Specialitate

schimbarea schimbarii...

Optiuni in cazul in care luati rezi, dar nu mai sunt locuri pe specialitatea/centrul dorit ?

Poll ended at Fri Nov 28, 2008 3:15 pm

loc pe specialitatea dorita - alt centru de pregatire
41
38%
loc pe alta specialitate - acasa/cat mai aproape de casa
29
27%
post pe specialitatea dorita - cat mai aproape de casa
14
13%
post pe specialitatea dorita - oriunde ar fi el
11
10%
post pe orice, daca este aproape de casa
3
3%
post,pe orice, oriunde ar fi, atata timp cat promovez
3
3%
mai bine nimic decat un post
3
3%
mai incerc decat sa iau un loc pe ceea ce nu-mi place
4
4%
 
Total votes: 108

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Specialitate

Postby helios » Wed Oct 29, 2008 3:27 pm

Dupa centralizator, Bucurestiul pregateste 15 rezidenti pe post (si 0 locuri). In cazul asta, poti alege radio in alt oras, mi-e greu sa cred ca nu se va putea face transfer. Daca Bucurestiul nu pregatea DELOC rezi de anul 1, era imposibil acel transfer.
PS: nu inteleg de ce ai facut un poll. Rolul unul poll este sa sondeze opinia majoritatii asupra unui subiect de interes comun, nu al unei probleme personale. Puteai efectiv sa pui intrebarea si sa ceri sfatul, atat. Multi o sa voteze la misto,o sa vezi :D
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
zambilica
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed May 14, 2008 9:55 pm

Re: Specialitate

Postby zambilica » Wed Oct 29, 2008 3:50 pm

helios wrote:Dupa centralizator, Bucurestiul pregateste 15 rezidenti pe post (si 0 locuri). In cazul asta, poti alege radio in alt oras, mi-e greu sa cred ca nu se va putea face transfer. Daca Bucurestiul nu pregatea DELOC rezi de anul 1, era imposibil acel transfer.
PS: nu inteleg de ce ai facut un poll. Rolul unul poll este sa sondeze opinia majoritatii asupra unui subiect de interes comun, nu al unei probleme personale. Puteai efectiv sa pui intrebarea si sa ceri sfatul, atat. Multi o sa voteze la misto,o sa vezi :D



Da de unde ai dedus tu asta?Ca cele 15 sunt posturi? :?
Yesterday is history.
Tomorrow a mystery.
Today is a gift.
That's why it's called the present!

User avatar
ioana_medline
junior
junior
Posts: 93
Joined: Tue Apr 08, 2008 1:19 am

Re: Specialitate

Postby ioana_medline » Wed Oct 29, 2008 4:00 pm

Chiar crezi ca o sa te poti transfera eu nu cred pt ca( asta nu din rautate) dar stii ca spitalul respectiv pierde fondurile dupa tine si fonduri nu mai primeste spitalul respectiv la care vrei sa te transferi tu iar detasatu il iei doar pe cateva module cam 3 luni pe an sau ceva mai mult; asa a patit o colega anu trecut desi casatorita si cu copil nu a reusit si mama ei e medic daca te gandesti si tu la ce ma gandesc si eu nu?

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Specialitate

Postby helios » Wed Oct 29, 2008 4:01 pm

Am gresit,mea culpa. Am citit prost centralizatorul,deci,la Bucuresti:
15 L+P=13 L si 2 P

Sper sa nu fi gresit si acum,asta e,am mintea varza :lol:
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Specialitate

Postby helios » Wed Oct 29, 2008 4:03 pm

Oricum, mi se pare f prost facuta impartirea pe posturi plus locuri. Tre sa faci tot felul de operatii aritmetice, sper sa nu iasa o varza la teleconferinta.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Specialitate

Postby cog1983 » Wed Oct 29, 2008 4:04 pm

helios wrote:Am gresit,mea culpa. Am citit prost centralizatorul,deci,la Bucuresti:
15 L+P=13 L si 2 P

Sper sa nu fi gresit si acum,asta e,am mintea varza :lol:

Si asta unde o scrie?
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

CristiCiju
junior
junior
Posts: 81
Joined: Mon Nov 19, 2007 5:20 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Specialitate

Postby CristiCiju » Wed Oct 29, 2008 4:06 pm

helios wrote:...sper sa nu iasa o varza la teleconferinta.

Nuuuuuu...... :lol: Daca anul trecut a fost cum a fost...

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Specialitate

Postby gaurav_singh_md » Wed Oct 29, 2008 4:17 pm

cog1983 wrote:
helios wrote:Am gresit,mea culpa. Am citit prost centralizatorul,deci,la Bucuresti:
15 L+P=13 L si 2 P

Sper sa nu fi gresit si acum,asta e,am mintea varza :lol:

Si asta unde o scrie?


15 inseamna loc+post....

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Specialitate

Postby helios » Wed Oct 29, 2008 5:12 pm

cog1983 wrote:
helios wrote:Am gresit,mea culpa. Am citit prost centralizatorul,deci,la Bucuresti:
15 L+P=13 L si 2 P

Sper sa nu fi gresit si acum,asta e,am mintea varza :lol:

Si asta unde o scrie?


Pai.
La prima afisare (1902 LP), Bucurestiul nu pregatea niciun rezident. LP=0
Dupa cele 146 LP suplimentate, Bucurestiul avea 12 LP pe radio, in tara nu s-a mai scos nimic. In schimb, apareau 2 posturi suplimentare=> 10 locuri in Bucuresti
La a 2-a suplimentare 279 LOCURI, mai apar in Bucuresti 3L
Tragem linie si adunam=>13 L si 2P
Poate am gresit, sa ma corecteze careva
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Specialitate

Postby cog1983 » Wed Oct 29, 2008 5:23 pm

helios wrote:
cog1983 wrote:
helios wrote:Am gresit,mea culpa. Am citit prost centralizatorul,deci,la Bucuresti:
15 L+P=13 L si 2 P

Sper sa nu fi gresit si acum,asta e,am mintea varza :lol:

Si asta unde o scrie?


Pai.
La prima afisare (1902 LP), Bucurestiul nu pregatea niciun rezident. LP=0
Dupa cele 146 LP suplimentate, Bucurestiul avea 12 LP pe radio, in tara nu s-a mai scos nimic. In schimb, apareau 2 posturi suplimentare=> 10 locuri in Bucuresti
La a 2-a suplimentare 279 LOCURI, mai apar in Bucuresti 3L
Tragem linie si adunam=>13 L si 2P
Poate am gresit, sa ma corecteze careva

Si daca cei care aleg cele 2 posturi aleg ca centru de pregatire Clujul de exemplu? Atunci raman 15 L pe Buc. Sau daca mai mult de 2 persoane aleg posturi prin tara si aleg ca centru de pregatire Bucurestiul (de exemplu 5 P)? Atunci raman pe Buc. 10L+5P. Nu? Cred ca situatia locuri/posturi/centre de pregatire se va sti abia dupa repartizari.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Specialitate

Postby helios » Wed Oct 29, 2008 5:38 pm

Cred ca cel mai corect trebuia sa ma exprim asa:
La nivel national,s-au suplimentat 13 locuri si 2 posturi, iar Bucurestiul poate pregati maxim 15 rezidenti.
Pe cat de dubioasa a fost teleconferinta anul trecut,anul asta se anunta haos total. Greu se va tine evidenta locurilor/posturilor ocupate :lol:
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Specialitate

Postby helios » Wed Oct 29, 2008 5:41 pm

Oricum, ne agitam cam mult cu distributia locurilor si posturilor. Eu unul sa ma vad intai cu punctajul luat, apoi am timp o saptamana sa decid sau sa ma orientez cat de cat. Pana pe 16 tre sa avem in cap doar examen si nimic mai mult.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
vampyblue
senior
senior
Posts: 117
Joined: Sat Feb 16, 2008 12:39 am

Re: Specialitate

Postby vampyblue » Wed Oct 29, 2008 6:15 pm

ioana_medline wrote:Chiar crezi ca o sa te poti transfera eu nu cred pt ca( asta nu din rautate) dar stii ca spitalul respectiv pierde fondurile dupa tine si fonduri nu mai primeste spitalul respectiv la care vrei sa te transferi tu iar detasatu il iei doar pe cateva module cam 3 luni pe an sau ceva mai mult; asa a patit o colega anu trecut desi casatorita si cu copil nu a reusit si mama ei e medic daca te gandesti si tu la ce ma gandesc si eu nu?



in iunie o colega a ales un post in alt judet si ca centru de pregatire buc...avand o situatie familiala mai speciala a cerut transferul la is. fara pile, fara bani transferul i-a fost acceptat...dar cu 1 ian si pana atunci a obtinut usor detasarea...deci se poate si asa..chiar si in romania..
discutia e prematura la momentul asta..cu nota in mana si pozitia in clasament e altceva..dar acum vb degeaba...spor la toceala/grile :allright:

User avatar
floare_albastra
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Re: Specialitate

Postby floare_albastra » Wed Oct 29, 2008 7:58 pm

Nu va bazati pe transfer, sau inainte faceti cercetari. Trebuie sa aveti aprobarea celui de la care plecati si daca el nu vrea (s-a spus mai sus, pierde din fonduri) atunci nu va da aprobare nici facultatea centrului universitar de unde ati ales sa plecati, nici DSP-ul respectiv, si nici ministerul.
Din partea ministerului daca dosarul e complet (cu toate aprobarile), centrul in care doriti transferul e apt sa va pregateasca in specialitatea voastra si indrumatorul la care cereti transferul mai are locuri libere, si exista motive cat de cat pentru transfer (ex reintregirea familiei) atunci ministerul nu face nazuri.
V-o spune Stan Patitul. :devil:

User avatar
herbsman
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Aug 31, 2008 1:40 pm
Location: holy mount zion

Re: Specialitate

Postby herbsman » Wed Oct 29, 2008 9:21 pm

helios wrote:Cred ca cel mai corect trebuia sa ma exprim asa:
La nivel national,s-au suplimentat 13 locuri si 2 posturi, iar Bucurestiul poate pregati maxim 15 rezidenti.
Pe cat de dubioasa a fost teleconferinta anul trecut,anul asta se anunta haos total. Greu se va tine evidenta locurilor/posturilor ocupate :lol:



In tabelul final pe Bucuresti is 15 locuri de pregatire. Ala se va lua in considerare, nu 3 tabele partiale.

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: Specialitate

Postby ceacky2 » Fri Nov 21, 2008 12:12 am

asta e mai vechi si variantele par mai interesante ca in POLL-ul asta mai nou :P
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

dr_mish
junior
junior
Posts: 90
Joined: Thu Oct 09, 2008 4:47 pm

Re: Specialitate

Postby dr_mish » Fri Nov 21, 2008 12:15 pm

despre nefrologie stie cineva ceva , se merita sa aleg? pe bucuresti care a fost ultima nota cu care s-a luat anul trecut? sau vrea cineva nefro? nu stiu nimic despre aceasta specialitate :roll:

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: Specialitate

Postby Insomnia » Fri Nov 21, 2008 12:22 pm

dr_mish wrote:despre nefrologie stie cineva ceva , se merita sa aleg? pe bucuresti care a fost ultima nota cu care s-a luat anul trecut? sau vrea cineva nefro? nu stiu nimic despre aceasta specialitate :roll:


:lol: hai ca fusesi simpatic :wink:

oricum nu mai corespund ultimele note de anu' trecut cu cele de acum...simplu:locuri+posturi
What Goes Around...Comes Around

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: Specialitate

Postby rontzy » Fri Nov 21, 2008 12:25 pm

floare_albastra wrote:Nu va bazati pe transfer, sau inainte faceti cercetari. Trebuie sa aveti aprobarea celui de la care plecati si daca el nu vrea (s-a spus mai sus, pierde din fonduri) atunci nu va da aprobare nici facultatea centrului universitar de unde ati ales sa plecati, nici DSP-ul respectiv, si nici ministerul.
Din partea ministerului daca dosarul e complet (cu toate aprobarile), centrul in care doriti transferul e apt sa va pregateasca in specialitatea voastra si indrumatorul la care cereti transferul mai are locuri libere, si exista motive cat de cat pentru transfer (ex reintregirea familiei) atunci ministerul nu face nazuri.
V-o spune Stan Patitul. :devil:


Dc exista motive reale de transfer, Ministerul aproba transferul chiar dc lipseste acordul celui de la care pleci (nu stiu foarte sigur, dar asa cred ca este). Si de ce afirm lucrul asta: exista codul familiei, pe baza caruia pot fi dati in judecata, inclusiv la curtea drepturilor omului si nu cred ca ii tine.
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

dr_mish
junior
junior
Posts: 90
Joined: Thu Oct 09, 2008 4:47 pm

Re: Specialitate

Postby dr_mish » Fri Nov 21, 2008 12:30 pm

ok , ms de informatie , dar oricum astept cei care pot sa-mi dea o informatie despre nefrologie , multumesc

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Specialitate

Postby cog1983 » Fri Nov 21, 2008 12:32 pm

dr_mish wrote:ok , ms de informatie , dar oricum astept cei care pot sa-mi dea o informatie despre nefrologie , multumesc

^Asta explica inca o data corectitudinea examenului de rezidentiat!
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: Specialitate

Postby Insomnia » Fri Nov 21, 2008 12:34 pm

:lol: :lol: :lol:
What Goes Around...Comes Around

User avatar
amyka
senior
senior
Posts: 103
Joined: Tue Nov 18, 2008 8:40 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: Specialitate

Postby amyka » Fri Nov 21, 2008 1:31 pm

cine poate sa-mi trimita si mie centralizatorul post.loc pe tara?
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: Specialitate

Postby Insomnia » Fri Nov 21, 2008 1:38 pm

dr_mish wrote:ok , ms de informatie , dar oricum astept cei care pot sa-mi dea o informatie despre nefrologie , multumesc


gasesti in topicul asta un post cu ce se face la fiecare specialitate viewtopic.php?f=31&t=7352&start=0
What Goes Around...Comes Around

dr_duda
junior
junior
Posts: 53
Joined: Tue Oct 07, 2008 3:12 pm

Re: Specialitate

Postby dr_duda » Fri Nov 21, 2008 3:39 pm

pneumologie craiova vrea cineva? 8)


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 76 guests