cum ramane cu chiriile in bucuresti?

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
carinutz
junior
junior
Posts: 27
Joined: Fri Feb 10, 2006 8:23 pm
Location: cluj-napoca

cum ramane cu chiriile in bucuresti?

Postby carinutz » Mon Nov 26, 2007 1:25 am

azi am avut un adevarat soc in ceea ce priveste sumele monstruoase care se cer pt inchirierea unui loc in care sa stai in bucuresti. pentru cei care sunt din bucuresti si stiu cat de cat cum se invart treburile...ati putea oferi informatii? nu de alta, dar peste 2 zile sunt repartitiile si ...unii dintre noi vor trebui sa tina seama si de acest aspect atunci cand vor alege orasul.
to be or not to be

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Mon Nov 26, 2007 3:17 am

nu doar in bucuresti e problema chiriilor.

la cluj cum e?intreb de curiozitate.

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Mon Nov 26, 2007 6:23 am

in bucuresti 300-400//minim.

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Mon Nov 26, 2007 9:20 am

la Timisoara se gasesc mult mai ieftine apartamente. cele cu 3 camere le gasesti la maxin 300-400 euro

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Mon Nov 26, 2007 9:51 am

pai e bine :

chiria e 300-400/luna
salariul e vreo 600/luna

...perfect mai raman ceva bani :lol:

OOPS....salariul e in lei si chiria in euro... :evil: :twisted:

nu e asa ca e bine sa fii rezident...si mai radea lumea cand ziceam ca o spalatorie auto e mai buna decat orice rezidentiat :P
Viata lunga si prospera!

User avatar
alindoc
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Feb 26, 2007 11:16 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby alindoc » Mon Nov 26, 2007 10:23 am

Daiza wrote:in bucuresti 300-400//minim.

AUZISEM DE LA ANUMITI REZIDENTI IN BUCURESTI CA EXISTA CEVA CAMINE PT REZIDENTI.....SAU CEVA DE GENUL ANL-URILOR.SAU ASTEA SUNT DOSR PT CEI CASATORITI?
vreau doua cai bune in viata sa nu mai trebuiasca sa aleg, vreau doua vieti sa fac tot ce mi-am propus.

User avatar
ovidiu99
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Nov 10, 2003 10:08 pm
Location: bucuresti

Postby ovidiu99 » Mon Nov 26, 2007 10:52 am

Exista dar f greu sa obtii un loc si cu atat mai putin in primul an.Noi suntem casatoriti si ambii rezidenti si nu am primit.Asa ca.......nu te baza pe asta.

User avatar
carinutz
junior
junior
Posts: 27
Joined: Fri Feb 10, 2006 8:23 pm
Location: cluj-napoca

Postby carinutz » Mon Nov 26, 2007 10:55 am

in cluj o garsoniera este in jur de 200-300 de euro, in schimb apartamentele cu 2 camere sunt la 300- 400 de euro, deci mult mai ieftin calculat ca pret pe camera. iar cu caminele pt rezidenti....nu stiu ce sa zic. nu stiu cat functioneaza pilele pt a intra acolo si nu stiu ce conditii sunt. recent am citit un articol in ziarul gandul. am sa trimit link-ul sa va lamuriti.http://www.realitatea.net/113481_Medici ... ndeni.html
to be or not to be

ady222
junior
junior
Posts: 47
Joined: Mon Feb 26, 2007 6:06 pm
Contact:

k

Postby ady222 » Mon Nov 26, 2007 12:24 pm

la constanta preturile sunt cam ca la cluj, o garsoniera este 200-250euro, un aparatament cu 2 camere 300-400 euro, cu riscul ca pe timpul verii sa te dea afara, ca o zi este 50 euro.succes
ggggggg

julymorning
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Oct 09, 2005 1:31 am

Postby julymorning » Mon Nov 26, 2007 12:41 pm

alindoc wrote:
Daiza wrote:in bucuresti 300-400//minim.

AUZISEM DE LA ANUMITI REZIDENTI IN BUCURESTI CA EXISTA CEVA CAMINE PT REZIDENTI.....SAU CEVA DE GENUL ANL-URILOR.SAU ASTEA SUNT DOSR PT CEI CASATORITI?


Slabe sanse. Daca depui actele acum ti le va aproba peste 4-5 ani.
Chiriile sunt exagerat de mari, 350-400 euro o garsoniera si asta in cartierele din periferia capitalei
Chirie+intretinere+lumina+telefon+papa=peste 700 euro
Salariu 600 RON

User avatar
ninja p
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Nov 06, 2006 10:05 pm

Postby ninja p » Mon Nov 26, 2007 2:13 pm

despre tg mures ce stiti in legatura cu posibilitatile de cazare pt rezidenti? sanse de ANL, camine sau doar chirie?

User avatar
dr.rezidentx1
senior
senior
Posts: 341
Joined: Sat Jun 23, 2007 11:08 pm
Location: France

Postby dr.rezidentx1 » Mon Nov 26, 2007 5:48 pm

[quote="Dr.Lili"]nu doar in bucuresti e problema chiriilor.

daca preturile chiriilor sunt asa de exorbitante incat nu-ti vine sa te atingi de ele, sa-ti cauti o gazda la cat se ajunge ca pret?

julymorning
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Oct 09, 2005 1:31 am

Postby julymorning » Mon Nov 26, 2007 6:16 pm

dr.rezidentx1 wrote:
Dr.Lili wrote:nu doar in bucuresti e problema chiriilor.

daca preturile chiriilor sunt asa de exorbitante incat nu-ti vine sa te atingi de ele, sa-ti cauti o gazda la cat se ajunge ca pret?


Sper, ca glumesti! :shock: Doar pensionarii mai iau in gazda cate o fata cuminte sau un baiat nefumator! Te duce cam la ac pret. Plus ca ai ora de intors acasa(nu mai tarliu de 10), gatit la comun, comentarii ca lasi apa sa curga prea mult, lumina deschisa pana tarziu, ca faci galagie, scotocitul obligatoriu prin lucruri, conversatia obligatorie cu gazda at cand esti mort de oboseala,etc.

DrT
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Mar 05, 2007 7:26 pm

Postby DrT » Mon Nov 26, 2007 8:43 pm

Daca nu ati facut facultatea in Bucuresti sau nu sunteti din Bucuresti nici nu va intereseaza cum sta treaba cu pretul chiriilor in capitala pentru ca o sa stati la voi acasa.... sincer nu inteleg ce dracu sa cauti in Bucuresti cand tu ai facut facultatea in Cluj, Timisoara sau alt centru...
On topic: chiriile sunt enorm de exagerate... o garsoniera relativ normala (adica nu-ti cade tencuiala in pat si la baie mai curge inca apa calda) intr-o zona fara prea multi colorati este in jur de 500 euro..

User avatar
dr.rezidentx1
senior
senior
Posts: 341
Joined: Sat Jun 23, 2007 11:08 pm
Location: France

Postby dr.rezidentx1 » Mon Nov 26, 2007 9:19 pm

DrT wrote:Daca nu ati facut facultatea in Bucuresti sau nu sunteti din Bucuresti nici nu va intereseaza cum sta treaba cu pretul chiriilor in capitala pentru ca o sa stati la voi acasa.... sincer nu inteleg ce dracu sa cauti in Bucuresti cand tu ai facut facultatea in Cluj, Timisoara sau alt centru...
On topic: chiriile sunt enorm de exagerate... o garsoniera relativ normala (adica nu-ti cade tencuiala in pat si la baie mai curge inca apa calda) intr-o zona fara prea multi colorati este in jur de 500 euro..


si daca ai terminat la iasi ai prins mf la sp mangalia de ex iar tu vrei anumite specialit pt care umf constanta nu le are ca nu are cine sa te pregateasca pe plastica de ex ,ce ai face?nu ai vrea sa faci ceva mai aproape de casa?

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Mon Nov 26, 2007 9:36 pm

dr.rezidentx1 wrote:
DrT wrote:Daca nu ati facut facultatea in Bucuresti sau nu sunteti din Bucuresti nici nu va intereseaza cum sta treaba cu pretul chiriilor in capitala pentru ca o sa stati la voi acasa.... sincer nu inteleg ce dracu sa cauti in Bucuresti cand tu ai facut facultatea in Cluj, Timisoara sau alt centru...
On topic: chiriile sunt enorm de exagerate... o garsoniera relativ normala (adica nu-ti cade tencuiala in pat si la baie mai curge inca apa calda) intr-o zona fara prea multi colorati este in jur de 500 euro..


si daca ai terminat la iasi ai prins mf la sp mangalia de ex iar tu vrei anumite specialit pt care umf constanta nu le are ca nu are cine sa te pregateasca pe plastica de ex ,ce ai face?nu ai vrea sa faci ceva mai aproape de casa?


dr.rezidentx1, DrT tocmai te/ ne sfatuia sa stai/stam acas la noi.

DrT wrote:sincer nu inteleg ce dracu sa cauti in Bucuresti cand tu ai facut facultatea in Cluj, Timisoara sau alt centru.....

sincer, sincer? :lol: stiinta, tehnica de ultima generatie, oameni pe care ii vezi la tv si pe care ti-i inchipui ca ti-ar putea fi indrumatori plus ca e cool sa faci bucurestiul :wink:
astea ar fi motivele mele daca mi-as dori sa fac in bucuresti, dar nu-mi doresc.
dar pe pacientii din Cluj, Timisoara sau alt centru ii intelegi ce pisici cauta sa se trateze in Bucuresti? :?

DrT
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Mar 05, 2007 7:26 pm

Postby DrT » Mon Nov 26, 2007 10:20 pm

pe pacienti ii inteleg. pe restul nu... trebuia sa te gandesti la asta inainte sa dai in alta parte... daca consideri ca doar bucurestiul este "cool", dadeai numai la bucuresti pana intrai.... la asta te-ai gandit?

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Mon Nov 26, 2007 10:36 pm

DrT wrote:pe pacienti ii inteleg. pe restul nu... trebuia sa te gandesti la asta inainte sa dai in alta parte... daca consideri ca doar bucurestiul este "cool", dadeai numai la bucuresti pana intrai.... la asta te-ai gandit?

nu m-am gandit, mai! daca nu mi-am dorit vreodata sa fac in bucuresti, la ce sa ma gandesc asa aiurea?
tu vezi rezidentziatul asta ca pe o continuare a facultatii? ce are centrul in care ai facut facultatea cu cel in care vei face rezidentziatul? este alegerea fiecaruia. foarte bine, cei pe care ii tin buzunarele, sau cei pe care nu prea ii tin, dar sunt dispusi sa faca sacrificii, sa faca domne in bucuresti, daca asa vor!
observ o oarescare ostilitate a capitalei fata de provincie? hmmm... :)

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Mon Nov 26, 2007 10:41 pm

hmmm, n-ai avut inca de-a face cu ostilitatea provinicei fata de capitala :lol:
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Mon Nov 26, 2007 10:46 pm

aia e admiratie :lol:

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Mon Nov 26, 2007 10:49 pm

aaa, abia acum inteleg.... :lol:
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Mon Nov 26, 2007 11:17 pm

DrT wrote:Daca nu ati facut facultatea in Bucuresti sau nu sunteti din Bucuresti nici nu va intereseaza cum sta treaba cu pretul chiriilor in capitala pentru ca o sa stati la voi acasa.... sincer nu inteleg ce dracu sa cauti in Bucuresti cand tu ai facut facultatea in Cluj, Timisoara sau alt centru...
On topic: chiriile sunt enorm de exagerate... o garsoniera relativ normala (adica nu-ti cade tencuiala in pat si la baie mai curge inca apa calda) intr-o zona fara prea multi colorati este in jur de 500 euro..

Asta e pt intimidarea adversarului?Mi se pare ca dai dovada de rautate in ce spui...fiecare e liber sa faca ce vrea ...dc poti sa ajuti cu informatii ok dc nu...abtine-te de la comentarii aiurea...
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
carinutz
junior
junior
Posts: 27
Joined: Fri Feb 10, 2006 8:23 pm
Location: cluj-napoca

Postby carinutz » Tue Nov 27, 2007 12:11 am

bun, am priceput faza cu cei din provincie. uite ca eu stau la 60 km de bucuresti. si vreau rezi in bucuresti. nu trebuie sa stau in chirie? sau mai bine sa raman in cluj pt ca acolo am facut facultatea?? sa fim seriosi.
to be or not to be

DrT
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Mar 05, 2007 7:26 pm

Postby DrT » Tue Nov 27, 2007 2:06 am

treaba fiecaruia unde isi face meseria. tot ce am vrut sa zic este ca mie in continuare mi se pare aiurea sa fac rezidentiatul in alt centru decat in cel in care am facut facultatea.... puteai sa-ti faci transfer de la cluj la bucuresti in timpul facultatii daca stateai la 60 km de bucuresti.... oricum nu asta era subiectul topicului si daca am lezat cumva provincia... asta e.
cand am zis de 500 euro la o garsoniera acceptabila, nu am glumit. o sa va convingeti cand o sa ajungeti aici si o sa vedeti ce scoruri se practica. se pot gasi si apartamente mai ieftine, dar zonele devin din ce in ce mai nasoale: ori sunt pline de baieti de cartier care nu au ce face toata ziua si beau pe scara blocului, ori sunt la mama dracului si pana la spital faci 30 minute cu metroul (asta daca esti destul de norocos sa ai metrou in zona unde locuiesti si metrou in zona unde este spitalul), ca de mers cu masina/ratb prin bucuresti... mai bine te lipsesti.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Tue Nov 27, 2007 2:08 am

Asta cu garsonierele la mama dracului e relativ. Ca daca stai undeva la mama dracului in Berceni dar lucrezi la Sf Ioan... :)

buza'
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sat Oct 22, 2005 2:05 am

Postby buza' » Tue Nov 27, 2007 2:25 am

exista camine ptr rezidenti in bucuresti.
2 la fundeni care tin de centrul de perfectionare.
unul pe splai (vis-a-vis de casa poporului) si unul pe d. bolintineanu (aproape de piata universitatii) ultimele doua tin de umf

julymorning
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Oct 09, 2005 1:31 am

Postby julymorning » Tue Nov 27, 2007 1:12 pm

buza' wrote:exista camine ptr rezidenti in bucuresti.
2 la fundeni care tin de centrul de perfectionare.
unul pe splai (vis-a-vis de casa poporului) si unul pe d. bolintineanu (aproape de piata universitatii) ultimele doua tin de umf


Locurile se dau f. greu. Trebuie sa ai multe pile sau nervi de fier sa astepti pana in anul 5 :D. cartiere problematice sunt rahova, ferentari. In dr.Taberii nu ai metrou. nici nu vreau sa ma gandesc cat ai face de acolo pana in Pantelimon :shock: (probabil 3 h dus, 3 h intors) Eu pana la spital fac cu tramvaiul+autobuz 1h50' si locuiesc in centru, iar cu masina 1h20'(asta pt ca traficul dimineata este bara la bara). De aceea gars sau apart inchiriat trebuie ales cu grija, asta daca nu vrei sa stai 1/2 de zi pe drum. Astfel o gars in centru in zona spitalelor municipal, floreasca, coltea, militar poate aj pana la 700euro.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Tue Nov 27, 2007 5:16 pm

stie cineva cum sta treaba cu ANL?
ce sanse ai daca nu esti casatorit/a?
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

julymorning
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Oct 09, 2005 1:31 am

Postby julymorning » Tue Nov 27, 2007 5:23 pm

Dr.Lili wrote:stie cineva cum sta treaba cu ANL?
ce sanse ai daca nu esti casatorit/a?


slabe sanse, asta ca sa nu zic inexistente

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Tue Nov 27, 2007 5:58 pm

Dr.Lili wrote:stie cineva cum sta treaba cu ANL?
ce sanse ai daca nu esti casatorit/a?

am fost si eu azi la ASP sa intreb..si mai aveau putin si imi radeau printre mustati. Chiar daca ai pctaj la rezi..tre sa ai si alte conditii: copii, sot rezident , alea alea.
So...cam nasol :cry:
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Tue Nov 27, 2007 6:06 pm

gasesc eu un aurolac si infiez 2-3 purandei ca e lejer.adica ma mai bascalesc si eu singura,nu doar ASP-ul. **^&*^$^$%*$%@**

eu ma gandeam sa facem vreo miscare ceva sa cerem statului niste subventii ca sa ne lege de glie :twisted:
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Nov 28, 2007 12:22 am

da si fara alea. nush exact cum. am auzit ca ar tb ori pile ori tb sa fii f rapid.
Red Apple

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Wed Nov 28, 2007 1:28 am

buza' wrote:exista camine ptr rezidenti in bucuresti.
2 la fundeni care tin de centrul de perfectionare.
unul pe splai (vis-a-vis de casa poporului) si unul pe d. bolintineanu (aproape de piata universitatii) ultimele doua tin de umf


ti le da madam pop pe ochi frumosi si pe cheful ei.
e mai greu sa obtii camin decat sa iei rezi. parol/

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Wed Nov 28, 2007 1:45 am

Cyph3r
am fost si eu azi la ASP sa intreb..si mai aveau putin si imi radeau printre mustati. Chiar daca ai pctaj la rezi..tre sa ai si alte conditii: copii, sot rezident , alea alea.
So...cam nasol



pe naiba punctaj la rezi, sigur ca radeau, nu iei nimic fara pile!
Life's not fair, get used to it

lupuionica
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Jan 28, 2004 4:43 pm
Contact:

buna tuturor!

Postby lupuionica » Wed Nov 28, 2007 2:23 am

Am citit din intamplare comentariile de pana acum si nu ma pot abtine sa nu fac un comentariu. Nu pot sa nu fiu de acord cu cei care spun ca e bine sa faci rezidentiatu in orasul din care esti. Totusi nu toti ne-am nascut in orase universitare, iar faptul ca am facut o facultate intr-un oras nu ma scuteste sa platesc chirie in acel oras pe timpul rezidentiatului. Asa ca poti sa faci rezidentiatul in ce oras ai chef, nu are importanta unde ai facut facultatea.

Eu am ales Bucurestiul pe baza celor auzite de la colegi si in mare nu m-am inselat. Este un oras cosmopolit in care poti sa faci treaba si chiar sa lucrezi in particular. Totusi nivelul de stres este mult ai ridicat decat in alte parti.

Pretul chiriilor vehiculat este in mare parte adevarat, dar nu intocmai. Trebuie dusa o adevarata investigatie pentru a gasi ceva acceptabil. Sunt multi care de abia asteapta sa traga o teapa la un provincial, mai ales agenttiile care iti vor rade in fata la modul propriu cand vei cauta chirie si asa mare din punctul tau de vedere.

Pentru inceput primul lucru care ar trebui sa-l faceti dupa ce alegeti locul este sa faceti cereri pentru camin, atat la Rectorat cat si la CNPDS. Am colegi care au primit camin fara "interventii". Apoi sa va faceti dosar pentru ANL. Un coleg a primit ANL dupa un an jumate. Este o variata decenta de a locui, chiar daca tot ajunge la aproape 100 de euro pe luna si trebuie sa iti mobilezi camera.
Caminele sunt intr-o stare jalnica, dar ieftina. Pentru cine a mai stat in camine si deja are trusa de unelte pregatita (patent, surubelnite, lampa de tensiune, sigurante fuzibile...etc) poate sa transforme rapid o camera in una decenta.
Nu plecati de la centrele de depunere pana nu va ia cererea si nu cereti expres ziua si ora afisarii listelor. O sa vedeti ca trebuie sa scoateti cu clestele informatiile, dar trebuie sa fiti insistenti.

Eu am optat pentru alta varianta. Faptul ca eram impreuna cu prietena tot rezidenta, m-am cuplat cu un coleg si am luat in chirie un partament de 2 camere. Ajunge relativ ok ca pret si este cu mult mai decent.

Cu transportul in Bucuresti este intr-adevar un cosmar. Totusi, chiar daca am traversat orasul in diagonala (am stat in 2 locuri diferite, asa ca stiu si estul si vestul, de la nord la sud), nu am facut mai mult de o ora pana la spital. Primul lucru care trebuie sa-l faceti este sa cumparati o harta a bucurestiului cu transportul in comun. Apoi sa vedeti care sunt alternativele de transport si sa intrebati pe cei din zona...in rare cazuri gasiti pe cineva amabil care sa va ofere solutii de transport. Oricum, in cateva zile se pot observa cam care sunt orele de ambuteiaj ale zonei. Eu prefer sa plec cu jumate de ora mai devreme si sa plec de la spital cand scade traficul. Astfel ca rar stau mai mult de o ora in trafic. Cel mai rapid mijloc de transport este metroul, mai ales pentru cei care stau aproape de el.

Cand o sa mergeti la spital sa va asteptati ca primele 2-3 saptamani sa va ia la misto ca provinciali. O sa treaca perioada si or sa se obisnuiasca; nu trebuie neparat sa ripostati, decat daca se trece masura. Nu uitati totusi ca ati venit sa invatati ceva si trebuie sa va canalizati energia pe chestia asta, asta in cazul daca va mai ramane... :shock:

In final va sfatuiesc sa fiti optimisti si insistenti si sa va feriti de cei care dau ultimaturi. Bucurestiul este potrivit pentru cei care au energie si chiar se face treaba. Anunturile extreme de tipul chirii 700 de euro (ca in Barcelona :( ) sau camine numai cu pile ar fi bine sa le ignorati. Nu contest ca ar putea sa fie adevarate, dar cunostinetele mele le contrazic.

Bafta multa! :D

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed Nov 28, 2007 9:23 am

Singurii bucureşteni ostili faţă de provinvie sunt provincialii recent strămutaţi, care au impresia ca s-au ajuns.

ÃŽn rest, daca te uiti prin internet si ziare, o sa vezi numai preturi din astea sinistre, iar daca apelezi la o agentie imobiliara, ai sansa sa fii si umilit in direct. Propria experienta. Mult mai bine e sa "dai sfoara in ţară", pe la toată lumea pe care o ştii prin Bucureşti. Până la urmă tot apare ceva, cu o chirie mai normală la cap (200-250, chiar mai puţin). Tot experienţă personală. Probabil în Rahova, acest rai care m-a găzduit şi pe mine, unde medicii, rudarii, inginerii, căldărarii, fizicienii, cocalarii, penticostalii şi drojdierii trăiesc în armonie deplină.

Chiar şi aşa, 200-250 de euro nu e puţin, că mai e şi întreţinere, mâncare, etc., deci gândiţi-vă la un al doilea job mai uşor, ca să mai completaţi. Nu contaţi pe ciubucuri. chiar dacă luaţi o chirurgie şi sunteţi dispuşi să le acceptaţi, nu ştiţi care sunt obiceiurile pe secţia unde nimeriţi şi un rezident de anul I n-are dreptul la prea mult :)
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Nov 28, 2007 5:24 pm

e normal sa fie chiria mare in bucuresti, pt ca este singurul mai acatarydin Romanica.
totusi nu e asa mare chiria, cam 10-15 €/mp e ok, avand in vedere ca totusi este Bucuresti.
mie mi se pare normal sa iti iei detasare in c**ul de oras din care estie fiecare si sa faca acolo-sha ca si-asa s-a aglomerat centrle universitare. ia gata :D :D :D

User avatar
carinutz
junior
junior
Posts: 27
Joined: Fri Feb 10, 2006 8:23 pm
Location: cluj-napoca

Postby carinutz » Wed Nov 28, 2007 11:46 pm

bai trident, urla frustrarile in tine de nu se poate. eu is convinsa ca esti un amarat gras, rezident pe te miri ce specialitate ocolita de toti, cu lipsa de femei la greu si care te dai mare cat poti sub protectia anonimatului. lasa-neeeee, lasa-neeeeeeee!!!
to be or not to be

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Nov 28, 2007 11:56 pm

incredibil cum ai dat-o in bara la toate aspectele. totusi consider ca o chirie cde 250€ in buc nu este normala, cum spune vlad. e un pret normal ala dictat de piata, siala nu e 200-250 decat la mama naibii, sau la babe p-acasa. sper sa nu maid eranjeze ac replica

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Thu Nov 29, 2007 12:14 am

Păi, te înşeli. Nu mai descuraja oamenii fără rost.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests