Feedback rezidentiat 2007

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Feedback rezidentiat 2007

Postby Calico » Sun Nov 18, 2007 6:27 pm

Ok, e primul (si cred ca si singurul, yee!) rezidentiat la care am participat, asa ca nu pot sa fac o comparatie, dar totusi o sa-mi dau cu umila parere.

Mi-a placut organizarea, baietii au inceput frumos la ora la care trebuia, markerele au scris cum trebuie, corectura a mers repede. N-am de ce sa ma plang. Doar de cladirea politehnicii, care sta sa pice pe tine. Si e frig. Si e o singura toaleta (pt fete si baieti!!), la care au fost niste cozi monstruoase. Tot randul de banci din fata mea era desprins din suruburi si se misca in sus si in jos cand se inclinau cei din fata lor cu scaunele. Va dati seama ce bucurie la imbulinare! Noroc ca i-a mutat pana la urma la niste mese.

Si apropo de imbulinare. Nu ia mai mult de 40-45 de minute. Eu am terminat grilele dupa 3 ore si eram cam stresata, ca citisem pe forum ca trebuie sa-ti lasi cel putin o ora jumate pentru imbulinat. Ei, si le-am facut in 40 minute, fara sa ma grabesc. Si eu sunt genul de persoana care greseste la chestii de-astea (la licenta am schimbat grila de 2 ori si am gresit-o si pe-a treia!). E drept, aviz anilor mai mici, m-a ajutat foarte mult faptul ca am scris in dreptul intrebarii raspunsul si apoi am taiat-o (multumesc dahnia!).

Grilele mi s-au parut destul de naspa. Unele usoare, dar destule grele. Si unele chiar nesimtite. Culmea nesimteniei mi s-a parut grila cu "in grupa a VI-a a gravidelor cu risc crescut sunt incluse femeile la care s-a evidentiat:" Adica, da-o draq, cine invata grupele alea pe numere?? De fapt, cine invata grupele alea?? "grupa a VI-a de risc???" Nu puteau si ei sa zica "sarcina complicata"??

Ei, in fine, am luat 808 pana la urma, ceea ce e bine fata de cat ma asteptam eu (hihi). Nu pot sa fac nici un prognostic, dar am scapat de medicina de urgenta! In concluzie, a fost un rezidentiat frumos, care nici nu stiu cand a trecut, parca nici nu l-am simtit... :) Ati fost o gasca foarte de treaba, cu grilele lui Tibi mai ales. Multa bafta la repartitii!

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Postby nicoletaghe » Sun Nov 18, 2007 7:35 pm

felicitari....
ramaneti pe-aici si pt noi, cei care dam la anu :cry:
o sa avem nevoie de f multe sfaturi de la voi, care ati trecut deja prin acest maret examen :x
sper sa ramana aceesi materie sa nu ne trezim si noi ca schimba din nou procedura si tematica :evil:
si la sfarsit, mamotaaa....

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Sun Nov 18, 2007 7:38 pm

felicitari....si bafta la repartitie, sa iei ce vrei! ;)

cosmin82
junior
junior
Posts: 56
Joined: Sat May 05, 2007 2:12 am

Postby cosmin82 » Sun Nov 18, 2007 9:09 pm

salutare!

pt mine primul obiectiv nu a fost indeplinit. adica imi doream peste 800 de pc si am luat 788. ceea ce sunt surprins rezultatul seamana cu cel de pe rezitests2007. am facut vreo 20 de teste de 200 intrebari. notelele erau itre 750 - 780. in ultimele zile cu cat repetam mai mult cresteam cu 1 - 2 %. Probabil dc mi-as fi propus un 850 as fi luat 800 :) ce vreau e in preferintele studentilor in partea de jos a clasamentului, asa ca obiectivul final nu e ratat. vedem peste 2 sapt.
am dat pt prima data si m-am apucat de invat putin cam tarziu. cam vacanta de vara. de citit am inceput de prin aprilie, dar dc faci pauza intre ele pierzi firul. problema e ca cu 2-3 ore pe zi sunt sanse foarte putine sa luati sus.
se poate, asa ca trageti tare.

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Sun Nov 18, 2007 11:02 pm

Back home to Iasi :lol: Impresii...inca nu m-am dezmeticit. Eu aveam targetu pe la 750 (radiologie) si-am scos 857. Inca nu-mi vine a crede :shock: N-am facut nici un random de pe rezitest si nici testele elaborate de tibi&co (am avut o tentativa dar mi s-au parut stupide multe si m-am lasat). Asa incat, se poate.
Pt cei ce vor da la anul, faceti-va cu incredere rezumate, scheme si un set cu "the essentials" pt cetit in ultimele zile (clasif, enumerari, tabele, mnemotehnice, TNM-uri etc.). Aritmiile, CBP, DZ s.a. pot fi transpuse intr-o forma digerabila economizatoare de timp.
"Capacitatea omului de a se insela pe sine insusi si de a confunda dorintele imaginatiei sale cu realitatea nu are limite"

User avatar
Pisi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Nov 20, 2006 10:54 pm

Postby Pisi » Sun Nov 18, 2007 11:10 pm

Poate posta careva caietul cu intrebari,va rog?

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Sun Nov 18, 2007 11:27 pm

nu va supi pe mine, dar cam slabut anul asta, caci eu am fost sefa de sala si doar ma stiti ce ma jeleam ca n-am citit avc-urile si alte alea.
feedbackul la rezu meu incepe de ieri, de la intrarea in bucuresti, cand am fost oleaca dezamagita de ce am vazut ( numa oleaca, pt ca oricum nu ma asteptam la mare lucru :) ). tare urat bucurestiul cand ploua, alta parere despre el nu am, caci pe soare inca nu l-am vazut live. sau o fi fost urat numa pe unde m-am plimbat eu, sau poate asa o parea vazut din masina.
hotelul fain, camere inalte, tv, perne de burduf, parca sedeam cu capul pe o piatra, am incercat si fara perna, dar n-am dat toata noaptea geana in geana caci afara era o furtunaaaa....pfuai, mai mare ca cea din sufletul meu pe care il mustra constiinta ca di ce nu am repetat TNM-urile (ceea ce nici nu regret, ca ete ce se dadu... )
baut un energizant de dimineata, mancat o banana, vomat, dus la rezi, tremurat si de frig si de frica, necaz pe carioca caci inticneaza si imi iesira cerculete ovale de diverse forme, necaz si pe grile si oarecare dezamageala ca nu se dadu din hernioplastii si mastectomii (slabe grilele de chirurgie, pe noi chirurgii ne lasara oarecum nesatisfacuti :lol: ), in fine, luat rezu (daca nu intervine ceva in urma contestatiilor :D ).

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sun Nov 18, 2007 11:30 pm

:) Bucurestiul e urat tot timpul, nu era din cauza ploii.

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Postby dr_ » Sun Nov 18, 2007 11:30 pm

@adellyne_85 .... ce punctaj?

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sun Nov 18, 2007 11:58 pm

cheia succesului (aviz pt candidatii de anul viitor):

1. scheme din toata materia, intr-o forma cat mai adaptata unui curs pt a putea fi invatate si a te dispensa de carti
2. grile de evaluare foarte des, dar numai la prima vedere
contesting is a life style

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Postby dr_ » Mon Nov 19, 2007 12:12 am

TibiGZU wrote:dar numai la prima vedere


De unde atatea grile mai?

gabriel80
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Mar 15, 2007 1:45 am

Postby gabriel80 » Mon Nov 19, 2007 1:10 am

parerea mea e ca ultima saptamana conteaza cel mai mult din tot examenul asta. Cu cat repeti mai mult in cel maim scurt timp ai sanse sa scoti punctaj bun . iar chestia cu rezumate dupa teme e f adevarata

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Postby nicoletaghe » Mon Nov 19, 2007 1:19 am

pai si cum....sa stau sa scriu din nou, dupa ce am invata, ce-am retinut eu? :?: ....sa fac scheme cu ce cred k-i mai important, ceva de genu, sau cum?
dezvotati, pls, idee :shock:
cum sa las cartile? :?: eu sunt obisnuita sa invat dupa carti subliniate in zeci de mii de culori cu marcare .... :oops:
stimuleaza memoria....vizuala :oops:
merci oricum f mult pt sfaturi...deja incep sa ma stresez help.gif
si la sfarsit, mamotaaa....

oligodendroglia
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Sep 20, 2006 4:13 am

Postby oligodendroglia » Mon Nov 19, 2007 1:27 am

hello, eu sunt anul 6 si deja am cosmaruri cand vad teancul de foi xeroxate, neatinse in biblioteca... explicati-mi si mie cum faceti voi rezumatele alea, ca eu am o capacitate execrabila de sinteza... plus ca am vazut ca fac grile cu toate balariile, chichitele, dozele, incidentele etc... pt mine un rezumat ar fi doar rescrierea schematica a intregului capitol...si asta inseamna muuuult timp... deci? sfaturi, sugestii? ms! si felicitari celor care sunt multumiti de ce au facut anul asta... sper sa fiti cat mai mult ca sa nu se inghesuie lumea anul viitor ;)
Nu strica sa-ti amintesti ca universul, cu o exceptie nesemnificativa, este alcatuit din altii.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Nov 19, 2007 1:28 am

nicoletaghe wrote:pai si cum....sa stau sa scriu din nou, dupa ce am invata, ce-am retinut eu? ....sa fac scheme cu ce cred k-i mai important, ceva de genu, sau cum?
dezvotati, pls, idee
cum sa las cartile? eu sunt obisnuita sa invat dupa carti subliniate in zeci de mii de culori cu marcare ....
stimuleaza memoria....vizuala


Sa citesti, da, si sa-ti subliniezi lucrurile importante. Dar ar fi bine sa-ti faci si niste sheme cu esentialul, ca sa nu pierzi din vedere ideea generala. Uneori, in dorinta de a invata prea mult, ai tendinta sa nu mai vezi padurea de copaci. Nu-ti vorbesc din partea mea, ci e un sfat din partea unor colege de-ale mele care au luat niste punctaje destul de... astronomice, asa ca e bine sa-l urmezi. Daca ai timp.

Si faza cu invatatul si repetatul mult in ultimele doua saptamani e si ea adevarata. De exemplu eu am facut cam la fel de bine la Cancerul de san (invatat pentru prima oara cu 10 zile inainte) ca si la Spondilartropatii (printre primele cu care am inceput si repetate de mai multe ori).

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Mon Nov 19, 2007 1:30 am

daaa..schemele rulz!! :wink:

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Postby nicoletaghe » Mon Nov 19, 2007 1:35 am

multumim f mult pt sfaturi :wink:
asteptam oricand si altele noi, care ne pot ajuta la anu :wink:
si multa bafta la repartitie...
si la sfarsit, mamotaaa....

User avatar
reby
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Sep 15, 2006 12:01 am

Postby reby » Mon Nov 19, 2007 1:52 am

oligodendroglia wrote:hello, eu sunt anul 6 si deja am cosmaruri cand vad teancul de foi xeroxate, neatinse in biblioteca... explicati-mi si mie cum faceti voi rezumatele alea, ca eu am o capacitate execrabila de sinteza... plus ca am vazut ca fac grile cu toate balariile, chichitele, dozele, incidentele etc... pt mine un rezumat ar fi doar rescrierea schematica a intregului capitol...si asta inseamna muuuult timp... deci? sfaturi, sugestii? ms! si felicitari celor care sunt multumiti de ce au facut anul asta... sper sa fiti cat mai mult ca sa nu se inghesuie lumea anul viitor ;)

1. FARA REZUMATE! cel putin parerea mea! asta ar insemna transcrierea materiei!
2. citit de cate ori poti si te tin ochii si nervii si spatele si sufletul si tot ce ajunge sa te doara intr-un an. primul pas e impartirea subiectelor dupa marime si dificultate. spre surprinderea mea subiectele scurte au fost cele mai grele si trebuiesc citite pana stii tot dar tot (ma refer la cele de sub 10 pagini harry si sub 20 angy). subiectele mari sunt mai usoare si merg citite doar de doua ori dupa ce ajungi sa la stii f bine pe cele scurte.
3. sa nu lasi grilele pe ultima suta si sa nu la faci pana ajungi sa le inveti raspunsurile. citesti subiectul si faci imediat si grilele.
4. totul programat intr-un mod realist in functie de capacitatea fiecaruia de "daruire"
5. lipsiti de la stagii cat puteti de mult!
6. de tocit spre final (in ultima luna) toate TNM-urile si toate enumerarile stupide.
eu asa am facut si am luat 846 de puncte si sper sa mai iau ceva la contestatie
si CEL MAI IMPORTANT: NU PIERDETI TIMPUL CU LUCRAREA DE DIPLOMA! NU MERITA! in cel mai bun caz iei tot 10 ca si cei care o cumpara. cel mai bun loc = anatomia! un real succes :D
succes! si incepeti cam prin ianuarie!

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Postby dr_ » Mon Nov 19, 2007 1:59 am

reby wrote:
oligodendroglia wrote:6. de tocit spre final (in ultima luna) toate TNM-urile si toate enumerarile stupide.


La ce capitol sunt astea?

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Postby dr_ » Mon Nov 19, 2007 2:02 am

reby wrote:
oligodendroglia wrote:3. sa nu lasi grilele pe ultima suta si sa nu la faci pana ajungi sa le inveti raspunsurile.


Nu inteleg asta. Poti sa explici mai pe larg? :?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Nov 19, 2007 2:04 am

TNM-urile sunt clasificarile cancerelor in functie de marimea tumorii (T), ganglionii invadati (N) si metastaze la distanta (M). Apar in fiecare capitol cu cancere.

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Postby nicoletaghe » Mon Nov 19, 2007 2:04 am

multumim mult....
si la sfarsit, mamotaaa....

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Postby dr_ » Mon Nov 19, 2007 2:05 am

Lol. Asta stiam. Credeam ca e ceva special la un capitol. :lol:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Nov 19, 2007 2:06 am

dr_ wrote:Lol. Asta stiam. Credeam ca e ceva special la un capitol

:?

User avatar
reby
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Sep 15, 2006 12:01 am

Postby reby » Mon Nov 19, 2007 2:07 am

dr_ wrote:
reby wrote:
oligodendroglia wrote:6. de tocit spre final (in ultima luna) toate TNM-urile si toate enumerarile stupide.


La ce capitol sunt astea?

enumerarile stupide? pretutindeni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
serios vorbind, trebuie sa le descoperi dupa ce treci de vreo 2 ori prin materie si observi ca ai uitat anumite lucruri fara logica sau posibilitate de invatare. atunci iei o foaie si le notezi la fiecare subiect. dupa ce le-ai tocit le repeti mai des pana le stii mai bine ca pe cnp. (de exemplu eu nu puteam retine si pace tratamentul cistitei in sarcina = norfloxacina/ amoxicilina/ o cefalosporina, care de altfel am fost placut surprinsa sa-l regasesc printre grilele de azi)

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Postby dr_ » Mon Nov 19, 2007 2:12 am

3. sa nu lasi grilele pe ultima suta si sa nu la faci pana ajungi sa le inveti raspunsurile.



Dezvolta te rog si asta. De ce sa nu trec de foarte multe ori prin aceleasi grile?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Nov 19, 2007 2:12 am

reby wrote:de exemplu eu nu puteam retine si pace tratamentul cistitei in sarcina = norfloxacina/ amoxicilina/ o cefalosporina

Hai mai, ce exemplu ai dat si tu! In primul rand fluorochinolonele nu se dau in sarcina, era nitrofurantoin. In al doilea rand, tratamentul cistitei acute in sarcina e chiar logic, betalactaminele se pot da in sarcina (deci ampicilina si cefalosporina) si mai trebuie sa tii minte nitrofurantoinul.

User avatar
reby
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Sep 15, 2006 12:01 am

Postby reby » Mon Nov 19, 2007 2:15 am

dr_ wrote:
reby wrote:
oligodendroglia wrote:3. sa nu lasi grilele pe ultima suta si sa nu la faci pana ajungi sa le inveti raspunsurile.


Nu inteleg asta. Poti sa explici mai pe larg? :?

e ca atunci cand ai grilele care s-au dat de exemplu la dermato si tu le inveti direct raspunsurile corecte fara sa citesti materia. asa se intampla dupa ce faci de mai multe ori grilele. ajungi sa stii care e raspunsul corect doar vazand grila si te pacalesti singur ca alte persoane care scoteau numai 100% la teste si au luat azi sub 700. eu nu am avut mai mult de 98% si asta dupa licenta. am inceput cu 90% si am crescut cu 1-2% la fiecare trecere prin materie. e greu! foarte greu! m-am simtit azi ca iesita de la inchisoare!

User avatar
reby
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Sep 15, 2006 12:01 am

Postby reby » Mon Nov 19, 2007 2:22 am

MumaPadurii wrote:
reby wrote:de exemplu eu nu puteam retine si pace tratamentul cistitei in sarcina = norfloxacina/ amoxicilina/ o cefalosporina

Hai mai, ce exemplu ai dat si tu! In primul rand fluorochinolonele nu se dau in sarcina, era nitrofurantoin. In al doilea rand, tratamentul cistitei acute in sarcina e chiar logic, betalactaminele se pot da in sarcina (deci ampicilina si cefalosporina) si mai trebuie sa tii minte nitrofurantoinul.

ce m-am saturat de astia plini de ifose!
eu incercam sa dau o mana de ajutor! intr-adevar e nitrofurantoin. am gresit poate pentru ca sunt treaza de la 6 si nu am dormit. era doar un exemplu pentru ceva ce nu puteam retine tocmai din cauza nitrofurantoinului si a enumerarii imediat urmatoare de la pielonefrita cu care o incurcam. nu stiu de ce. dar pana una alta se pare ca metoda mea a functionat pentru ca am vreo 35 de puncte mai munt decat tine! :D
acum pot sa dorm mult mai linistita! :twisted:

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Mon Nov 19, 2007 2:26 am

Uite k acum putem sa dormim si noi linistiti!
Acum incepe faza cu atacurile? :x
Bv tie draga ca ai luat, mergi si dormi linistita!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Nov 19, 2007 2:44 am

reby wrote:ce m-am saturat de astia plini de ifose! eu incercam sa dau o mana de ajutor! intr-adevar e nitrofurantoin. am gresit poate pentru ca sunt treaza de la 6 si nu am dormit. era doar un exemplu pentru ceva ce nu puteam retine tocmai din cauza nitrofurantoinului si a enumerarii imediat urmatoare de la pielonefrita cu care o incurcam. nu stiu de ce. dar pana una alta se pare ca metoda mea a functionat pentru ca am vreo 35 de puncte mai munt decat tine! acum pot sa dorm mult mai linistita!


Ok. In primul rand, nu cred ca era cazul de atacuri la persoana. Am zis ca ai dat un exemplu prost, pentru ca tratamentul cistitei acute la gravida, chiar nu e o enumerare stupida. Printre atatea tratamente greu de invatat (si pe care nu le stiu nici acuma si nici nu m-am obosit sa le invat), asta e unul dintre putinele care mi s-a parut logic si pe care l-am retinut usor. De-aia m-am mirat ca l-ai dat ca exemplu de "enumerare stupida" si mi s-a parut nepotrivit.

Nu stiu despre ce metoda de-a ta te referi cand spui ca a functionat mai bine decat a mea. Nu stiam ca ne batem in metode. :? Si eu sunt de acord cu tine ca trebuie sa-ti faci niste scheme cu anumite chestii mai greu de retinut, nu te-am contrazis. Felicitari pentru punctaj, si tuturor celor care ati luat mai mult ca mine. Eu sunt foarte multumita cu ce-am facut si nu o sa dorm mai prost ca tine. Somn usor!

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Postby dr_ » Mon Nov 19, 2007 3:09 am

Fratzilor, in materialul de pe forum vad ca la diaree sunt mai multe pagini decat cele scrise in programa.



Aici sunt paginile 347-366...

In programa apar paginile 348-358.

Deci cat invat? :roll:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Postby esk » Mon Nov 19, 2007 4:27 am

reby wrote: am luat 846 de puncte si sper sa mai iau ceva la contestatie


mai bine zis sa mai scada punctajele celolrlalti, in caz ca se anuleaza vreo grila... :twisted: eu nu prea am auzit pana acum sa creasca punctajele cuiva dupa contestatii. voi?

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Mon Nov 19, 2007 9:49 am

dr_ wrote:Fratzilor, in materialul de pe forum vad ca la diaree sunt mai multe pagini decat cele scrise in programa.



Aici sunt paginile 347-366...

In programa apar paginile 348-358.

Deci cat invat? :roll:


inveti de la 348 la 358.
auzi, esti cam stresat de rezidentziatul asta.
eu am citit pt prima data pediatria dupa ce am dat licenta (dar nici nu am luat 900 de puncte :D )
e bine ca ai chef sa inveti de pe acum, dar pana in primavara ti se ia.

miki2283
senior
senior
Posts: 166
Joined: Mon Jun 18, 2007 9:26 pm
Location: wandering around

Postby miki2283 » Mon Nov 19, 2007 10:02 am

Felicitari celor care au scapat de balaria asta de rezi ! Mai aveti un hop, peste 2 saptamani, apoi sper sa fiti la fel de incantati ca si de punctaje ! tinem pumnii !!!

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Postby woody » Mon Nov 19, 2007 10:21 am

miki2283 wrote:Felicitari celor care au scapat de balaria asta de rezi ! Mai aveti un hop, peste 2 saptamani, apoi sper sa fiti la fel de incantati ca si de punctaje ! tinem pumnii !!!
alo ce 2 saptamani ca nau trectu a fost in uramtoarea duminca trezirea!! :( poate or scadea punctajele

lucias
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Mar 12, 2005 12:35 am

Postby lucias » Mon Nov 19, 2007 12:25 pm

rugaminte........caietul de grile scanate indiferent de varianta pt. a ne face o idee cei care dam anul viitor ....ca acum le aveti aproape
merci
CARPE DIEM

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Postby dr_ » Mon Nov 19, 2007 1:07 pm

adellyne_85 wrote:eu am citit pt prima data pediatria dupa ce am dat licenta


:D Cand a fost licenta la voi?

User avatar
doctorita_irina
senior
senior
Posts: 151
Joined: Mon Dec 04, 2006 11:09 pm

Postby doctorita_irina » Mon Nov 19, 2007 1:58 pm

dr_ wrote:
reby wrote:
oligodendroglia wrote:3. sa nu lasi grilele pe ultima suta si sa nu la faci pana ajungi sa le inveti raspunsurile.


Nu inteleg asta. Poti sa explici mai pe larg? :?




Grilele se mai si repeta si la un moment dat ajungi sa le memorezi, asa ca rezultatul testului nu mai e tocmai relevant.
"Invatatura iti da lumina, dar nu te inalti decat prin caracter."

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Mon Nov 19, 2007 2:08 pm

reby wrote:1. FARA REZUMATE! cel putin parerea mea! asta ar insemna transcrierea materiei!
3. sa nu lasi grilele pe ultima suta si sa nu la faci pana ajungi sa le inveti raspunsurile. citesti subiectul si faci imediat si grilele.


hai sa nu emitem maxime, eu de ex. mi-am facut rezumate si scheme la multe capitole si nu am dat mare atentie grilelor, mai ales celor de pe rezitests sau tibi&co si n-am avut de suferit din cauza asta. Nimic nu este superpozabil pt ca nu exista 2 oameni identici. Unii au o buna capacitate de sinteza si reusesc sa "transcrie" 6 pagini de harri pe 3 pagini A4. Asta inseamna economie de timp cand repeti. La fel si cu testele, daca stii ca ai retinut capitolul X in proportie de >90% n-ai nevoie de n'spe teste.
"Capacitatea omului de a se insela pe sine insusi si de a confunda dorintele imaginatiei sale cu realitatea nu are limite"


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 72 guests