Pareri legate de rezultatul contestatiilor

schimbarea schimbarii...
mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Pareri legate de rezultatul contestatiilor

Postby mihaelag » Wed Nov 19, 2008 7:14 pm

Voi ce spuneti? Parerea mea este ca si la contestatii au fost la fel de " cu capul in nori" ca la intocmirea subiectelor. Eu sunt foarte ofticata pentru intrebarea cu astmul si pt. cea cu aportul proteic. Daca in carte scrie clar ca sursa exclusiva de proteine in primele luni de viata este laptele matern, cum pot ei spune altceva? Trebuia sa fi contactat familia Ciofu sa ii lamureasca. Iar legat de astm, nu era vb. de medicamente cum spunea cineva intr-un alt topic, era vb. de stimuli farmacologici, printre care in carte erau citati si agentii de sulfitare.
Eu chiar nu am nimic de castigat si nici nu aveam daca faceam contestatie, dar imi e ciuda ca isi bat continuu joc de noi, cei care avem creierul incarcat cu tot felul de notiuni de care nici macar nu tin seama.

berils
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Nov 17, 2008 7:26 am

Re: Pareri legate de rezultatul contestatiilor

Postby berils » Thu Nov 20, 2008 11:55 am

Sunt de acord in principiu ...cu o obiectie....nu stiu sigur daca dioxidul de sulf e agent de sulfitare, practic vorbind, adica SO2 atmosferic e mentionat in patogeneza BPOC-ului parca.....ca si gaz poluant....si cu siguranta nu e stimul farmacologic(dupa mintea mea)....oricum tot rezidentiatul asta e un fel de rebus cu pista falsa care m-a scos din minti .....nu se incearca evaluarea cunostintelor medicale ci testarea abilitatii de a citi printre randuri, a faca fata la stres etc. POi am un coleg israelian care e in SUA(stepuri) acum si care a zis ca americanii au ras cu c*** cand le-a zis din ce bibliografie se da rezi in Romania.

tomytheboy
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Sep 07, 2008 10:47 pm

Re: Pareri legate de rezultatul contestatiilor

Postby tomytheboy » Thu Nov 20, 2008 12:25 pm

care este totusi motivul pt care s-a anulat intrebarea cu plagiile abdominale deoarece este foarte clar in tabel rinichiul 41%, splina cea mai frecventa la contuzii iar ficatul la plagi PENETRANTE?

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Pareri legate de rezultatul contestatiilor

Postby dr_dr » Thu Nov 20, 2008 12:30 pm

tomytheboy wrote:care este totusi motivul pt care s-a anulat intrebarea cu plagiile abdominale deoarece este foarte clar in tabel rinichiul 41%, splina cea mai frecventa la contuzii iar ficatul la plagi PENETRANTE?


Nu trebuia sa existe o gila in halul asta de interpretabila in examen...Vina este a comisiei... :roll:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: Pareri legate de rezultatul contestatiilor

Postby didiland11 » Thu Nov 20, 2008 12:49 pm

Parerea mea: si-au mai batut joc de o generatie, incepand cu 4 oct. cand au publicat prima data locurile si finalizand cu aceste intrebari formulate "din avion" ca si cu raspunsurile la contestatii.Incep sa cred ca face parte din formarea noastra ca medici?!!
La intrebarea cu plagile mi-am dat seama ca ei nu se straduiesc sa citeasca nici macar o data un sub. cap-coada, doar isi arunca un ochi si scot o grila.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Pareri legate de rezultatul contestatiilor

Postby dr_dr » Thu Nov 20, 2008 1:22 pm

didiland11 wrote:Parerea mea: si-au mai batut joc de o generatie, incepand cu 4 oct. cand au publicat prima data locurile si finalizand cu aceste intrebari formulate "din avion" ca si cu raspunsurile la contestatii.Incep sa cred ca face parte din formarea noastra ca medici?!!
La intrebarea cu plagile mi-am dat seama ca ei nu se straduiesc sa citeasca nici macar o data un sub. cap-coada, doar isi arunca un ochi si scot o grila.


Si-au batut joc de o generatie, dar eu zic ca si-au batut joc mai mult de ei. :green: :green: :green:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: Pareri legate de rezultatul contestatiilor

Postby antalgic » Thu Nov 20, 2008 1:32 pm

ce parere sa am? nu ma gandeam ca anuleaza grila cu traumatismele...prin urmare am pierdut 7 puncte, cu tot cu cealalta intrebare anulata. neh, sa fie de bucuria dusmanilor care au de ce sa se mai distreze pe sama mea si a alotora...pe seama mea ca nu mai prind cardio :lol: ca parca asta voiam la repatritie inainte de contestatii. radeti, buey, radeti! si mai dati-mi si pm ca sa rad si io!



in alta ordine de idei, nu cred ca "meritau" doar 2 intrebari sa fie anulate. eu si acum cu materia in fata stau pe ganduri la cateva...in fine, nu sunt decat o amarata de rezidenta...
tzara de la pagina 5, here we are!

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Re: Pareri legate de rezultatul contestatiilor

Postby mihaelag » Thu Nov 20, 2008 2:06 pm

antalgic wrote:ce parere sa am? nu ma gandeam ca anuleaza grila cu traumatismele...prin urmare am pierdut 7 puncte, cu tot cu cealalta intrebare anulata. neh, sa fie de bucuria dusmanilor care au de ce sa se mai distreze pe sama mea si a alotora...pe seama mea ca nu mai prind cardio :lol: ca parca asta voiam la repatritie inainte de contestatii. radeti, buey, radeti! si mai dati-mi si pm ca sa rad si io!



in alta ordine de idei, nu cred ca "meritau" doar 2 intrebari sa fie anulate. eu si acum cu materia in fata stau pe ganduri la cateva...in fine, nu sunt decat o amarata de rezidenta...


Si eu am stat cu caietul si cu materialele pt examen in mana primele doua zile, si am nelamuriri la multe intrebari. Ar fi frumos din partea celor din comisia de elaborare a subiectele, sa isi mai bata capul o zi si sa ne explice la ce s-au gandit ei cand au formulat intrebarile si raspunsurile. La urma urmei, meritam niste explicatii,nu? Iar ei au primit niste banuti pt ca s-au "chinuit" sa ne faca testele.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests