Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

schimbarea schimbarii...
User avatar
BLODR
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sat Nov 22, 2008 4:21 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby BLODR » Sat Nov 22, 2008 10:50 pm

de ce sunteti ma asa suspiciosi?poate ca n au numarat bine
''Partidul Noua Generatie are o orientare de centru, cand la stanga, cand la dreapta, de la caz la caz.''

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby Insomnia » Sat Nov 22, 2008 10:52 pm

BLODR wrote:de ce sunteti ma asa suspiciosi?poate ca n au numarat bine


stai,ca acu' iti baga textu' iar...
What Goes Around...Comes Around

User avatar
BLODR
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sat Nov 22, 2008 4:21 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby BLODR » Sat Nov 22, 2008 10:55 pm

tot ce e posibil
''Partidul Noua Generatie are o orientare de centru, cand la stanga, cand la dreapta, de la caz la caz.''

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby Insomnia » Sat Nov 22, 2008 11:08 pm

gata ,a iesit momentan din criza...
si-o fi luat medicatia :roll:
What Goes Around...Comes Around

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby Chingachgook » Sat Nov 22, 2008 11:09 pm

cred ca e la politie sa depuna sesizarea.
eu ma intreb daca ne reclama si pe noi pentru pasivitate
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby d'Arc » Sat Nov 22, 2008 11:09 pm

:priest: :priest: :priest:

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby d'Arc » Sat Nov 22, 2008 11:11 pm

kooksee wrote:cred ca e la politie sa depuna sesizarea.
eu ma intreb daca ne reclama si pe noi pentru pasivitate


poate suntem potentiali complici...

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby Insomnia » Sat Nov 22, 2008 11:13 pm

:lol: :lol: :lol:
What Goes Around...Comes Around

User avatar
BLODR
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sat Nov 22, 2008 4:21 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby BLODR » Sat Nov 22, 2008 11:17 pm

eu nu..n am vazut ,n am auzit nk..
''Partidul Noua Generatie are o orientare de centru, cand la stanga, cand la dreapta, de la caz la caz.''

User avatar
snowtrekker
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Feb 18, 2004 12:19 am
Location: sala de disectie

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby snowtrekker » Sat Nov 22, 2008 11:20 pm

eu dau interviuri numai celor de la can can si numai daca ma pun pe prima pagina :rightblinky:
Shut up & drive

drwikiwiki
senior
senior
Posts: 315
Joined: Sat May 10, 2008 7:26 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby drwikiwiki » Sat Nov 22, 2008 11:42 pm

Nu sunt ziarista, stai linistit dragule....daca eram ziarista vuiau stirile pana acum!!!!
In plus, pot sa va ajut cu 80 de grile formulate agramat, amedical si aberant ....asta ca sa nu va mai creada prosti.....pe voi...
Daca nu intelegeti cum sunteti considerati ("E multi da'...), pacat de mintea voastra...Si inseamna ca va meritati soarta, adica sa fiti prostii tuturor (scuze pt duritate)...dar asta transpare din modul vostru de reactie...infantil, partinitor, urmaresti si tu topicul de la inceput....doctori, viitori doctori....pai cred ca nu sunteti doctori scumpilor!!! dupa modul vostru de reactie....EU insa, SUNT!!!

Hmmmmm;ce se intampla aici?!! sa inteleg ca esti medic care poarta sutieni!?E bine dar ce cauti aici printre nedoctori?
Atitudinea ta ma trimite cu gandul ca esti Seleuciza sau Potlemeca!!acest rationament al tau similar cu cel al melcilor in calduri imi provoaca greata!
Iar daca ai suferit o trauma de data recenta,tratamentul nu il gasesti aici,nu vreau sa iti spun mai multe,si sper sa nu ma obligi in viitor!!
Mai simplu:canta la alta masa!!

jurnalist_interesat
Posts: 4
Joined: Sun Nov 23, 2008 1:19 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby jurnalist_interesat » Sun Nov 23, 2008 1:25 am

buna seara, am primit la redactie un link catre acest forum. Sa inteleg ca dvs. sunteti medici si ati sustinut acest concurs. Daca se doreste investigarea aspectelor semnalate va rog trimiteti-mi un mesaj privat.
o seara buna

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby Chingachgook » Sun Nov 23, 2008 1:32 am

de la ce ziar esti matale?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby Insomnia » Sun Nov 23, 2008 1:34 am

poate-i de la tv :roll:
What Goes Around...Comes Around

27992800
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sat Nov 22, 2008 5:17 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby 27992800 » Sun Nov 23, 2008 2:59 am

jurnalist_interesat wrote:buna seara, am primit la redactie un link catre acest forum. Sa inteleg ca dvs. sunteti medici si ati sustinut acest concurs. Daca se doreste investigarea aspectelor semnalate va rog trimiteti-mi un mesaj privat.
o seara buna

Buna seara,
Nu este nevoie de mesaj privat pentru ca dovezile sunt clare:
1) Accesati site-ul oficial REZIDENTIAT 2008 si vizualizati comunicatul din data de 19.11.2008 (data care initial fusese anuntata pentru afisarea contestatiilor, grilelor definitive si a rezultatelor). Pentru ce era nevoie de trei zile de la incheirea concursului pentru a fi anuntate niste rezultate la niste teze corectate pe loc si centralizate deja la data comunicatului, nu intelegem). In momentul comunicatului situatia era clar definitivata, deci listele puteau fi anuntate imediat dupa comunicat, asa era corect!
http://www.rezidentiat2008.info/1611200 ... 112008.pdf
2. Accesati publicarea listei finale (din data de 20.11.2008 ora 14), corespunzatoare paginii implicate (program deficita, greu de urmarit din aproape in aproape...oare de ce???)
http://www.rezidentiat.info/16112008/cl ... ge_56.html

sau mai clar si mai corect afisate pe http://www.emedic.ro/Rezidentiat/1.htm
link-ul aferent "vezi clasificarea finala domeniul MEDICINA".
Deci in comunicat 2799 promovati pe lista 2800!!
Deci o teza (un punctaj) in plus a fost aruncata undeva in plaja 588-905!
Neregulilele au fost numeroase, dar nu dorim diluarea problematicii pana la lamurirea acestor aspecte.
Pana in prezent nu exista un comunicat oficial al ministerului implicat in organizare care sa fi rectificat primul comunicat in timp legal!
Din cele de mai sus reiese clar: s-au produs nereguli si greseli si cineva trebuie sa raspunda!
Am observat petitii depuse on line inclusiv legate de rezolvarea contestatiilor.
a) Prin anularea a doua intrebari contestate de candidati (acelasi comunicat http://www.rezidentiat2008.info/1611200 ... 112008.pdf), incorecte datorita comisiei, numerosi candidati au fost frustati de 9 puncte! In plaja a 9 puncte sunt aproximativ 200 locuri in situati in care tezele ar fi fost recorectate cu o grila master definiva corecta (practic candidatii care nu au raspuns conform bibliografiei de concurs ar fi trebuit sa fie depunctati cu 9 puncte, iar cei care au raspuns corect castigau 9 puncte total diferenta de 18 puncte).
Comisia a preferat sa anuleze grilele master initiale si sa depuncteze toti candidatii cu 9 puncte!! De ce oare??? In plus, comisia nu a argumentat motivele pt. care au fost anulate 2 intrebari din grilele master si nu a justificat cu bibliografia aferenta lipsa de temei a celorlalte contestatii.

Dupa anuntarea "verdictului", decizia comisiei nu a putut fi legal contestata!!
Cererea de recorectare manuala (128 contestatii) nu a fost solutionata favorabil, tezele fiind rescanate. In comunicat nu exista precizari cu privire la modul de recorectare, candidatul nu poate avea niciun control nici macar asupra punctajului obtinut dupa asa zisa recalculare!!
Ceea este foarte grav este acea diferenta de o teza din plaja promovatilor!! Aceasta naste si alte suspiciuni (daca s-a gresit odata de unde stim ca nu s-a gresit de 10-100 ori) .....

Referitor la organizare: candidatii (indiferent de punctaj) au fost nemultumiti de conditiile create, de tortura fizica (frigul) la care au fost supusi (vizualizati diversele topicuri de pe prezentul site cat si petitiile depuse pe petie on line)!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby 187.92a » Sun Nov 23, 2008 3:26 am

vrajeala, daca cineva dorea ca cineva sa fie mai avantajat ii dadeau intrebarile, ce sa spun.
o fi scris aiurea 2799 in loc de 2800, mare chestie.
grilele gresite se scad, asa se face de cand lumea.
este o exagerare cu fraudulos, senzational, extraordinar. tipic la romani.

27992800
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sat Nov 22, 2008 5:17 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby 27992800 » Sun Nov 23, 2008 3:41 am

trident wrote:vrajeala, daca cineva dorea ca cineva sa fie mai avantajat ii dadeau intrebarile, ce sa spun.
o fi scris aiurea 2799 in loc de 2800, mare chestie.
grilele gresite se scad, asa se face de cand lumea.
este o exagerare cu fraudulos, senzational, extraordinar. tipic la romani.

Adica un comunicat oficial in Romania, semnat de un ministru secretar de stat este "scris la vrajeala" .
Adica intrebarile sunt anulate "tot la vrajeala" ca asa vrea comisia, sa depuncteze pe cei care au raspuns corect ..
Adica 128 contestatii de recalculare manuala nu sunt solutionate, tot la vrajeala
Adica 4000 de candidati sunt tinuti in frig, pe banii lor, tot la vrajeala....
Adica o serie de grile, sunt facute tot la vrjeala....
Nu este prea multa "vrajeala" in acest concurs cu o asemenea miza?
Si tot la "vrajeala" nu a vrut nimeni sa se sesizeze....
Si tot la vrajeala o sa iesim sa sspunem ca a gresit numaratoarea....pai daca a gresit odata, salut,m ai dati voi domnilor examenul odata si promovati si nepromovati, ca sa dovediti ce puteti!
Ca doar nu este joc de bingo.
Cei foarte buni nu au de ce sa se teama, medicina nu se sterge din creier dupa un examen, ea trebuie sa ramana toata viata, deci vor reusi cu brio si la un nou concurs...
Cei care nu au fost in stare de nimic, oricum nu vor sti mai mult peste cateva saptamini....
De aceea nu vreti voi sa fie clarificate lucrurile probabil, ca medina este un fel de vrajeala'

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby zana_ale » Sun Nov 23, 2008 9:40 am

27992800 wrote:
trident wrote:vrajeala, daca cineva dorea ca cineva sa fie mai avantajat ii dadeau intrebarile, ce sa spun.
o fi scris aiurea 2799 in loc de 2800, mare chestie.
grilele gresite se scad, asa se face de cand lumea.
este o exagerare cu fraudulos, senzational, extraordinar. tipic la romani.

Adica un comunicat oficial in Romania, semnat de un ministru secretar de stat este "scris la vrajeala" .
Adica intrebarile sunt anulate "tot la vrajeala" ca asa vrea comisia, sa depuncteze pe cei care au raspuns corect ..
Adica 128 contestatii de recalculare manuala nu sunt solutionate, tot la vrajeala
Adica 4000 de candidati sunt tinuti in frig, pe banii lor, tot la vrajeala....
Adica o serie de grile, sunt facute tot la vrjeala....
Nu este prea multa "vrajeala" in acest concurs cu o asemenea miza?
Si tot la "vrajeala" nu a vrut nimeni sa se sesizeze....
Si tot la vrajeala o sa iesim sa sspunem ca a gresit numaratoarea....pai daca a gresit odata, salut,m ai dati voi domnilor examenul odata si promovati si nepromovati, ca sa dovediti ce puteti!
Ca doar nu este joc de bingo.
Cei foarte buni nu au de ce sa se teama, medicina nu se sterge din creier dupa un examen, ea trebuie sa ramana toata viata, deci vor reusi cu brio si la un nou concurs...
Cei care nu au fost in stare de nimic, oricum nu vor sti mai mult peste cateva saptamini....
De aceea nu vreti voi sa fie clarificate lucrurile probabil, ca medina este un fel de vrajeala'

ai si tu dreptate!
mamica unei zane!

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby Lizz22 » Sun Nov 23, 2008 9:56 am

27992800 ,d curiozitate...c punctaj ai facut?

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby voicutu » Sun Nov 23, 2008 10:42 am

Lizz22 wrote:27992800 ,d curiozitate...c punctaj ai facut?

Ce relevanta are cat a luat?

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby Dr.Angel » Sun Nov 23, 2008 11:11 am

pai ori e la limta de L+P si atunci daca se scade 1pers...se incadreaza in limita de persoane.........ori dak nu ...tb "investigat" k e un "potential" introdus fraudulos :devil:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
shmer
junior
junior
Posts: 66
Joined: Wed Aug 31, 2005 3:05 pm
Location: bm <---> cj
Contact:

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby shmer » Sun Nov 23, 2008 11:12 am

27992800 are in mare masura dreptate. din pacate ne lovim in continuare de mentalitati invechite in romania, chiar si printre noi medicii. desi tagma noastra ar trebui sa fie o elita, decade din ce in ce mai mult.
de acele clisee verbale, incorecte dpv gramatical, transmise "din prof (unii) in asistent univ", care se regasesc desigur si-n nenumarate publicatii medicale, ne-am lovit inca de la inceputul facultatii, ignorate de catre multi colegi... asta suntem multi dintre noi, niste ignoranti. de cele mai multe ori nu ne pasa cand se comite o nedreptate. asta ca asta, dar unii se gasesc si sa arate cu degetul cand vreunul incearca sa se ridice si sa puna niste intrebari incomode, si ajunge sa primeasca el pumnu' in gura!
in toata treaba asta ar putea fi si o simpla greseala de numaratoare, dar poate fi si o frauda. cert este ca ar trebui investigat.
ce nu cred ca are dreptate 27992800 sunt cele presupuse 18 puncte. sunt maxim 9 puncte. s-au pierdut prin anulare intre 1 si 9 puncte. ce-i care au gresit total cele 2 grile, tot cu 0 au ramas dupa anulare, nu au primit 9 puncte in plus.

ps: nu stiu daca domnisoara sau doamna 27992800 chiar ar avea chef de o bere, mai ales pe frigul asta.
... muncim ca sa avem timp liber ...

27992800
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sat Nov 22, 2008 5:17 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby 27992800 » Sun Nov 23, 2008 12:21 pm

Dr.Angel wrote:pai ori e la limta de L+P si atunci daca se scade 1pers...se incadreaza in limita de persoane.........ori dak nu ...tb "investigat" k e un "potential" introdus fraudulos :devil:

Precizari la remarcile tele:
1. Nu are nicio relevanta daca am candidat sau nu, daca sunt in "fruncea" listei, la mijloc su la coada!! Dovezile mele sunt imbatabile si accesibile oricui!!
2. Nu are relevanta daca a fost frauda/incompetenta/superficialitate/inatentie/etc: concursul trebuie sa se supuna rigorilor legale (in prezent incalcate flagrant!!!).
3. Sunt relevante insa urmatoarele aspecte:
a) 2799 promovati pe comunicat, 2800 pe lista!!
b) Anulate doua intrebari, atentie, gresite de comisie (peste tot in lumea civilizata cei care au gresit/a se citi nu au citit tot capitolul din carte raspund pentru incompetenta!!) In romania: las' ca merge si asa....
c) Comunicate lapidare din partea comisiei in privinta contestatiilor
d) Organizare deficitara pe bani multi.....ai candidatilor desigur....(aveti destule dovezi pe net!!!)
e) Ponderea intrebarilor aferente domeniilor trebuia sa fie cea legala (!!!) numarati si vedeti!!!)
f) Si ceea ce este cel mai grav: superficialitate si lipsa de respect in abordarea intrebarilor: ficat vs rinichi sau dupa altii splina, tehnici chirurgicale neintelese (vezi arsurile) stimul farmacologic vs medicament, proteine lapte uman, dg diferentiale la pancreatita cu dellirum tremens (ha, ha, ha!!!-adica "se mai poate face cu...nu este egal cu se face cu ....ha ha ha pai asa scrie in cartile voastre maiastre din Romania...infarctul (adica ala postero inferior este pe aceeasi fraza cu sevrajul ha, h, ha ...imi dau seama ce se diagnosticheaza in Romania in urgenta, dellirum aruncat si el acolo-ori nu stim ce este...ca doar apare dupa sistarea drogului/alcoolului)......traduceri incorecte perpetuate in grile din 2004 incoa' (relativ din engleza intr-un anumit context schimba sensul....greu, greu,,in Romania), artrite reactive diferentiate de cele gonococice prin ...ha, ha, ha, mai invatam ca fibrilatia "este un mecanism electric" ....ha, ha, ha...in engleza avea alt sens...adica in cartea originala...da'las'ca merge si asa....indicatii absolute (citeste terapie de prima linie) a calculilors ub 2 cm ...pai este la mintea cocosului ca sub 2 cm este si 1 mm si 0,005 mm si 2,798 mm etc....dar deh' asa era fraza in carte (fara limita superioara si inferioara a calcului...ca mai trebuia sa citesti si alte pagini...sau trebuia numai sa stii ca sub 2 cm se incadreaza si orice alta valoare cu prinsa intre 0 si 2 cm....sau exprimari profund stiintifice de genul "in Romania se poate spune ca...ce este aia domnilor in medicina ...la concursul de imbulinat..."se poate spune"....Daca nici acum nu intelegeti...nu conteaza....

jurnalist_interesat
Posts: 4
Joined: Sun Nov 23, 2008 1:19 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby jurnalist_interesat » Sun Nov 23, 2008 12:34 pm

draga 27992800, din ceea ce am citit aici scris de voi imi suna cunoscut . Si la alte concursuri, de genul celor organizate de CSM pentru magistrati sau cele ale MEC pentru dascali au fost dovedite fraude, ceea ce ne facem sa credem ca si acest concurs poate fi fraudat. Maine la redactie am sa ridic problema si cred eu ca vom demara o ancheta. Ceea ce am nevoie este insa de cateva persoane, care au fost implicate in acest concurs in mod direct si care sa sustina aceste acuze. Deci cine doreste sa continue protestul il rog sa-mi trimita un mesaj privat cu un numar de telefon la care poate fi gasit/a .
Va doresc o duminica placuta

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby dr_arm » Sun Nov 23, 2008 1:00 pm

"in Romania se poate spune ca...ce este aia domnilor in medicina ...la concursul de imbulinat..."se poate spune"....Daca nici acum nu intelegeti...nu conteaza....[/quote]



nu stiu ce sa zic... ai dreptate in ceea priveste toata organizarea acestui concurs. si mie mi-au fost "furate" 30 de puncte de catre scaner (nu i-o fi placut de fata mea) dar e un examen al nervilor. e drept ca cei ce am invatat putem sustine a doua oara acest examen fara frica de a nu obtine punctajul de promovabilitate dar, personal, nu mai vreau emotiile acestui examen (am fost diagnosticata cu tahicardie sinusala si am devenit dependenta de beta-blocante), avem si noi o viata. e drept ca nu este voie sa ne complacem in aceasta situatie, dar sa venim iar in bucuresti dupa ore de drum, sa cheltuim iar din buzunarele parintilor... nu e cam mult? mi-ar place sa aud ca totul e corect, ca totul e roz, dar traim intr-o tara in care NIMIC nu este asa cum ar trebui sa fie. de ce rezidentiatul ar fi o exceptie? pacat...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby 187.92a » Sun Nov 23, 2008 1:06 pm

in afara de faptul ca aia au anuntat 2799 in loc de 2800 nu vad care este problema, dar sigur ca da, este un prilej bun de dat cu tara asta de toti peretii. parerea mea este ca nu se sustine deloc asta cu fraudulos.
dar prinde la public, ca si Dan Diaconescu.

27992800
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sat Nov 22, 2008 5:17 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby 27992800 » Sun Nov 23, 2008 1:36 pm

trident wrote:in afara de faptul ca aia au anuntat 2799 in loc de 2800 nu vad care este problema, dar sigur ca da, este un prilej bun de dat cu tara asta de toti peretii. parerea mea este ca nu se sustine deloc asta cu fraudulos.
dar prinde la public, ca si Dan Diaconescu.


1. Este foarte grav ca un comunicat oficial sa fie contrazis de evidentele unei liste, intr-un stat de drept!
2. Este foarte grav sa apara un promovat in plus (asta este esenta de fapt, nu importa ca este unul sau ca sunt 100, tot aia este) -suspiciunea de fraudulos pana la probele contrarii, persista! Nu este important daca este frauda/greseala/incompetenta, s-a gresit deci vinovatii trebuie sa plateasca!! Sa lasam patetismele ieftine gen tara asta, tocmai, dorim ca in tara asta sa nu apara asemenea situatii!
3. Este grav ca cineva poate gandi ca este nevoie de musamalizare pt a nu da cu tara de toti peretii...Adica ne inveti sa fim hoti prin omisiune, adica iti permiti sa ne dai lectii de patriotism ieftin aducand hotia/incopetenta la rang de virtute!!! rusine cu asemena patrioti!!! Mare rusine!!!! Adica iti permiti sa ne inveti tu ce inseamna patriotismul, cand dovezile sunt clare:
a) s-a gresit si nimeni nu este sanctionat
b) s-a gresit si nimeni nu are voie sa se sesizeze ca sa nu patam imaginea..adica furati, mintiti, gresiti...dar sa nu fiti dovediti...Halal patriotism domnule, halal educatie civica si morala, halal medicina!!!!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby 187.92a » Sun Nov 23, 2008 1:45 pm

e da :D :D
basescu se contrazice ca demisioneaza apoi nu mai demisioneaza, taxa auto se cotnrazice de doua zeci de ori, fix ca e 2799 nu 2800 era problema in tarisoara asta. :rightblinky: :lol:
dada, te invat sa fii hot prin omisiune :roll: .dar te rog sesizeaza-te, daca n-ai mai bun de facut. in cel mai bun caz o sa zica ups s-a strecurat o greseala cand s-a scris pe site, ne pare rau. ce sa spun.

ceea ce in mod evident a si fost, lol. ce-i costa sa zica 2800 cand erau 2800, doh!

bai ce logica, pe cuv meu.
ok, dar tu nu vei intelege si vei continua cu "statul de drept, etc".
lol.
logica asta ai avut-o cu tine si la rezi? :lol:

27992800
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sat Nov 22, 2008 5:17 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby 27992800 » Sun Nov 23, 2008 3:07 pm

jurnalist_interesat wrote:draga 27992800, din ceea ce am citit aici scris de voi imi suna cunoscut . Si la alte concursuri, de genul celor organizate de CSM pentru magistrati sau cele ale MEC pentru dascali au fost dovedite fraude, ceea ce ne facem sa credem ca si acest concurs poate fi fraudat. Maine la redactie am sa ridic problema si cred eu ca vom demara o ancheta. Ceea ce am nevoie este insa de cateva persoane, care au fost implicate in acest concurs in mod direct si care sa sustina aceste acuze. Deci cine doreste sa continue protestul il rog sa-mi trimita un mesaj privat cu un numar de telefon la care poate fi gasit/a .
Va doresc o duminica placuta


Imi cer scuze, dar nu este vorba de niste acuze gratuite ci de niste evidente clare accesibile pe site-ul oficial al Rezidentuatului, care nu necesita martori: singurul martor ramane site-ul ofical al rezidentiatului, care confirma justetea observatiilor noastre
a) comunicat din 19.XI (cifra de promovati 2799)
b) lista finala (accesibila pe site: 2800 promovati)
Concluzii logice:
a) a aparut in plus o teza promovabila, dupa comunicatul din 19.IX.2008 (2800-2799)
b) nimeni nu poate preciza in acest moment ce punctaj a avut acea teza promovabila, ea se regaseste insa matematic in plaja 905-588.
c) numaratoarea tezelor promovabile a fost certificata prin unicul comunicat semnat de presedintele comisiei: 2799!!i
d) Unicul comunicat este contrazis de lista finala
e) procedura de depistare a ceea ce s-a intamplat este laborioasa, dar nu imposibila.
f) indiferent ca este frauda/incopetenta/greseala aceasta s-a produs si este majora: nimeni nu ne va convinge vreodata ca a fost greseala (pe unii) sau frauda (pe altii)!
g) este cert ca acel comunicat nu a fost rectificat pana in prezent, daca era vorba de o greseala!!
In concluzie:
Singurul care trebuie sa justifice evidentele discordante vizibile pe site este persoana care a semnat comunicatul.Acesta era dator:
a) sa semneze un comunicat veridic
b) sa verifice concordanta dintre comunicat si lista finala
c) sa se autosesiseze si sa declanseze o ancheta interna, sa dezmita primul comunicat in cazul unei erori umane, sa vegheze la buna desfasurare a acestui concurs.
In cazul unei erori umane, trebuia sa explice pertinent imediat dupa publicarea listei si dupa anularea primului comunicat cum s-a produs (imposibil de demonstrat greseala umana intr-o asemnea situatie, permanent si irevocbil ditr-o serie de motive).
Legal, in acest moment sunt numai 2799 promovati, desi lista spune altceva...punctaj minim clar afisat, 588=2800 candidati. Deci clar, ori listele finale nu sunt valide, ori comunicatul nu este valid d.p.dv legal. Deci acest concrs se situeaza teoretic in prezent in afara legalitatii si orice instanta internationala l-ar anula!
Nimeni nu doreste insa anularea si mi se pare corect: candidatii sunt singurii nevinovati. Este clar ca nu tot ei trebuie sa fie pedepsiti pt. incompetenta "mai-marilor".
Cineva trebuie insa sa raspunda si, indiferent ca a fost frauda, greseala, incompetenta, in prezent acest concurs se situeaza in afara legalitatii! Cineva trebuie sa demonstreze ca nu a fost frauda, cineva trebuie sa explice cum s-a comis o asemenea greseala, cineva trebuie sa raspunda pentru ceea ce s-a intamplat!
Si pt. asta nu este nevoie de martori, martori virtuali sunt toti care citesc documentele oficiale actuale inserate pe site-ul oficial. Inadvertenta este majora si situeaza un concurs in afara legalitatii, numai pe baza dovezilor de pe site.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby Chingachgook » Sun Nov 23, 2008 4:59 pm

27992800 wrote: care confirma justetea observatiilor noastre



:shock: :shock: :shock:


sunteti mai multi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gigel
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri May 12, 2006 9:21 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby gigel » Mon Nov 24, 2008 12:24 am

bai e nasol, nu stiu ce tot vorbiti de repartitie cand de maine incepe scandalul . voi nu va dati seama, cu atatea conditii impuse de ei si tot se face frauda...

pai daca e sa jucam dupa cum vor ei, asa sa fie, dar acum ai avem la mana nu mai scapa.

imi pare rau de cei care au invatat insa trebuie sa se faca lumina in cazul asta, chiar daca se suspenda continuarea repartitiei.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby Phat Skidz » Mon Nov 24, 2008 12:50 am

27992800 wrote:Nu ai inteles nimic! Un doctor (pe diploma voastra scrie doctor-medic, de ce uitati (?) ) este doctor/medic si pe pozitia 3000 la un amarat de rezi si pe pozitia 1, titlul obtinut dupa 6 ani nu poate sa i-l ia nimeni!!! Invatati sa fiti demni, sa aveti un limbaj adecvat, sa dovediti ca stiti ceea ce vreti! Asta este esenta! Si sa nu fiti tot timpul prostiti si huliti, inclusiv in mass-media . Pentru asta ar trebui sa luptati: pt. demnitatea profesiei, pentru castigarea respectului organizatorilor de examene, pt. respectul omului bolnav......Asta este esenta!!
Pt. spetza prezentata pe topic se impun clar precizari!!!
Daca nu le doriti, inseamna ca va meritati soarta!!!, indiferent de punctajul obtinut acum, data trecuta sau in viitor, tot naivi (sau alt sinonim) sunteti in ochii lor.
La toate examenele/concursurile sunteti ridiculizati, minimalizati, nu vi se recunosc meritele nici cand le aveti etc.
Invatati dupa carti care printeza pe genunchi tabele aiurea, care fac diagnostice diferentiale aberante sau care nu sunt traduse corect!! Si luati punctaje onorabile, muncind din greu pt a reproduce greseli din carti (de traducere, de printare si chiar medicale!!!).
Mare pacat d-lor doctori!!!!
Speram ca voi sa schimbati lumea...



Doamna dr, titlul ăla nu valorează nimic.. "Doctor" e un titlu academic care se obţine după un doctorat (un doctorat la Academie durează 7 ani), nu absolvirea unei facultăţi care şi-a pierdut orice reputaţie ar fi avut vreodată. Sigur că pe cartoanele alea puteau să scrie orice, de ex. "doctor-medic-arhiepiscop", asta nu ne-ar fi făcut arhiepiscopi. În plus, chiar dacă îţi dai doctoratul după facultate, felul în care se fac doctoratele la medicină nenumăratele plagiate a căror descoperire a rămas fără urmări, titlul obţinut nu mai valorează nimic.

Demnitatea profesiei? Nu mai există aşa ceva. Singura demnitate la care eu unul aspir e cea personală. Nu mai există vreo demnitate în a fi "doctor" cum ziceţi dvs. Nu aveţi la ce să faceţi apel, şi, reciproc, faptul că sunteţi doctor nu vă mai îndreptăţeşte să mai faceţi apel la demnitate. O puteţi face doar ca simplu om. Preţul ăsta îl plătim cu toţii.

Pe lângă doctoratele şi cărţile plagiate fără vreo teamă de repercusiuni, de care vorbeam, vă reamintesc că acum mai mulţi ani au fost VÂNDUTE grilele la rezidenţiat, fraudă imensă pentru care, la capătul unui lung proces, nu a fost pedepsit NIMENI. În anii ce au urmat, până astăzi, au fost destul rezidenţiate profund anormale: în 2003, când cu grilele publicate dinainte, domnii doctori dădeau peste cot vecinilor de bancă, ca să mai greşească din buline. Repet: dacă mai e vreunul pe aici care e mândru că e doftor, atunci acela e cu siguranţă un cretin monumental, dar avem şi din ăştia destui.

În rest, aveţi în mod clar dreptate, dar nu ne puteţi învinovăţi că nu mai credem deloc în nicio demnitate sau urmare, chiar dacă vuiesc ziarele, etc.

Trident, desigur că şi dumneata ai dreptate: e poate o naivitate să crezi că poţi face ceva în privinţa asta, dar dumneata, preşedintele AMR, cred că trebuie să-ţi asumi naivitatea asta. Pentru că de pierdut, nu e nimic.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby d'Arc » Mon Nov 24, 2008 12:56 am

Trident, desigur că şi dumneata ai dreptate: e poate o naivitate să crezi că poţi face ceva în privinţa asta, dar dumneata, preşedintele AMR, cred că trebuie să-ţi asumi naivitatea asta. Pentru că de pierdut, nu e nimic.[/quote]

ce inseamna AMR? am o banuiala, dar nimic sigur...

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby lanaiba » Mon Nov 24, 2008 1:32 am

gigel wrote:bai e nasol, nu stiu ce tot vorbiti de repartitie cand de maine incepe scandalul . voi nu va dati seama, cu atatea conditii impuse de ei si tot se face frauda...

pai daca e sa jucam dupa cum vor ei, asa sa fie, dar acum ai avem la mana nu mai scapa.

imi pare rau de cei care au invatat insa trebuie sa se faca lumina in cazul asta, chiar daca se suspenda continuarea repartitiei.



???
Muntele formeaza omul si marea formeaza sufletul

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby 187.92a » Mon Nov 24, 2008 1:38 am

ce, o greseala de tipar? sa murim cu operatorul de gat! (ca ministrul oricum se cara in 2 saptamani :lol: )
pai draga vlad, asa cum matale iti asumi calitatea de moderator si lasi titluri obscene pe forum sau in alt fel?
nimic de pierdut, fara indoiala, dar nici nimic de castigat.
scopul la toata fushereala este sa obtina un fel de satisfactie cei care nu au invatat si au ratat rezidentiatul?
cien n-a invatat sa invelte pentru anul urmator, nu sunt de acord cu vendetele de orice tip.
nu sunt de acord cu compensatiile astea, cat despre toata treaba n-am intles ca ar fi mai mult decat un moft.

listele sunt liste, chiar nu-mi iamginez cine citeste comunicatele comisiei de rezidentiat.

yra
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Fri Sep 12, 2008 6:31 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby yra » Mon Nov 24, 2008 2:13 am

am citit tot ce s-a scris pe acest topic.... intrebarea mea este ce se poate face? ce pasi sunt de urmat in aceasta privinta? cui sa ma adresez? pt eu una chiar as incerca ceva...orice nu mi se pare normal....mi se pare o bataie de joc ca si tot examenul asta pt am vazut multa lume nemultumita ba de grile de alcatuirea lor in special...balamucul cu cele 2 gresite si modul deficitar de rezolvare a problemei
va rog daca poate cineva sa-mi dea niste idei

27992800
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sat Nov 22, 2008 5:17 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby 27992800 » Mon Nov 24, 2008 3:03 am

În rest, aveţi în mod clar dreptate...


Va multumesc pentru faptul ca mi-ati dat in rest dreptate.....
Stiu insa ca este o utopie sa crezi in demnitatea profesiei, in corectitudine, in dreptate....
Dar de aceasta data credeam ca pot invinge sistemul...acest forum mi-a demonstrat cu claritate ca nu pot....Toti facem parte din acelasi sistem bolnav si ne complacem. Demersul l-am facut in virtutea demnitatii mele personale.....
Am irosit timp, dar nu regret.
Acum, cand dovezile sunt la vedere, nimeni nu ma va putea convinge ca a fost o "greseala umana"..De ce?
1. Singura greseala "umana" a fost aceea ca o fost aruncata in plaja 588-905 si o teza cu punctaj sub cel anuntat in comunicatul din 19.XI.2008
2. Retineti, daca "se aruncau" NUMAI teze din plaja 2799, nimeni nu putea dovedi nimic!
3. Am incercat sa gasesc plaja preferata de "aruncare" [color=#FF0000] a tezelor [/color]. Prefer sa pastrez pentru mine concluziile....
3. La acest rezidentiat s-a lucrat cu dischete (in mileniul III !!!!), candidatii au fost chemati in ordine alfabetica si corectarea s-a efectuat strict in ordine alfabetica, asa-zisa sigilare a celebrelor dischete este un vis frumos .....
Si toata masinaria parea infailibila si poate fi in continuare infailibila daca nu se facea o mica greseala: a fost "aruncata" in plaja x-y de aceasta data si o teza care era sub 588 puncte!
Un singur lucru este evident:
[color=#0000FF]ACEST REZIDENTIAT ESTE IN MOMENTUL DE FATA NUL DIN PUNCT DE VEDERE LEGAL, ATATA TIMP CAT CANDIDATA/CANDIDATUL CU ULTIMUL PUNCTAJ 588 SE SITUEAZA IN AFARA CIFREI DE PROMOVATI (2799) IN CONFORMITATE CU COMUNICATUL OFICIAL AL COMISIEI DE REZIDENTIAT! [/color].
Restul sunt doar speculatii, atat greseala umana cat si frauda sunt la fel de dificil de dovedit in conditiile in care datele sunt stocate in sali pe dischete, tezele sunt scante in ordine alfabetica, exista anonimi care au lipsit de la examen (!!!!-nu continui rationamentul) etc, etc, etc...
Un simplu centralizator al punctajelor obtinute in fiecare sala (fara nume, fara nr. de identificare a legitimatiei/vezi ordinea alfabetica) semnat de responsabilul de sala si de doi observatori voluntari selectati aleatoriu, ar fi rezolvat problema...Dar niciodata nu s-a dorit acest lucru ...
Repet, pana una-alta, acest concurs este din punct de vedere legal nul, indiferent ca este vorba despre frauda sau greseala umana!!, indifernt de potentialele dovezi (in care nimeni nu mai poate crede in prezent) aduse intr-un sens sau altul!! Si nimic nu mai poate schimba acum nulitatea acestui examen! Banuiesc ca nimeni nu este naiv sa creada ca in momentul de fata, ultima/ultimul candidat cu 588 este legal promovat! Si daca se persista in greseala si daca se da un comunicat de rectificare a cifrei, rezultatul este acelasi in momentul de fata!!
Sper sa nu se pripeasca si sa faca o asemenea greseala, adica aceea cu un eventual comunicat de rectificare a cifrei de promovati datorate unei greseli umane...sper ca au inteles de ce......si sper sa nu mai comita o alta greseala: de a purcede la o repartitie aflata in afara temeiului legal....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby Chingachgook » Mon Nov 24, 2008 3:10 am

hai ma nu ne lasa in ceata
zi-ne concluziile alea. cum a fost plasata teza.
dischete sunt folosite de statul roman mai mult decat crezi. de ex o gramada de administratii financiare din buc vor situatia economica a firmelor (raportarile alea) pe discheta. ca asa e legea. cere suport magnetic. cd-ul e optic( nelegal) si prin mail nu se poate ca trebuie o dovada fizica.
daca imi permiti o intrebare, citesti des carti despre teoria conspiratiei?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

27992800
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sat Nov 22, 2008 5:17 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby 27992800 » Mon Nov 24, 2008 3:37 am

scopul la toata fushereala este sa obtina un fel de satisfactie cei care nu au invatat si au ratat rezidentiatul?
cien n-a invatat sa invelte pentru anul urmator, nu sunt de acord cu vendetele de orice tip.
nu sunt de acord cu compensatiile astea, cat despre toata treaba n-am intles ca ar fi mai mult decat un moft.

In atentia d-lui dr MT:
1) Las-o mai moale cu "greselile de tipar" si vezi-ti de "bubele" dumitale! si la propriu si la figurat!!!
2. Din tot ce ai postat dumneata pana acum poate vedea o tara intreaga cam ce iti poate pielea.....instigare la fals si minciuna, lipsa de verticalitate, absenta principiilor morale minime, pactizare cu impostura si incompetenta etc - toate transpar si sunt argumentate de postarile dumitale pe acest topic.....Ai dumneata motive solide, le stim noi care.....auzi "greseala de tipar" ha ha ha, bine te-au instruit baietii.....Ai mai montat cumva cativa acoliti pe topic?? Prea pareau preocupati baietii sa arunce in derizoriu topicul si noi nu stiam care era mecanismul...adica era pe linie de sti dumneata ce....eu montez, tu montez noi montam...de la centru cu indicatii marete!!! Asta rezulta acuma clar...Tu esti cine esti si ai ajuns cu sprijinul "nostru", tu monteaza pe altii...(gasca la nevoie nu te lasa, am vazut-o care este si ce interese poarta) mai arunca si cu taxa si cu Basescu...mai introdu oleaca de patriotism ieftin, mai strecoara o greseala de tipar....reciteste-ti postarile si incearca ne contrazici....este bine....ca am inteles....de ce ai aceste opinii, asa ti-a fost trasata sarcina....
3) Comunicatele sunt singurele documente oficiale care exista si in forma tiparita si semnata ...cine semneaza o greseala de tipar, plateste!! Dumneata daca semnezi un document medical gresit, platesti...Sau nu stiai? Nu ai aflat inca??? Si nu stiai ca listele nu sunt semnate?....Sper ca ideea cu greseala de tipar sa nu fie sugerata....acum stim de cine....si cand....
4. Si pt. linistea dumitale si a acolitilor: nu este vorba de punctajul nostru!!!! Speram ca ti-ai dat seama ca stim destula carte cat sa difentiem o macula de o pustula!!!-si la propriu si la figurat pustula.....

27992800
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sat Nov 22, 2008 5:17 pm

Re: Teza promovabila strecurata fraudulos. 2799 vs 2800

Postby 27992800 » Mon Nov 24, 2008 3:47 am

kooksee wrote:hai ma nu ne lasa in ceata
zi-ne concluziile alea. cum a fost plasata teza.
dischete sunt folosite de statul roman mai mult decat crezi. de ex o gramada de administratii financiare din buc vor situatia economica a firmelor (raportarile alea) pe discheta. ca asa e legea. cere suport magnetic. cd-ul e optic( nelegal) si prin mail nu se poate ca trebuie o dovada fizica.
daca imi permiti o intrebare, citesti des carti despre teoria conspiratiei?


1) :devil: Valabil ceea ce i-am comunicat lui Trident si pt. tine...
2) :peace: Pana in acest moment am dovedit ca noi nu "santem vanduti" ca voi....
3) :D Ai reusit in fine sa ma faci sa zambesc cand am depistat cine "te monteaza" si de ce...
4. :devil: Somn usor!!!


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests