Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

schimbarea schimbarii...
enchephalul
Posts: 2
Joined: Sun Nov 02, 2008 9:17 pm

Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby enchephalul » Sun Nov 02, 2008 9:28 pm

LEGEA NR. 179/2008 PENTRU APROBAREA ORDONANTEI GUVERNULUI NR. 12/2008 PRIVIND ORGANIZAREA SI FINANTAREA REZIDENTIATULUI A FOST PUBLICATA IN MONITORUL OFICIAL, PARTEA I NR. 707 DIN 17.10.2008.

3. La articolul 6, dupa alineatul (5) se introduc trei noi alineate, alineatele (51)-(53), cu urmatorul cuprins:
"(51) Preparatorii universitari medici, medici dentisti si farmacisti, confirmati in rezidentiat, efectueaza pregatirea in rezidentiat in afara normei de baza didactice si fara a fi salarizati ca rezidenti.
(52) Incepand cu anul 2008, medicii, medicii dentisti si farmacistii, care ocupa prin concurs posturi de preparatori sau asistenti universitari in institutii de invatamant superior medical, medico-dentar sau farmaceutic, se confirma in rezidentiat in specialitatea disciplinei. Confirmarea in rezidentiat a celor care ocupa prin concurs posturi de preparatori sau asistenti universitari la disciplinele fara corespondent in Nomenclatorul specialitatilor medicale, medico-dentare si farmaceutice pentru reteaua de asistenta medicala se face in una dintre specialitatile stabilite prin ordin al ministrului sanatatii publice. Confirmarea in rezidentiat se face pe baza punctajului de promovare obtinut la concursul de rezidentiat organizat de Ministerul Sanatatii Publice. Rezidentii care promoveaza prin concurs in posturi de preparatori sau asistenti universitari isi pot continua pregatirea in specialitatea obtinuta prin concurs, dupa obtinerea specialitatii corespondente disciplinei in care au obtinut postul didactic.
(53) Pierderea calitatii didactice anuleaza drepturile obtinute in baza prevederilor alin. (52)."

pentru mai multe detalii:
http://www.sfatulmedicului.ro/Legislati ... i-187.html


Spor la invatat si succes! Altii nu au nevoie! lol! Cat de nesimtiti pot sa fie unii!

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby AvLee » Sun Nov 02, 2008 9:32 pm

Deci e din nou faza cu preparatorii. Super tare!!!


Desi nici acolo nu e deloc usor :D
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby dr_dr » Sun Nov 02, 2008 9:34 pm

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :guitar: :guitar: :guitar: :guitar: :guitar: :guitar: :guitar: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest:
Traim in romania....
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby AvLee » Sun Nov 02, 2008 9:37 pm

dr_dr wrote::shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :guitar: :guitar: :guitar: :guitar: :guitar: :guitar: :guitar: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest:
Traim in romania....



De ce te plangi,e mai bine asa. Akum putem inceta sa ne gandim la conspiratii facute la rezi.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby dr_dr » Sun Nov 02, 2008 9:39 pm

Da cel mai tare suna CONCURS......... 3some.gif 3some.gif 3some.gif :priest: :priest: :priest:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby dr_dr » Sun Nov 02, 2008 9:41 pm

AvLee wrote:
dr_dr wrote::shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :guitar: :guitar: :guitar: :guitar: :guitar: :guitar: :guitar: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest:
Traim in romania....



De ce te plangi,e mai bine asa. Akum putem inceta sa ne gandim la conspiratii facute la rezi.


Da ai si tu dreptatea ta........

Da eu stiu cine va urma sa intre pe aceste locuri.... :help: :help: :help: :help:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby AvLee » Sun Nov 02, 2008 10:37 pm

dr_dr wrote:Da cel mai tare suna CONCURS......... 3some.gif 3some.gif 3some.gif :priest: :priest: :priest:



Pai e concurs. E chiar cel mai mare concurs pentru ca in general cine trebuie acepta spaga de la mai multe persoane pentru acelasi loc :D
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby Chingachgook » Sun Nov 02, 2008 10:44 pm

incredibil.

acuma faceti bai petitie, ca asta e motiv serios.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby AvLee » Sun Nov 02, 2008 10:48 pm

kooksee wrote:incredibil.

acuma faceti bai petitie, ca asta e motiv serios.



:lol: Tu glumesti nu? Ce motive invoci?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby sandman » Sun Nov 02, 2008 10:54 pm

Din cate imi amintesc presedintele Basescu nu a fost de acord cu aceasta prevedere, el sustinand ca cele doua concursuri sa ramana separate: de rezidentiat si de preparatori ca nu au nici o legatura. Pe acest motiv a trimis legea in Parlament, care evident au spus ca este buna legea si au trimis-o din nou la presedinte care nu a avut ce face si a promulgat-o. Multumiri Parlamentului Romaniei. Acum ii putem vota linistiti.
Life is good

User avatar
herbsman
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Aug 31, 2008 1:40 pm
Location: holy mount zion

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby herbsman » Mon Nov 03, 2008 12:29 am

It's time to insert dick in Romania. Gaudav md style...

rezide
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 03, 2008 12:49 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby rezide » Mon Nov 03, 2008 1:03 am

ADIK????????????PREPARATORII NU MAI DAU REZI?????????
PARCA NU PREA INTELEG CE E CU ALINEATU ASTA......

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby crazy_doc » Mon Nov 03, 2008 1:11 am

La prima vedere legea este foarte buna, dar nu pentru romania...cei care trec de un ex de preparator sunt mult mai bine pregatiti pe respectiva specialitate decat cei care dau rezi...asta in teorie..dar pentru tara noastra nu are rost sa va mai explic
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby b3 » Mon Nov 03, 2008 1:13 am

Dar legea este asa de foarte multi ani. S-a incercat anul asta modificarea ei si uite ca nu s-a reusit, a ramas cum am stabilit.

De ce va mirati asa ? Adica nu e nimic nou, asta zic.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

rezide
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 03, 2008 12:49 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby rezide » Mon Nov 03, 2008 1:27 am

adica preparatorii nu dau rezi si intra direct in specialitate?
dau rezi doar cei care nu au corespondent in Nomenclatorul specialitatilor medicale?
asta e interpretarea corecta a alineatului?

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby crazy_doc » Mon Nov 03, 2008 1:30 am

rezide wrote:adica preparatorii nu dau rezi si intra direct in specialitate?
dau rezi doar cei care nu au corespondent in Nomenclatorul specialitatilor medicale?
asta e interpretarea corecta a alineatului?



Nu e asa , iamwithstupid.gif (scuze de emoticon..dar mi a placut prea mult) trebuie sa te concentrezi mai mult...cei care au trecut un ex de preparator dau examenul de rezidentiat si trebuie sa l promoveze(min 65% din primul punctaj) pentru a fi confirmati in specialitate.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

rezide
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 03, 2008 12:49 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby rezide » Mon Nov 03, 2008 1:35 am

asa stiam si eu.......de asta m-am mirat...........
pana la urma a ramas anul asta punctajul de promovarte 65%???

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby Aurora boreala » Mon Nov 03, 2008 11:10 am

Deja imi imaginez niste fosti colegi, cu un ecuson tare frumos asa cu albastru :mrgreen: pe care scrie preparator pe o specialitate mult ravnita :green:

Super fain! :hate:

Si sa mai vezi si ce atitudine :devil: pe capul lor, dar noi sa fim sanatosi ca " bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi!" :peace:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby helios » Mon Nov 03, 2008 12:56 pm

Acuma sa recunoastem totusi ca zace in noi si un pic de frustrare combinata cu ipocrizie. Tre sa fii fraier sa nu profiti de un sistem corupt, atata timp cat ai pe cineva care sa te impinga in fata. Sa ridice mana sus ala care ar avea tata mare profesor, nu ar lua rezi si nu ar ravni la post de prep. :D Ia sa vedem cine arunca primul cu piatra
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

dr.mirabela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:55 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby dr.mirabela » Mon Nov 03, 2008 1:03 pm

eu stiu pe cineva care are tata sus pus,a dat rezi de 2 ori si nu a luat si nici nu e preparator, nu stiu care e morivul dar s-a intamplat, iar "taticu" a fost si ministru al sanatatii la un moment dat.
If you are first you are first. If you are second you are nothing.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby andrita » Mon Nov 03, 2008 1:15 pm

bun.si unde e acel cineva ?ce face?nu e rezi pe vreo gineco sau vreun cardio?
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

dr.mirabela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:55 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby dr.mirabela » Mon Nov 03, 2008 1:50 pm

nu,sta acasa si probabil o sa dea si anul asta rezi
If you are first you are first. If you are second you are nothing.

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby crazy_doc » Mon Nov 03, 2008 2:55 pm

Mai exista si onoare pe undeva..dar nu asta este regula l noi.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby crazy_doc » Fri Nov 07, 2008 5:31 pm

Am vorbit cu un prieten rezident mai mare care face rez cu plata si mi a dat o stire neplacuta pentru el si poate pentru multi altii, daca stie cineva mai multe rog sa confirme: Taxa pentru rezident roman de scolarizare( inclusiv rezi pe posst) s a marit de l 2500 euro pe an l aproximativ 6000( si totodata taxa de scolarizare l facultate l plata),pt k ar ajunge l un rezidentiat de 3 ani l 18.000 euro pregatire si pentru unu de 5 ani l 30.000 euro???? Si inca ceva l toate specialitatile e l fel..adik nu conteaza daca faci psihiatrie sau daca faci chirurgie toracica.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby cog1983 » Fri Nov 07, 2008 5:37 pm

Se poate face rezidentiat cu plata (roman fiind)? :shock:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby crazy_doc » Fri Nov 07, 2008 7:23 pm

da ,daca ai dubla cetatenie.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby paulstraistaru » Fri Nov 07, 2008 7:29 pm

Sa avem pardon... adica vrei sa mai si platesti pentru oribilitatea asta? Poate daca esti sado-maso... E ca si cu facultatea: nu face nici doi bani; daca e gratis hai ca mai merge, da' sa mai si platesti e prea de tot.

User avatar
Atom
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Jun 27, 2008 5:21 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby Atom » Fri Nov 07, 2008 7:38 pm


User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby cog1983 » Fri Nov 07, 2008 8:04 pm

paulstraistaru wrote:Sa avem pardon... adica vrei sa mai si platesti pentru oribilitatea asta? Poate daca esti sado-maso... E ca si cu facultatea: nu face nici doi bani; daca e gratis hai ca mai merge, da' sa mai si platesti e prea de tot.

Pai nu, dar ma gandeam ca e si asta o posibilitate pt fii de mari doctori sa faca rezi pe ce vor... ca e clar ca dupa rezi vor avea post in clinica lui taticu, asa ca 30.000 euro in plus sau in minus ce e la cati bani vor castiga tot restul vietii? Si nu neaparat numai pentru acestia... sunt sigura ca ar fi destui care s-ar imprumuta de la banca cu banii acestia numai ca sa faca rezi pe specialitatea pe care vor si in centrul universitar in care vor. Dar nu stiam ca acest lucru se poate si pt romani, numai pt straini.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby swiss » Fri Nov 07, 2008 8:23 pm

cog1983 wrote:
paulstraistaru wrote:Sa avem pardon... adica vrei sa mai si platesti pentru oribilitatea asta? Poate daca esti sado-maso... E ca si cu facultatea: nu face nici doi bani; daca e gratis hai ca mai merge, da' sa mai si platesti e prea de tot.

Pai nu, dar ma gandeam ca e si asta o posibilitate pt fii de mari doctori sa faca rezi pe ce vor... ca e clar ca dupa rezi vor avea post in clinica lui taticu, asa ca 30.000 euro in plus sau in minus ce e la cati bani vor castiga tot restul vietii? Si nu neaparat numai pentru acestia... sunt sigura ca ar fi destui care s-ar imprumuta de la banca cu banii acestia numai ca sa faca rezi pe specialitatea pe care vor si in centrul universitar in care vor. Dar nu stiam ca acest lucru se poate si pt romani, numai pt straini.

mai da voi de va ganditi numai la bani?
uite o curiozitate: "Cei mai multi oameni au fantezii legate de bani, nu de sex..."
in fine...cand ati dat la medicina nu v-ati gandit ca o sa fiti slabi platiti?
sau nu ati dat la medicina din pasiune ?
oricum cine ajunge sa faca medicina pentru bani... ala nu mai e om...isi pierde calitatea... :!:

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby cog1983 » Fri Nov 07, 2008 8:27 pm

dr_holliday wrote:
cog1983 wrote:
paulstraistaru wrote:Sa avem pardon... adica vrei sa mai si platesti pentru oribilitatea asta? Poate daca esti sado-maso... E ca si cu facultatea: nu face nici doi bani; daca e gratis hai ca mai merge, da' sa mai si platesti e prea de tot.

Pai nu, dar ma gandeam ca e si asta o posibilitate pt fii de mari doctori sa faca rezi pe ce vor... ca e clar ca dupa rezi vor avea post in clinica lui taticu, asa ca 30.000 euro in plus sau in minus ce e la cati bani vor castiga tot restul vietii? Si nu neaparat numai pentru acestia... sunt sigura ca ar fi destui care s-ar imprumuta de la banca cu banii acestia numai ca sa faca rezi pe specialitatea pe care vor si in centrul universitar in care vor. Dar nu stiam ca acest lucru se poate si pt romani, numai pt straini.

mai da voi de va ganditi numai la bani?
uite o curiozitate: "Cei mai multi oameni au fantezii legate de bani, nu de sex..."
in fine...cand ati dat la medicina nu v-ati gandit ca o sa fiti slabi platiti?
sau nu ati dat la medicina din pasiune ?
oricum cine ajunge sa faca medicina pentru bani... ala nu mai e om...isi pierde calitatea... :!:

Cum ai ajuns tu la concluzia ca ne gandim numai la bani? :?:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby helios » Fri Nov 07, 2008 8:41 pm

@dr_holliday, si nu numai. :D

Eu n-am inteles niciodata cliseul asta ieftin, ca "medicina se face doar din pasiune". In primul rand nu inteleg, pur teoretic, cum poti sa deprinzi pasiune dintr-un lucru pe care INCA nu l-ai practicat. Ahh, poate ca suntem fascinati de lumea medicala, ca suna bine, ca unii vor sa ajute oameni samd, asta e altceva. Insa daca vb de pasiune, asta se dezvolta in timp.

Doi la mana...oare in medicina nu este mai important sa fii profesionist si competent? Daca si ajungi sa iubesti ceea ce faci, ai un bonus. Insa ar trebui sa primeze totusi niste criterii de competenta. Personal mi-as dori sa ma trateze un medic flegmatic si rece cu omul, chiar daca asta inseamna sa ma tina la distanta si sa nu fie un apropiat pacientului, dar sa fie cel mai bun din bransa. Medicina e totusi un domeniu dur, si oricat de umani incercam sa ne dam, trebuie sa inveti sa te detasezi de pacient si sa nu pui totul la suflet.

Trei la mana, de ce banii nu ar conta? De cand medicina este un act de caritate? Oare nu investim multe resurse si timp din viata noastra in scopul asta? Dar in SUA, nu v-ati pus intrebarea de ce in top 25 al veniturilor anuale se gasesc 15 specialitati medicale, muuult deasupra avocatilor si managerilor de banca, care la noi ne scuipa seminte si cap. Oare ei de ce nu o fac din pasiune? Da-le medicilor americani 1000 de dolari pe luna, sa vezi ce-si baga ei p...roteza in spital. Ba eu zic ca la adapostul unui mega-salar dai randament dublu.
In fine, e cam multa ipocrizie referitoare la aspectul material. Si in plus, singura cale de a elimina spaga/cadoul/atentia e marirea de salariu.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby swiss » Fri Nov 07, 2008 9:23 pm

cog1983 wrote:Cum ai ajuns tu la concluzia ca ne gandim numai la bani? :?:


pentru ca va vaitati intr-una ca nu se platesc bine rezidentii si alea alea...
ei de ce nu fac nimic sa le creasca salariile?
asteptati sa ajungeti rezidenti, invatati pana atunci ca sa ajungeti nu mai pierdeti timpul pe imed ca aici nu se castiga nimic...
trident stie...l-a platit cineva pt ca a scris 10 mii de posturi? nu...
cand o sa ajungeti rezidenti...atunci sa va cereti drepturile...
nu stiu...poate ca-s stresat un pic inainte de rezi de aia cred ca va ganditi numai la bani...eu ma gandesc mai mult la sex de exemplu :wink:

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby mad_maddie » Fri Nov 07, 2008 9:24 pm

Extrordinar cum se cramponeaza lumea la medici...pai daca ai o firma si vrei nush` ce aprobare ce faci? dai spaga...daca te duci la service si vrei masina gata mai repede...? dai spaga...daca duci aceeasi masina la spalatorie...dai spaga la baietasu` care o face, ca poate e mai constiincios...la bar/pub/restaurant...lasi spaga...bacsis,ma rog..ai un examen, la orice facultate? dai spaga...pui bani de protocol, etc...vrei sa dai copilu` la o gradinita/scoala mai buna..dai spaga (de obicei sunt full). nemaipomenit! Traim intr-o tara de spagari..luam sau dam...intram in aceeasi oala..de ce sa aratam cu degetul?
Eu l-am internat pe tata..si nu eu, dar el.. a dat bani. si asta nu pt ca i-a cerut cineva, dar doctorita a fost super ok si a vrut sa se revanseze cumva...true..RUSINE pt medicii care cer ( aici am o adevarata problema), dar aia sunt putini, zic eu.
Eu una am o jena in a lua ceva, orice de la vreo mamaie amarata..ma fac rosie ca focu` si ii dau inapoi..dar cand vine un neica nimeni si imi cere verzi si uscate contestand eventual actul medical doar pt ca a citit el nu stiu ce pe net...sa imi fie cu iertare..dar prostia costa! Macar atat orgoliu si cunostinte am cat sa pot sa fac de kk pe unii prosti fuduli. In rest nu am auzit sa fi crapat careva pe masa in UPU sau Chir. pt ca nu a dat nimic....asta-i folclor. si da, eu am curajul sa recunosc ca as primi bani, respectiv atentii de la cei care sunt multumiti de ce am facut din pozitia mea de medic curant (repet, ii condamn pe cei care cer) sau de la cei care vor sa fie mai catolici decat papa..dar sunt primii la dat spagi si deopotriva la comentarii (toti cred ca stim ce inseamna un pacient sau apartinator care sa iti scoata peri albi pt ca el de obicei stie mai bine pt ca a citit pe net)...da..de la ei as lua, dupa ce imi fac datoria si respect acel "juramant" facut.JUR!

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby mad_maddie » Fri Nov 07, 2008 9:31 pm

ah..nu numai bani...si eu ma gandesc la sex..mereu...inainte, in timpul...si dupa...cu un zambet larg pe fata de obicei (good for me)...in rest pe bani mananc, pe bani merge masina/transportul in comun, pe bani faci o bucurie cuiva (exceptand situatia mai sus mentionata), cu bani platesti chirii si facturi, cu bani cresti copii, cu bani socializezi daca ai timp...cu bani mergi la alti medici daca ai o problema...asa ca da...money and sex rules!!!!!!!

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby helios » Fri Nov 07, 2008 9:32 pm

La noi totul in tara asta se rezuma la sisteme de gen piramidal si cercuri vicioase. Spaga, in cele mai variate forme ale ei, mai mult sau mai putin legala :D , este si ea un sistem piramidal. Dai spaga ca sa ajungi sus, astepti la randul tau ca la un moment dat sa si primesti. Cred ca daca s-ar impozita toata spaga care circula in Romania, s-ar tripla visteria statului.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby cog1983 » Fri Nov 07, 2008 9:38 pm

dr_holliday wrote:
cog1983 wrote:Cum ai ajuns tu la concluzia ca ne gandim numai la bani? :?:


pentru ca va vaitati intr-una ca nu se platesc bine rezidentii si alea alea...

Mda... asta reiese din mesajul meu:
cog1983 wrote:Pai nu, dar ma gandeam ca e si asta o posibilitate pt fii de mari doctori sa faca rezi pe ce vor... ca e clar ca dupa rezi vor avea post in clinica lui taticu, asa ca 30.000 euro in plus sau in minus ce e la cati bani vor castiga tot restul vietii? Si nu neaparat numai pentru acestia... sunt sigura ca ar fi destui care s-ar imprumuta de la banca cu banii acestia numai ca sa faca rezi pe specialitatea pe care vor si in centrul universitar in care vor. Dar nu stiam ca acest lucru se poate si pt romani, numai pt straini.

:rev:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby mad_maddie » Fri Nov 07, 2008 9:48 pm

Dar nu stiam ca acest lucru se poate si pt romani, numai pt straini.


A doua specialitate se face in regim de taxa. Cred ca la asta se referea colega/colegul. Ma indoiesc de costul acesta...6000 Euro..e exagerat!

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11077
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby pc7 » Fri Nov 07, 2008 9:48 pm

dr_holliday
nu mai pierdeti timpul pe imed ca aici nu se castiga nimic...
trident stie...l-a platit cineva pt ca a scris 10 mii de posturi? nu...


din 7oct pana in 7 nov, adeca intr-o luna, ai scris 377posturi, si ai tupeul sa scrii asemenea post? mai goleste! vorba unui clasic in viata
Life's not fair, get used to it

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby swiss » Fri Nov 07, 2008 10:12 pm

pc7 wrote:dr_holliday
nu mai pierdeti timpul pe imed ca aici nu se castiga nimic...
trident stie...l-a platit cineva pt ca a scris 10 mii de posturi? nu...


din 7oct pana in 7 nov, adeca intr-o luna, ai scris 377posturi, si ai tupeul sa scrii asemenea post? mai goleste! vorba unui clasic in viata


in majoritatea posturilor pe care le-am scris intr-o luna chemam lumea din Bucuresti sa iasa sa-si ceara drepturile...
si m-am convins de ce sunt in stare...
da tu de ce te bagi in seama singur?(sau singura?)


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests