Grile mai grele ca anul trecut....si???

schimbarea schimbarii...
crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby crazy_doc » Tue Nov 18, 2008 2:48 pm

Eu am inteles partea cu grevele pentru locuri pentru MF si pentru salarii si sporuri, dar sunt unii destul de exagerati care vor sa faca acum greva pentru k au fost grilele mai grele ca anul trecut..nu se poate nici chiar in halul asta.Dupa examen si eu am spus k au fost grele, mult mai grele ca anul trecut dar asta nu i um motiv de greva.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
firehand
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Feb 13, 2008 1:03 pm

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby firehand » Tue Nov 18, 2008 3:15 pm

Mda... si daca erau usoare? Toti luau punctaj mare si iarasi scandal ... oricum, a fost o porcarie de examen!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby cog1983 » Tue Nov 18, 2008 3:20 pm

crazy_doc wrote:Eu am inteles partea cu grevele pentru locuri pentru MF si pentru salarii si sporuri, dar sunt unii destul de exagerati care vor sa faca acum greva pentru k au fost grilele mai grele ca anul trecut..nu se poate nici chiar in halul asta.Dupa examen si eu am spus k au fost grele, mult mai grele ca anul trecut dar asta nu i um motiv de greva.

Mie mi s-au parut relativ grele si cele de anul trecut si pe testul de anul trecut as fi scos punctaj mai mic (cel putin asa mi-a iesit cand l-am facut acasa, fara emotii). Adica erau grele prin faptul ca erau la prima vedere, nu ca si cele de pe rezitest pe care le vedeai a 10-a oara. Intr-adevar, au fost si intrebari in care te solicita sa gandesti, si intrebari strict de memorie (gen anticorpii in LES sau leucemii), si intrebari capcana (gen astm - substante farmacologice), dar au fost si intrebari de bun simt pe care le puteai face chiar daca n-ai invatat materia! Punctajele care sunt foarte asemanatoare cu cele de anul trecut demonstreaza ca n-a fost un examen cu nu stiu cat mai greu decat acela din 2007.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby optimus » Tue Nov 18, 2008 4:30 pm

Va zic eu ca astia s-au razbunat pe voi ca ati avut "tupeul" in viziunea lor,sa mai cereti suplimentarea locurilor.Parca-l vad pe bizonul de nicolaescu cum a facut o sedinta de taina cu colectivul care a participat la redactarea intrebarilor si la care le-a spus:buey,sa-i rupeti p'astia m-auziti? Pai cum adica au avut ei tupeul sa faca mitinguri si alea ai?Cu mine in capu' ministerului?
Sa-i rupeti ca daca nu va rup eu pe voi.. :mrgreen:
REST IN PEACE!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30363
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby andy gavrilescu » Tue Nov 18, 2008 5:11 pm

eu nu am vazut inca grilele de anul asta, dar incetati sa mai faceti comparatii cu generatiile anterioare! din moment ce exista destui cu punctaje peste 800 si chiar peste 900, inseamna ca au fost grile care se puteau face. nu am auzit pe nimeni cu punctaj >800 sa se planga ca au fost grele. ba chiar stiu destui cu punctaje intre 600-700 care au zis ca nu au fost grele, si de vina pt performanta nesatisfacatoare sunt alte cauze decat dificultatea grilelor.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

georgia22
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Oct 17, 2008 1:09 am

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby georgia22 » Tue Nov 18, 2008 5:23 pm

ba chiar au fost mai grele draga Andy. bineinteles...asta nu-i motiv de greva dar ca fapt divers. eu am luat 781 si crede-ma puteam mai mult. Chiar am invatat. De fapt au fost mai grele pt ca s-au bazat pe mici chichite, capcane, procente, cifre strecurate printre variante...la care pierdeai ceva puncte...puncte care in final s-au adunat si s-a ajuns la un rezultat mai slab. Cei care au luat punctaj mai mare...poate au avut noroc sa nimereasca si procentele alea, sa stie ei care-i mai frecvent, mai putin frecvent, in mod obisnuit si tot felul de faze d-astea. Aaaa...si sa nu uitam ca sunt o groaza de greseli atat in ce priveste formularea cat si raspunsurile grilelor. concluzie: mai greu decat anul trecut, mai multe greseli decat anul trecut la grile. Chiar mai greu decat in ultimii cinci ani si nu vorbesc aiurea!

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby crazy_doc » Tue Nov 18, 2008 8:45 pm

Deci pentru tine daca unu ia punctaj 949 si restul sub 700..aia e o generatie de genii, trebuie sa inveti ca totul se raporteaza l medii.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
medicinista_bv
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Oct 23, 2008 10:32 pm

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby medicinista_bv » Tue Nov 18, 2008 9:05 pm

Servus

Vreau sa va amintesc ca a fost un CONCURS, nu un simplu examen si ca e normal sa fie intrebari si mai grele si mai usoare, pentru ca trebuie sa ne departajeze cumva.
Si hai sa fim sinceri si sa recunoastem ca 2/3 din intrebari au fost de bun simt, ca puteau sa fie 'magari' si sa ne dea doze, procente sau intrebari de genul... ''ce inseamna T2aN3M1. Iar treimea de intrebari care au fost mai grele.... ori trebuia sa fi tocit la greu ori sa ai noroc cu carul :peace:

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby didiland11 » Tue Nov 18, 2008 9:20 pm

Au fost putin mai dificile decat anul trecut si mai multe interpretabile dar toti am rezolvat aceleasi grile,asa ca...vorbim aici fara rost.

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby crisstallus_cris » Tue Nov 18, 2008 10:39 pm

georgia22 wrote:ba chiar au fost mai grele draga Andy. bineinteles...asta nu-i motiv de greva dar ca fapt divers. eu am luat 781 si crede-ma puteam mai mult. Chiar am invatat. De fapt au fost mai grele pt ca s-au bazat pe mici chichite, capcane, procente, cifre strecurate printre variante...la care pierdeai ceva puncte...puncte care in final s-au adunat si s-a ajuns la un rezultat mai slab. Cei care au luat punctaj mai mare...poate au avut noroc sa nimereasca si procentele alea, sa stie ei care-i mai frecvent, mai putin frecvent, in mod obisnuit si tot felul de faze d-astea. Aaaa...si sa nu uitam ca sunt o groaza de greseli atat in ce priveste formularea cat si raspunsurile grilelor. concluzie: mai greu decat anul trecut, mai multe greseli decat anul trecut la grile. Chiar mai greu decat in ultimii cinci ani si nu vorbesc aiurea!

Toti puteau..mai mult,dar din cauza emotiilor au avut rezultatele respective.Mai mult ca sigur tu nu ai dat anul trecut,nu stii cum te-ai fi descurcat in sala de examen pe grilele de anul trecut.Chestia cu am invatat...puteam mai mult sau cu as fi luat mai mult pe intrebarile de anul trecut e irelevanta si nu-si are locul.
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
snowtrekker
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Feb 18, 2004 12:19 am
Location: sala de disectie

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby snowtrekker » Wed Nov 19, 2008 2:56 am

grilele chiar au fost mai grele decat cele de anul trecut. parerea mea. :mrgreen:
Shut up & drive

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby Chingachgook » Wed Nov 19, 2008 4:34 am

cum estimati ma voi dificultatea unor grile?
le-am vazut si eu si sunt fix ca alea de anu trecut, acum 2 ani, si acum 3 ani.
tot enumerari, unele intuitive, unele de super amanunt.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby jeromeKjerome » Wed Nov 19, 2008 5:44 am

kooksee wrote:le-am vazut si eu si sunt fix ca alea de anu trecut, acum 2 ani, si acum 3 ani.



mai kooksee, tu cred ca le-ai citit pe alea de la xerox din regie... :lol:

Examenul a fost de toata jena, asta este adevarul, insa a fost la fel pt toata lumea, asadar ... asta e sistemul, cu asta defilam.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
snowtrekker
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Feb 18, 2004 12:19 am
Location: sala de disectie

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby snowtrekker » Wed Nov 19, 2008 1:40 pm

kooksee ..le am facut si pe cele de anul trecut si asa mi s a parut.(e o mare doza de subiectivism).O sa ma uit si pe alea de la anul cand or fi:)
Shut up & drive

rezix
junior
junior
Posts: 32
Joined: Tue Feb 26, 2008 4:46 pm

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby rezix » Wed Nov 19, 2008 3:30 pm

eu am dat si anul trecut si am facut 762 de puncte, iar anul asta am facut 790pct....si va spun ca au fost mai grele ca cele de anul trecut...recunosc ca am gresit destul de mult copilareste. grilele din subiectele care s-au introdus prima data au fost mult mai usoare anul trecut, erau practic de cultura generala

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: Grile mai grele ca anul trecut....si???

Postby jeromeKjerome » Thu Nov 20, 2008 4:00 am

Comparativ cu Step-urile (pe care le-am dat si le-am si luat cu 94 si respectiv 98)...intrebarile din examenul de rezidentiat mi se pare glume proaste cap coada. Am ras cat am ras..., da' ce mi-a trecut de ras cand mi-au scanat grila :D !
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests