tu ramai pe afara pana la anu'!!
Este normal ca in functie de nota sa se acopere locurile iar cei care nu au mai prins locuri sa ramana pe afara. De unde pana unde sa se faca cum s-a facut anul trecut....adica cei care nu au apucat locuri sa intre la MF????? La ce alt concurs s-a mai auzit asa ceva?
GREVA???? Cine a mai auzit asa ceva??? Sa se faca greva pentru rezultatele contestatiilor...sunt deacord....dar sa ma duc sa fac greva pentru ca nu am prins loc/post????? Este cea mai mare prostie pe care am auzit-o. E ca si cand m-as duce la un intreviu pentru un job....ala nu ma angajeaza si eu fac greva din cauza asta!!! Ca de fapt asta este rezidentiatul....un concurs pentru un job!!!
Acuma lumea o sa spuna ca am luat cine stie ce nota si ma aflu in treaba....nu....am luat o nota de c....t dar asta e problema mea....

Ai dreptate intr-o oarecare masura. Nu sunt de acord sa nu mai existe pragul de 65%. Acesta este pragul de promovabilitate si se foloseste in cazul in care sunt mai putin de 2327 cei care au peste 65%. E un fel de "asigurare" ca nu intra in sistem cei cu rezultate slabe. Daca ar fi fost sa zicem numai 2300 de concurenti care au luat peste 65%, cele 27 de locuri ar fi ramas libere. Ca s-a intamplat sa fie mai mult de 2327 peste 65%... asta e.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

dr_alexis_84
junior
junior
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:50 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby dr_alexis_84 » Thu Nov 20, 2008 1:35 pm

simion777 wrote:ar trebui sa-ti vezi de treaba ta si sa nu te mai bagi in seama.nu te pune nimeni sa iesi tu in strada sau sa faci ceva.ce crezi ca daca ai luat punctaj mai mare esti mai destept decat unul care e la limita sau are punctaj mai mic?????????te inseli ,poate ai avut doar un gram de noroc in plus fata de ceilalti.

dr_alexis_84 wrote:Am si eu o intrebare.....Voi ati vazut cum se numeste rezidentiatul????? Este un CONCURS, nu este examen. Asta inseamna ca problema este baremul de 65%....care nici nu ar trebui sa existe. Exact!!! Concursul ar trebui sustinut pe numarul de locuri/posturi (chestie cu care nu sunt nici eu deacord)....asa cum se face la orice CONCURS. Adica, se scoate un numar de locuri (acuma....numarul este subiect de discutie....) si cine vrea sa concureze concureaza....cine ia ia....cine nu...asta e! Ca la orice concurs este vorba de competitie...nu mai este ca la licenta...hai sa intre si cutare undeva ca a fost cu mine in grupa...nu...deja cutare acela poate sa iti ia locul si tu ramai pe afara pana la anu'!!
Este normal ca in functie de nota sa se acopere locurile iar cei care nu au mai prins locuri sa ramana pe afara. De unde pana unde sa se faca cum s-a facut anul trecut....adica cei care nu au apucat locuri sa intre la MF????? La ce alt concurs s-a mai auzit asa ceva?
GREVA???? Cine a mai auzit asa ceva??? Sa se faca greva pentru rezultatele contestatiilor...sunt deacord....dar sa ma duc sa fac greva pentru ca nu am prins loc/post????? Este cea mai mare prostie pe care am auzit-o. E ca si cand m-as duce la un intreviu pentru un job....ala nu ma angajeaza si eu fac greva din cauza asta!!! Ca de fapt asta este rezidentiatul....un concurs pentru un job!!!
Acuma lumea o sa spuna ca am luat cine stie ce nota si ma aflu in treaba....nu....am luat o nota de c....t dar asta e problema mea....



Scuza-ma dl. dr. Simion777....mai citeste odata post-ul meu si apoi baga-te in seama....da!!!!!!! (si daca te prinzi mai greu....citeste ultima fraza!!!!)

drwikiwiki
senior
senior
Posts: 315
Joined: Sat May 10, 2008 7:26 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby drwikiwiki » Thu Nov 20, 2008 1:37 pm

Serios?Eu zic sa mai citesti o data metodologia de concurs.Cei de la ASP mi-au zis ca am promovat examenul si atat timp cat sunt peste linie si nu sub ea,eu zic ca legal am dreptul la ceea ce au avut si altii,fiindca s-a creeat deja un precedent la aceasta situatie.


Nici o lege sau o hotarire nu se aplica retroactiv,si constitutia se schimba, dar un concurs?!!!

dr_alexis_84
junior
junior
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:50 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby dr_alexis_84 » Thu Nov 20, 2008 1:38 pm

cog1983 wrote:
dr_alexis_84 wrote:Am si eu o intrebare.....Voi ati vazut cum se numeste rezidentiatul????? Este un CONCURS, nu este examen. Asta inseamna ca problema este baremul de 65%....care nici nu ar trebui sa existe. Exact!!! Concursul ar trebui sustinut pe numarul de locuri/posturi (chestie cu care nu sunt nici eu deacord)....asa cum se face la orice CONCURS. Adica, se scoate un numar de locuri (acuma....numarul este subiect de discutie....) si cine vrea sa concureze concureaza....cine ia ia....cine nu...asta e! Ca la orice concurs este vorba de competitie...nu mai este ca la licenta...hai sa intre si cutare undeva ca a fost cu mine in grupa...nu...deja cutare acela poate sa iti ia locul si tu ramai pe afara pana la anu'!!
Este normal ca in functie de nota sa se acopere locurile iar cei care nu au mai prins locuri sa ramana pe afara. De unde pana unde sa se faca cum s-a facut anul trecut....adica cei care nu au apucat locuri sa intre la MF????? La ce alt concurs s-a mai auzit asa ceva?
GREVA???? Cine a mai auzit asa ceva??? Sa se faca greva pentru rezultatele contestatiilor...sunt deacord....dar sa ma duc sa fac greva pentru ca nu am prins loc/post????? Este cea mai mare prostie pe care am auzit-o. E ca si cand m-as duce la un intreviu pentru un job....ala nu ma angajeaza si eu fac greva din cauza asta!!! Ca de fapt asta este rezidentiatul....un concurs pentru un job!!!
Acuma lumea o sa spuna ca am luat cine stie ce nota si ma aflu in treaba....nu....am luat o nota de c....t dar asta e problema mea....

Ai dreptate intr-o oarecare masura. Nu sunt de acord sa nu mai existe pragul de 65%. Acesta este pragul de promovabilitate si se foloseste in cazul in care sunt mai putin de 2327 cei care au peste 65%. E un fel de "asigurare" ca nu intra in sistem cei cu rezultate slabe. Daca ar fi fost sa zicem numai 2300 de concurenti care au luat peste 65%, cele 27 de locuri ar fi ramas libere. Ca s-a intamplat sa fie mai mult de 2327 peste 65%... asta e.



Corect....de acord cu tine!!!!

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby d'Arc » Thu Nov 20, 2008 1:52 pm

Ai dreptate intr-o oarecare masura. Nu sunt de acord sa nu mai existe pragul de 65%. Acesta este pragul de promovabilitate si se foloseste in cazul in care sunt mai putin de 2327 cei care au peste 65%. E un fel de "asigurare" ca nu intra in sistem cei cu rezultate slabe. Daca ar fi fost sa zicem numai 2300 de concurenti care au luat peste 65%, cele 27 de locuri ar fi ramas libere. Ca s-a intamplat sa fie mai mult de 2327 peste 65%... asta e.[/quote]

nu vorbesti tu prostii. dar ca sa fie mai curata toata treaba, ar trebui ca acel 65% ca masura de asigurare - bine gandit la o adica - sa nu se aplice in situatia in care sunt mai multi peste barem decat locurile. Spun asta pentru ca daca e concurs, ok se candideaza pe numar de locuri. Dar odata ce ai introdus un barem practic concursul se desfasoara intre cei care reusesc sa sara peste barem. Exemplu, saritura cu prajina: locuri posibile:3. locul 1 sare un concurent 5m. Locul 2 sar 5 concurenti 5,3 m. astia se tot departajeaza pana raman egali doi. Locul 3 sar 2 concurenti 5,5 m. Ii departajam si pe astia, dar ei se incapataneaza sa ramana egali. Nah desi podiumul are doar 3 locuri, totusi ele vor fi ocupate de 5 oameni. care vor lua 5 medalii. decicorect, daca tot avem si barem, nu doar concurs, sa fie 2799 rezidenti. pentru ca toti au sarit peste stacheta. Right?

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby antalgic » Thu Nov 20, 2008 1:53 pm

hehei, daca nu se scotea vechiul stagiu cei care ne conduc nu mai aveau treaba cu noi...poate de asta nu erau greve si petitii...
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby cog1983 » Thu Nov 20, 2008 2:16 pm

dr_bang wrote:nu vorbesti tu prostii. dar ca sa fie mai curata toata treaba, ar trebui ca acel 65% ca masura de asigurare - bine gandit la o adica - sa nu se aplice in situatia in care sunt mai multi peste barem decat locurile. Spun asta pentru ca daca e concurs, ok se candideaza pe numar de locuri. Dar odata ce ai introdus un barem practic concursul se desfasoara intre cei care reusesc sa sara peste barem. Exemplu, saritura cu prajina: locuri posibile:3. locul 1 sare un concurent 5m. Locul 2 sar 5 concurenti 5,3 m. astia se tot departajeaza pana raman egali doi. Locul 3 sar 2 concurenti 5,5 m. Ii departajam si pe astia, dar ei se incapataneaza sa ramana egali. Nah desi podiumul are doar 3 locuri, totusi ele vor fi ocupate de 5 oameni. care vor lua 5 medalii. decicorect, daca tot avem si barem, nu doar concurs, sa fie 2799 rezidenti. pentru ca toti au sarit peste stacheta. Right?

Again: baremul l-au bagat ca sa nu ajunga rezidenti cei cu punctaje mai mici de 65%. Daca nu puneau acest barem se trezea si cel cu 267 de puncte sa vina la conferinta sa isi aleaga loc si mai facea si scandal ca el a dat examenul si nu i se asigura loc. :mrgreen: Daca de exemplu de la al treilea punctaj in jos era sub 65%?
Chiar si asa, cu 2799 de promovati s-ar putea sa ramana posturi neocupate. Daca nu era baremul de 65%, aceste posturi puteau fi ocupate de candidati care au facut 400-500 de puncte. Right?
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby paulstraistaru » Thu Nov 20, 2008 2:20 pm

Frate!!! Si soro'!!! Carevasazica acu' vi s-o rasculat ca domne nush ce si nush cum??? De ce nu vrea nimeni sa inteleaga ca acum e prea tarziu? Trebuia sa va ganditi mai devreme! Terminati drq cu initiativele astea acuma. La anu'! Dupa ce a cazut drobu' de sare... chiar ca nu mai poti sa faci nimic. Punct. Deja incepe sa devina prea melodramatic.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby d'Arc » Thu Nov 20, 2008 2:23 pm

Again: baremul l-au bagat ca sa nu ajunga rezidenti cei cu punctaje mai mici de 65%. Daca nu puneau acest barem se trezea si cel cu 267 de puncte sa vina la conferinta sa isi aleaga loc si mai facea si scandal ca el a dat examenul si nu i se asigura loc. :mrgreen: Daca de exemplu de la al treilea punctaj in jos era sub 65%?
Chiar si asa, cu 2799 de promovati s-ar putea sa ramana posturi neocupate. Daca nu era baremul de 65%, aceste posturi puteau fi ocupate de candidati care au facut 400-500 de puncte. Right?[/quote]

Right. :allright:
dar eu ziceam in completare la spusele tale ca in situatia de fata acel 65% ar trebui ori sa nu se aplice - sa se ocupe cele 2327 locuri si cu asta basta (aiurea) si astfel cei de peste 65% sa nu aiba nimic de comentat, ori, daca tot s-a procedat la stabilirea baremului si - intrunita fiind conditia de protejare a locurilor de neaveniti (sic!) - sa se procedeze la ocuparea tuturor celor care au fost peste 65%. De exemplu se poate face asta cu posturi pe mf sau pe urgente - o specialitate inrudita de altfel, cu conditia ca atunci rezul sa fie pe bune, adica o perioada de pregatire postuniversitara la standarde UE. :peace:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby Chingachgook » Thu Nov 20, 2008 2:41 pm

bai bang ti s-a explicat de 3 ori care e rostul cu aia 65%
sunt o gramada de examene la care se zice ca nota minima e x. si asta nu inseamna ca iau toti pana la nota aia ci numaul de locuri in ordinea mediilor.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

drwikiwiki
senior
senior
Posts: 315
Joined: Sat May 10, 2008 7:26 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby drwikiwiki » Thu Nov 20, 2008 3:13 pm

care e ultima poz ?

mcdream
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Mar 16, 2007 12:19 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby mcdream » Thu Nov 20, 2008 4:14 pm

Nu am de gand sa intru in polemici cu nimeni. Este democratie :roll: in tara asta si fiecare poate avea dreptul la o parere. Eu respect acest drept al tuturor, dar nu ma introduc acolo unde nu imi fierbe oala. Acestea fiind spuse - pt cei interesati, adica cei ce functioneaza momentan pe principiul "Felicitari ati luat rezidentiatul. Imi pare rau nu avem locuri si pentru voi", va spun urmatoarele: cunosc persoane care au picat rez in 2004 sau 2005 dar aveau punctaj de promovare care dupa ce s-a dat legea cu 65% redistribuire pe MF au dat in judecata MS si acum sunt rezidenti in anul 2. Nu vreau sa fac nici greva nici sa blochez usi :peace: . Vreau sa imi fie recunoscuta si mie munca. Asa ca voi astepta sa vad ce se intampla la teleconferinta si apoi vorbesc cu avocata care i-a reprezentat pe cei din generatiile trecute si care a castigat procesul.Asta e dreptul meu si nu priveste pe nimeni altcineva :mrgreen:
Last edited by mcdream on Thu Nov 20, 2008 4:17 pm, edited 1 time in total.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby d'Arc » Thu Nov 20, 2008 4:16 pm

kooksee wrote:bai bang ti s-a explicat de 3 ori care e rostul cu aia 65%
sunt o gramada de examene la care se zice ca nota minima e x. si asta nu inseamna ca iau toti pana la nota aia ci numaul de locuri in ordinea mediilor.

"bai" kooks, eu ziceam cu totul altceva, e clar ca am inteles explicatia initiala!

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby jeromeKjerome » Thu Nov 20, 2008 4:17 pm

drwikiwiki wrote:care e ultima poz ?


69
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby Insomnia » Thu Nov 20, 2008 4:19 pm

jeromeKjerome wrote:
drwikiwiki wrote:care e ultima poz ?


69


pozitia lotus? :roll:
What Goes Around...Comes Around

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby jeromeKjerome » Thu Nov 20, 2008 4:21 pm

Insomnia wrote:
jeromeKjerome wrote:
drwikiwiki wrote:care e ultima poz ?


69


pozitia lotus? :roll:


si variatiuni din kama sutra.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby zana_ale » Thu Nov 20, 2008 5:55 pm

mcdream wrote:Nu am de gand sa intru in polemici cu nimeni. Este democratie :roll: in tara asta si fiecare poate avea dreptul la o parere. Eu respect acest drept al tuturor, dar nu ma introduc acolo unde nu imi fierbe oala. Acestea fiind spuse - pt cei interesati, adica cei ce functioneaza momentan pe principiul "Felicitari ati luat rezidentiatul. Imi pare rau nu avem locuri si pentru voi", va spun urmatoarele: cunosc persoane care au picat rez in 2004 sau 2005 dar aveau punctaj de promovare care dupa ce s-a dat legea cu 65% redistribuire pe MF au dat in judecata MS si acum sunt rezidenti in anul 2. Nu vreau sa fac nici greva nici sa blochez usi :peace: . Vreau sa imi fie recunoscuta si mie munca. Asa ca voi astepta sa vad ce se intampla la teleconferinta si apoi vorbesc cu avocata care i-a reprezentat pe cei din generatiile trecute si care a castigat procesul.Asta e dreptul meu si nu priveste pe nimeni altcineva :mrgreen:

si eu vreau. asa mi se pare corect,sa lupt pt dreptul meu!
mamica unei zane!

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby jeromeKjerome » Thu Nov 20, 2008 5:57 pm

zana_ale wrote:
mcdream wrote:Nu am de gand sa intru in polemici cu nimeni. Este democratie :roll: in tara asta si fiecare poate avea dreptul la o parere. Eu respect acest drept al tuturor, dar nu ma introduc acolo unde nu imi fierbe oala. Acestea fiind spuse - pt cei interesati, adica cei ce functioneaza momentan pe principiul "Felicitari ati luat rezidentiatul. Imi pare rau nu avem locuri si pentru voi", va spun urmatoarele: cunosc persoane care au picat rez in 2004 sau 2005 dar aveau punctaj de promovare care dupa ce s-a dat legea cu 65% redistribuire pe MF au dat in judecata MS si acum sunt rezidenti in anul 2. Nu vreau sa fac nici greva nici sa blochez usi :peace: . Vreau sa imi fie recunoscuta si mie munca. Asa ca voi astepta sa vad ce se intampla la teleconferinta si apoi vorbesc cu avocata care i-a reprezentat pe cei din generatiile trecute si care a castigat procesul.Asta e dreptul meu si nu priveste pe nimeni altcineva :mrgreen:

si eu vreau. asa mi se pare corect,sa lupt pt dreptul meu!


Eu am luptat pentru dreptul, n-a mers.
Acu' lupt pentru stangul, poate iese ceva.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby zana_ale » Thu Nov 20, 2008 6:01 pm

jeromeKjerome wrote:
zana_ale wrote:
mcdream wrote:Nu am de gand sa intru in polemici cu nimeni. Este democratie :roll: in tara asta si fiecare poate avea dreptul la o parere. Eu respect acest drept al tuturor, dar nu ma introduc acolo unde nu imi fierbe oala. Acestea fiind spuse - pt cei interesati, adica cei ce functioneaza momentan pe principiul "Felicitari ati luat rezidentiatul. Imi pare rau nu avem locuri si pentru voi", va spun urmatoarele: cunosc persoane care au picat rez in 2004 sau 2005 dar aveau punctaj de promovare care dupa ce s-a dat legea cu 65% redistribuire pe MF au dat in judecata MS si acum sunt rezidenti in anul 2. Nu vreau sa fac nici greva nici sa blochez usi :peace: . Vreau sa imi fie recunoscuta si mie munca. Asa ca voi astepta sa vad ce se intampla la teleconferinta si apoi vorbesc cu avocata care i-a reprezentat pe cei din generatiile trecute si care a castigat procesul.Asta e dreptul meu si nu priveste pe nimeni altcineva :mrgreen:

si eu vreau. asa mi se pare corect,sa lupt pt dreptul meu!


Eu am luptat pentru dreptul, n-a mers.
Acu' lupt pentru stangul, poate iese ceva.

eu vorbesc serios! si sincer,nu am chef de mistouri acum! stiu ca am invatat mult,ca in loc sa petrec timp cu zana mea,am stat cu 'nasul' in carti,ca am avut probleme de sanatate in ziua respectiva si... oricum nu conteaza! daca pot sa fac ceva o sa fac!
mamica unei zane!

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby antalgic » Thu Nov 20, 2008 6:03 pm

Zana, nu-ti pune mintea cu...de toate..
tu sti cel mai bine ce ai de facut
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby zana_ale » Thu Nov 20, 2008 6:04 pm

antalgic wrote:Zana, nu-ti pune mintea cu...de toate..
tu sti cel mai bine ce ai de facut

sarumana!
mamica unei zane!

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby jeromeKjerome » Thu Nov 20, 2008 6:07 pm

zana_ale wrote:
Eu am luptat pentru dreptul, n-a mers.
Acu' lupt pentru stangul, poate iese ceva.

eu vorbesc serios! si sincer,nu am chef de mistouri acum! stiu ca am invatat mult,ca in loc sa petrec timp cu zana mea,am stat cu 'nasul' in carti,ca am avut probleme de sanatate in ziua respectiva si... oricum nu conteaza! daca pot sa fac ceva o sa fac![/quote]

Nici eu nu glumeam. Si la mine a durut rau lipsa unor puncte, dar viata e scurta si n-o s-o las sa rada ea de mine, prin urmare fac eu misto de ea.
Sa-ti traiasca pustoaica !
Bafta ! :)
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby zana_ale » Thu Nov 20, 2008 6:08 pm

jeromeKjerome wrote:
zana_ale wrote:
Eu am luptat pentru dreptul, n-a mers.
Acu' lupt pentru stangul, poate iese ceva.

eu vorbesc serios! si sincer,nu am chef de mistouri acum! stiu ca am invatat mult,ca in loc sa petrec timp cu zana mea,am stat cu 'nasul' in carti,ca am avut probleme de sanatate in ziua respectiva si... oricum nu conteaza! daca pot sa fac ceva o sa fac!


Nici eu nu glumeam. Si la mine a durut rau lipsa unor puncte, dar viata e scurta si n-o s-o las sa rada ea de mine, prin urmare fac eu misto de ea.
Sa-ti traiasca pustoaica !
Bafta ! :)[/quote]

mersi, la fel!
mamica unei zane!

sizinuca
Posts: 1
Joined: Tue Nov 18, 2008 2:08 pm

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby sizinuca » Thu Nov 20, 2008 6:22 pm

cum ne dam seama la strigare miercuri care sunt pe post din toate cele afisate in numar de 2327 ?

Dr. House
Posts: 3
Joined: Thu Nov 20, 2008 6:09 pm

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby Dr. House » Thu Nov 20, 2008 6:27 pm

salutare....am tot urmarit ce s-a postat pe acest forum si am ajuns la concluzia ca cei care posteaza aici mesaje nu se impart in cei care au luat rezidentiatul si cei care nu au luat rezidentiatul. Se impart in oameni care au invatat si acum asteapta cu sufletul la gura sa prinda specialitatea pe care au visat-o si cei care nu au invatat si stau cu mana intinsa in asteptarea unei pomeni din partea MS. Cum aveti de gand sa practicati medicina din moment ce multi dintre voi ati stat prin baruri si cafenele sperand la subiecte usoare? Credeti ca Medicina de Familie este un lucru usor? sperati doar sa primiti ceva pentru a fi satisfacuti in sufletul vostru ca va numiti medici rezidenti....pentru 5 ani....v-ati gandit ce veti face depa aceea? Greva? veti da in judecata CJAS-urile pentru nu a mai impune o limita de pacienti pe liste? Vreti sa deveniti medici de familie pentru familia voastra? Vreti sa aveti o lista de 5 sau maxim 10 pacienti? Mai ganditi-va si veti vedea ca poate sunteti intr-adevar buni la altceva. cu medicina...asta e....au trecut 6 ani care poate ii veti recupera in timp. Poate pana la anul veti descoperi ca rezidentiatul se poate lua si invatand...nu numai facand greve...

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby jeromeKjerome » Thu Nov 20, 2008 6:29 pm

Dr. House wrote:salutare....am tot urmarit ce s-a postat pe acest forum si am ajuns la concluzia ca cei care posteaza aici mesaje nu se impart in cei care au luat rezidentiatul si cei care nu au luat rezidentiatul. Se impart in oameni care au invatat si acum asteapta cu sufletul la gura sa prinda specialitatea pe care au visat-o si cei care nu au invatat si stau cu mana intinsa in asteptarea unei pomeni din partea MS. Cum aveti de gand sa practicati medicina din moment ce multi dintre voi ati stat prin baruri si cafenele sperand la subiecte usoare? Credeti ca Medicina de Familie este un lucru usor? sperati doar sa primiti ceva pentru a fi satisfacuti in sufletul vostru ca va numiti medici rezidenti....pentru 5 ani....v-ati gandit ce veti face depa aceea? Greva? veti da in judecata CJAS-urile pentru nu a mai impune o limita de pacienti pe liste? Vreti sa deveniti medici de familie pentru familia voastra? Vreti sa aveti o lista de 5 sau maxim 10 pacienti? Mai ganditi-va si veti vedea ca poate sunteti intr-adevar buni la altceva. cu medicina...asta e....au trecut 6 ani care poate ii veti recupera in timp. Poate pana la anul veti descoperi ca rezidentiatul se poate lua si invatand...nu numai facand greve...


daaaa, cred ca zana_ale numa' prin baruri a tinut-o... :lol:
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby zana_ale » Thu Nov 20, 2008 6:34 pm

Dr. House wrote:salutare....am tot urmarit ce s-a postat pe acest forum si am ajuns la concluzia ca cei care posteaza aici mesaje nu se impart in cei care au luat rezidentiatul si cei care nu au luat rezidentiatul. Se impart in oameni care au invatat si acum asteapta cu sufletul la gura sa prinda specialitatea pe care au visat-o si cei care nu au invatat si stau cu mana intinsa in asteptarea unei pomeni din partea MS. Cum aveti de gand sa practicati medicina din moment ce multi dintre voi ati stat prin baruri si cafenele sperand la subiecte usoare? Credeti ca Medicina de Familie este un lucru usor? sperati doar sa primiti ceva pentru a fi satisfacuti in sufletul vostru ca va numiti medici rezidenti....pentru 5 ani....v-ati gandit ce veti face depa aceea? Greva? veti da in judecata CJAS-urile pentru nu a mai impune o limita de pacienti pe liste? Vreti sa deveniti medici de familie pentru familia voastra? Vreti sa aveti o lista de 5 sau maxim 10 pacienti? Mai ganditi-va si veti vedea ca poate sunteti intr-adevar buni la altceva. cu medicina...asta e....au trecut 6 ani care poate ii veti recupera in timp. Poate pana la anul veti descoperi ca rezidentiatul se poate lua si invatand...nu numai facand greve...

poate ca unii chiar au invatat doar ca... au avut ghinion! si nu mi se pare ca cersec. daca tu ai obtinut o nota mare sau esti deja rezident atunci iti spun un sincer FELICITARII, dar te rog sa nu judeci ca s-ar putea sa fi in necunostinta de cauza!!!!!!!!!!
mamica unei zane!

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: 2799 promovati si doar 2370locuri/posturi!!!!

Postby zana_ale » Thu Nov 20, 2008 6:35 pm

jeromeKjerome wrote:
Dr. House wrote:salutare....am tot urmarit ce s-a postat pe acest forum si am ajuns la concluzia ca cei care posteaza aici mesaje nu se impart in cei care au luat rezidentiatul si cei care nu au luat rezidentiatul. Se impart in oameni care au invatat si acum asteapta cu sufletul la gura sa prinda specialitatea pe care au visat-o si cei care nu au invatat si stau cu mana intinsa in asteptarea unei pomeni din partea MS. Cum aveti de gand sa practicati medicina din moment ce multi dintre voi ati stat prin baruri si cafenele sperand la subiecte usoare? Credeti ca Medicina de Familie este un lucru usor? sperati doar sa primiti ceva pentru a fi satisfacuti in sufletul vostru ca va numiti medici rezidenti....pentru 5 ani....v-ati gandit ce veti face depa aceea? Greva? veti da in judecata CJAS-urile pentru nu a mai impune o limita de pacienti pe liste? Vreti sa deveniti medici de familie pentru familia voastra? Vreti sa aveti o lista de 5 sau maxim 10 pacienti? Mai ganditi-va si veti vedea ca poate sunteti intr-adevar buni la altceva. cu medicina...asta e....au trecut 6 ani care poate ii veti recupera in timp. Poate pana la anul veti descoperi ca rezidentiatul se poate lua si invatand...nu numai facand greve...


daaaa, cred ca zana_ale numa' prin baruri a tinut-o... :lol:

in special in cele de noapte! :lol:
mamica unei zane!


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests