rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

schimbarea schimbarii...
nicolai
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Nov 19, 2008 2:50 pm

rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby nicolai » Wed Nov 19, 2008 3:38 pm

Eu propun sa ne "rasculam" ca sa zic sa putem face si noi romanii simpli rezidentiat cu taxa pe ce specializare dorim !!!! Nu e normal ca numai strainii sa beneficieze de asta in timp ce noi ne rupem gatlejul si spatele si invatam sa ne omoram pentru niste locuri sau posturi mizere !!!

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 19, 2008 3:43 pm

nicolai wrote:Eu propun sa ne "rasculam" ca sa zic sa putem face si noi romanii simpli rezidentiat cu taxa pe ce specializare dorim !!!! Nu e normal ca numai strainii sa beneficieze de asta in timp ce noi ne rupem gatlejul si spatele si invatam sa ne omoram pentru niste locuri sau posturi mizere !!!

taxa pentru straini este 4000 usd pe ani.... inseamna vreo 24000 usd pe 6 ani..... si straini care platesc taxa nu au nici un drept de la statul roman (no housing, no free train rides, no free healthcare) si asta inseamna mai 400 euro pe luna (cel putin).... iti trebuie 30000 euro si 24000 usd pentru rezi de 6 ani.... daca ai atatia bani de ce mai vaiti.... daca nu, degeaba te vaiti....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby Chingachgook » Wed Nov 19, 2008 3:46 pm

aaa pai nu asa.
el voia sa coste pe la 2-300 de euro/an. si sa se dea si post dupa aia. in spitalele universitare. bine anul asta nu a facut nici 630 la rezi dar stim toti ca examenul nu triaza inteligentele.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby jeromeKjerome » Wed Nov 19, 2008 3:47 pm

nicolai wrote:Eu propun sa ne "rasculam" ca sa zic sa putem face si noi romanii simpli rezidentiat cu taxa pe ce specializare dorim !!!! Nu e normal ca numai strainii sa beneficieze de asta in timp ce noi ne rupem gatlejul si spatele si invatam sa ne omoram pentru niste locuri sau posturi mizere !!!


Hai ca exagerati.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

nicolai
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Nov 19, 2008 2:50 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby nicolai » Wed Nov 19, 2008 3:54 pm

Stai putin ca nu e chiar asa : Pentru romani taxa ar trebui sa fie undeva la 1000- 1500 de euro pe an cum era si in facultate fara post dar macar sa ai drept de libera practica dupa aia si sa iti poti deschide un cabinet ceva !!! :peace:

User avatar
AndreeaAndrei
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Nov 09, 2007 9:12 pm
Location: Bucuresti

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby AndreeaAndrei » Wed Nov 19, 2008 3:55 pm

Art. 14 - (1) Pregătirea prin rezidenţiat se poate face şi cu taxă, atât de către cetăţenii români, cât şi de către cetăţenii străini, în afara locurilor care se susţin de la bugetul de stat, stabilite conform art. 5 alin. (4).
(2) Numărul locurilor cu taxă se stabileşte anual, pe specialităţi, la propunerea senatelor universitare, şi se aprobă prin ordin comun al ministrului sănătăţii şi familiei şi al ministrului educaţiei şi cercetării.




Chestia asta de mai sus e "Hotararea 899 din 2002" privind invatamantul postuniversitar.O mai fi valabila?
Ce nu ma ucide ma face mai puternic.

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby antalgic » Wed Nov 19, 2008 4:03 pm

voi va referiti la rezi part-time?!
tzara de la pagina 5, here we are!

nicolai
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Nov 19, 2008 2:50 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby nicolai » Wed Nov 19, 2008 4:12 pm

Ar trebui sa se poata . Dc eu vreau sa ma specializez pe ce vreau eu si nu pe niste posturi de doi lei care mai raman de la o teleconferinta amarata trebuie sa am acest drept e firescccc !!!! De acord ca trebuie sa fie si niste locuri la rezi prin concurs dar trebuie sa ai dreptul sa urmezi ceea ce iti doresti si ulterior vezi tu unde profesezi nu e neaparata nevoie sa fie in romania !!! :peace:

User avatar
AndreeaAndrei
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Nov 09, 2007 9:12 pm
Location: Bucuresti

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby AndreeaAndrei » Wed Nov 19, 2008 4:19 pm

nicolai, nu te mai agita atata ca nu rezolvi nimic.Daca articolele pe care le-am postat mai sus nu mai sunt de actualitate,si m-as indoi sa mai fie pentru ca daca se mai putea face rezi cu taxa sigur s-ar fi trambitat sa le mai iasa niste bani,nu ai ce face.Eu sincer te inteleg pentru ca mi-ar surade si mie ideea daca ar fi o suma cat de cat decenta,dar numai noi 2 nu vom schimba datele problemei.Pe nicolaescu inainte de alegeri il doare sa se ocupe tot ce s-a scos,sa se duca la nea caisa din cocatatii cucuieti sa se bata cu pumnul in piept ca i-a adus doctor in catun si nicidecum sa scoata locuri cu taxa ca s-ar uita lumea chioras:adica cu chiu cu vai mareste salariile rezidentilor si amaratii de unde sa plateasca taxa?Din salariu?!
Ce nu ma ucide ma face mai puternic.

nicolai
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Nov 19, 2008 2:50 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby nicolai » Wed Nov 19, 2008 4:33 pm

DRACU SA-L IA PE NICOLAESCU SI PE TOTI COCATATAII CUCUIENI SAU MAI STIU EU CE .
SE STIE CLAR CA MAJORITATEA CELOR CE DAU LA MEDICINA AU O SITUATIE MATERIALA CEL PUTIN REZONABILA PENTRU CA ALTFEL NU AR FACE MEDICINA 6 ANI DC NU AR AVEA CINE SA II INTRETINA .
IN ALTA ORDINE DE IDEI DACA EXISTA LA FACULTATEA DE MEDICINA LOCURI LA CU TAXA AR TREBUI SA FIE SI DUPA IN MOD OBLIGATORIU LOC LA REZIDENTIAT CU TAXA DC SE DORESTE BINEINTELES PENTRU A NU RAMANE CU BUZA UMFLATA DUPA 6 ANI DE BAGAT BANI IN CONTURILE UMF-ULUI SI SA POTI DUPA CE TERTMINI REZIDENTIATUL SA ITI SCOTI INVESTITIA INITIALA CEL PUTIN !!! DESRE ASTA VORBESC !! DACA ATATIA SI ATATIA AU PLATIT ANI LA RANDUL 1000 DE EURO O TAXA DE STUDIU PENTRU MEDICINA DE UNDE STIE DOMNU C.A.P-IST CONTABIL SEF NICOLAESCU CA NU AVEM DIN CE PLATI ?

User avatar
AndreeaAndrei
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Nov 09, 2007 9:12 pm
Location: Bucuresti

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby AndreeaAndrei » Wed Nov 19, 2008 4:37 pm

Sunt perfect de acord cu tine,dar daca nu ne adunam mai multi nu se schimba nimic.Asta incercam sa spun.Din 4000 de candidat suntem 2 pana acum.Crezi ca pana maine se mai aduna 500?Eu nu.Ar fi bine dar sincera sa fiu sansele sunt 0.
Ce nu ma ucide ma face mai puternic.

User avatar
AndreeaAndrei
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Nov 09, 2007 9:12 pm
Location: Bucuresti

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby AndreeaAndrei » Wed Nov 19, 2008 4:38 pm

Sunt perfect de acord cu tine,dar daca nu ne adunam mai multi nu se schimba nimic.Asta incercam sa spun.Din 4000 de candidat suntem 2 pana acum.Crezi ca pana maine se mai aduna 500?Eu nu.Ar fi bine dar sincera sa fiu sansele sunt 0.
Ce nu ma ucide ma face mai puternic.

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby jeromeKjerome » Wed Nov 19, 2008 4:39 pm

Baaaaaaaaaaaaiiiiiiiiii, heeeeeeeeeeeeei, ati luat-o pe tarla deja, veniti-va in fire !
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
AndreeaAndrei
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Nov 09, 2007 9:12 pm
Location: Bucuresti

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby AndreeaAndrei » Wed Nov 19, 2008 4:40 pm

Scuze pt dublura.Nu stiu cum am reusit
Ce nu ma ucide ma face mai puternic.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby Chingachgook » Wed Nov 19, 2008 4:41 pm

nicolai wrote:DRACU SA-L IA PE NICOLAESCU SI PE TOTI COCATATAII CUCUIENI SAU MAI STIU EU CE .
SE STIE CLAR CA MAJORITATEA CELOR CE DAU LA MEDICINA AU O SITUATIE MATERIALA CEL PUTIN REZONABILA PENTRU CA ALTFEL NU AR FACE MEDICINA 6 ANI DC NU AR AVEA CINE SA II INTRETINA .
IN ALTA ORDINE DE IDEI DACA EXISTA LA FACULTATEA DE MEDICINA LOCURI LA CU TAXA AR TREBUI SA FIE SI DUPA IN MOD OBLIGATORIU LOC LA REZIDENTIAT CU TAXA DC SE DORESTE BINEINTELES PENTRU A NU RAMANE CU BUZA UMFLATA DUPA 6 ANI DE BAGAT BANI IN CONTURILE UMF-ULUI SI SA POTI DUPA CE TERTMINI REZIDENTIATUL SA ITI SCOTI INVESTITIA INITIALA CEL PUTIN !!! DESRE ASTA VORBESC !! DACA ATATIA SI ATATIA AU PLATIT ANI LA RANDUL 1000 DE EURO O TAXA DE STUDIU PENTRU MEDICINA DE UNDE STIE DOMNU C.A.P-IST CONTABIL SEF NICOLAESCU CA NU AVEM DIN CE PLATI ?


deci eu sunt contra ca tu sa lucrezi cu pacienti.
esti irascibil, te enervezi usor, are parintii tai bani sa te intretina, nu mai bine ne lasi?
zi-le sa iti vireze anual suma aia pe acre voiai s ao platesti pe rezi cu plata si gata.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AndreeaAndrei
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Nov 09, 2007 9:12 pm
Location: Bucuresti

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby AndreeaAndrei » Wed Nov 19, 2008 4:42 pm

jeromeKjerome wrote:Baaaaaaaaaaaaiiiiiiiiii, heeeeeeeeeeeeei, ati luat-o pe tarla deja, veniti-va in fire !




:dizzy: :dizzy: :crazyeyes: :crazyeyes: :multi: :multi: :crazy: :crazy:
Ce nu ma ucide ma face mai puternic.

nicolai
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Nov 19, 2008 2:50 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby nicolai » Wed Nov 19, 2008 4:49 pm

EXTRAORDINAR KOKSEE NU DESPRE ASTA E VORBA. SE VEDE CA NU AI INTELES NIMIC DIN TOT CE S-A SCRIS AICI !!! DAR PPROBABIL CA TU ESTI UNUL DINTRE CEI CARE VOIAU NEAPRAT SA ARATE PARINTILOR CE "TARE IN MASELE" E EL SI NU AI REUSIT DUPA PUNCTAJUL CU CARE TE LAUZI PE AICI !
PE DE ALTA PARTE NU ASTA E SUBIECTUL TOPICULUI CI FAPTUL CA NENEA NICOLAESCU VREA SA TE TRIMITA LA C.A.P SA VERIFICI TENSIUNEA DE LA COADA VACII CA UNIC MOD DE A TE SPECIALIZA IN CEVA (NU CONTEAZA IN CE, NICI FAPTUL CA TU NU AI NICI O TREABA CU SPECIALITATEA AIA DAR AIA TI-A "RAMAS: DE CULES ) IAR UNII ,SPRE DEOSEBIRE DE TINE NU SUNT DE ACORD CU ASTA !!!! :peace:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby Chingachgook » Wed Nov 19, 2008 4:54 pm

nicolai wrote:EXTRAORDINAR KOKSEE NU DESPRE ASTA E VORBA. SE VEDE CA NU AI INTELES NIMIC DIN TOT CE S-A SCRIS AICI !!! DAR PPROBABIL CA TU ESTI UNUL DINTRE CEI CARE VOIAU NEAPRAT SA ARATE PARINTILOR CE "TARE IN MASELE" E EL SI NU AI REUSIT DUPA PUNCTAJUL CU CARE TE LAUZI PE AICI !
PE DE ALTA PARTE NU ASTA E SUBIECTUL TOPICULUI CI FAPTUL CA NENEA NICOLAESCU VREA SA TE TRIMITA LA C.A.P SA VERIFICI TENSIUNEA DE LA COADA VACII CA UNIC MOD DE A TE SPECIALIZA IN CEVA (NU CONTEAZA IN CE, NICI FAPTUL CA TU NU AI NICI O TREABA CU SPECIALITATEA AIA DAR AIA TI-A "RAMAS: DE CULES ) IAR UNII ,SPRE DEOSEBIRE DE TINE NU SUNT DE ACORD CU ASTA !!!! :peace:



bai retardatule.
doctorii aia mefisti de prin sate si comune sunt tot medici.
faptul ca ai picat denota inca o data ca examenul asta triaza inteligenta.
si dupa parerea ta ala din semnatura e punctajul meu de anul acesta?
:lol: :lol: :lol:


succes cu medicamentele
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby marmotul » Wed Nov 19, 2008 4:57 pm

quote="nicolai"]Eu propun sa ne "rasculam" ca sa zic sa putem face si noi romanii simpli rezidentiat cu taxa pe ce specializare dorim !!!! Nu e normal ca numai strainii sa beneficieze de asta in timp ce noi ne rupem gatlejul si spatele si invatam sa ne omoram pentru niste locuri sau posturi mizere !!![/quote]

pai daca ar fi asa cum zici tu in fiecare an ar iesi 2500 de ginecologi si mai stiu eu ce specializari super banoase iar restul de mf, laborator, radio, urgente, ''cenusaresele'' rezidentiatului ar scoate doar 1-2 oameni, aia saracii care nu si-au permis sa faca rezidentiatul cu taxa.
si nu tre sa fi extraordinar de bogat sa platesti 4000 usd pe an cum zicea gurnav, caci poti foarte bine sa faci un credit la banca de 20 000 euro si sa platesti lunar 150 euro .
si daca s-ar intimpla asa ceva s-ar da complet peste cap sistemul sanitar, caci e foarte multa nevoie de urgentisti si de mf-isti sau mai stiu eu ce alta chestie mai putin dorita.

asa ca las-o balta si invata pentru la anu sa prinzi ce vrei pe bune, nu pe pomana
qpepsi.gif

nicolai
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Nov 19, 2008 2:50 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby nicolai » Wed Nov 19, 2008 4:59 pm

DE UNDE STII TU MAI CRETINULE CA AM PICAT ? E CLAR NU A ZIS NIMENI CA ALA E PUCTAJUL TAU DAR DOAMNE FERESTE SA MA TREZESC PESTE NOAPTE BOLNAV LA TARA SI CU TINE CA MEDIC . IA ZI MAI BINE PRIN CE CATUN DE TARA ACTIVEZI ???? NU CA AIA DE LA TARA NU AR FI OAMENI RESPECTABILI DAR TU SIGUR NU ESTI !!!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby marmotul » Wed Nov 19, 2008 5:02 pm

nicolai wrote:DE UNDE STII TU MAI CRETINULE CA AM PICAT ? E CLAR NU A ZIS NIMENI CA ALA E PUCTAJUL TAU DAR DOAMNE FERESTE SA MA TREZESC PESTE NOAPTE BOLNAV LA TARA SI CU TINE CA MEDIC . IA ZI MAI BINE PRIN CE CATUN DE TARA ACTIVEZI ???? NU CA AIA DE LA TARA NU AR FII OAMENI RESPECTABILI DAR TU SIGUR NU ESTI !!!

nenea istericu mai usor cu injuraturile. ai auzit totusi de kaps lock?
qpepsi.gif

User avatar
AndreeaAndrei
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Nov 09, 2007 9:12 pm
Location: Bucuresti

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby AndreeaAndrei » Wed Nov 19, 2008 5:05 pm

nicolai mi-a venit o idee:daca prin absurd s-ar face rezi cu taxa,sa poti da in anul urmator rezi sa treci la fara taxa.N-ar fi misto?Pe langa taxa anuala pt rezi s-ar mai alege ministerul si cu ceva "maruntis" din taxa pt sustinerea examenului(ca sigur ar avea grija ca niciunul sa nu treaca de la taxa la fara)
Ce nu ma ucide ma face mai puternic.

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby jeromeKjerome » Wed Nov 19, 2008 5:06 pm

razwin2 wrote:
nicolai wrote:DE UNDE STII TU MAI CRETINULE CA AM PICAT ? E CLAR NU A ZIS NIMENI CA ALA E PUCTAJUL TAU DAR DOAMNE FERESTE SA MA TREZESC PESTE NOAPTE BOLNAV LA TARA SI CU TINE CA MEDIC . IA ZI MAI BINE PRIN CE CATUN DE TARA ACTIVEZI ???? NU CA AIA DE LA TARA NU AR FII OAMENI RESPECTABILI DAR TU SIGUR NU ESTI !!!

nenea istericu mai usor cu injuraturile. ai auzit totusi de kaps lock?


Auzi, si astia se "face" toti medici ? :shock: :shock: :shock:
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby Chingachgook » Wed Nov 19, 2008 5:08 pm

da ce ma, ei ce au?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby marmotul » Wed Nov 19, 2008 5:11 pm

jeromeKjerome wrote:
razwin2 wrote:
nicolai wrote:DE UNDE STII TU MAI CRETINULE CA AM PICAT ? E CLAR NU A ZIS NIMENI CA ALA E PUCTAJUL TAU DAR DOAMNE FERESTE SA MA TREZESC PESTE NOAPTE BOLNAV LA TARA SI CU TINE CA MEDIC . IA ZI MAI BINE PRIN CE CATUN DE TARA ACTIVEZI ???? NU CA AIA DE LA TARA NU AR FII OAMENI RESPECTABILI DAR TU SIGUR NU ESTI !!!

nenea istericu mai usor cu injuraturile. ai auzit totusi de kaps lock?


Auzi, si astia se "face" toti medici ? :shock: :shock: :shock:


nu cred. cred ca o sa esueze prin vreun post de reprezentant ca pare bun de gura. sau poate se ambitioneaza din cauza comentariilor noastre si scoate la anu 900 si ceva de puncte.
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby marmotul » Wed Nov 19, 2008 5:14 pm

kooksee wrote:da ce ma, ei ce au?


kooks, ce tot au oamenii astia de te tot trimit in fundu tarii?
qpepsi.gif

nicolai
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Nov 19, 2008 2:50 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby nicolai » Wed Nov 19, 2008 5:24 pm

Sincer sa fiu ,doar voiam sa va deschid putin ochii caci exista mai multe posibilitati, dar vad ca nu prea am cu cine . Andreea cu o floare nu se face primavara :rightblinky: . Eu unul am dubla cetatenie si o deja am luat ce "vrea muschii mei" cum se strofocau sa zica mai devreme unii pe aici ! Mai nasol e de restul care trebuie sa se streseze ani la rand si nu vor obtine poate niciodata ce vor !! Bafta in continuare si scuze da chiar meritati unii romani rezidentiatul prin care tre sa treceti ! :allright:

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby d'Arc » Wed Nov 19, 2008 5:27 pm

nicolai wrote:DRACU SA-L IA PE NICOLAESCU SI PE TOTI COCATATAII CUCUIENI SAU MAI STIU EU CE .
SE STIE CLAR CA MAJORITATEA CELOR CE DAU LA MEDICINA AU O SITUATIE MATERIALA CEL PUTIN REZONABILA PENTRU CA ALTFEL NU AR FACE MEDICINA 6 ANI DC NU AR AVEA CINE SA II INTRETINA .

paardon... aceasta opinie cam pute a platit profi in faculta, mamica cu blidutul pe la nas sa invete puisorul... stimate coleg, te informez ca nu unul dintre fratii tai intru Hipocrat s-au intretinut absolutamente SINGURI pe toata durata facultatii. ba mai mult unii au dat cand li s-a spus ca nici anul doi nu il vor termina la ce resurse materiale "rezonabile" aveau.

IN ALTA ORDINE DE IDEI DACA EXISTA LA FACULTATEA DE MEDICINA LOCURI LA CU TAXA AR TREBUI SA FIE SI DUPA IN MOD OBLIGATORIU LOC LA REZIDENTIAT CU TAXA DC SE DORESTE BINEINTELES PENTRU A NU RAMANE CU BUZA UMFLATA DUPA 6 ANI DE BAGAT BANI IN CONTURILE UMF-ULUI SI SA POTI DUPA CE TERTMINI REZIDENTIATUL SA ITI SCOTI INVESTITIA INITIALA CEL PUTIN !!! DESRE ASTA VORBESC !! DACA ATATIA SI ATATIA AU PLATIT ANI LA RANDUL 1000 DE EURO O TAXA DE STUDIU PENTRU MEDICINA DE UNDE STIE DOMNU C.A.P-IST CONTABIL SEF NICOLAESCU CA NU AVEM DIN CE PLATI ?


de acord.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby marmotul » Wed Nov 19, 2008 5:29 pm

hai ca ne-a inchis gura cu dubla lui cetatenie...te si cred ca ai luat ce ai vrut la taxa si acum bizii pe aici doar ca sa faci dreptate colegilor tai mai putin norocosi...lasa-neee, lasa-neee
qpepsi.gif

User avatar
AndreeaAndrei
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Nov 09, 2007 9:12 pm
Location: Bucuresti

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby AndreeaAndrei » Wed Nov 19, 2008 5:47 pm

Eu am inteles ce spui tu nicolai.Imi pare rau ca nu sunt mai multi care sa sustina ideea.Am o familie normala dpdv financiar,dar as face un efort pt rezi cu taxa sa stiu ca ma specializez pe ce vreau eu(ce vreau eu se ia mai sus).Anul asta am dat-o-n bara si nu vreau a ma judece nimeni ca daca invatam mai mult luam ce vroiam.E foarte usor sa ai totul asigurat si tu doar sa stai sa inveti si e greu sa tii aproape singur o casa,sa cresti aproape singur un copil si daca-ti ramane putin timp int-o zi sa mai inveti ceva,fara sa ai niciun ajutor langa tine.Si nu mi-ar fi rusine sa scot banul din buzunar sa platesc ce n-am reusit sa invat.As fi vrut sincer sa invat 10 ore pe zi dar eu m-am pus pe locul 100 si pt mine nu prea mi-a ramas timp.Si nici anul viitor n-am sa ma pot pune pe mine inaintea copilului meu pentru ca nu pot si si daca as vrea tot n-ar avea cine sa se ocupe de el.E foarte usor sa aurnci cu pietre,dar voi cei ce faceti gura ganditi-va ca poate voi ar fi trebuit sa invatati mai mult pentru ca majoritatea ati avut pe cine sa va bazati sa va rezolve micile griji cotidiene si singura voastra problema a fost sa invatati.Va invidiez sincer pentru timpul pe care l-ati avut pt invatat.Dacase baga rezi cu taxa prima ma inscriu.
Ce nu ma ucide ma face mai puternic.

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby jeromeKjerome » Wed Nov 19, 2008 5:54 pm

nicolai wrote:Eu propun sa ne "rasculam" ca sa zic sa putem face si noi romanii simpli rezidentiat cu taxa pe ce specializare dorim !!!! Nu e normal ca numai strainii sa beneficieze de asta in timp ce noi ne rupem gatlejul si spatele si invatam sa ne omoram pentru niste locuri sau posturi mizere !!!



Io propun sa adunam o serie de cereri, ca de, fiecare are alte nemultumiri, culoarea blocurilor din Rahova, pasajul de la Baneasa, ora de inchidere de la Bila etc si sa le trimitem la adresa NUSTIUCATEURECHIAMDARVREAUSAFIUDOCTOR@yahoo.com, unde se vor centraliza, dupa care sa mergem din minister in minister si sa protestam.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

monicadtru
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Nov 19, 2008 5:03 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby monicadtru » Fri Nov 21, 2008 3:25 pm

in legatura cu legea postata in pag 1.am fost la dsp si am intrebat despre acest rezidentiat cu taxa si mi s-a explicat in felul rmator: rezidentiatul cu taxa exista pt romani dar numai in conditiile celei de a doua specializari.prima specializare nu se poate obtine in regim cu taxa.
A doua problema discutata a fost legata de stagiatura. Se poate face atat in spital(care nu are rezidenti) cat si in cab de mf.Cu mentiunea ca inca nu au aparut normele de aplicare a legii privind salarizarea.Mi-au confirmat faptul ca exista dosare aprobate si ca oamenii lucreaza ca si stagiari dar nu se stie inca cum si de unde vor fi platiti. Anii de stagiatura nu se echivaleaza ca si ani de rezidentiat in momentul in care promovezi rezi.odata cu rezi luat esti confirmat in rezidentiat in anul I.Problema este ca stagiarii functioneaza undeva la limita legii.Ei nu pot lucra ca si voluntari (conform legii ei trebuie platiti si dc nu-i platesc este considerat abuz)iar statul nu stie de unde sa scoata acesti bani.Sunt promisiuni ca mana in ian 2009 ar fi clarificate aceste norme dar dupa cum stiti promisiunile raman de obicei promisiuni si atat.

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby crazy_doc » Fri Nov 21, 2008 4:35 pm

Nicolaiiii mai usor , toti ne enervam daca nu luam un punctaj bun...asta e, poate l anu.

Acum sa revenim l topic, in facultate se scot un numar de locuri bugetate si un numar cu taxa...nu se trezeste orisicine plin de bani sa vina sa faca o facultate, trebuie sa dai un examen inainte.
Si l rezi poti sa faci a 2 a specialitate cu taxa, iti alegi frumos MF termini iei specialitatea si te inscri apoi l ce specialitate vrei tu cu bani si chirurgie cardiovasculara si med de laborator, ce doreste sufletelul tau...chiar daca unii au bani si dau pe dinafara trebuie sa aiva si ceva substanta cenusie..ce ar fi daca toti valutistii de l Moghiorosh ar plati rezi si s ar face chirurgi?
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
drzuzu
senior
senior
Posts: 140
Joined: Fri Nov 21, 2008 6:01 pm
Location: cuca macaii
Contact:

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby drzuzu » Fri Nov 21, 2008 7:29 pm

Acum sa revenim l topic, in facultate se scot un numar de locuri bugetate si un numar cu taxa...nu se trezeste orisicine plin de bani sa vina sa faca o facultate, trebuie sa dai un examen inainte.


Chiar crezi ca la toate facultatile de medicina se da examen? Si examenul e pe bune? Eu stiu unde se intra pe baza mediei de la bac (85%) si dai un examen de forma, la alegere (biologie sau chimie) din niste grile pe care ti le da in prealabil sa le inveti pt examen (ca papagalul: intrebarea si raspunsul), de vreo 3 ani incoace. Am colegi in anii mici care nu au ce cauta la medicina. Dar ei vor fi doctori, au bani si au "valoare".
"Poti zidi o lume-ntreaga, poti s-o sfarmi, orice ai spune, peste toate o lopata de tarana se depune..."

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby crazy_doc » Fri Nov 21, 2008 7:49 pm

drzuzu wrote:Acum sa revenim l topic, in facultate se scot un numar de locuri bugetate si un numar cu taxa...nu se trezeste orisicine plin de bani sa vina sa faca o facultate, trebuie sa dai un examen inainte.


Chiar crezi ca la toate facultatile de medicina se da examen? Si examenul e pe bune? Eu stiu unde se intra pe baza mediei de la bac (85%) si dai un examen de forma, la alegere (biologie sau chimie) din niste grile pe care ti le da in prealabil sa le inveti pt examen (ca papagalul: intrebarea si raspunsul), de vreo 3 ani incoace. Am colegi in anii mici care nu au ce cauta la medicina. Dar ei vor fi doctori, au bani si au "valoare".


Pai ia da tu si niste exemple si daca ai dreptate atunci tot respectul pentru cei care au facut legislatia pentru rezidentiat k sa mai filtreze din "gunoaie"..daca ar da l toti cum zice nikalai aici de fata vai de copilashi nostrii
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

chirurguenervat
Posts: 4
Joined: Fri Oct 03, 2008 2:07 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby chirurguenervat » Fri Nov 21, 2008 7:57 pm

Bai desteptilor....
Daca s-ar face rezidentiat cu plata ar insemna ca toti oamenii care muncesc pe branci ca rezidenti bugetari sa nu aiba nici un loc de munca dupa......Traim doar in Romania si stim cu totii ca aceia care ar face pe bani ar avea si post dupa...... Si asa trebuie sa suportam nesimtirea unor preparatori si doctoranzi care stiu foarte multa carte..... Puneti mana si invatati si nu mai visati la rezidentiate pe bani

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby crazy_doc » Fri Nov 21, 2008 8:32 pm

hai mah k ne a deschis nikalai ochii..bai astia prostii de invatati cate 2-3 ani sa prindeti ce vreti hai mah sa ne rasculam si sa scoata mamica abnii sa ne faca doctori ce draq mai ne stricam ochii in Harrison k are scrisu ala mic si nenorocit.

daca chiar vrei sa ne deschizi ochii ..hai sa mergem sa facem scandal l minister k de ce unii sa plateasca rezi si sa si ia ce "vor muschii lor" si noi sa stam l noi in tara si sa invatam k prostii..vrei rezi fa la tine in tara sau l mine in tara respecta legile si fa ce fac si eu ....ASA NE DESCHIDEAI OCHII NIKALAI DACA VOIAI!!! si daca ai dubla cetatenie de ce nu dai examenu k un roman..k in fond asta esti..hai sa ti spun eu cum e cu aia de vin sa faca l noi facultatea...invatau l ei in tara sa de mult incat n au reusit sa intre l medicina si ce au zis hai in romania k merge cu spaga merge cu malaiu si m fac si eu doctor mami mai da si mie 1000 de euro sa platesc taxa k in harrison scrie mic si nu vad.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
BLODR
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sat Nov 22, 2008 4:21 pm

Re: rezi cu taxa pentru orice doreste !!!!

Postby BLODR » Sat Nov 22, 2008 4:44 pm

are mare dreptate chirurguenervat!!toti aia cu bani s-ar face mari chirurgi plasticieni si alte specialitati dinastea pompoase si ei vai d capu lor ca ar fi p langa medicina!cine vrea sa faca o specialitate care se prinde sus si nu e accesibila oamenilor de rand sa puna mana sa invete!nu mai cersiti posturi,locuri suplimentare si alte aiureli dianstea cu care umpleti forumul!daca vreti ceva invatati !!!!wtf
''Partidul Noua Generatie are o orientare de centru, cand la stanga, cand la dreapta, de la caz la caz.''


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests