review rezidentiat 2004-2006

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

review rezidentiat 2004-2006

Postby ufisoru » Wed Nov 07, 2007 12:31 pm

in 2004-medicale -30 de candidati cu medie peste 900
-942 peste 800
-chirurgicale-63 peste 900
-627 peste 800
in 2005-medicale- 23 peste 900, 712 peste 800
-chirurgicale-2 peste 900, 247 peste 800
in 2006-medicale-9 peste 900, 298 peste 800
-chirurgicale 6 peste 900, 307 peste 800

ce concluzii reies?
io

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Wed Nov 07, 2007 12:40 pm

Mey Carmen eu trag 2 concluzii:
1. Fie subiectele sunt din ce in ce mai grele
2. Fie IQ-ul participantilor scade cu fiecare an :twisted:
Prefer sa cred ca este vorba de prima varianta :lol:

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Postby woody » Wed Nov 07, 2007 12:47 pm

Bysko wrote:Mey Carmen eu trag 2 concluzii:
1. Fie subiectele sunt din ce in ce mai grele
2. Fie IQ-ul participantilor scade cu fiecare an :twisted:
Prefer sa cred ca este vorba de prima varianta :lol:


aveti impresia ca anu asta o sa fie punctaje f mari pana nici profiii nu cred lucru asta avadn in vedere cat de mare e materia si la ce data a fost data bibliografia pe bune, oricum osa conteze si inspiratia si cat de tare te tin nervii si cat de nesimtit poti fi ca sa nu mergi stresat , spor la toti sa luam ceea ce ne dorim :P

User avatar
she-doc
junior
junior
Posts: 88
Joined: Wed Sep 27, 2006 1:19 pm
Location: timisoara

Postby she-doc » Wed Nov 07, 2007 12:49 pm

1. in 2004, jumatate din grile au fost din cele de pe site, care aparusera cu un an inainte, jumatate au fost la prima vedere => punctaje mai mari, dar nu maxime ca in 2003.
2. in 2005, toate girlele au fost la prima vedere =>punctaje mai mici, reflectand oarecum realitatea.
3. in 2006, grile la prima vedere, dar punctaje mai mari( am simtit-o pe pielea mea, cu punctajul pe care l-am avut in 2006, as fi fost in 2005 cu vreo 64 de locuri mai sus pe lista) => daca ar fi sa incercam sa tragem o concluzie, ar trebui sa comparam doar sesiunile 2005 si 2006, iar concluzia mea este ca, dimpotriva, creste nivelul de pregatire al candidatilor, nu scade.

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

review rezidentiat 2004-2006

Postby ufisoru » Wed Nov 07, 2007 12:50 pm

fara sa supar pe mineni eu nu cred ca dificultatea grilelor a scazut
io

User avatar
she-doc
junior
junior
Posts: 88
Joined: Wed Sep 27, 2006 1:19 pm
Location: timisoara

Postby she-doc » Wed Nov 07, 2007 12:51 pm

ar fi o alta explicatie ptr cresterea de anul trecut a punctajelor.

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

review rezidentiat 2004-2006

Postby ufisoru » Wed Nov 07, 2007 12:53 pm

care ar fi............
io

User avatar
she-doc
junior
junior
Posts: 88
Joined: Wed Sep 27, 2006 1:19 pm
Location: timisoara

Re: review rezidentiat 2004-2006

Postby she-doc » Wed Nov 07, 2007 12:54 pm

ufisoru wrote:fara sa supar pe mineni eu nu cred ca dificultatea grilelor a scazut


asta.....e posibil sa fi scazut dificultatea...

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

review rezidentiat 2004-2006

Postby ufisoru » Wed Nov 07, 2007 12:55 pm

:twisted:
io

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Wed Nov 07, 2007 1:08 pm

eu zic ca anul asta vor fi punctaje si mai mici... materia noua, schimbarea facuta in martie, timp relativ scurt...

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Wed Nov 07, 2007 1:15 pm

De acord :D
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Nov 07, 2007 1:29 pm

hai sa ne dam dupa degete.
e e evident ca generatiile sunt din ce in ce mai proaste/mai putin pregatite.
probabil un amanunt e si faptul ca o gramada se tireaza din momentul in care au luat diploma (in general aia capabili) si prin urmare se realizeaza o scadere de nivel.
i-am vazut pe aia care au dat inaintea mea - si invatau destul de bazat, aia din generatia mea- s-a dat mefe-ul deci au lasat-o mai usor, aia de dupa, mai parasute si aia de anu asta- niste verze bipede. vorbesc asa de overview, normal ca mereu vor fi cateva varfuri in fiecare generatie, nu mi-i dati exemple.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Wed Nov 07, 2007 1:45 pm

Am vazut ca ai niste interventii f acide...pe cati din cei care dau anul asta ii cunosti ca sa afirmi ca sunt verze?Eu una nu ma consider.....Tu ori ne faci varfuri ...ori verze....dar cale de mijloc nu este?
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Nov 07, 2007 1:54 pm

pai dupa cum am vazut ca scrii ep aici tu faci parte dintre alde brassica

hai vino tu si demonstreaza ca nivelul e in crestere.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Wed Nov 07, 2007 1:56 pm

Las' draga ca esti tu un varf al generatiei tale :idea:

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 07, 2007 1:57 pm

o cale de mijloc realista da.eu nu ma iau de statistici pentru ca orice se poate intampla.
intr-adevar,vin generatii mai putin pregatite din facultate dar daca rezidentiatul e un concurs,cum am stabilit,e luat ca atare si muncit serios.
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Nov 07, 2007 1:59 pm

Bysko wrote:Las' draga ca esti tu un varf al generatiei tale :idea:


da, si pentru ca ma plictisesc aici sus vreau sa mai trag si ep altii dupa mine
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Nov 07, 2007 2:01 pm

kooksee wrote:
Bysko wrote:Las' draga ca esti tu un varf al generatiei tale :idea:


da, si pentru ca ma plictisesc aici sus vreau sa mai trag si ep altii dupa mine


cam cat poti dce dupa tine??cate kile de varza?
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Nov 07, 2007 2:02 pm

sa nu deviem
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Nov 07, 2007 2:05 pm

derivam daca vrei tu.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

review rezidentiat 2004-2006

Postby ufisoru » Wed Nov 07, 2007 2:15 pm

decat langa tine acolo ''sus''......mai bine codas la oras
io

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Nov 07, 2007 2:17 pm

de la clisee am ajuns la proverbe
e un progres.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Nov 07, 2007 4:28 pm

eu nu sunt de acord cu userul kooksee. exista cale de mijloc- reprezentata de aia care mai au catva habar de niste medicina si care sunt se si chinuie sa invete ceva cat sunt rezidenti. putini si aia totusi.
deh, o cale mai ingusta pe care nu incape toata lumea!
Red Apple

User avatar
tavu_big
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:11 pm
Location: Craiova
Contact:

Postby tavu_big » Wed Nov 07, 2007 4:59 pm

Nu nivelul de pregatire al candidatilor cred k este in declin, cel putin , nu direct. In conditiile actuale din FAcultate, si in mediul nesigur si obscur creeat de Nico & Co nu prea iti mai vine sa iei in serios materia, cum si pe ei ii doare fix la 2 metri in fatza de absolventi. Un exemplu este "promptitudinea" de care au dat dovada in afisarea teamticii si a metodologie. Un alt exemplu sunt cei de la perfmed, cu numarul de candidati. etc.
Despre dificultatea grilelor nush, k anu asta dau prima oara, dar cele de pe medicale de 2006 mi-s-au parut deosebit de facile. Pe chirurgicale nu m-am uitat asa k nush.
Tragetzi tare k mai e un pik pa'n la chef
norocul ii ajuta pe cei cutezatori

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Postby razvan.f » Wed Nov 07, 2007 5:10 pm

Are dreptate she-doc. Se cam compara mere cu pere...
Examenele au fost diferite si ca materie (partial) si ca grile (la prima vedere..., bla, bla)
In 2005 punctajul de intrare a fost 775 pe chirurgicale iar in 2006 a fost vreo 790, daca nu mai mare. In 2005 grilele au fost 40% din cele publicatre deja, iar in 2006 au fost toate la prima vedere.
Deci, s-ar putea spune ca cei care au dat in 2006 si au luat au fost mai pregatiti.
Anul asta s-a schimbat si materia si modul de alegere a specialitatilor asa ca... nu se va putea face comparatie iar.
Lasati comparatiile ca noi ne comparam intre noi si uitam pe ce salarii muncim, si pentru ce ne-am crapat capetele cu invatatul.
Cand invatam pt rezi chiar ma gandeam ca parca as invata pentru nu stiu ce pozitie cu un salariu de mii de euro. Atata concurenta pentru un ***** de rezidentiat in care si asa nu te invata nimeni nimic (profesional vorbind, ca despre cum sa ii pui piedica colegului sau sa il barfesti sare toata lumea sa te invete).

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Fri Nov 09, 2007 3:36 pm

razvan.f wrote: Atata concurenta pentru un ***** de rezidentiat in care si asa nu te invata nimeni nimic (profesional vorbind, ca despre cum sa ii pui piedica colegului sau sa il barfesti sare toata lumea sa te invete).


wrong.
la partea cu nu te invata nimeni nimic. cine si cat de mult te invata depinde in primul rand de tine si de cat de in stare esti sa-ti gasesti persoana potrivita pt asta. poate sa fie orisicat de nula facultatea, cursurile, rezi-ul, intotdeauna vei gasi medici care vor fi dispusi sa te invete si sa te ajute in spital,numai trebuie sa ai staruinta si motivatie ca sai cauti. nu ma intelegeti gresit, nu sprijin sub nici o forma miscarile "preparatoricesti/doctoranzi" chiar dimportiva. vb de rezidenti simpli, cu reziul luat pe bune, de medici simpli din spitale, medici pe bune, care au dragul de a profesa, care vor sa faca ceva bun, si care te respecta si te sprijina daca vad ca tu vrei ceva din toata po vestea asta. si degeaba veti sari ca visez, e real. exista astfel de oameni. so, keep on searching.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Fri Nov 09, 2007 6:20 pm

In traducere, oricat ar fi kcatul de mare, daca insisti destul de mult, tot o sa gasesti o bucatica de ciocolata in el.

User avatar
talib alin
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Fri Mar 02, 2007 7:53 pm

Postby talib alin » Fri Nov 09, 2007 6:39 pm

tavu_big wrote:Despre dificultatea grilelor nush, k anu asta dau prima oara, dar cele de pe medicale de 2006 mi-s-au parut deosebit de facile. Pe chirurgicale nu m-am uitat asa k nush.
Tragetzi tare k mai e un pik pa'n la chef

cit de destept esti tu draga ...pardon deosebit de destept.. :shock:
sa ma anunti si pe mine ce punctaj iei anul asta...
sunt cu ochii pe tine... :shock:
Nu exista vint prielnic pentru marinarul care nu stie unde sa mearga....

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Fri Nov 09, 2007 7:04 pm

tavu_big wrote:Nu nivelul de pregatire al candidatilor cred k este in declin, cel putin , nu direct. In conditiile actuale din FAcultate, si in mediul nesigur si obscur creeat de Nico & Co nu prea iti mai vine sa iei in serios materia, cum si pe ei ii doare fix la 2 metri in fatza de absolventi. Un exemplu este "promptitudinea" de care au dat dovada in afisarea teamticii si a metodologie. Un alt exemplu sunt cei de la perfmed, cu numarul de candidati. etc.
Despre dificultatea grilelor nush, k anu asta dau prima oara, dar cele de pe medicale de 2006 mi-s-au parut deosebit de facile. Pe chirurgicale nu m-am uitat asa k nush.
Tragetzi tare k mai e un pik pa'n la chef

Mi se pare aiurea sa faci afirmatii de gen....deosebit de facile....hai sa fim serioasi....unde statea puiul de geniu....In rest cu primele randuri ale tale sunt de acord...
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Postby razvan.f » Sat Nov 10, 2007 10:04 am

La asta cu "depinde in primul rand de tine" e cam aiurea. A zis bine mumapadurii... Nu mereu depinde in primul rand de tine. Ce faci cand iti vine in garda un caz interesant la care ai aparatele necesare sa il investighezi, dar nu te lasa seful sa le folosesti, el nu are chef sa il investigheze ca il cheama la el la cabinet ca sa il "faca".
Si entuziasmul meu se epuizeaza incet, incet... (mai am exemple) Eu stiu ca e bine sa perseverezi dar e frustrant.
Iar de invatat de la un medic sau de la altul puteam si fara sa iau rezidentiatul, in stagiatura. Numai ca de aia am luat rezidentiatul ca sa intru intr-un sistem de invatamant postuniversitar, unde un sistem intreg iti este pus la dispozitie ca sa inveti (vezi ce departe suna fata de realitate, dar asa ar trebui sa fie). Asta spuneam eu ca te chinui sa intri intr-un sistem de la care nu astepti decat diploma la sfarsit si nu si invatatura care sa sustina diploma.

User avatar
she-doc
junior
junior
Posts: 88
Joined: Wed Sep 27, 2006 1:19 pm
Location: timisoara

Postby she-doc » Sat Nov 10, 2007 1:44 pm

crisstallus_cris wrote:
tavu_big wrote:Nu nivelul de pregatire al candidatilor cred k este in declin, cel putin , nu direct. In conditiile actuale din FAcultate, si in mediul nesigur si obscur creeat de Nico & Co nu prea iti mai vine sa iei in serios materia, cum si pe ei ii doare fix la 2 metri in fatza de absolventi. Un exemplu este "promptitudinea" de care au dat dovada in afisarea teamticii si a metodologie. Un alt exemplu sunt cei de la perfmed, cu numarul de candidati. etc.
Despre dificultatea grilelor nush, k anu asta dau prima oara, dar cele de pe medicale de 2006 mi-s-au parut deosebit de facile. Pe chirurgicale nu m-am uitat asa k nush.
Tragetzi tare k mai e un pik pa'n la chef

Mi se pare aiurea sa faci afirmatii de gen....deosebit de facile....hai sa fim serioasi....unde statea puiul de geniu....In rest cu primele randuri ale tale sunt de acord...



toate grilele sunt "deosebit de facile" dupa ce le rezolvi de 7 ori, dar cand le ai in fata ptr prima data, altfel se pune problema, cred eu.

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Sat Nov 10, 2007 1:54 pm

crisstallus_cris wrote:
tavu_big wrote:Nu nivelul de pregatire al candidatilor cred k este in declin, cel putin , nu direct. In conditiile actuale din FAcultate, si in mediul nesigur si obscur creeat de Nico & Co nu prea iti mai vine sa iei in serios materia, cum si pe ei ii doare fix la 2 metri in fatza de absolventi. Un exemplu este "promptitudinea" de care au dat dovada in afisarea teamticii si a metodologie. Un alt exemplu sunt cei de la perfmed, cu numarul de candidati. etc.
Despre dificultatea grilelor nush, k anu asta dau prima oara, dar cele de pe medicale de 2006 mi-s-au parut deosebit de facile. Pe chirurgicale nu m-am uitat asa k nush.
Tragetzi tare k mai e un pik pa'n la chef

Mi se pare aiurea sa faci afirmatii de gen....deosebit de facile....hai sa fim serioasi....unde statea puiul de geniu....In rest cu primele randuri ale tale sunt de acord...


eu mai sunt de acord si cu afirmatia "mai e un pik" :D

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Sat Nov 10, 2007 2:07 pm

mai e un pik pan' la chef.oare e vreun chef azi??
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests