care sunt spitalele din Buc in care se poate face stagiatura

schimbarea schimbarii...
flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

care sunt spitalele din Buc in care se poate face stagiatura

Postby flavv30 » Wed Nov 19, 2008 12:33 am

Salutari tuturor!
Sunt noua pe aici...tocmai scapata de stresul rezidentiatului (nu cu rezultat grozav...doar 654)...
Avand in vedere ca probabil nu voi prinde niciun loc cu acest punctaj si post nu vreau...m-am gandit la varianta cu stagiatura sau asa cum se numeste mai nou...practica asistata...
Am fost la ASP Bucuresti sa ma interesez despre ce este vorba si o doamna foarte grabita de acolo mi-a raspuns de la usa...'V-ati gasit spital platitor?'...eu zic...'NU'...am venit sa intreb cum se procedeaza si mi-a aruncat ceva de genul...'Va gasiti spital platitor, veniti cu viza managerului la mine si dupa aia discutam'...
Bineinteles ca nu am putut sa aflu care sunt acele spitale care pot face asta....mi s-a spus ca ea nu poate sa-mi spuna...sa ma interesez...ca in Romania...ce sa mai zic...
Are cineva lista magnifica cu spitalele care pot lua stagiari?...

Multumesc anticipat!

Felicitari celor care au luat rezi si care prind si locuri/posturi...ceilalti...capul sus...si ne vedem la anu'...

User avatar
Cireshika
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Jan 27, 2005 6:00 pm

Re: care sunt spitalele din Buc in care se poate face stagiatura

Postby Cireshika » Wed Nov 19, 2008 1:14 pm

CAPITOLUL IV - PRACTICA SUPRAVEGHEATA/ASISTATA


ARTICOLUL 12.

(1) Unitatile sanitare publice si cabinetele de medicina de familie pot solicita angajarea absolventilor licentiati ai facultatilor de medicina, neconfirmati in rezidentiat, promotii ulterioare anului 2004. Solicitarile se transmit Ministerului Sanatatii Publice prin autoritatile de sanatate publica.
(2) Incadrarea absolventilor licentiati ai facultatilor de medicina se face pe posturi de medic, cu contract individual de munca pe durata determinata de cel mult 3 ani.
(3) Activitatea de practica supravegheata/asistata se desfasoara sub responsabilitatea unui medic cu drept de libera practica, nominalizat de managerul unitatii sanitare, respectiv de titularul cabinetului individual de medicina de familie.
(4) La finalul fiecarui an, medicul care are responsabilitatea supravegherii activitatii practice medicale va intocmi o fisa de caracterizare potrivit modelului din anexa care face parte integranta din prezenta metodologie, pe care o transmite autoritatii de sanatate publica, cu avizul managerului.
(5) Autoritatile de sanatate publica si titularii cabinetelor individuale de medicina de familie trimit Centrului National de Perfectionare in Domeniul Sanitar Bucuresti situatia nominala cu medicii care efectueaza practica supravegheata/asistata, precum si fisele de caracterizare prevazute la alin. (4).

ARTICOLUL 13.

(1) Medicii aflati in practica supravegheata/ asistata au dreptul sa asiste si sa ajute la examinarea pacientilor, sa efectueze investigatii si terapie sub stricta supraveghere si responsabilitate a unui medic cu drept de libera practica.
(2) Actul medical pe care il presteaza in timpul celor 3 ani de practica este sub responsabilitatea unui medic cu drept de libera practica si are drept scop mentinerea si dezvoltarea abilitatilor profesionale si cunostintelor dobandite pe parcursul facultatii.
:allright:

User avatar
Cireshika
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Jan 27, 2005 6:00 pm

Re: care sunt spitalele din Buc in care se poate face stagiatura

Postby Cireshika » Wed Nov 19, 2008 1:17 pm

a fost citat din METODOLOGIA PENTRU APLICAREA OG NR. 12/2008 PRIVIND ORGANIZAREA SI FINANTAREA REZIDENTIATULUI... sa va fie de folos

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: care sunt spitalele din Buc in care se poate face stagiatura

Postby flavv30 » Wed Nov 19, 2008 2:44 pm

Cireshika wrote:a fost citat din METODOLOGIA PENTRU APLICAREA OG NR. 12/2008 PRIVIND ORGANIZAREA SI FINANTAREA REZIDENTIATULUI... sa va fie de folos



Multumesc frumos...numai ca exista o lista a spitalelor de care se pare ca este foarte greu sa dam...desi acea lista ar trebui sa fie publica...


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests