contract rezidentiat pe post,prevederi????

schimbarea schimbarii...
thhea
Posts: 2
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:21 pm

contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby thhea » Tue Nov 18, 2008 9:45 pm

as dori sa aflu care sunt prevederile exacte ale contractului de rezidentiat pe post si ce anume(cat) trebuie platit daca nu te duci la spitalul respectiva dupa rezidentiat

asana
junior
junior
Posts: 73
Joined: Fri Jan 16, 2004 7:51 pm
Location: Romania

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby asana » Tue Nov 18, 2008 10:25 pm

S-a mai discutat , se returneaza integral suma salariilor platite pe parcursul anilor de rezidentiat , inclusiv sporuri , prime , bonuri de masa .
Cand pasul vostru simte greutatea urcusului, aduceti peste calea voastra puterea vointei si renuntarea nu va va mai gasi!

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby Insomnia » Tue Nov 18, 2008 10:31 pm

mai erau si cheltuielile legate de pregatirea profesionala...parca asa
What Goes Around...Comes Around

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby crazy_doc » Wed Nov 19, 2008 12:47 am

Am spus o de 1000 de ori si scrie clar..se returneaza taxa de SCOLARIZARE...nu are nimeni treaba cu salariu, salariul il iei pentru ca muncesti
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby AvLee » Wed Nov 19, 2008 12:53 am

crazy_doc wrote:Am spus o de 1000 de ori si scrie clar..se returneaza taxa de SCOLARIZARE...nu are nimeni treaba cu salariu, salariul il iei pentru ca muncesti



Ok dar kum o calculezi pe asta.Exemplu eu stau o luna pe rezidentiat pe post sa vad daca mi se aproba sau nu transferul.Daca nu mi se aproba imi dau demisia.Cat platesc din aia 6000 de euro anual?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby animis » Wed Nov 19, 2008 1:37 am

scrie in Ordonanta de Guvern 12/2008 ce si cum cu postul.http://www.contractdemunca.ro/codul-mun ... tului.html

Nerespectarea de catre salariat a obligatiei asumate il obliga pe acesta la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea sa profesionala, respectiv a cheltuielilor de personal pe perioada pregatirii in rezidentiat, precum si la restituirea primei de instalare, proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita, conform actului aditional la contractul individual de munca."

thhea
Posts: 2
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:21 pm

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby thhea » Wed Nov 19, 2008 9:22 pm

este vorba de aprox 6000 euro /an taxa de scolarizare?

User avatar
nancy
junior
junior
Posts: 39
Joined: Thu Jul 31, 2008 9:29 pm

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby nancy » Wed Nov 19, 2008 9:55 pm

daca eu in timpul rezidentiatului ma casatoresc si peste 5 ani nu mai pot sa_mi las familia sa merg la post ce fac??? din cate stiu legea da prioritate familiei in sensul ca sotia urmeaza barbatul,ce fac platesc toate acele taxe??? nu mi se pare normal. cum pot scapa de post fara sa platesc nu exista nici o solutie???

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby paulstraistaru » Wed Nov 19, 2008 10:49 pm

nancy wrote:daca eu in timpul rezidentiatului ma casatoresc si peste 5 ani nu mai pot sa_mi las familia sa merg la post ce fac??? din cate stiu legea da prioritate familiei in sensul ca sotia urmeaza barbatul,ce fac platesc toate acele taxe??? nu mi se pare normal. cum pot scapa de post fara sa platesc nu exista nici o solutie???


pai... nu te pune nimeni sa te mariti. si oricum, ce are daca te mariti, de ex, la plopeni sau la baicoi?

in al doilea rand... traim in vremuri moderne, chiar postmoderne, supermoderne, ultramoderne, asa ca si sotul poate urma sotia. ba chiar sotul poate sa stea si la cratitza si la schimbat scutece si maturat prin curte si hranit orataniile, in timp ce sotia isi toceste coatele printre paturile de spital.

saaau... o solutie foarte buna, poate te mariti cu primarul de prin partile locului. sau macar cu fiul primarului. si atunci sa vezi ce viata fericita!!! :peace:

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby balonica » Wed Nov 19, 2008 11:26 pm

ati aflat cumva care e taxa de scolarizare/ an? Sa ne facem si noi o socoteala

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby AvLee » Fri Nov 21, 2008 10:49 am

trebuie sa fie careva pe imedul asta care a vazut macar acel faimos act aditional.Sa ne lamureasca si pe noi exact ce bani trebuie dati inapoi.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

tomytheboy
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Sep 07, 2008 10:47 pm

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby tomytheboy » Fri Nov 21, 2008 11:50 am

nu ii nimeni sa fie rezident pe post si sa aibe o copie acasa.il scaneaza si il posteaza si gata cu discutiile inutile.ura si la gara ;)

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby rontzy » Fri Nov 21, 2008 12:13 pm

viewtopic.php?f=31&t=7050&st=0&sk=t&sd=a&start=80

Am frecat toate dimineata forumul ca sa il gasesc. Sper sa va lamuriti cu mai multe.
AvLee, ce ai facut, ca nu am rabdare sa citesc toate posturile. Ar trebui cineva sa mai sorteze topicurile astea putin, ca e infiorator.....
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby AvLee » Fri Nov 21, 2008 4:45 pm

rontzy wrote:http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?f=31&t=7050&st=0&sk=t&sd=a&start=80

Am frecat toate dimineata forumul ca sa il gasesc. Sper sa va lamuriti cu mai multe.
AvLee, ce ai facut, ca nu am rabdare sa citesc toate posturile. Ar trebui cineva sa mai sorteze topicurile astea putin, ca e infiorator.....



Merci mult, chiar si cu cele 7 puncte furate mai am vreo 200+ de poziti in spate.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby dr_dr » Fri Nov 21, 2008 5:26 pm

nancy wrote:daca eu in timpul rezidentiatului ma casatoresc si peste 5 ani nu mai pot sa_mi las familia sa merg la post ce fac??? din cate stiu legea da prioritate familiei in sensul ca sotia urmeaza barbatul,ce fac platesc toate acele taxe??? nu mi se pare normal. cum pot scapa de post fara sa platesc nu exista nici o solutie???



Daca fac rost da faimosul contract..vorbesc cu un avocat sa vad ce imi zice.
Desi cu punctajul sunt pe locuri...nu as vrea sa aleg orice doar ca sa scap de faimosul contract... :green: :green: :green: :green: :green:
Vedem daca familia e mai importanta sau nu?
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
lion
senior
senior
Posts: 101
Joined: Sun Mar 18, 2007 8:14 pm

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby lion » Fri Nov 21, 2008 5:31 pm

AvLee wrote:
rontzy wrote:http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?f=31&t=7050&st=0&sk=t&sd=a&start=80

Am frecat toate dimineata forumul ca sa il gasesc. Sper sa va lamuriti cu mai multe.
AvLee, ce ai facut, ca nu am rabdare sa citesc toate posturile. Ar trebui cineva sa mai sorteze topicurile astea putin, ca e infiorator.....



Merci mult, chiar si cu cele 7 puncte furate mai am vreo 200+ de poziti in spate.


:peace:

User avatar
*EuGenius
senior
senior
Posts: 266
Joined: Sat Feb 23, 2008 2:10 pm
Location: cu burta pe carte

Re: contract rezidentiat pe post,prevederi????

Postby *EuGenius » Sat Nov 22, 2008 4:22 pm

nancy wrote:daca eu in timpul rezidentiatului ma casatoresc si peste 5 ani nu mai pot sa_mi las familia sa merg la post ce fac??? din cate stiu legea da prioritate familiei in sensul ca sotia urmeaza barbatul,ce fac platesc toate acele taxe??? nu mi se pare normal. cum pot scapa de post fara sa platesc nu exista nici o solutie???

dar de varianta ultra moderna nu ai auzit?relatie la distanta si de ce nu casatorie la distanta...nu stai cu socroseniile, nu aveti timp sa va certati, pt sotz face mami de haleu si spala rufe, calca, tu ti le faci singura k te-a invatzat mami lectia de acasa, se impaca si capra si varza si traiti fericiti pana la adanci batraneti..lasati-o mai moale cu facutu bebeloilor k viata de rezident e grea, saracie multa, nu aveti cu ce-l creste intr-un ritm mediu cu atatea preturi mari in jurul vostru....cat despre amor va pastrati weekendurile, oricum in timpul saptamanii sunteti obositi, iar in timp apare obisnuinta unul cu celalalt, asa k dupa o saptamana iti gasesti sotul si mai interesant decat prima data si sari pe el de drag, iar el cand vede asa entuziasm si dragoste e intr-al noulea cer..eu din ce am auzit de la altii, k nu am trait acum vreo 40 ani, doftorii se duceau la tara, bre...mai incoace au venit la oras, faceau naveta si tineretea si-au petrecut-o pe drumuri, deci rabdare copii k in Romania e nevoie mare..exista si alte posibilitati spre taramul cu lapte si miere, dar doar daca parintii indeplinesc anumite conditii sau puteti ajunge si singuri acolo, dar e nevoie de putere mare de munca si rabdare (la propiu si la figurat)...aaa...si mult optimist :rightblinky:
traiesc sa i fac pe altii nefericiti, deci sunt de folos:))


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests