contestatii grile

schimbarea schimbarii...
georgia22
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Oct 17, 2008 1:09 am

contestatii grile

Postby georgia22 » Mon Nov 17, 2008 12:50 am

ce grile vi s-au parut gresite? Eu am gasit grila 176 varianta D...cu pierderea fecala de lichide a sugarului...mai sunt unele suspecte dar sunt prea obosita acum sa verific. mai postati si voi dc ati gasit ceva!

monn
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Fri Oct 17, 2008 7:56 am

Re: contestatii grile

Postby monn » Mon Nov 17, 2008 12:59 am

Grila cu bacteriile din apendicita: cei mai freventi erau Bacteroides fragilis si E. coli. Si ei au pus si Strepto. Pare sa nu fie corect. Nu am mai verificat.
Last edited by monn on Mon Nov 17, 2008 1:02 am, edited 1 time in total.

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: contestatii grile

Postby mad_maddie » Mon Nov 17, 2008 1:00 am

da, si memoria mea imi zice tot numai B.F si E.c....

georgia22
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Oct 17, 2008 1:09 am

Re: contestatii grile

Postby georgia22 » Mon Nov 17, 2008 1:05 am

si eu am zis la fel
aaa...si mai e 180 tot de la D...cu aportul proteic din alim copilului...ei au luat CDE...But is wrong...so wrong!

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: contestatii grile

Postby Insomnia » Mon Nov 17, 2008 1:13 am

georgia22 wrote:ce grile vi s-au parut gresite? Eu am gasit grila 176 varianta D...cu pierderea fecala de lichide a sugarului...mai sunt unele suspecte dar sunt prea obosita acum sa verific. mai postati si voi dc ati gasit ceva!


si mie mi s-a parut gresita...dar cred ca au luat-o ad-literam din text cu pierderea fecala...desi cu un rand mai sus scrie ca volumul apei extracelulare e mai mare la sugar...m-am uitat acu' in text...sunt idioti
la apendicite nu m-am uitat,dar si io stiu tot de bacteroides si e.c.
What Goes Around...Comes Around

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: contestatii grile

Postby mad_maddie » Mon Nov 17, 2008 2:02 am

eu mai am o problema si cu intrebarea 104 var.C: Avantajele exciziei in plan subfascial sunt:....
B:garourile pot fi folosite de rutina pt extremitati.....ok asta e clar, dar ce legatura e cu avantajul? si in plus..la excizia CUI sau a CE se refera? mi se pare incompleta si ilogica.

poate sunt doar obosita....

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: contestatii grile

Postby Insomnia » Mon Nov 17, 2008 2:21 am

mad_maddie wrote:eu mai am o problema si cu intrebarea 104 var.C: Avantajele exciziei in plan subfascial sunt:....
B:garourile pot fi folosite de rutina pt extremitati.....ok asta e clar, dar ce legatura e cu avantajul? si in plus..la excizia CUI sau a CE se refera? mi se pare incompleta si ilogica.

poate sunt doar obosita....


mie mi s-a parut aiurea la intrebarea asta...chestia cu planul subfascial
excizia se face in plan suprafascial...sau la ei supra e acelasi lucru cu sub????
What Goes Around...Comes Around

diabolique
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Fri Oct 17, 2008 6:26 am

Re: contestatii grile

Postby diabolique » Mon Nov 17, 2008 2:31 am

conform literaturii ptrtematica-nu am gasit alta exprimare pe kklimba lor cei mai frecventi germeni izolati in apendicita acuta sunt bacteroides fragilis si e coli
dar trebuie sa dorm ca sa verific tot asta mi-a sarit in ochi si mie si ...exact intrebarea cu exciziaaa..care a a fost ...mai bine nu era

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: contestatii grile

Postby Insomnia » Mon Nov 17, 2008 2:35 am

diabolique wrote:conform literaturii ptrtematica-nu am gasit alta exprimare pe kklimba lor cei mai frecventi germeni izolati in apendicita acuta sunt bacteroides fragilis si e coli
dar trebuie sa dorm ca sa verific tot asta mi-a sarit in ochi si mie si ...exact intrebarea cu exciziaaa..care a a fost ...mai bine nu era


e in plan suprafascial/nu?m-am sclerozat eu prematur sau sunt prea obosita???
What Goes Around...Comes Around

oligodendroglia
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Sep 20, 2006 4:13 am

Re: contestatii grile

Postby oligodendroglia » Mon Nov 17, 2008 4:19 am

aveti cumva idee, daca eu vreau sa contest tz-shpe grile, trebuie sa fac cate o contestatie separata pt fiecare? sau toate la gramada? iar in contestatie trebuie sa zic doar ce raspuns propun ca fiind corect, sau sa si argumentez cu citate din bibliografie?
Nu strica sa-ti amintesti ca universul, cu o exceptie nesemnificativa, este alcatuit din altii.

goldfrapp
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 16, 2007 10:56 pm

Re: contestatii grile

Postby goldfrapp » Mon Nov 17, 2008 7:52 am

imi spuneti va rog, cum se face corectarea grilelor?

la complement simplu, ai nimerit ai 4 puncte si nu ai nimerit 0 puncte?

iar la complement multiplu min 0p max 5p, in functie de cum se potrivesc variantele tale cu ale lor? (de ex daca ai pus ABE si era corect BCE primesti 3p)

goldfrapp
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 16, 2007 10:56 pm

Re: contestatii grile

Postby goldfrapp » Mon Nov 17, 2008 8:15 am

m-am lamurit cum e. :D ma agitasem degeaba, aveam impresia ca imi da cu virgula si ca e sa pun o contestatie :p

berils
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Nov 17, 2008 7:26 am

Re: contestatii grile

Postby berils » Mon Nov 17, 2008 9:13 am

Grila cu mama cu HIV (41 / A)cred ca e gresita, adica in grilele preg. aparea ca nefiind contraindicatie, si grila cu plaga abdominala(42/A), lumea zicea ca e ficatul.....ma rog.....daca am dreptate depuneti va rog o contestatie....eu nu mai apuc.IAr la cea cu fecalitzii, cred ca e interpretabil, versus hpertrofia tesutului limfoid(16/A).

berils
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Nov 17, 2008 7:26 am

Re: contestatii grile

Postby berils » Mon Nov 17, 2008 9:15 am

Depuneti contestatii la tot ce credeti ca e gresit sau contestabil, ca nu costa nimic!!!

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: contestatii grile

Postby AvLee » Mon Nov 17, 2008 9:20 am

berils wrote:Grila cu mama cu HIV (41 / A)cred ca e gresita, adica in grilele preg. aparea ca nefiind contraindicatie, si grila cu plaga abdominala(42/A), lumea zicea ca e ficatul.....ma rog.....daca am dreptate depuneti va rog o contestatie....eu nu mai apuc.IAr la cea cu fecalitzii, cred ca e interpretabil, versus hpertrofia tesutului limfoid(16/A).



Rinichiul era corect nu ficatul.Iar la HIV nu era contraindicat decat daca nu era sub tratament parca.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
firehand
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Feb 13, 2008 1:03 pm

Re: contestatii grile

Postby firehand » Mon Nov 17, 2008 9:26 am

Intreabare: daca o grila este gresita, ce se intampla? Se recorecteaza sau se scade/adauna la toti nush cate puncte?

georgia22
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Oct 17, 2008 1:09 am

Re: contestatii grile

Postby georgia22 » Mon Nov 17, 2008 9:36 am

daca e gresita din contest ar trebui sa se adune sau sa se scada la toti. daca e gresit raspunsul ar trebui sa se adune la cei care au pus totusi raspunsul corect. Asa mi s-ar parea normal si corect dar asta presupune sa recorecteze grilele gresite la toti candidatii. Or face ei efortul asta? Sper sa-l faca!..ca au fost niste nesimtiti...care, nici macar cu cartea in fata, n-au fost in stare sa formuleze niste grile sau sa dea raspunsuri corecte. Zau, sunt prea multe greseli. mai cautati si voi! si contestati-le pt numai asa vom avea vreo sansa, daca sunt mai multe contestatii pe aceleasi grile.

georgia22
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Oct 17, 2008 1:09 am

Re: contestatii grile

Postby georgia22 » Mon Nov 17, 2008 9:37 am

context, pardon! sunt obosita :oops:

User avatar
Ly_mddr
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Nov 16, 2008 10:41 am

Re: contestatii grile

Postby Ly_mddr » Mon Nov 17, 2008 9:52 am

Buna dimineata, unde si in ce interval de timp se pot depune contestatiile? Multumesc.
Don't worry, be happy!

User avatar
Ly_mddr
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Nov 16, 2008 10:41 am

Re: contestatii grile

Postby Ly_mddr » Mon Nov 17, 2008 10:04 am

Scuze, am gasit si postez pentru cine are nevoie:

Comunicat al Comisiei Centrale de Rezidentiat
Contestatiile se depun la sediul CNPDSB (Str. Bodesti, nr. 1, sector 2, Bucuresti) sau la fax nr. 021-255.64.06 pana luni 17 noiembrie 2008, orele 16.00
Raspunsurile la contestatii si grila master ramasa definitiva se afiseaza miercuri 19 noiembrie 2008, dupa orele 16.00, pe site-ul oficial al concursului, www.rezidentiat.info
Clasificarile pe domenii se vor afisa joi 20 noiembrie 2008 dupa orele 14.00 pe acelasi site
Don't worry, be happy!

only
Posts: 1
Joined: Sat Oct 18, 2008 10:26 pm

Re: contestatii grile

Postby only » Mon Nov 17, 2008 10:08 am

buna. grila cu apendicita e ok., erau doar E.C si B.F in cazul in care in grila intreba care sunt CEL MAI FRECVENT intalniti/izolati, dar intrebarea suna " care din urmatoarele microorganisme sunt FRECVENT izolate", deci intra si streptococul

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: contestatii grile

Postby crazy_doc » Mon Nov 17, 2008 10:13 am

Dupa ce se admit contestatiile punctajele se recalculeaza in functie de noile raspunsuri pentru grila respectiva...astfel l cei care au raspuns corect se puncteaza si l cei care au avut raspuns initial ( care s a dovedit gresit) se scade.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

georgia22
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Oct 17, 2008 1:09 am

Re: contestatii grile

Postby georgia22 » Mon Nov 17, 2008 10:25 am

uitati-va la cele cu regimul proteic...si cu pierderile de apa prin fecale. verificati-le!

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: contestatii grile

Postby crazy_doc » Mon Nov 17, 2008 10:39 am

only wrote:buna. grila cu apendicita e ok., erau doar E.C si B.F in cazul in care in grila intreba care sunt CEL MAI FRECVENT intalniti/izolati, dar intrebarea suna " care din urmatoarele microorganisme sunt FRECVENT izolate", deci intra si streptococul


Sa zicem desi cum grilele sunt copiate ad literam din carte asa putem sa o contestam si noi pentru k nu e PEPTO Streptococul...e oar streptococul in raspunsuri, poate k daca scria peptostreptococul il luam si noi ca raspuns...asa k daca e cu cel mai /fara ceal mai ....e si cu pepto/fara pepto.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

catty
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sat Nov 11, 2006 1:12 am

Re: contestatii grile

Postby catty » Mon Nov 17, 2008 11:12 am

buna.
la grila cu apendicita, in carte scrie peptostreptococ, nu streptococ. nu vad de ce au luat si raspunsul asta corect.
mai este si grila cu excizia in plan suprafascial, nu subfascial cum au scris ei.
eu am mai gasit una la complementul simplu. grila cu stimulii farmacologici ce pot provoca astm (pt varianta c era intrebarea 8). raspunsul lor corect este ca exceptia e dioxidul de sulf dar in carte, la agentii de sulfitare care pot provoca astm, este inclus si dioxidul de sulf.

catty
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sat Nov 11, 2006 1:12 am

Re: contestatii grile

Postby catty » Mon Nov 17, 2008 11:15 am

8 c am vrut sa scriu acolo. nu stiu de ce mi-a iesit altfel.

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: contestatii grile

Postby Spark » Mon Nov 17, 2008 12:11 pm

AvLee wrote:
berils wrote:Grila cu mama cu HIV (41 / A)cred ca e gresita, adica in grilele preg. aparea ca nefiind contraindicatie, si grila cu plaga abdominala(42/A), lumea zicea ca e ficatul.....ma rog.....daca am dreptate depuneti va rog o contestatie....eu nu mai apuc.IAr la cea cu fecalitzii, cred ca e interpretabil, versus hpertrofia tesutului limfoid(16/A).



Rinichiul era corect nu ficatul.Iar la HIV nu era contraindicat decat daca nu era sub tratament parca.


In Angelescu, la pag 2096 scrie la plagile org parenchimatoase ca frecventa pt rinichi e 41% si pt ficat 20% -> deci rinichiul e cel mai frecvent afectat. La pag 2105, la traumatismele ficatului scrie: "Ficatul este organul cel mai frecvent interesat de plagile penetrante si al doilea in cursul contuziilor abdominale".
E contestabila.


Iar aia cu nutritia enterala cu LAPTE DE MAMA... pai in Ciofu scrie ca se face cu solutii concentrate pt nutritie enterala. Au luat indicatiile de la una si au pus contraindicatiile de la alta.


Care mai sunteti in Buc faceti contestatie.
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: contestatii grile

Postby lanaiba » Mon Nov 17, 2008 12:22 pm

nutritia cu lapte de la mama infectata cu hiv nu se face, clar.

la cea cu plagile abdom tot ficatul am pus, tinand cont de pagina cu traumatismele ficatului, nu de cea cu procentele.
Muntele formeaza omul si marea formeaza sufletul

atitaci
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Oct 01, 2008 10:28 am

Re: contestatii grile

Postby atitaci » Mon Nov 17, 2008 12:31 pm

Cum formulam contestatia?
Cine stie, il rugam sa dea un exemplu. Multumim.

User avatar
Gabs
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Nov 19, 2004 11:37 am

Re: contestatii grile

Postby Gabs » Mon Nov 17, 2008 12:36 pm

tot legat de plagile abd - pg 2103 spune asa: "splina este organul cel mai frecvent interesat in traumatismele abdominale".

pana la urma care e? :hate:

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: contestatii grile

Postby mad_maddie » Mon Nov 17, 2008 12:39 pm

atitaci wrote:Cum formulam contestatia?
Cine stie, il rugam sa dea un exemplu. Multumim.


nu stiu exact formularea, dar cu siguranta incepe cu : subsemnata XXX, domiciliuXXX, eventual absolventXXX, in urma ex de rezi sustinut in data de... contest corectitudinea raspunsurilor/formularilor pt urmatoarele grile. apoi trebuie neaparat argumentat cu citat din Harri sau ciofu sau de unde e el, cu nr pagina, paragraf nrXXX si comparat cu raspunsul lor. mai mult nu stiu, poate sunt persoane care au mai facut contestatii

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: contestatii grile

Postby mad_maddie » Mon Nov 17, 2008 12:41 pm

si mai trebuie sa specifici ce ceri: anularea intrebarii, modificarea raspunsurilor master, recalcularea grilelor....

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: contestatii grile

Postby andrita » Mon Nov 17, 2008 12:50 pm

la apendicita zice ca cele mai frecvente izolate sunt e coli si bacteroides.dar s au mai izolat si pepstostreptococ(80%)
la proteine in nutritie scrie ca proteinele in prima luna se iau exclusiv din lapte matern sau formule imbogatite.
si la traumatisme ,in text zice ca splina e frecv afectata,dar in tabel apare rinichiul cu 40%.
deci sunt cu dus si intors grilele astea.merita contestate.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

atitaci
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Oct 01, 2008 10:28 am

Re: contestatii grile

Postby atitaci » Mon Nov 17, 2008 1:00 pm

probleme am cu aceleasi grile ca si voi:

caiet tip B intrebarea 18
"In plagile abdominale organul parenchimatos cel mai frecvent lezat este:
raspunsul meu a fost ficatul

si intrebarea 64:" Care din urmatoarele microorganisme sunt frecvent izolate din peretele apendicular in apendicita acuta?
raspunsul meu Bacteroides fragilis si E.Coli


Cine contesta aceste intrebari rog sa dea exact formularea contestatiei, sa fie la fel, poate asa conteaza. Totusi e vorba de 5 puncte...

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: contestatii grile

Postby antalgic » Mon Nov 17, 2008 1:04 pm

am luat rinichiul, iar peptostreptococul e si el streptococ deci bifat.
grila cu stimulii care nu dau astm, nu inteleg de ce e corect so2 care cauzeaza astm chiar si in conc mari?!
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: contestatii grile

Postby andrita » Mon Nov 17, 2008 1:06 pm

Gabs wrote:tot legat de plagile abd - pg 2103 spune asa: "splina este organul cel mai frecvent interesat in traumatismele abdominale".

pana la urma care e? :hate:


e diferentza intre traumatism si plaga.deci pana la urma e cum zic ei.conform tabelului rinichiul e cu afectare 41%.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

claudiu*
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Nov 16, 2008 5:25 pm

Re: contestatii grile

Postby claudiu* » Mon Nov 17, 2008 1:10 pm

atitaci wrote:probleme am cu aceleasi grile ca si voi:

caiet tip B intrebarea 18
"In plagile abdominale organul parenchimatos cel mai frecvent lezat este:
raspunsul meu a fost ficatul

si intrebarea 64:" Care din urmatoarele microorganisme sunt frecvent izolate din peretele apendicular in apendicita acuta?
raspunsul meu Bacteroides fragilis si E.Coli


Cine contesta aceste intrebari rog sa dea exact formularea contestatiei, sa fie la fel, poate asa conteaza. Totusi e vorba de 5 puncte...

Aceeasi problema si la mine. Eu am pus splina [pg 2103 spune asa: "splina este organul cel mai frecvent interesat in traumatismele abdominale"], iar la cea cu apendicita am pus E. coli si Bacteroides [ei dau ca raspuns si streptococul - in curs scrie peptostreptococ]. Mai e o problema si la astm, unde toate raspunsurile erau corecte - nu era nici o exceptie.

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Re: contestatii grile

Postby mihaelag » Mon Nov 17, 2008 1:13 pm

Am verificat si eu cateva grile. Unele sunt intr-adevar neclare si ar putea avea ei dreptate am putea avea noi, depinde de interpretare. Dar am gasit clar intrebarea cu aportul proteic ( varianta C -53) "sursa exclusiva de proteine in prima luna de viata este reprezentata de laptele matern" , ei o considera a fi falsa. Putem contesta si intrebarea cu apendicita, unde au luat corest streptococul. Eu am gasit mult mai multe intrebari la care raspunsurile ar putea fi discutabile, dar mai mult ca sigur o contestatie la ele nu ar fi concreta.

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Re: contestatii grile

Postby mihaelag » Mon Nov 17, 2008 1:18 pm

La astm ar putea sa aiba ei dreptate,as fi curioasa ce explicatie ar da in favoarea lor. Pt ca se pare ca ei au luat raspunsurile strict din bucatica aia de fragment unde intr-adevar nu se pomeneste nimic de SO2. Abia la agentii de sulfitare apare SO2. Asa ca..... din pacate nu cred sa o anuleze.

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: contestatii grile

Postby antalgic » Mon Nov 17, 2008 1:25 pm

pai noi am invatat sa gandim din 3 foi deodata, nu pe fragmentele. :rightblinky:
cine a avut rabdare la CM sa analizeze grilele daca sunt sau nu corecte?
tzara de la pagina 5, here we are!


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests