cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

schimbarea schimbarii...
sfantu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:36 am

cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby sfantu » Tue Nov 18, 2008 10:59 am

stagiatura, preparatoriat", SMURD, ambulanta, practica asistata, vindem medicamente.... etc
Pasi de urmat , sau ' cum se face ' ; asta pentru ca, totusi , toti cei care nu au promovat acest "test de memorare", au o diploma eliberata din cei 6 ani pierduti din viata pe care scrie destul de clar...
DOCTOR-MEDIC :evil:

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby crazy_doc » Tue Nov 18, 2008 11:13 am

Da..nu stiu ce sa zic..dar sunt unii care chiar nu merita s l ia..altii poate mai putini norocosi mai dau l anu, stau degeaba, se angajeaza prin diverse locuri.

Examenulk se paote numi in multe feluri, chiar si mizerie daca ne dai si cateva dovezi sau motive.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

mrs.doktor
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Nov 18, 2008 10:01 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby mrs.doktor » Tue Nov 18, 2008 11:28 am

stii cat costa un post de preparator? asa, sa se scoata exact cand trebuie,pentru cine trebuie,si sa nu stie,evident,decat persoana de el...?50 000 EUROI...
chiar daca ai banii,tre' sa stii cui ii dai,k sa fii sigur k nu ramai fara amandoua chestiile...
chiar daca ai si banii si persoana,NU se merita...nu vei face banii astia in 5 ani sa-ti "amortizezi" investitia,iar pt. specialitate,alti bani...k'asa sunt lucrurile pe la noi....plus k te mananca toti de cur si n-ai viata...aia care au luat pe bune,doctorii care nu vor sa fii mai "pilos" k ei,se aude k ai bani(chiar dc.tu n-ai si faci imprumut la banca,pe care apropo,nu ai cum sa-l achiti,deci cade varianta din start) si atunci sa te tii nene,k vor sa suga toti de la tine...
aaa,am uitat ...daca esti fata,s-ar putea sa-ti pui si c*** la bataie...si nu numai la preparator ci peste tot,daca nu esti pe "pozitie tare" sau daca n-ai caracter si faci orice pentru un bulion in plus....

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby crazy_doc » Tue Nov 18, 2008 11:47 am

da..de aia imi pare mie rau k nu sunt fata..dar daca eram fata si eram urata? trebuia sa apelez tot l banca...a cui o fi vina asta ca sexul cumpara orice?
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby Melania » Tue Nov 18, 2008 12:08 pm

mrs.doktor wrote:stii cat costa un post de preparator? asa, sa se scoata exact cand trebuie,pentru cine trebuie,si sa nu stie,evident,decat persoana de el...?50 000 EUROI...
chiar daca ai banii,tre' sa stii cui ii dai,k sa fii sigur k nu ramai fara amandoua chestiile...
chiar daca ai si banii si persoana,NU se merita...nu vei face banii astia in 5 ani sa-ti "amortizezi" investitia,iar pt. specialitate,alti bani...k'asa sunt lucrurile pe la noi....plus k te mananca toti de c.. si n-ai viata...aia care au luat pe bune,doctorii care nu vor sa fii mai "pilos" k ei,se aude k ai bani(chiar dc.tu n-ai si faci imprumut la banca,pe care apropo,nu ai cum sa-l achiti,deci cade varianta din start) si atunci sa te tii nene,k vor sa suga toti de la tine...

Pai asa se propaga spaga/obiceiurile idioate din sistem...circuland idei ca un post de preparator e de 50000 de euro. Vorbesti fara sa ai dovezi, fara sa cunosti macar un caz si asa creste si infloreste sistemul. Arata-mi unul care a dat 50 000 de euro pe un post de preparator si il mananc. Daca as avea 50 000 de euro i-as investi in alta parte, nu mi-as cumpara un post de subaltern. Geez.

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby rontzy » Tue Nov 18, 2008 12:59 pm

chiar 50.000, nu
dar stiu eu vreo 3-4 care au dat in jur de 20.000, dc nu chiar un pic mai mult unii dintre ei.

Iar pt cei care nu iau anul asta:
1. Nu va descurajati!!!!
2. Dc vreti sa dati la anul.....va apucati serios de treaba din timp
3. Ori faceti stagiatura aia cu 3 ani in care esti obligat sa dai rezi, ori rep medical (asta ia mult timp). Oricum depinde si ce vrei sa iei.
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby Dr.Angel » Tue Nov 18, 2008 1:44 pm

dinc ate inteleg tu cu sotul tau ati dat a doua oara..........ce-ati facut intre timp si cum de ati reusit asa bine la rezi cu toate pe cap? ce joburi ati putut avea sa va ajute? :allright:

rontzy wrote:chiar 50.000, nu
dar stiu eu vreo 3-4 care au dat in jur de 20.000, dc nu chiar un pic mai mult unii dintre ei.

Iar pt cei care nu iau anul asta:
1. Nu va descurajati!!!!
2. Dc vreti sa dati la anul.....va apucati serios de treaba din timp
3. Ori faceti stagiatura aia cu 3 ani in care esti obligat sa dai rezi, ori rep medical (asta ia mult timp). Oricum depinde si ce vrei sa iei.
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby rontzy » Tue Nov 18, 2008 1:51 pm

Am luat MF. Si pe langa, firme de medicamente. E foarte greu. Dupa ce am nascut, am stat doar 2 spat acasa, dupa, la lucru. Si ne-am chinuit....am facut cu schimbul, am dormit in rate si am invatat printre picaturi.
Am lucrat inclusiv in vinerea dinainte de a pleca.
E greu
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

simion777
junior
junior
Posts: 73
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:30 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby simion777 » Tue Nov 18, 2008 2:03 pm

sunteti de invidiat oricum.eu nu cred ca m-as fi descurcat cu atatea pe cap.feicitari.

User avatar
lion
senior
senior
Posts: 101
Joined: Sun Mar 18, 2007 8:14 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby lion » Tue Nov 18, 2008 2:03 pm

rontzy wrote:Am luat MF. Si pe langa, firme de medicamente. E foarte greu. Dupa ce am nascut, am stat doar 2 spat acasa, dupa, la lucru. Si ne-am chinuit....am facut cu schimbul, am dormit in rate si am invatat printre picaturi.
Am lucrat inclusiv in vinerea dinainte de a pleca.
E greu


sincerele mele felicitari!

si eu stiu de 20000 de euro si sunt care i-au dat fara sa se stranga prea mult.

sfantu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:36 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby sfantu » Tue Nov 18, 2008 3:55 pm

rontzy wrote:Am luat MF. Si pe langa, firme de medicamente. E foarte greu. Dupa ce am nascut, am stat doar 2 spat acasa, dupa, la lucru. Si ne-am chinuit....am facut cu schimbul, am dormit in rate si am invatat printre picaturi.
Am lucrat inclusiv in vinerea dinainte de a pleca.
E greu


RESPECT !

morpheus77
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Nov 18, 2008 4:03 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby morpheus77 » Tue Nov 18, 2008 4:14 pm

Fratilor,stati linistiti si cu firmele de medicamente! Daca aveti impresia ca aia ne platesc sa stam in masina si sa vb la telefon va inselati amarnic! Si stiu foarte bine ce vorbesc: sunt inca in pharma si am fost si rep,si RSM si Product manager...am facut de toate in 7 ani.Si acum la 32 de ani m-a apucat si pe mine sa dau rezi...am invatat 3 saptamani( nu va spun cum a fost sa te reapuci de invatat dupa 7 ani) si am luat 680 de puncte.Nu este mult dar eu sunt foarte multumit pentru cat am citit.
Si acum vine dilema:ma intorc sau nu la un salariu de vreo 9 ori mai mic,fara masina,telefon si alte avantaje? Probabil ca da :)

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby andrita » Tue Nov 18, 2008 4:17 pm

rontzy wrote:Am luat MF. Si pe langa, firme de medicamente. E foarte greu. Dupa ce am nascut, am stat doar 2 spat acasa, dupa, la lucru. Si ne-am chinuit....am facut cu schimbul, am dormit in rate si am invatat printre picaturi.
Am lucrat inclusiv in vinerea dinainte de a pleca.
E greu

notworthy.gif
bravos!bafta in continuare!
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
firehand
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Feb 13, 2008 1:03 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby firehand » Tue Nov 18, 2008 4:21 pm

Nu vreau sa te jignesc cu nimic dar vrajeli din astea cu 3 saptamani ma lasa rece! Sunt 800 pagini, NU AI CUM sa inveti in 3 saptamani! In rest... spor!

morpheus77
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Nov 18, 2008 4:03 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby morpheus77 » Tue Nov 18, 2008 4:24 pm

Daca as minti probabil m-as simti jignit! Dar asa cand stiu ca spun adevarul nu ma intereseaza ca nu ma crede cineva.Eu am postat asta nu ca sa ma laud,am spus un simplu adevar.

sfantu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:36 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby sfantu » Tue Nov 18, 2008 4:24 pm

crazy_doc wrote:Da..nu stiu ce sa zic..dar sunt unii care chiar nu merita s l ia..altii poate mai putini norocosi mai dau l anu, stau degeaba, se angajeaza prin diverse locuri.

Examenulk se paote numi in multe feluri, chiar si mizerie daca ne dai si cateva dovezi sau motive.


este adevarat ca exista si "Tabula Rasa" dar tind sa cred ca procentajul este destul de mic.
Eu vorbeam de acei oameni care au trecut examenul de licenta , au o conduita medicala, si cel mai important au habar de medicina.... NOI ce facem?
iar MIZERIE.. de ce !?, pentru ca este ***, ca evaluarea cunostintelor reale ale unui absolvnt, sa se faca prin identificarea pe text a unor grile din "cartea de telefoane"
vezi intrebarea 31 tip D etc.

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby rontzy » Tue Nov 18, 2008 4:54 pm

morpheus77 wrote:Fratilor,stati linistiti si cu firmele de medicamente! Daca aveti impresia ca aia ne platesc sa stam in masina si sa vb la telefon va inselati amarnic! Si stiu foarte bine ce vorbesc: sunt inca in pharma si am fost si rep,si RSM si Product manager...am facut de toate in 7 ani.Si acum la 32 de ani m-a apucat si pe mine sa dau rezi...am invatat 3 saptamani( nu va spun cum a fost sa te reapuci de invatat dupa 7 ani) si am luat 680 de puncte.Nu este mult dar eu sunt foarte multumit pentru cat am citit.
Si acum vine dilema:ma intorc sau nu la un salariu de vreo 9 ori mai mic,fara masina,telefon si alte avantaje? Probabil ca da :)


nu stiu pe ce post activezi acu, dar sincer, imi e greu sa cred ca doar in 3 sapt si ai facut 680
No offence!!!
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30363
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby andy gavrilescu » Tue Nov 18, 2008 4:59 pm

sfantu wrote:
crazy_doc wrote:Da..nu stiu ce sa zic..dar sunt unii care chiar nu merita s l ia..altii poate mai putini norocosi mai dau l anu, stau degeaba, se angajeaza prin diverse locuri.

Examenulk se paote numi in multe feluri, chiar si mizerie daca ne dai si cateva dovezi sau motive.


este adevarat ca exista si "Tabula Rasa" dar tind sa cred ca procentajul este destul de mic.
Eu vorbeam de acei oameni care au trecut examenul de licenta , au o conduita medicala, si cel mai important au habar de medicina.... NOI ce facem?
iar MIZERIE.. de ce !?, pentru ca este ***, ca evaluarea cunostintelor reale ale unui absolvnt, sa se faca prin identificarea pe text a unor grile din "cartea de telefoane"
vezi intrebarea 31 tip D etc.

unul cu atatea calitati ar trebui sa promoveze "mizeria asta de rez" fara probl. sa promoveze, macar!
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby crazy_doc » Tue Nov 18, 2008 5:01 pm

Hai sa va spun acu...si daca nu inveti deloc poti sa faci 600 de puncte, asa numai l intamplare si stiu si un caz..asa k omu daca a citit 3 sapt si mai avea habar si din facultate poate sa faca 600 si ceva.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby Chingachgook » Tue Nov 18, 2008 5:19 pm

sfantu wrote:
crazy_doc wrote:Da..nu stiu ce sa zic..dar sunt unii care chiar nu merita s l ia..altii poate mai putini norocosi mai dau l anu, stau degeaba, se angajeaza prin diverse locuri.

Examenulk se paote numi in multe feluri, chiar si mizerie daca ne dai si cateva dovezi sau motive.


este adevarat ca exista si "Tabula Rasa" dar tind sa cred ca procentajul este destul de mic.
Eu vorbeam de acei oameni care au trecut examenul de licenta , au o conduita medicala, si cel mai important au habar de medicina.... NOI ce facem?
iar MIZERIE.. de ce !?, pentru ca este ***, ca evaluarea cunostintelor reale ale unui absolvnt, sa se faca prin identificarea pe text a unor grile din "cartea de telefoane"
vezi intrebarea 31 tip D etc.



prietene daca nu ai fost in stare sa iei 630 de puncte esti praf. zero. las-o jos cu conduita medicala si habarul de medicina
:lol: :lol: :lol: :lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sfantu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:36 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby sfantu » Wed Nov 19, 2008 2:15 am

prietene daca nu ai fost in stare sa iei 630 de puncte esti praf. zero. las-o jos cu conduita medicala si habarul de medicina
:lol: :lol: :lol: :lol:[/quote

bai intrebarea era simpla ...exista viata dupa moarte, adicatelea, dupace pici exam. de rez ce optiuni ai?.. simplu , punctat.....stie cineva??

ps:bine ma, m-ai comvins n-am habar de medicina, dar, oare daca la anu ' o sa-l iau cu 631 de puncte,in mintea ta luminata, o sa ma transform brusc din ' praf ' intr-o
somitate ...... asta e n-a fost sa fie am picat mizeria cu 568 de puncte ,daca luam 900 pentru mine tot o mizerie ramanea. crede cine vrea, e doar punctul meu de vedere!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby 187.92a » Wed Nov 19, 2008 3:01 am

de obicei firmele de medicamente strang tot ce a ramas lipit pe fund la rezi.



dada, sigur ca e jenant, dar in cateva saptamani tanarul rep se simte superior ca are un salariu mare si masina si telefon. si costum, si sef si serviciu in care afla povesti de succes despre altii care au piact rezul si au ajuns acum oameni mari, tot felul de mici manageri, unii dintre ei care chiar nu mai sunt nevoiti sa mai linga pragurile la usi la iversi medici.

o parte mai dau si la anu, stand acasa. sunt oameni principiali, nu accepta compromisul, de aceea si incearca sa invete toata materia si evident pica din nou.
o parte dau si la anul, luand salariu pe diverse specialitati la care nu se duc. multi iau, deoarece se pare ca sunt oameni mai adaptabili.
altii se reprofileaza si dau sub presh episodul medicina. istoria arata ca nu intotdeauna acesta este un lucru rau.
ah, si uitam: ajutorul de somaj nu e de aruncat, sunt niste bani pe care cei care iau reziul ii dau din asigurarile lor sociale pentru ceic are il pica.

User avatar
amyka
senior
senior
Posts: 103
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:40 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby amyka » Wed Nov 19, 2008 10:17 am

cei ce nu iau MIZERIA de rezidentiat sti ce .........a ta fak? adica majoritatea pe care-i stiu? se inscriu la rezidentatul cu taxa si fac unde vor si pe ce vor , iar rezidentiatul cu taxa e cam 1000 euroi
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

bounty
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Apr 14, 2007 10:48 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby bounty » Wed Nov 19, 2008 10:22 am

unde se scrie despre rezidentiatul pe post platibil? Ca nu mai rasfoiam nimic...dar nimic toata vara


amyka wrote:cei ce nu iau MIZERIA de rezidentiat sti ce .........a ta fak? adica majoritatea pe care-i stiu? se inscriu la rezidentatul cu taxa si fac unde vor si pe ce vor , iar rezidentiatul cu taxa e cam 1000 euroi

User avatar
amyka
senior
senior
Posts: 103
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:40 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby amyka » Wed Nov 19, 2008 10:34 am

la UMF din centrul universitar respectiv, din centrul care-l vrei tu, te duci la rectorat/ secretariat si intrebi, spui ca vrei sa faci rezidentiaul cu taxa
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

bounty
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Apr 14, 2007 10:48 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby bounty » Wed Nov 19, 2008 10:39 am

rezi cu taxa nu e pt a doua specializare?

Asa era pana anul trecut...nu vad cum de s-a petrecut minunea chiar acum :devil:

amyka wrote:la UMF din centrul universitar respectiv, din centrul care-l vrei tu, te duci la rectorat/ secretariat si intrebi, spui ca vrei sa faci rezidentiaul cu taxa

nicolai
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Nov 19, 2008 2:50 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby nicolai » Wed Nov 19, 2008 3:11 pm

Ar fi bine sa se poate rezi cu taxa pentru prima specializare ? Stie cineva detalii ? Sa le posteze aici !!! :peace: :allright: :angel: :multi: :lilangel: :onfire: new_blowingup.gif hello2.gif hello2.gif hello2.gif

alinaOK
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Oct 21, 2008 12:31 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby alinaOK » Wed Nov 19, 2008 3:19 pm

rezi cu taxa nu pot face decat cetatenii straini...adica cei din republica moldova , arabi, greci...si ce natii mai avem noi pe la facultati. de romani nu zice nimic cum ca ar putea face rezi cu taxa decat daca au dubla cetatenie, la modul ca eie si te casatoresti cu un arab sau ceva si obtii dubla cetatenie. dar pana atunci......mai dai de vreo 5 ori rezidentiatu.era la un moment dat in discutie si pentru romani dar am inteles anul treut nu s-a mai aprobat pana la urma

nicolai
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Nov 19, 2008 2:50 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby nicolai » Wed Nov 19, 2008 3:30 pm

Adica cel mai bine in Romania e sa fii orice altceva numai roman simplu nuh !!! :hammer: :married: Ma miram eu sa fie posibil! Parerea mea e ca asta ar trebui sa fie un motiv de greva :adica ce banii strainilor sunt mai buni ca ai nostrii sau ce ???
Pe noi ne obliga sa facem ce specializare prindem la rezi si aia fac ce vor doar pentru ca au duble cetatenii sau orice alta cetatenie si ne rad in nas noua !!!! Nu se poate !!!! XXbazooka.gif trebuie impuscat Nicolaescu

User avatar
marius.b73
senior
senior
Posts: 165
Joined: Thu Mar 13, 2008 12:37 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby marius.b73 » Wed Nov 19, 2008 3:32 pm

mrs.doktor wrote:stii cat costa un post de preparator? asa, sa se scoata exact cand trebuie,pentru cine trebuie,si sa nu stie,evident,decat persoana de el...?50 000 EUROI...
chiar daca ai banii,tre' sa stii cui ii dai,k sa fii sigur k nu ramai fara amandoua chestiile...
chiar daca ai si banii si persoana,NU se merita...nu vei face banii astia in 5 ani sa-ti "amortizezi" investitia,iar pt. specialitate,alti bani...k'asa sunt lucrurile pe la noi....plus k te mananca toti de c.. si n-ai viata...aia care au luat pe bune,doctorii care nu vor sa fii mai "pilos" k ei,se aude k ai bani(chiar dc.tu n-ai si faci imprumut la banca,pe care apropo,nu ai cum sa-l achiti,deci cade varianta din start) si atunci sa te tii nene,k vor sa suga toti de la tine...
aaa,am uitat ...daca esti fata,s-ar putea sa-ti pui si c*** la bataie...si nu numai la preparator ci peste tot,daca nu esti pe "pozitie tare" sau daca n-ai caracter si faci orice pentru un bulion in plus....

eu n-as da banii astia dak as avea! nu se merita parerea mea( vorba lu nea Nicu Vacaroiu)

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby antalgic » Wed Nov 19, 2008 3:33 pm

sfantu wrote:stagiatura, preparatoriat", SMURD, ambulanta, practica asistata, vindem medicamente.... etc
Pasi de urmat , sau ' cum se face ' ; asta pentru ca, totusi , toti cei care nu au promovat acest "test de memorare", au o diploma eliberata din cei 6 ani pierduti din viata pe care scrie destul de clar...
DOCTOR-MEDIC :evil:


nu am rabdare sa citesc tot, dar iti spun parerea mea: cu sau fara stagiatura, mergi in spital- chiar si la tine acasa, daca nu esti din centru universitar. rogi un medic mai primitor de pe vreo sectie si iei la puricat pacientii, indiferent de e interne sau chirurgie sau alta specialitate care nu te intereseaza si fa-te util. te afunzi in munca practica, eventual si garzi pana crezi ca te-ai saturat sa fii in afara orelor universitare si examenelor dubioase. ai avantajul ca la noi in Romania pacientilor chiar le place sumedenia de intrebari, "pipaituri" sau altele. intre timp, chiar si 2-3 ore pe zi, selectezi capitolele cat de cat logice, scurte si usoare si le inveti si cu toceala, si cu logica si cum vrei tu, da dumnezeieste. grile multe, chiar facute de tine dupa logica ta e si mai bine. ( eu la grilele mele facute prin ianuarie scoteam inainte de rezi mult mai bine ca pe rezitest, de exemplu)
daca ai in tine dorinta aia flama de a practica medicina, ignorand vicisitudinea de capatai= exam de rezi, ce ti-am scris mai sus e exact ce-ti trebuie, tie si celor care stiu ca ati invatat dar asta a fost, a trecut si punct.
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
marius.b73
senior
senior
Posts: 165
Joined: Thu Mar 13, 2008 12:37 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby marius.b73 » Wed Nov 19, 2008 3:36 pm

morpheus77 wrote:Fratilor,stati linistiti si cu firmele de medicamente! Daca aveti impresia ca aia ne platesc sa stam in masina si sa vb la telefon va inselati amarnic! Si stiu foarte bine ce vorbesc: sunt inca in pharma si am fost si rep,si RSM si Product manager...am facut de toate in 7 ani.Si acum la 32 de ani m-a apucat si pe mine sa dau rezi...am invatat 3 saptamani( nu va spun cum a fost sa te reapuci de invatat dupa 7 ani) si am luat 680 de puncte.Nu este mult dar eu sunt foarte multumit pentru cat am citit.
Si acum vine dilema:ma intorc sau nu la un salariu de vreo 9 ori mai mic,fara masina,telefon si alte avantaje? Probabil ca da :)

Si eu am trecut prin asta! M-am intors dupa 6 ani! A fost cam greu.
Last edited by marius.b73 on Wed Nov 19, 2008 3:37 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby Chingachgook » Wed Nov 19, 2008 3:37 pm

antalgic vezi ca a intrat altcineva si scrie de ep contul tau
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AndreeaAndrei
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Nov 09, 2007 9:12 pm
Location: Bucuresti

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby AndreeaAndrei » Wed Nov 19, 2008 3:43 pm

Art. 14 - (1) Pregătirea prin rezidenţiat se poate face şi cu taxă, atât de către cetăţenii români, cât şi de către cetăţenii străini, în afara locurilor care se susţin de la bugetul de stat, stabilite conform art. 5 alin. (4).
(2) Numărul locurilor cu taxă se stabileşte anual, pe specialităţi, la propunerea senatelor universitare, şi se aprobă prin ordin comun al ministrului sănătăţii şi familiei şi al ministrului educaţiei şi cercetării.




Chestia asta de mai sus e "Hotararea 899 din 2002" privind invatamantul postuniversitar.O mai fi valabila?
Ce nu ma ucide ma face mai puternic.

sfantu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:36 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby sfantu » Thu Nov 20, 2008 1:06 am

nu am rabdare sa citesc tot, dar iti spun parerea mea: cu sau fara stagiatura, mergi in spital- chiar si la tine acasa, daca nu esti din centru universitar. rogi un medic mai primitor de pe vreo sectie si iei la puricat pacientii, indiferent de e interne sau chirurgie sau alta specialitate care nu te intereseaza si fa-te util. te afunzi in munca practica, eventual si garzi pana crezi ca te-ai saturat sa fii in afara orelor universitare si examenelor dubioase. ai avantajul ca la noi in Romania pacientilor chiar le place sumedenia de intrebari, "pipaituri" sau altele. intre timp, chiar si 2-3 ore pe zi, selectezi capitolele cat de cat logice, scurte si usoare si le inveti si cu toceala, si cu logica si cum vrei tu, da dumnezeieste. grile multe, chiar facute de tine dupa logica ta e si mai bine. ( eu la grilele mele facute prin ianuarie scoteam inainte de rezi mult mai bine ca pe rezitest, de exemplu)
daca ai in tine dorinta aia flama de a practica medicina, ignorand vicisitudinea de capatai= exam de rezi, ce ti-am scris mai sus e exact ce-ti trebuie, tie si celor care stiu ca ati invatat dar asta a fost, a trecut si punct.[/quote]

ms pentru sfat !

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby rileyman » Thu Nov 20, 2008 2:43 am

nici un job din lume nu e jenant.
daca nu poti medicina, schimba cariera.
ori ce, trebuie toti sa fie medici?

vladcome
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Oct 09, 2008 2:17 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby vladcome » Thu Nov 20, 2008 3:36 am

ca raspuns la intrebarea ta din topic, eu am facut asa, stiam ca nu o sa ma descurc cu banii din salariu de medic rezident si nici ca as vrea sa fac altceva in afara de gastro care se i-a cu pnct. multe si am depus Cv uri ca reprezentant medical, vreau sa zic ca m au sunat toti zentiva, bayer, biofarma etc. deci clar au nevoie de oameni, am fost si la interviuri toti te vor doar le faci munca, salar de inceput 25 mil masina telefon bonusuri. Daca te coafeaza bagate.
Sau ai ca optiune sa pleci in alta tara eu am ales germania.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby 187.92a » Thu Nov 20, 2008 3:41 am

unde gramatica este si mai complexa.
nu sunt de acord cu "niciun job din lume nu e jenant" (am colegi mefisti.)

sfantu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:36 am

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby sfantu » Fri Nov 21, 2008 8:34 am

amyka wrote:cei ce nu iau MIZERIA de rezidentiat sti ce .........a ta fak? adica majoritatea pe care-i stiu? se inscriu la rezidentatul cu taxa si fac unde vor si pe ce vor , iar rezidentiatul cu taxa e cam 1000 euroi



da-mi si mie mai multe detalii pls/!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: cei ce nu iau MIZERIA asta de rez. ce plm fak !?

Postby danhia » Fri Nov 21, 2008 11:28 am

numarai vro 5 ambitiosi d-astia care vor sa plateasca sa faca rezi cu taxa.....

acuma stiu ca nu e semnificativ statistic dar daca aplicam asa grosier nr asta la nr total de candidati, plus aia care nu recunosc, incep sa ma itnreb daca rezidentu roman e chair asa amarat??


NB acest post este partial o glumita, stim ca sunt totusi rezidenti amarati.
Red Apple


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests