IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

schimbarea schimbarii...
ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby ceacky2 » Tue Nov 18, 2008 3:27 pm

Ale mele:
1. O experienta interesanta, pozitiva chiar (nu numai pt ca l-am promovat) ci si pt ca am vazut personal cum "se face "
2. FOARTE OBOSITOR (sufar de o boala psihica, pt ca depresia acolo intra, dar sunt in convalescenta :d )
3. Organizare imbecila (unii oameni au asteptat pana la 18, altii au stat maxim 2 ore) ca asa au fost salile de mici/mari
4. Supraveghetori cretini (unu' din sala unde eram ma ameninta CU 7 MINUTE INAINTE DE EXPIRAREA TIMPULUI sa pun pixul jos, dupa care cand a vazut ca mai am si eu ceas, a stat langa mine pana la capat ca nu cumva sa mai fac vreo bulina in plus)
5. Intrebari f grele
6. Nu credeam ca ia asa mult timp sa faci ca.catele alea de buline
7. Examenul fenomenelor paranormale: colegi/colege care au frecat scula prin facultate si au avut preocupari BAMBOO-istice pana cu o saptamana inainte de ex, au luat, iar altii care au invatat, au picat, cum au picat cei care au invatat pot sa-mi explic, caci poti claca in orice secunda, DAR CUM AU LUAT NULITATILE ALEA (copiii de medici, sefi de sectie, sefi de catedra toti!) nu stiu...deci inca o data ma indoiesc de cinstea examenului, NU A CELOR 4 ORE DE CONCURS, mai mult de cunoasterea prealabila a grilelor (chiar si cateva) si mai mult ma indoiesc de rezolvarea ulterioara a contestatilor, alte explicatii pt asa note mari din partea unor oameni ca aceia nu am...poate ca ar trebui sa joace si la loto daca explicatia ca au luat, este NOROCUL!
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby ceacky2 » Tue Nov 18, 2008 3:35 pm

ERA SA UIT!
8. EGALITATEA SANSELOR? =)) O pu.la!
Cei din "provincie" pleaca din start cu handicap: vin obositi si pleaca mai usurati cu cateva mii de lei noi, caci drumul, cazarea, mancarea costa, sau poate pt absolventii de medicina si pt rezidenti banii nu sunt o pb si nu stiam eu ;)
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby cog1983 » Tue Nov 18, 2008 3:55 pm

1. Frig! In Bucuresti, in sali, inainte de a intra in sali cand ne-au tinut o ora in fata la Poli, etc
2. Emotii: nedormit, nemancat in noaptea/dimineata dinaintea examenului
3. De acord cu tine... nu credeam ca dureaza atat sa imbulinezi
4. Am auzit unele, altele despre cum in Bucuresti examenul de licenta s-a dat la comun, nu trebuia sa mergi la stagii, etc.
5. Am auzit ca a fost unul care avea camera de filmat in ochelari (a mai auzit cineva chestia asta sau e o gluma?)
6. Nu auzeam nimic din ce spunea comisia pt ca seful comisiei vorbea extrem de incet
7. La noi in sala nu s-au spus punctajele celorlalti, deci cand te duceai acolo sa iti vezi punctajul habar nu aveai in ce situatie te afli...
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby paulstraistaru » Tue Nov 18, 2008 4:17 pm

La mine in sala a fost cald, sau oricum nu frig. Am vrut sa iau cateva gaturi de gin inainte, da' am uitat, fir-ar.

Sefa de comisie avea fundu' maaare... mergea ca un pinguin. Foarte simpatica/nostima. Mai ales la faza cu "daca va prind ca vorbiti intre voi iesiti afara, fara discutii". Si apoi cand s-o chinuit sa ne citeasca metodologia de examen, "pentru noi, ca ei stiu lucrurile astea"; normal ca noi in doua luni de zile n-am avut timp sa citim de pe net.

Mi-a scartzait banca. Ai drq astia de la poli, cu atatea suruburi si sarme si ce mai fac ei p-acolo te-ai gandi ca pot si ei sa puna otzara de vaselina pe chestiile alea. Si ca veni vorba, scaunele alea sunt incomode rau, mi-a amortzit fundu'; trebuia sa-mi iau o perna d-acasa (doamne fereste daca aveam hemoroizi).

Grilele... ce sa mai zicem... deprimante. Oricum Angelescu ala nu stie sa scrie; texte mai incoerente decat alea romanesti n-am vazut nicaieri.

Aaaa... si ultima chestie. Frate! Numai mie mi se pare penibil de aia care au venit cu mamica si taticu'? Adica zice-ti-mi si mie, pentru ce sa-i tarasti pe saracii oameni de la sute de km departare, ca sa-ti sufle tie in c******* cand iti dai rezidentiatu'? Si pe urma cand iesi bocind d-acolo sa zica, "lasa mama, ai fost proasta, data viitoare o sa fie mai bine"? Mai ziceam la admitere, da' la 25 de ani (cel putin), cam frizeaza patologicul (oricum e clar disfunctional).

Nici nu va mai zic de bocitoare. Nu-mi aduc aminte sa fi plans vreodata pentru note, cu atat mai putin peste varsta de 10 ani. Din nou... la 25+... no comment. Erau prin facultate unele care boceau cand voiau astia sa le pice la examen (culmea, mai si tinea la unii), or fi crezut ca merge si aici?

Anyways... numa' impresii frumoase. De cand am plecat d-acasa si pana am ajuns din nou acasa, aveam o singura chestie in cap "fir-ar ai drq cu rezidentiatu' lor" (si variatiuni). ah, si mai era si "unde e sticla mea cu gin?".

Sper ca si voi v-ati distrat pe cinste!

User avatar
wally
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Oct 10, 2008 3:57 pm

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby wally » Tue Nov 18, 2008 4:27 pm

la mine in sala a fost ok, eram putini in jur de 28 si la un moment dat au inceput sa dea drumul la aerul conditionat. m-au luat ca martor si apropos de plans culmea era ca cei cu punctaje de 500 sau 400 radeau si dadeau nepasatori din umeri, iar din cei peste 700 mai erau unii care s-au apucat de plans cand au vazut punctajul. in schimb eu cand mi-au zis punctajul( nu-i nici un secret 649) le-am spus celor din comisie ca examenul asta incepe sa devina un hobby pt mine.

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby Lizz22 » Tue Nov 18, 2008 4:59 pm

impresia generala:examen d ***!
dupa c am intrat in cladirea cu sala in care eram repartizata am fost datzi afara p motiv ca trb sa fim verificatzi la intrare-lucru care oricum s-a intamplat d 2 ori si in sala d concurs.
unii colegi d gradinitza au venit cu ghiozdanelul cu mancarica,pt care chiar s-au contrat cu sefa d sala-ca,deh..n-aveau voie sa l tzina in banca,iar daca il puneau p banca nu mai abeau loc pt caietul d grile.(si cand zic ghiozdanel ma refer la adevarate provizii,nu glumesc!)
p langa faptul ca atunci cand am vazut primele intrebari din grila am avut un mom d panica,atunci cand am inceput imbulinatul mi se parea ca nu mai termin.la sfarsit...logic vedeam bulinutze-bulinutze.
n-a fost suficient ca am asistat la coretarea lucrarilor a 45-47 d colegi...a trebuit sa raman sa semnez kktul ala d p[roces verbal si sa verific integritatea sigiliului care se aplica sacului cu lucrari-care n-a durat decat pana la ora 17.00.
in fine...cand am iesit din sala aia vedeam deja stele verzi...
singurul lucru bun din toata afacerea asta e ca am scos un punctaj multzumitor(pt ca nu pot sa va descriu c stari traiam cand auzeam in jurul meu aproape doar punctaje d sub 670-700.)

User avatar
Scrintina
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Oct 17, 2008 12:28 pm

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby Scrintina » Tue Nov 18, 2008 5:02 pm

paulstraistaru wrote:La mine in sala a fost cald, sau oricum nu frig. Am vrut sa iau cateva gaturi de gin inainte, da' am uitat, fir-ar.

Sefa de comisie avea fundu' maaare... mergea ca un pinguin. Foarte simpatica/nostima. Mai ales la faza cu "daca va prind ca vorbiti intre voi iesiti afara, fara discutii". Si apoi cand s-o chinuit sa ne citeasca metodologia de examen, "pentru noi, ca ei stiu lucrurile astea"; normal ca noi in doua luni de zile n-am avut timp sa citim de pe net.

Mi-a scartzait banca. Ai drq astia de la poli, cu atatea suruburi si sarme si ce mai fac ei p-acolo te-ai gandi ca pot si ei sa puna otzara de vaselina pe chestiile alea. Si ca veni vorba, scaunele alea sunt incomode rau, mi-a amortzit fundu'; trebuia sa-mi iau o perna d-acasa (doamne fereste daca aveam hemoroizi).

Grilele... ce sa mai zicem... deprimante. Oricum Angelescu ala nu stie sa scrie; texte mai incoerente decat alea romanesti n-am vazut nicaieri.

Aaaa... si ultima chestie. Frate! Numai mie mi se pare penibil de aia care au venit cu mamica si taticu'? Adica zice-ti-mi si mie, pentru ce sa-i tarasti pe saracii oameni de la sute de km departare, ca sa-ti sufle tie in c******* cand iti dai rezidentiatu'? Si pe urma cand iesi bocind d-acolo sa zica, "lasa mama, ai fost proasta, data viitoare o sa fie mai bine"? Mai ziceam la admitere, da' la 25 de ani (cel putin), cam frizeaza patologicul (oricum e clar disfunctional).

Nici nu va mai zic de bocitoare. Nu-mi aduc aminte sa fi plans vreodata pentru note, cu atat mai putin peste varsta de 10 ani. Din nou... la 25+... no comment. Erau prin facultate unele care boceau cand voiau astia sa le pice la examen (culmea, mai si tinea la unii), or fi crezut ca merge si aici?

Anyways... numa' impresii frumoase. De cand am plecat d-acasa si pana am ajuns din nou acasa, aveam o singura chestie in cap "fir-ar ai drq cu rezidentiatu' lor" (si variatiuni). ah, si mai era si "unde e sticla mea cu gin?".

Sper ca si voi v-ati distrat pe cinste!

La f multe sunt de acord, insa nu mi se pare normal sa ii judecam pe cei care au venit cu parintii.Nu fac parte din cei care au fost insotiti de parinti, insa stiu ca de acolo de unde au fost au trait la fel de intens momentul si sa fim seriosi , chiar si la "25+" tot parintii sunt cei care te sustin si te sprijina cel mai mult , mai ales pe drumul asta unde iesi pe banii tai la 30 de ani abia ! si , sincer...decat sticla cu gin ...prefer parintii(si ma indoiesc ca din parintii care au venit au fost care sa isi condamne copii pt rezultat!)
In al doilea rand....da, este adevarat ca unii erau nepasatori si mi se pare logic ca acestia sa fie cei cu puncte sub 500 ...e f posibil sa fi fost la fel si inainte de acest examen,ceea ce explica situatia.Chiar langa mine a fost un tip in situatie care pe langa "lejeritatea" in atitudine a si plecat inainte de rezultate stiind ca mare lucru nu va obtine -chiar era realist omu (a luat sub 500!).Pe cand cei cu 700 de puncte sigur au sacrificat din timpul si energia lor mai mult pt acest examen si se asteptau la rezultate mai pe masura (mai ales in comparatie cu anii trecuti, cand grilele au fost cat de cat rezonabile)...iar se explica situatia. In plus, nu mi se pare o chestie de condamnat sa plangi dupa un examen atat de stresant...si nici nu vad vreo rusine in asta, ba chiar mi se pare explicabil. Nu e de judecat. Dar.. pt cei "tari" oare tot sticla de gin sa fie "secretul" ...?
Simtul umorului e un bun "medicament".

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby d'Arc » Tue Nov 18, 2008 5:11 pm

Mah sa-i ia mama dreaq cu rezidentiatul lor cu tot! oboseala, bani cat china, nervi, serios - e musai sa trecem prin mizeria asta ca sa fim doctori buni? nu ma laud ca am invatat cat china, stiu exact ce specializare vreau, dar aveam alta prioritate anul asta asa ca m-am dus sa vad si eu cum e si sa le fac galerie la astia micii. La o luna de carantina am bagat 592, dupa ce mai citisem o data materia anul trecut. Nu-i rau, ma gandesc ca daca nu citeam atata poate luam mai mult. Macar am ramas cu carioca de 300 lei. Deci la anu nu ma mai duc ca oaia la taiat, ma duc mai reped, si nu ma mai stresez atata, la urma urmei tre sa citesc ceva psihi, acuma stiu ca o sa am de-a face cu secretiile intelectuale ale unor minti schizofrenice rau. Pt colegi, felicitari care ati luat, care nu, noi sa fim sanatosi, om lua la anu daca nu plecam pana atunci. :allright:

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby d'Arc » Tue Nov 18, 2008 5:16 pm

In al doilea rand....da, este adevarat ca unii erau nepasatori si mi se pare logic ca acestia sa fie cei cu puncte sub 500 ...e f posibil sa fi fost la fel si inainte de acest examen,ceea ce explica situatia.Chiar langa mine a fost un tip in situatie care pe langa "lejeritatea" in atitudine a si plecat inainte de rezultate stiind ca mare lucru nu va obtine -chiar era realist omu (a luat sub 500!).Pe cand cei cu 700 de puncte sigur au sacrificat din timpul si energia lor mai mult pt acest examen si se asteptau la rezultate mai pe masura (mai ales in comparatie cu anii trecuti, cand grilele au fost cat de cat rezonabile)...iar se explica situatia.

lasa poezia cu sacrificatul si cu nepasarea, am avut si eu specimene de-astea in facultate. La urma urmei e o chestiune de prioritati, si desi fiecare si-a facut lista cu ele, nu-mi spune tu ca cel care era convins ca nu va lua nu a citit pe sutic sau ca nu s-a dus la rez cu o mica speranta ascunsa in suflet sau ca nu s-a "sacrificat". fiecare s-a sacrificat, unii pentru una altii pentru alta, a fost o alegere constienta, iar nepasarea aia afisata nu fii tu asa de sigura ca nu s-a materializat in lacrimi de ciuda pe soarta care pe moment te-a obligat sa alegi altceva.

User avatar
Scrintina
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Oct 17, 2008 12:28 pm

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby Scrintina » Tue Nov 18, 2008 5:21 pm

dr_bang wrote:In al doilea rand....da, este adevarat ca unii erau nepasatori si mi se pare logic ca acestia sa fie cei cu puncte sub 500 ...e f posibil sa fi fost la fel si inainte de acest examen,ceea ce explica situatia.Chiar langa mine a fost un tip in situatie care pe langa "lejeritatea" in atitudine a si plecat inainte de rezultate stiind ca mare lucru nu va obtine -chiar era realist omu (a luat sub 500!).Pe cand cei cu 700 de puncte sigur au sacrificat din timpul si energia lor mai mult pt acest examen si se asteptau la rezultate mai pe masura (mai ales in comparatie cu anii trecuti, cand grilele au fost cat de cat rezonabile)...iar se explica situatia.

lasa poezia cu sacrificatul si cu nepasarea, am avut si eu specimene de-astea in facultate. La urma urmei e o chestiune de prioritati, si desi fiecare si-a facut lista cu ele, nu-mi spune tu ca cel care era convins ca nu va lua nu a citit pe sutic sau ca nu s-a dus la rez cu o mica speranta ascunsa in suflet sau ca nu s-a "sacrificat". fiecare s-a sacrificat, unii pentru una altii pentru alta, a fost o alegere constienta, iar nepasarea aia afisata nu fii tu asa de sigura ca nu s-a materializat in lacrimi de ciuda pe soarta care pe moment te-a obligat sa alegi altceva.

Asa este. sacrificatul si nepasarea vin tot dintr-o alegere constienta si mai ales in urma prioritatilor.Totusi, este explicabil.
Simtul umorului e un bun "medicament".

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby mica23 » Tue Nov 18, 2008 5:23 pm

La mine in sala a fost f rece la inceput :hate: Din fericire ne-a lasat sefa de comisie cu esarfele, salurile pe care le aveam ( eu am avut proasta inspiratie sa imi iau pe mine o bluzita cu maneca scurta....brrr). Am avut parte de niste stresuri suplimentare, in schimb. De ex la un moment dat ne-a zis tipa ca mai avem 3 minute in care putem iesi din sala ( incepea ultima jumatate de ora), dar noi n-am apucat sa termine tipa de zis si cand a zis ca mai avem 3 minute a fost un "aaaaaaaaaaaa" generalizat de spaima in toata sala, mai ales ca toata lumea era pe la grila 100 la imbulinat. S-a speriat si aia de reactia noastra, noi eram toti in TPSV....am tremurat pana la sfarsit in continuu dupa asta. In rest atmosfera a fost ok, mai ales ca am avut niste tipi cae au luat note mici si faceau basca pe acolo. La sfarsit, cand am iesit in fata sa imi corecteze grila....imi zice 560 si ceva..Eu :shock: , de fapt nu era grila mea. Plecasera 2 tipe inainte de rezultate...am tremurat de vai de mine acolo.

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby paulstraistaru » Tue Nov 18, 2008 5:35 pm

eh, lasa ca se putea si mai rau. eu am patit-o la licenta. dupa ce ne-au tinut toata ziua in curte, seara au reusit in sfarsit sa afiseze notele, si... surprize stupize... din tot anul, eu si inca o colega aveam in jur de 4. :shock: a, si colac peste pupaza! a doua zi de dimineata aveam prezentarea lucrarii... si cam in acelasi timp erau faimoasele contestatii... ma rog pana la urma s-a aflat adevarul... de fapt era 8.80, da' nimeni nu-si poate explica domne... a doua zi le-au pus la computer iar si au iesit ca lumea.

ala stress, nu ca, ce sa spun, n-am facut la rezi. si nici atunci n-am dat fugutza la mami si tati sa ma tina de mana. si nici macar nu le-as fi spus, da' m-au prins intr-un moment de slabiciune si mi-a scapat porumbelu'. desi ar fi trebuit sa ma duc la mami si tati, sa dea in judecata pe tanti facultatea, ca poate asa nu mai aveam nevoie sa dau rezi.

adica, sa avem pardon, da' parca medicul trebuia sa aiba si putin sange rece, nu? daca vrei sa bocesti, te duci si te ascunzi intr-o vagauna intunecata, si stai acolo sa nu te vada nimeni.

eu tot insist... cu ce-mi crestea mie stiinta daca venea mama sa tremure de frig 6 ore in curtea alora?

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby mica23 » Tue Nov 18, 2008 8:43 pm

La mine a venit prietenul meu la un mom dat ( cred ca in jur de 11, el crezand ca mai am 1 ora de ex). A stat vre-o ora-doua pe afara pan al-au lasat sa intre in cladire si m-am inatlnit cu el cand am iesit din examen. M-a asteptat la nota( am fost printre ultimii) si il vedeam cum se invarte in fata usii de fiecare data cand iesea cate un candidat ( era asa comic, cred ca a avut mai multe emotii decat mine :)) )

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby burlacelul » Tue Nov 18, 2008 8:56 pm

1.Organizare f proasta.Cu siguranta nu s-a facut o simulare de catre organizatori inainte de examen. Altfel nu imi explic problema generala cu tusul. A trebuit sa schimb foaia pt ca stampila mi-a patat lucratrea.
2.Credibilitate indoielnica asupra corectitudinii. Noi am fost invitati afara dupa expirarea timpului iar lucrarile au ramas desecretizate sa se odihneasca si sa se ajusteze cu comisia. Aici ar putea fi loc de frauda.Nu am mai auzt de un ex la care lucrarile sa ramana desecretizate in grija atator comisii.
3. Dispret fata de candidati.Puteau sa se gandeasca la o foma de a corecta greselile inerente de la inbulinat. Eu am intrat in criza de timp si am dublat o intrebare de la CS. se puteau face niste bulinute autocolante care sa fie aplicate peste greseli.
4.Daca tot aveau scanere si imprimanta de ce nu ne-au printat lucrarile ca sa avem si noi o copie a ceea ce am facut. Eu am calculat rapunsurile din caiet si am scazut cele 4 greseli de la inbulinat si tot am cu 10 puncte mai putin. Daca aveam copia a ceea ce am facut poate mai dispareau din suspiciuni.
5. perioada de contestatii aproape inexistenta. 24 de ore faci cu drumul pana la tim, oradea sau arad si cu somnul.
eu sunt din sibiu si am ajuns la 3 dimineata.
M-am trezit la 13 si pana m-am desmeticit se facuse 16. Cred ca 48 de ore ar fi fost decent pt perioada de contestatii.
6.Sunt curios daca comisia e tot cam aceiasi de anii trecuti. Am vazut acolo nume de familie identice. Asta se numeste nepotism.
7.Faptul ca au fost colegi care stiu medicina si au picat iar altii care au promovat fizio in anul 5 sau 6 au luat, spune multe despre utilitatea ex de rezi.

User avatar
medicinista_bv
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Oct 23, 2008 10:32 pm

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby medicinista_bv » Tue Nov 18, 2008 9:22 pm

1. am dat pe drum, cazare si parcare in Bucuresti 3 milioane si asta pt ca am gasit un hotel low cost si stau si relativ aproape, la 200km de Bucuresti...
2. la noi in sala a fost cald, si din fericire, cei din comisie au fost destul de ok. adica nu ne-au stresat si din cand in cand, cand ridicam capul din kk-ul ala de buline, ne mai dadeau si un zambet
3. cel mai naspa, mi s-au parut elipsele lui peste! am terminat intrebarile in 1h10min si am incercuit la elipsele alea 2h20min (NU EXAGEREZ) - eram stresata ca cei din comisie ne-au spus ca daca ramane 1pct alb in centru sau dk depasim cu 1 mm cerculetzul ala, scanerul nu ne ia in considerare raspunsul...
4. ciudat a fost ca dupa cele 4h, au ramas doar cei din comisie in sala cu intrebarile, fara cei 3 martori... foarte ciudat...
5. cele mai stresante secunde ale zilei (si cred ca din toata viata mea de pana acum) au fost cand imi corecta scanerul grila.... lungi secundele alea...

User avatar
corymp
junior
junior
Posts: 86
Joined: Fri Jul 18, 2008 1:23 pm

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby corymp » Tue Nov 18, 2008 9:41 pm

eu am patit o chestie f nasoala. Dupa cum stiti avem dreptul la o foaie de schimb in caz ca gresim. Eu am gresit si am cerut alta. Numai ca in loc sa primesc o foaie noua curata, mi-au dat o foaie noua murdara de tus de la stampila si am zis ca eu nu pot sa accept pt ca mi s-ar fi anulat toate intrebarile din zona cu tusul. Si a iesit cu scandal, a venit sefa de cladire sa urle la mine ca acum ea ce face ca e obligata sa imi anuleze prima foaie( aia pe care o completasem deja jumate ) si ca sunt obligata sa o accept pe a 2-a aia murdara, si i-am zis ca eu nu am chef de scandal in timpul examenului ca si asa sunt stresata, ca eu am dreptul la o foaie curata, si mi-a zis ca nu se poate ca nu au voie ca a sunat le perfmed si nu ii lasa sa imi dea alta foaie. Eu nu aveam nici o vina ca aia din comisie au murdarit foaia.

Concluzia e ca eu nu am beneficiat de cel mai important drept pe care il aveam, acela de a imi schimba foaia in caz ca gresesc.
si uite asa a trebuit sa raman cu grila gresita, pierzand cateva puncte f importante. As fi putut sa fac mai multa gura dar am considerat ca mai era f putin timp pana la final si pana se cacaiau ei sa imi rezolve situatia nu mai aveam timp sa o iau de la capat cu bulinele.

rezid
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sat Oct 18, 2008 4:38 pm

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby rezid » Tue Nov 18, 2008 10:32 pm

paulstraistaru wrote:La mine in sala a fost cald, sau oricum nu frig. Am vrut sa iau cateva gaturi de gin inainte, da' am uitat, fir-ar.

Sefa de comisie avea fundu' maaare... mergea ca un pinguin. Foarte simpatica/nostima. Mai ales la faza cu "daca va prind ca vorbiti intre voi iesiti afara, fara discutii". Si apoi cand s-o chinuit sa ne citeasca metodologia de examen, "pentru noi, ca ei stiu lucrurile astea"; normal ca noi in doua luni de zile n-am avut timp sa citim de pe net.

Mi-a scartzait banca. Ai drq astia de la poli, cu atatea suruburi si sarme si ce mai fac ei p-acolo te-ai gandi ca pot si ei sa puna otzara de vaselina pe chestiile alea. Si ca veni vorba, scaunele alea sunt incomode rau, mi-a amortzit fundu'; trebuia sa-mi iau o perna d-acasa (doamne fereste daca aveam hemoroizi).

Grilele... ce sa mai zicem... deprimante. Oricum Angelescu ala nu stie sa scrie; texte mai incoerente decat alea romanesti n-am vazut nicaieri.

Aaaa... si ultima chestie. Frate! Numai mie mi se pare penibil de aia care au venit cu mamica si taticu'? Adica zice-ti-mi si mie, pentru ce sa-i tarasti pe saracii oameni de la sute de km departare, ca sa-ti sufle tie in c******* cand iti dai rezidentiatu'? Si pe urma cand iesi bocind d-acolo sa zica, "lasa mama, ai fost proasta, data viitoare o sa fie mai bine"? Mai ziceam la admitere, da' la 25 de ani (cel putin), cam frizeaza patologicul (oricum e clar disfunctional).

Nici nu va mai zic de bocitoare. Nu-mi aduc aminte sa fi plans vreodata pentru note, cu atat mai putin peste varsta de 10 ani. Din nou... la 25+... no comment. Erau prin facultate unele care boceau cand voiau astia sa le pice la examen (culmea, mai si tinea la unii), or fi crezut ca merge si aici?

Anyways... numa' impresii frumoase. De cand am plecat d-acasa si pana am ajuns din nou acasa, aveam o singura chestie in cap "fir-ar ai drq cu rezidentiatu' lor" (si variatiuni). ah, si mai era si "unde e sticla mea cu gin?".

Sper ca si voi v-ati distrat pe cinste!

hai k eshti haios! mi-ai placut!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby 187.92a » Tue Nov 18, 2008 10:49 pm

Impresia mea de supraveghecior:

Oameni teribil de (nu se poate spune prosti desi exista probe obiective numite punctaje) slab pregatiti, intrebari jenante si marea majoritate intuitive (vaccinul impotriva hep B, etc). Cum punctaje de genul 500-550 se obtin doar datorita specificului metodei de punctare, nu-mi imaginez cum poti in 4 ore sa adaugi doar vreo 100 puncte.. nu mai zic ca unii au invatat si un an.

Cu doar 10 -hai 15 teme (1/3 materie) se trecea de 700 fara probleme.

premizze:
lumea ori se cara si nu mai invata, ori toti vizeaza firmele de medicamente, ori Tzernobilul are intr-adevat efect mai pregnant pe varstele foarte fragede.

Rezidentiatul este ULTIMUL examen pe bune din viata unui medicinist. Sau ma rog, rezidentiatele.. ultimele examene.
Concluzia:
Scoala romaneasca sufera.

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby clara_luna » Tue Nov 18, 2008 10:56 pm

Impresii dupa rezidentiat (eu am luat de anul trecut...) -neuroni decedati in urma lui,eu mi-am uitat pin-ul de la card dupa rezidentiat anul trecut :roll:

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby burlacelul » Tue Nov 18, 2008 11:13 pm

trident wrote:Impresia mea de supraveghecior:

Oameni teribil de (nu se poate spune prosti desi exista probe obiective numite punctaje) slab pregatiti, intrebari jenante si marea majoritate intuitive (vaccinul impotriva hep B, etc). Cum punctaje de genul 500-550 se obtin doar datorita specificului metodei de punctare, nu-mi imaginez cum poti in 4 ore sa adaugi doar vreo 100 puncte.. nu mai zic ca unii au invatat si un an.

Cu doar 10 -hai 15 teme (1/3 materie) se trecea de 700 fara probleme.

premizze:
lumea ori se cara si nu mai invata, ori toti vizeaza firmele de medicamente, ori Tzernobilul are intr-adevat efect mai pregnant pe varstele foarte fragede.

Rezidentiatul este ULTIMUL examen pe bune din viata unui medicinist. Sau ma rog, rezidentiatele.. ultimele examene.
Concluzia:
Scoala romaneasca sufera.

Dar tu cand ai dat ai luat 950?
Adica ai raspuns corect si la intrebarile gresite?
Cu siguranta de la Cernobal ti se trage.
Din pacate noi am fost iradiati cu o doza mai mica

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby casandra13 » Wed Nov 19, 2008 1:30 am

:D partea cu banutzii :mrgreen: am dat 360 de roni pe bilete de avion -pe care i-am pierdut ca erau pt 7 si 9 noiembrie (luate din vreme :lol: ) ca la low cost nu se mai returneaza un leu iar schimbarea datei este 35 de euro..asa ca mi-am luat adio si am cumparat bilet la vagonul de dormit- 310 roni dus-intors dar cel putin astia au meritat pt. ca a fost foarte curat, cald si liniste- nu mi-a venit sa cred ca poate fi asa la noi in Ro; hotel 25o roni pe doua zile- destul de vechi hotelul dar a fost o caldura in camera de am stat cu geamul deschis; destul de curat si linistit- asta dupa ce m-am obisnuit sa fac abstractie de tramvaiele si masinile care circulau intr-o veselie la orice ora; totusi am reusit sa dorm bine si in tren si la hotel; in sala a fost cald bine ca era micutza -eram vreo 21 de persoane si a mers mai rapid si corectatul...

intrebarile mi s-a parut ca au fost mai amanuntite decat in alti ani, adica trebuia sa fi citit materia si cu atentie si de mai multe ori ca sa scoti peste 800- parerea mea; am avut foarte putin timp de invatat(am inceput doar in septembrie sa invatz cand am aflat ca Aradul nu mai scoate la concurs locuri pt. MF- sunt in anul 2 MF si nu-mi permiteam sa fiu somera peste un an) iar prin octombrie tata a fost dg cu neo gastric + meta hepatice, peritoneale etc., internat, externat ma rog - o intreaga istorie...acum totusi este relativ stabilizat...asa ca imi pare tare bine ca am reusit sa ajung totusi la Rezidentiat- pentru ca si-a dorit si el foarte mult chestia asta si am putut sa-i fac o bucurie;iar alea 706 puncte pe care le-am scos sper sa-mi ajunga pt ce vreau- urgente sau ATI; asa ca impresia mea legata de examen nu prea cred ca ar conta...poate odata , cand voi avea timp am sa ma gandesc si la asta...
Primum non nocere

reimus
senior
senior
Posts: 116
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:21 am
Location: Bucuresti

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby reimus » Wed Nov 19, 2008 4:08 am

Fratilor, in unele privinte aveti dreptate: frig in sali, testarea unor amanunte unele din ele imbecile, poate in mare parte irelevante si putin semnificative pt subiectul in cauza, problemele de organizare, intarzieri la corectare etc...

Insa principial nu mi se pare aberanta modalitatea de examen. Departajarea trebuie facuta intr-un fel sau altul. Pentru ca traim in tara pilelor, nu vad ce sanse as fi avut eu (care nu am spate asigurat) de a prinde ceva daca nu era examenul asta.

Hai sa le luam pe rand: distanta e clar o problema, insa peste treaba asta nu se poate trece. E adevarat, Cluj e departe de Bucuresti, insa si reciproca e adevarata. Asa ca aceeasi problema au avut-o si cei din Bucuresti si din zona din jur cand Internele se dadeau la Cluj. Totusi Bucurestiul e cel mai in masura sa gazduiasca examenul, prin simplul fapt ca e cel mai mare oras si asigura sali pentru toata lumea. Ca doar n-o sa dam examenul la Brasov, sa zicem, doar pe motivul ca e in mijlocul tarii... Ca n-o sa dam examen in cantina de la Tractorul sau de la Roman, asta daca or mai exista. Si by-the-way, oricum Timi, sa zicem, e suficient de departe de Brasov incat sa poata fi invocata din nou distanta. Come on, Practicul pt USMLE (Step 3) se da doar in 5 orase, iar SUA are suprafata mai mare decat de 5 ori cea a Romaniei. Si asa la noi exista scurgeri de informatii, cum ar fi sa se dea simultan examenul in 3-4 centre universitare? Ar fi un dezastru.

Spunea cineva de folii autocolante pt acoperirea bulinei gresite. Pai atunci ar fi paranoia generala: "de unde stim ca acea folie s-a aplicat in timpul examenului si nu dupa?". Isteria ar fi generala, cu totii ar invovoca chestia asta vis-a-vis de un examen asupra caruia planeaza deja o gramada de suspiciuni... Come on, people, cine are bani si spate, poate ocoli examenul asta.

Treaba e urmatoarea: trebuie sa schimbi setarile pe modul "rezidentiat" atunci cand te apuci sa inveti. Eu n-am inteles asta cand l-am dat prima data, insa am tras concluziile iar anul asta a fost altceva. M-am apucat de invatat pe 5 August, insa setarile au fost stabilite bine de tot de dinainte, stiam exact cum trebuie sa invat. Iar de invatat am invatat in astea 3 luni 14 ore pe zi. Am preferat asa decat s-o lalai tot anul. Examenul e foarte greu,de acord, insa sunt unii care intrebau inainte de examen cum se puncteaza intrebarile complement multiplu. Am vazut chiar aici pe forum un exemplar care intreba cum se puncteaza intrebarile complement simplu... Nu aflase nici macar in timpul examenului. Si apoi oameni de genul asta se apuca sa injure ca nu e pe bune examenul. Se stie din timp in ce maniera se intreaba, exista colegi mai mari care pot fi intrebati.
Cat despre cei care zic ca au invatat 1 an sau chiar mai mult, nu pot spune decat ca e pacat ca s-au chinuit atat fara sa faca un plan de bataie, fara sa stea un pic sa gandeasca cum isi pot mari sansele. Nu conteaza atat de mult intervalul de timp rezervat, cat concentrarea si intensitatea procesului de invatare. Multi ar putea spune ca ma kak pe mine cu apucatul pe 5 August, insa in intervalul asta am facut materia de 2 ori si toate grilele o data. Toate dublate cu o atentie pt detalii aproape obsesiva, cu crearea de scheme, analogii si diverse metode mnemotehnice. Iar punctajul a fost 787. Insa, credeti-ma, n-am invatat in viata mea atat de intens. Ale mele 3 luni de invatat cred ca echivaleaza cu 6 de invatat intr-o maniera cat de cat normala, daca nu chiar mai mult. Nu mai zic ca sunt varza de oboseala, din care cauza am pierdut vreo 30 de puncte pe diverse erori de gandire din timpul examenului absolut stupide (s-a scurtcircuitat in anumite arii saracul creier al meu). Iar aici ma refer la aspecte pe care le stapanesc foarte bine, la care nu credeam ca o sa ma incurc vreodata; insa asa se intampla in examene de genul asta, sunt convins ca toti au patit la fel, mult stres, multa oboseala. Trebuie mobilizare: venit de la examen am stat de vorba cu ai mei, iar la 9 seara m-am apucat sa verific grilele pt a depune contestatii... si m-am bagat in pat la 5.30 de dimineata, rupt, dar pana n-am terminat nu m-am culcat. Un ultim efort pentru ceea ce ar putea sa insemne 8 puncte in plus. Fire comoda de felul meu, m-am mobilizat enorm pt examenul asta si de data a fost bine. Iar totul a pornit de la simpla concluzie la care am ajuns anul trecut: examenul e de luat.

De acord, examenul e perfectibil, mai ales la maniera de formulare a intrebarilor, poate si la structura examenului per ansamblu: mi s-ar parea mult mai OK sa fie 300 de intrebari complement simplu (chiar mai multe) decat kktul asta de CM care-ti f... creierul... Tot ce ar trebui sa faca e sa se uite la cum sunt examenele grila afara: ca e clar, aia in Vest fac totul mai bine ca noi, de la sosele la stilouri si la hartie igienica. Cat despre buline... macar dracu' daca le-ar face cu marginile mai groase ca sa nu necesite atata atentie sa nu depasesti limita si ca aria de hasurat sa fie mai mica.

reimus
senior
senior
Posts: 116
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:21 am
Location: Bucuresti

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby reimus » Wed Nov 19, 2008 4:14 am

Cat despre dificultatea intrebarilor: mult mai greu decat anul trecut, insa a fost mai greu pentru toata lumea, asa ca in afara de scaderea punctajului nu cred ca afecteaza foarte tare ordine de departajare care ar fi rezultat in urma unor intrebari mai usoare.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby Chingachgook » Wed Nov 19, 2008 4:23 am

postul asta ar trebui pus sticky sa il vada toata lumea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby ceacky2 » Wed Nov 19, 2008 12:07 pm

evident ca se poate lua, eu am luat cu jumatate de materie invatata/citita (da, 25 de capitole) dar nu pot sa zic ca de celelalte subiecte n-am auzit vreodata, nu vreau sa ma dau destept, dar sunt convins ca se putea mai mult, ceea ce nu stiam eu era faptul ca nu sunt atat de tare psihic incat sa fac fata la asemenea orar, 10 ore pe zi sau mai mult si apoi oboseala drumului si cele 8 ore de examen si corectare, asa ca nu vreau sa-mi fac pacate spunand ca sunt nemultumit, oricare putea sa pasheasca gresit pe ultima suta de metrii, nici eu si nici unul din cei care au fost prima data (si nu numai) nu cred ca puteau fii super-oameni care dau randament 100% pana in ultima secunda, dupa care sterg cu buretele tot si sarbatoresc succesul...inca nu-mi revin
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby dr_dr » Wed Nov 19, 2008 12:26 pm

Impresii:

Bucurestiul e varza.....
La mine in sala...
1. daca vroiai putei sa aduci pe cineva in locul tau la ex....cum? foarte simplu...verificare sumara la intrare...dupa ni s-a dat voie sa iesim.....am revenit la locurile noastre linistiti.....nu ne-a mai verificat nimeni.....
2. toti supraveghetorii au stat la catedra in timpul ex....sala mare....candidati stresati..cu ochii in grile..puteai sa faci ce vrea muschiu tau...
3. cand am intrat la corectat surpriza...in sala erau o gramada de oameni..tv filmau in draci..lucrarile noastre pe masa nesigilate...super tareeeeeeeeeee
4.2 calculatoare.....unul striga punctaje....celalalt nu....nu am inteles de ce in fine....

Dupa parerea mea grilele nu au fost grele au fost nesimtite.... :green: :green: :green:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby burlacelul » Wed Nov 19, 2008 12:28 pm

Eu am fost cu sugestia sticarelor care sa acopere greselile. nu e o solutie ideala. Dar daca la sfarsitul lucrarii fiecare ar fi semnat ca nu am sau am 1, 2 sau trei corecturi ar fi fost ok si nu ar fi fost paranoia generala si nici graba ca am schimbat foaia. Ce ma face sa cred ca pe foaia mea nu au aparut bulinute daca dupa timpul regulamentar lucrarile noastre cu numele la vedere au ramas ingure sub supravegherea comisiei? pt ca asa a fost
Si ce ii inpiedica sa faca marginile bai bolduite si eventual sa puna in elipse initialele A, B....E cu un font f slab.
S-au facut greseli fara rost la transcriere pt ca aveai impresia ca esti la D dar de fapt erai la C.
Dar dezinteresul celor ce org ex e total. De atatia ani nu reusesc sa netezeasca asperitatile astea fara rost.
Pana si comisia de elaborare a grilelor e mereu cam aceiasi.Poate da de gandit. Mie imi da. Sunt paranoic?

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby Insomnia » Wed Nov 19, 2008 1:56 pm

mai bine schimbam titlul topicului...in "impresii si depresii.."
impresiile nici nu le mai pot formula...sunt vagi...a fost un frig cruuunt
dar depresiile... :?
What Goes Around...Comes Around

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: IMPRESII DUPA REZIDENTIAT

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 19, 2008 2:09 pm

hate to admit it, but i didn't really get around to studying.... i wish i had the drive to study for 3 months with scheme si mnemonics, i mostly played football manager, browsed the net, watched movies, and in the end i think i managed to read 25 subiecte once....and 4 subiecte ..... plus 500 questions on rezitests..... and it shows.... i got 639 (and made some serious errors in the exam due to stress and lost around 30 points).... what i want to say is.... if u flunked/ got bad punctaje.... first look at yourself and then blame the conditions/questions.....
the only thing i didn't like was travelling 600 km for the exam.... i wish they could have more than one centre (atleast 4-5).... but then if they r so confused when they organize at one centre one can only imagine what would happen if there were 4 or 5.....
i will start studying again as soon as the methodology comes out and next year i hope i overcome my lack of drive and lazy attitude....


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 74 guests