Unde ar fi mai bine sa faci psihiatrie in Bucuresti?

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
noidat
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Apr 19, 2005 2:46 pm
Contact:

Unde ar fi mai bine sa faci psihiatrie in Bucuresti?

Postby noidat » Fri Nov 30, 2007 9:59 pm

Am luat psihiatrie pe buc. as vrea sa stiu ce spitale ar fi mai bune de ales pentru stagii(macar primul, apoi ma orientez eu) ce indrumatori etc...
multumesc de raspunsuri...sau vreun link spre forumul rezidentilor... ca nu stiu care-i :roll:

User avatar
zmotocel
junior
junior
Posts: 51
Joined: Tue Aug 30, 2005 10:12 pm

Postby zmotocel » Fri Nov 30, 2007 10:38 pm

primul stagiu va fi de psihiatrie, iar in bucuresti toti nebunii merg la 9 :D
asa ca ...... Spitalul Clinic de Psihiatrie Prof. Dr. AL. OBREGIA

User avatar
noidat
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Apr 19, 2005 2:46 pm
Contact:

Postby noidat » Fri Nov 30, 2007 10:43 pm

pai stiu ca primul stagiu va fi de psihiatrie generala...dar ma gandeam ca exista mai multe spitale unde il poti face... doar nu ii baga pe toti 80 rezidenti la 9... :roll: ma rog...am inteles ca asta se alege abia pe 17 dec...
oricum multumesc de lamurire

User avatar
zmotocel
junior
junior
Posts: 51
Joined: Tue Aug 30, 2005 10:12 pm

Postby zmotocel » Fri Nov 30, 2007 10:53 pm

exista mai multe spitale e adevarat (eu mai stiu de municipal), dar cei mai multi si mai interesanti pacienti o sa-i gasesti la 9. in timpul facultatii spre exemplu, toata lumea face stagiu de psihiatrie acolo. sunt mai multe clinici in curtea spitalului, si tot acolo e si centru pt alcoolici , dezintoxicare, au si psihiatrie copii, deci varietatea este extrem de mare pe kilometru patrat ca sa zic asa.

User avatar
adybubu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Sep 27, 2006 6:30 pm
Location: Bucales
Contact:

Postby adybubu » Sat Dec 01, 2007 12:35 am

Si eu am luat psihiatrie, dar am luat de nevoie pt ca am avut punctaj mic, nu de placere. Stiu sigur ca nu-mi doresc sa fac psihiatrie... Pe mine m-ar interesa cum sa fac sa pot sa stau acasa, sa nu calc deloc pe la spital, ca sa pot sa invat din nou pt la anul?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sat Dec 01, 2007 12:59 am

adybubu wrote:Pe mine m-ar interesa cum sa fac sa pot sa stau acasa, sa nu calc deloc pe la spital, ca sa pot sa invat din nou pt la anul?

Hm... si sa iei salariul ala mare cu spor 75% pe degeaba? Urat, urat.

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Sat Dec 01, 2007 1:04 am

De nevoie iei spm, medicina muncii, mf, epidemiologie, farmacologie clinica, eventual geriatrie. Nu iei psihiatrie, mai ales daca nu iti place. Eu mi-am dorit sa iau psihiatrie, dar pentru ca am avut punctaj destul de mic nu am mai prins niciun loc pe aceasta specialitate. S-a terminat cu cateva pozitii inainte de a-mi spune si eu optiunea. Sper ca majoritatea au luat totusi psihiatria pentru ca asta si-au dorit. In fine...multa bafta anul asta, mai ales avand in vedere ca se incepe cu stagiul de baza.

User avatar
adybubu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Sep 27, 2006 6:30 pm
Location: Bucales
Contact:

Postby adybubu » Sat Dec 01, 2007 1:18 am

MumaPadurii wrote:
adybubu wrote:Pe mine m-ar interesa cum sa fac sa pot sa stau acasa, sa nu calc deloc pe la spital, ca sa pot sa invat din nou pt la anul?

Hm... si sa iei salariul ala mare cu spor 75% pe degeaba? Urat, urat.


Mda, stiu ca e urat, aveti dreptate. Dar cu gandul la sporul asta am luat-o. Macar un an de zile, ca apoi intru in randul lumii si trec la 6 mil... Dar am un sentiment ca a fost o alegere gresita, mai bine luam mf...

Eu una n-as prea crede ca majoritatea au ales psihiatria pt ca asta si-au dorit, cred ca au ales pt ca asta a mai ramas. 65 din locurile de pe Bucuresti au fost luate dupa locul 1000, doar primele 15 au fost luate de absolventi care, poate, si-au dorit cat de cat psihiatrie. Sau poate ca lumea asta isi dorea, dar nu prea s-a omorat sa invete pt ca stia ca oricum se ia destul de jos si cu punctaj mic... :?

Oya, pe specialitatile enumerate de tine crezi ca se putea sta acasa? Eu cred ca numai pe mf puteai sa faci smecheria asta...

Oricum, acum am comis-o, cu ea de gat mor un an de zile, daca stie cineva cum pot sa stau mai mult p-acasa... sa-mi spuna si mie

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Sat Dec 01, 2007 10:52 am

Municpalul nu are rezidenţi de psihiatrie pentru că nu are secţie de psihiatrie, ci un departament de psihiatrie de legătură. ÃŽn generaţia mea, 10% din locuri erau şi la Sp. Militar, care ARE secţie de psihiatrie.

ÃŽn Spitalul Obregia (9), e loc destul de rezidenţi, pentru că e imens, are 17 pavilioane şi circa 1000 de paturi. Secţiile şi oamenii diferă destul de mult. După 3 ani, eu unul cunosc doar o parte mică dintre oameni, tocmai de asta nu pot să spun unde e mai bine, la Militar sau la Obregia.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Sat Dec 01, 2007 1:17 pm

Cred ca cel mai bine faci psihiatrie ca pacient. Unde? Nu mai conteaza. Ca oricum nu esti intreg la minte. :D
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
dr.rezidentx1
senior
senior
Posts: 341
Joined: Sat Jun 23, 2007 11:08 pm
Location: France

Postby dr.rezidentx1 » Sat Dec 01, 2007 1:32 pm

Medex wrote:Cred ca cel mai bine faci psihiatrie ca pacient. Unde? Nu mai conteaza. Ca oricum nu esti intreg la minte. :D


da interesanta ideea
si mai ai tupeu sa vii la psih sa ceri viza de apt pt cine stie ce chestie care iti tb?
apropos cand iti expira permisu de conducere auto?
:shock: :shock:

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Sat Dec 01, 2007 1:38 pm

N-am. Am platfus. Sau aia era pentru armata :D
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Sat Dec 01, 2007 2:44 pm

Medex wrote:Cred ca cel mai bine faci psihiatrie ca pacient. Unde? Nu mai conteaza. Ca oricum nu esti intreg la minte. :D


Băi nene, cred că e a 123865238465234987698652345896523498567986512394865 -a oară când auz gluma asta. Mai veniţi şi voi cu unele noi despre psihiatrie.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Sat Dec 01, 2007 3:09 pm

Pai se duc acum astia mici, noi-nouti. Inventeaza ei. Nu ma introduc peste ei.
Incredible as is seems, my life is based on a true story.


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests