cine a pus splina nu pierde nimic????????

schimbarea schimbarii...
ref
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:34 pm

cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby ref » Wed Nov 19, 2008 8:16 pm

cine a pus splina nu pierde nimc???????

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby mad_maddie » Wed Nov 19, 2008 8:19 pm

evident ca nu..pierd numai cei care au luat macar 1 pct la cele 2 intrebari

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby Spark » Wed Nov 19, 2008 8:30 pm

Cine a pus splina (-n drum, of maaaaaaaaaai), ar trebui sa zica mersi si sa nu mai inceapa topicuri aiurea pt ca splina nu era raspunsul corect!
Aia cu ficatul ar trebui sa faca greva. Ce ziceti, fratilor? Hai s-o punem si noi de-o greva mica, ce noi suntem mai prosti? :peace:
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

monn
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Fri Oct 17, 2008 7:56 am

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby monn » Wed Nov 19, 2008 8:44 pm

Spark wrote:Cine a pus splina (-n drum, of maaaaaaaaaai), ar trebui sa zica mersi si sa nu mai inceapa topicuri aiurea pt ca splina nu era raspunsul corect!
Aia cu ficatul ar trebui sa faca greva. Ce ziceti, fratilor? Hai s-o punem si noi de-o greva mica, ce noi suntem mai prosti? :peace:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dsontu
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Fri Mar 28, 2008 12:47 pm

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby dsontu » Wed Nov 19, 2008 8:54 pm

Spark wrote:Cine a pus splina (-n drum, of maaaaaaaaaai), ar trebui sa zica mersi si sa nu mai inceapa topicuri aiurea pt ca splina nu era raspunsul corect!
Aia cu ficatul ar trebui sa faca greva. Ce ziceti, fratilor? Hai s-o punem si noi de-o greva mica, ce noi suntem mai prosti? :peace:



De acord, sa mai fie punctati si cei ce mai gandesc.... :allright:

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby Insomnia » Wed Nov 19, 2008 9:00 pm

:lol: :lol: :lol:
hai sa blocam intrarea la teleconferinta,cum sugera bursucel in alt topic...
a???
ca si io tot ficatzii mi i-am mancat la intrebarea aia :peace:
What Goes Around...Comes Around

jacobs
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed Oct 08, 2008 9:46 pm

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby jacobs » Wed Nov 19, 2008 9:04 pm

pai nu e suficient de clar ca doar cei care au pus rinichiul au ceva de pierdut? dahhhh...
scuze dar nu m-am putut abtine! :evil:

User avatar
medicinista_bv
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Oct 23, 2008 10:32 pm

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby medicinista_bv » Wed Nov 19, 2008 9:37 pm

varianta B. intrebarea 18 -In plagile abdominale organul parenchimatos cel mai frecvent lezat este:
a. rinichiul
b. splina
c. stomacul
d. intestinul subtire
e. ficatul
sunt destul de convinsa ca raspunsul corect este RINICHIUL - e si logic sa fie rinichiul!!

morpheus77
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Nov 18, 2008 4:03 pm

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby morpheus77 » Wed Nov 19, 2008 9:40 pm

Naspa! Am pierdut 8 puncte la intrebarile astea 2...un fleac...m-au ciuruit :))

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 19, 2008 10:17 pm

medicinista_bv wrote:varianta B. intrebarea 18 -In plagile abdominale organul parenchimatos cel mai frecvent lezat este:
a. rinichiul
b. splina
c. stomacul
d. intestinul subtire
e. ficatul
sunt destul de convinsa ca raspunsul corect este RINICHIUL - e si logic sa fie rinichiul!!


si ce logica aplici tu? small intestine - largest surface area, liver - largest solid organ, spleen - easily ruptures..... kidneys???? ..... just goes on to show rezi has nothing to do with intelligence.... just hard work.... might as well make us dig a canal and see who works hardest.....

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby Spark » Wed Nov 19, 2008 10:35 pm

medicinista_bv wrote:varianta B. intrebarea 18 -In plagile abdominale organul parenchimatos cel mai frecvent lezat este:
a. rinichiul
b. splina
c. stomacul
d. intestinul subtire
e. ficatul
sunt destul de convinsa ca raspunsul corect este RINICHIUL - e si logic sa fie rinichiul!!


Logic ar fi sa se mai prinda ceva si de neuronul parasit in cei 6 ani de facultate... Parerea mea! Deschide orice tratat/carte de chirurgie (cu exceptia lui nenea Angelescu pe la pagina a 3-a din traumatisme) si vei descoperi ca sarmanul ficat e primul la plagi, al doilea la contuzii, iar tanti splina e maestra in contuzii.
In fine, nu-i tragica greseala, nu omori pe nimeni daca-l cauti de traumatisme la rinichi. Da' zic asa, pt cultura medicala generala.
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby casandra13 » Wed Nov 19, 2008 11:10 pm

cel mai misto a fost faza la cei care am avut caiet tip D ca ASTA a fost chiar prima intrebare :lol:

si unde nu am inceput io sa-mi blestem zilele si sa ma enervez zicand in gand ca daca asa sunt toate intrebarile ma duc in lume :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: vai de capul meu :lol:

este foarte aiurea cand STII ceva clar dar in bibliografie este scris altfel si incepi sa-ti torturezi neuronii intrebandu-te daca cei care au formulat intrebarea s-au gandit la varianta reala sau au luat mecanic ce era scris si s-au gandit la cu totul altceva

la fel de ciudata mi s-a parut si formularea aia cu gastrina/histamina - gastrina -cel mai PUTERNIC stimulant al secretiei gastrice, histamina -cel mai IMPORTANT stimulant al secretiei gastrice :lol: si cand am invatat am sperat ca NU vor intreba chiar asa ceva

iar chestia cu excizia in plan subfascial ... ce sa mai zic - putea fi greseala de tehnoredactare sau rodul imaginatiei cuiva care nu prea avea tangenta cu anatomia :wink:

dar din moment ce ambele intrebari au fost ANULATE mai conteaza cine ce a raspuns? eu am inteles ca nu se mai iau in calcul la punctaj... ca si cum nu ar fi existat in grila- voi ce ati inteles? :help:
Primum non nocere

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby Chingachgook » Wed Nov 19, 2008 11:15 pm

gaurav_singh_md wrote:
medicinista_bv wrote:varianta B. intrebarea 18 -In plagile abdominale organul parenchimatos cel mai frecvent lezat este:
a. rinichiul
b. splina
c. stomacul
d. intestinul subtire
e. ficatul
sunt destul de convinsa ca raspunsul corect este RINICHIUL - e si logic sa fie rinichiul!!


si ce logica aplici tu? small intestine - largest surface area, liver - largest solid organ, spleen - easily ruptures..... kidneys???? ..... just goes on to show rezi has nothing to do with intelligence.... just hard work.... might as well make us dig a canal and see who works hardest.....


:D la indieni small intestine e parenchimatos?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby Insomnia » Wed Nov 19, 2008 11:15 pm

si io tot caiet D am avut...si m-am shocat spontan,brusc si deodata :wink:
iti scade ce ai raspuns tu la intrebarile alea.
What Goes Around...Comes Around

User avatar
firehand
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Feb 13, 2008 1:03 pm

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby firehand » Wed Nov 19, 2008 11:35 pm

Primul impuls a fost sa pun rinichii. Apoi am stat si am meditat si am pus ficatul... acum inteleg de ce :D Paguba-n ciuperci: 1 punct!

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 19, 2008 11:49 pm

kooksee wrote:
gaurav_singh_md wrote:
medicinista_bv wrote:varianta B. intrebarea 18 -In plagile abdominale organul parenchimatos cel mai frecvent lezat este:
a. rinichiul
b. splina
c. stomacul
d. intestinul subtire
e. ficatul
sunt destul de convinsa ca raspunsul corect este RINICHIUL - e si logic sa fie rinichiul!!


si ce logica aplici tu? small intestine - largest surface area, liver - largest solid organ, spleen - easily ruptures..... kidneys???? ..... just goes on to show rezi has nothing to do with intelligence.... just hard work.... might as well make us dig a canal and see who works hardest.....


:D la indieni small intestine e parenchimatos?

kooksee dear...where did i write solid organ with regards to small intestine? plz don't try to find nod in papura .... if the question didn't mention solid organ (parenchimatos) the answer would have been small intestines....

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby optimus » Wed Nov 19, 2008 11:51 pm

Conform enuntului 'ficatul" era raspunsul corect.
Ca sa fi fost "rinichiul" raspuns corect,trebuia modificat enuntul astfel:In plagile abdominale care din urmatoarele organe parenchimatoase este lezat in procentul cel mai mare?
Si atunci raspunsul corect era rinichiul (41%).Ficatul are doar 20%.
Asadar intrebarea a fost enuntata corect de idioti dar raspunsul ales de ei nu corespundea formularii.De-aia trebuie sa fie anulata.
REST IN PEACE!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby Chingachgook » Wed Nov 19, 2008 11:51 pm

but the question DID mention
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 19, 2008 11:55 pm

kooksee wrote:but the question DID mention

da stiu ce scria in the question.... now u r trying really really hard to find nod in papura.... i was saying that by whatever logic u think kidneys doesn't come up as the right answer (unless it's kindergarten logic, there r 2 kidneys and only one of spleen, stomach and liver....and intestines r slippery suckers)....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby Chingachgook » Wed Nov 19, 2008 11:56 pm

bine ca nu ai luat rezi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby gaurav_singh_md » Thu Nov 20, 2008 12:27 am

kooksee wrote:bine ca nu ai luat rezi

si tu de unde stii ce am luat sau n-am luat....?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby Chingachgook » Thu Nov 20, 2008 12:29 am

i know your punctaj. in fact am vrut sa zic that nu ai prins ortopedie
you don't understand limba romana ( this topic de exemplu) and you are a danger for the romanian patients.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby AvLee » Thu Nov 20, 2008 12:33 am

ce pana mea ati avut fratilor de ati contestat intrebarea asta scria frumos si clar in tablel ca rinichii sunt cei mai afectati.

Ms frumos m-ati costat 4 puncte.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby Dr.Angel » Thu Nov 20, 2008 12:35 am

scz k abia acum m-am trezit.......am citit pe rezi.info ......si n-am inteles m nimic: "in urma recorectarii nici un punctaj nu se modifica"..........totusi "punctajul maxim e 905" acum :shock: ? ..
si deci la grila respectiva cum se face punctajul?se puncteaza pana la urma si cine a pus splina si cine a pus ficatul la raspuns?
:devil: ce e cu faza cu 1punct?:hate:

jacobs wrote:pai nu e suficient de clar ca doar cei care au pus rinichiul au ceva de pierdut? dahhhh...
scuze dar nu m-am putut abtine! :evil:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby gaurav_singh_md » Thu Nov 20, 2008 12:36 am

kooksee wrote:i know your punctaj. in fact am vrut sa zic that nu ai prins ortopedie
you don't understand limba romana ( this topic de exemplu) and you are a danger for the romanian patients.

inteleg mai bine limba romana de cat intelegi tu engleza/franceza/sau orice alta limba in afara de romana..... si semne si simptoame, manevrele, orice legat de "medical practice" nu este in romana....este universal.....so dear mefeist din targoviste, think before u write....

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby gaurav_singh_md » Thu Nov 20, 2008 12:37 am

AvLee wrote:ce pana mea ati avut fratilor de ati contestat intrebarea asta scria frumos si clar in tablel ca rinichii sunt cei mai afectati.

Ms frumos m-ati costat 4 puncte.

cat ai luat?

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby AvLee » Thu Nov 20, 2008 12:39 am

627 destul de putin pentru ca pierderea a 8 puncte sa ma afecteze.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby gaurav_singh_md » Thu Nov 20, 2008 12:43 am

AvLee wrote:627 destul de putin pentru ca pierderea a 8 puncte sa ma afecteze.

cred ca la anul stam mai putin pe forum si mai mult cu nasul in carte.... eu tot cam atat am luat.... :allright:

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby AvLee » Thu Nov 20, 2008 12:45 am

Nu da va rog frumos sa-mi explice si mie care a fost de fapt problema cu organul parenchimatos.Scria clar in tabel ca rinichiul e 40% sau nu scria? Sau tabelele alea nu erau incluse in bibliografie?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby gaurav_singh_md » Thu Nov 20, 2008 12:54 am

AvLee wrote:Nu da va rog frumos sa-mi explice si mie care a fost de fapt problema cu organul parenchimatos.Scria clar in tabel ca rinichiul e 40% sau nu scria? Sau tabelele alea nu erau incluse in bibliografie?

tabelul era inclus....dar e gresit.... nu e corect sa formulezi intrebari bazate pe datele gresite (and the error is a printing error)

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby AvLee » Thu Nov 20, 2008 1:12 am

gaurav_singh_md wrote:
AvLee wrote:Nu da va rog frumos sa-mi explice si mie care a fost de fapt problema cu organul parenchimatos.Scria clar in tabel ca rinichiul e 40% sau nu scria? Sau tabelele alea nu erau incluse in bibliografie?

tabelul era inclus....dar e gresit.... nu e corect sa formulezi intrebari bazate pe datele gresite (and the error is a printing error)



Nu cred ca era deloc gresit.Hai sa gandim probabilistic.Rinichii sunt 2 si sunt dispusi bilateral.Deci sansa dubla ca acestia sa fie afectati, mai ales daca gandim ca 50% sunt traumatisme provenind din partea anterioara a corpului, si 50 % din spatele corpului. Si inca ceva, din scoala strazii am invatat ca e kam greu sa lovesti pe cineva in ficat, actul reflex e de a proteja cavitatea abdominala anterioara, pe cand rinichii nu-i protejeaza nimeni.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby gaurav_singh_md » Thu Nov 20, 2008 10:48 am

AvLee wrote:
gaurav_singh_md wrote:
AvLee wrote:Nu da va rog frumos sa-mi explice si mie care a fost de fapt problema cu organul parenchimatos.Scria clar in tabel ca rinichiul e 40% sau nu scria? Sau tabelele alea nu erau incluse in bibliografie?

tabelul era inclus....dar e gresit.... nu e corect sa formulezi intrebari bazate pe datele gresite (and the error is a printing error)



Nu cred ca era deloc gresit.Hai sa gandim probabilistic.Rinichii sunt 2 si sunt dispusi bilateral.Deci sansa dubla ca acestia sa fie afectati, mai ales daca gandim ca 50% sunt traumatisme provenind din partea anterioara a corpului, si 50 % din spatele corpului. Si inca ceva, din scoala strazii am invatat ca e kam greu sa lovesti pe cineva in ficat, actul reflex e de a proteja cavitatea abdominala anterioara, pe cand rinichii nu-i protejeaza nimeni.

:lol: ...... kidney are retroperitoneal and very well protected (fascia + fat) if struck anteriorly....the only way to reach them is from the back or from the flanks.....(mostly back) which doesen't happen all that often..... i learnt in the emergency room of 2 hospitals (in India) that usually the cases r of liver and spleen damage.... when we talk medicine we usually consider the more common possibilities (road traffic accidents, assault with sharp weapons, gun shot wounds) and not the ones in which u get punched in the flanks a couple of times in a drunken brawl.....
if u doubt what i say read tintinalli 6th (download from gigapedia)

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby crazy_doc » Thu Nov 20, 2008 10:53 am

AvLee wrote:ce pana mea ati avut fratilor de ati contestat intrebarea asta scria frumos si clar in tablel ca rinichii sunt cei mai afectati.

Ms frumos m-ati costat 4 puncte.



Mare drepatate, dar de ce au scos o cei din comisie cand e atat de clar???Cine nu intelege limba romana scrisa si vorbita ce pretentii sa mai ai despre termenii din medicina si nu stiu de ce s a aceptat contestatie l una din cele mai logice grile si mai corecte cand erau altele la care puteau sa se faca...

Si cum adica cine a pus splina nu pierde nimic??? adica toti cei care au pus rinichiii ( adica raspunsul corect) pierd ceilalti care poate nici n au citit treumatismele castiga...mi se pare corect..nu?
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby dr_dr » Thu Nov 20, 2008 11:44 am

Mie mi se pare jenant sa pui o asemenea grila...Si am sa va spun de ce........
In tabel e rinichi in text e splina si ficat...si argumentez....

Frecventa lez viscerale si marea lor diversitate....blabla...Pt organe parenchimatoase:
ficat-20%
rinichi-41%
pancreas-9-10%
splina-8-9%
mezenter+epliplon-14-15%
Pag.2096

Pt ca mai departe pag 2103 sa scrie...Splina este organul cel mai frecvent afectat in traumatismele abdominale.leziunile se produc mai frecvent prin contuzii si mai rar prin arme albe etc....
La pag.105..Ficatul este cel mai frecvent interesat de plagile penetrante si al doilea in cursul contuziilor abdominale

Nu am grila in fata...dar eu stiu ca se intreba ....Care este organul cel mai frecvent implicat in traumatismele abdominale.......Sincer sa fiu...eu pe chirurgie am invatat ca splina...Ruptura de splina...splina splina splina...

La asa ministru ..asa comisie...si intrebari pe masura....O intrebare mai cretina nu puteau gasi :green: :green: :green: :green: :green:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby Insomnia » Thu Nov 20, 2008 11:51 am

dr_dr...in grila intrebau de plagile abdominale...si a fost confuzia bigger
What Goes Around...Comes Around

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby AvLee » Thu Nov 20, 2008 11:57 am

Ce stiu eu ca conform estimari cele 7 puncte pierdute ma costa 100 de poziti in clasament.Sper ca toate blestemele mele sa cada pe capul comisiei si "inteligentilor" care au facut contestatii.Asa sa-mi ajute Dumnezeu.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby dr_dr » Thu Nov 20, 2008 12:02 pm

Insomnia wrote:dr_dr...in grila intrebau de plagile abdominale...si a fost confuzia bigger


Normal...la asa comisie asa intrebari...cum ziceam.. :daz:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby dr_dr » Thu Nov 20, 2008 12:04 pm

AvLee wrote:Ce stiu eu ca conform estimari cele 7 puncte pierdute ma costa 100 de poziti in clasament.Sper ca toate blestemele mele sa cada pe capul comisiei si "inteligentilor" care au facut contestatii.Asa sa-mi ajute Dumnezeu.


Din pacate da avlee....ne costa....locuri bune.... :( :( :( :( :(
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby Insomnia » Thu Nov 20, 2008 12:07 pm

dr_dr wrote:
Insomnia wrote:dr_dr...in grila intrebau de plagile abdominale...si a fost confuzia bigger


Normal...la asa comisie asa intrebari...cum ziceam.. :daz:


le-or fi dat si ei la cineva sa le faca...aia or fost si tonti si chiombi...si nu s-au mai uitat atent pe ele "dupe"...
What Goes Around...Comes Around

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: cine a pus splina nu pierde nimic????????

Postby dr_dr » Thu Nov 20, 2008 12:13 pm

Ce ma enerveaza pe mine este ca in fiecare an se fac porcarii din astea...Ce draq frate..nu sunt capabili sa faca 200 de grile corecte....e chiar asa de greu.... :roll: :roll: :roll: ...
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests