Dosar incadrare

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Fri Dec 07, 2007 12:55 am

adybubu wrote:Aoleu, si eu am uitat complet de pensie. Trebuie sa ne facem inainte sa ne ducem cu dosarul? Ne pun sa ne facem pe loc acolo? Sau putem sa ne ocupam de asta si mai incolo.... care e treaba?


treaba cu pensia NU este obligatoriu sa v-o faceti acolo, dar se poate face si la tipele de la salarii (et 1, unde va duceti pontajele) sau la runos (et 6, unde va duceti dosarul)


scuze de confuzie, dar copiile xerox pe care le-am mentionat mai devreme (diploma de licenta si supliment) NU este pentru cei care au terminat anul acesta, ci pentru ceilalti
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Fri Dec 07, 2007 5:05 pm

zmotocel wrote:eu am fost azi diminerata pe la 9 si in 10 min am scapat. cel mai mult a durat pana m-am hotarat la ce fond vreau pensia privata. uitasem complet de ea :D


este pana la urma obligatorie pensia privata?ce recomandari imi puteti da?
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
zmotocel
junior
junior
Posts: 51
Joined: Tue Aug 30, 2005 10:12 pm

Postby zmotocel » Fri Dec 07, 2007 5:27 pm

e obligatorie sub 35 ani.
daca nu alegi tu un fond de pensii te distribuie ei automat la unul.
acum sincer nu stiu daca e obligatoriu sa ti-o faci chiar in ziua cand te duci cu actele.... dar parca mai bine atunci decat alta zi , alta alergatura.....

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Fri Dec 07, 2007 5:28 pm

este vorba de mult-mediatizata trecere de la pensia de stat la cea privata (in loc sa dai statului procentele de la pensie, vei da statului + unei societati de asigurare din cele....parca 10 sunt - nu veti da mai mult decat dati acum, pur si simplu o parte din banii pe care i-ati fi dat statului se vor duce la o societate de asigurari care la pensionare vor contribui la pensia voastra)

ca recomandari, sunt mai multe societati de asigurari (fiecare o sa zica cum ca o societate sau alta emai buna)
parerea mea e sa va orientati catre societatile mari nu numai la noi in tara, ci si in afara cu traditie (parerea mea e sa nu va orientati catre cei noi gen Omniasig, Interamerican, BRD, OTP, KD, Bancpost sau cei de genul)
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

pensie peivata

Postby tudordudas » Fri Dec 07, 2007 5:31 pm

Eu unul mi-am facut la BCR.
Nu-i obligatoriu sa iti faci pensie cand mergi cu actele...oricum nu la ei trebuie sa iti faci pensia, ci la unul din numeroasele fonduri private.
http://www.pensiibcr.ro/contact_bcr.php
Si stai fara grija ca te cauta ei!!!
http://w4.csspp.ro/ro/
Festina lente....

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Fri Dec 07, 2007 5:58 pm

va multumesc.
eu cam aeriam dupa casele de pensie cotate putin la bursa in cadere.
am sa studiez mai bine..dar daca aleg ceva ce ulterior nu mi se mai pare ok pot schimba casa?

later edit:exista riscul de aparitie a unui FMI deghizat??din moment ce statul foloseste un intermediar,pe cine tragi la raspundere?mai exact,cat poate statul sa ma asigure cu aceasta forma de depozit ca o sa am vreo pensie?va intreb pentru ca am o parere retinuta si incerc sa inteleg ceva ce ma depaseste..
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Sat Dec 08, 2007 10:02 am

Poti sa modifici ulterior fondul de pensii la care aderi.In mod normal nu ai cum sa iti pierzi banii pt ca ei sunt garantati de stat....sau ceva de genul.Daca o sa citesti pe site o sa vezi ca fiecare fond are un grad de risc.Evident unde riscul e mai mare si sansa de castigi mai mult creste.
Una dintre cele mai tari stiri auzite in ultima vreme era ca Vantu si-a facut fond de pensii....
Festina lente....

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Sat Dec 08, 2007 10:08 am

Eu am ales sa fac la o banca fond de pensii.Cred ca e cat de cat mai sigur decat la societati de asigurari....Apai numai Dumnezeu si direcorii stiu ce-o fi si cu banii mei mai incolo...
Festina lente....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Dec 08, 2007 3:28 pm

si-a facut fond de pensii :lol: :lol:
cel mai tare e la interamerican ca nu-ti ia comis de admin pe 2 ani, timp in care stai si vezi care merge mai bine,c a sansa de-a nimeri fix pe ala care mere mai bine a priori, fara sa vezi rezultate, e redusa. ca si mi-am facut fond de pensii :lol:
ce-o fi asa greu macar sa stii exact cum se numeste ce0ai facut?

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Sat Dec 08, 2007 3:50 pm

greseala mea...mi-am facut pensie privata nu fond de pensii!
Dar tu interesantule...daca tot nu ai nimic de spus de ce dracu mai postezi?!?
Festina lente....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Dec 08, 2007 3:57 pm

tudordudas wrote:g.daca tot nu ai nimic de spus de ce dracu mai postezi?!?


ei bravo.

pai tocmai am informat lumea unde e cel mai tare sa ai pensia, si am zis si de ce.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Sat Dec 08, 2007 5:04 pm

dupa ce am citit ma gandeam sa merg cu bcr ca e de la noi din Romania..mai vad eu.

fond de pensii=pensie privata.care-i faza?
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Dec 08, 2007 5:29 pm

fondul de pensii nu este pensie. lol. este un Fond. logic
adica un Fond de Investitii, din care tu vei detine niste unitati.
practic fondul de pensii e totalitatea pensiilor, ca sa zic asa. adica fondul de pensii si-l face BCR-ul, Interamericanu etc, tu faci o ADEZIUNE la fondul LOR de pensii

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Sat Dec 08, 2007 5:39 pm

o s inteleg dupa ce memorez ce ai scris :P
mie mi-era tot una=tot delapidare de buzunar :lol:
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Sat Dec 08, 2007 6:06 pm

E chestie reciproc avantajoasa....evident mai mult pt ei decat pt tine.Dar totusi...Ei aduna bani de la cei care contribuie la fondul lor de pensii si apoi banii astia ii investesc: actiuni ,obligatiuni, titluri...de aici rezulta castigul lor si implicit al tau. O comparatie pertinenta care te ajuta sa alegi gasesti aici:
http://w4.csspp.ro/ro/
Festina lente....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Dec 08, 2007 6:52 pm

asa este tudor. se considera risc redus plasamentul bancar in timp ce actiuni burse sunt instrumente cu risc crescut.practic insa cele cu risc crescut nu pot fi folositew decat in proportii reduse, gen 30-35% de obicei. si cam pe aici va diferi pensia.

cert este ca fondurile scot o carca de bani, la maarele greu, si cand li se transfera banii deja stransid e stat, daca nu ma insel, ceva gen 1.5% (?cred).
no cert este ca nu interes decat in mica masura pe beneficiar; important este sa-ti pui banii acolo unde merge mai bine. si sa alegi ca e tiriac ca e ing ca e altul e cu mult risc, deoarece este f posibil ca nu chiar cea pe care ai ales-o sa mearga.

insa daca pui banii la una care nu ia comision lunar in primii X ani (gen interamerican,c are ia doar dupa 2 ani comision) e misto ca poti sta sa priveti la inceput 5-6 luni care fond de pensii merge mai tare, iti faci o parere bazata pe ceva si apoi treci acolo. mie asa mi se pare ok. rad si cu c*** cand ii aud poe astia ca tiriac va fi mai ok, sau aviva sau alceva. imp e sa fii acolo unde va merge ok, si asta o sa se vad abia dupa ce fondurile vor raporta priele rezltate, si asta se va face DUPA terminarea perioadei asteia adica dupa 17 ian.
bafta la aderare :)

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Sat Dec 08, 2007 6:57 pm

tu intelegi interamerican ca pe o organizatie cotata la bursa de valori americane.depui bani si ii lasi pe altii sa lucreze pentru tine. :lol:
ti-am mai zis eu ca te iau de broker..dar la bursa,nu la pensie privata. :wink:


da,intr-adevar,privatizarea asta e tot un fel de 2 feluri.
asa cum banul era odata ceva material in buncare,asa ramane in istorie pensia care ti-o dadea statul ca rasplata pt n ani de contributie la impozite.acum banul e plimbat si un stat "civilizat"isi foloseste toate resursele ca sa-l multiplice la bursa.sa fie asa dar sa beneficiem si noi,astia mici.
Last edited by Dr.Lili on Sat Dec 08, 2007 7:07 pm, edited 1 time in total.
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Dec 08, 2007 7:03 pm

nu cred ca are interamericanulnici o treaba cu america, e olandeza. e misto m ca nu -ti ia comision cat timp te gandesti tu care e mai tare

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Sat Dec 08, 2007 7:08 pm

bine mai,o sa tin minte.
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Sat Dec 08, 2007 10:47 pm

plus minus cu comisionul asta de administrare.

eu zic ca daca toate fondurile nu ar creste deloc, la un salariu de rezident, cei care platesc la comision de-asta platesc dupa socotelile mele cam 6 RON cu totul in 2 ani, deci nu-i mare branza. aia cu 'nu percepem comision' e sa ia ochii la lume si sa aiba ei cat mai multi clienti, ceea ce nu-i un lucru rau, dar nici bun pt mine cel putin. important e cat cresc, si care mai bine, dar asta intr-adevar n-ai de unde sa stii de la inceput. io am facut la interamerican, voi vedea ce iese, nici nu platesc comision...
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Dec 08, 2007 11:05 pm

urmeaza sa zic ca da, va fac eu la interamerican :lol:
dar mai las sa dospeasca ideea. de ce sa arunci 6 ron? sunt bani munciti! :)

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Sun Dec 09, 2007 9:30 pm

io fac dupa ureche sa ma injur la batranete
love is everything we payed
life is beautiful; try it today


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest