Grile gresite

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
dr.rezidentx1
senior
senior
Posts: 341
Joined: Sat Jun 23, 2007 11:08 pm
Location: France

Postby dr.rezidentx1 » Wed Nov 21, 2007 12:32 am

[quote="carmy"]Am vb cu un coleg care a facut contestatie si mi-a spus ca nu s-a acceptat niciuna.
asta cand a fost?

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Wed Nov 21, 2007 9:42 am

MumaPadurii wrote:Si eu am auzit si se pare ca e sigur. Grila cu gravidele e singura la care am facut 0 puncte. :D Stiti ce mica e probabilitatea sa faci 0 puncte la o grila cu trei raspunsuri corecte? :) :) :)


mi am comparat si eu caietul cu grila master. tot 0 la gravide, 0 la BRA si 3 la hemobile :lol:
contesting is a life style

carmy
junior
junior
Posts: 42
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:51 pm
Location: Timisoara

Postby carmy » Wed Nov 21, 2007 12:38 pm

dr.rezidentx1 wrote:
carmy wrote:Am vb cu un coleg care a facut contestatie si mi-a spus ca nu s-a acceptat niciuna.
asta cand a fost?


Aseara am vb cu el la tel si mi-a zis ca nu s-a acceptat nicio contestatie.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Nov 21, 2007 12:46 pm

si va mira????
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

Grile gresite

Postby ufisoru » Wed Nov 21, 2007 2:54 pm

nu vreau sa fiu rea dar m-as bucura sa raman cu acelasi punctaj!
io

carmy
junior
junior
Posts: 42
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:51 pm
Location: Timisoara

Re: Grile gresite

Postby carmy » Wed Nov 21, 2007 3:01 pm

ufisoru wrote:nu vreau sa fiu rea dar m-as bucura sa raman cu acelasi punctaj!


si eu... daca se vor scoate grile vor fi avantajati doar cei care au luat 0 puncte la grilele respective. Eu una am luat 1 pct pe cea cu sarcina, dar poate anumite persoane au luat 5 pt ca au stiu sau pt ca au stiu sa elimine grile gresite. De ce sa li se scada punctajul. Chiar e aiurea!

alina202
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Dec 14, 2004 12:30 am

Postby alina202 » Wed Nov 21, 2007 3:25 pm

Din cate stiu eu in urma contestatiilor se pot ivi 2 situatii:
1.grila sa fie complet gresita (ex. tampenia de la grila cu BRA) => grila se va anula => celor care au luat mai mult de 0 la ea li se va scadea cat au luat, celor care au luat 0 nu li se va modifica punctajul
2.grila sa fie curecta (ex. cea cu hemobilia), dar raspunsul master sa fie gresit => in acest caz grila se va corecta, adica modifica raspunsul master => in acest caz cei care au raspuns corect dupa materie vor primi 5 puncte la ea

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42634
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Nov 21, 2007 3:29 pm

TibiGZU wrote:
MumaPadurii wrote:Si eu am auzit si se pare ca e sigur. Grila cu gravidele e singura la care am facut 0 puncte. Stiti ce mica e probabilitatea sa faci 0 puncte la o grila cu trei raspunsuri corecte?

mi am comparat si eu caietul cu grila master. tot 0 la gravide, 0 la BRA si 3 la hemobile

Si eu am facut la fel, 0 la gravide, 0 la BRA si 3 la hemobilie. :) Dar de aia cu BRA n-am auzit c-ar fi acceptat-o la contestatii, numai de sarcina si hemobilie.

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Wed Nov 21, 2007 3:30 pm

a 2-a varianta m-ar coafa teribil :)
dar grila aia cu bra tot nu pricep de ce sa o anuleze; pana la urma n-are importanta daca traducerea e facuta prost sau nu; noi am fost obligati sa invatam textul in lb romana fie el prost sau bun. :roll:
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

User avatar
dr.rezidentx1
senior
senior
Posts: 341
Joined: Sat Jun 23, 2007 11:08 pm
Location: France

Postby dr.rezidentx1 » Wed Nov 21, 2007 3:36 pm

carmy wrote:
dr.rezidentx1 wrote:
carmy wrote:Am vb cu un coleg care a facut contestatie si mi-a spus ca nu s-a acceptat niciuna.
asta cand a fost?


Aseara am vb cu el la tel si mi-a zis ca nu s-a acceptat nicio contestatie.


eu tot n-am inteles?
se mai modifica punctajul comunicat in sala sau nu?
din moment ce nu au acceptat contest cum zic unii pe aci?
sa stiu la ce sa ma mai astept..............
punctajul poate sa creasca in urma recorectarii?sau numai sa scada?

User avatar
doc
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 20, 2006 8:00 pm

Postby doc » Wed Nov 21, 2007 3:39 pm

Si eu am facut la fel, 0 la gravide, 0 la BRA si 3 la hemobilie. :) Dar de aia cu BRA n-am auzit c-ar fi acceptat-o la contestatii, numai de sarcina si hemobilie.[/quote]


cea cu hemobilie nu cred ca au motive sa o anuleze ci sa modifice raspunsul in asa fel incat cei care au luat A,C,D sa ia 5 puncte

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42634
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Nov 21, 2007 3:40 pm

claudya wrote:dar grila aia cu bra tot nu pricep de ce sa o anuleze; pana la urma n-are importanta daca traducerea e facuta prost sau nu; noi am fost obligati sa invatam textul in lb romana fie el prost sau bun.

Cum naiba sa nu aiba importanta?! Dintre toate, in primul rand ea ar trebui anulata, 0 puncte fara nici o discutie. Restul sunt discutabile.

Cum adica nu are importanta daca traducerea e buna sau nu? Daca voiau sa ne testeze doar memoria puteau sa ne puna sa invatam o carte de telefon. Inteleg ca printre voi au fost si oameni care au retinut ca e o greseala acolo si au bifat raspunsul stiind ca e gresit. Dar asta nu inseamna ca o grila incorecta n-ar trebui anulata!

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Wed Nov 21, 2007 3:44 pm

n-am spus ca nu ai dreptate si normal ca asta ar fi cea mai corecta conduita la grila respectiva; dar, repet, este un examen imbecil la care gandirea pierde in fata memoriei. asta e.
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

alina202
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Dec 14, 2004 12:30 am

Postby alina202 » Wed Nov 21, 2007 3:46 pm

claudya wrote:a 2-a varianta m-ar coafa teribil :)
dar grila aia cu bra tot nu pricep de ce sa o anuleze; pana la urma n-are importanta daca traducerea e facuta prost sau nu; noi am fost obligati sa invatam textul in lb romana fie el prost sau bun. :roll:

Eu n-am zis sa o anuleze sau nu, am dat exemplu pe ce s-a discutat mai sus. Personal mi se pare firesc sa o anuleze, fiind o greseala de traducere clara, dar cred ca nu o vor anula, fiindca legal ea e din materie.....daca in materia publicata scrie ca omul are 3 maini trebuie sa raspunzi la grila ca are 3 maini......probabil trebuie in cazurile astea contestata materia, eventual inaintea examenului..........

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Wed Nov 21, 2007 3:53 pm

[quote="alina202"][quote="claudya"]a 2-a varianta m-ar coafa teribil :)
dar grila aia cu bra tot nu pricep de ce sa o anuleze; pana la urma n-are importanta daca traducerea e facuta prost sau nu; noi am fost obligati sa invatam textul in lb romana fie el prost sau bun. :roll:[/quote]
Eu n-am zis sa o anuleze sau nu, am dat exemplu pe ce s-a discutat mai sus. Personal mi se pare firesc sa o anuleze, fiind o greseala de traducere clara, dar cred ca nu o vor anula, fiindca legal ea e din materie.....daca in materia publicata scrie ca omul are 3 maini trebuie sa raspunzi la grila ca are 3 maini......probabil trebuie in cazurile astea contestata materia, eventual inaintea examenului..........[/quote]


in sfarsit cineva care pune punctul pe "i".
daca nu ar fi fost atat de imbecili probabil ca atunci cand au facut grila (cu cartea in fata in mod sigur) si-ar fi dat seama de prostie.
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

carmy
junior
junior
Posts: 42
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:51 pm
Location: Timisoara

Postby carmy » Wed Nov 21, 2007 3:57 pm

alina202 wrote:Eu n-am zis sa o anuleze sau nu, am dat exemplu pe ce s-a discutat mai sus Personal mi se pare firesc sa o anuleze, fiind o greseala de traducere clara, dar cred ca nu o vor anula, fiindca legal ea e din materie.....daca in materia publicata scrie ca omul are 3 maini trebuie sa raspunzi la grila ca are 3 maini......probabil trebuie in cazurile astea contestata materia, eventual inaintea examenului..........


Dar totusi noi nu trebuie sa gandim cand invatam ceva. Invatam pe de rost orice! Ca daca scrie in Harrison asa e! Nu e ceva minor, interpretabil! E o greseala oribila! Numai eu sunt de parerea asta?
Nici cei care au facut grila nu au gandit-o.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42634
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Nov 21, 2007 5:10 pm

alina202 wrote:daca in materia publicata scrie ca omul are 3 maini trebuie sa raspunzi la grila ca are 3 maini......probabil trebuie in cazurile astea contestata materia, eventual inaintea examenului..........

claudya wrote:daca nu ar fi fost atat de imbecili probabil ca atunci cand au facut grila (cu cartea in fata in mod sigur) si-ar fi dat seama de prostie.

Ok, deci au gresit o data cand au facut traducerea. Au gresit a doua oara cand au dat o grila care continea o greseala de traducere si nu si-au dat seama. Dupa parerea mea, daca nu ar anula grila asta ar gresi a treia oara.

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Wed Nov 21, 2007 5:13 pm

greseala ar fi fata de cei care au bifat raspunsul corect pt ca asta inseamna ca l-au stiut (au invatat, au tocit...poti sa spui cum vrei dar au stiut ceva in plus fata de cei care au avut punctaj 0 la aceasta intrebare).

nimeni n-a fost impiedicat sa retina fraza respectiva chiar daca e cea mai imbecila pe care am citit-o vreodata.
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

carmy
junior
junior
Posts: 42
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:51 pm
Location: Timisoara

Postby carmy » Wed Nov 21, 2007 5:15 pm

claudya wrote:greseala ar fi fata de cei care au bifat raspunsul corect pt ca asta inseamna ca l-au stiut (au invatat, au tocit...poti sa spui cum vrei dar au stiut ceva in plus fata de cei care au avut punctaj 0 la aceasta intrebare).


Adica au stiut (si probabil vor si ramane cu asta) ca sartanii inhiba productia de angiotensina 2. Super!

User avatar
black&white
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Mar 14, 2007 7:32 pm

Postby black&white » Wed Nov 21, 2007 5:21 pm

Nu cred ca vor ramane cu aia.Nu inseamna neaparat ca au tocit fraza respectiva ci ca au eliminat ce era si mai rau sau au avut doar noroc sa nimereasca raspunsul.Eu nu vad in schimb ce problema aveti cu grila cu grupa VI de risc.Da e o tampenie sa pui nr grupei dar de ce ar trebui sa piarda puncte cei care prin nu stiu ce sansa au tinut minte despre ce e vorba in grupa.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42634
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Nov 21, 2007 5:30 pm

claudya wrote:greseala ar fi fata de cei care au bifat raspunsul corect pt ca asta inseamna ca l-au stiut (au invatat, au tocit...poti sa spui cum vrei dar au stiut ceva in plus fata de cei care au avut punctaj 0 la aceasta intrebare).

Nu ar fi greseala fata de ei, pentru ca ar fi ca si cum grila asta nu s-ar fi dat niciodata, ceea ce ar fi trebuit sa se intample de la inceput. Ar repara greseala facuta in momentul cand s-a dat grila.

Tu zici ca cei care au raspuns corect au stiut ceva in plus fata de cei care au raspuns incorect. Intr-adevar, au stiut ceva in plus dar au stiut ceva incorect in plus! Asta nu ar trebui sa fie un avantaj pentru ocuparea unui viitor loc de rezident.

Eu n-am invatat chiar atat de bine si nu stiam textul cuvant cu cuvant. In momentul cand am vazut grila nici macar nu m-am mai gandit la ce scria in Harrison la capitolul respectiv, am eliminat-o din prima, pentru ca era o eroare atat de evidenta impotriva a ceea ce invatasem eu la cardiologie incat nici un moment nu mi-a trecut prin cap ca ar putea fi considerata corecta de catre o comisie de medici "de varf" la un examen national!

Si crede-ma, chiar daca mi-as fi amintit de greseala din Harrison si daca as fi raspuns "corect" si as fi luat 4 puncte, tot as sustine ca o grila facuta dintr-o greseala atat de idioata ar trebui anulata! N-as avea nici un moment tupeul sa sustin ca faptul ca eu am memorat o greseala de tipar, de traducere, de ce vrei tu, ar trebui sa fie un avantaj in fata unui candidat care a gandit logic acea grila!
Last edited by Calico on Wed Nov 21, 2007 5:33 pm, edited 1 time in total.

cosmin82
junior
junior
Posts: 56
Joined: Sat May 05, 2007 2:12 am

Postby cosmin82 » Wed Nov 21, 2007 5:31 pm

imi aduc aminte foarte bine de ac grila si prin excludere cel mai aproape de adevar era chestia cu scaderea productiei de renina, chiar dc stiam ca nu asa reactioneaza, dar era cea mai apropiat de adevar. stiam ca totusi nu era corecta. dar nepunand nimic pierdeam tot. oricum dupa cate vad nu e bine ori cum ai lua-o. prefer sa nu se anuleze. nu imi aduca aminte de pasajul din carte asa ca nu am tocit-o. :x

nu va aduceti aminte de admiterea la medicina? aceleazi probleme cu traducerile. ni se spunea sa invatam exact ca in carte. pt ca acolo este adevarul absolut.

nu stiu de ce va mai mirati! cand cineva a avut o idee de schimbare majoritatea i-au sarit in cap.

sper sa nu se schimbe nimic.

alina202
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Dec 14, 2004 12:30 am

Postby alina202 » Wed Nov 21, 2007 5:34 pm

black&white wrote:Nu cred ca vor ramane cu aia.Nu inseamna neaparat ca au tocit fraza respectiva ci ca au eliminat ce era si mai rau sau au avut doar noroc sa nimereasca raspunsul.Eu nu vad in schimb ce problema aveti cu grila cu grupa VI de risc.Da e o tampenie sa pui nr grupei dar de ce ar trebui sa piarda puncte cei care prin nu stiu ce sansa au tinut minte despre ce e vorba in grupa.

Din cate stiu eu problema cu grila cu grupa VI de risc nu e numai ca au pus nr grupei, ci ca raspunsul lor e gresit....au pus B,D,E; eu m-am uitat atunci imediat prin carte si parca era corect B,C,E; oricum eu am luat 5 pct. la grila aia, la noroc, asa ca imi convine sa n-o corecteze cu toate ca ar fi normal s-o faca (n-ar fi normal totusi s-o anuleze, parerea mea :lol: )

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Wed Nov 21, 2007 5:35 pm

nu te supara (mie oricum putin imi pasa de ceea ce se intampla cu aceasta grila) dar eu pana acum nu am auzit pe nimeni care sa afirme ca la acest examen trebuie sa gendesti; totul se bazeaza pe memorie. si oricum ceea ce ai invatat pt rez (bine sau rau) este egal cu 0 in momentul in care ajungi in spital; sunt tratamente invechite, sunt conceptii idioate si pe nimeni nu intereseaza ce ai invatat tu.
maine de exemplu mai face unu' nush ce cercetari si ajunge el la concluzia ca de fapt sartanii inhiba productia de angiotensina :shock:

rez-ul este un examen la care reproduci ce ai retinut ...si atat.
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Wed Nov 21, 2007 5:47 pm

cat adevar :lol: :lol: :lol:
o sa ajungeti in clinica si daca se va intampla sa recititi vreodata ce scrie in harri o sa va intrebati si voi ca si mine de ce ne impuie astia capul cu vechituri care nici pe departe nu seamana cu ce se face azi.
eu mor cand citesc spre exemplu managementul lor in astmul bronsic sau ca nu se recomanda dupa infarct combinatia aspirina+clopidogrel/ticlopidina. uite asa ajunge un medic de familie sa ii scoata pacientului (saracul pacient cu angioplastie coronariana cu stent) tratamentul cu plavix ca cica ar fi prea mult si aspirina si plavix(clopidogrel). si uite asa ajunge bietul om cu ocluzie pe stent. true story.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42634
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Nov 21, 2007 5:55 pm

claudya wrote: dar eu pana acum nu am auzit pe nimeni care sa afirme ca la acest examen trebuie sa gendesti; totul se bazeaza pe memorie

Nu te supara, dar nu ai dreptate. Intamplator cunosc cativa copii care au facut peste 880 de puncte. Toti, dar absolut toti pe care ii cunosc eu, sunt oameni foarte destepti, oameni pe care ii respect foarte mult si la care m-as duce cu bratele deschise (ca sa zic asa) daca as avea vreo problema. Stiu ca au invatat si in timpul facultatii si pentru rezi si stiu ca le merg foarte bine rotitele alea din cap.
La fel, toti pe care ii stiu eu ca au luat peste 800 si ceva sunt oameni destepti. Or fi si exceptii, care doar au tocit, dar eu nu cunosc pe nimeni. Nu inseamna ca nu poti sa fii destept si sa iei un punctaj mic, bineinteles. Dar si astea sunt tot exceptii.

claudya wrote:si oricum ceea ce ai invatat pt rez (bine sau rau) este egal cu 0 in momentul in care ajungi in spital

claudya wrote:rez-ul este un examen la care reproduci ce ai retinut ...si atat.

Daca voi plecati de la inceput cu ideile astea in cap, nu ma mai mira nimic.
Sincer, nu ma astept sa schimbe grila cu angiotensina, n-am auzit de asa ceva. N-am facut contestatie si nici nu-mi pasa prea mult de asta. Dar asa, ca discutie teoretica, nu inteleg cum poti sa sustii ca e corect sa se puncteze memorarea unor greseli atat de evidente. Si sa aduci ca argument faptul ca examenul asta e un examen in care "reproduci ce ai retinut si... atat". Imi este peste putere sa inteleg cum poti sa accepti o incorectitudine pe baza unei explicatii ca "asa este, asta este examenul de *****".

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 5:59 pm

cosmin82 wrote:nu stiu de ce va mai mirati! cand cineva a avut o idee de schimbare majoritatea i-au sarit in cap.


da da,imi amintesc de asa ceva prin primavara cand am sarit cu toti in gura mare contra...
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Wed Nov 21, 2007 6:03 pm

ai interpretat eronat afirmatiile mele: nu am sustinut niciodata ca asa e corect sa fie ci dimpotriva am spus ca e o mare ineptie (daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut lucrul acesta) aceasta fraza.
idea este ca toti cei care au trecut prin acest examen macar de 2 ori au sustinut acelasi lucru indiferent de punctajul pe care l-au luat: acest examen nu-ti ofera sansa sa gandesti prea mult; se corecteaza dupa textul cartii si atat.
ca ei sunt atat de imbecili incat nici macar n-au fost in stare sa faca o traducere corecta asta e cu totul si cu totul altceva.
am spus ca nu mi se pare corect fata de cei care au raspuns corect (dupa text) la aceasta intrebare (ei pana la urma au indeplinit cerinta examenului si ceilalti nu).
eu oricum nu am nici un interes in treaba asta; era doar o discutie de principiu.
si tot atat de tare ma enerveaza si faptul ca se contesta grila cu sarcina: ca s-a intrebat a nspea grupa; scrie in carte? scrie. te-am pus eu sa nu retii grupele?
toate aceste intrebari care se contesta sunt in fiecare an intrebarile de departajare pt ca trebuie sa se faca si asta in vreun fel.
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42634
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Nov 21, 2007 6:09 pm

Dr.Lili wrote:
cosmin82 wrote:nu stiu de ce va mai mirati! cand cineva a avut o idee de schimbare majoritatea i-au sarit in cap.

da da,imi amintesc de asa ceva prin primavara cand am sarit cu toti in gura mare contra...

Atunci era vorba de altceva. Ce voia el era cam utopic in conditiile in care este vorba de o comisie care a putut sa aprobe o grila ca aia cu BRA.
Ganditi-va, daca au putut sa greseasca la niste grile relativ simple, cate greseli ar fi fost la niste grile cum le voia Mickey (banuiesc ca despre el vorbiti). Ar fi fost toate super-interpretabile si nu s-ar mai fi terminat niciodata cu contestatiile si nemultumirile.

cosmin82
junior
junior
Posts: 56
Joined: Sat May 05, 2007 2:12 am

Postby cosmin82 » Wed Nov 21, 2007 6:10 pm

banuiesc ca trident este mandru de buricul medicinii existent la bucuresti si in toata tara romaneasca :lol:
nu de alta dar era foarte impotriva acelui miki si il lua f peste picior. de fapt pe cine nu ia????
personal nu stiu cine e nici miki si nici trident mai mult decat din ce afiseaza pe forum.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 6:10 pm

Mummy,tie iti plac grilele bazate pe toceala sau logice?
micky nu mi s-a parut vreodata a fi tocilar...
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42634
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Nov 21, 2007 6:28 pm

claudya wrote:si tot atat de tare ma enerveaza si faptul ca se contesta grila cu sarcina: ca s-a intrebat a nspea grupa; scrie in carte? scrie. te-am pus eu sa nu retii grupele?

Aia cu sarcina e altceva. N-am depus contestatie pentru ea si nici n-as face gura sa se schimbe. Desi mi se pare o tampenie sa intrebi asa ceva, macar nu e o greseala. Nu vorbeam de aia.

claudya wrote:idea este ca toti cei care au trecut prin acest examen macar de 2 ori au sustinut acelasi lucru indiferent de punctajul pe care l-au luat: acest examen nu-ti ofera sansa sa gandesti prea mult; se corecteaza dupa textul cartii si atat.

:) Nu vreau sa fiu rea, dar poate ar trebui sa intrebi si pe cineva care nu a trecut prin examen decat o data, daca intelegi ce vreau sa zic.

Eu cred ca aici iti trebuie din toate: si vointa, si memorie, si creier, si noroc, si sprijin exterior. Iar sa zici ca nu ai nevoie decat de memorie si nu trebuie sa gandesti mi se pare un mod simplist de a vedea lucrurile.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42634
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Nov 21, 2007 6:37 pm

Dr.Lili wrote:Mummy,tie iti plac grilele bazate pe toceala sau logice?
micky nu mi s-a parut vreodata a fi tocilar...

O, imi plac grilele logice. Am si rezolvat teste pentru USMLE, dupa modelul carora am inteles ca voia micky sa le faca. Acolo trebuia sa ai baza, deci trebuia sa si inveti foarte mult, si sa le si gandesti. Ceea ce era bine, facea o selectie mai buna.

Problema mea cu propunerea lui micky era aplicabilitatea ei in momentul de fata in tara noastra. Imi vine foarte greu sa cred ca o comisie care a bagat o grila ca aia cu BRA ar fi in stare sa faca niste grile logice, neinterpretabile. Dar asta e deja alta discutie.
Last edited by Calico on Wed Nov 21, 2007 6:39 pm, edited 1 time in total.

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Wed Nov 21, 2007 6:38 pm

e ultima replica pe care ti-o mai dau pt ca ma oboseste teribil discutia asta si oricum e inutila:
1. cine a trecut 1 data va spune ca a avut si foarte mult noroc pe langa invatat
2. prefer sa nu cred ca ai spus ceea ce tocmai ai spus (cu trecutul de 2 ori prin examen)
3. nu era vorba de modul meu de a gandi lucrurile ci de cel al organizatorilor (daca ar fi dupa mine 300 de locuri la rezidentiat ar fi suficiente pt ca doar cam atatia ar putea sa ia). daca ai fi fost cat de cat atenta ai fi sesizat ca ti-am spus de multe ori ca astea sunt cerintele examenului si nicidecum ideile mele.
si cu asta am pus punct acestei discutii (chiar e fara sens si penibila). :)
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42634
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Nov 21, 2007 6:44 pm

Bine, mey, nu mai discutam. Tu ramai la parerea ta: noroc si toceala si doar atat. Eu raman la parerea mea: vointa, creier, memorie, noroc si sprijin exterior. Bafta la repartitii!

User avatar
shire
senior
senior
Posts: 261
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:52 am

Postby shire » Wed Nov 21, 2007 7:31 pm

[quote="MumaPadurii"]

La fel, toti pe care ii stiu eu ca au luat peste 800 si ceva sunt oameni destepti. Or fi si exceptii, care doar au tocit, dar eu nu cunosc pe nimeni. Nu inseamna ca nu poti sa fii destept si sa iei un punctaj mic, bineinteles. Dar si astea sunt tot exceptii.

In concluzie, daca ai sub 800 de puncte, pentru tine e aproape un truism ca nu poti sa fii destept...adica doar exceptii,nu?...dezamagitoare incursiunea ta analitica...aveam alta parere...sincer...

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 7:38 pm

haideti sa nu jicnim fata ca admira pe cei cu peste 800 de puncte,dar e cam general spus.
si daca s-ar fi luat o atitudine serioasa din partea a mai multor "congregatii"cand micky a vociferat pentru noi cred ca acum scanam imedul cu totii mai...linistiti?

nu stiu cum sunt grilele la usml,dar stiu din auzite ca logica domina iar unde e de tocit tocesti cu incredere si discernamant ceva ce e in context si in cei x ani de pregatire in scoala medicala.
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42634
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Nov 21, 2007 7:48 pm

MumaPadurii wrote:La fel, toti pe care ii stiu eu ca au luat peste 800 si ceva sunt oameni destepti. [...] Nu inseamna ca nu poti sa fii destept si sa iei un punctaj mic, bineinteles.

shire wrote:In concluzie, daca ai sub 800 de puncte, pentru tine e aproape un truism ca nu poti sa fii destept...adica doar exceptii,nu?...dezamagitoare incursiunea ta analitica...aveam alta parere...sincer...


Nu am decat un singur lucru sa-ti spun. Daca toti S sunt P, asta nu implica toti nonP sunt nonS. Logica simpla de clasa a X-a. Remember?
Acum inlocuieste S=studenti cu punctaje mari si P=destepti si poate o sa intelegi ce-am vrut sa spun si n-o sa mai tragi concluzii aiurea si poate n-o sa ma mai acuzi ca am zis ca daca ai sub 800 de puncte inseamna ca nu poti sa fii destept.

User avatar
shire
senior
senior
Posts: 261
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:52 am

Postby shire » Wed Nov 21, 2007 8:04 pm

De fapt ...replica ta suna cam asa 'Nu inseamna ca nu poti sa fii destept si sa iei un punctaj mic, bineinteles. Dar si astea sunt tot exceptii.''
Ai rupt din context si incerci sa ma faci sa cred ca am interpretat gresit...

Deci logica elementara - de clasa a IX-a,by the way - putini cu punctaj sub 800 sunt destepti...Nu am nimic cu tine personal, dar logica ta simpla rasufla...Si prin tine infatuarea...[/b]

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Nov 21, 2007 8:06 pm

vai cat de belea ar fi sa fie grile ca la stepuri. Sa se vada atunci crema logicii romanesti!
cred ca jumate de grile ar fi contestate pe motiv ca nu scrie explicit in bibliografie can colo raspunsul era logic .
eu personal o sa-l sustin pe miky in propunerea asta cu grilele usemelistice numai si numai pt amuzamentul personal si pt a-mi dovedi teoria. :lol:

ps una peste alta si harrisonu are lojica lui numai ca e greu pt unii sa vada dincolo de enumerari.
Red Apple


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests